Масове поширення небезпечного шкідника кукурудзи

Масове поширення небезпечного шкідника кукурудзи

Останніми роками в Рівненській області збільшуються посівні площі кукурудзи. Під урожай поточного року кукурудзу на зерно всіма категоріями господарства області посіяно на площі 61 тис. га в тому числі сільськогосподарськими підприємствами 55,5 тис.га. Кукурудза є високопродуктивною зерновою культурою яку використовують для продовольчих, кормових та технічних цілей. При вирощуванні кукурудзи значної шкоди посівам завдають шкідники.

В період дозрівання і збирання кукурудзи існує загроза втрати якісного врожаю від західного кукурудзяного жука, (збитки можуть бути такими ж значущими, як у виробників кукурудзи Німеччини, де на моніторинг розповсюдження цього виду шкідника витрачається 25-280 тисяч євро в рік).

Вперше західний кукурудзяний жук на території Європи був виявлений у 1992 році в Сербії. Розповсюдження шкідників на території нашої країни відбулось за рахунок жуків-мігрантів які залетіли на нашу територію з Угорщини та Румунії. Поява перших осередків цих жуків зафіксована в 2001 році в Закарпатській області на посівах кукурудзи яка була найближче розміщена до кордонів цих країн. В 2005 році даного шкідника виявлено на теренах Львівщини, 2007-го Івано-Франківщини, а в 2008 році в Тернопільській області. Щороку поширення карантинного шкідника збільшується.

Цей карантинний жук розвивається в одній генерації, за рік проходячи повне перетворення, розпочинаючи від стадії яйця, личинки, лялечки до імаго. Зимує він в стадії яйця у верхніх шарах грунту на глибині 20-30 см. З початку травня до середини червня місяців проходить розвиток личинок західного кукурудзяного жука. Саме вони є особливо небезпечними так-як, живляться корінням кукурудзи. Личинки першого віку об’їдають кореневі волоски, пізніше тонкі корінці, згодом великі і стрижневі. Коріння набуває червонуватого кольору і може вражатись кореневою гниллю. В результаті ураження молоді рослини жовтіють, стають ослабленими відстаючи у рості. Пошкоджені стебла кукурудзи при сильних вітрах та дощах вилягають, і мають характерний візуальний вигляд «гусячої шиї» в наслідок чого рослини гинуть. При такому пошкодженні кукурудзи затрудняється механізований збір врожаю. При пошкодженні генеративних органів, утворюються качани в яких відсутні зерна, що призводить до втрати товарної цінності. Личинки пошкоджують всі сорти кукурудзи.

Після стадії розвитку личинки настає час заляльковування, процес від заляльковування до стадії дорослого жука триває 7-10 днів. Першими в грунті відроджуються самці, а за ними через 5-7 днів і самки. Життя жуків становить 5-6 тижнів. Дорослі імаго при живленні надають перевагу пилку, маточковим стовпчикам, зернам кукурудзи які ще недорзіли та листю. Активне харчування відбувається і на рослинах гарбузових, злакових, бобових та складноцвітих. З середини липня розпочинається відкладання яєць, за сприятливих температур воно продовжується і у вересні місяці. Одна самка здатна відкласти від 400 до 1000 штук яєць.

З метою виявлення вогнищ небезпечних карантинних шкідників, державні фітосанітарні інспектори Рівненської області спільно з фахівцями відділу фітосанітарних процедур Державної установи Рівненської фітолабораторії, встановлювали феромонні пастки з розрахунком одна пастка на 5 га. посівів. В наслідок проведення фітосанітарної експертизи даних пасток, фахівцями відділу фітосанітарного аналізу було підтвержено наявність західного кукурудзяного жука.

За офіційними даними станом на 28.08.2017 року часткове зараження посівів кукурудзи виявлено в чотирьох районах Рівненщини, а саме: Дубенському, Здолбунівському, Гощанському та Острозькому. Загальна площа на якій відбулись заходи по запровадженню карантинного режиму становить 319,78 га.

Основнитми методами боротьби з карантинним жуком є своєчасне проведення фітосанітарних заходів, а саме: щорічне обстеження посівів кукурудзи маршрутно-візуальним методом з використанням феромонних пасток та проведення грунтових розкопок; дотримання сівозміни; щорічне проведення ротації посівів кукурудзи з культурами які не пошкоджуються личинками жука. До таких належать: соняшник, картопля, багаторічні трави, зернові колоскові. Висівання кукурудзи на полях де виявлено карантинного шкідника забороняється протягом трьох років поспіль.

Щодо хімічних методів боротьби, то для знищення личинок та жуків застосовують інсектицидні препарати. Проти шкідників ефективне використання таких препаратів, як: Фостран з викоритсанням 1,5 літра на 1 гектар, Резонанс 2.5 літра на 1 гектар, Фараон 1,5 літра на 1 гектар. Для протруювання насіння використовують препарат Вітавакс з розрахунку 10 літрів на 1 тонну.

У разі виявлення західного кукурудзяного жука просимо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби за адресою: м.Рівне, вул.Гагаріна,39. Телефон (0362) 46-01-73, 46-01-67.