Обережно, нематода – загроза вашому урожаю картоплі!

Обережно, нематода – загроза вашому урожаю картоплі!

Нині наше життя неможливо уявити без картоплі — рослини родини пасльонових, яку ботаніки називають латиною Solanum tuberosum. Це винятково важливий продукт харчування. Недарма її називають другим хлібом. Цінність картоплі визначається високими смаковими якостями та сприятливим для здоров'я людини хімічним складом. Тому, щоб отримати як найбільший урожай цієї цінної культури потрібно забезпечити їй надійний захист.

В останні роки на території Рівненщини спостерігається поганий ріст і розвиток рослин родини пасльонових, а саме незадовільне утворення врожаю бульб картоплі. Однією з причин цього є ураженість картоплі нематодою.

 Глободероз (ураження картоплі нематодою) викликається золотистою та блідою нематодами. Обидва види нематоди є регульованими шкідливими організмами. На території України зареєстрована тільки золотиста картопляна нематода – Globoderarostochiensis. В даний час паразит широко поширений в основному на присадибних ділянках, де протягом багатьох років картопля вирощується беззмінно. Станом на 01.01.2016 за даними Державної фітосанітарної інспекції в Рівненській області, золотиста картопляна нематода поширена у 8-ми районах (Березнівському, Володимирецькому, Дубровицькому, Корецькому, Острозькому, Рокитнівському, Сарненському, Зарічненському) на 2914-ти присадибних ділянках, загальною площею 696,2646 га.

Зимує нематода у ґрунті, навесні народжуються личинки, які проникають у коріння сходів картоплі, а пізніше - і в молоді бульби. Крім картоплі нематода пошкоджує помідори, а також харчується на бур'янах з родини пасльонових. Уражені рослини мають менше стебел, які стають довгими і тонкими, відстають у рості, нижнє листя у них жовтіє і в'яне. Бульби майже не утворюються. Коріння рослин сильно розгалужується, воно відрізняється коричневим забарвленням, на ньому видно цисти у вигляді золотисто-коричневих кульок діаметром 0,5-0,8мм – до 1мм. Картопля вирощена на ділянках, заражених золотистою картопляної нематодою, може використовуватися тільки на продовольчі цілі.

Найбільшої шкоди картопляна нематода приносить на присадибних ділянках при беззмінному вирощуванні цієї культури на одному і тому ж місці. Вона значно знижує урожай бульб. Джерелом інфекції є заражені ґрунт і бульби, знаряддя праці (лопата, плуг та ін.), якими обробляються заражені ділянки.

Як же боротися з нематодою? В першу чергу ніколи не варто садити на незараженій ділянці матеріал невідомого походження (включаючи не тільки бульби картоплі, але і бульби інших культур, цибулини, кореневища, саджанці, живці і т.д.). Треба купувати насіннєвий матеріал тільки в спеціалізованих магазинах, які реалізують продукцію з відповідними документами, що гарантують відсутність нематоди та інших небезпечних карантинних об'єктів.

У вогнищах поширення нематоди в першу чергу застосовують агротехнічні заходи серед яких є впровадження сівозміни - чергування культур. Щоб попередити поширення нематоди, потрібно висаджувати картоплю на попереднє місце не раніше, ніж через 3-4 роки. До методів боротьби відноситься також вирощування спеціальних нематодостійких сортів картоплі, а саме:Скарб, Санте, Слов’янка, Партнер, Водограй, Луговська, Карлена, Пролісок, Мелодія, Зов, але і їх можна вирощувати на одній і тій же ділянці не більше 3-4 років поспіль. З ділянок потрібно ретельно прибирати, а потім спалювати хворі рослини і їх рештки. Бажано, щоб на ділянці і біля неї не було бур’янів родини пасльонових. Осінній метод боротьби з нематодою полягає в посіві жита, гірчиці, ріпаку в якості подальшої або сидеральної культури. Всі ці методи в сукупності дадуть найкращий результат в боротьбі проти нематоди. Крім того, всі вони нешкідливі для навколишнього середовища, рослин і людини.

При виявленні ознак ураження золотистою картопляною нематодою просимо звернутись у Державну установу «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія».

Підготував: Провідний фахівець - гельмінтолог
ДУ “Рівненська фітосанітарна лабораторія” - Ляшук В.В.