Нашестя жука-короїда на українські ліси

Нашестя жука-короїда на українські ліси

Жук-короїд(Ipidae) - одна з найбільш відомих шкідливих лісових комах, через якого загинуло багато тисяч гектарів лісів, завдяки масовому розмноженню цього шкідника ліси всихають.

На сьогодні кількість жука-короїда дуже висока, і в умовах літа загрожує нам новим підйомом кількості цього короїда, а значить і загибеллю нових ділянок лісу. Швидше за все такого масового всихання лісів, як ми бачили в останні кілька років, зараз вже не буде, добрі ділянки жук уже знищив, а те що залишилося для нього менше підходить, але на окремих ділянках можливо ще масова загибель хвойних порід дерев.

Жук довжиною невеликої форми. Тіло циліндичне, вершини надкрил часто з виїмкою, оточеною зубцями (так звана «тачка»), що слугує для викидання бурового борошна із ходів. Близькі до довгоносиків, з якими їх часто об'єнують в одну родину в ранзі підродини; відрізняються від них нерозвиненою головотрубкою.

Личинки С-подібні, безногі, з твердими покривами голови.

Зимують дорослі жуки в лісовій підстилці, деяка кількість молодих жуків може зимувати під корою дерев ялини, якщо вони не встигли подорослішати, вилетіти. Крім того можуть перезимовувати під корою ялини їх личинки, лялечки, але у них набагато більше шансів загинути взимку. У холодні зими всі личинки, які зимують під корою вимерзають.

Ті жуки, які зимують у лісовій підстилці, в основному виживають, це залежить від того на скільки холодна зима, на скільки мокра весна, чим взимку холодніше та більше води в лісі навесні, тим більша частка зимуючих жуків в лісовій підстилці гине. Значна частина доживає до весни.

Навесні, коли починає рости трава, в лісі стає досить тепло, температура повітря прогрівається +12 +13 градусів, та тримається кілька днів, жуки вилітають з підстилки, починають шукати підходящі для них - повалені або ослаблені дерева. Якщо їх немає, то жуки короїди нападають на здорові дерева.

Весною дорослі жуки заселяють дерево. Заселення йде таким чином - самець прогризає гніздову камеру, вигризає отвір вхідний і камеру діаметром кілька мм.

І якщо атака вдалася, він починає приманювати до себе самок своїми феромонами, пахучими речовинами.

Основним заходом з жуком-короїдом є-лісовідновлення, особливо в густонаселених районах, там де ліси знаходяться в умовах стресів. Тому потрібно саджати дерева, які не сприятливі до короїдів, в наших умовах це дуб, ясен,в'яз, клен.

 

Підготував: Провідний фахівець - гельмінтолог
ДУ “Рівненська фітосанітарна лабораторія” - Гончарук М.В.