ДУ «Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби» була створена в листопаді 2012 року в результаті реорганізації Державної інспекції з карантину рослин у Рівненській області та Рівненської обласної державної інспекції захисту рослин.
Державна установа «Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби» створена відповідно до Положення про Державну установу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, знаходиться у сфері управління Державної службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Спрямування та координація діяльності Лабораторії покладено на Департамент фітосанітарної безпеки, контролю у сфері насінництва та розсадництві Держпродспоживслужби.
Положення про Державну установу «Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби» затверджено наказом Держпродспоживслужби від 11 грудня 2019 р. №1194.
До компетенції Лабораторії належить:
Також, до компетенції лабораторії належать інші функції, визначені законодавством України та Положенням про Державну установу «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія».
Основними видами діяльності Лабораторії є:
Проведення фітосанітарної експертизи об’єктів регулювання, визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу, визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки, реєстрація зразків об’єктів регулювання, відбір зразків, проведення обстежень рослин, продуктів рослинного походження земель сільськогосподарського призначення і лісового фонду, а також проведення щорічного аналізу фітосанітарного стану області.
06 листопада 2018 року Національним агентством з акредитації України, Державній установі «Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби», за результатами проведених аудитів, видано атестат про акредитацію № 2Н1181. Відповідно до сфери акредитації Лабораторію уповноважено на проведення випробувань в частині проведення ентомологічної, гербологічної, мікологічної, бактеріологічної, фітогельмінтологічної експертиз, з дозволом використання знаку акредитації НААУ.
За результатами повторної перевірки (нагляду) Національним агенством з акредитації України та у зв'язку з розширенням сфери акредитації в частині проведення вірусологічної експертизи та у частині визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу 22 жовтня 2019 року ДУ "Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби" отримано атестат про акредитацію за номером 201181, що дійсний до 5 листопада 2023 року.
За результатами повторної перевірки (нагляду) Національним агенством з акредитації України та у зв'язку з розширенням сфери акредитації в частині проведення вірусологічної експертизи та у частині визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу 13 квітня 2021 року ДУ "Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби" отримано атестат про акредитацію за номером 201181, що дійсний до 5 листопада 2023 року.
В період з 08 серпня 2023 року по 10 серпня 2023 року складом групи аудиторів з акредитації НААУ в ДУ «Рівненська фітолабораторія» проведено повторну оцінку (акредитацію) випробувальної лабораторії на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.
ДУ «Рівненська фітосанітарна випробувальна лабораторія Держпродспоживслужби» отримала Атестат про акредитацію від 6 листопада 2023 року № 201181 чинний до 05 листопада 2028 року.
Розширено сферу акредитації, а саме:
- в частині проведення визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки: вологості, натури, кількості та якості клейковини, числа падіння, сміттєва, зернова та олійна домішки, склоподібність;
- в частині відбору зразків для проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) згідно ДСТУ 3355-96 «Продукція сільськогосподарська рослинна. Методи відбору проб у процесі карантинного огляду та експертизи» та ДСТУ 4138:2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», п.4.
Відповідно до сфери акредитації кількість карантинних організмів складає 40 видів, з них у цьому році доповнено 10 карантинними організмами.
Виявлення та ідентифікацію карантинних організмів відповідно до сфери про акредитацію проводимо 27 методами.
Визначення посівних якостей насіння проводиться 9 методами.
Визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки проводяться 7 методами.
До складу Лабораторії входять 8 відділів, а саме:
Компетенція, права, обов’язки, відповідальність фахівців відділу регламентуються положеннями про відділи та нормативно – правовими актами.
У своїй діяльності відділи керуються Законом України «Про карантин рослин», «Про захист рослин» «Про насіння і садивний матеріал», «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», «Про запобігання корупції» «Про інформацію», постанов КМУ від 28.12.2011 року №1348 «Деякі питання надання послуг Державною ветеринарною та №1177 від 15.11.2019 р. "Деякі питання реалізації Закону України "Про карантин рослин" фітосанітарною службою, органами та установами, що належить до сфери її управляння», ДСТУ EN ISO/IES 17025:2019, Настановою з якості випробувальної лабораторії, необхідними ДСТУ, що регулюють діяльність Лабораторії у певній галузі.