Інформуємо

ЛИСТ-ЗАЯВКА НА ПРОВЕДЕННЯ ФІТОСАНІТАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

pdf
Лист-заявка на проведення фітосанітарної експертизи

ЗАЯВКА НА ВИЗНАЧЕННЯ ПОСІВНИХ ЯКОСТЕЙ НАСІННЯ ТА/АБО ТОВАРНИХ ЯКОСТЕЙ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

doc
Заявка на визначення посівних якостей насіння та/або товарних якостей садивного матеріалу

 АНКЕТА ОПИТУВАННЯ ЗАМОВНИКА

pdf
Анкета опитування замовників

 ПРОВЕДЕННЯ ТВІНІНГУ

На базі Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області із 12-13 березня 2018 року на виконання Компоненту 2 пункту 2.7 “Здійснення оцінки потреб у навчанні з фітосанітарного моніторингу шкідливих організмів, шкідників і бур’янів”.

Експерти Європейської комісії Rasa Žitkuvienė (Вільнюс, Литва) та Agita Pence (Рига, Латвія) поділилися досвідом роботи фітосанітарної служби у країнах ЄС, звернули увагу на роботу яка проводиться акредитованими лабораторіями у даних країнах. В рамках проекту Twinning експертами разом із учасниками тренінгу проведено оцінку анкети яка була розроблена для визначення потреб у навчанні з питань проведення фітосанітарного моніторингу з подальшим передбаченням тем навчальних програм у цій сфері.

У заході прийняли участь представники Волинської, Київської, Рівненської та Тернопільської областей.

19/03/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.02.2018 ПО 28.02.2018 РОКУ

За даний період 2018 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2094 зразки об'єктів регулювання: 1943 вітчизняних та 151 імпортний. Фахівцями відділу проведено 5445 аналізів: 618 - гербологічних, 1571 - фітопатологічних, 2093 — ентомологічних, 1163 - фітогельмінтологічних . Видано 577 висновків фітосанітарної експертизи: 518 - вітчизняних та 59 імпортних.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання з нерегульованих некарантинних організмів виявлено 2 фітопатологічні організми в 7 випадках, а саме: Botrytis sp. - Сіра гниль при експертизі насіння цибулі сортів Штутті, Гледстоун, Голиат, Ред Барон, Бургос та Амфора походженням з Нідерландів та призначенням для реалізації в Рівненській області; Сіро-зелена цвіль Penicillium sp. при експертизі фанерного кряжу березового походженням з Російської Федерації та призначенням для пеперобки в Рівненській області.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 16 видів нерегульованих некарантинних організмів у 174 випадках при проведенні гербологічної експертизи. Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Chenopodium album L. - Лобода біла, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Vicia cracca L. - Горошок мишачий.

При проведенні фітопатологічного дослідження фахівцем ідентифіковано 6 видів хвороб у 131 випадку, а саме: Ceratocystis (sp) - Синя полосатість, ідентифікована на пиломатеріалах соснових які призначені на експорт до Китаю; Blue stain fungi - Сині плями грибів, ідентифіковані на заготовках для піддонів соснових, дровах паливних соснових та пиломатеріалах соснових які направлені на експорт до Італії, Румунії, Польщі та Угорщини; Alternaria tenuis — Альтернаріоз при проведенні експертизи ячменю пивоварного, насіння льону, жита продовольчого, пшениці та кукурудзи які направлені на експорт до Польщі, Австрії та Німеччини. Fusarium graminearum - Фузаріоз кукурудзи при проведенні фітосанітарної експертизи кукурудзи які направлені на експорт до Польщі. Державним фітосанітарним інспектором направлено для проведення фітосанітарного стану качани кукурудзи. В результаті проведеного обстеження виявлено фузаріоз кукурудзи (Fusarium graminearum) та плісняву качанів кукурудзи (Аspergillus).

За даний період виявлено регульований шкідливий організм обмежено- поширений в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, в трьох випадках при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого та сої продовольчої пункт призначення вантажів — В'єтнам та Німеччина.

03/03/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 3 БЕРЕЗНЯ 2018 РОКУ

В лютому , за даними гідрометцентру в областіутримувався типово зимовий характер погоди, особливо в другій половині місяця. Температурні показники повітря були нижчими за багаторічні на 5-6º. Мінімальна температура повітря знижувалась до -24º, а на поверхні снігу до 27º морозу. На кінець місяця глибина промерзання грунту досягла 23-25см., а висота снігового покриву склала 22-25 см.

Агрометеорологічні умови лютого були сприятливими для продовження зимового спокою зимуючих культур. Мінімальна температура грунту на глибині залягання вузла кущіння на кінець місяця склала 3-5º морозу. Такі температури залишаються значно вищими за розрахункові критичні температури вимерзання.

За даними моніторингу департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації стан посівів озимих культур показав, що в доброму стані перебуває 54% площ ; в задовільному 37% площ, слабкі та зрідждені 9% площ посіву.

Із отриманих сходів озимого ріпаку в доброму стані знаходиться 50% площ посіву, задовільному — 42% площ та 8% площ у слабкому та зрідженому.

Моніторингом насіння ячменю, вівса та сої в партії 215 тонн комірних шкідників не виявлено, лише відмічено слабку ступінь заселення комірними кліщами 10-15% зразків фуражного зерна.

За результатами проведених аналізів виявлено, що насіння ячменю має зараження збудниками гельмінтоспоріозу 4-8 та пліснявіння 3-6 відсотків проростків.

03/03/18

 

УЧАСТЬ У СЕМІНАРІ "ОРГАНІЗАЦІЯ ДОСЛІДНИЦЬКО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬЕОЇ РОБОТИ З РОСЛИНАМИ ЗАХИЩЕНОГО ГРУНТУ"

21 лютого 2018 року був проведений обласний семінар для вчителів та керівників гуртків еколого – натуралістичного напрямку на базі комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради на тему: «Організація дослідницько – експериментальної роботи з рослинами захищеного ґрунту».

До роботи семінару було залучені вчителі біології та керівники гуртків.

Досвідчені фахівці поділилися з учасниками заходу власним досвідом щодо запровадження сучасних екологічно – безпечних технологій вирощування сількогосподарських рослин захищеного ґрунту та розвитком органічного землеробства.

З лекцією на тему: «Характеристика, способи поширення, симптоми ураження та строки обстеження на виявлення карантинних та не карантинних шкідників та хвороб культур захищеного ґрунту. Фітосанітарна заходи.» виступила завідувач відділу фітосанітарного аналізу Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» Білан Іванна Іванівна.

Іванна Іванівна детального ознайомила присутніх з видовим складом шкідників та хвороб, що зустрічаються на овочевих культурах і квітах в умовах області та надала їм повну характеристику і наглядно продемонструвала.

22/02/18

 

НАРАДА

«Підведення підсумків роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2017 рік та перспективи роботи на 2018 рік»

05 лютого 2018 року під головуванням директора ДУ «Рівненська фітолабораторія» Вікторчук Руслани Вікторівни була проведена нарада на тему: «Підведення підсумків роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2017 рік та перспективи роботи на 2018 рік».

Директором ДУ “Рівненська обласна фітолабораторія” в ході проведення наради була звернута увага на процес аналізування здачі звіту Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2017 рік до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Під час проведення наради було заслухано доповіді керівників структурних підрозділів, головного фахівця з кадрової роботи та головного фахівця – юрисконсульта.

Безумовна увага директора була звернута на роботу відділу фітосанітарного аналізу, а саме в частині продовження етапів акредитації, вказаного відділу відповідно до вимог ДСТУ ISO/IES 17025:2006.

Також, важливим етапом в діяльності лабораторії на 2018 рік є акредитація відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу. Тому, всю увагу було акцентовано на підготовку необхідного пакету документів, які мають скеровуватися до Національного агентства з акредитації України.

06/02/18

 

І Н Ф О Р М А Ц І Я

про стан посівів озимих культур в Рівненській області на 5 лютого 2018 року

За інформацією Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН України в січні спостерігалась аномально тепла погода з достатньою кількістю опадів. Середньодобова температура повітря за місяць становила мінус 2,1 оС, що вище кліматичної норми на 3,3 оС. Опадів випало 28,1мм, що на рівні кліматичної норми, переважна кількість опадів була у вигляді дощу. Не зважаючи на те, що перехід середньдобової температури повітря через плюс 5оС, тобто припинення активної вегетації озимих культур, зафіксовано 11 листопада, позитивні температури повітря сприяли подовженню вегетації зимуючих рослин до стабільного настання мінусових температур, тобто до 8 січня. Середньодобова температура повітря понижувалась поступово до мінус 10,5 оС (16 січня) та до мінус 12,5 оС (23січня). В цей період спостерігався незначний сніговий покрив (2-3см), найнижча температура грунту на глибині залягання вузла кущення становила мінус 6,4 оС (16 січня). З 28 січня спостерігається підвищення середньодобової температури повітря до 4,1 оС (30 січня). Початок лютого характеризується теплою погодою із значними снігопадами, 4 лютого випало 12 мм опадів, що створило сніговий покрив товщиною 20-25 см.

Озимі зернові культури

Моніторинг посівів озимих зернових культур показав, що вони знаходяться в доброму та задовільному стані.

Рослини зелені, тургорні, без видимих ознак значних ушкоджень морозами.

Моніторинг вмісту вуглеводів у рослинах свідчить про зменшення їх кількості, як у листках так і у вузлах кущіння порівняно з даними на початку січня, що характерно для періоду зимівлі. Запаси вуглеводів у вузлах кущіння рослин озимої пшениці на дату спостереження знаходяться на рівні 28-30%, що достатньо для доброї перезимівлі.

Умов для загибелі рослин в період зими не відмічалося.

Озимий ріпак

Моніторинг посівів ріпаку озимого показав, що вони знаходяться в доброму стані. Рослини зелені, тургорні, без видимих ознак значних ушкоджень морозами. Навіть на загущених посівах ранніх та оптимальних строків сівби, де у рослин відбулося витягування точки росту, значних ушкоджень морозами не спостерігається.

06/02/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01.2018 ПО 31.01.2018 РОКУ

За даний період 2018 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2021 зразок об'єктів регулювання, у тому числі: вітчизняних -1859 зразків та 162 по імпорту . Відповідно до поданих зразків проведено 4968 аналізів, із них 4641 по вітчизняних об’єктах регулювання та 327 по імпортних. Видано 568 висновків фітосанітарної експертизи: 505- вітчизняних та 63 по імпорту.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.
Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 12 видів нерегульованих некарантинних організмів у 43 випадках при проведенні гербологічної експертизи.

Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізку польову, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лободу білу, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Проведеними фітопатологічними дослідженнями фахівцем ідентифіковано 6 видів хвороб у 131 випадку, а саме: Ceratocystis (sp) - Синя полосатість, Penicillium sp. - Сіро-зелена цвіль та Blue stain fungi - Сині плями грибів - пиломатеріали соснові, Alternaria tenuis — Альтернаріоз у зерні пшениці, ячменю, житі та насінні льону. Drechslera teres Ito. - Сітчастий гельмінтоспоріоз у зерні ячменю. Tilletia tritici Wint -Тверда сажка у зерні кукурудзи. Перелічені обєкти регулювання були призначені для відвантаження на експорт.

При огляді пиломатеріалу соснового, який відвантажувався на експорт виявлено ходи Вусача чорного домового - Hylotrupes bajulus L.
За звітний період виявлено регульований шкідливий організм обмежено- поширених в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, при проведенні гербологічної експертизи сорга зернового та сої у 9-ти випадках. Вищевказані зернові відвантажувались на експорт.

05/02/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 16 СІЧНЯ 2018 РОКУ

Початок нового року відзначався значно вищим від середньобагаторічного температурним режимом, лише з кінця першої декади спостерагіються зниження температури повітря до рівня їх норм.

Опади впродовж першої половини січня випадали у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу, сума їх відповідає 110-160% середньобагаторічних значень, не кругом спостерігалося утворення снігового покриву.

Не характерний для зимового періоду температурний режим першої декади січня був загрозливим ослабленими посівами озимих культур , проте на даний час погіршення стану посівів не відмічено, їх перезимівля проходить добре і задовільно.

Зокрема, за даними департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації стан посівів озимих культур в області наступний:

 

Назва культури добрий задовільний слабкі та зріджені
Озимі на зерно 54% 37% 9%
Озимий ріпак 50% 42% 8%

 

Проте, зазначені погодні умови були несприятливими для життєдіяльності мишоподібних гризунів. В понижених місцях спостерігалося затоплення нір дощовою та талою водою, яка періодично замерзала, що призводило до загибелі гнізд, молодняку та дорослих гризунів , їх загибель відмічено в межах 18-25%, значно знизилась риюча здатність гризунів.

Моніторинг сільськогосподарських культур показав заселеність 20-26% посівів озимих зернових і озимого ріпаку мишоподібними гризунами з чисельністю 1,8-2,5 жилих колоній на гектар, що дещо нижче економічного порогу шкодочинності, чисельність мишоподібних гризунів на посівах багаторічних трав 111-1V року використання 5-7 жилих колоній на гектар при 100% заселенні площ.

Обстеження зерносховищ, складських приміщень на заселеність фуражного і насінневого матеріалу комірними шкідниками показало їх відсутність у насінневому матеріалі та слабку ступінь заселення фуражного зерна борошняним кліщем в 15% зразків і в 10% партій зерна комірними довгоносиками з чисельністю 1-2 екз. жуків в 1 кілограмі.

16/01/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01.2017 ПО 31.12.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” у 2017 році було проаналізовано 25783 зразки об'єктів регулювання:

 • 3062 імпортних;
 • 22721 вітчизняних

Проведено 57681 аналізів та видано 7177 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні гербологічної експертизи від вітчизняних об'єктів регулювання, а саме: сорго червоного та білого, льону, проса жовтого, сої продовольчої було виявлено регульований шкідливий організм обмежено поширений в Україні - амброзію полинолисту (Ambrosia artemisifolia L.) в 41 випадку. Разом з тим на експертизу від фітосанітарних інспекторів надходили зразки рослинного матеріалу, в результаті проведеного дослідження підтверджено 4 випадки амброзії полинолистої.

При проведенні фітогельмінтологічної експертизи зразків які надходили від фітосанітарних інспекторів під час інвентаризації нематодовогнищних земельних ділянок, було підтверджено наявність обмежено-поширеного в Україні регульованого шкідливого організму- золотистої картопляної нематоди в 482 випадках.

При проведенні аналізування феромонних пасток, які надійшли від державних фітосанітарних інспекторів для виявлення регульованих шкідливих організмів в 60 випадках виявлено обмежено поширений в Україні карантинний організм Diabrotica virgifera virgifera Le Conte - західний кукурудзяний жук.

Щодо інших шкідливих організмів у вітчизняних об'єктах регулювання було виявлено 226 видів бір'янів, хвороб та шкідників у 5092 випадках.

При обстеженні імпортних об'єктів регулювання виявлень карантинних організмів не було. Щодо інших шкідливих організмів виявлено 18 видів шкідників, хвороб та бур'янів у 33 випадках.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО КІЛЬКІСТЬ ПРОВЕДЕНИХ АНАЛІЗІВ НАСІННЯ ТА САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2017 РІК

Фахівцями відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 41 зразок від 13 суб'єктів господарювання.

Фахівцями відділу проведено 78 аналізів на визначення сортової чистоти, маси 1000 насінин, визначення схожості і енергії проростання та вологості насіння.

05/01/2018

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 6 ГРУДНЯ 2017 РОКУ

Листопад в області був помірно теплим і сирим. Середня місячна температура повітря була на 1,2º вище норми і склала 3,1º.

Опади випадали у вигляді дощу, мокрого снігу, і снігу, сума їх склала 125-140% середніх багаторічних місячних значень, місцями утворювався тимчасовий сніговий покрив.

Внаслідок зниження середніх добових температур повітря нижче біологічного мінімуму (+5º), 12 листопада відмічено припинення вегетації озимих культур.

Моніторинг посівів озимих зернових культур показав, що вони знаходяться в доброму і задовільному стані. Рослини озимої пшениці середньостиглих сортів за оптимальних строків сівби (111 декада вересня) на час припинення вегетації знаходяться на початку кущіння, утворивши 1-2 бічні пагони, за пізніх строків сівби — в фазі сходів. Розвиток рослин по фазах відповідає багаторічному і випереджає минулорічні показники на 10-12 днів.

На даний час густота посівів складає 415-480 рослин на кв.м., що достатньо для формування високопродуктивних посівів у майбутньому.

Моніторинг посівів озимого ріпаку показав, що вони знаходяться в доброму стані. За висівання ріпаку в оптимальні строки з 15 по 20 серпня рослини сформували осінню розетку від 8 до 12 штук листків, діаметр кореневої шийки 11-15 мм, діаметр розетки листків 29,7-35,6 см при густоті рослин 52-60 шт./кв.м., середня вага рослин становить 62г, що відповідає середньобагаторічним показникам. Посіви ріпаку за сівби з 20-25 серпня сформували розетку, яка складається з 8-10 штук листків, діаметр кореневої шийки 8-10 мм, діаметр розетки листків від 19,1 до 21,3 см за густоти рослин 50-55 шт./кв.см., що на рівні минулих років. На площах, де сівбу проводили в пізніші строки з 25 серпня проростання насіння знизилось на 15-20% і на даний час такі посіви зріджені, рослини сформували малорозвинену розетку з 6 до 7 штук листків.

Погодні умови були малосприятливими для життєдіяльності мишоподібних гризунів, відмічається незначне зростання їх чисельності.

Аналіз даних заселеності сільськогосподарських угідь мишоподібними гризунами показав:

Озима пшениця — заселеність посівів за листопад зросла з 14 до 21%, відповідно чисельність жилих колоній на гектарі з 1,0 до 2,2.

Озимий ріпак — на початок листопаду гризунами заселялось 18% обстежених площ, зараз — 32%, чисельність жилих колоній на одному га утримується в межах двох.

Багаторічні трави заселені практично повністю, чисельність жилих колоній на травах ӀӀӀ-IY року використання від 6 до 8 на гектар.

Захисні обробки сільськогосподарських культур проти мишоподібних гризунів в області проведено на площі 1,2 тис.га.

06/12/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.11.2017 по 30.11.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 1950 зразків об'єктів регулювання, у тому числі: вітчизняних — 1777зразків та 173 по імпорту. Відповідно до поданих зразків проведено 4546 аналізів, видано 570 висновків фітосанітарної експертизи: 494- вітчизняних та 76 по імпорту.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 17 видів нерегульованих некарантинних організми у 54 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи найбільше зустрічались: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Vicia cracca L. - Горошок мишачий, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Chenopodium album L. - Лобода біла, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Cirsium arvense L - Осот рожевий польовий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Galium aparine L. - Підмаренник чіпкий, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Під час проведення ентомологічної експертизи пиломатеріалу соснового було виявлено личинку Вусача чорного домового - Hylotrupes bajulus L.

Щодо фітопатологічних досліджень виявлено - Streptomyces scabies - Паршу звичайну, Ceratocystis (sp) - Синю полосатість, Blue stain fungi - Сині плями грибів, Penicillium sp. - Сіро-зелену цвіль.

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні, то при проведенні гербологічної експертизи зразків сої продовольчої які призначались для експорту в Білорусію та Польщу ідентифіковано Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зію полиноли́сту, 2 випадки виявлення.

01/12/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 15.10.2017 по 15.11.2017 РОКУ

За даний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2065 зразків об'єктів регулювання, у тому числі: вітчизняних -1874 зразок та 191 - по імпорту . Відповідно до поданих зразків проведено 4847 аналізів. Видано 590 висновків фітосанітарної експертизи: 510- вітчизняних та 80 по імпорту.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, при проведенні гербологічної експертизи було виявлено 14 видів нерегульованих некарантинних організмів у 75 випадках.

Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізку польову, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лободу білу, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Проведеними фітопатологічними дослідженнями фахівцем ідентифіковано Aspergillus niger - Чорна пліснява -дрова паливні соснові, пиловник сосновий; Ceratocystis (sp) - Синя полосатість та Penicillium sp. - Сіро-зелена цвіль - пиломатеріали соснові. Перелічені обєкти регулювання були призначені для відвантаження на експорт.

При огляді пиломатеріалу соснового, який відвантажувався на експорт виявлено ходи Вусача чорного домового - Hylotrupes bajulus L.

За звітний період регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні, при проведенні фітосанітарних експертиз не виявлено.

20/11/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 17 ЛИСТОПАДА 2017 РОКУ

Перша декада листопада була відносно теплою та дуже сирою. Середня декадна температура повітря була на 2-3º вище середніх багаторічних показників, а добові коливання спостерігалися в межах +1º - +10ºС.

На більшій частині території області, сума опадів дорівнювала 118-140% декадної норми. Середня відносна вологість повітря була високою 91-96%. Запаси продуктивної вологи впродовж посівної кампанії були достатніми. На вересневих посівах рослини озимої пшениці знаходяться у фазі кущіння, жовтневі посіви менше розвинені 2-3 листок, стан рослин добрий.

Озимий ріпак в хорошому стані у фазі добре розвинутої розетки.

Триває подальше розмноження та розселення мишоподібних гризунів, відмічається зростання заселеності площ озимих зернових з 13 до 19 відсотків та збільшення кількості жилих колоній на гектарі з однієї до 1,9. Заселеність площ озимого ріпаку дещо зросла, а чисельність жилих колоній залишається на рівні жовтня.

Підвищена вологість повітря за оптимальних температур призвели до накопичення інфекцій борошнистої роси, септоріозу в посівах озимої пшениці, прояву перших ознак бурої листкової іржі, пероноспорозу та альтернаріозу в посівах озимого ріпаку.

Захисні обробки сільськогосподарських культур проти мишоподібних гризунів в області проведено на площі 0,6 тис.га.

17/11/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 26 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

Більшість днів звітного періоду характеризувалися аномально теплою сухою погодою. Середня декадна температура повітря за другу декаду виявилася на 4-5º вищою за норму і становила 12-13º.

На більшій частині випадали дощі, сума їх складала 124-150% багаторічних показників, тому середня відносна вологість повітря була досить високою — 88-90%.

Початок третьої декади був холодним, мокрим з різким поривчастим вітром.

На більшості площ у озимих культур спостерігаються фази: проростання зерна, сходи,111-й лист.

У озимого ріпаку триває формування розетки за доброго стану рослин.

Тепла погода, достатня кормова база стимулюють розмноження і розселення мишоподібних гризунів. Заселеність озимини знаходиться в межах 14%, озимого ріпаку — 19% багаторічних трав другого-третього року використання до 100% обстежених площ. Відповідно середня чисельність жилих колоній на гектарі знаходяться на рівні: одна, дві та шість і від 2 до 7 жилих нір в колоніях.

Досить висока відносна вологість повітря сприяє розвитку альтернаріозу на нижніх листках озимого ріпаку та розвитку хвороб зернових.

26/10/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.10.2017 по 15.10.2017 РОКУ

За даний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 944 зразки об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 2185 аналізів, видано 266 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 11 видів нерегульованих некарантинних організми у 363 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи виявили: Convolvulus arvensis L. - Берізку польову, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лободу білу, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Під час проведення ентомологічної експертизи вкладишів феромонних пасток які надійшли на виявлення каліфорнійської щитівки виявили Simulium ornatum — Мошку та Muscina stabulans - Муху хатню.

Щодо фітопатологічних досліджень фахівцем ідентифіковано Penicillium sp. - Сіро-зелену цвіль при проведенні аналізу дров паливних соснових які призначені на експорт.

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні, то при проведенні гербологічної експертизи зразків сої продовольчої та сої для промислової переробки які призначались для експорту в Білорусію та Польщу ідентифіковано Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зію полиноли́сту, 30 випадків виявлення.

20/10/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 12 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

Перша декада жовтня, за даними гідрометеоцентру, була сирою і прохолодною. Середня декадна температура повітря склала 8,2º, що майже на 2º нижче за норму, а коливання температури в межах доби складало від -1º до +15º.

За звітний період випало 19-21 мм опадів або 125-130% багаторічних показників, середня відносна вологість повітря була високою 81-85%.

Такі гідрометеорологічні показники стимулювали подальший розвиток хвороб на падалиці зернових культур, зокрема плямистостей, борошнистої роси та септоріозу, а також прояв альтернаріозу на рослинах озимого ріпаку та кореневих гнилей в посівах озимих зернових.

На посівах озимого ріпаку в окремих вогнищах спостерігалася слабка шкодочинність листогризучих гусениць та несправжніх гусениць ріпакового пильщика.

Достатня кормова база та відносно високий температурний фон створюють сприятливі умови для зростання чисельності мишоподібних гризунів та розширення їх ареалу.

Триває розмноження та шкідливість гризунів на стерні, багаторічних травах де їх налічується по 4-8 жилих колоній на один гектар, озимого ріпаку та озимих зернових відповідно із заселенням до 10 та 5% площ.

12/10/17

 

Інформація про проведену нараду: “Процес акредитації фітосанітарної лабораторії відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 та розширення її сфери діяльності в частині насінництва і розсадництва”

28 вересня 2017 року на базі управління фітосанітарної безпеки Гловного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області проведено нараду на тему “Процес акредитації фітосанітарної лабораторії відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 та розширення її сфери діяльності в частині насінництва і розсадництва”. Нарада відбулась за участю начальника управління фітосанітарної безпеки Патрашки Валентини Павлівни, директора ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” Вікторчук Руслани Вікторівни, фахівців відділів фітосанітарного прогнозу, фітосанітарного аналізу, визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” та спеціалістів відділів фітосанітарних заходів на кордоні, карантину рослин, контролю за обігом засобів захисту рослин та прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.

Директором лабораторії звернута увага на підготовку проведення акредитування відділу фітосанітарного аналізу у відповідності до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006. Зазначено, що фахівцями лабораторії прикладаються максимум зусиль для виконання поставлених перед ними завдань.

Під час наради фахівцями висвітлено роботу яка була проведена з акредитації та підготовки переліку документів які необхідні для акредитації органу оцінки відповідності.

На даний час до Національного агенства з акредитації України подано відповідний пакет документів.

Разом з тим, спеціалістами підведено підсумки роботи лабораторії та управління фітосанітарної безпеки за вісім місяців поточного року та сформовані плани роботи на четвертий квартал 2017 року.

Фахівцями лабораторії, були обговорені організаційні та проблемні питання, що виникають в процесі підготовки до акредитації, та розглянуто шляхи їх вирішення. Присутні були ознайомлені із організацією системи якості, вимогами та етапами впровадження. Розглянуто та обговорено окремі вимоги національного стандарту ДСТУ ISO/ІЕС 17025:2006 щодо системи якості у фітосанітарній лабораторії. Увага була приділена щодо правильного заповнення документів, зокрема заявки на проведення фітосанітарної експертизи, заключення договорів із суб'єктами господарювання та доставки зразків до відділу фітосанітарного аналізу.

Заступником директора фітосанітарної лабораторії висвітлено роботу відділу фітосанітарного аналізу, зокрема щодо кількості проведених аналізів, виданих висновків фітосанітарної експертизи та кількості виявлених регульованих шкідливих організмів в об'єктах регулювання які були направлені до відділу.

Завідувачем відділу фітосанітарних процедур проінформовано присутніх про виконаний об'єм робіт за звітний період, зокрема щодо кількості проведених фітосанітарних моніторингів на встановлення фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур на заселення шкідниками, ураження хворобами, засміченості бур’янами в поточному році.

За результатами наради було дано ряд доручень, які, зокрема, стосувалися забезпечення належного виконання плану роботи на 2017 рік.

03/10/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.09.2017 по 30.09.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2299 зразків об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 4888 аналізів, видано 637 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 58 видів нерегульованих некарантинних організми у 695 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи найбільше зустрічались: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Centaurea cyanus L. - Волошка синя, Avena fatua L. - Вівсюг звичайний, Galinsoga parviflora - Галінсога дрібноквіткова, Vicia cracca L. - Горошок мишачий, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Polygonum persicaria L - Гірчак почечуйний, Erigeron canadensis L. - Злинка канадська, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лобода біла, Papaver rhoeas L. - Мак дикий, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Xanthium strumarium L. - Нетреба звичайна, Cirsium arvense L - Осот рожевий польовий, Artemisia campestris - Полин польовий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Galium aparine L. - Підмаренник чіпкий, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Під час проведення ентомологічної експертизи найбільше виявлялись: Pyraustidae sp — Вогнівка, Spilosoma menthastri Esp - Медведиця крапчаста, Autographa gamma - Совка гамма, Scotia segetum - Совка озима.

Щодо фітопатологічних досліджень найбільше виявлень припала на Alternaria tenuis — Альтернаріоз, Cladosporium herbarum - Оливкову плямистість, Tilletia tritici Wint -Тверду сажку.

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні:

 • при аналізуванні феромонних пасток які надійшли до відділу фітосанітарного аналізу від державних фітосанітарних інспекторів Рівненської області встановлено 30 випадків виявлення (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) західного кукурудзяного жука;
 • при проведенні гербологічної експертизи зразків рослинного матеріалу які надійшли на підтвердження з метою запровадження карантинного режиму ідентифіковано (Ambrosia artemisiifolia L.) амбро́зію полиноли́сту. Кількість випадків виявлення становить три штуки.

02/10/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 25 ВЕРЕСНЯ 2017 РОКУ

В порівнянні з середньобагаторічними значеннями температур звітний період в області був помірно-теплим із значною кількістю опадів. Середні температури повітря перевищували норму на 3-4º. Найвища температура повітря досягла 29º, а на поверхні грунту 41-43º. Мінімальна температура повітря не знижувалась нижче 5º у повітрі та на поверхні грунту.

За другу половину вересня в області вже випало 65 мм опадів або 107% місячної норми.

Такі погодні умови сприяли подальшому прояву та поширенню хвороб на падалиці зернових культур: борошнистої роси, септоріозу, плямистостей та бурої листкової іржі, що сприяло створенню підвищеного запасу інфекції згаданих хвороб для посівів в подальшому.

В денні години за підвищення температурних показників до 16-20º тривав літ та спостерігалося розселення цикадок, попелиць, гостроголових клопів, шведської мухи на падалиці зернових культур.

Висока відносна вологість повітря призвела до значного ураження кошиків соняшника білою гниллю.

Посіви сої достигають, на ранніх сортах триває десикація. На пізніх сортах спостерігається зростання ураженості рослин бактеріальним опіком, аскохітозом та фузаріозним в’яненням.

В посівах озимого ріпаку осередково спостерігається шкодочинність несправжніх гусениць ріпакового пильщика, білокрилки та листогризучих совок.

Відмічається зростання чисельності мишоподібних гризунів в місцях резервації, зросла їх риюча здатність та інтенсивність пошкодження овочевих культур, почалося заселення посівів озимого ріпаку.

25/09/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ РЕГУЛЬОВАНИХ ШКІДЛИВИХ ОРГАНІЗМІВ З 01.07.2017 ПО 01.09.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого походженням з Кіровоградської області Новомиргородського району виявлено карантинний організм обмежено-поширеного в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, партія проса 22,05 тонни, пункт призначення Італія. Про виявлення було проінформовано власника вантажу та державного фітосанітарного інспектора.

При проведенні ентомологічної експертизи феромонних пасток які були встановленні державними фітосанітарними інспекторами на виявлення регульованих шкідливих організмів, фахівцями лабораторії при аналізуванні направлених відповідних пасток підтверджений карантинний організм обмежено-поширений в Україні (Diabrotica virgifera le Conte) - західний кукурудзяний жук. Регульований шкідливий організм виявлений в Дубенському районі с.Тараканів на площі 75,78 га, Гащанському районі с.Тучин на площі 58 га, Здолбунівському районі с.Здовбиця на площі 147 га та Острозькому районі с.Тесів на площі 39 га. Загальна кількість феромонних пасток в яких виявлено західного кукурудзяного жука складає 30 штук.

За результатами фітосанітарних експертиз головами районних державних адміністрацій видано розпорядження про запровадження карантинного режиму по західному кукурудзяному жуку.

15/09/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.07.2017 по 31.08.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 4648 зразків об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 9045 аналізів, видано 1246 висновків фітосанітарної експертизи.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то при проведенні експертиз направлених зразків фахівцями було виявлено 18 видів нерегульованих некарантинних організми у 33 випадках.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання фахівцем ентомологом було виявлено: Carpophilus hemipterus L.(Блищик сухофруктовий) у вантажі яблук сушених походженням з США; Drosophila pseudoobscura (Дрозофіла Псевдообскура) у вантажі салатів походженням з різних країн через Польщу; Schiozaphis graminum (Злакова попелиця) у вантажі петрушки походженням з різних країн через Польщу; Acyrthosiphon pisum (Попелиця горохова) у вантажі салатів походження з різних країн через Польщу; Oryzaephilus surinamensis L. (Суринамський мукоїд) у вантажах мускатного горіха з Індії та у рисі з США; Frankliniella intonsa (Трипс звичайний) у вантажі салатів походженням з різних країн через Польщу; Aonidiella aurantii Mask (Червона помаранцева щитівка) у вантажах апельсинів з Єгипту, лимонів з Туреччини та лаймів з різних країн через Польщу; Lepidosaphes ulmi (Щитівка яблунева комовидна) у вантажі мандарин з Греції. Фахівцем гербологом виявлено:Vicia cracca L. (Горошок мишачий) у вантажі пшениці з Німеччини; Polygonum convolvulus L.(Гірчак берізковий), Panicum graucum L. (Мишій сизий), Polygonum aviculre L. (Спориш звичайний) у вантажах насіння кормового буряку з Польщі; Chenopodium album L.(Лобода біла) та Rumex conglomerates Murr (Щавель клубчастий) у вантажах кмину цілого з різних країн; Amaranthus albus L. (Щириця біла) у вантажі кумину з різних країн. При проведенні фітопатологічної експертизи виявлено: Botrytis cinerea Pers (Сіра гниль) та Penicillium sp. (Сіро-зелена цвіль) у вантажі цибулі-сівок походженням з Нідерландів; Botrytis sp. (Сіра гниль) у вантажі фізалісу походженням з різних країн через Польщу.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 164 види нерегульованих некарантинних організми у 579 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи найбільше зустрічались: Polygonum convolvulus L. (Гірчак берізковий), Chenopodium album L. (Лобода біла), Convolvulus arvensis L. (Берізка польова), Panicum graucum L. (Мишій сизий), Sonchus arvensis L. (Осот жовтий польовий).

Під час проведення ентомологічної експертизи найбільше виявлялись: Pyraustidae sp. (Вогнівка), Homoeоsoma nebulellum (Вогнівка соняшникова), Sciaridae sp. (Грибний комарик), Syrphus ribesii L.(Дзюрчалка сирф), Buprestis mariana (Златка велика соснова), Pyrrhocori apterus (Клоп-солдатик), Selatosomus aeneus L.(Ковалик блискучий), Limonius minutus (Ковалик малий), Agriotes obscurus L.(Ковалик темний), Ips sexdentatus Boern. (Короїд шестизубий), Psyllima (Листоблішки), Archips rosana (Листовійка розанна), Agelastica alni L. (Листоїд вільховий), Spilosoma menthastri Esp (Медведиця крапчаста), Oniscus asellus (Мокриця звичайна), Cantharius furca L. (Мягкотілка чорноголова), Autographa gamma (Совка гамма), Scotia segetum (Совка озима), Mordellistena parvula (Шипоноска), Lymantria monacha (Шовкопряд монашка), Carpocapsa pomonella (Яблунева плодожерка).

Щодо фітопатологічних досліджень найбільше виявлень припала на Drechslera teres Ito.(Сітчастий гельмінтоспоріоз) та Drechslera sorokiniana Shaem. (Темно-буру плямистість).

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні:

- при аналізуванні феромонних пасток які надійшли до відділу фітосанітарного аналізу від державних фітосанітарних інспекторів Рівненської області встановлено 30 випадків виявлення західного кукурудзяного жука;

- при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого встановлено (Ambrosia artemisiifolia L.) Амбро́зію полиноли́сту, один випадок виявлення. Кінцевий пункт призначення партії вантажу – Італія.

15/09/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 15 ВЕРЕСНЯ 2017 РОКУ

За інформацією Рівненського обласного центру з гідрометеорології у першій декаді вересня відмічалася помірно тепла волога погода. Середня декадна температура повітря склала 15º, що практично в межах норми. Добові коливання температур спостерігалися в межах від 6 до 26 градусів. Сума ефектичних температур вище +10º досягла 999º, що на 67º вище від багаторічних показників та на 205º нижче минулорічного.

За декаду випало 35-38мм дощу, що складає 145-160% норми. Середня відносна вологість повітря за звітний період досягла 80%.

В області триває масове збирання картоплі та овочів, завершується посів озимого ріпаку , який посіяний на площі 20 тис.га, триває сівба озимої пшениці і жита, відповідно проведено посів на площі 2,0 тис.га та 4,2 тис.га.

На посівах озимого ріпаку рослини знаходяться у фазі 1-3 листка, на ранніх — у фазі 5-7 листка у доброму стані. Посіви заселяють хрестоцвітні блішки та польові клопи, в окремих вогнищах спостерігається шкодочинність білокрилки та гусениць ріпакового пильщика, у понижених місцях виявлено чорну ніжку рослин.

Спостерігається розселення мишоподібних гризунів на овочеві культури і картоплю відмічається зростання їх чисельності на стерні зернових культур та багаторічних травах, заселення посівів озимого ріпаку не виявлено.

На посівах кукурудзи продовжується не висока шкодочинність гусениць кукурудзяного стеблового метелика, як в стеблах так і качанах.

В посівах сої триває слабка шкодочинність попелиці, листогризучих совок, відмічається ріст ураженості рослин бактеріальним опіком, пероноспорозом, на окремих площах відмічено фузаріозне в’янення.

15/09/17

 

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

На плантаціях ріпаку масово почали з’являтися сходи, на ранніх посівах рослини знаходяться у фазі п’ятого листка.

Обстеження посівів показало заселення рослин хрестоцвітними блішками і польовими клопами, в окремих вогнищах спостерігається масове розмноження та шкодочинність білокрилки і гусениць ріпакового пильщика. Економічний поріг шкодочинності згаданих шкідників: блішок, клопів 3-5 екз.на рослину, пильщика 5-7 личинок на рослину, білокрилки — 10 особин на лист при заселенні 10-12% рослин.

Різкі перепади температури повітря напротязі доби, підвищення вологості повітря, випадання великої кількості опадів в останні дні призвело до появи чорної ніжки в посівах.

Такий фітосанітарний стан посівів озимого ріпаку в даний період вимагає особливої уваги та контролю, а при перевищенні економічного порогу шкодочинності згаданих шкідників-захисних обробок рослин.

05/09/17

 

ПОЯВА ДІАБРОТИКИ В УМОВАХ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Серед шкідників, віднесених до Переліку карантинних організмів України, особливої уваги заслуговує західний кукурдзяний жук-діабротика, який активно розповсюджується на нові території і стає одним із найголовніших шкідників кукурудзи.

В Рівненській області з середини серпня виявлено імаго самців західного кукурудзяного жука в феромонних пастках, які були встановлені в посівах кукурдзи Дубенського, Острозького, Гощанського, Здолбунівського районів на площі 319,78 га. Швидкому поширенню шкідника сприяє відсутність сівозмін та беззмінне вирощування кукурудзи.

Шкодять як жуки, так і личинки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани. При живленні жуків на генеративних органах зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

Особливо шкодочинні личинки, які живляться коренями кукурудзи, призводячи до зменшення їх маси, поганого розвитку і ураження гнилями, що надають їм бурого забарвлення. Рослини стають ослабленими і чутливими до різних захворювань, унаслідок того, що жуки та личинки є воднораз і переносниками різних збудників захворювань кукурудзи: грибних, бактеріальних, вірусних.

Західний кукурудзяний жук є монофагом: личинки живляться лише коренями кукурудзи. Але при її відсутності певний час можуть харчуватись корінням деяких злакових трав. Жуки живляться пилком, маточковими стовпчиками, крім цього, вони можуть живитися пилком інших рослин з родини гарбузових, бобових, злакових та складноцвітних.

Діабротика розвивається протягом року лише в одному поколінні. Жуки в наших умовах виходять з грунту наприкінці липня-середині серпня, період виходу триває близько 6 тижнів. Через два тижні після виходу імаго, самки починають відкладати яйця в поверхневий шар грунту біля основи стебла рослин. Яйцекладка закінчується наприкінці серпня і у вересні основна маса жуків гине, але за теплої осені жуки зустрічаються в природі до кінця жовтня.

Зимує західний кукурудзяний жук в стадії яйця. Навесні при середній температурі грунту 11-12,8º личинки відроджуються починаючи живлення коренями кормових рослин. Про заселення посівів шкідниками свідчить відставання рослин у рості, пожовтіння, а в кінці літа — поляганні рослин кукурудзи у вигляді гусячої шиї.

У разі виявлення західного кукурудзяного жука на території господарств вживають всіх заходів з ліквідації первинного вогнища згідно з карантинними правилами, для чого передбачено запобіжні, організаційні, агротехнічні, біологічні та хімічні заходи.

 04/09/17

 

ПОВІДОМЛЕННЯ

 Державна установа “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” інформує, що відділом з визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу проводиться аналіз посівної якості насінневого матеріалу. 

Розмір плати за вказані послуги проводиться згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.02.2013 року №96.

Аналізи проводитимуться на визначення за наступними критеріями:

 • визначення сортової чистоти зразка насіння — 34,82 грн;
 • визначення маси 1000 насінин — 30,56 грн;
 • визначення схожості, енергії проростання насіння — 35,70 грн;
 • визначення вологості зразка насіння — 32,92 грн.

Для визначення посівних якостей насіння та/або товарних якостей садивного матеріалу з видачею протоколу випробувань суб’єкт господарювання подає до ДУ “Рівненська фітолабораторія” заявку відповідного зразка, згідно додатку.

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.01.2017 ПО 30.06.2017 РОКУ

За перше півріччя 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 13141 зразкок об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 29364 аналізи, видано 3689 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні гербологічної експертизи вітчизняних об'єктів регулювання виявлено 7 випадків виявлення карантинного організму обмежено-поширеного в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста.

При проведенні фітогельмінтологічної експертизи зразків грунту з Дубровицького, Володимирецького, Рокитнівського, Сарненського та Березнівського районів Рівненської області підтверджено наявність регульованого шкідливого організму Globodera rostochiensis (Woll)-Золотиста картопляна нематода в 482 випадках.

Щодо інших шкідливих організмів, то при аналізуванні зразків фахівцями виявлено 100 видів шкідників, хвороб та бур'янів у 1381 випадку.

05/07/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 27 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Протягом звітного періоду в області утримувалась переважно тепла з опадами погода. Середньодобова температура повітря третьої декади складала 18,8º, що практично в межах багаторічних показників, а добові коливання - відмічалися від 8 до 28º. За п”ять днів випало 30,6 мм опадів або 118% декадної норми.

Сума ефективних температур вище +10 на 27 червня досягла 330º, що в межах багаторічних показників та на 120º меньше минулорічного.

Такі погодні умови були сприятливі для росту і розвитку с/г культур та дещо прискорили фенофази розвитку основних шкідників.

В центральних та південних районах області посіви зернових продовжували слабо заселяти хлібні жуки, клопи-черепашки, польові клопи, злакова попелиця. Відмічено початок, заселення колосся крилатими самками черемхово- злакової попелиці та утворення колоній, триває масове заляльковування личинок п’явиці. Листову поверхню слабо уражували борошниста роса, септоріоз, піренофороз. Після випадання опадів останніми днями виявлено перші ознаки фузаріозу на білостебельних та пустоколосих рослинах.

На присадибних ділянках ячменю виявлено летучу сажку з ураженням 0,002% рослин.

Рослини кукурудзи продовжує заселяти попелиця, триває літ імаго стеблового метелика, який на кінець червня набуває масового характеру розпочалась яйцекладка.

На посівах гороху триває незначна шкодочинність бульбочкових довгоносиків, трипсів, зросла чисельність бобової попелиці та інтенсивність яйцекладки горохової зернівки.

Посіви цукрових буряків дуже слабо заселяє бурякова листкова попелиця, місцями відмічено у вогнищах шкодочинність щитоносок. Досить суттєва шкодочинність листкової попелиці відмічається в посівах кормових та столових буряків, де охоплено 12-25% рослин та по 2-5 листки в слабкому і середньому ступені. Ознак хвороб на рослинах цукрових буряків не виявлено, на кормових і столових буряках слабо проявляється церкоспороз.

У посівах сої продовжують шкодити попелиці, клопи, гусениці листогризучих совок, ознак прояву хвороб не відмічено.

Повсюди тривали захисні обробки посадок картоплі від імаго, личинок 1-1У віків колорадського жука, почалося заляльковування.

Співвідношення температур та вологості повітря 23-24 червня відповідали ”критичним дням” розвитку фітофторозу, прогнозований інкубаційний період дорівнює 6-5 днів, що призведе до появи перших ознак хвороби за сприятливих умов.

Посадки капусти заселяються слабо гусеницями капустяної молі, більш відчутна шкодочинність повсюдно білокрилки.

Сигналізаційне повідомлення

Співвідношення вологості, температури повітря та фенофаза розвтку картоплі 23-24 червня відповідали показникам ”критичних днів” для перезараження рослин фітофторозом. Прогнозований ”інкубаційний період” триватиме сім днів, тому в період до 29 червня слід провести профілактичну обробку посадок картоплі фунгіцидами.

Розтягнутий фенологічний період розвитку колорадського жука спровокував протяжність хімічного захисту посадок картоплі проти шкідника і доцільність поєднання обробок інсектицидами та фунгіцидами.

27/06/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 19 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Скрізь у посівах зернових колосових культур розвиваються та слабко шкодять хлібні клопи, жуки, злакові попелиці, пшеничний трипс, закінчується розвиток личинок п’явиць. Погодні умови та проведені захисні обробки стримували розповсюдження плямистостей, лише на окремих площах зросла ураженість піренофорозом до 16-22% рослин. Випадання дощу в останні дні створює сприятливі умови для розвитку хвороб на колосі в третій декаді червня.

На кукурудзі шкодять попелиці, а з 14 червня розпочався літ імаго кукурудзяного стеблового метелика, інтенсивністю 1-3 метелика на феромонну пастку.

Повсюдно 3-7% гороху пошкоджують попелиці, трипси, бульбочкові довгоносики, проходить яйцекладка горохового зерноїду.

У посівах озимого ріпаку триває шкодочинність личинок капустяної стручкової галиці з пошкодженням 1-2% стручків на 3-5% рослин, альтернаріозом уражено 3-7% рослин.

В посівах сої викошуються польові клопи, попелиці, листогризучі гусениці, бульбочкові довгоносики, ними пошкоджується до 4% рослин.

Рослини цукрових буряків по краях полів дуже слабко заселяються попелицею та яйцекладками мінуючої мухи, триває відродження личинок, заселяється не більше 2% рослин. У посівах кормових буряків заселено листковою попелицею 6-15% рослин в слабкому і середньому ступені. З 12 червня в посівах столових буряків відмічено перші ознаки церкоспорозу.

Скрізь у посадках картоплі розвивається та шкодить колорадський жук, тривають захисні обробки інсектицидами, личинки знаходяться у 1-111 віці, заляльковування буде проходити в третій декаді. На ділянках де зволікають з обробками до 70% рослин картоплі пошкоджено в середньому і сильному ступені. Нестача вологи (середня відносна вологість повітря 61-67%) та низькі нічні температури (6-9ºС) стримують перезараження бадилля картоплі від заражених бульб. Прогнозоване підвищення температурних показників наступного періоду сприятиме розвитку в посадках картоплі сухої плямистості та альтернаріозу.

В посадках капусти триває літ, яйцекладка та відродження личинок капустяної молі і відмічено інтенсивне заселення рослин білокрилкою. У присадибному секторі 6-15% капусти пошкоджується згаданими шкідниками, почалося заселення рослин крилатими самками капустяної попелиці.

У плодових насадженнях з 15 червня спостерігається відродження гусениць яблуневої плодожерки, повсюди шкодять сисні шкідники.

19/06/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 9 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Перша декада червня характеризувалася теплою, практично сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 17,3º, що в межах багаторічних показників. Максимальна температура повітря досягала 27º, мінімальна знижувалась до 7º, місцями до 5º тепла.

В червні випало лише 1-5 мм опадів, середня відносна вологість повітря склала всього 62%.

Сума ефективних температур вище +10º склала 188º, що на 36º нижче норми та на 90º менше минулорічних показників.

Озима пшениця колоситься на переважній частині площ, почалося квіткування; посіви в основному в задовільному стані.

Ранні зернові культури на кінець декади колосяться за доброго стану рослин.

Кукурудза утворила 5-7 листків.

Цукрові буряки знаходяться у фазі 3-4 пар справжніх листків в доброму стані.

Картопля перебуває у фазі утворення бокових столонів за доброго стану рослин.

Соя утворила 2-3 трійчастий листок, стан посівів добрий.

Озимий ріпак вступив в фазу росту стручків за доброго стану рослин.

В посівах зернових культур продовжувалась слабка ”шкодочинність” личинок п’явиць, клопів-щитників, попелиці та трипсів, відмічено появу поодиноких імаго клопа-черепашки та жука-кузьки.

Рослини озимого ріпаку слабко пошкоджуються личинками капустяної галиці та насінневого прихованохоботника.

Посіви цукрового буряка дуже слабко заселені листковою попелицею, проте масове розмноження і підвищена її шкодочинність спостерігається в посівах кормових і столових буряків де заселяється по 1-3 листка в середньому ступені.

Рослини соняшнику почали заселяти крилаті самки гелікризової попелиці.

В посадках картоплі продовжується заселення рослин імаго колорадського жука, їх масова яйцекладка, а з 5 червня, на тиждень пізніше минулорічного, розпочалося відродження личинок із яєць, на кінець декади інтенсивність відродження зросла, масове відродження та шкодочинність личинок буде проходити в другій декаді червня.

В останній день травня розпочався літ імаго яблуневої плодожерки, інтенсивність льоту на протязі декади низька 3-4 екз. за сім днів.

Підвищення вологості повітря в третій декаді травня призвело до поширення інфекції хвороб на с/г культурах, відмічено ріст ураженості озимої пшениці борошнистою росою, септоріозом; на необроблених площах ячменю - гельмінтоспоріозом.

Низька відносна вологість повітря стримує поширення інфекції фітофторозу в посадках картоплі, перші прояви якої в минулому році вже були з 14 червня. Локальне випадання опадів за оптимальних температур повітря може призвести до появи захворювання окремими вогнищами.

На протязі декади спостерагівся досить слабкий літ метеликів озимої та окличної совок, почався літ капустяної совки.

09/06/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 1 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Помірно тепла дощова погода третьої декади травня була сприятливою для росту та розвитку сільськогосподарських культур.

Середня декадна температура повітря становила 16,2º що на 1-2º вище багаторічних показників. Максимальна температура досягала 26º, а мінімум — становив 7º, на поверхні грунту +2º. Сума ефективних температур вище +10º досягла 120º, що на 40º нижче норми та на 95º нижче минулорічного.

Локальні, різної інтенсивності опади випадали напротязі всієї декади. Сума їх складала 41-45 мм або 141-150% декадної норми, за місяць в області випало практично 100% місячної норми опадів.. Проте дуже суха середина травня негатично вплинула на відносну вологість повітря і на кінець місяця вона становить лише 60-62%.

Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі ”прапорцевий лист” в задовільному та доброму стані за висоти 40-45см.

Озимий ріпак формує стручки, його висота 110-130 см., стан рослин добрий.

Ранні ярові культури у фазі розвитку — нижній вузол соломини, середня висота ячменю 20-25см., стан рослин добрий.

У цукрових буряків спостерігається друга-третя пара справжніх листків, стан посівів добрий.

Посіви сої знаходяться у фазі сходів — появи трійчастого листа в доброму стані.

В посівах озимих та ярих зернових культур спостерігалося слабке заселення рослин польовими та гостроголовими клопами, коваликами; яйцекладка та відродження личинок п’явиць, утворення колоній злакової попелиці на листі, почалося заселення посівів клопом-черепашкою, місцями у вогнищах відмічається підвищена чисельність трипсів.

Підвищення відносної вологості повітря за оптимальних температур сприяє росту ураженості рослин грибковими хворобами, зокрема борошнистою росою, ознаки захворювання якої відмічені на прапорцевому листку та на стеблі, гельмінтоспоріозом. Для недопущення масового ураження прапорцевого листка та колоса хворобами слід продовжити обробки зернових фунгіцидами.

На рослинах озимого ріпаку триває розвиток і шкодочинність насінневого прихованохоботника та галиці. Відмічається невисока ураженість нижніх листків рослин альтернаріозом.

Посіви сої осередково пошкоджеють бульбочкові довгоносики, відмічено прояв фузаріозу на сім’ядолях.

Продовжується заселення посадок картоплі колорадськими жуками, в зв’язку з нерівномірністю сходів яйцекладка імаго відмічається на бур’янах, грунті інших пасльонових культурах. На початку червня очікується відродження личинок і пік обробок картоплі інсектицидами.

З 30 травня відмічено початок льоту метеликів окличної совки, масовий літ підгризаючих і листогризучих совок очікується в середині червня.

Літ метеликів яблуневої плодожерки розпочинається за накопичення 130º ефективного тепла (+10º), на сьогоднішний день вже є — 120º, тому в першій декаді червня передбачається масовий літ першого покоління шкідника. Боротьбу з ялуневою плодожеркою проводять на початку відродження гусениць, при сумі ефективних температур 230º.

01/06/17

 

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

Різке підвищення температури повітря стимулювало заселення посівів озимої пшениці самками черемхово-злакової попелиці та трипсами. Злакові попелиці почали утворювати колонії личинок чисельністю 4-8 екз. на лист.

Обстеження посівів показало, що чисельність трипсів нині досягає 12-30 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка при ЕПШ — 50-100 екз. Високий температурний фон до кінця травня буде сприяти масовому розмноженню сисних шкідників та високій їх шкодочинності у фазу наливу зерна.

В господарствах слід здійснювати фітосанітарний нагляд за посівами і при чисельності згаданих шкідників вище ЕПШ провести обробку інсектицидами, в першу чергу прикраєвих смуг в період внесення фунгіцидів.

Моніторинг посівів цукрових буряків показав значне пошкодження рослин сірим буряковим довгоносиком в межах 18-25% з пошкодженням 1-2 листків та початок заселення бурякових плантацій крилатими самками бурякової листкової попелиці і імаго бурякової мінуючої мухи. Помірні температури та оптимальна вологість повітря стимулюватимуть інтенсивність заселення рослин і розмноження попелиці та яйцекладки імаго бурякової мухи.

Економічний поріг доцільності застосування захисних обробок в травні: заселення листковою попелицею 5% рослин та 4-8 екз.яєць на рослину бурякової мінуючої мухи.

Локальне випадання дощу в першій декаді травня зливового характеру викликало утворення кірки на поверхні грунту, а різке коливання температури повітря в послідуючий період призвело до появи і розвитку коренеїду. Прояви захворювання виявлено на 4-15% рослин. Коренеїд сильніше уражує сходи на перезволожених участках, низькому агрофоні, при нестачі живильних речовин та коливанні температури.

18/05/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 12 ТРАВНЯ 2017 РОКУ

Перша декада травня характеризувалась досить нестійкою прохолодною погодою.

Середня декадна температура повітря складала 12º тепла, що практично на рівні багаторічних показників, а коливання температур спостерігалося в межах від +25º до -2º. Заморозки відмічалися як на поверхні грунту так і в повітрі інтенсивністю -2 - -4º.

Сума ефективних температур вище +5º досягла 196º, що в межах норми, та на 78º нижче ніж в минулому році.

По території області пройшли дощі різної інтенсивності, вони носили локальний зливовий характер, сума їх досягла 12-34 мм, або 95-309% декадної норми.

Озимі культури на переважній більшості площ знаходяться у фазі виходу в трубку, стан рослин задовільний.

Озимий ріпак квітує, стан рослин добрий.

Ранні ярі зернові культури перебувають у фазі 111 лист-початок кущіння у доброму стані.

Цукрові буряки знаходяться у фазі ”вилочки” першої пари справжніх листочків.

Сходи картоплі з’явилися лише на дуже ранніх посадках присадибних ділянок, відмічено підмерзання рослин.

На ранніх посадках соняшнику почали з”являтися сходи.

Погодні умови звітного періоду були сприятливими для розвитку сільськогосподарських культур та проведення польових робіт.

Літ імаго травневих хрущів розпочався в кінці квітня, на протязі першої декади травня інтенсивність льоту була досить нерівномірна, в окремі дні вогнищами вона мала масовий характер по 35-140 екз. на дерево, в холодні дні лише 2-5 екз. на дерево.

В посівах озимої пшениці проходило слабке харчування жуків хлібних блішок, польових клопів та п”явиць, розпочалася їх яйцекладка. Яринну слабко заселяли такі види шкідників.

Посіви озимого ріпаку продовжували слабко пошкоджувати ріпакові квіткоїди, насінневий та стебловий прихованохоботники, розпочався літ капустяного комарика-галиці. Відродження личинок стеблового прихованохоботника малоінтенсивне, шкодочинність їх незначна.

З 6 травня розпочався вихід з грунту імаго колорадського жука, в зв”язку з низьким температурним режимом інтенсивність виходу слабка.

Випадання опадів, підвищення відносної вологості повітря та оптимальні температури окремих днів призвели до появи гельмінтоспоріозу в посівах ярого ячменю, піренофорозу на озимій пшениці, росту ураженості рослин септоріозом та на загущених посівах появи борошнистої роси на нижній частині стебла. За умови підвищення температурного режиму слід очікувати різкого зростання ураженості посівів хворобами.

13/05/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.04.2017 по 30.04.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 2145 зразків об'єктів регулювання:

 • 259 імпортних;
 • 1886 вітчизняних.

Проведено 4633 аналізи, видано 593 висновки фітосанітарної експертизи - 513 вітчизняних та 80 імпортних.

За даний період на експериизу від фітосанітарних інспекторів направлялись контрольні зразки грунту - інвентаризація нематодовогнищних присадибних ділянок. Так при проведенні фітогельмінтологічної експертизи було підтверджено наявність регульованого шкідливого організму обмежено-поширеного в Україні - золотистої картопляної нематоди на загальній площі 42,14 гектарів з Дубровицького, Володимирецького, Рокитнівського та Березнівського районів Рівненської області.

Також фахівцями відділу фітосанітарного аналізу при проведенні експертизи льону було виявлено регульований шкідливий організм амброзію полинолисту в двох випадках, а саме, 64 та 60 штук насінин амброзії на кожен зразок льону.

При аналізуванні інших вітчизняних об'єктів регулювання, з нерегульованих некарантиннрих організмів було виявлено 13 видів бур'янів та 7 видів хвороб у 406 випадках.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то з інших шкідливих організмів було виявлено 2 види шкідника у двох випадках, а саме, червона помаранцева щитівка (Aonidiella aurantii Mask) в мертвому стані при проведенні експертизи лаймів походженням з різних країн через Польщу та сурінамський мукоїд (Oryzaephilus surinamensis L.) в мертвому стані при проведенні експертизи мускатного горіху походженням з Індії.

04/05/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 25 КВІТНЯ 2017 РОКУ

Середина календарної весни відзначилася низьким температурним режимом. Середньодобові температури повітря у більшості днів другої декади були на 1-2 нижче багаторічних значень та на 5-6° нижче минулорічних температур і відповідали 6-7° тепла.

Максимальні температури повітря становили 13-14°, поверхні грунту -
28-36°. Мінімальні температури у нічні та ранкові години опускались до позначок 2-3° морозу у повітрі та -5 -8° на висоті 2 см.

Темпи наростання ефективних температур у другій половині квітня значно сповільнились і на кінець другої декади сума ефективних температур вище +5º складала 73-100°, що лише на 10-25° вище багаторічних показників та на 100° менше минулорічних.

Опади впродовж другої — початку третьої декад не вирізнялись значною інтенсивністю, а їх сумарна кількість становила 7-9мм. Середня відносна вологість була в межах 59-66%, в останні дні спостерігалося зниження мінімальної відносної вологості до 30%.

Посіви озимої пшениці центральних районів продовжували рости без переходу між фазами за доброго стану рослин висотою 14-17см.

Озимий ріпак південних районів продовжує перебувати у фазі розвитку ”поява суцвіть”, його висота 14-30 см. Стан посівів добрий.

На переважній більшості ранніх площ ярого ячменю відмічаються сходи, стан рослин добрий.

Дуже низький температурний фон звітного періоду був несприятливий для виходу із місць зимівлі основних шкідників, їх розселенню та заселенню посівів, стримувалась яйцеклдка та відродження личинок стеблового прихованохоботника в посівах озимого ріпаку, спостерігалася загибель відроджених личинок бурякової листкової попелиці на гілках калини.

Розвиток хвороб та перезараження рослин с/г культур хворобами в звітний період був дуже слабким і носив локальний характер лише в південних районах області. В послідуючий період в області очікується значний ріст інтенсивності захворюваності озимої пшениці та ріпаку, ранніх ярих культур.

25/04/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 21 КВІТНЯ 2017 РОКУ

Погодні умови зимового періоду та оптимальні температурні показники весни сприяли збереженню інфекції борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозних плямистостей в посівах озимої пшениці, запас інфекції яких з минулого року виявлено на 2-6% рослин.

Підвищення відносної вологості повітря до оптимальних показників на початку другої декади квітня призвело до перезараження відростаючого листя збудниками згаданих хвороб, виявлено перші ознаки борошнистої рооси та септоріозу в посівах озимої пшениці.

За синоптичними попередженнями на кінець квітня очікується зростання температури повітря, що може призвести до стрімкого зростання ураженості посівів.

Шкідливість цих хвороб полягає перш за все у зменшенні асиміляційної поверхні листя та руйнуванні хлорофілу, затримці колосіння і прискоренні дозрівання хлібів.

За умов достатнього зволоження та у разі досягнення критичного початкового рівня ураженості рослин на IV-VI етапах органогенезу їх розвитку слід провести оздоровлення посівів фунгіцидами.

Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі появи суцвіть-бутонізації. Заселення рослин шкідниками проходить дуже слабо, в основному по краях полів. Чисельність імаго ріпакового квіткоїда та прихованохоботників в межах 1-2 екз. на рослину, триває слабка яйцекладка стеблового прихованохоботника.

Різке зниження температурних показників в нічні години до мінусових значень стримує заселення сходів ярого ячменю та гороху шкідниками: блішками, довгоносиками, польовими клопами та значно знижує їх шкодочинність в найбільш вразливі фази розвитку рослин.

Триває дуже слабкий вихід з грунту травневих хрущів, очікується розтягнутий період виходу імаго; їх слабка шкідливість та інтенсивність яйцекладки. Нині кількість травневих хрущів на одному дереві не перевищує
5-ти екземплярів.

21/04/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА I КВАРТАЛ 2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 6202 зразки об'єктів регулювання:

 • 983 імпортні;
 • 5220 вітчизняних.

Проведено 14145 аналізів, видано 1820 висновків фітосанітарної експертизи — 1518 вітчизняних та 302 імпортних.

При проведенні фітосанітарної експертизи сорго білого та сорго червоного виявлено 2 випадки виявлення обмежено-поширеного карантинного організму Амброзії полинолистої (Ambrosia artemisifolia L).

При аналізуванні вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 21 вид бур'янів, 9 видів хвороб та 5 видів шкідників у 713 випадках. З нерегульованих некарантинних бур'янів виявлено: берізка польова (Convolvulus arvensis L.) - 56 випадків виявлення; волошка синя (Centaurea cyanus L.) - 21 випадок виявлення; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 77 випадків виявлення; лобода біла (Chenopodium album L.) - 126 випадків виявлення; мишій сизий (Panicum graucum L.) - 108 випадків виявлення; просо куряче (Echinochlora crusgalli L.) - 39 випадків виявлення; підмаренник чіпкий (Підмаренник чіпкий) — 25 випадків виявлення; спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 31 випадок виявлення; вівсюг звичайний (Avena fatua L.) - 8 випадків виявлення; горошок волохатий (Vicia villosa Roth) — 2 випадки виявлення; горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 2 випадки виявлення; м'яточник бур'яновий (Ballota ruderalis) — 1 випадок виявлення; мишій зелений (Panicum viride L.) - 25 випадків виявлення; нетреба звичайна (Xanthium strumarium L.) - 24 випадки виявлення; осот рожевий польовий (Cirsium arvense L) — 14 випадків виявлення; пирій повзучий (Elytrifia repens (L.) Nevski) — 2 випадки виявлення; соняшник однорічний (Helianthus decapetalus L.) - 18 випадків виявлення; талабан польовий (Thlaspi arvense L.) - 6 випадків виявлення; щириця біла (Amaranthus albus L._ - 1 випадок виявлення; татарник звичайний (Onopordum acanthium L.) - 1 випадок виявлення.

З нерегульованих некарантинних шкідників виявлено: звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae) — 6 випадків виявлення; клоп шкідлива черепашка (Eurygaster integriceps) — 1 випадок виявлення; теплична білокрилка (Trialeurodes vaporaviorus) — 6 випадків виявлення; вусач чорний домовий (Hylotrupes bajulus) — 1 випадок виявлення; попелиця оранжерейна (Mirodes persicae) – 2 випадки виявлення.

З нерегульованих некарантинних хвороб підтверджено: альтернарія (Alternaria tenuis) — 51 випадкок виявлення; сіро-зелена пліснява (Penicillium sp.) - 21 випадок виявлення; лінійна іржа (Puccinia graminis) — 2 випадки виявлення; оливкова плямистість (Cladosporium herbarum) — 9 випадків виявлення; сітчатий гельмінтоспоріоз (Drechslera teres Ito.) - 1 випадок виявлення; тверда сажка (Tilletia tritici Wint ) - 14 випадків виявлення; альтернаріоз (Alternaria alternata Fr) – 7 випадків виявлення; іржа (Puccinia maydis Ber) – 1 випадок виявлення; пухирчата сажка (Ustilago zeae Ung) – 4 випадки виявлення.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то з інших шкідливих організмів було виявлено 5 видів шкідників у шести випадках, а саме: злакова попелиця ( Schiozaphis graminum) в живому стані, виявлена при аналізуванні петрушки - походження - різні країни через Польщу; трипс звичайний (Frankliniella intonsa) - личинка в живому стані, виявлена при проведенні експертизи салатів походженням з різних країн через Польщу; червона помаранцева щитівка (Aonidiella aurantii Mask) - 2 випадки виявлення при проведенні експертизи лимонів походженням з Туреччини та апельсинів з Єгипту; щитівка яблунева комовидна (Lepidosaphes ulmi) – один випадок виявлення при проведенні експертизи мандарин свіжих походженням з Греції; дрозофіла псевдоопскура (Drosophila pseudoobscura) — 1 випадок виявлення при проведенні експертизи салатів походженням з різних країн через Польщу.

З мікологічних хвороб при фітосанітарній експертизі виявлено 3 види нерегульованих некарантинних організма у 3-ох випадках, а саме: сіро-зелена цвіль (Penicillium sp.) - один випадок виявлення при аналізуванні цибулі - сівок сорту Гледстоун походженням з Нідерландів; сіра гниль ( Botrytis sp.) - один випадок виявлення при проведенні експертизи фізалісу походженням з різних країн через Польщу; сіра гниль ( Botrytis cinera Pers) — один випадок виявлення при проведенні експертизи насіння цибулі сівок сорту “Ред Барон” походженням з Нідерландів.

З інших гербологічних шкідливих організмів виявлено 7 видів нерегульованих некарантинних організми у 19 випадках, а саме: горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 5 випадків виявлення при проведенні аналізу пшениці спельта м'якої продовольчої походженням з Німеччини; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 3 випадки виявлення, мишій сизий (Panicum graucum L.) - 3 випадки виявлення та спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 3 випадки виявлення підтверджено при аналізуванні насіння кормового буряку сортів Урсус Полі, Рекорд Полі та Центаур Полі; лобода біла (Chenopodium album L) – 2 випадки виявлення та щавель клубчастий ( Rumex conglomerates Murr) – 2 випадки виявлення при проведенні експертизи кмину цілого; щириця біла ( (Amaranthus albus L.) - один випадок виявлення при аналізуванні кумину від загальної збірної партії вантажу походженням з різних країн, а саме: Індії, Грузії, Єгипту та Китаю.

11/04/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР НА 10.04.2017 РОКУ

Початок квітня в області характеризувався досить теплою, з незначною кількістю опадів погодою. Середньодобові температури повітря перевищували багаторічні значення на 6-8°, а максимальні температури досягали 24°. Максимальна температура на поверхні грунту спостерігалася в межах 40-41°.

Такі погодні умови призвели до масової міграції грунтових шкідників у верхні шари грунту. Основна їх маса знаходиться на глибині 5-12см. Загибель грунтових шкідників за період зимівлі лише 8-19%, тому чисельність їх залишається досить значною. В денні години, в місцях їх концентрації в центральних районах області з чисельністю 2-4, у вогнищах до 10 екз. на кв.метр уже відмічається пошкодження рослин озимої пшениці.

Зниження температурного фону останніх днів та підвищення вологості повітря призвело до появи перших ознак борошнистої роси та септоріозу на молодих рослинах озимої пшениці, в середині квітня слід очікувати масового перезараження рослин від минулорічної інфекції та інтенсивного зростання ураженості рослин.

Рішення щодо оздоровлення рослин фунгіцидами слід приймати після детального обстеження посівів, вибір препаратів диференціювати спектром їх дії та переважаючими видами хвороб, а також доцільно поєднувати з одночасним внесенням гербіцидів.

На багаторічних травах відмічається дружний вихід імаго бульбочкових довгоносиків та значне ”фігурне об’їдання” листкової поверхні рослин; з появою сходів гороху основна маса цих жуків мігрує на ці поля. Така ситуація потребує моніторингу посівів та проведення захисних обробок інсектицидами, в першу чергу краєвих смуг.

Посіви озимого ріпаку швидко заселяються прихованохоботниками, блішками та квіткоїдами. Рослини знаходяться лише у фазі розвиненої розетки — початку стеблування, а вже відмічаються перші яйцекладки стеблового прихованохоботника. За встановлення жаркої сухої погоди та чисельності хрестоцвітних блішок понад 3-5 екз.на кв.м. посіви рекомендовано обприскувати дозволеними до використання інсектицидами.

10/04/17

 

НФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 17.02. 2017 ПО 26.03.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 2638 зразків об'єктів регулювання:

 • 431 імпортний;
 • 2207 вітчизняний.

Проведено 5952 аналізи, 11 з яких контрольні для реєстрації особи, видано 849 висновків фітосанітарної експертизи — 710 вітчизняних та 139 імпортних.

При проведенні експертизи від вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 19 видів бур'янів, 7 видів хвороб та 3 види шкідників у 372 випадках. З нерегульованих некарантинних бур'янів виявлено: берізка польова (Convolvulus arvensis L.) - 14 випадків виявлення; волошка синя (Centaurea cyanus L.) - 6 випадків виявлення; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 30 випадків виявлення; лобода біла (Chenopodium album L.) - 97 випадків виявлення; мишій сизий (Panicum graucum L.) - 56 випадків виявлення; просо куряче (Echinochlora crusgalli L.) - 18 випадків виявлення; підмаренник чіпкий (Підмаренник чіпкий) — 7 випадків виявлення; спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 15 випадків виявлення; горошок волохатий (Vicia villosa Roth) — 2 випадки виявлення; горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 1 випадок виявлення; м'яточник бур'яновий (Ballota ruderalis) — 1 випадок виявлення; мишій зелений (Panicum viride L.) - 14 випадків виявлення; нетреба звичайна (Xanthium strumarium L.) - 11 випадків виявлення; осот рожевий польовий (Cirsium arvense L) — 28 випадків виявлення; пирій повзучий (Elytrifia repens (L.) Nevski) — 2 випадки виявлення; соняшник однорічний (Helianthus decapetalus L.) - 5 випадків виявлення; талабан польовий (Thlaspi arvense L.)- 4 випадки виявлення; щириця біла (Amaranthus albus L._ - 1 випадок виявлення; татарник звичайний (Onopordum acanthium L.) - 1 випадок виявлення. З нерегульованих некарантинних шкідників виявлено: звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae) — 12 випадків виявлення (6 з яких в мертвому стані та 6 в живому); клоп шкідлива черепашка (Eurygaster integriceps) — 1 випадок виявлення; теплична білокрилка (Trialeurodes vaporaviorus) — 6 випадків виявлення. З нерегульованих некарантинних хвороб підтверджено: альтернарія (Alternaria tenuis) — 18 випадків виявлення; сіро-зелена цвіль (Penicillium sp.) - 3 випадки виявлення; лінійна іржа (Puccinia graminis) — 2 випадки виявлення; оливкова плямистість (Cladosporium herbarum) — 1 випадок виявлення; сітчатий гельмінтоспоріоз (Drechslera teres Ito.) - 1 випадок виявлення; тверда сажка (Tilletia tritici Wint ) - 14 випадків виявлення.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то з інших шкідливих організмів було виявлено 3 види шкідників у чотирьох випадках, а саме: злакова попелиця ( Schiozaphis graminum) в живому стані, виявлена при аналізуванні петрушки - походження - різні країни через Польщу; трипс звичайний (Frankliniella intonsa) - личинка в живому стані, виявлена при проведенні експертизи салатів; червона помаранцева щитівка (Aonidiella aurantii Mask) - 2 випадки виявлення при проведенні експертизи лимонів походженням з Туреччини та апельсинів з Єгипту. Щодо мікологічних хвороб, то при фітосанітарній експертизі виявлено сіро-зелену цвіль (Penicillium sp.) в одному випадку при аналізуванні цибулі - сівок сорту Гледстоун походженням з Нідерландів.

З інших гербологічних шкідливих організмів виявлено: горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 5 випадків виявлення при проведенні аналізу пшениці спельта м'якої продовольчої походженням з Німеччини; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 3 випадки виявлення, мишій сизий (Panicum graucum L.) - 3 випадки виявлення та спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 3 випадки виявлення підтверджено при аналізуванні насіння кормового буряку сортів Урсус Полі, Рекорд Полі та Центаур Полі.

27/03/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 24 БЕРЕЗНЯ 2017 РОКУ

У березні на території області утримувалась відносно тепла з великою кількістю опадів погода. Середня декадна температура повітря першої декади перевищувала багаторічні значення на 7-8º, другої — на 2-4º.

Максимальні температури повітря по області становили 14-19º тепла, а максимальні температури поверхні грунту — 18-26º тепла. Мінімальна температура повітря і поверхні грунту опускалась до позначок 1-2º морозу та 1-5º морозу відповідно.

Опади спостерігалися у вигляді дощу та мокрого снігу, за три тижні в області випало 58-60мм опадів або 205-210% місячної норми опадів. Найбільша кількість опадів відповідала центральним районам.

На кінець другої декади у озимої пшениці спостерігалася масова фаза ”кущіння”. Середня висота рослин складає 6-7 см. У північних районах у посівів озимого жита спостерігається масова фаза ”3-й листок” та утворення вузлових коренів за висоти 5-6 см. Стан посівів озимих зернових повсюди добрий.

Озимий ріпак південних районів знаходиться у фазі утворення листкової ”розетки”, стан посівів - ”добрий”.

Агрометеорологічні умови березня були сприятливими для росту та розвитку посівів сільськогосподарських культур. Погодні умови зимового-ранньоговесняного періоду негативно вплинули на чисельність та життєздатність мишовидних гризунів. Моніторинг посівів орних та неорних земель показав загибель мишовидних гризунів в межах 24-33%, що дещо вище минулорічного.

Чисельність мишоподібних гризунів регулюється погодними умовами та проведенням захисних заходів.

Прогрівання грунту в денні години сприяє переселенню у верхні шари основної маси грунтових шкідників, а підвищення максимальних показників температури повітря 22 березня до 19-21º спричинило початок виходу із місць зимівлі блішок, бурякової крихітки, бульбочкових довгоносиків.

В посівах озимих зернових та ріпаку виявлено минулорічну інфекцію борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, альтернаріозу та пероноспорозу в межах 2-7% рослин. Значне підвищення відносної вологості повітря останніх днів за оптимальних температур може призвести до різкого масового розповсюдження хвороб. Покращення стану посівів забезпечується через обов”язкове ранньовесняне боронування впоперек рядків та регенативне прикореневе підживлення азотними та іншими мінеральними добривами з додаванням мікроелементів.

27/03/17

 

ВЕСНЯНІ ТУРБОТИ В САДУ

В умовах Рівненської області переважають плодові насадження присадибних ділянок, дуже рідко колективних господарств, що створює сприятливі умови для накопичення значної чисельності шкідників та збудників хвороб.

Різкі перепади температур, опади у вигляді снігу та дощу у зимовий період викликали загибель зимуючих фаз основних шкідників яблуні в межах 21-36%, проте їх чисельність на деревах залишається досить високою. Такі погодні аномалії також викликають загибель плодових утворень і значно знижують врожайність дерев.

У фазу спокою бруньок шкідники та хвороби ще не завдають шкоди плодово-ягідним насадженням, але в цей період можна позбутися значної їх кількості знищуючи рослинні рештки, опале листя, пошкоджену кору, верхній шар грунту утворивши з них компостні ями.

У період набубнявіння — розпускання бруньок відбувається вихід з місць зимівлі плодових довгоносиків гусениць золотогуза, відроджуються попелиці, кліщі і медяниці та починають пошкоджувати листки і бутони, тому цей період потребує проведення регулярних обстежень з метою контролювання чисельності шкідників та оцінки рівня їх шкодочинності і визначення доцільності застосування інсектицидів та фунгіцидів, в боротьбі з ними.

Слід пам”ятати, що турбота про майбутній врожай у садах закладається з ранньої весни.

 22/03/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 16 БЕРЕЗНЯ 2017 РОКУ

Агрокліматичні умови зимового періоду (різкі перепади температур, опади у вигляді дощу, ущільнення снігового покриву, утворення ”блюдець” в понижених місцях рельєфу, подекуди льодяної кірки) негативно вплинули на життєздатність мишоподібних гризунів.

За результатами моніторингу озимих культур та багаторічних трав загибель мишовидних гризунів за період зимівлі в області становить 24-33%, що дещо вище попереднього року. Проте при цьому на 17-28% обстежених площ орних земель зберігається в середньому 1,7 жилих колоній на гектар мишоподібних гризунів, максимально в посівах, озимого ріпаку 4 жилі колонії на гектар. На багаторічних травах, неугіддях, в середньому 5,4 жилих колоній, максимально на минулорічній, незораній стерні — 12 жилих колоній на гектар.

Надалі розвиток та поширення гризунів залежатимуть від погоднокліматичних умов, сприятливе поєднання яких зумовлюватиме збільшення чисельності та шкодочинності ссавців.

Посіви зі щільністю понад 3-5 жилих колоній потребують захисту дозволеними родентицидами.

На добре розвинених посівах озимої пшениці, жита і ячменю виявлено минулорічну інфекцію збудників септоріозу, борошнистої роси, кореневих гнилей, гельмінтоспоріозу та бурої листкової іржі на 3-7, максимально 11% рослин.

В центральних районах області в посівах озимого ріпаку виявлено запас інфекції пероноспорозу та альтернаріозу на 2-5% рослин та на 1-3% рослин бактеріозу.

Затяжна тепла осінь 2016 року сприяла дуже розтягнутому періоду яйцекладки самок бурякової листкової попелиці. В зиму пішли повністю дозрілі чорні блискучі та темні тусклі недоровинені яйця шкідника. Такий стан яйцекладок призвів до їх загибелі за період зимівлі в межах 36-45%. В середньому на погонному метрі гілок калини зараз нараховується 32-68 екз. яєць, що за сприятливих погодних умов вегетації призведе до масового її розмноження та шкодочинності.

 17/03/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01. ПО 16.02.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 3020 зразків об'єктів регулювання:

 • 486 імпортних;

 • 2534 вітчизняних.

Проведено 6951 аналіз та видано 811 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні експертизи від вітчизняних об'єктів регулювання, а саме сорго червоне, було виявлено регульований шкідливий організм обмежено поширений в Україні - амброзію полинолисту (Ambrosia artemisifolia L.) 1 штука на 250 грамм. Походження вантажу Київська область, Бориспільський район, загальна партія складає 22 тонни.

Щодо інших шкідливих організмів у вітчизняних об'єктах регулювання було виявлено 13 видів бір'янів, хвороб та шкідників у 221 випадку. З нерегульованих некарантинних організмів були виявлені широко поширені в Україні бур'яни, а саме: берізка польова (Convolvulus arvensis L.), волошка синя (Centaurea cyanus L.), вівсюг звичайний (Avena fatua L.), гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.), лобода біла (Chenopodium album L.), мишій сизий (Panicum graucum L.), просо куряче (Echinochlora crusgalli L.), підмаренник чіпкий (Підмаренник чіпкий), спориш звичайний (Polygonum aviculre L.). З нерегульованих некарантинних шкідників був виявлений вусач чорний домовий (Hylotrupes bajulus) та попелиця оранжерейна (Mirodes persicae). З нерегульованих некарантинних хвороб виявлена альтернарія (Alternaria tenuis) та сіро-зелена цвіль (Penicillium sp.).

У імпортних об'єктах регулювання з інших шкідливих організмів було виявлено 2 види шкідників у двох випадках, а саме, дрозофіла псевдообскура (Drosophila pseudoobscura) в салатах та щитівка яблунева комовидна (Lepidosaphes ulmi) в мандаринах які надійши з Греції. Щодо мікологічних хвороб, то при фітосанітарній експертизі виявлено сіру гниль (Botrytis cinerea Pers) у двох випадках при аналізуванні фізалісу та насінні цибулі сорту Ред Барон.

 17/02/17