ЗОЛОТИСТА КАРТОПЛЯНА НЕМАТОДА - ВОРОГ РІВНЕНСЬКИХ ФЕРМЕРІВ

ЗОЛОТИСТА КАРТОПЛЯНА НЕМАТОДА - ВОРОГ РІВНЕНСЬКИХ ФЕРМЕРІВ

Часто від фермерів можна почути скарги на те, що скільки б разів вони не садили картоплю, врожаю зовсім мало, або його просто немає, а причиною низької урожайності вважається поганий грунт.

Стан родючості грунтів впливає на кількість і якість врожаю, але причина може бути не тільки в цьому. Як зазвичай у всіх «бідах» фермерів винуватцем є картопляна нематода, яка вражає коріння рослин, в результаті чого можна залишитися взагалі без врожаю.

Золотиста картопляна нематода - це черв'як, видимий тільки під мікроскопом, який паразитує на коренях картоплі, томатів та інших культурах з родини пасльонових і викликає найбільш шкідливе захворювання цих культур на території України (глободероз). Заражені кущі ростуть повільно, нижнє листя жовтіє і всихає. На ділянці утворюються прогалини низьких кволих рослин, бульб під ними мало, вони дрібні або навіть зовсім відсутні. Беззмінне вирощування картоплі на одному і тому ж місці призводить до щорічного накопичення чисельності паразита в грунті, урожай різко падає.Територію Рівненщини теж неоминула ця біда. За даними Управління фітосанітарної безпеки в Рівненській області золотиста картопляна нематода поширена у8 районах: Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Корецький, Острозький, Рокитнівський, Сарненський, Зарічненський. Що стосується статистики поширення карантинного організму за останні 3 роки тенденція йде на спад. Так , починаючи з 2015 року, де площа зараженних земель становила 696,9446 га після проведення чергових інвентаризацій скоротилась до 696,2646 га. Карантинний режим був знятий у Дубровицькому районі на площі 0,66 га та Сарненському районі- 0,02 га. Наступна інвентаризація у 2016 була більш результативною. Загальна площа скоротилась до 677,6746 га. Карантинний режим був знятий у Березнівському районі на площі 0,11 га, Володимирецькому - 1,82 га, Дубровицькому - 7,06 га, Острозькому — 2,23га, Рокитнівському — 0,19 га, Сарненському- 7,18 га. Інвентаризація 2017 дала змогу зняти карантинний режим на 26 ділянках зальною площею — 5,15 га., що дало можливість скоротити загальну площу під карантинним режимом у Рівненській області до 672,5246 га.

Джерело поширення нематоди - заражені бульби картоплі і заражений від них грунт поруч з кущами картоплі, оскільки при збиранні врожаю цисти відпадають від коренів і залишаються в грунті. Саме цисти і служать основним джерелом зараження все нових ділянок, оскільки вони можуть переноситися на насіннєвій картоплі, зі знаряддями праці і навіть на «зараженому» нематодою садовому взутті.

Причина поширення нематоди в грунті - неправильне чергування культур на ділянці, а швидше за все його повна відсутність. Шкідник присутній, практично, на кожній садибній ділянці і в кожній аматорській теплиці, де з року в рік садять одні й ті ж культури.

Одним з екологічно безпечних та дієвих методів боротьби полягає в оздоровленні грунту за допомогою біологічних процесів. До найбільш ефективних відноситься вирощування чорнобривців, які мають інсектицидні властивості. Виділені фітоциди відлякують нематоду. У цих же цілях дуже корисно навколо картопляного поля садити боби, календулу і буркун ароматний.

Основними заходами в боротьбі із небезпечни шкідником є:

Обов'язкове дотримання на ділянці сівозміни з поверненням посадок картоплі, помідорів та інших пасльонових культур на ту саму ділянку не раніше ніж через 3-4 роки.

У таких сівозмінах кращими культурами, очисниками грунту є озиме жито, бобові культури (особливо люпин кормовий), багаторічні злакові трави, кукурудза, і тільки вже потім картопля нематодостійких сортів. Після посівів озимого жита уражена ділянка також значно очищається від нематоди, тому, що виділяє в грунт Колліни - речовини, які гублять нематоду.

Важливим заходом є обов'язкова глибока осіння оранка грунту.

Застосування органічних добрив значно знижує кількість цист в грунті. В удобреному і мульчуваному грунті загибель цист йде від патогенних для нематоди грибів і хижих членистоногих.

Є рослини, кореневі виділення яких здатні провокувати вихід личинок із цист за відсутності «господаря». Найбільш ефективно діють рослини з родини капустяних і айстрових. До них відносяться такі рослини, як тагетес, пижмо, гірчиця біла та інші.

Для придбання насіннєвого матеріалу картоплі слід звертатись в насінницькі господарства, які гарантують його чистоту від картопляної нематоди.

Використовувати урожай картоплі із заражених нематодою ділянок можна лише на продовольчі цілі та на корм худобі, але не на насіння.

З ураженої нематодою ділянки не можна переносити на інші ділянки інвентар, бульби картоплі, верхній шар грунту.

При посадці картоплі невідомого походження перед посадкою необхідно обов'язково промити бульби в теплій воді.

Вирощувати потрібно відносно стійкі до нематоди сорти картоплі - Альваро, Вітал, Водограй, Десниця, Діамант, Каратоп, Жуковський ранній, Слов’янка, Тетерів Кардинал, Кристал, Ладозький, Латона, Ліга, Лук'янівський, Партнер, Рікеса, Горобина, Щедрик, Мандрівниця, Случ, Фактор і т.д. У коренях цих сортів личинки розвиватися не можуть.

Хворі і зростаючі поруч здорові кущі картоплі необхідно викопати і з грудкою землі закопати в заздалегідь вириту глибоку яму в дальньому кінці ділянки, попередньо закидавши їх хлорним вапном. Місце з-під викопаних кущів рясно засипати сечовиною.

При виявленні ознак ураження золотистою картопляною нематодою просимо звертатись у Державну установу «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за адресою: м.Рівне, вул. Малорівненська, 91б, телефон/факс +38(0362) 26-66-54.

 

Підготував: Головний фахівець - фітопатолог
ДУ “Рівненська фітосанітарна лабораторія” - Ляшук В.В.