• Інформуємо

ЛИСТ-ЗАЯВКА НА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

* у примітці вказувати автотранспортний засіб, його номер, назву вантажу та початок та закінчення завантаження.

pdf
Заявка на проведення дослідження.pdf

ЗАЯВКА НА ВИЗНАЧЕННЯ ПОСІВНИХ ЯКОСТЕЙ НАСІННЯ ТА/АБО ТОВАРНИХ ЯКОСТЕЙ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

pdf
Заявка на визначення посівних якостей насіння та/або товарних якостей садивного матеріалу

 АНКЕТА ОПИТУВАННЯ ЗАМОВНИКА

pdf
Анкета опитування замовників

 ЗАЯВКА НА ВИХІД У ВИХІДНИЙ ДЕНЬ

docx
Заява на вихід.docx

ЗАЯВА НА СКАСУВАННЯ ВИХОДУ

docx
Заява на скасування виходу.docx

 Щодо Міжнародного року здоров'я рослин - 2020

З метою виконання Україною зобов'язань щодо впровадження на національному рівні заходів в рамках Міжнародного року здоров'я рослин - 2020 Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розроблено буклет «Вузькозлатка ясенева смарагдова», що містить логотип та гасло МРЗР - 2020 «Захистимо рослини, збережемо життя!»

Детальну інформацію можна отримати за посиланням http://www.fao.org/plant-health-2020.

Для залучення якомога більшої кількості людей до проблеми збереження здоров’я рослин, а також провадження просвітницької діяльності Державною установою «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» розроблено та розповсюджено наочні матеріали для підтримки програми Міжнародного року здоров'я рослин – 2020.

 

28/08/2020 

 

На Рівненщині з'явився шкідник, який харчується сотнями видів рослин і здатен знищити дерево (Відео)

19/08/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області  

станом на 13 серпня  2020 року.  

       Звітний період в області характеризувався  сухою теплою погодою. Середньодобові температури  повітря утримувались в межах 20-23°. Добові коливання температур спостерігалися від 29° вдень та до 12° вночі,  окремі грозові дощі з сумою 1-3 мм пройшли лише в окремих місцях.  На кінець першої декади серпня сума ефективних температур  вище +10° досягла 756°,  що на 24° вище за норму  та на 150° менше минулорічного.

       В області  практично закінчено збирання зернових культур. На звільнених площах відбувається заселення  мишоподібними гризунами та їх розмноження.

       Триває переселення гризунів в посіви картоплі та овочевих культур та їх пошкодження.

       В посівах кукурудзи  відмічається слабке заселення  попелицею та не висока чисельність і шкодочинність  гусениць стеблового метелика – до 5%  стебел  та волоті. Суха погода  стримує поширення  гельмінтоспоріозу.  Хвороба відмічається  лише на 1-2 листках в слабкому ступені.

       Добре розвинуті посіви сої слабко пошкоджуються павутинним кліщем і білокрилкою,  відмічається  незначне зростання   ураженості  листової поверхні  бактеріальним опіком та в окремих вогнищах  аскохітозом та пероносторозом.

        Ппосіви соняшнику слабко заселені геліхризовою попелицею. Продовжується розвиток фомопсису та фомозу на нижніх листках рослин. Прояви білої гнилі  виявляються окремими вогнищами лише на 5%  обстежених площ  з ураженням 2-5% рослин.

       Різкі подобові коливання температур призвели до масового поширення пероноспорозу огірків та до відмирання рослин.

       В посадках пізньої капусти  виявлені перші випадки слизового  та судинного бактеріозу.  Масовий розвиток фітофторозу призвів до знищення рослин томатів, практично, на 90% площ.  Рослинам пізньої капусти  продовжують наносити  пошкодження білокрилка, попелиця та гусениці біланів.

13/08/20

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області 

станом на 06 серпня  2020 року.

            За даними  Рівненського ЦГМ в звітний період в області утримувалась переважно суха і тепла погода.  Середньодобові температурні показники складали    19-23°, що на 1-3° вище за багаторічні.

         Сума ефективних температур вище +10° досягла 690° і відповідає СБЗ.

         Невеликі опади пройшли в перших числах місяця лише в окремих місцях, сума їх не перевищувала 1-3мм.

         На ще нескошених посівах зернових культур відмічається розвиток фузаріозу, септоріозу масове почорніння колосу, сапрофітних грибів.

         В посівах кукурудзи  виявлено слабку заселеність  геліхризовою попелицею та гусеницями стеблового метелика. Листкова поверхня має незначну інфекцію гельмінтоспоріозу, та виявлено поодинокі рослини  з почорнінням судинних пучків.

         Рослини соняшнику в доброму стані, масово мають  інфекцію фомопсису та фомозу  листя, до 0,1 % рослин уражені білою гниллю.

         Посіви сої знаходяться у фазі утворення бобів за доброго стану рослин.  На листках продовжується  розвиток бактеріального опіку  та пероноспорозу. Низька чисельність  попелиці, павутинного кліща і білокрилки спостерігається на 18% обстежених площ.

         На картоплі практично завершується розвиток рослин,  триває засихання бадилля  викликане фенофазами розвитку та масовим ураженням  фітофторозом. Триває масовий вихід з грунту  імаго колорадського жука  літнього покоління та їх поодинокі яйцекладки.  Спостерігається міграція жуків в пошуках їжі.

         Розвиток пероноспорозу огірків набув масового поширення, спостерігається масове засихання листя  і стебел рослин.  Рослинам капусти продовжують  шкодити білокрилка, попелиця.

06/08/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненської області станом на 30.07.2020 року

Останні звітні дні липня характеризувалися переважно сухою помірно-теплою погодою. Середньодобові показники температури повітря відповідали багаторічним і склали 18-19º. Сума ефективний температур вище +10º досягла 615º, що в межах СВЗ.

Дощі ливневого характеру проходили лише в окремих місцях. Середня відносна вологість кінця липня була дещо нижчою від багаторічних значень — 73%. Такі погодні умови стримували темпи збирання зернових культур та були надзвичайно сприятливі для появи і поширення хвороб с/г культур.

В посівах кукурудзи триває слабкий літ і яйцекладка імаго кукурудзяного стеблового метелика, відродження гусениць та їх шкодочинність. В прикраєвих смугах відмічається заселення листя попелицею та утворення невеликих колоній шкідника.

Рослинам сої продовжують наносити шкоду польові клопи, попелиці та гусениці листогризучих совок. Відмічається зростання уражейності рослин пероноспорозом, аскохітозом та бактеріальним опіком.

На соняшнику нижнє листя рослин охоплено антракнозом, септоріозом, фомопсисом та виявлено білу гниль. Кошики 0,3-0,5% рослин на 12% площ мають інфекцію філокладію.

В посадках картоплі спостерігається слабкий вихід та поодинокі яйцекладки імаго колорадського жука літньої генерації і масове заляльковування личинок перезимувавшого покоління. Висока відносна вологість та оптимальні показники температури повітря призвели до 100%-ого ураження площ картоплі фітофторозом з охопленням 23-100% рослин в слабкому і середньому ступені листковою формою прояву та до 20% рослин — стебловою формою прояву. В посадках томатів переважає стеблова форма фітофторозу з відмиранням квітконосів і ураженням плодів.

Посіви огірків 100%-но охоплені бактеріозом та пероноспорозом. Рослинам капусти масово шкодить білокрилка та попелиця.

30/07/2020

 

Фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненської області станом на 23.07.2020 року

В звітний період в області утримувалась переважно нестійка помірнотепла погода. Середня декадна температура повітря, за даними ЦГМ, була в межах багаторічних значень і склала 18ºС, а нічні зниження спостерігались до 8º. Максимум не перевищував 31º, а нічні зниження спостерігались до 8º

Сума ефективних температур вище +10º досягла 540º, що відповідає СБЗ, але на 160º менше минулого року.

За другу декаду в області випало 34-83 мм опадів, що призвело до значного перезволоження грунту. ГТК другої декади липня досягнув 1,91-4,6.

Посіви кукурудзи знаходяться у фазі викидання волоті в доброму стані. Продовжується слабкий літ і яйцекладка кукурудзяного стеблового метелика, зливи частково позмивали відложені яйцекладки. На листках спостерігається слабка ураженість листя на 3-7% рослин гельмінтоспоріозом.

Горох завершує свій розвиток, пошкодженість бобів личинками горохової зернівки в межах 5%, з чисельністю 1-2 екз на біб. Листкова поверхня має ураженість аскохітозом на 18-25% рослин в слабкому ступені.

Рослини соняшнику повсюди квітують за доброго їх стану. Проходить подальше їх заселення геліхризовою попелицею, шкідники заселяють 5-7% рослин з чисельністю 3-5 екз. на рослину. Висока вологість та оптимальні температурні показники сприяють прояву на 4-7% рослин фомопсису і септоріозу та на 12-15% рослин антракнозу з інтенсивністю 1 бал.

Посіви сої продовжують заселяти попелиця та польові клопи, чисельність і шкодочинність їх значно нижча за ЕПШ. За звітний період відмічено зростання ураженості рослин бактеріальним опіком до 25% та пероноспорозом до 9% рослин. Хвороби виявлені на нижньому ярусі листя.

На посівах цукрових буряків відмічається дуже слабка шкодочинність в прикраєвих полосах листкової попелиці та поодинокі рослини пошкоджені гусеницями листогризучих совок. Проявів церкоспорозу не виявлено. На посівах столових буряків хворобою охоплено до 35% рослин по 1 балу.

Посадки картоплі масово уражуються фітофторозом, хвороба виявляється на 65-71% оброблених фунгіцидами площ та 100% необроблених площ, де відмічається 100%-е ураження рослин в середньому та сильному ступені і передчасне відмирання бадилля. Триває масове заляльковування личинок 1V віку та слабкий вихід імаго колорадського жука літнього покоління.

На капусті спостерігається слабка шкодочинність гусениць капустяної совки та молі, триває розмноження капустяної попелиці та білокрилки.

В посадках цибулі відмічається масове проявлення пероноспорозу, а на огірках — бактеріозу та пероноспорозу.

 23/07/2020

 

До уваги суб`єктів господарювання!

 

Погодні умови звітного періоду сприяли подальшому розвитку хвороб на колосі. У незібраних посівах озимих і ярих зернових культур гельмінтоспоріозом, фузаріозом, оливковою плісенню, септоріозом охоплено 0,5-8% колосків. На присадибних ділянках до 1% колосків ярого ячменю мають інфекцію летучої сажки.

В центральних і південних районах області має місце білоколосість. На ярому ячмені розвивається гельмінтоспоріоз, сітчаста плямистість.

Для збереження якості зерна проводиться першочергове збирання уражених хворобами хлібів прямим комбайнуванням та проведення очищення просушування зерна в буртах, на токах і зерносховищах до вологості не вище 14%.

Надалі слід провести фітоекспертизу насіння та за переважаючих збудників хвороб прийняти рішення щодо вибору найефективнішого протруйника і своєчасно оздоровити посівний матеріал.

З метою одержання високих урожаїв сільгосптоваровиробникам необхідно, в першу чергу, проводити посіви високоякісним сортовим матеріалом.

Перед сівбою потрібно провести лабораторні аналізи на визначення посівних якостей насіння.

ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» акредитована НААУ відповідно вимогам ДСТУ ISO/ IES 17025:2017.

Аналізи на визначення якості посівного матеріалу проводять за наступними показниками:

 • визначення сортової чистоти зразка насіння;

 • визначення маси 1000 насінин;

 • визначення схожості, енергії проростання насіння;

 • визначення вологості зразка.

17/07/2020

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 16 липня  2020 року.  

         Впродовж звітного періоду  в області спостерігався  нестійкий характер погоди з контрастними змінами  температурного фону та вологості повітря. Коливання температурних показників повітря відмічалося від +8° до +31°С.

         За останні чотири дні  випало 33-60 мм дощу, опади були територіально різними, носили зливовий характер та супроводжувались  посиленим вітром. Це сприяло збільшенню вологи в ґрунті та призвело до її надмірних запасів.

         Такі погодні умови були несприятливими для достигання зернових культур,  проведення польових робіт та формування коренеплодів і бульб картоплі. На понижених місцях зернових культур відмічається їх вилягання.

         Озима пшениця дозріває,  ураженість колоса фузаріозом в межах 1-5% з охопленням 1-4 колосків в колосі.  Чисельність рослин  з проявом  оливкової плямистості  зросла до 3-5%.

         В посівах ярого ячменю продовжується  розвиток гельмінтоспоріозу з ураженням 37% рослин.

         Рослини сої  слабо заселяються  польовими клопами,  попелицею, гусеницями листогризучих совок. Нижні листки мають ураженість  бактеріальним опіком на 17-25% рослин.

         Посіви соняшника  продовжує заселяти геліхризова попелиця, на нижніх листках відмічено ознаки септоріозу і антракнозу.

         В посівах кукурудзи продовжується  мало інтенсивних літ та яйцекладка стеблового метелика. Інтенсивність льоту 7-10екземпляр за тиждень на феромонні пастки.

         На посадках картоплі триває шкодочинність  личинок ІІІ-ІV віків колорадського жука, масове залялькування, а з 11 липня розпочався вихід жуків літнього покоління.

Висока вологість повітря за оптимальних температур призвели до масового поширення  фітофторозу на листках та стеблах рослин, хвороба охопила до 75% площ картоплі з ураженням 28-100 % рослин в слабкому  та середньому ступені.  На 23% площ картоплі виявлено альтернаріоз з ураженням до 10% рослин в слабкому ступені.

         В посадках капусти  продовжується шкодочинність  гусениць капустяної совки, білокрилки та почалося інтенсивніше заселення попелицею.  На рослинах огірків спостерігається прояв бактеріозу, а на цибулі  - масове поширення пероноспорозу.

 16/07/2020

 

Нашестя слимаків

       Останнім часом багато селян та дачників звертаються з проханням пояснити пошкодженість рослин овочевих, ягідних культур, винограду та квітів шкідниками.

      Спочатку на листках утворюються окремі продовгуваті дірки, але за масового розмноження слизняків спостерігається повне знищення рослин.

      На території області відмічено інтенсивне розмноження і шкодочинність слизняка рудого та слизняка сітчастого. За останні роки ці слизняки поширилися на території України через потепління клімату.

      Слизняки вологолюбиві і розмножуються у великій кількості при надмірній волозі. Харчування їх проходить пізно увечері або вночі, вдень вони знаходяться під грудочками землі і в різних укриттях. В похмуру погоду слизняків можна зустріти на рослинах і в день.

     На листках вони залишають виділення сріблястого кольору, за якими легко відрізнити типові пошкодження слимаків від пошкодження гусеницями.

     На невеликих городах слимаків можна збирати вручну. Для їх знищення потім використовують соляний 10-процентний розчин — 100 грамів солі на літр води. Також можна застосовувати негашене вапно або звичайну кухонну сіль. Щоби зробити своєрідний кордон навколо рослин. Доріжки між рослинами можна посипати залізним купоросом (10 г/кв.м.. суперфосфатом (5-8 г/кв.м.. Якщо чисельність слизняків велика, то грунт можна обпилювати суперфосфатом( 30-40 г/кв.м.), гашеним вапном (30г). Це треба робити пізно увечері, коли слизняки вилізуть із укриття.

     Слизняки люблять затінені вологі місця. Тому виполюйте бур”яни не лише на ділянці, а й на узбіччі. Не лишайте рослинних решток на городі — у них слизняки відкладають яйця.

     У період дощів із слизняками слід боротися найзавзятіше. У суху погоду личинка розвивається 20 днів, а у вологу — за 6-8 і чисельність слизняків різко зростає!

 

06/07/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 02 липня 2020 року.

Кінець червня-початок липня в області був сирим і теплим. За даними Рівненського ЦГМ середня декадна температура повітря досягла 21,3º, що на 3º вище багаторічних значень. Сума ефективних температур вище+10ºС зросла до 361º, що майже складає норму.

За третю декаду червня випало 91 мм дощу, що склало 350% до багаторічних значень, вони носили зливовий характер, досить нерівномірний по територіях.

Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі молочної стиглості. На рослинах спостерігається слабкий розвиток і шкодочинність польових клопів, трипсів та злакової попелиці, чисельність яких значно нижча ЕПШ. Підвищена вологість повітря за оптимальних температур сприяла розповсюдженню хвороб на колосі. Фузаріоз та септоріоз відмічено на 1-2% рослин з охопленням 1-5 колосків у колосі. Білоколосі рослин (наслідки кореневих гнилей) почали чорніти, спостерігається прояв оливкової плямистості.

В посівах кукурудзи триває шкодочинність злакових попелиць, але чисельність шкідників після злив значно знизилась. З 23 червня розпочався літ імаго кукурудзяного стеблового метелика. До кінця червня інтенсивність льоту імаго складала 1 екз на добу на феромонну пастку.

На посівах соняшника продовжується слабке поширення геліхризової попелиці, виявлено перші ознаки прояву септоріозу на нижніх листках рослин.

На сої викошуються поодинокі екземпляри попелиці та клопів, шкодочинність яких мінімальна.

В посадках картоплі продовжується масова шкодочинність колорадського жука. Триває харчування личинок 1-1V віків, почалося заляльковування.

Погодні умови 16-ти днів червня відповідали вимогам ”критичних”, що призвело до масового поширення фітофторозу на ранніх посадках картоплі, де не проводилися захисні обробки. Місцями спостерігається 100% ураження рослин стебловою та листковою формою хвороби.

В посадках овочевих культур проходить масове розмноження та шкідливість білокрилки, розпочався літ імаго другого покоління біланів, в окремих вогнищах спостерігається шкодочинність гусениць капустяної молі та капустяної совки.

На ранніх посівах столових буряків відмічено початок прояву церкоспорозу, на рослинах цибулі — пероноспорозу.

                                                                                                                

02/07/2020

 

Сигналізаційне повідомлення

            З 23 червня (на 10 днів пізніше минулого року) розпочався літ кукурудзяного стеблового метелика.

            Метеликам необхідне додаткове харчування на протязі 4-5 днів, після чого розпочнеться їх яйцекладка. Масовий літ та яйцекладка самок стеблового кукурудзяного метелика (період випуску трихограми) очікується на кінець першої декади липня.

            Відроджені гусениці дуже гігрофільні, а високі температурні показники та значна кількість опадів (91 мм) останніх днів – фактори, що будуть сприяти підвищенню їх чисельності, високій життєздатності та шкодочинності.

            Випуск трихограми (50-100 тисяч самиць на гектар) проводять при заселенні  15-18% рослин кукурудзи яйцекладками шкідника, а захисні обробки інсектицидами - за умови заселення 6-8% рослин гусеницями.

01/07/2020

 

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ!

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та наказу Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» від 30 червня 2020 року № 90 «Про встановлення робочого часу на період карантину», Державна установа «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» з 01 липня 2020 року на період дії карантину (до 31 липня 2020 року) працює за наступним графіком:

                           Понеділок – четвер з 08:00 до 17:00;

                           П’ятниця з 08:00 до 15:45;

                           Обідня перерва з 12:00 до 12:45.

Напередодні святкових днів тривалість робочого часу скорочується на 1 годину.

30/06/2020

Фітосанітарний стан  розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області на 18 червня 2020 року.

 В другій декаді червня утримувалась тепла сира погода. За даними Рівненського ЦГМ, середня декадна температура повітря складала 17-22º, що на 3-5º вище за багаторічні значення. Сума ефективних температур вище +10ºС досягла 210º, що  менше за норму на 85º та на 220º менше минулого року.

              Опади проходили дуже  нерівномірно і носили ливневий характер. Середня декадна вологість повітря  утримувались в межах 77-87%.

              На переважній більшості площ  озима пшениця  знаходиться у фазі цвітіння у доброму стані висотою 77-82 см. Ячмінь знаходиться у фазі колосіння за доброго стану рослин висотою 52-65 см.  Озимий ріпак продовжує формувати  насіння, рослини в доброму стані висотою 110-115 см.

               Цукрові буряки формують 111-V пару листків. Картопля, в основному проходить фазу утворення столонів — початку бутонізації.

В посівах зернових культур спостерігається слабка заселеність злаковими попелицями,  в поліських районах — трипсами посівів озимого жита. Висока відносна вологість повітря за оптимальних температур сприяють поширенню борошнистої роси на озимині та ячменю, хвороба виявлена лише на листках. На 4% обстежених  площ озимої пшениці виявлено перші ознаки септоріозу на  колосі.

              Співвідношення температури та вологості повітря 4-5 та 14-16 червня відповідали ”критичним дням” розвитку фітофторозу на картоплі, прояв захворювання відмічено з 14 червня. На звітний період хвороба виявлена на 6% обстежених площ з поодинокими рослинами і окремими плямами на листках. Погодні умови надзвичайно сприятливі для масового поширення фітофторозу.

              З 12 червня, на декаду пізніше 2019 року, відмічено початок відродження личинок колорадського жука із яєць. Заселеність рослин жуками в межах 25-40%, яйцекладками — 25-50%, личинками до 8% рослин. Масова шкодочинність від шкідника очікується на початку третьої декади.

              Часті ливневі дощі стримують розмноження і розселення листкової попелиці в посіваї цукрових буряків, де заселяється 1-2% рослин в слабкому ступені в прикраєвих смугах. Більш відчутна шкодочинність попелиці на посівах кормових і столових буряків.

              Рослини сої продовжують слабко пошкоджувати польові клопи на бульбочкові довгоносики.

              В посівах озимого ріпаку відмічається незначне пошкодження 2-3% стручків з чисельністю 1-3 личинки капустяної галиці на 5% рослин та ураженість нижнього листя альтернаріозом.

              Триває слабкий літ імаго озимої, окличної та капустяної совок, інтенсивність льоту 2-4 екз. за   добу. Високий температурний фон  сприятливий для масового розмноження білокрилки на посадках капусти, де заселяється 38-52% рослин з чисельністю 3-7 екз. особин на рослину. Триває літ та яйцекладка імаго капустяної молі. В посадках цибулі  виявлено перші ознаки пероноспорозу.

19/06/2020

 

Сигналізаційне повідомлення

         Показники температури та вологості повітря останніх днів травня відповідали вимогам «критичних днів» прояву фітофторозу картоплі та томатів.

         Інкубаційний період складає 9 днів. Прогнозоване підвищення температури повітря при наявній високій вологості буде сприяти спалаху захворювання в посадках картоплі, особливо ранніх сортів.

         За умови сприятливої для розвитку фітофтори погоди (помірно теплої, дощової або з великими росами) в посадках картоплі необхідно проводити обприскування фунгіцидами до закінчення першого інкубаційного періоду до 8-10 червня.

         Утворення спор патогена проходить лише за умови в травостої картоплі високої відносної вологості повітря (95% і вище). За низьких температур повітря конідії гриба не утворюються і перезараження не відбувається до настання послідуючих критичних днів.

         Фенологічні показники розвитку колорадського жука будуть сприятливі для поєднання обробок проти личинок I-II віку та профілактики прояву фітофторозу.

04/06/20

 

Фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 28 травня 2020 року.  

            Впродовж третьої декади травня в області продовжувала  утримуватись  прохолодна сира погода. Середня декадна температура повітря була  на 4-5º нижче багаторічних значень.  Температурні коливання спостерігалися  в межах 1,7º-19º. 

            Сума ефективних температур  вище +5º на кінець травня досягла 276º,  що на 134º менше за середньо багаторічні значення, а вище +10º-64º або 40% до норми.

            Сума опадів за декаду  склала 21,6 мм або 103% до багаторічних значень.

            Відносна вологість утримувалась  в межах 59-91%. Вологозабезпеченість ґрунту  впродовж декади  знаходиться  на рівні достатньої.

            Озима пшениця  знаходиться у фазі “прапорцевого листка- початку колосіння” за  висоти  рослин 51-65 см та доброго стану рослин.

            Посіви ярого ячменю  в доброму стані  за висоти рослин 28-35 см знаходяться у фазі “нижній вузол соломини”.  Кукурудза формує 1-3 листок  при висоті рослин 10-15 м.

            У картоплі, на більшості площ з'явилися сходи.  Соя  почала сходити, стан рослин добрий.  У цукрових буряків триває період листоутворення.

            В посівах озимої пшениці тривало слабке заселення рослин п'явицею,  яйцекладка жуків  та почалося  відродження личинок. З середини місяця відмічається  слабке заселення  озимини та ярини  крилатими самками  черемхово — злакової попелиці  та почалося утворення колоній на листках.

            Озимий ріпак слабко заселяється  імаго ріпакового квіткоїду  та насіннєвого прихованохоботника,  триває слабкий літ та яйцекладка  капустяної галиці.

            Рослинам цукрових буряків  продовжують наносити шкоду  сірі бурякові довгоносики,  почалося заселення рослин  крилатими самками  бурякової листкової попелиці та утворення невеликих колоній.

            В посадках картоплі  триває заселення рослин  колорадськими жуками та їх яйцекладка. Кладки  відмічаються  на бур'янах, ґрунті.

            Відсутність опадів в попередньому періоді  та низькі температурні  показники звітного періоду, стримали  інтенсивність прояву  основних хвороб в посівах зернових культур та озимого ріпаку, сприяли появі  фузаріозу на сходах сої.  За умови підвищення температури повітря та наявної високої відносної вологості можливе різке збільшення ураженості рослин хворобами.

 

 29/05/20

 

Сигналізаційне повідомлення

Високий температурний фон та накопичення ефективного тепла за відсутності опадів сприяють завершенню розвитку лялечок американського білого метелика, які добре перезимували під відмерлою корою дерев, рослинними рештками, у поверхневому шарі ґрунту, тріщинах і тарі.

На початку травня очікується початок льоту та яйцекладки метеликів, який спостерігається під час цвітіння яблуні. Метелики літають після заходу сонця напротязі 8-14 днів, а через 10-15 днів з’являються гусениці, які пошкоджують до 140 видів дерев, кущів та трав’янистої рослинності.

Молоді гусениці скелетують листя, гусениці старших віків повністю з’їдають листкову пластину, утворюючи павутинні гнізда.

Розвиток і розмноження американського білого метелика в умовах області спостерігається останні два роки в двох повних поколіннях.

За сприятливих погодних умов шкодочинність другого покоління гусениць в серпні – вересні дуже висока.

 

30/04/20

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області  станом на 23 квітня 2020 року.           

         Впродовж другої декади квітня, за даними Рівненського центру з гідрометеорології в області продовжував утримуватись нестійкий характер погоди: похолодання змінювались потепліннями і навпаки. Переважала низька відносна вологість повітря, відзначалися заморозки та дефіцит атмосферних опадів.

         Запаси продуктивної вологості протягом декади на більшій частині території області зменшилися на 5-49%, в орному шарі грунту вони змінювались в межах ”недостатні”-”достатні”.

         Озима пшениця досягла фази ”нижній вузол соломини”, стан рослин оцінювався як ”добрий” - ”задовільний”.

         На посівах озимого ріпаку спостерігається фаза ” утворення суцвіть” - ”бутонізація“. Середня висота рослин 28-40 см, стан посівів задовільний.

          Посіви ярого ячменю  знаходяться у фазі сходи-111 лист, за доброго стану рослин.

          Агрометеорологічні умови продовжували бути малосприятливими для росту та розвитку сільськогосподарських культур, виходу із місць  зимівлі основних шкідників та їх розселенню.

           Низька середня  відносна вологість повітря — 43-55%, та зниження мінімальної вологості повітря в денні години до 13-15% стримують інтенсивність поширення хвороб на посівах.

           В посівах озимої пшениці повсюди проходить слабке харчування жуків хлібних блішок, п’явиць, польових клопів. На 8-14% обстежених площ спостерігається не висока інтенсивність льоту шведської мухи та незначна чисельність злакової попелиці. Сходи ярини заселяються цими ж шкідниками дуже слабко.

          На зернових культурах відмічено прояв септоріозу у 3-5% рослин озимої пшениці та на 2-4% ячменю спостерігається розвиток  гельмінтоспоріозу.

           Посіви озимого ріпаку продовжували слабко пошкоджувати ріпакові квіткоїди,  стебловий та насінневий прихованохоботники. Квіткоїдами заселяється 14-18% рослин з чисельністю 5-7 екз. жуків на рослину. Відродження  личинок стеблового прихованохоботника малоінтенсивне, ними пошкоджується 2-3% рослин з чисельністю 1-2 личинки на рослину на 35-48% обстежених площ.

          На калині, в окремих вогнищах продовжується відродження личинок бурякової листкової попелиці де нараховується  до 10-15екз. на погонний метр.

          Триває літ метеликів капустяного і ріпакового біланів, розпочався вихід із місць зимівлі оленки волохатої.

 

23/04/20

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 14 квітня 2020 року

Перша декада квітня відзначилася поступовим, а в останні дні і стрімким наростанням тепла, заморозками, низькою відносною вологістю повітря та відсутністю ефективних атмосферних опадів. Середньодобові температури повітря були в межах багаторічних значень - 6 – 8, а максимальні температури досягли 23. Максимальна температура на поверхні грунту спостерігалася в межах 37 – 43.

         Такі погодні умови призвели до масової міграції грунтових шкідників у верхні шари грунту. Основна їх маса знаходиться на глибині 5-12 см. Загибель шкідників за період зимівлі лише 11-20%, тому чисельність їх залишається досить значною. В денні години, в місцях їх концентрації в центральних районах області з чисельністю 2, у вогнищах до 7 екз. на кв. метр відмічається пошкодження рослин озимої пшениці та сходів ячменю.

         Зниження температурного фону останніх днів та підвищення вологості повітря призвело до появи перших ознак борошнистої роси та септоріозу на молодих рослинах озимої пшениці, до кінця квітня слід очікувати масового перезараження рослин від минулорічної інфекції та інтенсивного зростання ураженості рослин.

         Рішення щодо оздоровлення рослин фунгіцидами слід приймати після детального обстеження посівів, вибір препаратів диференціювати спектром їх дії та переважаючими видами хвороб, а також доцільно поєднувати з одночасним внесенням гербіцидів.

         На багаторічних травах відмічається дружний вихід імаго бульбочкових довгоносиків та значне «фігурне об`їдання» листкової поверхні рослин; з появою сходів гороху основна маса цих жуків мігрує на ці поля. Така ситуація потребує моніторингу посівів та проведення захисних обробок інсектицидами, в першу чергу краєвих смуг.

         Посіви озимого ріпаку швидко заселяються прихованохоботниками, блішками, білокрилкою та квіткоїдами. Рослини знаходяться лише у фазі розвиненої розетки – початку стеблування, а вже відмічаються перші яйцекладки стеблового прихованохоботника. За встановлення жаркої сухої погоди та чисельності хрестоцвітних блішок понад 3-5 екз. на кв. метр, посіви рекомендовано обприскувати дозволеними до використання інсектицидами.

 

14/03/2020

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 13 березня 2020 року.  

   

        За даними Рівненського центру гідрометеорології посіви озимих  зернових та озимого ріпаку почали вегетацію в доброму та задовільному стані. Рослини озимої пшениці сформували 2-3 пагони, знаходяться у  фазі  кущіння та висоти рослин 11-12 см. Озимий ріпак на переважній більшості площ знаходиться у фазі розвиненої розетки.

       Тепла погода та наявність зеленого корму  напротязі всієї зими  були сприятливими для розвитку  і розселення мишовидних гризунів. Їх чисельність була практично стабільною, не було  критичних моментів для масової їх загибелі. За попередніми обстеженнями  сільськогосподарських культур в  області  загибель мишоподібних гризунів  не перевищує 10-15 %.   Обстеження сільськогосподарських культур показало  заселення  посівів озимої пшениці та ріпаку на 38-80% обстежених площ за чисельності  2,5 - 3 жилі колонії на гектар. Неорні землі  заселені на всій обстеженій площі  за чисельності 5-8 жилих колоній мишовидних гризунів на одному гектарі, в залежності  від зони  розташування та типу грунтів.

         Аналіз  результатів  відрощування монолітів показав відсутність  пошкодження  озимих рослин  в період зимівлі. Але потрібно  відмітити  що за цей період висока відносна вологість та оптимальні температури сприяли   добрій перезимівлі  інфекції  основних хвороб  зимуючих культур  та зростанню  ураженості рослин на початку вегетації.

         Моніторинг посівів озимої пшениці  показав наявність  минулорічної інфекції: борошнистої роси  на 40% обстежених площ з ураженням 6-9% рослин; септоріозу  на 83% обстежених площ з ураженням 20-35% рослин; кореневих гнилей на 50% обстежених площ з ураженням 2-4% рослин;  бурої іржі на 13% обстежених площ з ураженням 1-2% рослин.

        Ознаки інфекції альтернаріозу  в посівах озимого ріпаку  виявлено на 38% обстежених площ з ураженням 2-4 % рослин.

  Погодні умови останніх днів  надзвичайно сприятливі  для масового розповсюдження  наявної інфекції  та прояву згаданих хвороб.

        Фітосанітарна оцінка посівів, свідчить про середню і сильну їх                          забур”яненість: грициками звичайними, зірочником середнім, ромашкою непахучою, фіалкою триколірною.

           Насінневий матеріал ярих зернових та зернобобових культур заражений збудниками альтернаріозу, гельмінтоспоріозу, фузаріозу, бактеріозу, плісняви в межах 2-9%. Знаючи видовий склад патогенів, які знаходяться на насінні, сільгоспвиробники повинні правильно підібрати протруйники в залежності від  спектру їх  фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб. Це можна робити як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб.

13/03/2020

 

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ ДУ “РІВНЕНСЬКА ФІТОЛАБОРАТОРІЯЗА 2019 РІК ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОБОТИ НА 2020 РІК

24 лютого 2020 року на базі ДУ “Рівненська фітолабораторія” проведено нараду “Підведення підсумків роботи ДУ “Рівненська фітолабораторія” за 2019 рік та перспективи роботи на 2020 рік”.

Участь у нараді взяли участь Начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Патрашка В.П, директор ДУ “Рівненська фітолабораторія” Вікторчук Р.В. та фахівці лабораторії.

Директором лабораторії Вікторчук Р.В. було проаналізовано роботу лабораторії за минулий рік. У презентації висвітлено виконання плану роботи фахівців відділів, затвердженого у 2019 році. Було звернуто увагу на те, що:

- за результатами проведеного аудиту розширено сферу акредитації в частині проведення вірусологічної експертизи та визначення посівних якостей насіннневого матеріалу;

- вперше проведено фітосанітарну експертизу на ІФА та ІФ;

- завершено оформлення документів на земельні ділянки.

Завідувачі відділів Білан І.І., Ткач І.В., Гранюк О.П., Завадський Р.В., Мачеєв А.Ю. та керівник з якості Бордюк С.І. доповіли про роботу фахівців, яка пророблена протягом минулого року та плани на 2020 р.

Начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Патрашка В.П зосередила увагу на виявлення та запровадження карантинного режиму у 2019 році та наголосила на подальшу співпрацю державних службовців управління фітосанітарної безпеки з фахівцями лабораторії, зокрема проведення спільного навчання відповідно затвердженого плану, спільних обстежень на виявлення регульованих шкідливих організмів.

По завершенню наради директор лабораторії озвучила до виконання у 2020 році протокольні доручення.

 25/02/2020

 

Зустріч з студентами

      20 лютого 2020 року студентам ІІ курсу спеціальності Екологія” Національного університету водного господарства та природокористування було організовано екскурсію до Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”. В ході екскурсії фахівці лабораторії ознайомили студентів зі специфікою роботи лабораторії, розповіли про експертизи та ознайомили з колекційним матеріалом.

     Директор лабораторії Вікторчук Руслана Вікторівна розповіла студентам, що в лабораторії групою аудиторів з акредитації НААУ проведено оцінку випробувальної лабораторії на відповідність ISO 17025:2017.

     Студенти брали активну участь в обговоренні проведення експертиз, задавали питання, що стосувалися організації роботи лабораторії.

 

20/02/2020

 

Навчання державних фітосанітарних інспекторів

        12-13 лютого відповідно до доручення Т.в.о. голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 03.02.2020 № 601-10.1/7 «Щодо вжиття першочергових заходів з реалізації положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 № 1177 «Деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин», на базі ДУ «Рівненська фітолабораторія» проведено навчання державних фітосанітарних інспекторів Гончарук Катерини Вадимівни та Козак Юлії Миколаївни.

       Відповідно до сфери акредитації фахівцями лабораторії проведено фітосанітарні експертизи всіма акредитованими методами, продемонстровано ідентифікацію карантинних організмів, а саме: американський білий метелик, західний кукурудзяний жук, індійська сажка, рак картоплі та ін.

      Спеціалістами лабораторії звернута увага на документальне оформлення, зокрема ведення журналу простежуваності, оформлення протоколів.

      Керівником з якості ознайомлено зі стандартом «Загальні вимоги до компетентності випробувальної та калібрувальних лабораторій ( згідно ISO/IEC 17025: 2017)» та роботою лабораторії. Інспектори мали змогу побачити проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) та їх документальне оформлення.

 

14/02/2020

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 13 лютого 2020 року.   

         Перша декада лютого характеризувалася  контрастною погодою. Перша половина була досить теплою для даного періоду, друга -  навпаки прохолодною.  Максимальна  температура повітря  досягала +10º, а мінімальна знижувалась  до -14º та до -16º на поверхні ґрунту.  Практично кожен день  спостерігалися опади у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. Сума їх складала  15-18 мм або 173-180%  декадної норми. На кінець декади утворився нерівномірний сніговий покрив  висотою 1-2 см, промерзання ґрунту досягло 10-11 см в центрі та до 20 см  на півночі області. 

         Агрометеорологічні умови звітного періоду  оцінювалися як задовільні  для перезимівлі озимих сільськогосподарських культур. Відрощування монолітів  озимих культур на метеостанціях області показало  відсутність пошкоджених рослин озимої пшениці, озимого ріпаку та люцерни під час зимового спокою. 

         Моніторинг сільськогосподарських культур показав деяке погіршення  умов існування мишоподібних гризунів, в зв'язку з недостатньою терморегуляцією їх тіл, коли зниження температури до — 9-10º морозу  в сиру погоду без снігового покриву викликає їх загибель. 

         Відмічається  харчування  гризунів в умовах утворених  раніше колоній, розширення ареалу їх  поширення не спостерігається.  Заселеність посівів озимої пшениці  залишається в межах 58-63%, озимого ріпаку 80-100%  обстежених площ.

Багаторічні трави заселені повністю — 100% обстежених площ в кількості від 2-10 жилих колоній на гектар, залежно від строку користування.

  Лабораторний аналіз насіннєвого ячменю  в кількості 553 тонни показав про наявність І ступеню заселення комірними кліщами 4% обстежених зразків.

 13/02/2020

На Рівненщині масово всихають ліси

29 січня 2020 року в ДУ “Рівненська фітолаболаторія” завідувачем відділу фітосанітарного аналізу Біланн І.І. та головним фахівцем-фітопатологом Гончаруком М.В. та за участі телеканалу НТН було відзнято сюжет про масове знищення лісів короїдом та іншими шкідниками.

 

04/02/2020

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 30 січня 2020 року.  

         Упродовж останнього тижня, за даними  обласного центру з гідрометеорології,  в області утримувався високий температурний режим. В більшості днів  середні добові  температури  повітря були вищими за середні багаторічні значення на 2-6º.  Максимальні значення  температури досягли  7-8º тепла в повітрі та 10-12º тепла на поверхні ґрунту. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущення  в найхолодніші ночі знижувалась до 0-1º морозу, що набагато вище розрахункових  критичних значень температур вимерзання -14-14,4ºС.  Рослини озимини  перебувають  в стані неглибокого зимового спокою,  окремі рослини повільно вегетують.

         За останні дні в області випало 5,5 мм опадів, що складає 50% декадної норми.

         Такі погодні умови  були сприятливі для подальшого розмноження  і розселення  мишовидних гризунів  на посівах  та стримували  початок розвитку  і поширення  хвороб,  інфекційний запас  яких наявний  з осені  на посівах озимих зернових і ріпаку.

                 Моніторинг посівів озимої пшениці і ріпаку останніх днів січня показав зростання їх заселеності мишоподібними гризунами до 67-100% обстежених площ з чисельністю 3-4 жилі  колонії на гектар (максимально 9 жилих колоній) та по 4-8 жилих нір в колоніях.

                Така заселеність і чисельність шкідників на посівах озимої пшениці та ріпаку викликає стурбованість та вимагає постійного контролю. Економічна доцільність проведення захисних обробок  проти мишоподібних гризунів складає 3-5 жилих колоній на  одному гектарі.

              Високі  температурні показники зимового періоду сприятливі також до  розмноження комірних кліщів та довгоносиків при зберіганні насіннєвого та фуражного зерна. Лабораторний аналіз показав про заселеність комірними шкідниками до 33% зразків зерна  що зберігається у складах по 1 ступеню.

30/01/2020

 

 


Фітосанітарний стан 
сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 15 січня 2020 року.

Напротязі грудня — початку січня в області спостерігається аномально тепла погода.

Наявність зеленої кормової бази, відсутність снігового покриву сприяють активізації розмноження та розселення мишоподібних гризунів на посівах, високій їх плодючості.

На території області найбільш поширеними є миші: польова, домова, жовтогорла, лісова і звичайна та руда полівки.

За сприятливих умов гризуни дають 7-12 поколінь за рік, не впадають у сплячку, їх виводки нараховують по 5-9 мишенят на самку.

За добу гризуни з’їдають корму в 2-3 рази більше своєї ваги.

Моніторинг сільськогосподарських культур останніх днів показав високу чисельність жилих колоній гризунів на посівах: по 3-4 колоній на гектар і орних земель із заселенням 42-60% обстежених площ та 100% заселення неорних земель з чисельністю 4-9 максимально 11 колоній на гектар.

Вже видно плішини з пошкоджених рослин мишоподібними гризунами на заселених площах озимини та багаторічних трав.

Відсутність відлиг, льодової корки, стабільна температура та висока інтенсивність розмноження створюють значну загрозу пошкодження гризунами посівів на площах де їх чисельність перевищує ЕПШ — 3-5 жилих колоній на гектар та потребує захисних обробок родентицидами.

15/01/2020

 

 Увага з 09.01.2020 р. змінено реквізити.

                                     
Розрахунковий рахунок: UA248201720313291001201084009
Банк: ДКСУ м. Київ. МФО: 820172. Код за ЄДРПОУ: 38503282
Тел.: (0362) 26-66-54, доб. 63-40-59.
Адреса: 33013, Україна, м.Рівне, вул. С.Петлюри, 35
Неприбуткова установа, звільнена від оподаткування податком на прибуток підприємств згідно ст. 157.2 Податкового кодексу України.

 09/01/2020

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 21 листопада 2019 року.

В звітний період, в Рівненській області за даними обласного центру з гідрометеорології, продовжувала утримуватись тепла суха погода. Середньодобові температури повітря були в межах +6-10º, що на 4-8º вище за середні багаторічні показники. Дощів не спостерігалося, лише дуже густі тумани та мряка. Такі погодні умови були сприятливі для доброго розвитку і вегетації с/г культур: озимі зернові культури перебувають у фазі третій лист — кущіння, а озимий ріпак продовжує формувати розетку листя, стан рослин добрий.

Моніторинг посівів озимої пшениці показав подальше їх заселення мишоподібними гризунами, заселеність посівів склала 15% обстежених площ, чисельність жилих колоній не перевищує однієї з чисельністю 2-3 жилі нори в колонії.

На 38% обстежених площ озимого ріпаку триває розмноження мишовидних гризунів, за середньої їх чисельності 2-5 колоній на гектар, та чисельності жилих нір в колоніях — 3-7 екз.

Оптимальна вологість повітря стримує інтенсивність розвитку хвороб на озимині.

Кореневі гнилі проявилися на 27% обстеженої площі з ураженням 2-5% рослин.

Озимий ріпак на 20% площ має інфекцію - фомозу з ураженням 4-9% рослин, альтернаріозу - на 13% площ та пероноспорозу - на 19% площ, де охоплено 7-10% рослин в слабкому ступені.

21/11/2019

 

Боротьба з Американським білим метеликом

Як ми цього не хотіли, як ту гусінь не травили,

Карантин не накладали, ядами не поливали

В Сарнах й караул кричали, в відра з стін їх обмітали

А вона вся волохата лізла без запрошень в хату.

 

На деревах листя з'їла, гілки павутинням звила

І там гнізда поробила. Коли вволю підживилась,

В лялечку перетворилась, і лишилась зимувати

Щоб весною розпочати в травні місяці літати.

 

Самка вся біленька, славна, яйця класти дуже вправна,

З нижнього боку листка до двох тисяч, і плодюча отака.

Гусінь та що відродилась, ще й росою не умилась

Починає все трощити, і все нищить за собою

Як орда татар в час бою.

 

Як мала, то ще й чорненька, дуже жвава, моторненька

Потім стала волохата, ненажерлива й пихата.

Щоб дерева захистити, й це свавілля припинити

В служби вихід є один - запровадить карантин

 

Методи розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб с/г рослин у 2019 році та прогноз з'явлення їх у 2020 році в Рівненській області.

 

На розкопки всі ходили, так копали,що аж впріли

бо хотіли точно знати, що ж там буде зимувати

 Сівозміну розкопали, жуків й гусінь позбирали

в банку з розчином поклали і у фітолаб послали.

 Там їх фахівець приймала, вид і стать їх визначала

й що за гусінь та плодюча підгризаюча чи листогризуча.

 В жуків членики шукала, й звідки в них ростуть ті ноги

бо ж вони членистоногі. У личинок оглядала

і животики і спинки щоб знайти тії щітинки.

 Колорадо рахувала, жирну масу визначала

щоби знати навесні чи подохнуть,а чи ні.

 Бурякові попелиці на калині в молодиці

яйця клали зимувати, а нам треба їх шукати,

рахувати й визначати їх зимуючий запас

в кінці жовтня кожен раз.

 Хрестоцвітні тії блішки, п'явиці і щитоніски

й ще багато фітофагів ми беремо до уваги

що зимує, де шукати, достеменно аби знати

їх чисельність, вид і стать аби вчасно написать

 Ми амброзію шукали, всі провулки оглядали

І вулиці й переїзди, і до новобудов під'їзди,

Всі узбіччя край дороги, заросились, збили ноги

Й ріп'яхами обчіплялись, від собак злих ледь відбились,

Але живі всі лишились.

Зразки рослин відібрали де опушені листочки,

Де корона на насінні, вони справжні чи відмінні?

І висновок склали один - це звичайнісінький полин.

 

Проведення твінінгу

 

Гості ще у нас були, твінінг з ними провели

Лекцій кілька прочитали і на поле виїжджали.

В дощ і вітер, і туман ледь знайшли той ріпаковий лан.

Розкопали пів квадрата, більш не встигли, утікати

Дощ рясний заставив нас. Совок тих, що харчувались

Й під корінням поховались ми знайшли. Порахували

Й припис на них написали - як їх знищить, в який час

Щоб не турбували нас.

Вірші склала Головний спеціаліст ДУ "Рівненської фітолабораторії" Шевело В.І.

 

Вітання з нагоди Дня працівника сільського господарства

 

В мене є таке вітання, нашій службі - процвітання,

Щастя у труді й любові, й щоби всі були здорові.

Рясного дощу і сонця, щоб садок цвів за віконцем,

В хаті мир був і достаток, і скажу вам наостаток-

Добра, щастя в кожну хату.

14/11/2019

 

На прохання ДКСУ Нацбанк подовжив перехідний період на IBAN до 12 січня 2020

У зв’язку зі  зверненням Державної казначейської служби України для забезпечення виконання бюджетних програм в повному обсязі, Національний банк ухвалив рішення про продовження до 12 січня 2020 року можливості заповнення пари реквізитів у документах на переказ коштів.

Тобто включно до 12 січня 2020 року банки прийматимуть до виконання документи на переказ коштів, у яких заповнено або пара реквізитів “Код банку” та “Рахунок”, або рахунок  за стандартом IBAN, а з 13 січня 2020 року – виключно рахунок за стандартом IBAN.

07/11/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 24 жовтня 2019 року.

Друга половина жовтня, за даними Рівненського центру з гідрометеорології, відзначається спекотною та сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 13-14º, що на 5-6º вище середніх багаторічних значень. Максимальні температури досягли 24-25º тепла у повітрі та 31-35º тепла на поверхні ґрунту.

Середня відносна вологість повітря за декаду становила 69-72%.

Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі сходи-третій лист в задовільному стані.

Озимий ріпак формує розетку листя, стан рослин добрий.

Спостерігається повільне розселення мишоподібних гризунів по незораній стерні зернових культур, посівах озимого ріпаку. На сходах озимих зернових культур гризуни не виявлені, рослини слабко пошкоджуються в денні години польовими клопами, польовими блішками та заселяються злаковою попелицею. Розвитку хвороб зернових культур на обстежених посівах не спостерігається. Продовжується ураження падалиці борошнистою росою, септоріозом, бурою іржою, плямистостями.

Рослини озимого ріпаку пошкоджуються гусеницями листогризучих совок та капустяної молі, по краю полів триває заселення попелицею та білокрилкою, спостерігається слабкий розвиток альтернаріозу та пероноспорозу на нижніх листках загущених посівів.

 24/10/2019

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 10 жовтня 2019 року.

За температурними показниками перша декада жовтня була на 2-3º нижчою від багаторічних. На початку декади середньодобові дані температури становили 13-17º, а на кінець — знизились до 2-3º.

Невеликі опади (42-57% декадної норми) випадали дуже нерівномірно, середня вологість повітря утримувалась в межах 71-78%. Підвищення вологості повітря та вологозабезпечення грунту сприяло посіву зернових культур та проростанню зерна, появі сходів.

Озимий ріпак перебуває у фазі розвиненої розетки у доброму стані.

Продовжується розмноження мишоподібних гризунів в місцях резервації і на багаторічних травах.

На посівах озимого ріпаку на кінець декади заселялося 12-19% обстежених площ з чисельністю 1-1,5 жилих колоній на гектар, на сходах зернових культур мишовидні гризуни не виявлені.

Посіви озимого ріпаку на початку декади в денні години ще пошкоджувались білокрилкою, несправжніми гусеницями пильщика та гусеницями підгризаючих совок на кінець декади зниження нічної температури до -2º практично припинило їх життєдіяльність.

Оптимальні температури та вологість повітря призвели до появи альтернаріозу та фомозу в посівах озимого ріпаку, якими охоплено 2-4% рослин.

На падалиці зернових культур запас інфекції борошнистої роси — 10-15% рослин, 6-10% бурої іржі, 3-5% септоріозу, що передує їх прояву на посівах озимини.

10/10/2019

Підвищення кваліфікації

З 16.09.2019 р. по 26.09.2019 р. при Навчально-науковому інституті заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету проходили підвищення кваліфікації фахівці відділів визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу фітосанітарних лабораторій України 

Від ДУ “Рівненська лабораторія” прийняв участь в курсах і отримав свідоцтво про підвищення кваліфікації провідний фахівець відділу Онищенко Олександр Леонідович.

 

26/09/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 25 вересня 2019 року.

Звітний період в області, за даними Рівненського центру з гідрометеорології, відзначився контрасними змінами температурного фону, коли різниця середніх добових температур склала 12-13º. Показник середньодобової температури повітря за другу декаду відповідав багаторічним значенням.

Слабкі (3-5 мм) опади пройшли досить нерівномірно. Запаси продуктивної вологи в грунті на площах під посів озимини в південних районах є достатніми, в північних районах вони оцінюються як незадовільні, в центрі області критичні, що унеможливлює проростання насіння та стримує посів озимих зернових.

Низькі температурні показники останніх днів знизили активність заселення шкідниками падалиці зернових культур та посівів озимого ріпаку.

Озимий ріпак формує 11-1У пару листків на більшості площ, на ранніх посівах відмічається добре розвинута розетка. Чисельність білокрилки, попелиці та блішок значно зменшилась.

На падалиці озимих зернових триває слабкий розвиток борошнистої роси, плямистостей та бурої іржі. Кількість злакових мух, цикадок, блішок та польових клопів різко впала.

Триває активна життєдіяльність мишовидних гризунів на стерні та багаторічних травах. На посівах конюшини 3-4 року використання та неорних землях нараховується по 5-7 жилих колоній на гектар, зросла риюча здатність. Переселення гризунів на посіви зернових не спостерігається.

25/09/2019

     З 17 по 19 вересня 2019 року у м. Львові в рамках Проекту Twinning «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров'я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб» взяли участь фахівці ДУ “Рівненська фітолабораторя”. 

       Метою тренінгу було надання практичних знань та навиків фахівцям фітосанітарних лабораторій, щодо діагностики на виявлення карантинних організмів картоплі відповідно до Директив ЄС щодо контролю за картоплею, та оцінки можливостей впровадження в українських лабораторіях схем тестування для виявлення та ідентифікації:

- бактеріологічних збудників хвороб : Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus і Ralstonia solanacearum;

- гельмінтологічних організмів : Globodera rostochiensis, Globodera pallida, Ditylenchus dipsaci, Ditylenchus destructor

 

23/09/2019

З 17.09.2019 по 19.09.2019 року проведено обмін досвідом між спеціалістами відділів прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків за участю представників управлінь фітосанітарної безпеки головних управлінь Держпродспоживслужби Волинської, Івано-Франківської, Тернопільської областей.

Фахівцями відділу фітосанітарних процедур Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» було прочитано лекцію на тему: «Визначення зимуючого запасу грунтових шкідників, видового та вікового складу, фізіологічного стану» на базі ПСП «Хлібороб» Здолбунівського району та проведено практичні заняття».

 

23/09/2019

Рівненщину атакує гусінь, а все через нашестя американського білого метелика

В ДУ "Рівненській фітолабораторії" за участі телеканалу Рівне 1 було відзнято сюжет, щодо поширення та шкодочинності карантинного шкідника - Американського білого метелика.

https://www.youtube.com/watch?v=x17xWEzFS1w

11/09/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 10 вересня 2019 року.

 

В першій декаді вересня продовжувала утримуватись суха тепла погода. За даними Рівненського обласного центру з гідрометеорології середньодобові показники температури були на 4-5º вищими від багаторічних. Невеликі опади (1,3-2 мм) випали лише в окремих місцях. Вологість повітря утримувалась в межах 54-67%, вологозабезпечення грунту відповідало градаціям ”недостатнє-незадовільне”.

На кінець декади сума ефективних температур вище +10ºС досягла 1190º, що на 260º вище норми та на 145º менше минулорічних показників.

На посівах озимого ріпаку рослини знаходяться у фазах: сходи-утворення розетки. Розпочалася сівба озимого ячменю.

На стерні після озимих культур відмічається зростання чисельності жилих колоній та нір мишоподібних гризунів, в середньому до 3-4, максимально до 8 колоній на гектар. Чисельність їх на стерні після ріпаку 2-3 жилі колонії на гектар. Заселення посівів озимого ріпаку не відмічено. На багаторічних травах ЕПШ перевищено, чисельність мишоподібних гризунів на таких площах 3-5 жилих колоній на гектар.

На посівах озимого ріпаку відмічено підвищення шкодочинності ріпакового пильщика, блішок, літ метеликів біланів і капустяної молі.

Суха жарка погода сприяла відмиранню листя нижнього і середнього ярусу рослин сої, на бобах спостерігається розвиток аскохітозу.

Посадки капусти пошкоджуються гусеницями біланів, капустяної молі та капустяної совки, відмічається розвиток фомозу та судинного бактеріозу.

10/09/2019

Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» за перше півріччя 2019 року.

2 вересня 2019 року проведено нараду “Підведення підсумків роботи ДУ “Рівненська фітолабораторія за перше півріччя 2019 року”.

Директором лабораторії Вікторчук Р.В. було проаналізовано виконання планових показників за звітний період. Вказано на можливості покращення результатів діяльності лабораторії, фінансових показників. Окремо директор зупинилася на роботі відділів: реєстрації зразків об’єктів регулювання та оформлення документів; фітосанітарних процедур; фітосанітарного аналізу; визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу” бухгалтерського обліку та фінансової звітності; загального відділу.

Доповідь доповнили завідувачі відділів Білан І.І., Завадський Р.В, Коберник Н.В., Оржеховська Л.В., Мачеєв А.Ю., гол. бухгалтер Гранюк О.П.

По завершенню наради директор лабораторії озвучила до виконання у 2019 році Протокольні доручення.

03/09/2019

Фітосанітари з 10 областей України пройшли навчання за проектом Twinning

       19-23 серпня 2019 року у рамках Проекту Twinning проведено навчання державних фітосанітарних інспекторів та фахівців державних обласних фіто санітарних лабораторій на тему: «Здійснення огляду шкідливих організмів лісу».  

        Участь у заході взяли 2 координатори-викладачі та 18 спеціалістів із 10 областей України (Волинської, Житомирської, Закарпатської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької та Черкаської).

       У ході навчань учасники розглянули вимоги до встановлення вільних зон, а також виробничих місць та ділянок, вільних від шкідливих організмів відповідно до МСФЗ 4 та МСФЗ 10. Також у теоретичній частині окрему увагу приділено плануванню та проведенню карантинних обстежень листяних та хвойних дерев.

      З метою закріплення вивченого матеріалу, на базі ДП «Клеванське лісове господарство» Рівненської області відбулося ознайомлення із виробництвом дерев’яного пакувального матеріалу, а також проведено у лісових масивах господарства моніторингове обстеження листяних та хвойних дерев, у тому числі із наглядним прикладом встановлення феромонних пасток.

     Учасники тренінгу на практиці здійснили планування та обстеження листяних та хвойних дерев з подальшою презентацією та обговоренням спірних питань.

     Програмою твінінгу було передбачено відвідування Державної установи "Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія". Учасники з задоволенням ознайомилися з роботою та колективом лабораторії. Директор Вікторчук Р.В. розповіла про перспективи розвитку установи.

 

27/08/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 23 серпня 2019 року.

Протягом другої декади серпня в області зберігався нестійкий характер погоди. Середня декадна температура повітря склала 20º, що на 2º вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря перевищила 32º, на поверхні грунту 47º. Мінімальні значення температур складали 8º тепла у повітрі та 8-9º на поверхні грунту.

Сума ефективних температур вище +10º досягла 1003º що на 176º вище норми та на 160º менше минулорічного.

За декаду випало 45 мм опадів або 225% декадної норми. ГТК другої декади досягнув 2,26.

Такі погодні умови значно покращили стан грунту для посівної кампанії.

В посівах кукурудзи триває живлення гусениць старших віків стеблового метелика, зросла чисельність та шкодочинність попелиці.

На полях сої спостерігається незначне ураження рослин аскохітозом, пероноспорозом та бактеріальним опіком, виявлено перші ознаки септоріозу. Зниження температурного режиму останніх днів призвело до зменшення чисельності павутинного кліща, місцями у вогнищах спостерігається шкодочинність листогризучих гусениць та попелиці.

В посівах цукрових буряків поширеність хвороб зменшилася до рівня попереднього періоду, проте інтенсивність їх прояву дещо зросла.

На посадках картоплі тривав масовий вихід колорадських жуків. На літніх посадках картоплі спостерігається яйцекладка та відродження личинок. На основних площах картоплі, де бадилля висохло повністю, триває масова міграція імаго в пошуках корму.

Триває літ і яйцекладка біланів, слабке відродження їх гусениць в посадках капусти. Відмічається зростання ураженості томатів фітофторозом, прояв слизового бактеріозу на капусті.

На стерні проходить більш інтенсивне заселення площ мишоподібними гризунами, зростає їх чисельність та риюча здатність.

23/08/2019

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській областістаном на 12 серпня 2019 року.

Перша декада серпня характеризувалась контрасним температурним режимом, коли похолодання змінювалось різким потеплінням та зливовими дощами.

Середня декадна температура повітря склала 18º, що на 1º нижче багаторічних показників. Максимум досягнув 30º, а мінімум спадав до 9º.

Сума ефективних температур вище +10º досягла 890º, що на 160º вище норми та на 170º менше минулорічної.

За декаду випало 26,3мм дощу або 146% до багаторічних даних, середня відносна вологість утримувалась в межах 71%.

Кукурудза в доброму стані, висотою 155-260 см знаходиться у фазі викидання волоті — молочної стиглості качана.

Соя продовжує формувати боби за доброго стану рослин.

На переважній більшості площ картоплі відмічається відмирання бадилля.

В посівах кукурудзи триває розвиток стеблового метелика. Високі температури кінця липня призвели до загибелі відложених яєць, не високої інтенсивності відродження гусениць. Спостерігається їх шкодочинність в стеблі та волоті, почалося переселення в качани.

Триває розвиток літнього покоління колорадського жука, малоактивний вихід імаго та їх яйцекладка.

Посіви сої почали заселяти павутинні кліщі.

В посадках овочевих культур продовжується шкодочинність білокрилки та попелиці, триває літ імаго капустяного білана.

Періодичне випадання опадів за оптимальних температурних показників призвело до росту ураженості с/г культур хворобами. В посівах сої зросла ураженість листків нижнього ярусу бактеріальним опіком та аскохітозом.

На соняшнику ознаки альтернаріозу та фомопсису виявлені на листках середнього ярусу та деяких рослинах повністю, на кошиках проявилися перші ознаки білої гнилі.

Залишки зелених рослин картоплі масово уражуються фітофторозом та вертицильозним в’яненням, слабше альтернаріозом.

На овочевих культурах триває масовий розвиток церкоспорозу буряків, фітофторозу томатів.

 

12/08/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 25 липня 2019 року.

Друга половина липня в області харектеризувалася переважно нестійкою прохолодною погодою. Середня за другу декаду температура повітря склала 16-17º тепла, що на 2º нижче середніх багаторічних значень. За цей період випало 27-89% декадної норми опадів .Середня відносна вологість за декаду становила 70-74%. За другу декаду липня 5 днів відповідали ”критичним дням” розвитку фітофторозу. Гідротермічний показник склав 0,85-1,74.

Сума ефективних температур вище +10º перевищує багаторічні показники на 160º та на 100º нижче минулорічної.

Запаси продуктивної вологи грунту під просапними культурами оцінюються як задовільні — достатні, а у порівнянні з минулорічними значеннями у 1,2-1,9 раза менші.

Озимі та ярі зернові культури досягли фази повної стиглості зерна, триває збирання.

На посівах кукурудзи спостерігається фаза утворення волоті — цвітіння качана за висоти рослин 124-253 см.

В посівах сої відмічається фаза розвитку ”квітування — утворення бобів”, за висоти 87-120 см. І доброго стану рослин.

У цукрових буряків продовжується ріст коренів, стан рослин добрий.

Картопля формує бульби, триває їх ріст, стан рослин задовільний.

Відносно низький температурний фон звітного періоду стримував інтенсивність льоту та яйцекладки стеблового кукурудзяного метелика, відмічається незначна шкодочинність гусениць. Більш відчутна заселеність посівів кукурудзи попелицею, триває заселеність волоті. Погодні умови сприяли проявленню гельмінтоспоріозу на листках.

Вихід імаго колорадських жуків літньої генерації розпочався з 13 липня, на тиждень пізніше минулорічного та при накопиченні 656º ефективного (вище + 11,5º) тепла. Триває вихід жуків, розпочалася яйцекладка. Підвищення вологості повітря призвело до росту ураженості листя і стебла картоплі фітофторозом; зросла кількість уражених рослин альтернаріозом та вертицильозним в’яненням.

Висока вологість та оптимальні температури повітря призвели до появи в посівах цукрових буряків ознак церкоспорозу, альтернаріозу та фомозу. Заселеність посівів та шкодочинність гусениць листогризучих та підгризаючих совок, листкової попелиці незначна.

Листя соняшнику слабко заселяється геліхризовою попелицею, проходить розвиток септоріозу та фомопсису на нижніх листках рослин.

Посіви сої продовжують слабко пошкоджувати польові клопи, гусениці чортополохівки, більш відчутна у вогнищах шкодочинність бобової попелиці (до 15% рослин).

На переважній площі сої проявилися бактеріальний опік, аскохітоз та пероноспороз в слабкому ступені з ураженням 7-10% рослин.

В посадках капусти масово наносить шкоду білокрилка, посіви огірків інтенсивно заселяються попелицею. Зросла шкодочинність пероноспорозу та бактеріозу огірків, масового характеру набуває фітофтороз томатів.

25/07/2019

Зустріч з студентами.

17 липня 2019 року була організована екскурсія для студентів Національного університет водного господарства та природокористування. Студенти мали можливість ознайомилися з особливостями проведення різних видів експертиз (бактеріологічної, вірусологічної,  гербологічної, ентомологічної, мікологічної та фітогельмінтологічної) та розглянути колекційний матеріал (шкідники, нематоди, бур’яни, грибкові та бактеріальні хвороби).

   Під час екскурсії директор Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» Вікторчук Руслана Вікторівна та працівники лабораторії розповіли про методи виявлення та визначення у лабораторних умовах: регульованих та інших збудників бактеріальних захворювань; засміченості регульованими та іншими видами бур’янів; регульованих та інших шкідливих комах і кліщів; регульованих та інших збудників грибкових захворювань; регульованих та інших видів фітопаразитичних нематод в об’єктах регулювання з метою запобігання або обмеження будь-якої шкоди внаслідок занесення або поширення шкідливих організмів на території України.

  У цілому екскурсія завершилася приємними враженнями студентів, новими знаннями та набуттям досвіду щодо подальшої професійної діяльності.

 

17/07/2019

Навчання інспекторів у фітолабораторії.

16 липня 2019 року на базі Державної установи “ Рівненська обласна  фітосанітарна лабораторія» було проведено навчання державних фітосанітарних інспекторів Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області. Фахівцями ДУ «Рівненська фітолабораторія» було прочитано лекцію на тему: «Карантинні та не карантинні фіто гельмінти. Характеристика, способи поширення, виявлення, локалізація та ліквідація. Методика відбору ґрунтових зразків» відповідно до затвердженого «Плану навчання фахівців на місцях у 2019 році». Уході проведення навчання було проведено фітогельмінтологічну експертизу методом паперових смуг. Фахівцям було продемонстровано мікропрепарати раку картоплі, диплодіоз кукурудзи та інше.

16/07/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 10 липня 2019 року. 

Початок липня в області характеризувався як жаркий та без опадів. Середньодобові показники температури повітря були в межах 22-26º, що на 3-7º вище багаторічних значень. Друга половина декади була значно прохолоднішою, місцями пройшли незначні дощі. Температура повітря знизилась до 15-20º в денні години та до 7-10º в нічні. Сума ефективних температур вище +10º на кінець першої декади липня склала 630º що на 175º вище за норму та на 70º менше минулорічного.

Сума опадів за декаду дорівнювала 2-6мм або 6-18% до багаторічних показників. Середня вологість повітря складала 61-63% при нормі 74%.

Озимі зернові культури знаходяться у фазі воскової стиглості в доброму стані за висоти рослин 80см.

Ярі зернові формують молочно-воскову стиглість при висоті 79-80 см та середньої чисельності колоносних 509-914 шт. на кв.м.

Кукурудза утворила 13-15 листків, на ранніх посівах відмічається утворення волоті, висота рослин 78-183 см. стан рослин добрий.

У цукрового буряка триває ріст коренів, стан посівів добрий.

У картоплі закінчується цвітіння, триває ріст бульб за висоти рослин 40-60 см.

У сої відмічається цвітіння — початок утворення бобів.

В посівах зернових культур спостерігається слабкий розвиток фузаріозу, септоріозу колоса, на пустоколосих рослинах — оливкової плямистості.

Посіви кукурудзи по краях полів слабко заселяються попелицею. Суха жарка погода попереднього періоду була несприятливою для льоту і яйцекладки кукурудзяного стеблового метелика, триває малоінтенсивне відродження гусениць.

В посадках картоплі триває масове заляльковування личинок 1V віку колорадського жука, вихід імаго літнього покоління буде тривати в другій декаді липня, що на 10-12 днів пізніше попередніх років. Погодні умови стримували розвиток фітофторозу і були сприятливими для прояву альтернаріозу та вертицильозного в’янення картоплі.

Посіви соняшнику слабко заселяються геліхризовою попелицею. На нижніх ярусах листя виявлено ознаки альтернаріозу і фомопсису.

В посівах сої закінчують харчування гусениці чортополохівки, триває масове їх заляльковування; в окремих вогнищах наносять шкоду листогризучі совки та польові клопи. На рослинах виявлено перші ознаки прояву бактеріального опіку, аскохітозу та пероноспорозу.

Посадки капусти продовжує заселяти і наносити шкоду білокрилка, на окремих площах до 4% рослин пошкоджують гусениці капустяної совки, триває літ біланів другого покоління. На огірках виявлено ознаки пероноспорозу та бактеріозу, підвищення вологості повітря та оптимальні температури будуть сприяти масовому розвитку згаданих хвороб.

10/07/2019

ВИЇЗДНЕ НАВЧАННЯ

02.07.2019 проведено виїздне навчання державних службовців управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області за участі фахівців ДУ “Рівненська фітолабораторія” відповідно до затвердженого “Плану навчання фахівців на місцях у 2019 році”. Спеціалістами лабораторії прочитано лекції на теми:

 • завідувач відділу ВФА Білан І.І. у своєму виступі висвітлила “Карантинні та не карантинні шкідники лісових насаджень деревини та виробів з неї, їх коротка характеристика. Тонкощі методів, періоди обстеження лісових насаджень на виявлення регульованих шкідливих організмів”
 • головний фахівець - герболог Опанасюк Н.В. - “Карантинні та не карантинні бур’яни. Способи поширення, методи та строки обстеження. Локалізація вогнищ карантинних бур’янів. Фітосанітарні заходи”.

02/07/2019

День поля — 2019”

20 червня 2019 року на базі Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН України проведено наково-практичну конференцію “День поля — 2019” за участю фахівців агрономічного профілю.

Із вітальними словами виступили директор департаменту агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації Переходько Н.І та директор ІСГ Західного Полісся НААН України Польовий В.М, зауваживши, що захід є традиційним і проводиться щорічно, а також є важливим для аграріїв.

Науковцями інституту було представлено інноваційні розробки з удосконалення технологій вирощування сільськогосподарських культур. Такий захід сприяє налагодженню дружніх відносин, дає можливість обмінятись досвідом та плідно співпрацювати один з одним.

Запрошені фахівці агрономії ознайомилися із новітніми технологіями вирощування сільськогосподарських культур, а саме: біоенергетичних, озимих та ярих, сої, нішевих культур. На Дні поля були представлені високопродуктивні гібриди озимих та ярих ріпаків, технології їх вирощування.

У заході прийняли участь фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області; ДУ “Рівненська фітолабораторія”; Рівненська філія ДУ “Інститут охорони грунтів України”; ДНЗ “Рівненський обласний навчальний центр підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК.

 

Сигналізаційне повідомлення

З 13 червня розпочався літ імаго стеблового кукурудзяного метелика, масовий літ та яйцекладка шкідника очікується в третій декаді червня. Підвищенню чисельності метеликів та інтенсивності їх яйцекладки сприяють помірні температури (15-16º) та висока вологість повітря — ГТК=0,9-1,4. Гусениці, що відроджуються, за низької вологості повітря — нижче 70% гинуть.

Захисні обробки посівів кукурудзи проти стеблового метелика проводять: у фазу викидання волоті при заселенні 15-18% рослин яйцекладками випуском трихограми 50-100 тис. самиць на гектар та застосовуючи інсектициди при заселенні 6-8% рослин гусеницями.

14/06/2019

Стажування спеціалістів відділу ВФА

В період з 27 травня по 06 червня 2019 року у м.Львів на базі Навчально-наукового інституту заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету відбулися курси підвищення кваліфікації спеціалістів відділу фітосанітарного аналізу фітосанітарних лабораторій України (мікологів, бактеріологів, вірусологів).

У навчальному заході прийняли участь завідувач відділу фітосанітарного аналізу та головний спеціаліст-герболог ДУ “Рівненська фітолабораторя”. Відповідно до плану стажування навчання проведено за наступними темами: “Міжнародне співробітництво та АФР”, “Основи аналізу фітосанітарного ризику”, “Регульовані шкідливі організми”, “Проведення фітосанітарного моніторингу і заходів захисту рослин”.

По завершенню навчання фахівці отримали свідоцтво про підвищення кваліфікації.

11/06/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 11 червня 2019 року.

Напротязі першої декади в області утримувалась тепла сира погода. Середня декадна температура повітря перевищувала багаторічні показники на 4º і склала 20,1º. Подобові температурні коливання спостерігалися в межах 10-28º. Сума ефективних температурних показників вище +10ºС досягла 300º, що на 75º вище за норму та на 150º менше попереднього року.

Опади проходили дуже нерівномірно і носили ливневий характер, місцями спостерігався градобій, їх сума склала 24-27 мм або 110-115% до багаторічної норми. Середня декадна відносна вологість досягла 73%, а другої п’ятиденки — 80%. ГТК першої декади склав 1,3.

Озима пшениця знаходиться у доброму стані у фазі цвітіння, ячмінь на переважній більшості площ колоситься. Цукрові буряки формують 111-1У пару листків за доброго стану. Картопля, в основному, проходить фазу утворення столонів — бутонізація, озимий ріпак формує насіння за доброго стану рослин.

На посівах озимих зернових культур та ячменю продовжується розвиток та низька шкодочинність клопів щитників, личинок п’явиць, попелиць та трипсів, відмічено появу поодиноких особин клопа черепашки.

В посівах озимого ріпаку тривало відродження личинок капустяної галиці та їх не висока шкідливість: заселено 3-5% рослин та 2-3% стручків з чисельністю 2-6 екз. личинок на стручок.

На початку місяця розпочалося відродження личинок колорадського жука із яєць, на кінець декади воно носило масовий характер та підвищену шкодочинність.

Підвищення температурного фону спричинило зростання інтенсивності переселення крилатих особин бурякової попелиці на посіви кормових і столових буряків, моркви та швидкому утворенню колоній на листках.

Посіви гороху інтенсивно заселяють імаго горохової зернівки, масово розмножується бобова попелиця. На квітучій рослинності спостерігається літ і яйцекладка чортополохівки, місцями досить значна 10-15 екз. метеликів в полі зору, з 4 червня почалося відродження гусениць.

В посівах столових і кормових буряків, моркви та посадках капусти спостерігається інтенсивний літ білокрилки, з чисельністю 10-15 екз.на рослину.

Рослини озимих зернових культур пошкоджує борошниста роса, септоріоз та піренофороз. Хвороби виявлені, в основному, на нижніх листках та нижньому міжвузлі. До 25-45% рослин зросла ураженість рослин септоріозом та піренофорозом. В посівах ячменю прогресує борошниста роса, особливо на загущених посівах, де охоплено до 45% рослин по 1-11 балу та спостерігається незначне ураження гельмінтоспоріозом та рінхоспоріозом (облямівковою плямистістю).

Останні дні травня та період з 5 по 9 червня включно відповідають по погодніх умовах: (вологості та температурі повітря) ”критичним” дням для перезараження картоплі фітофторозом, перший інкубаційний період обмежився шістьма днями. Співвідношення температури та вологості повітря першої декади червня може сприяти епіфітотії розвитку фітофторозу в подальшому.

На початку першої декади червня (пізніше останніх років) розпочався літ та триває слабка яйцекладка совок: озимої і окличної. Інтенсивність льоту метеликів 1-3 екз на добу на феромонні пастки.

11/06/2019

Сигналізаційне повідомлення

Погодні умови 30-31 травня відповідали ”критичним дням” для первинного перезараження стебел картоплі та томатів від хворих бульб, які виносять інфекцію фітофторозу на поверхню грунту.

Інкубаційний період становить шість днів.

Першу обробку фунгіцидами проводять до закінчення інкубаційного періоду.

За умови, відсутності опадів, низької вологості повітря — нижче 75%, сухої і жаркої погоди після закінчення ”критичних днів”, посадки картоплі не обробляють до настання слідуючих наступних ”критичних днів”.

03/06/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 27 травня 2019 року.

Друга декада травня характеризувалась теплою дощовою погодою. Се вище редньодекадна температура повітря на території області склала 16-17º, що на 1-2º вище багаторічних значень. Максимальні температури досягли 26-27º тепла у повітрі та 44-54º тепла на поверхні грунту.

Сума ефективних температур вище +10º досягла 127º, що в межах норми та в два рази менше ніж в минулому році.

Сума опадів за декаду склала 27-77 мм або 140-385% середніх багаторічних значень.

Внаслідок значних опадів вологозабезпеченість посівів сільськогосподарських культур на території області оцінювалась як надмірна. Опади були відсутні лише 22-23 травня, що дещо покращило стан грунту.

Озиме жито колоситься за висоти 47-55 см, озима пшениця знаходиться у фазі ”прапорцевого листка” висотою 35-60 см. Стан посівів ”добрий”.

Озимий ріпак продовжує цвісти, триває утворення стручків. Висота рослин 80-85см, їх стан оцінюється як ”добрий”.

Яра пшениця та ячмінь розвиваються у фазі кущіння за висоти рослин 27-30см і доброго стану.

У цукрових буряків продовжується листоутворення. На ранніх посівах сформувалося 3-4 пари справжніх листків, стан посівів переважно добрий, на окремих площах листки пошкоджені градом.

У картоплі ранніх строків посадки триває утворення бокових пагонів, на решті площ відмічаються сходи.

Нестійка погода другої декади травня стримувала інтенсивність заселення та шкодочинність основних шкідників сільськогосподарських культур та спонукала зростання ураженості хворобами.

В посівах зернових культур відмічалась слабка шкодочинність листогризучих шкідників, яйцекладка п’явиць та почалося відродження личинок. Відмічається переселення на посіви самок черемхово-злакової попелиці та утворення колоній на листках.

На посівах озимого ріпаку продовжувалось незначне заселення рослин квіткоїдами та насінневими прихованохоботниками, літ та яйцекладка капустяної галиці.

Рослини цукрових буряків почали заселяти самки бурякової листкової попелиці та утворювати колонії. Більш відчутною заселеність та шкодочинність спостерігається на посівах кормових буряків, де заселено до 5% рослин.

Сходи соняшнику пошкоджують в окремих вогнищах сірі бурякові довгоносики. Над посівами сої відмічається літ імаго сонцевика бурякового — чортополохівки.

Нестійка погода стримувала вихід і розселення імаго колорадського жука, лише на кінець травня зросла інтенсивність заселення рослин картоплі. Триває спарювання та яйцекладка, відродження і шкідливість личинок буде проходити на початку червня.

Підвищення вологості повітря за оптимальних температур привело до росту ураженості зернових культур плямистостями, борошнистою росою, септоріозом та прояву бурої листкової іржі.

На нижніх листках ріпаку відмічається альтернаріоз, сім’ядольні листки сої уражуються фузаріозом.

27/05/2019

Інвентаризація нематодовогнищних ділянок.

При проведенні фітосанітарної експертизи в ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за період 02.04-22.04.2019 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу виявлено карантинний організм обмежено поширений в Україні -  Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens) при проведенні інвентаризації нематодовогнищних ділянок . До відділу надійшло 370 зразків (91,13 га), серед яких нематоду було виявлено у 264 зразках на площі (65,31 га), не виявлено — 106 зразків на площі (25,82 га).

22/05/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 10 травня 2019 року.

Перша декада травня характеризувалась прохолодною сирою погодою. Середні добові температурні показники були на рівні 6-12º, що на 2-9º нижче за багаторічні, середня декадна температура повітря склала 10,3º при нормі 13º. Мінімальна температура повітря знижувалась до 2-4º, а на поверхні грунту до мінусових позначок.

Напротязі шести днів йшли дощі, сума їх склала 3,5-4,2 декадні норми, значно підвищилася вологість повітря, в середньому за декаду до 96%. За рахунок надмірних опадів відбулося збільшення запасів продуктивної вологи. Якісно запаси продуктивної вологи оцінювались як достатні та надмірні.

Теплозабезпечення на кінець першої декади травня є гіршим відносно середніх багаторічних значень та минулого року. Сума ефективних температур вище +5ºС склала 175º проти 409º в 2018 році та вище +10º — 70º, в минулому році — 213º.

За таких погодних умов покращився розвиток сільськогосподарських культур та їх стан.

Озима пшениця перебуває у фазі виходу в трубку в доброму стані, за висоти рослин 30-35 мм.

Озимий ріпак масово цвіте за доброго стану рослин та висоти рослин 75-100см.

Ранні ярові зернові культури перебувають у фазі ”3 листок-кущіння” в доброму стані.

На ранніх посівах цукрових буряків почали з’являтись сходи.

На посівах кукурудзи та соняшнику з’явилися дружні гарні сходи.

Сходи картоплі почали з’являтися на ранніх посадках картоплі присадибних ділянок.

Низький температурний режим та постійне випадання дощу стримували активність виходу і шкодочинність шкідників.

В посівах зернових культур продовжувалось слабке харчування блішок і п’явиць; літ шведської мухи.

Посіви озимого ріпаку продовжують слабко заселяти насінневі прихованохоботники і квіткоїди, триває малоінтенсивне харчування і шкідливість личинок стеблового прихованохоботника. 7 травня розпочався літ капустяного комарика — галиці, підвищення температурного фону викличе масовий літ імаго та підвищену шкодочинність галиці в звітному році.

Блішки, п’явиці, гостроголові клопи продовжували слабко заселяти сходи ярини, скрізь відмічалась їх незначна шкідливість.

В звичайні для області строки, 3 травня почався вихід імаго колорадського жука з грунту і заселення ними сходів картоплі.

Личинки коваликів та хрущів, гусениці підгризаючих совок сконцентровані на глибині 2-4 см. В звітний період шкідливість їх була невисокою.

Повсюди спостерігався літ травневих хрущів інтенсивністю 4-7 екз. на дерево, осередково в лісосмугах — 50-75 екз. імаго на заселене дерево.

Сходи цукрових буряків почали заселяти жуки бурякових блішок і сірого бурякового довгоносика. Відмічено початок льоту імаго мінуючої мухи. Велика кількість опадів місцями призвела до ущільнення грунту та раннього прояву коренеїду.

Значне зростання відносної вологості повітря сприяло поширенню інфекції хвороб та прояву їх на рослинах, зокрема: борошнистої роси та септоріозу на озимих зернових, облямівкової плямистості на ячмені; альтернаріозу в посівах озимого ріпаку. В другій декаді травня слід очікувати значного зростання ураженості рослин сільськогосподарських культур хворобами та масового їх прояву.

10/05/2019

Американський білий метелик у Рівненській області

З третього травня розпочався літ небезпечного шкідника — американського білого метелика який пошкоджує понад 140 видів деревних і чагарникових рослин. Надає перевагу: шовковиці, клену, волоському горіхові, плодовим деревам.

Метелики з розмахом 40-50 мм., крила — білосніжні з шовковистим блиском. Гусениці молодшого віку світло-жовті, які після кожної линьки темнішають і набувають оксамитово-коричневого кольору з жовтими смугами. Характерною ознакою гусениці є наявність жовто-гарячих бородавок з тонкими світлими ворсинками та двома — трьома чорного кольору.

Метелики ведуть сутінковий спосіб життя, відкладають яйця на листки та на трав’янисту рослинність, прикриваючи їх тонким прозорим пушком. Через 5-10 діб відроджуються гусениці, які скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки.

Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10-15 річного віку.

Прогнозоване підвищення температурного фону та припинення опадів сприятиме зростанню інтенсивності льоту і яйцекладки АБМ та в послідуючому масовій шкодочинності гусениць.

06/05/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 25 квітня 2019 року.

Друга половина квітня характеризувалася контрасними змінами температурного режиму. Середня температура повітря за другу декаду відповідала багаторічним значенням і склала 8º тепла. Максимальні температури досягали 18-20º у повітрі та 35-44º на поверхні грунту. Мінімальні значення температур опускалися до 2-3º у повітрі та 3-5º нижче нуля на поверхні грунту.

Сума ефективних температур вище +10ºС на початок третьої декади досягла лише +17ºС проти 70ºС в минулому році.

Такі погодні умови викликали масове пересування грунтових шкідників в денні години у верхні шари грунту і максимальна концентрація їх спостерігається на глибині 5-7 см. На осонні в затишних умовах 24 квітня відмічено появу імаго колорадського жука на поверхні грунту, масовий вихід очікується в першій декаді травня.

Озимі зернові культури слабко заселяються блішками, п’явицями, польовими клопами, розпочався літ імаго шведської мухи. На окремих площах спостерігається вища минулих років чисельність злакової попелиці.

В посівах ярої пшениці та ячменю спостерігається незначна шкодочинність хлібних блішок та гостроголових клопів, п’явиці; з підвищенням температурного режиму їх активність різко зросте.

На посівах озимого ріпаку відмічається більша активність і шкодочинність ніж в минулих роках ріпаковго квіткоїду та менша стеблового прихованохоботника, оленки волохатої. Це обумовлено раннім вчасним проведенням першої захисної обробки.

Низька вологість повітря, суховії стримують інтенсивність перезараження сільськогосподарських культур хворобами. Перші ознаки борошнистої роси та септоріозу виявлено на 2-3% обстежених площ озимої пшениці. В посівах озимого ріпаку прояви альтернаріозу виявлено в слабкому ступені на 4% обстежених площ . Підвищення вологості повітря призведе до різкого зростання ураженості рослин хворобами, запас інфекції яких повсюдно високий.

25/04/2019

Стажування працівників відділу реєстрації зразків об'єктів регулювання та оформлення документів фітосанітарних лабораторій.

В період з 15 по 19 квітня 2019 року у м.Львів на базі Навчально-наукового інституту заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету відбулися курси підвищення кваліфікації спеціалістів відділу реєстрації зразків об'єктів регулювання та оформлення документів фітосанітарних лабораторій.

У навчальному заході прийняв участь начальник відділу реєстрації зразків об'єктів регулювання та оформлення документів фітосанітарних лабораторій ДУ “Рівненська фітолабораторія”. Відповідно до плану стажування навчання проведено за наступними темами: “Відбір проб згідно ДСТУ 3355-96”, Конфіденційність та неупередженість”, “Робота в програмі 1С”, “Вимоги до приймання зразків”, “Правила ділового етикету”.

По завершенню навчання фахівці отримали свідоцтво про підвищення кваліфікації.

19/04/2019

Чи потрібно вапнувати дерева?

17 квітня 2019 року за участі завідувача відділу фітосанітарного аналізу Білан Іванни Іванівни та завідувач відділу фітосанітарних процедур Оржиховської Людмили Володимирівни Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” і за участю телеканалу Рівне 1 було відзнято сюжет про необхідність побілки дерев.

https://www.youtube.com/watch?v=paYC_h3hwtU

17/04/2019

 Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 11 квітня 2019 року.

Початок квітня в області був теплим і дуже сухим, на кінець декади значно похолодало, пройшли невеликі дощі. Середня декадна температура повітря була в межах багаторічних значень +7º. Мінімальна температура повітря та на поверхні грунту знижувалась до мінус 4 — 4,2º, а максимальні значення в денні години досягали 16-21º в повітрі і до 39º на поверхні грунту.

Середня відносна вологість повітря складала лише 46%, а мінімальна в денні години знижувалась до 14-19%. Сума опадів першої декади квітня становила 11-13% норми.

У озимини на кінець декади відмічено фази кущіння — появи нижнього вузла соломини за густоти 830-1089 стебел на 1 кв.м та висоти рослин 10-16 см. в доброму стані.

У озимого ріпаку триває ріст стебла, стан рослин добрий.

Ранні ярі зернові культури знаходяться у фазі проростання зерна, сходів; триває сівба.

Суха тепла погода сприяла початку виходу із місць зимівлі: блішок, ріпакового квіткоїда, стеблового капустяного прихованохоботника, бульбочкових довгоносиків, п’явиць та розпочалося відродження із яєць личинок бурякової листкової попелиці на гілках калини.

Низька відносна вологість повітря стримує перезараження озимих зернових культур та ріпаку основними хворобами, високий запас збудників інфекції яких виявлено на 28-89% обстежених площ цих культур.

Продовжується розмноження мишоподібних гризунів в колоніях, відмічається їх шкодочинність на відростаючих рослинах. На орних землях чисельність мишоподібних гризунів на рівні економічного порогу шкодочинності: 3-5 жилих колоній на гектар. Весняні грунтові розкопки сільськогосподарських культур показали незначну загибель шкідників: 8-11%, основна маса їх сконцентрована на глибині 15-20 см.

11/04/2019

  Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 28 березня 2019 року.

                                

      Друга половина березня відзначалася достатньою кількістю опадів  та підвищеним температурним режимом. За даними  Рівненського центру з гідрометеорології середньодекадна температура повітря на 3-4º була вищою середньобагаторічних значень. Максимальні температури відповідали значенням 14-16º тепла у повітрі та18-25º тепла на поверхні грунту. Мінімальні значення температур досягали 3-5º морозу у повітрі та 4-7º  на поверхні грунту.

       В другій половині березня випало 15-17 мм опадів, що значно покращило запаси продуктивної вологи в грунті, які на даний час оцінюються як ”задовільні” на півночі області та ”відмінні” на решті  території.

      Озима пшениця та озиме жито досягли фази кущіння  за висоти 8-13 см. Стан посівів на більшій частині території області ”задовільний”, на півдні області - ”добрий”.

    Агрокліматичні умови другої половини місяця були сприятливі для активізації вегетації озимих культур, підвищення шкодочинності мишоподібних гризунів, початку виходу із місць зимівлі хлібних блішок та польових клопів. В сонячні  теплі дні, 23-24 березня було відмічено літ метеликів кропивниці та лимонниці. Похолодання та випадання дощу з мокрим снігом останніх днів дещо стримало активність виходу із місць зимівлі шкідників та активність переміщення грунтових шкідників  у верхні  шари грунту.

     Моніторинг посівів озимої пшениці показав наявність минулорічної інфекції плямистостей, борошнистої роси, септоріозу та кореневих гнилей на 37-63% обстежених площ з  ураженням 2-6% рослин. Ознаки осіннього прояву хвороб озимого ріпаку виявлені на 32-100% обстежених площ з ураженням 4-8% рослин альтернаріозом та фомозом, на 17-20%  відмічається бактеріоз кореня з охопленням 1-2% рослин.

    Підвищення вологості повітря останніх днів за оптимального температурного фону буде сприяти масовому перезараженню озимої пшениці та ріпаку хворобами та зростанню ураженості рослин.

   На 56-100% обстежених площ озимини продовжують наносити шкодочинність мишоподібні гризуни, з чисельністю 3-4 жилі колонії на гектар та по 6-9 жилих нір в колоніях, відмічається пошкодження зелених рослин та коріння.

 28/03/2019    

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 28 лютого 2019 року.

Третя декада лютого характеризувалась теплою погодою. Середня декадна температура повітря перевищувала багаторчні значення на 4-5º, а добові температурні показники коливалися від -6º до +7º. На території області практично повністю спостерігалося розмерзання грунту, лише в окремих місцях залишається прошарок на глибині 23-30см.

Слабкий дощ із мокрим снігом проходив на протязі трьох діб, сума опадів не перевищувала 3,5-5 мм.

В результаті обстеження посівів сільськогосподарських культур після танення снігу фахівцями відділу фітосанітарних процедур виявлено значний потенціал та активність мишоподібних гризунів на території південних та центральних районів:

- обстежено 1,6 тис.га зернових культур, заселено 56% площ з середньою чисельністю 2,4 жилих колоній на 1 га, максимально — 5;

- обстежено 1,1 тис.га озимого ріпаку, заселено 82% обстеженої площі з середньою чисельністю 3,3 жилі колонії на гектар, максимально -6;

- обстежено 0,5 тис.га багаторічних трав, на одному гектарі нараховується від 6 до 10 жилих колоній.

Спостерігається пошкодженість точок росту озимого ріпаку та листків пшениці, місцями утворилися плішини. 

В поліських районах інтенсивність заселення та шкодочинності нижча:

- озима пшениця заселена на 15-20% площ з чисельностю 1-2 жилі колонії на гектар;

- багаторічні трави заселені на 100% обстежених площ з чисельністю 3-5 жилих колоній на гектар. 

Загибель мишоподібних гризунів за зимовий період нижча попередніх років і складає по колоніях на озимині 28-32%, на багаторічних травах не вище 25%.

Моніторинг озимих зурнових культур на площі 1,6 тис.га свідчить про наявність снігової плісені на 31% обстежених площ з ураженням 2-8% рослин, місцями вона має вигляд плішені розміром 0,5- 2м з охопленням 25-60% рослин на них. 

Фітоекспертизою насіння ячменю в партії 190 т виявлено ураженість проростків хворобами: гельмінтоспоріозом 8-12%, сапрофітами 3-5% та відсутність інфекції фузаріозу.

Насіння сої має інфекцію фузаріозу в 0,5-1% проростків, 6-16% проростків уражені сім’ядольним бактеріозом та 5-7% - сапрофітами.

28/02/2019

 Нарада з питань розвитку насінництва та здійснення заходів Державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва.

27 лютого 2019 року на базі управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області проведено спільну нараду з департаментом агропромислового розвитку Рівненської обласної адміністрації за участі директора департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА Переходько Н.І, начальника управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Патрашки В.П,  директора ДУ “Рівненська фітолабораторія”               Вікторчук Р.В, агронома-інспектора лабораторії  ДП “Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції” Жданюка В.П,  представників суб’єктів господарювання внесених до державного реєстру насінництва та розсадництва, сільськогосподарських товаровиробників, представників управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, представників департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА.

         Директор департаменту агропромислового розвитку  Рівненської ОДА проінформувала про дії Порядків державної підтримки в галузі насінництва та розсадництва у 2019 році., звернула увагу на відшкодування коштів за придбане фермерами насіння високорепродукційних сортів у суб’єктів господарювання які занесені до Реєстру виробників насіння та садивного матеріалу.                Переходько Н.І зауважила, що бажаючим господарствам які хочуть займатись виробництвом насіннєвого матеріалу буде надана фахівцями департаменту допомога щодо оформлення необхідних документів.

         На нараді були висвітлені фахівцями наступні  питання:

-  проведення заходів державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, ГМО, що використовуються у відкритих системах (суб’єкти господарювання, які займаються виробництвом, заготівлею, обробкою, розмноженням, зберіганням, реалізацією насіння і садивного матеріалу рослин);

- введення обіг тільки сертифікованого насіння та садивного матеріалу. Запобігання та виявлення контрафактного  насіння. Порядок знищення насіння, що не може бути використане на посів та інші цілі;

- процедура надання послуг та перспективи роботи відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу ДУ “Рівненська фітолабораторія”.

- порядок здійснення сертифікації насіннєвого та садивного матеріалу в ДП “Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції”.

27/02/2019

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 20 ЛЮТОГО 2019 РОКУ.

Перші дві декади лютого характеризувались по весняному теплим температурним режимом та дефіцитом атмосферних опадів. Середньодобові температурні показники були на 3-4º вищими від середніх багаторічних показників. Максимальні показники відповідали 6-10º тепла у повітрі та 7-13º на поверхні грунту. Сніговий покрив зійшов в кінці першої декади лютого, мінімальна температура грунту на глибині залягання вузла кущіння знижувалась до 1-2º морозу, що не перевищувало розрахункові критичні температури вимерзання, тому агрометеорологічні умови були сприятливими для перезимівлі сільськогосподарських культур.

За результатами відрощування монолітів озимих культур спеціалістами Рівненського обласного центру з гідрометеорології було виявлено пошкодження лише 2-6% озимої пшениці центральних районів. У зразках озимої пшениці, озимого ріпаку, люцерни у південних районах та озимого жита у північних районах пошкоджень та загиблих рослин не виявлено.

Перепади нічних і денних температур повітря та відлиги викликали невисоку загибель мишоподібних гризунів по колоніях в межах 15-24% та більш інтенсивна загибель відмічається по норах — 36-68%. Чисельність мишоподібних гризунів на протязі зимового періоду залишалася практично стабільною 32-58% заселених площ зернових культур з середньою чисельністю 1-3 жилих колоній на гектар; 45-78% заселених площ озимого ріпаку з середньою чисельністю 2-5 жилих колоній на гектар та 100% заселення площ багаторічних трав з чисельністю 5-9 жилих колоній на гектар.

Фітоекспертиза насінневого ячменю показала ураженість 6-11% проростків гельмінтоспоріозом та відсутність ураженості фузаріозом; пляснявінням охоплено 3-4, максимально до 13% проростків. Комірних шкідників у насінневих зразках ячменю не виявлено.

20/02/2019

 

 Підведення підсумків роботи ДУ “Рівненська фітолабораторія” за 2018 рік та перспективи роботи на 2019 рік

18 лютого 2019 року на базі ДУ “Рівненська фітолабораторія” проведено нараду “Підведення підсумків роботи ДУ “Рівненська фітолабораторія” за 2018 рік та перспективи роботи на 2019 рік”.

Директором лабораторії проаналізовано виконання функцій та завдань фахівцями протягом минулого року. Зокрема звернута увага була на те, що за результатами проведеного аудиту Національного агентства з акредитації України установі видано Атестат про акредитацію. В результаті плідної роботи фахівцями установи отримано певні результати, а саме:

- завершено капітальний ремонт лабораторії;

- за участі Голови Держпродспоживслужби України - Лапи В.І та директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва - Челомбітка А.Ф, заступника голови Рівненської ОДА — Тимошенка І.О 25 травня 2018 року проведено відкриття лабораторії;

- вперше прийнято на стажування фахівців інших лабораторій;

- вперше проведено фітосанітарну експертизу на ІФА.

Начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Патрашка В.П зосередила увагу на виявлення та запровадження карантинного режиму у 2018 році та наголосила на подальшу співпрацю державних службовців управління фітосанітарної безпеки з фахівцями лабораторії, зокрема проведення спільного навчання відповідно затвердженого плану, спільних обстежень на виявлення регульованих шкідливих організмів.

Завідувачі відділів розповіли про виконання роботи фахівцями протягом минулого року.

По завершенню наради директор лабораторії озвучила до виконання у 2019 році Протокольні доручення.

18/02/2019

 День відкритих дверей

      25 січня 2019 року на базі Головного управління Держпродспоживлужби в Рівненській області відбулась прес-конференція з підведення підсумків результатів роботи за 2018 рік Головного управління Держпродспоживлужби в Рівненській області за участі представників ЗМІ.

     В ході проведення прес-конференції представники засобів масової інформації ознайомились з основними видами діяльності ДУ “Рівненська фітолабораторія”.

      Директор лабораторії Вікторчук Руслана Вікторівна проінформувала про результати роботи фахівців установи яка проведена протягом 2018 року. Зокрема, була звернута увага що за результатами проведених аудитів Національним агентством з акредитації України було видано Атестат про акредитацію. Відповідно до сфери акредитації Лабораторію уповноважено на проведення випробувань в частині проведення ентомологічної, гербологічної, мікологічної, бактеріологічної, фітогельмінтологічної експертиз.

     25 травня 2018 року за участі Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів - Лапи Володимира Івановича, директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва - Челомбітка Андрія Федоровича, заступника Голови Рівненської обласної державної адміністрації - Тимошенка Ігора Олександровича, директора Департаменту агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації — Переходько Надії Іванівни та начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області — Лазарчука Володимира Степановича відбулося офіційне відкриття випробувальної лабораторії Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія".

     Основним завданням у 2019 році для фахівців Лабораторії є підготовка документації до розширення сфери акредитації, зокрема в частині проведення акредитації вірусологічної експертизи, а також проведення акредитації відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу.

    Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу під час проведення фітосанітарної експертизи була звернута увага на виявлені некарантинні шкідливі організми у вітчизняних об’єктах регулювання. Показано колекцію карантинних організмів які виявлені під час проведення експертиз у 2018 році, а саме: Західний кукурудзяний жук; Американський білий метелик; Золотиста картопляна нематода; Амброзія полинолиста та Гірчак повзучий.

    У заході прийняли участь: начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області — Лазарчук Володимир Степанович, місцеві телеканали — Рівне 1”; Рівне — ua; Сфера — ТВ”; „Ритм — ТВ”, а також обласні газети: Рівне вечірнє; 7 Днів; Вільне слово та пресслужба Рівненської ОДА.


 25/01/2019

  

Звіт про роботу лабораторії за 2018 рік

Впродовж 2018 року до відділу фітосанітарного аналізу доставлено 25243 зразки об'єктів регулювання. Фахівцями проведено 61491 аналіз, в тому числі: ентомологічних – 24301, мікологічних – 17200, гельмінтологічних – 13216, бактеріологічних - 29,  гербологічних – 6745.

           Виявлення РШО:

          -при проведенні гербологічної експертизи було встановлено 61 випадок виявлення карантинного організму, обмежено-поширеного в Україні  Ambrosia artemisiifolia L. - (Амбро́зія полиноли́ста) та 2 випадки виявлення Acroptilon repens L. - (Гірчака повзучого);

          -під час проведення фітогельмінтологічної експертизи фахівцем ідентифіковано 431 випадок виявлення карантинного організму, обмежено-поширеного в Україні Globodera Rostochiensis (Woll) M. et St.-(Золотиста картопляна нематода);

          -при проведенні ентомологічної експертизи контрольних зразків рослинного матеріалу виявлено 19 випадків виявлення карантинного шкідливого організму, обмежено-поширеного в Україні Hyphantria cunea Drury. - (Американський білий метелик);

          - при огляді феромонних пасток виявлено карантинний шкідливий організм, обмежено-поширенний в Україні - (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) - (Західний кукурудзяний жук), імаго в живому та мертвому стані у 145-ти випадках виявлення.

         Фахівцями відділу фітосанітарних процедур проведено моніторинг сільськогосподарських культур на площі:

 •          мишоподібних гризунів на площі 50,4 тис. га
 •          зернових культур: 573,0 тис. га
 •          ріпаку на площі 129,4 тис. га
 •          кукурудзи на площі 117,5тис. га
 •          соняшнику на площі 35,6 тис. га
 •          цукрових буряків: 75,1 тис. га     

         До відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу за звітний період 2018 року було доставлено 250 зразків насіння на визначення: сортової чистоти, маси 1000 насінин, схожості, енергії проростання та визначення вологості. Фахівцями відділу проведено 671 аналізування, на основі яких видано 250 Протоколів випробуванння.

 23/01/2019

 

Завітали у фітолабораторію

 2 січня 2019 року на базі ДУ “Рівненська фітолабораторія” за участю вчителів-біологів м.Рівне в рамках методоб’єднання, фахівцями проведено лекції по карантинних організмах виявлених в лабораторії, показано презентації по кожній із експертиз, які виконують у лабораторії, а саме: ентомологічну, гербологічну, фітогельмінтологічну, мікологічну та бактеріологічну.

Директор лабораторії ознайомила присутніх з історією створення лабораторії, основними видами діяльності та показниками роботи.

Окрім теоретичної інформації присутні мали змогу практично ознайомитися з колекційним матеріалом, біологічними та морфологічними особливостями найпоширеніших карантинних організмів й основними фітосанітарними заходами.

Вчителі ознайомилися з роботою ДУ “Рівненська фітолабораторія”, облаштуванням робочих кабінетів, наявним лабораторним  обладнанням, методами виявлення та ідентифікації шкідливих організмів.

Гості активно поспілкувалися між собою, цікавилися дослідженнями та виявленнями, які проводять у лабораторії.

 

2/01/2019

У цьому випуску рубрики "Бути професіоналом" ми знайомимося з професійними фахівцями фітосанітарної лабораторії.

https://www.youtube.com/watch?v=21Olc8iE8Kg

7/12/18

 

Зустріч з студентами


13 листопада 2018 року була організована екскурсія для студентів Рівненського державного гуманітарного університету. Під час цієї зустрічі студенти мали можливість ознайомитися зі специфікою та структурою роботи лабораторії.

Фахівці ДУ “Рівненська фітолабораторія” детально ознайомили студентів із процесів виконання фітосанітарних експертиз. Також продемонстрували колекційний матеріал (шкідники, нематоди, бур’яни, грибкові та бактеріальні хвороби).

У своїй розповіді фахівці зазначили, що в лабораторії групою аудиторів з акредитації НААУ проведено оцінку випробувальної лабораторії на відповідність ISO 17025:2006. Відповідно до цього пріоритетним завданням є дотримання вимог даного стандарту.

Студенти брали активну участь в обговоренні, задавали питання, що стосувалися організації роботи лабораторії.

19/11/18

 

ПОБАЖАННЯ КОЛЕГАМ ДО ДНЯ ПРАЦІВНИКІВ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

Карантину я бажаю, щоб від краю і до краю
РШО не турбувало бо низьку чисельність мало.

Карантин не накладали бо нічого не впіймали
Зони вільними були і щасливо всі жили.

ЗКЖ щоб десь подівся феромоном отравився
І на пастки не чіплявся, а до Африки подався.

АБМ наша біленька така вредна, й не маленька
Відродилась і сконала й дальше Гощі не літала.

Вусачі тії мінливі поздихали і не їли
Ні кори ані листочка у вишневому садочку.

А амброзія погана відросла і вся зів’яла
Щоб на митному кордоні не було її в вагоні.

Щоб деревця не всихали та щоб опіку не мали.
Борщівник щоб весь пропав бо давно він всіх дістав.

Фітолаб, щоб розвивалась і валюту заробляла
І зразків було багато краще в будень, а не на свято.

Щоб робота в Вас кипіла, сосна різалась й мочилась
Зерно швидко розбиралось і на фракції складалось.

А сусідам побажати, аби добре всім жилося
Щоб задумане збулося.

Ветлікарні лікували, нашим кішкам помагали.
Трактори реєструвались й довго в полі не ломались.

Лікарі щоб сторожили, АЧС не пропустили
Бо ж яке то свято в нас без мацика і ковбас.

Всім жінкам — краси й любові, щоби Ви були здорові
Ніжні, радісні, тендітні, як конвалія у квітні.

 Головний фахівець відділу фітосанітарних процедур - Шевело Валентина Ісаківна

 

НА РІВНЕНЩИНІ ВМИРАЮТЬ СОСНОВІ ЛІСИ

08.11.2018р за участі завідувача відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська фітолабораторія” і телеканалу Сфера ТВ на базі Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області було відзнято сюжет про значну втрату соснових лісів завданих жуком-короїдом та основні методи боротьби із цим шкідником.

http://sfera-tv.com.ua/index.php?m=news&d=view&nid=75320

15/11/18

 

НАВЧАННЯ ЗА ПРОЕКТОМ TWINNING

В період з 31 жовтня по 1 листопада у м. Чернігів на базі ДУ «Чернігівська обласна фітосанітарна лабораторія» було проведено навчальний семінар-тренінг у рамках проекту Twinning на тему: "Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров'я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб".

У заході прийняли участь: директор Національної фітосанітарної лабораторії – Гуніта Бокула, Державної служби захисту рослин Латвії та доктор Петер Бауфельд, Науковий співробітник Інституту національного та міжнародного здоров’я рослин, Федерального науково-дослідного центру культурних рослин «Інститут Юліуса Кюна», Німеччина.

Навчальний семінар проведено відповідно затвердженої програми, а саме: проведено презентації щодо карантинних та інших небезпечних шкідників, нематод; переглянуто колекційний матеріал шкідників та нематод; ознайомлено учасників із новими карантинними організмами, роботою відділу фітосанітарного аналізу ДУ "Чернігівська обласна фітосанітарна лабораторія"

Результатами навчального семінару стало обмін досвідом та покращення знань щодо застосування міжнародних стандартів діагностичних протоколів, планування обстеження, виявлення карантинних та інших шкідливих організмів і їх лабораторна діагностика за напрямками: "Ентомологія", "Фітогельмінтологія".

 

07/11/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 29 ЖОВНЯ 2018 РОКУ

Друга половина жовтня відзначалася дуже теплою сухою погодою. Середньодобові температури складали 9-14º, максимум досягав 24,3º. З 22 жовтня відбулася різка зміна погодних умов: відмічалося значне зниження температурних показників, пройшли дощі. Середньодобові температури повітря складають 4-6º, сума опадів склала 11-14мм, або декадна норма . Середня вологість повітря зросла з 66 до 92%.

Озима пшениця знаходиться в задовільному стані знаходиться у фазі сходи-початок кущіння.

Озимий ріпак знаходиться у доброму стані у фазі розетки.

Такі погодні умови стримували інтенсивність розповсюдження інфекції основних хвороб озимої пшениці та ріпаку, перезараження рослин з падалиці на посіви дуже слабке. Проте значне підвищення вологості повітря в останні дні призвело до зростання прояву хвороб.

Тепла погода та достатня кормова база стримували активність мишоподібних гризунів, концентраціях, в основному проходить в місцях резервації. Чисельність та заселеність посівів озимини нижче минулорічних показників: 7-14% обстежених площ з чисельністю 1-1,5 жилих колоній на гектар.

Прогнозовані зміни погоди можуть значно активізувати заселення посівів та розмноження гризунів в осінньо-зимовий період.

Захисні обробки багаторічних трав проти мишоподібних гризунів в області проведено на площі 0,3 тис.га.

29/10/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 11 ЖОВТНЯ 2018 РОКУ

Перша декада жовтня відзначилася сухою теплою погодою, середня декадна температура повітря утримувалася в межах багаторічних значень +10º. Температурні коливання були значними від 0 до +23,4º, на поверхні грунту до -2º.
За звітний період в області випало лише 1,2-3мм опадів, але середня відносна вологість повітря залишалася значною — 72%.

Озима пшениця. Продовжується посів озимої пшениці, на ранніх площах рослини знаходяться у фазі сходів — рідше третій лист у доброму стані.

Озимий ріпак знаходиться у фазі 2-4 листа — утворення розетки, стан рослин добрий.

Погодні умови першої декади жовтня сприяли розмноженню та розселенню мишоподібних гризунів, почалося заселення посівів озимої пшениці та озимого ріпаку. Моніторинг озимини показав заселеність гризунами — 8% обстежених площ озимого ріпаку з середньою чисельністю 1,5 жилих колоній на гектар та 5% обстежених площ озимої пшениці з чисельністю одна жила колонія на гектар по краю поля. Багаторічні трави мають 100% заселення площ з чисельністю 4-6 жилих колоній на гектарі та по 3-6 жилих нір в колонії.

На незораній падалиці озимої пшениці спостерігається зростання до 5- 10% ураженості рослин хворобами: борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, що призведе до подальшого перезараження сходів.

Триває незначне пошкодження озимого ріпаку листогризучими гусеницями та несправжніми гусеницями ріпаковго пильщика, в прикраєвих полосах відмічається заселеність 4-9% рослин білокрилкою та її шкодочинність. На 13-22% обстежених площ озимого ріпаку відмічається інфекція альтернаріозу з ураженням 1-2 нижніх листків на 2-5% рослин.

11/10/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПРОВЕДЕНУ РОБОТУ ДУ "РІВНЕНСЬКА ФІТОЛАБОРАТОРІЯ" З 01.01.2018 по 30.09.2018 РОКУ

За 9 місяців 2018 року до відділу фітосанітарного аналізу доставлено 19619 зразків об'єктів регулювання. Фахівцями проведено 47532 аналізи, в тому числі: ентомологічних – 18678, мікологічних – 13511, гельмінтологічних – 10752, бактеріологічних - 17, гербологічних – 4574.

Виявлення РШО:

-при проведенні гербологічної експертизи було встановлено 34 випадки виявлення карантинного організму обмежено-поширеного в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста;

-під час проведення фітогельмінтологічної експертизи фахівцем ідентифіковано 431 випадок карантинного організму обмежено-поширеного в Україні Globodera Rostochiensis (Woll) M. et St.-Золотиста картопляна нематода;

-при проведенні ентомологічного аналізу контрольних зразків рослинного матеріалу виявлено 19 випадків карантинного шкідливого організму, обмежено-поширеного в Україні -Hyphantria cunea Drury. - Американський білий метелик;

- при огляді феромонних пасток виявлено карантинний шкідливий організм, обмежено-поширенний в Україні - (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) - Західний кукурудзяний жук, імаго в живому та мертвому стані у 145-ти випадках виявлення.

Фахівцями відділу фітосанітарних процедур проведено моніторинг сільськогосподарських культур на площі:

мишоподібних гризунів на площі 32,8 тис.га

комірних шкідників 2684 тонни

зернових культур: 573,0 тис.га

ріпаку на площі 129,4 тис.га

кукурудзи на площі 117,5тис.га

соняшнику на площі 35,6 тис.га

цукрових буряків: 75,1

комірних шкідників 26,5

До відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу за звітний період 2018 року було доставлено 202 зразки насіння на визначення сортової чистоти, маси 1000 насінин, схожості, енергії проростання та визначення вологості. Фахівцями відділу проведено 541 аналізування, на основі яких видано 202 потоколи випробуванння.

08/10/18

 

Нарада-навчання на тему «Здійснення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), дотримання вимог законодавства в сфері насінництва та розсадництва на етапах вирощування, збирання, післязбираної обробки насіння та знищення насіння , що не може бути використане на посів чи інші цілі».

26 вересня 2018 року на базі Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» було проведено нараду - навчання, за участю представників управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області на тему: «Здійснення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), дотримання вимог законодавства в сфері насінництва та розсадництва на етапах вирощування, збирання, післязбираної обробки насіння та знищення насіння , що не може бути використане на посів чи інші цілі».

Участь у навчанні приймали спеціалісти відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу та спеціалісти відділу реєстрації зразків об’єктів регулювання та оформлення документів Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія».

З доповіддю, щодо дотримання вимог законодавства в сфері насінництва та розсадництва на етапах вирощування, збирання, післязбираної обробки насіння, виступила – заступник директора Інституту Західного Полісся НААН України Лукащук Людмила Яківна.

Головною проблематикою зазначеного навчання були теми, щодо організації та контролю за дотриманням вимог законодавства в сфері насінництва та розсадництва, а також застосуванні вказаних норм на практиці.

За результатами проведеної наради було підведено підсумки роботи ДУ «Рівненська фітосанітарна лабораторія», в частині роботи відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу, а також обговорено перспективи роботи, щодо здійснення заходів для акредитації даного відділу відповідно до вимог стандарту ДСТУ ISO/IEC 17025:2006.

28/09/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 25 ВЕРЕСНЯ 2018 РОКУ

В другій декаді вересня утримувалась тепла з незначною кількістю опадів погода. Середня декадна температура повітря становила 17-18º, що вище середніх багаторічних значень на 4-5º. Максимальні температури відповідали значенням 28-29º у повітрі та 47-52º на поверхні грунту. Сума накопиченого ефективного тепла більше +10º становила 1420-1440º, що на 460º вище норми та на 380º вище минулорічної.

ГТК другої декади склав — 0,3.

В останні дні вересня в області спостерігається різке похолодання з випаданням дощів різної інтенсивності. Проте запаси вологи в орному шарі грунту залишаються недостатніми.

Озимий ріпак знаходиться у фазі 2-4 листа — утворення розетки в здовільному стані.

На посівах спостерігалося пошкодження, в окремих вогнищах, рослин несправжніми гусеницями ріпакового пильщика, білокрилкою, тривав літ імаго біланів.

Розселення мишоподібних гризунів проходить не інтенсивно, спостерігається деяке зростання риючої здатності та шкодочинності в місцях резервації та на овочевих культурах.

Низька вологість повітря стримує масовий прояв та розвиток хвороб. Відмічено перші ознаки альтернаріозу в посівах озимого ріпаку, на падалиці зернових культур — прояв борошнистої роси, септоріозу, плямистостей.

26/09/18

 

ПОСІВНА КАМПАНІЯ В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Наступили оптимальні строки посіву озимих зернових культур, аграріями в Рівненській області розпочато посів озимини.

Контроль за якістю насіння - запорука доброго врожаю зернових культур у наступному році.

До Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” станом на кінець другої декади вересня 2018 року надійшло на перевірку зразків об'єктів регулювання з партії 1274 тонни , з яких перевірено 1224 тонни, в тому числі 1087 тонн пшениці озимої, 50 тонн ячменю озимого, 87 тонн жита., та 9 тонн ріпаку озимого.

Все перевірене насіння озимих культур кондиційне.

Розпочато підготовку посівного матеріалу ярини. Слід зазначити, що від окремих господарств вже почали надходити на експертизу зразки насіння ярих культур.

20/09/18

 

НАВЧАННЯ ЗА ПРОЕКТОМ TWINNING

З метою виконання доручення Держпродспоживслужби України від 21.08.2018 року № 1314/13109-18 щодо покращення знань керівників фітосанітарних лабораторій в сферах міжнародних стандартів, проведення обстежень на виявлення карантинних організмів та інших шкідливих організмів», у період з 19 вересня по 20 вересня 2018 року на базі Державної установи «Хмельницька обласна фітосанітарна лабораторія” та в рамках проекту Twinning «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров’я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб» був проведений тренінг з питань обстежень та лабораторної діагностики на виявлення карантинних та інших шкідливих організмів, застосування міжнародних стандартів, в тому числі щодо питання перевірки якості насіння в лабораторії ЄС.

Від Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» у навчанні прийняли участь заступник директора – Мартинюк Олександр Михайлович та завідувач відділу визначення посівних якостей насіння та садивного матеріалу – Ткач Ірина Валеріївна.

Слід зазначити, що вказане навчання проходило під егідою директора Національної фітосанітарної лабораторії Державної служби захисту рослин Латвії Гуніта Бокума та директора Департаменту насіннєвого контролю Державної служби захисту рослин Латвії Велти Евелоне, постійного радника проекту Twinning Райвіс Гросбардіс.

За підсумками проведеного навчання учасники ДУ «Рівненська фітолабораторія» отримали Сертифікати, що засвідчують участь у даному тренінгу.

21/09/18

 

СТАЖУВАННЯ

З 10 по 14 вересня 2018 року на базі Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» було проведено стажування фахівців відділів фітосанітарних процедур.

Участь у стажуванні прийняли представники ДУ «Львівська фітосанітарна лабораторія”, ДУ «Закарпатська фітосанітарна лабораторія» та ДУ «Луганська фітосанітарна лабораторія».

Стажування проведено згідно Програми, що затверджена Департаментом фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництві Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

За підсумками стажування фахівцям видано сертифікати та довідки, що підтверджують участь у зазначеному стажуванні.

20/09/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 27 СЕРПНЯ 2018 РОКУ

Друга половина серпня на території Рівненської області характеризувалась спекотною з недостатньою кількістю опадів погодою. Середньодобові температурні показники були на 3-4º вище за багаторічні. Максимальні температури складали 31-33º у повітрі та до 57º на поверхні грунту. Сума ефективних температур вище +10º досягла 1164º , що на 340º вище норми та на 275º вище минулорічного.

На всій території області відзначався дефіцит атмосферних опадів, їх сума не перевищує 1-6мм. Недостатня кількість опадів зумовила зменшення запасів продуктивної вологи у всіх шарах грунту на 20-55% до попереднього періоду. На площах, що готують до посіву озимих культур вологозабезпеченість шару 0-20 см оцінюються як недостатня.

Кукурудза продовжує перебувати у фазі молочної та воскової стиглості, стан посівів добрий.

Соя формує боби за задовільного стану рослин та їх висоти 84-100 см.

Рослини картоплі закінчують свій розвиток, повсюди спостерігається відмирання та скошування бадилля.

Цукрові буряки продовжують набирати вагу, на даний період середня вага коренеплодів складає 653 г.

Стебла та качани кукурудзи пошкоджують гусениці старших віків стеблового метелика. Відмічено зростання ураженості листя гельмінтоспоріозом та перші прояви пухирчастої сажки на качанах.

Рослини сої слабко заселяються павутинним кліщем та попелицею, шкодочинність їх повсюдно не висока, в межах 2-4% рослин на 15-29% площ.

Низька вологість повітря стримує поширення хвороб в посівах цукрових буряків, інтенсивність прояву яких нижча попередніх років: 4-10% рослин по Ι балу.

Не скошені посадки картоплі інтенсивно заселяють жуки другої генерації колорадського жука, спостерігається їх масова міграція в пошуках їжі. На посадках капусти відмічено початок розвитку слизового бактеріозу.

27/08/18

 

Зів’яле коричневе листя на каштанах досить не типове явище для серпня, утім така тенденція на вулицях Рівного прослідковується у все більших масштабах. Все тому, що дерева атакує шкідник.

Каштанову міль у Рівному зафіксували двадцять років тому, вона і нині є предметом дослідження фітосанітарної лабораторії. Утім, якщо раніше з шкідником боролися з допомогою розпилювання інсектицидів, то тепер цей метод заборонений, через шкоду для здоров’я людини. Поки ж науковці лише працюють над новим біологічним методом боротьби з міллю – трихограмами.
Людмила Оржеховська, завідуюча відділом фітопрогнозу зазначає, що цього літа розвитку каштанової молі сприяють погодні умови: «Зараз іде літ метеликів, інтенсивна яйцекладка».

«Шкідник є дуже небезпечним. Сам метелик не є шкідливим, є шкідливою гусінь . Молода гусінь поїдає, висмоктує сік з листка, а старша вже обгризає саму паранхіму листка», – розповідає ентомолог, завідувач відділу фітосанітарного аналізу Іванна Білан.

Утім екологи наголошують, знищувати шкідника у великих масштабах не потрібно, адже це може негативно позначитися на екосистемі та призвести до нових проблем.

Поки ж факт лишається фактом, якщо міль не зупинити, через серпневий листопад Рівне може лишитись без каштанів.

Еколог Василь Черенков зазначає: «Можливо, не хватає пташок , які ними харчуються, а це синиці точно , а можливо, й горобці, яких у нас не стало. Через те, що ми зробили охайні кущики, в яких вони вже не можуть ховатись від яструбів».
Як вирішення ці проблеми, не відкидають екологи і селекційне виведення нових видів каштанів. До прикладу міль зовсім не «куштує» бріоті та м’ясочервоний каштани.

 https://youtu.be/0Vewmoqc0Y8?t=783

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 13 СЕРПНЯ 2018 РОКУ

Перша декада серпня характеризувалася аномально жаркою сухою погодою. Середня декадна температура повітря перевищувала на 4-5º багаторічні показники. Сума ефективних температур вище +10º досягла 1040º, що на 300º вище за норму та на 275º вище минулорічних даних. Відносна вологість повітря була низькою 58-65%, мінімальна знижувалась до 35%.

Кукурудза в задовільному стані, рослини на пізніх посівах знаходяться у фазі цвітіння, на ранніх — воскової стиглості зерна.

Соя продовжує формувати боби, яких уже утворилося 10-15 шт, стан рослин добрий.

На переважній більшості площ у картоплі відмічається відмирання бадилля.

В посівах кукурудзи спостерігається слабкий розвиток стеблового метелика, гусениці пошкоджують, переважно качани, рідше харчуються в стеблах.

Посіви сої слабко заселяються попелицею та павутинним кліщем, посушлива погода буде сприяти зростанню шкодочинності сисних шкідників.

На картоплі триває розвиток літнього покоління шкідників, вихід і яйцекладка імаго, відродження та шкідливість личинок 1-111 віків.

Після тривалого випадання великої кількості опадів в кінці липня (ГТК III декади — 1,6) зараз спостерігається масове поширення фітофторозу. Відмічено лише листкову форму захворювання, стеблової — не виявлено. А на початку серпня, в період сухої погоди набув поширення альтернаріоз або суха плямистість листя.

На тиждень раніше минулорічного розпочався літ метеликів підгризаючих совок, інтенсивність льоту на кінець декади 2-3 екз. за добу.

13/07/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 10 ЛИПНЯ 2018 РОКУ

Початок липня в області характеризувався нестабільним температурним режимом та значною кількістю опадів у вигляді дощів різної інтенсивності.

Середня декадна температура повітря була нижчою багаторічних показників на 2º. Температурні показники першої декади липня відповідали 8-11º в нічні години та 20-26º в денні. Сума ефективних температур вище +10º на кінець першої декади липня досягла 692º що на 235º вище за багаторічні значення та на 260º більше минулорічного.

За перші три дні липня випало 34-37 мм опадів або декадна норма, вони носили локальний і зливовий характер. Середня відносна вологість повітря була висотою 73-96%.

На кінець 1 декади озимі культури досягли воскової і повної стиглості, стан посівів задовільний.

На більшості площ ярі культури досягли молочно-воскової стиглості та знаходяться в доброму стані.

У кукурудзи тривало листоутворення, на ранні площах почалось викидання волоті, стан рослин добрий.

Висока відносна вологість та оптимальні температури призвели до росту ураженості колосся зернових культур оливковою плямистістю, септоріозом та в окремих вогнищах фузаріозом.

На листках кукурудзи спостерігається розмноження злакової попелиці та яйцекладка імаго стеблового кукурудзяного метелика, почалося відродження личинок із яєць.

Різкі перепади температури та вологості повітря призвели до появи і розповсюдження в посадках картоплі альтернаріозу та фітофторозу. На початку липня, в звичайні для зони строки, розпочався вихід з грунту імаго колорадських жуків літнього покоління та їх харчування на зелених рослинах картоплі.

Низька чисельність клопів, попелиць та листогризучих совок спостерігається на посівах сої, чисельність їх повсюдно нижче порогової.

Над посадками капусти триває літ імаго другого покоління біланів, капустяної молі та відзначається значна шкодочинність білокрилки, на ранній капусті спостерігається шкідливість гусениць капустяної совки. Висока відносна вологість повітря призвела до масового розповсюдження пероноспорозу на цибулі та огірках, церкоспорозу в посівах столових буряків.

10/07/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 26 ЧЕРВНЯ 2018 РОКУ

Друга половина червня в області характеризувалась рівномірним теплозабезпеченням та строкатим розподілом атмосферних опадів. Середня температура повітря в другій декаді була вищою за норму на 2-3º, а початку третьої декади — на 3º нижчою. Сума ефективних температур вище +10º перевищує багаторічні значення на 200º.

Нерівномірність територіального розподілу опадів зумовила неоднакові умови вологозабезпечення сільськогосподарських культур. Сума опадів складала 28-142% середньорічних значень.

В посівах зернових культур тривало заляльковування п’явиць, слабка шкодочинність хлібних жуків та злакової попелиці, місцями у вогнищах імаго та личинок трипсів. Незначна ураженість колосся фузаріозом та септоріозом спостерігається на 2-7% площ. Зростання відносної вологості повітря за оптимальних температур призведе до поширення оливкової плямистості та почорніння колосу.

На ярих культурах на 20-65% площ відмічається розвиток гельмінтоспоріозу, борошнистої роси та темно-бурої плямистості. Чисельність личинок п’явиць та попелиці скрізь нижче порогової.

У посівах кукурудзи триває заселення попелицею та утворення колоній на листках, спостерігається літ та яйцекладка імаго стеблового метелика, інтенсивність льоту 2-4 екз. за добу на феромонні пастки.

Посіви сої заселяють і слабо пошкоджують люцернові клопи, місцями попелиця. Відмічено початок прояву на листках аскохітозу.

На бурякових плантаціях триває слабка шкодочинність листкової попелиці із заселенням у прикраєвих смугах на 1-2% рослин.

Напротязі звітного періоду тривало відродження та відчутна шкідливість личинок колорадського жука, заляльковування личинок 1V віку. Вихід імаго літнього покоління очікується на кінець червня.

Погодні умови 15-17 червня відповідали ”критичним” для перезараження рослин картоплі фітофторозом, проте зниження мінімальної температури повітря до 7-9º в нічні години стримало прояв захворювання.

На посадках капусти продовжується масовий розвиток і шкодочинність білокрилки та попелиці, розпочався літ ІІ покоління капустяної молі.

27/06/18

 

АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК - ШКІДНИК РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

13 червня 2018 року спеціалістами Рівненської фітосанітарної лабораторії було ідентифіковано гусениць американського білого метелика, надісланих з села Бабин Гощанського району.

У зразках переважали гусениці третього — четвертого віку, які ведуть спільний спосіб життя обплітаючи павутиною листя, іноді ціле дерево чи кущ. Починаючи з п’ятого віку гусениці розповзаються і переходять до поодинокого способу життя. Активні вночі і на світанку, вдень ховаються під листям.

У липні серпні слід очікувати літ метеликів другого покоління шкідника в цьому ж районі, тому шкодочинність гусениць відновиться знову.

Станом на 15 червня 2018 року в Гощанському районі запроваджено карантинний режим на площі 1,4 га по американському білому метелику.

18/06/18

 

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

Температурні показники та вологість повітря 15,16,17 червня відповідали ”критичним” для первинного перезараження рослин картоплі і томатів фітофторозом. Тривалість інкубаційного періоду відповідає 7 дням.

Тому, в період до 21 червня, слід провести першу обробку рослин фунгфцидами. Наступні обробки проводять за умови збереження сприятливої для розвитку хвороби погоди: вологість повітря вище 75% та температури не нижче 10º та не вище 25ºС.

З 12 червня розпочався літ імаго кукурудзяного стеблового метелика. Гідротермічні показники кінця другої декади надзвичайно сприятливі для льоту та яйцекладки метеликів. Масовий літ та яйцекладка очікується з середини третьої декади червня. В період викидання волоті — 6-8 листків кукурудзи при заселення 15-18% рослин яйцекладками проводять випуск трихограми 50-100 тис. самиць на гектар або при 6-8% заселенні рослин гусеницями — обробки посівів інсектицидами.

18/06/18

 

БІЛОКРИЛКА - ШКІДНИК ОВОЧІВ ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ

Суха жарка погода весняно-літнього періоду призвела до масового розмноження і шкідливості білокрилки. Пошкоджує шкідник помідори, огірки, салат, селеру, квасолю. Часто у великій кількості зустрічається на квіткових дикоростучих рослинах.

При температурі 21-23 градуси цикл розвитку одного покоління білокрилки триває 23-25 днів. Її личинки живляться соком рослин. Листки скручуються, жовкнуть, в’януть, і з часом рослини гинуть.

За рік шкідник може дати до 12 поколінь .

Відродившись, личинки зразу присмоктуються до листків і живляться їх соком, виділяючи липку солодку масу, на якій розмножуються сажисті гриби.

Найкращий захист від шкідника - обприскування вогнищ ураження спеціальними хімічними та біологічними препаратами. Останню обробку потрібно провести не пізніше ніж за три тижні до збору урожаю білоголової капусти. Вибраний препарат застосовувати за інструкцією, у рукавицях, респіраторах, за безвітряної погоди в ранні чи вечірні години.

Із народних методів боротьби зі шкідниками використовують настій деревію-80 грамів листя потрібно запарити літром окропу, настояти добу й обприскати рослини. Також можна скористатись часниковим настоєм. Для цього велику головку очищеного та подрібненого часнику заливають літром холодної води і настоюють добу. У боротьбі з білокрилкою помічне й господарське мило. Його треба натерти, розвести з водою у співвідношенні 1:6 і покропити рослини з тонкого пульверизатора. Власноруч виготовлені засоби слід використовувати часто, приблизно раз на 2-4 дні.

13/06/18

  

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 11 ЧЕРВНЯ 2018 РОКУ

Звітний період в області слід характеризувати як сухий і жаркий. Середня температура повітря за першу декаду червня перевищувала багаторічні показники на 3-4º, а коливання денних і нічних температур сягало від 6º до 30º. Максимальна температура на поверхні грунту в денні години досягала 58-61º. Сума ефективних температур вище +10ºС на кінець першої декади склала 455º, що вдвічі вище за багаторічні значення.

Локальні незначні опади становили 28-50% декадної норми, а середня вологість повітря не перевищувала 52% повсюдно спостерігалися суховійні явища.

В посівах зернових культур тривала незначна шкодочинність личинок п’явиць, трипсів та черемхово-злакової попелиці, на окремих площах спостерігаються поодинокі екземпляри імаго клопа-черепашки та жука кузьки.

На озимому ріпаку завершується розвиток та слабкіша звичайного шкодочинність личинок капустяної галиці.

Рослини соняшнику та кукурудзи слабко заселяються крилатими особинами попелиці, слід очікувати підвищення її шкідливості в послідуючому.

На посадках картоплі спостерігалася яйцекладка, а з 31 травня відродження личинок колорадського жука. Різкі перепади температур напротязі доби стримували яйцекладку, чисельність яєць в кладках була не високою, в межах 8-10 шт, а відродження личинок проходило мляво, відмічено засихання відложених яєць.

На посадках овочевих культур спостерігається масове розмноження та підвищена шкодочинність білокрилки, тривають захисні обробки.

В першій декаді червня відмічався літ та яйцекладка метеликів совки-гами і підгризаючих совок: окличної і озимої, в деяких вогнищах чисельність імаго складала 6-9 екз. за добу на феромонні пастки та розпочався літ імаго кукурудзяного стеблового метелика і другого покоління біланів.

Низька вологість повітря стримує інтенсивність перезараження та розповсюдження основних хвороб сільськогосподарських культур, практично скрізь шкодочинність від захворювань поки що незначна.

11/06/18

 

ОФІЦІЙНЕ ВІДКРИТТЯ ВИПРОБУВАЛЬНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ ДУ "РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ"

25 травня 2018 року за участі Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів - Лапи Володимира Івановича, директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва - Челомбітка Андрія Федоровича, заступника Голови Рівненської обласної державної адміністрації — Тимошенка Ігора Олександровича та директора Департаменту агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації — Переходько Надії Іванівни та начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області — Лазарчука Володимира Степановича відбулося офіційне відкриття випробувальної лабораторії Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія".

На сьогодні лабораторія активно готується до проведення акредитації відповідно до вимог міжнародного стандарту ДСТУ ISO/IES 17025: 2006.

Так, протягом 2017 — 2018 років вся робота лабораторії була спрямована на підготовку документів для подачі їх до Національного агентства з акредитації України, навчання та удосконалення знань та професійних навичок фахівців відділу фітосанітарного аналізу.

За доволі стислі терміни у приміщенні Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” здійснено капітальний ремонт, закуплено необхідне обладнання для проведення випробувань.

25/05/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 24 ТРАВНЯ 2018 РОКУ

Температурний режим звітного періоду вирізнявся своєю мінливістю, а кількість опадів, що випали на території Рівненщини, значно перевищила багаторічні значення.

Середня декадна температура повітря знаходилася в межах багаторічних показників — біля 15ºС. Температурні максимуми спостерігалися в межах 23º у повітря та 46-52º на поверхні грунту. Зниження температури відмічалося до 5-7º у повітрі та до 3-6º на поверхні грунту.

Відмічено закінчення періоду бездощів’я, кількість опадів що випали за другу декаду склала 33-47 мм або 170-277% середньобагаторічних значень.

Спостерігалося зниження темпів наростання ефективнихх температур, проте їх значення залишаються значно вищими за середньобагаторічні у 1,5-2 рази. На кінець другої декади травня в області сума ефективної температури вище +10º досягла 259º при нормі — 107º і на 200º вище минулорічних показників.

У озимої пшениці спостерагіється масове колосіння за висоти рослин 38-79 см і задовільного їх стану.

Ярі зернові перебувають у фазі виходу у трубку, середня висота рослин 22-30см.

У озимого ріпаку проходить формування насіння при висоті рослин 90-110 см, стан посівів задовільний.

У цукрових буряків продовжується листоутворення, на ранніх посівах спостерігається масове настання фази ”5-й — 6-й справжній лист”, стан рослин добрий.

У картоплі триває утворення бокових пагонів.

В посівах зернових культур спостерігалося масове відродження та шкодочинність личинок п’явиць; почалося заселення жуками клопа-черепашки, утворення колоній черемхово-злакової попелиці на листках. Підвищення вологості повітря призвело до перезараження рослин борошнистою росою і септоріозом, однак темпи розвитку цих хвороб не набули масового характеру.

Триває відродження личинок капустяної галиці та їх шкодочинність на посівах озимого ріпаку, помітний незначний ріст ураженості рослин альтернаріозом та пероноспорозом.

На бурякових плантаціях відмічалася слабка шкодочинність імаго сірих бурякових довгоносиків, переселення самок бурякової листкової попелиці і в окремих вогнищах яйцекладка і шкідливість личинок бурякової мінуючої мухи.

По мірі появи сходів рослини картоплі інтенсивно заселяються колорадськими жуками, проходить масова їх яйцекладка, відродження личинок поки не відмічено. Прогнозовані температурні показники призведуть до масового виплодження та шкодочинності личинок в кінці травня.

24/05/18

 

ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ НЕМАТОДОВОГНИЩНИХ ДІЛЯНОК

В області протягом квітня-травня 2018 року було проведено інвентаризацію нематодовогнищних ділянок по Золотистій картопляній нематоді - Globodera rostochiensis ( Woll) M. et St..

Станом на 10.05.2018р. до відділу фітосанітарного аналізу надійшло 455 зразків, загальною площею 119,9158 га відібраних фітосанітарними інспекторами у районах Рівненської області.

В результаті проведення фітогельмінтологічної експертизи, фахівцями лабораторії встановлено, що Золотисту картопляну нематоду - Globodera rostochiensis ( Woll) M. et St. виявлено у 431-му зразку площею 114,1658 га (Дубровицький, Рокитнівський, Сарненський, Володимирецький, Березнівський, Корецький, Зарічненський та Острозький райони). Не підтверджено наявність Золотистої картопляної нематоди - Globodera rostochiensis ( Woll) M. et St у 24-х зразках площею 5,75 га.

14/05/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 14 ТРАВНЯ 2018 РОКУ

За інформацією гідрометеоцентру перша декада травня залишалася бути жаркою і сухою. Середня декадна температура повітря досягла 19,5º, що на 6º вище багаторічних показників.

Максимальна температура повітря досягла 31º, а на поверхні грунту 59º. Вночі температура знижувалась до 5-7º.

Дуже слабкі дощі випадали досить нерівномірно, сума їх складала 0,2-7 мм, або 2-63% декадної норми. Відносна вологість повітря була дуже низькою: середня 64%, а мінімальна в денні години 12-17%.

На кінець декади сума ефективних температур вище +5º склала 409º при нормі 208º, а вище +10º — 213º або на 155º вище багаторічних показників та на 186º більше минулорічного.

В результаті проведеного обстеження сільськогосподарських культур встановлено:

Озимі культури знаходяться у фазі виходу в трубку, за задовільного стану рослин.

Озимий ріпак на переважній більшості закінчує цвітіння, стан рослин задовільний.

Ранні ярі зернові культури знаходяться у фазі третього листа — кущіння, за задовільного стану рослин.

Цукрові буряки почали сходити. Сходи картоплі з’явилися на ранніх посадках присадибних ділянок.

Відсутність достатньої кількості вологи в орному шарі грунту, дуже високі показники температури та низькі вологості повітря стримували масову появу сходів сільськогосподарських культур та проходження фенофаз їх розвитку.

В посівах озимих зернових культур та ярини спостерігалася шкодочинність хлібних блішок, п’явиць, польових клопів, почалося переселення на рослини самок черемхово-злакової попелиці та яйцекладка п’явиць.

Продовжується шкодочинність квіткоїда, прихованохоботників на посівах озимого ріпаку. На кінець декади розпочався літ імаго капустяної галиці, погодні умови сприятимуть його активності.

В зв’язку із затягуванням появи сходів цукрових буряків, заселення їх шкідниками проходить досить нерівномірно, а на присадибних ділянках досить відчутна шкідливість сірих бурякових довгоносиків.

14/05/18

 

ПРОГНОЗ ФІТОСАНІТАРНОГО СТАНУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ТРАВНІ 2018 РОКУ

Агрокліматичні умови квітня поточного року значною мірою скорегували звичний перебіг фітосанітарної ситуації в агроценозах. Впродовж місяця утримувалась дуже суха тепла погода. Середньомісячна температура повітря склала 13,4º, що на 5º вище багатарочних показників, відбувалося активне накопичення ефективних температур вище +10ºС. На кінець квітня суми ефективних температур більше +5ºС становили 265-270º, а більше +10ºС - 119-122º.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту були меншими минулорічних та середньобагаторічних показників і становили мм, відзначався значний дефіцит опадів. Середня відносна вологість повітря утримувалась в межах 41-60%.

Зернові, зернобобові культури

Польові клопи 65-70% яких збереглися після зимівлі і знаходяться в доброму стані активно харчувалися в посівах озимих культур. Чисельність їх була підвищеною 8-15 екз на 100 помахів сачка. В перших числах травня спостерігається активне переселення гостроголових, маврських клопів та клопів-щитників на сходи ярини, що може негативно впливати на збільшення врожайності.

Шведська муха в слабкому ступені пошкоджувала озиму пшеницю та жито, нині продовжує заселяти та пошкоджувати ярину в подальшому буде шкодити кукурудзі.

Хлібні блішки, здебільшого смугаста, повсюди заселятимуть всі зернові культури, а посівам ярини можуть нанести відчутної шкоди, передусім в разі засушливої жаркої погоди травня. Після бездощів’я смугаста хлібна блішка може знищити листкову пластинку ослаблених рослин.

Хлібна п’явиця скрізь продовжуватиме заселяти, переважно, яру пшеницю, овес, ячмінь; пошкодження яких призводитиме до підсихання листя злаків, затримки росту рослин.

В господарствах Поліської зони області в середині травня ймовірний вихід та живлення зерном озимих зернових культур хлібних жуків (кузьки, красуна).

Злакові попелиці скрізь розвиватимуться в зернових колосових за теплої, помірно вологої погоди травня. В останні роки відмічено зростання чисельності пшеничного трипса. Харчування злакових попелиць і трипсів на зернових культурах викликає зменшення маси зернівки, що призводить до кількісних втрат врожаю.

Борошниста роса, септоріоз, бура листкова іржа, кореневі гнилі, які охопили 8-22% площ повсюди, розвиватимуться в разі випадання дощів та підвищеної вологості повітря. Вищезгадані хвороби та гельмінтоспоріоз і ринхоспоріоз слід очікувати в посівах ярини.

Під час цвітіння, за оптимальної температури 20-25º і відносної вологості повітря на пшениці, ячмені, вівсі, рослини уражуватимуться летучою сажкою. А за підвищеної вологості та низької температури повітря у другій половині вегетації зернових культур на рослинах розвиватимуться хвороби колоса, зокрема фузаріоз та септоріоз.

Під час сходів — галуження гороху розвиватимуться і шкодитимуть бульбочкові довгоносики, шкодочинність яких значно зросте за подальшої посушливої погоди. Слід також відмітити зростання шкідливості горохової попелиці, зерноїда, трипсів та комариків.

Проростаюче насіння сої пошкоджуватимуть личинки росткової мухи, коваликів, хрущів, гусениці підгризаючих совок. За теплої помірно-вологої погоди сім’ядолями та першою парою справжніх листків живитимуться бульбочкові довгоносики, клопи (щитники, сліпняки),попелиці. Підвищена вологість повітря за температури 18-26ºС сприятиме розвитку пероноспорозу, аскохітозу, альтернаріозу, септоріозу, білої та сірої гнилей.

Технічні культури

Суха жарка погода сприяє інтенсивному виходу із грунту та розселенню бурякових довгоносиків, місцями на присадибних ділянках чисельність їх вже перевищує ЕПШ.

Скрізь сходи цукрових, кормових та столових буряків заселятимуть та пошкоджуватимуть бурякові блішки. Помірний температурний режим сприятиме підвищенню шкодочинності личинок мінуючих мух, щитоносок.

Погодні умови сприятимуть масовому розмноженню листкової попелиці на кущах калини. Чисельність личинок складає 68-110 екз. на погонний метр, почалося окрилення самок, отже буде проходити масове їх переселення на посіви буряків.

В посівах озимого ріпаку триває шкодочинність квіткоїда, стеблового та насінневого прихованохоботників, клопів, оленки волохатої. За теплої погоди сходи ярого ріпаку заселятимуть хрестоцвітні блішки, можливе зростання шкідливості личинок пильщика та галиці.

Дощова погода сприятиме ураженню рослин пероноспорозом, фомозом, альтернаріозом.

Передусім нетоксиковані сходи соняшнику повсюди пошкоджуватимуть дротяники і несправжні дротяники, личинки хрущів, що може призвести до зрідження посівів. В центральних і південних районах рослинам загрожуватимуть сірі бурякові довгоносики.

Картопля та овочеві культури

Колорадський жук. Суха жарка погода квітня спровокувала ранній вихід імаго з грунту — 30 квітня, на тиждень раніше минулого року. Спостерігається масовий розліт жуків в пошуках їжі. На протязі першої — другої декад триватиме масове заселення картоплі жуками, їх яйцекладка, а з третьої декади слід очікувати масове відродження та шкодочинність личинок.

Повсюди ранню капусту, редиску та інші хрестоцвітні культури заселятимуть хрестоцвітні блішки, шкідливість яких зростатиме за посушливої погоди. Раннім сортам капусти загрожуватимуть личинки капустяної мухи, клопи, прихованохоботники,гусениці першого покоління біланів та капустяної молі.

07/05/18

 

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

Надзвичайно сприятливі погодні умови: дуже різке підвищення температурного фону, накопичення ефективних температур повітря та відсутність опадів сприяють льоту та відкладанню яєць імаго білого американського метелика.

Шкідник відсутній в наших умовах може переселитися з сусідніх територій на великі відстані вітром, водою, транспортом з посадковим матеріалом.

Метелики першого покоління шкідника літають і відкладають яйця в період цвітіння яблуні, вони чисто білі або ж білі з чорними крапками розміром 40-50 мм, літають тільки поночі.

Через півтора- два тижні виходять гусениці і зразу ж починають живитись, шкодять вони найрізноманітним рослинам, найбільше яблуні, груші, сливи, черешні, вишні, волоському горіху, клену, акації; гризуть також кукурудзу, буряки, капусту.

Накопичення відповідної суми ефективних температур дає можливість розвитку американського білого метелика в двох повних поколіннях в умовах області.

04/05/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 27 КВІТНЯ 2018 РОКУ

Друга половина квітня в області характеризувалася сухою і теплою погодою. Середня температура повітря другої декади квітня становила 14-16º тепла, що перевищило середньобагаторічні значення на 6-7º. Максимальні температури повітря відмічалися в межах 25-29º, на поверхні грунту — 38-47º тепла. Зниження температури повітря в нічні години спостерігалося до 5-6º вище нуля та 3-5º на поверхні грунту.

Відмічається значний дефіцит опадів, середня відносна вологість повітря складала 61-66%, а мінімальна знижувалась до 18-25%.

Якісні запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту оцінюються як достатні та оптимальні, в метровому —достатні і надмірні.

Погодні умови, які склалися в зимовий період, не спричинили загрози посівам, як оптимальних так і пізніх строків сівби.

Останній моніторинг посівів озимих зернових кльтур показав, що озима пшениця продовжує кущитися. Середня висота рослин 16-24 см, посіви знаходяться в доброму та задовільному стані.

В озимого ріпаку відмічається фаза бутонізації за доброго стану рослин.

Ранні ярові зернові культури. Тривала масова сівба, на початок третьої декади квітня на ранніх посівах з’явилися сходи.

Агрометеорологічні умови були задовільними для активної вегетації озимих культур та проведення польових робіт, що зумовлено відсутністю ефективних опадів.

Різке наростання ефективного тепла стимулює вихід шкідників із місць зимівлі та активне їх харчування. Продовжується заселення озимих зернових блішками, п’явицями, польовими клопами, триває слабкий літ імаго шведської мухи.

Посіви озимого ріпаку інтенсивно заселяються насінневими та стебловими прихованохоботниками, квіткоїдами, розпочалася яйцекладка імаго стеблових прихованохоботників. В окремих вогнищах спостерігається підвищена чисельність та шкодочинність оленки волохатої.

Спостерігається слабкий літ метеликів біланів, раніше звичайних строків розпочався вихід поодиноких травневих хрущів та коваликів.

Дуже низька для області середня відносна вологість повітря, та зниження її мінімальних значень до 18-25% в денні години стримує перезараження рослин озимих культур хворобами, відмічається лише минулорічна інфекція.

Деяке зниження температурних показників та пориви вітру дещо знизили активність шкідників в останні дні квітня.

27/04/18

 

СТАЖУВАННЯ ФАХІВЦІВ ВІДПОВІДНО ДО ЗАТВЕРДЖЕНОГО ДИРЕКТОРОМ ДЕПАРТАМЕНТУ ПЛАНОМ

В період з 16 по 20 квітня згідно плану затвердженого Директором Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю у сфері насінництва та розсадництва Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів “Програми проведення стажування спеціалістів фітосанітарних лабораторій ” в ДУ “Рівненська фітолабораторія” у 2018 році проведено стажування спеціалістів з гельмінтології.

У стажуванні прийняли участь: провідний фахівець-бактеріолог відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Запорізька фітолабораторія” - Волощукова Катерина В’ячеславівна та провідний фахівець-фітогельмінтолог відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Сумська фітолабораторія” - Бичко Раїса Іванівна.

За час стажування вивчено та опрацьовано:

 1. Настанову з якості випробувальної лабораторії, політику з якості, вимоги до управління в сфері якості.
 2. Правила роботи у відділі фітосанітарного аналізу з проведення фітогельмінтологічної експертизи.
 3. «Перелік регульованих шкідливих організмів» в частині регульованих шкідливих фітогельмінтологічних організмів (відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України №467 від 04.08.2010 року).
 4. Фітонематоди, рослини-живителі, загальні характеристики, особливості морфологічної та анатомічної будови, типи паразитування.
 5. Методи виявлення нематод згідно ДСТУ 7406:2013 (лійковий метод Бермана та метод паперових смуг).
 6. Фітосанітарні заходи.
 7. Цикл та умови розвитку золотистої картопляної нематоди. Поширення, симптоми ураження, рослини господарі.
 8. Відбір проб при обстеженні території на виявлення вогнищ картопляних нематод.
 9. Виділення нематод із відібраних зразків грунту методом паперових смуг.
 10. Приготування постійних та тимчасових мікропрепаратів. Приготування препарату зі зрізу анально-вульварної пластинки.
 11. Заходи для зниження глободерозу картоплі.
 12. Методи проведення обстежень лісових насаджень, огляду лісоматеріалів на виявлення карантинних організмів лісу: обстеження лісових насаджень; фітосанітарний огляд лісоматеріалів, деревини та виробів з неї, методи відбору зразків; фітосанітарний огляд лісо- та пиломатеріалів при складуванні та зберіганні; фітосанітарний огляд лісо- та пиломатеріалів при транспортуванні.
 13. Загальні правила відбору зразків при проведенні огляду лісо- та пиломатеріалів. Методи відбору зразків від лісоматеріалів та дерев'яного пакувального матеріалу. Розміри середніх зразків від лісо-, пиломатеріалів та дерев'яного пакувального матеріалу.
 14. Основні біологічні особливості розвитку соснової стовбурової нематоди. Загальні характерні ознаки родини, послідовність прояву симптомів ураження.
 15. Виділення червоподібних нематод з деревини на основі лійкового методу Бермана.
 16. Ідентифікацію нематод. Готування мікропрепаратів червоподібних нематод.
 17. Дотримання вимог щодо оформлення документації при направленні зразків об'єктів регулювання для проведення фітосанітарної експертизи відповідно до Настанови з якості випробувальної лабораторії.

23/04/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01.2018 ПО 31.03.2018 РОКУ

За даний період 2018 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 6258 зразків об'єктів регулювання: 5720 вітчизняних та 538 імпортних. Фахівцями відділу проведено 15903 аналізи: 1629 - гербологічних, 4451- фітопатологічних, 6257 — ентомологічних, 3566 - фітогельмінтологічних. Видано 1722 висновки фітосанітарної експертизи: 1523 - вітчизняних та 199- імпортних.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання з нерегульованих некарантинних організмів виявлено 3 мікологічні організми в 24 випадках, а саме: Botrytis sp. - сіра гниль при експертизі насіння цибулі сортів Штутті, Гледстоун, Голиат, Ред Барон, Бургос та Амфора походженням з Нідерландів; Penicillium sp.- сіро-зелена цвіль при експертизі фанерного кряжу березового та вагонстійки соснової походженням з Російської Федерації; Blue stain fungi – сині плями грибів при експертизі пиломатеріалів соснових походженням з Російської Федерації.

При ентомологічній експертизі фахівцем виявлено Sitona hispidulus F. - довгоносик бульбучковий жовтоногий який ідентифіковано при дослідженні мускатного горіха з Індії.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 23 видів нерегульованих некарантинних організмів у 406 випадках при проведенні гербологічної експертизи. Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Chenopodium album L. - Лобода біла, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Vicia cracca L. - Горошок мишачий.

При проведенні фітопатологічного дослідження фахівцем ідентифіковано 9 видів хвороб у 295 випадках. Із них найбільш поширені: Blue stain fungi - сині плями грибів які ідентифіковані на хвойних породах лісових матеріалів та виробах з деревини; Alternaria tenuis — альтернаріоз при проведенні експертизи ячменю пивоварного, насіння льону, жита продовольчого, пшениці та кукурудзи які направлені на експорт до Польщі, Австрії та Німеччини; Fusarium graminearum - фузаріоз кукурудзи при проведенні фітосанітарної експертизи качанів кукурудзи які направлені на експорт до Польщі.

Щодо ентомологічної експертизи ідентифіковано Glycyphagus destructor Ouds – звичайний волохатий кліщ при аналізуванні ріпаку продовольчого походженням з Чернігівської області.

За даний період виявлено регульований шкідливий організм обмежено- поширений в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, в вісімнадцяти випадках при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого, сої продовольчої та сорго червоного, пункт призначення вантажів — В'єтнам, Німеччина та Польща.

16/04/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 11 КВІТНЯ 2018 РОКУ

Початок квітня в області був досить прохолодним, з середньодобовими температурами повітря 2-6º тепла. Мінімальна температура в ці дні знижувалась до -1,5º, а на висоті 2 см до 4º морозу. Пройшли незначні дощі, що склали 7-8 мм, або 64-67% декадної норми. З 4 квітня різко потепліло, максимальні температури до кінця декади утримувались в межах 21-23º.

Спостерігалася суха погода та суховії, середня декадна вологість повітря склала 64%, а в останні дні мінімальна вологість знижувалась до 18%.

Такі погодні умови декади обумовили стрімкий одночасний вихід хлібних, хрестоцвітних та бурякових блішок, п’явиць, польових клопів та міридів, ріпакових квіткоїдів та прихованохоботників, розпочався літ імаго кропив’янки та лимонниці.

В посівах озимої пшениці ранніх строків посіву на нижніх листках 2-7% рослин відмічено минулорічну інфекцію борошнистої роси та септоріозу. Низька вологість та занадто високі температури повітря кінця першої декади стримують перезараження рослин.

Також, в посівах озимого ріпаку на 1-3% рослин виявлено інфекцію альтернаріозу. Підвищення вологості повітря за оптимальних температур призведе до інтенсивного перезараження рослин хворобами та їх масового поширення.

11/04/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 30 БЕРЕЗНЯ 2018 РОКУ

Березень місяць в області відзначався стійкою нестабільністю та значними перепадами температури повітря від -25ºС до +15ºС. Грунт то замерзав на глибину до 45 см. то відтавав до 15 см. Спостерігалося утворення нерівномірного снігового покриву до 28-40 см напротязі майже двох декад, на кінець місяця сніг практично зійшов.

Сума опадів за звітний період, що випадали у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу складала 120-173% середньобагаторічних значень, середня відносна вологість повітря спостерігалася у межах 80-83%.

Агрометеорологічні умови березня для перезимівлі озимих характеризувалися як задовільні, проте різкі стрибки температури від плюсових до від’ємних могли значно ослабити рослин. За результатами аналізу зразків внаслідок вимерзання виявлено 3% загиблих рослин у північних районах області. На решті території озимина витримала погодні умови зимового періоду.

Погодні умови, що склалися, стримували проведення моніторингу озимих культур на ступінь заселення мишоподібними гризунами та ступінь поширення зимуючих інфекцій хвороб. Мишоподібні гризуни виявлені на 23% орних земель з середньою чисельністю 1,1 жилих колоній на гектар. За зиму загинуло 27-38% гризунів в посівах озимої пшениці та озимого ріпаку.

В посівах багаторічних трав заселеність складає 100% обстежених площ з середньою чисельністю 3,9 жилих колоній на гектар. Загибель мишоподібних гризунів на багаторічних травах в межах 45%.

02/04/18

 

ЗАХИСТ САДУ ВІД ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ У РАННЬОВЕСНЯНИЙ ПЕРІОД

Цьогорічний зимовий період характеризувався значним сніговим покривом, різкими коливаннями температур повітря впродовж доби. Зимові температури повітря вище +4ºС спровокували передчасне набухання бруньок у плодово-ягідних насадженнях, а суттєве зниження температур у березні могло призвести до загибелі плодових утворень та викликати сонячно-морозні опіки на штамбах і скелетних гілках дерев, ще більше їх ослаблюючи.

В фазу спокою бруньок шкідники та хвороби ще не завдають шкоди плодово-ягідним насадженням, але у цей період можна провести знищення місць їх зимівлі разом із зимуючими стадіями і, тим самим, обмежити поширення ряду шкідливих об”єктів. Джерелами поширення інфекції та появи шкідників є опале листя, рослинні рештки, місця пошкоджень кори, верхній шар грунту, Тому відмерлу кору варто видалити , а потім спалити або закопати на значну глибину, штамби — обробити розчином вапна. За відсутності снігового покриву збирають та компостують опале листя і рослинні рештки, перекопують грунт, що дозволяє значно знизити запас збудників парші та плямистостей листків, а також таких шкідників як сірий бруньковий довгоносик, вишнева муха, пильщики, галиці та інших.

У період розпускання бруньок відбувається вихід з місць зимівлі плодових довгоносиків, гусениць золотогузки, відроджуються листовійки, попелиці, кліщі, медяниці та починають пошкоджувати листки і бутони.

В цей період слід проводити обприскування Актарою, 24% SC к.с., 0,14-0,15 л/га, Енжіо, 24,7% КС, 0,18 л/га або Піринексом, 48% КЕ, 2 л/га з додаванням проти парші та інших хвороб Хоруса, 75% WG ВГ, 0,25 кг/га, Чемп, 77% ВГ, 1,5-2,0 кг/га або Косайда, 53,8% ВГ, 2-2,5 кг/га.

Слід пам’ятати, що турбота про врожай у садах необхідна вже з ранньої весни.

02/04/18

 

 ПРОВЕДЕННЯ ТВІНІНГУ

На базі Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області із 12-13 березня 2018 року на виконання Компоненту 2 пункту 2.7 “Здійснення оцінки потреб у навчанні з фітосанітарного моніторингу шкідливих організмів, шкідників і бур’янів”.

Експерти Європейської комісії Rasa Žitkuvienė (Вільнюс, Литва) та Agita Pence (Рига, Латвія) поділилися досвідом роботи фітосанітарної служби у країнах ЄС, звернули увагу на роботу яка проводиться акредитованими лабораторіями у даних країнах. В рамках проекту Twinning експертами разом із учасниками тренінгу проведено оцінку анкети яка була розроблена для визначення потреб у навчанні з питань проведення фітосанітарного моніторингу з подальшим передбаченням тем навчальних програм у цій сфері.

У заході прийняли участь представники Волинської, Київської, Рівненської та Тернопільської областей.

19/03/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.02.2018 ПО 28.02.2018 РОКУ

За даний період 2018 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2094 зразки об'єктів регулювання: 1943 вітчизняних та 151 імпортний. Фахівцями відділу проведено 5445 аналізів: 618 - гербологічних, 1571 - фітопатологічних, 2093 — ентомологічних, 1163 - фітогельмінтологічних . Видано 577 висновків фітосанітарної експертизи: 518 - вітчизняних та 59 імпортних.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання з нерегульованих некарантинних організмів виявлено 2 фітопатологічні організми в 7 випадках, а саме: Botrytis sp. - Сіра гниль при експертизі насіння цибулі сортів Штутті, Гледстоун, Голиат, Ред Барон, Бургос та Амфора походженням з Нідерландів та призначенням для реалізації в Рівненській області; Сіро-зелена цвіль Penicillium sp. при експертизі фанерного кряжу березового походженням з Російської Федерації та призначенням для пеперобки в Рівненській області.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 16 видів нерегульованих некарантинних організмів у 174 випадках при проведенні гербологічної експертизи. Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Chenopodium album L. - Лобода біла, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Vicia cracca L. - Горошок мишачий.

При проведенні фітопатологічного дослідження фахівцем ідентифіковано 6 видів хвороб у 131 випадку, а саме: Ceratocystis (sp) - Синя полосатість, ідентифікована на пиломатеріалах соснових які призначені на експорт до Китаю; Blue stain fungi - Сині плями грибів, ідентифіковані на заготовках для піддонів соснових, дровах паливних соснових та пиломатеріалах соснових які направлені на експорт до Італії, Румунії, Польщі та Угорщини; Alternaria tenuis — Альтернаріоз при проведенні експертизи ячменю пивоварного, насіння льону, жита продовольчого, пшениці та кукурудзи які направлені на експорт до Польщі, Австрії та Німеччини. Fusarium graminearum - Фузаріоз кукурудзи при проведенні фітосанітарної експертизи кукурудзи які направлені на експорт до Польщі. Державним фітосанітарним інспектором направлено для проведення фітосанітарного стану качани кукурудзи. В результаті проведеного обстеження виявлено фузаріоз кукурудзи (Fusarium graminearum) та плісняву качанів кукурудзи (Аspergillus).

За даний період виявлено регульований шкідливий організм обмежено- поширений в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, в трьох випадках при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого та сої продовольчої пункт призначення вантажів — В'єтнам та Німеччина.

03/03/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 3 БЕРЕЗНЯ 2018 РОКУ

В лютому , за даними гідрометцентру в областіутримувався типово зимовий характер погоди, особливо в другій половині місяця. Температурні показники повітря були нижчими за багаторічні на 5-6º. Мінімальна температура повітря знижувалась до -24º, а на поверхні снігу до 27º морозу. На кінець місяця глибина промерзання грунту досягла 23-25см., а висота снігового покриву склала 22-25 см.

Агрометеорологічні умови лютого були сприятливими для продовження зимового спокою зимуючих культур. Мінімальна температура грунту на глибині залягання вузла кущіння на кінець місяця склала 3-5º морозу. Такі температури залишаються значно вищими за розрахункові критичні температури вимерзання.

За даними моніторингу департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації стан посівів озимих культур показав, що в доброму стані перебуває 54% площ ; в задовільному 37% площ, слабкі та зрідждені 9% площ посіву.

Із отриманих сходів озимого ріпаку в доброму стані знаходиться 50% площ посіву, задовільному — 42% площ та 8% площ у слабкому та зрідженому.

Моніторингом насіння ячменю, вівса та сої в партії 215 тонн комірних шкідників не виявлено, лише відмічено слабку ступінь заселення комірними кліщами 10-15% зразків фуражного зерна.

За результатами проведених аналізів виявлено, що насіння ячменю має зараження збудниками гельмінтоспоріозу 4-8 та пліснявіння 3-6 відсотків проростків.

03/03/18

 

УЧАСТЬ У СЕМІНАРІ "ОРГАНІЗАЦІЯ ДОСЛІДНИЦЬКО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬЕОЇ РОБОТИ З РОСЛИНАМИ ЗАХИЩЕНОГО ГРУНТУ"

21 лютого 2018 року був проведений обласний семінар для вчителів та керівників гуртків еколого – натуралістичного напрямку на базі комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради на тему: «Організація дослідницько – експериментальної роботи з рослинами захищеного ґрунту».

До роботи семінару було залучені вчителі біології та керівники гуртків.

Досвідчені фахівці поділилися з учасниками заходу власним досвідом щодо запровадження сучасних екологічно – безпечних технологій вирощування сількогосподарських рослин захищеного ґрунту та розвитком органічного землеробства.

З лекцією на тему: «Характеристика, способи поширення, симптоми ураження та строки обстеження на виявлення карантинних та не карантинних шкідників та хвороб культур захищеного ґрунту. Фітосанітарна заходи.» виступила завідувач відділу фітосанітарного аналізу Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» Білан Іванна Іванівна.

Іванна Іванівна детального ознайомила присутніх з видовим складом шкідників та хвороб, що зустрічаються на овочевих культурах і квітах в умовах області та надала їм повну характеристику і наглядно продемонструвала.

22/02/18

 

НАРАДА

«Підведення підсумків роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2017 рік та перспективи роботи на 2018 рік»

05 лютого 2018 року під головуванням директора ДУ «Рівненська фітолабораторія» Вікторчук Руслани Вікторівни була проведена нарада на тему: «Підведення підсумків роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2017 рік та перспективи роботи на 2018 рік».

Директором ДУ “Рівненська обласна фітолабораторія” в ході проведення наради була звернута увага на процес аналізування здачі звіту Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2017 рік до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Під час проведення наради було заслухано доповіді керівників структурних підрозділів, головного фахівця з кадрової роботи та головного фахівця – юрисконсульта.

Безумовна увага директора була звернута на роботу відділу фітосанітарного аналізу, а саме в частині продовження етапів акредитації, вказаного відділу відповідно до вимог ДСТУ ISO/IES 17025:2006.

Також, важливим етапом в діяльності лабораторії на 2018 рік є акредитація відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу. Тому, всю увагу було акцентовано на підготовку необхідного пакету документів, які мають скеровуватися до Національного агентства з акредитації України.

06/02/18

 

І Н Ф О Р М А Ц І Я

про стан посівів озимих культур в Рівненській області на 5 лютого 2018 року

За інформацією Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН України в січні спостерігалась аномально тепла погода з достатньою кількістю опадів. Середньодобова температура повітря за місяць становила мінус 2,1 оС, що вище кліматичної норми на 3,3 оС. Опадів випало 28,1мм, що на рівні кліматичної норми, переважна кількість опадів була у вигляді дощу. Не зважаючи на те, що перехід середньдобової температури повітря через плюс 5оС, тобто припинення активної вегетації озимих культур, зафіксовано 11 листопада, позитивні температури повітря сприяли подовженню вегетації зимуючих рослин до стабільного настання мінусових температур, тобто до 8 січня. Середньодобова температура повітря понижувалась поступово до мінус 10,5 оС (16 січня) та до мінус 12,5 оС (23січня). В цей період спостерігався незначний сніговий покрив (2-3см), найнижча температура грунту на глибині залягання вузла кущення становила мінус 6,4 оС (16 січня). З 28 січня спостерігається підвищення середньодобової температури повітря до 4,1 оС (30 січня). Початок лютого характеризується теплою погодою із значними снігопадами, 4 лютого випало 12 мм опадів, що створило сніговий покрив товщиною 20-25 см.

Озимі зернові культури

Моніторинг посівів озимих зернових культур показав, що вони знаходяться в доброму та задовільному стані.

Рослини зелені, тургорні, без видимих ознак значних ушкоджень морозами.

Моніторинг вмісту вуглеводів у рослинах свідчить про зменшення їх кількості, як у листках так і у вузлах кущіння порівняно з даними на початку січня, що характерно для періоду зимівлі. Запаси вуглеводів у вузлах кущіння рослин озимої пшениці на дату спостереження знаходяться на рівні 28-30%, що достатньо для доброї перезимівлі.

Умов для загибелі рослин в період зими не відмічалося.

Озимий ріпак

Моніторинг посівів ріпаку озимого показав, що вони знаходяться в доброму стані. Рослини зелені, тургорні, без видимих ознак значних ушкоджень морозами. Навіть на загущених посівах ранніх та оптимальних строків сівби, де у рослин відбулося витягування точки росту, значних ушкоджень морозами не спостерігається.

06/02/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01.2018 ПО 31.01.2018 РОКУ

За даний період 2018 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2021 зразок об'єктів регулювання, у тому числі: вітчизняних -1859 зразків та 162 по імпорту . Відповідно до поданих зразків проведено 4968 аналізів, із них 4641 по вітчизняних об’єктах регулювання та 327 по імпортних. Видано 568 висновків фітосанітарної експертизи: 505- вітчизняних та 63 по імпорту.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.
Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 12 видів нерегульованих некарантинних організмів у 43 випадках при проведенні гербологічної експертизи.

Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізку польову, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лободу білу, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Проведеними фітопатологічними дослідженнями фахівцем ідентифіковано 6 видів хвороб у 131 випадку, а саме: Ceratocystis (sp) - Синя полосатість, Penicillium sp. - Сіро-зелена цвіль та Blue stain fungi - Сині плями грибів - пиломатеріали соснові, Alternaria tenuis — Альтернаріоз у зерні пшениці, ячменю, житі та насінні льону. Drechslera teres Ito. - Сітчастий гельмінтоспоріоз у зерні ячменю. Tilletia tritici Wint -Тверда сажка у зерні кукурудзи. Перелічені обєкти регулювання були призначені для відвантаження на експорт.

При огляді пиломатеріалу соснового, який відвантажувався на експорт виявлено ходи Вусача чорного домового - Hylotrupes bajulus L.
За звітний період виявлено регульований шкідливий організм обмежено- поширених в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, при проведенні гербологічної експертизи сорга зернового та сої у 9-ти випадках. Вищевказані зернові відвантажувались на експорт.

05/02/18

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 16 СІЧНЯ 2018 РОКУ

Початок нового року відзначався значно вищим від середньобагаторічного температурним режимом, лише з кінця першої декади спостерагіються зниження температури повітря до рівня їх норм.

Опади впродовж першої половини січня випадали у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу, сума їх відповідає 110-160% середньобагаторічних значень, не кругом спостерігалося утворення снігового покриву.

Не характерний для зимового періоду температурний режим першої декади січня був загрозливим ослабленими посівами озимих культур , проте на даний час погіршення стану посівів не відмічено, їх перезимівля проходить добре і задовільно.

Зокрема, за даними департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації стан посівів озимих культур в області наступний:

 

Назва культури добрий задовільний слабкі та зріджені
Озимі на зерно 54% 37% 9%
Озимий ріпак 50% 42% 8%

 

Проте, зазначені погодні умови були несприятливими для життєдіяльності мишоподібних гризунів. В понижених місцях спостерігалося затоплення нір дощовою та талою водою, яка періодично замерзала, що призводило до загибелі гнізд, молодняку та дорослих гризунів , їх загибель відмічено в межах 18-25%, значно знизилась риюча здатність гризунів.

Моніторинг сільськогосподарських культур показав заселеність 20-26% посівів озимих зернових і озимого ріпаку мишоподібними гризунами з чисельністю 1,8-2,5 жилих колоній на гектар, що дещо нижче економічного порогу шкодочинності, чисельність мишоподібних гризунів на посівах багаторічних трав 111-1V року використання 5-7 жилих колоній на гектар при 100% заселенні площ.

Обстеження зерносховищ, складських приміщень на заселеність фуражного і насінневого матеріалу комірними шкідниками показало їх відсутність у насінневому матеріалі та слабку ступінь заселення фуражного зерна борошняним кліщем в 15% зразків і в 10% партій зерна комірними довгоносиками з чисельністю 1-2 екз. жуків в 1 кілограмі.

16/01/18

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01.2017 ПО 31.12.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” у 2017 році було проаналізовано 25783 зразки об'єктів регулювання:

 • 3062 імпортних;
 • 22721 вітчизняних

Проведено 57681 аналізів та видано 7177 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні гербологічної експертизи від вітчизняних об'єктів регулювання, а саме: сорго червоного та білого, льону, проса жовтого, сої продовольчої було виявлено регульований шкідливий організм обмежено поширений в Україні - амброзію полинолисту (Ambrosia artemisifolia L.) в 41 випадку. Разом з тим на експертизу від фітосанітарних інспекторів надходили зразки рослинного матеріалу, в результаті проведеного дослідження підтверджено 4 випадки амброзії полинолистої.

При проведенні фітогельмінтологічної експертизи зразків які надходили від фітосанітарних інспекторів під час інвентаризації нематодовогнищних земельних ділянок, було підтверджено наявність обмежено-поширеного в Україні регульованого шкідливого організму- золотистої картопляної нематоди в 482 випадках.

При проведенні аналізування феромонних пасток, які надійшли від державних фітосанітарних інспекторів для виявлення регульованих шкідливих організмів в 60 випадках виявлено обмежено поширений в Україні карантинний організм Diabrotica virgifera virgifera Le Conte - західний кукурудзяний жук.

Щодо інших шкідливих організмів у вітчизняних об'єктах регулювання було виявлено 226 видів бір'янів, хвороб та шкідників у 5092 випадках.

При обстеженні імпортних об'єктів регулювання виявлень карантинних організмів не було. Щодо інших шкідливих організмів виявлено 18 видів шкідників, хвороб та бур'янів у 33 випадках.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО КІЛЬКІСТЬ ПРОВЕДЕНИХ АНАЛІЗІВ НАСІННЯ ТА САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2017 РІК

Фахівцями відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 41 зразок від 13 суб'єктів господарювання.

Фахівцями відділу проведено 78 аналізів на визначення сортової чистоти, маси 1000 насінин, визначення схожості і енергії проростання та вологості насіння.

05/01/2018

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 6 ГРУДНЯ 2017 РОКУ

Листопад в області був помірно теплим і сирим. Середня місячна температура повітря була на 1,2º вище норми і склала 3,1º.

Опади випадали у вигляді дощу, мокрого снігу, і снігу, сума їх склала 125-140% середніх багаторічних місячних значень, місцями утворювався тимчасовий сніговий покрив.

Внаслідок зниження середніх добових температур повітря нижче біологічного мінімуму (+5º), 12 листопада відмічено припинення вегетації озимих культур.

Моніторинг посівів озимих зернових культур показав, що вони знаходяться в доброму і задовільному стані. Рослини озимої пшениці середньостиглих сортів за оптимальних строків сівби (111 декада вересня) на час припинення вегетації знаходяться на початку кущіння, утворивши 1-2 бічні пагони, за пізніх строків сівби — в фазі сходів. Розвиток рослин по фазах відповідає багаторічному і випереджає минулорічні показники на 10-12 днів.

На даний час густота посівів складає 415-480 рослин на кв.м., що достатньо для формування високопродуктивних посівів у майбутньому.

Моніторинг посівів озимого ріпаку показав, що вони знаходяться в доброму стані. За висівання ріпаку в оптимальні строки з 15 по 20 серпня рослини сформували осінню розетку від 8 до 12 штук листків, діаметр кореневої шийки 11-15 мм, діаметр розетки листків 29,7-35,6 см при густоті рослин 52-60 шт./кв.м., середня вага рослин становить 62г, що відповідає середньобагаторічним показникам. Посіви ріпаку за сівби з 20-25 серпня сформували розетку, яка складається з 8-10 штук листків, діаметр кореневої шийки 8-10 мм, діаметр розетки листків від 19,1 до 21,3 см за густоти рослин 50-55 шт./кв.см., що на рівні минулих років. На площах, де сівбу проводили в пізніші строки з 25 серпня проростання насіння знизилось на 15-20% і на даний час такі посіви зріджені, рослини сформували малорозвинену розетку з 6 до 7 штук листків.

Погодні умови були малосприятливими для життєдіяльності мишоподібних гризунів, відмічається незначне зростання їх чисельності.

Аналіз даних заселеності сільськогосподарських угідь мишоподібними гризунами показав:

Озима пшениця — заселеність посівів за листопад зросла з 14 до 21%, відповідно чисельність жилих колоній на гектарі з 1,0 до 2,2.

Озимий ріпак — на початок листопаду гризунами заселялось 18% обстежених площ, зараз — 32%, чисельність жилих колоній на одному га утримується в межах двох.

Багаторічні трави заселені практично повністю, чисельність жилих колоній на травах ӀӀӀ-IY року використання від 6 до 8 на гектар.

Захисні обробки сільськогосподарських культур проти мишоподібних гризунів в області проведено на площі 1,2 тис.га.

06/12/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.11.2017 по 30.11.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 1950 зразків об'єктів регулювання, у тому числі: вітчизняних — 1777зразків та 173 по імпорту. Відповідно до поданих зразків проведено 4546 аналізів, видано 570 висновків фітосанітарної експертизи: 494- вітчизняних та 76 по імпорту.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 17 видів нерегульованих некарантинних організми у 54 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи найбільше зустрічались: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Vicia cracca L. - Горошок мишачий, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Chenopodium album L. - Лобода біла, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Cirsium arvense L - Осот рожевий польовий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Galium aparine L. - Підмаренник чіпкий, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Під час проведення ентомологічної експертизи пиломатеріалу соснового було виявлено личинку Вусача чорного домового - Hylotrupes bajulus L.

Щодо фітопатологічних досліджень виявлено - Streptomyces scabies - Паршу звичайну, Ceratocystis (sp) - Синю полосатість, Blue stain fungi - Сині плями грибів, Penicillium sp. - Сіро-зелену цвіль.

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні, то при проведенні гербологічної експертизи зразків сої продовольчої які призначались для експорту в Білорусію та Польщу ідентифіковано Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зію полиноли́сту, 2 випадки виявлення.

01/12/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 15.10.2017 по 15.11.2017 РОКУ

За даний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2065 зразків об'єктів регулювання, у тому числі: вітчизняних -1874 зразок та 191 - по імпорту . Відповідно до поданих зразків проведено 4847 аналізів. Видано 590 висновків фітосанітарної експертизи: 510- вітчизняних та 80 по імпорту.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, при проведенні гербологічної експертизи було виявлено 14 видів нерегульованих некарантинних організмів у 75 випадках.

Із них найбільш поширені: Convolvulus arvensis L. - Берізку польову, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лободу білу, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Проведеними фітопатологічними дослідженнями фахівцем ідентифіковано Aspergillus niger - Чорна пліснява -дрова паливні соснові, пиловник сосновий; Ceratocystis (sp) - Синя полосатість та Penicillium sp. - Сіро-зелена цвіль - пиломатеріали соснові. Перелічені обєкти регулювання були призначені для відвантаження на експорт.

При огляді пиломатеріалу соснового, який відвантажувався на експорт виявлено ходи Вусача чорного домового - Hylotrupes bajulus L.

За звітний період регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні, при проведенні фітосанітарних експертиз не виявлено.

20/11/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 17 ЛИСТОПАДА 2017 РОКУ

Перша декада листопада була відносно теплою та дуже сирою. Середня декадна температура повітря була на 2-3º вище середніх багаторічних показників, а добові коливання спостерігалися в межах +1º - +10ºС.

На більшій частині території області, сума опадів дорівнювала 118-140% декадної норми. Середня відносна вологість повітря була високою 91-96%. Запаси продуктивної вологи впродовж посівної кампанії були достатніми. На вересневих посівах рослини озимої пшениці знаходяться у фазі кущіння, жовтневі посіви менше розвинені 2-3 листок, стан рослин добрий.

Озимий ріпак в хорошому стані у фазі добре розвинутої розетки.

Триває подальше розмноження та розселення мишоподібних гризунів, відмічається зростання заселеності площ озимих зернових з 13 до 19 відсотків та збільшення кількості жилих колоній на гектарі з однієї до 1,9. Заселеність площ озимого ріпаку дещо зросла, а чисельність жилих колоній залишається на рівні жовтня.

Підвищена вологість повітря за оптимальних температур призвели до накопичення інфекцій борошнистої роси, септоріозу в посівах озимої пшениці, прояву перших ознак бурої листкової іржі, пероноспорозу та альтернаріозу в посівах озимого ріпаку.

Захисні обробки сільськогосподарських культур проти мишоподібних гризунів в області проведено на площі 0,6 тис.га.

17/11/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 26 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

Більшість днів звітного періоду характеризувалися аномально теплою сухою погодою. Середня декадна температура повітря за другу декаду виявилася на 4-5º вищою за норму і становила 12-13º.

На більшій частині випадали дощі, сума їх складала 124-150% багаторічних показників, тому середня відносна вологість повітря була досить високою — 88-90%.

Початок третьої декади був холодним, мокрим з різким поривчастим вітром.

На більшості площ у озимих культур спостерігаються фази: проростання зерна, сходи,111-й лист.

У озимого ріпаку триває формування розетки за доброго стану рослин.

Тепла погода, достатня кормова база стимулюють розмноження і розселення мишоподібних гризунів. Заселеність озимини знаходиться в межах 14%, озимого ріпаку — 19% багаторічних трав другого-третього року використання до 100% обстежених площ. Відповідно середня чисельність жилих колоній на гектарі знаходяться на рівні: одна, дві та шість і від 2 до 7 жилих нір в колоніях.

Досить висока відносна вологість повітря сприяє розвитку альтернаріозу на нижніх листках озимого ріпаку та розвитку хвороб зернових.

26/10/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.10.2017 по 15.10.2017 РОКУ

За даний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 944 зразки об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 2185 аналізів, видано 266 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 11 видів нерегульованих некарантинних організми у 363 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи виявили: Convolvulus arvensis L. - Берізку польову, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лободу білу, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Під час проведення ентомологічної експертизи вкладишів феромонних пасток які надійшли на виявлення каліфорнійської щитівки виявили Simulium ornatum — Мошку та Muscina stabulans - Муху хатню.

Щодо фітопатологічних досліджень фахівцем ідентифіковано Penicillium sp. - Сіро-зелену цвіль при проведенні аналізу дров паливних соснових які призначені на експорт.

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні, то при проведенні гербологічної експертизи зразків сої продовольчої та сої для промислової переробки які призначались для експорту в Білорусію та Польщу ідентифіковано Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зію полиноли́сту, 30 випадків виявлення.

20/10/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 12 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

Перша декада жовтня, за даними гідрометеоцентру, була сирою і прохолодною. Середня декадна температура повітря склала 8,2º, що майже на 2º нижче за норму, а коливання температури в межах доби складало від -1º до +15º.

За звітний період випало 19-21 мм опадів або 125-130% багаторічних показників, середня відносна вологість повітря була високою 81-85%.

Такі гідрометеорологічні показники стимулювали подальший розвиток хвороб на падалиці зернових культур, зокрема плямистостей, борошнистої роси та септоріозу, а також прояв альтернаріозу на рослинах озимого ріпаку та кореневих гнилей в посівах озимих зернових.

На посівах озимого ріпаку в окремих вогнищах спостерігалася слабка шкодочинність листогризучих гусениць та несправжніх гусениць ріпакового пильщика.

Достатня кормова база та відносно високий температурний фон створюють сприятливі умови для зростання чисельності мишоподібних гризунів та розширення їх ареалу.

Триває розмноження та шкідливість гризунів на стерні, багаторічних травах де їх налічується по 4-8 жилих колоній на один гектар, озимого ріпаку та озимих зернових відповідно із заселенням до 10 та 5% площ.

12/10/17

 

Інформація про проведену нараду: “Процес акредитації фітосанітарної лабораторії відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 та розширення її сфери діяльності в частині насінництва і розсадництва”

28 вересня 2017 року на базі управління фітосанітарної безпеки Гловного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області проведено нараду на тему “Процес акредитації фітосанітарної лабораторії відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 та розширення її сфери діяльності в частині насінництва і розсадництва”. Нарада відбулась за участю начальника управління фітосанітарної безпеки Патрашки Валентини Павлівни, директора ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” Вікторчук Руслани Вікторівни, фахівців відділів фітосанітарного прогнозу, фітосанітарного аналізу, визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” та спеціалістів відділів фітосанітарних заходів на кордоні, карантину рослин, контролю за обігом засобів захисту рослин та прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.

Директором лабораторії звернута увага на підготовку проведення акредитування відділу фітосанітарного аналізу у відповідності до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006. Зазначено, що фахівцями лабораторії прикладаються максимум зусиль для виконання поставлених перед ними завдань.

Під час наради фахівцями висвітлено роботу яка була проведена з акредитації та підготовки переліку документів які необхідні для акредитації органу оцінки відповідності.

На даний час до Національного агенства з акредитації України подано відповідний пакет документів.

Разом з тим, спеціалістами підведено підсумки роботи лабораторії та управління фітосанітарної безпеки за вісім місяців поточного року та сформовані плани роботи на четвертий квартал 2017 року.

Фахівцями лабораторії, були обговорені організаційні та проблемні питання, що виникають в процесі підготовки до акредитації, та розглянуто шляхи їх вирішення. Присутні були ознайомлені із організацією системи якості, вимогами та етапами впровадження. Розглянуто та обговорено окремі вимоги національного стандарту ДСТУ ISO/ІЕС 17025:2006 щодо системи якості у фітосанітарній лабораторії. Увага була приділена щодо правильного заповнення документів, зокрема заявки на проведення фітосанітарної експертизи, заключення договорів із суб'єктами господарювання та доставки зразків до відділу фітосанітарного аналізу.

Заступником директора фітосанітарної лабораторії висвітлено роботу відділу фітосанітарного аналізу, зокрема щодо кількості проведених аналізів, виданих висновків фітосанітарної експертизи та кількості виявлених регульованих шкідливих організмів в об'єктах регулювання які були направлені до відділу.

Завідувачем відділу фітосанітарних процедур проінформовано присутніх про виконаний об'єм робіт за звітний період, зокрема щодо кількості проведених фітосанітарних моніторингів на встановлення фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур на заселення шкідниками, ураження хворобами, засміченості бур’янами в поточному році.

За результатами наради було дано ряд доручень, які, зокрема, стосувалися забезпечення належного виконання плану роботи на 2017 рік.

03/10/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.09.2017 по 30.09.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 2299 зразків об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 4888 аналізів, видано 637 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання регульованих та інших шкідливих організмів виявлено не було.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 58 видів нерегульованих некарантинних організми у 695 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи найбільше зустрічались: Convolvulus arvensis L. - Берізка польова, Centaurea cyanus L. - Волошка синя, Avena fatua L. - Вівсюг звичайний, Galinsoga parviflora - Галінсога дрібноквіткова, Vicia cracca L. - Горошок мишачий, Polygonum convolvulus L. - Гірчак берізковий, Polygonum persicaria L - Гірчак почечуйний, Erigeron canadensis L. - Злинка канадська, Canabis sattiva L. - Коноплі посівні, Chenopodium album L. - Лобода біла, Papaver rhoeas L. - Мак дикий, Panicum viride L. - Мишій зелений, Panicum graucum L. - Мишій сизий, Xanthium strumarium L. - Нетреба звичайна, Cirsium arvense L - Осот рожевий польовий, Artemisia campestris - Полин польовий, Echinochlora crusgalli L. - Просо куряче, Galium aparine L. - Підмаренник чіпкий, Polygonum aviculre L. - Спориш звичайний.

Під час проведення ентомологічної експертизи найбільше виявлялись: Pyraustidae sp — Вогнівка, Spilosoma menthastri Esp - Медведиця крапчаста, Autographa gamma - Совка гамма, Scotia segetum - Совка озима.

Щодо фітопатологічних досліджень найбільше виявлень припала на Alternaria tenuis — Альтернаріоз, Cladosporium herbarum - Оливкову плямистість, Tilletia tritici Wint -Тверду сажку.

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні:

 • при аналізуванні феромонних пасток які надійшли до відділу фітосанітарного аналізу від державних фітосанітарних інспекторів Рівненської області встановлено 30 випадків виявлення (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) західного кукурудзяного жука;
 • при проведенні гербологічної експертизи зразків рослинного матеріалу які надійшли на підтвердження з метою запровадження карантинного режиму ідентифіковано (Ambrosia artemisiifolia L.) амбро́зію полиноли́сту. Кількість випадків виявлення становить три штуки.

02/10/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 25 ВЕРЕСНЯ 2017 РОКУ

В порівнянні з середньобагаторічними значеннями температур звітний період в області був помірно-теплим із значною кількістю опадів. Середні температури повітря перевищували норму на 3-4º. Найвища температура повітря досягла 29º, а на поверхні грунту 41-43º. Мінімальна температура повітря не знижувалась нижче 5º у повітрі та на поверхні грунту.

За другу половину вересня в області вже випало 65 мм опадів або 107% місячної норми.

Такі погодні умови сприяли подальшому прояву та поширенню хвороб на падалиці зернових культур: борошнистої роси, септоріозу, плямистостей та бурої листкової іржі, що сприяло створенню підвищеного запасу інфекції згаданих хвороб для посівів в подальшому.

В денні години за підвищення температурних показників до 16-20º тривав літ та спостерігалося розселення цикадок, попелиць, гостроголових клопів, шведської мухи на падалиці зернових культур.

Висока відносна вологість повітря призвела до значного ураження кошиків соняшника білою гниллю.

Посіви сої достигають, на ранніх сортах триває десикація. На пізніх сортах спостерігається зростання ураженості рослин бактеріальним опіком, аскохітозом та фузаріозним в’яненням.

В посівах озимого ріпаку осередково спостерігається шкодочинність несправжніх гусениць ріпакового пильщика, білокрилки та листогризучих совок.

Відмічається зростання чисельності мишоподібних гризунів в місцях резервації, зросла їх риюча здатність та інтенсивність пошкодження овочевих культур, почалося заселення посівів озимого ріпаку.

25/09/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ РЕГУЛЬОВАНИХ ШКІДЛИВИХ ОРГАНІЗМІВ З 01.07.2017 ПО 01.09.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого походженням з Кіровоградської області Новомиргородського району виявлено карантинний організм обмежено-поширеного в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста, партія проса 22,05 тонни, пункт призначення Італія. Про виявлення було проінформовано власника вантажу та державного фітосанітарного інспектора.

При проведенні ентомологічної експертизи феромонних пасток які були встановленні державними фітосанітарними інспекторами на виявлення регульованих шкідливих організмів, фахівцями лабораторії при аналізуванні направлених відповідних пасток підтверджений карантинний організм обмежено-поширений в Україні (Diabrotica virgifera le Conte) - західний кукурудзяний жук. Регульований шкідливий організм виявлений в Дубенському районі с.Тараканів на площі 75,78 га, Гащанському районі с.Тучин на площі 58 га, Здолбунівському районі с.Здовбиця на площі 147 га та Острозькому районі с.Тесів на площі 39 га. Загальна кількість феромонних пасток в яких виявлено західного кукурудзяного жука складає 30 штук.

За результатами фітосанітарних експертиз головами районних державних адміністрацій видано розпорядження про запровадження карантинного режиму по західному кукурудзяному жуку.

15/09/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.07.2017 по 31.08.2017 РОКУ

За вказаний період 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 4648 зразків об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 9045 аналізів, видано 1246 висновків фітосанітарної експертизи.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то при проведенні експертиз направлених зразків фахівцями було виявлено 18 видів нерегульованих некарантинних організми у 33 випадках.

При проведенні експертиз імпортних об'єктів регулювання фахівцем ентомологом було виявлено: Carpophilus hemipterus L.(Блищик сухофруктовий) у вантажі яблук сушених походженням з США; Drosophila pseudoobscura (Дрозофіла Псевдообскура) у вантажі салатів походженням з різних країн через Польщу; Schiozaphis graminum (Злакова попелиця) у вантажі петрушки походженням з різних країн через Польщу; Acyrthosiphon pisum (Попелиця горохова) у вантажі салатів походження з різних країн через Польщу; Oryzaephilus surinamensis L. (Суринамський мукоїд) у вантажах мускатного горіха з Індії та у рисі з США; Frankliniella intonsa (Трипс звичайний) у вантажі салатів походженням з різних країн через Польщу; Aonidiella aurantii Mask (Червона помаранцева щитівка) у вантажах апельсинів з Єгипту, лимонів з Туреччини та лаймів з різних країн через Польщу; Lepidosaphes ulmi (Щитівка яблунева комовидна) у вантажі мандарин з Греції. Фахівцем гербологом виявлено:Vicia cracca L. (Горошок мишачий) у вантажі пшениці з Німеччини; Polygonum convolvulus L.(Гірчак берізковий), Panicum graucum L. (Мишій сизий), Polygonum aviculre L. (Спориш звичайний) у вантажах насіння кормового буряку з Польщі; Chenopodium album L.(Лобода біла) та Rumex conglomerates Murr (Щавель клубчастий) у вантажах кмину цілого з різних країн; Amaranthus albus L. (Щириця біла) у вантажі кумину з різних країн. При проведенні фітопатологічної експертизи виявлено: Botrytis cinerea Pers (Сіра гниль) та Penicillium sp. (Сіро-зелена цвіль) у вантажі цибулі-сівок походженням з Нідерландів; Botrytis sp. (Сіра гниль) у вантажі фізалісу походженням з різних країн через Польщу.

Щодо вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 164 види нерегульованих некарантинних організми у 579 випадках.

При проведенні гербологічної експертизи найбільше зустрічались: Polygonum convolvulus L. (Гірчак берізковий), Chenopodium album L. (Лобода біла), Convolvulus arvensis L. (Берізка польова), Panicum graucum L. (Мишій сизий), Sonchus arvensis L. (Осот жовтий польовий).

Під час проведення ентомологічної експертизи найбільше виявлялись: Pyraustidae sp. (Вогнівка), Homoeоsoma nebulellum (Вогнівка соняшникова), Sciaridae sp. (Грибний комарик), Syrphus ribesii L.(Дзюрчалка сирф), Buprestis mariana (Златка велика соснова), Pyrrhocori apterus (Клоп-солдатик), Selatosomus aeneus L.(Ковалик блискучий), Limonius minutus (Ковалик малий), Agriotes obscurus L.(Ковалик темний), Ips sexdentatus Boern. (Короїд шестизубий), Psyllima (Листоблішки), Archips rosana (Листовійка розанна), Agelastica alni L. (Листоїд вільховий), Spilosoma menthastri Esp (Медведиця крапчаста), Oniscus asellus (Мокриця звичайна), Cantharius furca L. (Мягкотілка чорноголова), Autographa gamma (Совка гамма), Scotia segetum (Совка озима), Mordellistena parvula (Шипоноска), Lymantria monacha (Шовкопряд монашка), Carpocapsa pomonella (Яблунева плодожерка).

Щодо фітопатологічних досліджень найбільше виявлень припала на Drechslera teres Ito.(Сітчастий гельмінтоспоріоз) та Drechslera sorokiniana Shaem. (Темно-буру плямистість).

Щодо виявлення регульованих шкідливих організмів обмежено- поширених в Україні:

- при аналізуванні феромонних пасток які надійшли до відділу фітосанітарного аналізу від державних фітосанітарних інспекторів Рівненської області встановлено 30 випадків виявлення західного кукурудзяного жука;

- при проведенні гербологічної експертизи проса жовтого встановлено (Ambrosia artemisiifolia L.) Амбро́зію полиноли́сту, один випадок виявлення. Кінцевий пункт призначення партії вантажу – Італія.

15/09/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 15 ВЕРЕСНЯ 2017 РОКУ

За інформацією Рівненського обласного центру з гідрометеорології у першій декаді вересня відмічалася помірно тепла волога погода. Середня декадна температура повітря склала 15º, що практично в межах норми. Добові коливання температур спостерігалися в межах від 6 до 26 градусів. Сума ефектичних температур вище +10º досягла 999º, що на 67º вище від багаторічних показників та на 205º нижче минулорічного.

За декаду випало 35-38мм дощу, що складає 145-160% норми. Середня відносна вологість повітря за звітний період досягла 80%.

В області триває масове збирання картоплі та овочів, завершується посів озимого ріпаку , який посіяний на площі 20 тис.га, триває сівба озимої пшениці і жита, відповідно проведено посів на площі 2,0 тис.га та 4,2 тис.га.

На посівах озимого ріпаку рослини знаходяться у фазі 1-3 листка, на ранніх — у фазі 5-7 листка у доброму стані. Посіви заселяють хрестоцвітні блішки та польові клопи, в окремих вогнищах спостерігається шкодочинність білокрилки та гусениць ріпакового пильщика, у понижених місцях виявлено чорну ніжку рослин.

Спостерігається розселення мишоподібних гризунів на овочеві культури і картоплю відмічається зростання їх чисельності на стерні зернових культур та багаторічних травах, заселення посівів озимого ріпаку не виявлено.

На посівах кукурудзи продовжується не висока шкодочинність гусениць кукурудзяного стеблового метелика, як в стеблах так і качанах.

В посівах сої триває слабка шкодочинність попелиці, листогризучих совок, відмічається ріст ураженості рослин бактеріальним опіком, пероноспорозом, на окремих площах відмічено фузаріозне в’янення.

15/09/17

 

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

На плантаціях ріпаку масово почали з’являтися сходи, на ранніх посівах рослини знаходяться у фазі п’ятого листка.

Обстеження посівів показало заселення рослин хрестоцвітними блішками і польовими клопами, в окремих вогнищах спостерігається масове розмноження та шкодочинність білокрилки і гусениць ріпакового пильщика. Економічний поріг шкодочинності згаданих шкідників: блішок, клопів 3-5 екз.на рослину, пильщика 5-7 личинок на рослину, білокрилки — 10 особин на лист при заселенні 10-12% рослин.

Різкі перепади температури повітря напротязі доби, підвищення вологості повітря, випадання великої кількості опадів в останні дні призвело до появи чорної ніжки в посівах.

Такий фітосанітарний стан посівів озимого ріпаку в даний період вимагає особливої уваги та контролю, а при перевищенні економічного порогу шкодочинності згаданих шкідників-захисних обробок рослин.

05/09/17

 

ПОЯВА ДІАБРОТИКИ В УМОВАХ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Серед шкідників, віднесених до Переліку карантинних організмів України, особливої уваги заслуговує західний кукурдзяний жук-діабротика, який активно розповсюджується на нові території і стає одним із найголовніших шкідників кукурудзи.

В Рівненській області з середини серпня виявлено імаго самців західного кукурудзяного жука в феромонних пастках, які були встановлені в посівах кукурдзи Дубенського, Острозького, Гощанського, Здолбунівського районів на площі 319,78 га. Швидкому поширенню шкідника сприяє відсутність сівозмін та беззмінне вирощування кукурудзи.

Шкодять як жуки, так і личинки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани. При живленні жуків на генеративних органах зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

Особливо шкодочинні личинки, які живляться коренями кукурудзи, призводячи до зменшення їх маси, поганого розвитку і ураження гнилями, що надають їм бурого забарвлення. Рослини стають ослабленими і чутливими до різних захворювань, унаслідок того, що жуки та личинки є воднораз і переносниками різних збудників захворювань кукурудзи: грибних, бактеріальних, вірусних.

Західний кукурудзяний жук є монофагом: личинки живляться лише коренями кукурудзи. Але при її відсутності певний час можуть харчуватись корінням деяких злакових трав. Жуки живляться пилком, маточковими стовпчиками, крім цього, вони можуть живитися пилком інших рослин з родини гарбузових, бобових, злакових та складноцвітних.

Діабротика розвивається протягом року лише в одному поколінні. Жуки в наших умовах виходять з грунту наприкінці липня-середині серпня, період виходу триває близько 6 тижнів. Через два тижні після виходу імаго, самки починають відкладати яйця в поверхневий шар грунту біля основи стебла рослин. Яйцекладка закінчується наприкінці серпня і у вересні основна маса жуків гине, але за теплої осені жуки зустрічаються в природі до кінця жовтня.

Зимує західний кукурудзяний жук в стадії яйця. Навесні при середній температурі грунту 11-12,8º личинки відроджуються починаючи живлення коренями кормових рослин. Про заселення посівів шкідниками свідчить відставання рослин у рості, пожовтіння, а в кінці літа — поляганні рослин кукурудзи у вигляді гусячої шиї.

У разі виявлення західного кукурудзяного жука на території господарств вживають всіх заходів з ліквідації первинного вогнища згідно з карантинними правилами, для чого передбачено запобіжні, організаційні, агротехнічні, біологічні та хімічні заходи.

 04/09/17

 

ПОВІДОМЛЕННЯ

 Державна установа “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” інформує, що відділом з визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу проводиться аналіз посівної якості насінневого матеріалу. 

Розмір плати за вказані послуги проводиться згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.02.2013 року №96.

Аналізи проводитимуться на визначення за наступними критеріями:

 • визначення сортової чистоти зразка насіння — 34,82 грн;
 • визначення маси 1000 насінин — 30,56 грн;
 • визначення схожості, енергії проростання насіння — 35,70 грн;
 • визначення вологості зразка насіння — 32,92 грн.

Для визначення посівних якостей насіння та/або товарних якостей садивного матеріалу з видачею протоколу випробувань суб’єкт господарювання подає до ДУ “Рівненська фітолабораторія” заявку відповідного зразка, згідно додатку.

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.01.2017 ПО 30.06.2017 РОКУ

За перше півріччя 2017 року фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 13141 зразкок об'єктів регулювання. Відповідно до поданих зразків проведено 29364 аналізи, видано 3689 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні гербологічної експертизи вітчизняних об'єктів регулювання виявлено 7 випадків виявлення карантинного організму обмежено-поширеного в Україні Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста.

При проведенні фітогельмінтологічної експертизи зразків грунту з Дубровицького, Володимирецького, Рокитнівського, Сарненського та Березнівського районів Рівненської області підтверджено наявність регульованого шкідливого організму Globodera rostochiensis (Woll)-Золотиста картопляна нематода в 482 випадках.

Щодо інших шкідливих організмів, то при аналізуванні зразків фахівцями виявлено 100 видів шкідників, хвороб та бур'янів у 1381 випадку.

05/07/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 27 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Протягом звітного періоду в області утримувалась переважно тепла з опадами погода. Середньодобова температура повітря третьої декади складала 18,8º, що практично в межах багаторічних показників, а добові коливання - відмічалися від 8 до 28º. За п”ять днів випало 30,6 мм опадів або 118% декадної норми.

Сума ефективних температур вище +10 на 27 червня досягла 330º, що в межах багаторічних показників та на 120º меньше минулорічного.

Такі погодні умови були сприятливі для росту і розвитку с/г культур та дещо прискорили фенофази розвитку основних шкідників.

В центральних та південних районах області посіви зернових продовжували слабо заселяти хлібні жуки, клопи-черепашки, польові клопи, злакова попелиця. Відмічено початок, заселення колосся крилатими самками черемхово- злакової попелиці та утворення колоній, триває масове заляльковування личинок п’явиці. Листову поверхню слабо уражували борошниста роса, септоріоз, піренофороз. Після випадання опадів останніми днями виявлено перші ознаки фузаріозу на білостебельних та пустоколосих рослинах.

На присадибних ділянках ячменю виявлено летучу сажку з ураженням 0,002% рослин.

Рослини кукурудзи продовжує заселяти попелиця, триває літ імаго стеблового метелика, який на кінець червня набуває масового характеру розпочалась яйцекладка.

На посівах гороху триває незначна шкодочинність бульбочкових довгоносиків, трипсів, зросла чисельність бобової попелиці та інтенсивність яйцекладки горохової зернівки.

Посіви цукрових буряків дуже слабо заселяє бурякова листкова попелиця, місцями відмічено у вогнищах шкодочинність щитоносок. Досить суттєва шкодочинність листкової попелиці відмічається в посівах кормових та столових буряків, де охоплено 12-25% рослин та по 2-5 листки в слабкому і середньому ступені. Ознак хвороб на рослинах цукрових буряків не виявлено, на кормових і столових буряках слабо проявляється церкоспороз.

У посівах сої продовжують шкодити попелиці, клопи, гусениці листогризучих совок, ознак прояву хвороб не відмічено.

Повсюди тривали захисні обробки посадок картоплі від імаго, личинок 1-1У віків колорадського жука, почалося заляльковування.

Співвідношення температур та вологості повітря 23-24 червня відповідали ”критичним дням” розвитку фітофторозу, прогнозований інкубаційний період дорівнює 6-5 днів, що призведе до появи перших ознак хвороби за сприятливих умов.

Посадки капусти заселяються слабо гусеницями капустяної молі, більш відчутна шкодочинність повсюдно білокрилки.

Сигналізаційне повідомлення

Співвідношення вологості, температури повітря та фенофаза розвтку картоплі 23-24 червня відповідали показникам ”критичних днів” для перезараження рослин фітофторозом. Прогнозований ”інкубаційний період” триватиме сім днів, тому в період до 29 червня слід провести профілактичну обробку посадок картоплі фунгіцидами.

Розтягнутий фенологічний період розвитку колорадського жука спровокував протяжність хімічного захисту посадок картоплі проти шкідника і доцільність поєднання обробок інсектицидами та фунгіцидами.

27/06/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 19 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Скрізь у посівах зернових колосових культур розвиваються та слабко шкодять хлібні клопи, жуки, злакові попелиці, пшеничний трипс, закінчується розвиток личинок п’явиць. Погодні умови та проведені захисні обробки стримували розповсюдження плямистостей, лише на окремих площах зросла ураженість піренофорозом до 16-22% рослин. Випадання дощу в останні дні створює сприятливі умови для розвитку хвороб на колосі в третій декаді червня.

На кукурудзі шкодять попелиці, а з 14 червня розпочався літ імаго кукурудзяного стеблового метелика, інтенсивністю 1-3 метелика на феромонну пастку.

Повсюдно 3-7% гороху пошкоджують попелиці, трипси, бульбочкові довгоносики, проходить яйцекладка горохового зерноїду.

У посівах озимого ріпаку триває шкодочинність личинок капустяної стручкової галиці з пошкодженням 1-2% стручків на 3-5% рослин, альтернаріозом уражено 3-7% рослин.

В посівах сої викошуються польові клопи, попелиці, листогризучі гусениці, бульбочкові довгоносики, ними пошкоджується до 4% рослин.

Рослини цукрових буряків по краях полів дуже слабко заселяються попелицею та яйцекладками мінуючої мухи, триває відродження личинок, заселяється не більше 2% рослин. У посівах кормових буряків заселено листковою попелицею 6-15% рослин в слабкому і середньому ступені. З 12 червня в посівах столових буряків відмічено перші ознаки церкоспорозу.

Скрізь у посадках картоплі розвивається та шкодить колорадський жук, тривають захисні обробки інсектицидами, личинки знаходяться у 1-111 віці, заляльковування буде проходити в третій декаді. На ділянках де зволікають з обробками до 70% рослин картоплі пошкоджено в середньому і сильному ступені. Нестача вологи (середня відносна вологість повітря 61-67%) та низькі нічні температури (6-9ºС) стримують перезараження бадилля картоплі від заражених бульб. Прогнозоване підвищення температурних показників наступного періоду сприятиме розвитку в посадках картоплі сухої плямистості та альтернаріозу.

В посадках капусти триває літ, яйцекладка та відродження личинок капустяної молі і відмічено інтенсивне заселення рослин білокрилкою. У присадибному секторі 6-15% капусти пошкоджується згаданими шкідниками, почалося заселення рослин крилатими самками капустяної попелиці.

У плодових насадженнях з 15 червня спостерігається відродження гусениць яблуневої плодожерки, повсюди шкодять сисні шкідники.

19/06/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 9 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Перша декада червня характеризувалася теплою, практично сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 17,3º, що в межах багаторічних показників. Максимальна температура повітря досягала 27º, мінімальна знижувалась до 7º, місцями до 5º тепла.

В червні випало лише 1-5 мм опадів, середня відносна вологість повітря склала всього 62%.

Сума ефективних температур вище +10º склала 188º, що на 36º нижче норми та на 90º менше минулорічних показників.

Озима пшениця колоситься на переважній частині площ, почалося квіткування; посіви в основному в задовільному стані.

Ранні зернові культури на кінець декади колосяться за доброго стану рослин.

Кукурудза утворила 5-7 листків.

Цукрові буряки знаходяться у фазі 3-4 пар справжніх листків в доброму стані.

Картопля перебуває у фазі утворення бокових столонів за доброго стану рослин.

Соя утворила 2-3 трійчастий листок, стан посівів добрий.

Озимий ріпак вступив в фазу росту стручків за доброго стану рослин.

В посівах зернових культур продовжувалась слабка ”шкодочинність” личинок п’явиць, клопів-щитників, попелиці та трипсів, відмічено появу поодиноких імаго клопа-черепашки та жука-кузьки.

Рослини озимого ріпаку слабко пошкоджуються личинками капустяної галиці та насінневого прихованохоботника.

Посіви цукрового буряка дуже слабко заселені листковою попелицею, проте масове розмноження і підвищена її шкодочинність спостерігається в посівах кормових і столових буряків де заселяється по 1-3 листка в середньому ступені.

Рослини соняшнику почали заселяти крилаті самки гелікризової попелиці.

В посадках картоплі продовжується заселення рослин імаго колорадського жука, їх масова яйцекладка, а з 5 червня, на тиждень пізніше минулорічного, розпочалося відродження личинок із яєць, на кінець декади інтенсивність відродження зросла, масове відродження та шкодочинність личинок буде проходити в другій декаді червня.

В останній день травня розпочався літ імаго яблуневої плодожерки, інтенсивність льоту на протязі декади низька 3-4 екз. за сім днів.

Підвищення вологості повітря в третій декаді травня призвело до поширення інфекції хвороб на с/г культурах, відмічено ріст ураженості озимої пшениці борошнистою росою, септоріозом; на необроблених площах ячменю - гельмінтоспоріозом.

Низька відносна вологість повітря стримує поширення інфекції фітофторозу в посадках картоплі, перші прояви якої в минулому році вже були з 14 червня. Локальне випадання опадів за оптимальних температур повітря може призвести до появи захворювання окремими вогнищами.

На протязі декади спостерагівся досить слабкий літ метеликів озимої та окличної совок, почався літ капустяної совки.

09/06/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 1 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ

Помірно тепла дощова погода третьої декади травня була сприятливою для росту та розвитку сільськогосподарських культур.

Середня декадна температура повітря становила 16,2º що на 1-2º вище багаторічних показників. Максимальна температура досягала 26º, а мінімум — становив 7º, на поверхні грунту +2º. Сума ефективних температур вище +10º досягла 120º, що на 40º нижче норми та на 95º нижче минулорічного.

Локальні, різної інтенсивності опади випадали напротязі всієї декади. Сума їх складала 41-45 мм або 141-150% декадної норми, за місяць в області випало практично 100% місячної норми опадів.. Проте дуже суха середина травня негатично вплинула на відносну вологість повітря і на кінець місяця вона становить лише 60-62%.

Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі ”прапорцевий лист” в задовільному та доброму стані за висоти 40-45см.

Озимий ріпак формує стручки, його висота 110-130 см., стан рослин добрий.

Ранні ярові культури у фазі розвитку — нижній вузол соломини, середня висота ячменю 20-25см., стан рослин добрий.

У цукрових буряків спостерігається друга-третя пара справжніх листків, стан посівів добрий.

Посіви сої знаходяться у фазі сходів — появи трійчастого листа в доброму стані.

В посівах озимих та ярих зернових культур спостерігалося слабке заселення рослин польовими та гостроголовими клопами, коваликами; яйцекладка та відродження личинок п’явиць, утворення колоній злакової попелиці на листі, почалося заселення посівів клопом-черепашкою, місцями у вогнищах відмічається підвищена чисельність трипсів.

Підвищення відносної вологості повітря за оптимальних температур сприяє росту ураженості рослин грибковими хворобами, зокрема борошнистою росою, ознаки захворювання якої відмічені на прапорцевому листку та на стеблі, гельмінтоспоріозом. Для недопущення масового ураження прапорцевого листка та колоса хворобами слід продовжити обробки зернових фунгіцидами.

На рослинах озимого ріпаку триває розвиток і шкодочинність насінневого прихованохоботника та галиці. Відмічається невисока ураженість нижніх листків рослин альтернаріозом.

Посіви сої осередково пошкоджеють бульбочкові довгоносики, відмічено прояв фузаріозу на сім’ядолях.

Продовжується заселення посадок картоплі колорадськими жуками, в зв’язку з нерівномірністю сходів яйцекладка імаго відмічається на бур’янах, грунті інших пасльонових культурах. На початку червня очікується відродження личинок і пік обробок картоплі інсектицидами.

З 30 травня відмічено початок льоту метеликів окличної совки, масовий літ підгризаючих і листогризучих совок очікується в середині червня.

Літ метеликів яблуневої плодожерки розпочинається за накопичення 130º ефективного тепла (+10º), на сьогоднішний день вже є — 120º, тому в першій декаді червня передбачається масовий літ першого покоління шкідника. Боротьбу з ялуневою плодожеркою проводять на початку відродження гусениць, при сумі ефективних температур 230º.

01/06/17

 

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

Різке підвищення температури повітря стимулювало заселення посівів озимої пшениці самками черемхово-злакової попелиці та трипсами. Злакові попелиці почали утворювати колонії личинок чисельністю 4-8 екз. на лист.

Обстеження посівів показало, що чисельність трипсів нині досягає 12-30 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка при ЕПШ — 50-100 екз. Високий температурний фон до кінця травня буде сприяти масовому розмноженню сисних шкідників та високій їх шкодочинності у фазу наливу зерна.

В господарствах слід здійснювати фітосанітарний нагляд за посівами і при чисельності згаданих шкідників вище ЕПШ провести обробку інсектицидами, в першу чергу прикраєвих смуг в період внесення фунгіцидів.

Моніторинг посівів цукрових буряків показав значне пошкодження рослин сірим буряковим довгоносиком в межах 18-25% з пошкодженням 1-2 листків та початок заселення бурякових плантацій крилатими самками бурякової листкової попелиці і імаго бурякової мінуючої мухи. Помірні температури та оптимальна вологість повітря стимулюватимуть інтенсивність заселення рослин і розмноження попелиці та яйцекладки імаго бурякової мухи.

Економічний поріг доцільності застосування захисних обробок в травні: заселення листковою попелицею 5% рослин та 4-8 екз.яєць на рослину бурякової мінуючої мухи.

Локальне випадання дощу в першій декаді травня зливового характеру викликало утворення кірки на поверхні грунту, а різке коливання температури повітря в послідуючий період призвело до появи і розвитку коренеїду. Прояви захворювання виявлено на 4-15% рослин. Коренеїд сильніше уражує сходи на перезволожених участках, низькому агрофоні, при нестачі живильних речовин та коливанні температури.

18/05/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАНОМ НА 12 ТРАВНЯ 2017 РОКУ

Перша декада травня характеризувалась досить нестійкою прохолодною погодою.

Середня декадна температура повітря складала 12º тепла, що практично на рівні багаторічних показників, а коливання температур спостерігалося в межах від +25º до -2º. Заморозки відмічалися як на поверхні грунту так і в повітрі інтенсивністю -2 - -4º.

Сума ефективних температур вище +5º досягла 196º, що в межах норми, та на 78º нижче ніж в минулому році.

По території області пройшли дощі різної інтенсивності, вони носили локальний зливовий характер, сума їх досягла 12-34 мм, або 95-309% декадної норми.

Озимі культури на переважній більшості площ знаходяться у фазі виходу в трубку, стан рослин задовільний.

Озимий ріпак квітує, стан рослин добрий.

Ранні ярі зернові культури перебувають у фазі 111 лист-початок кущіння у доброму стані.

Цукрові буряки знаходяться у фазі ”вилочки” першої пари справжніх листочків.

Сходи картоплі з’явилися лише на дуже ранніх посадках присадибних ділянок, відмічено підмерзання рослин.

На ранніх посадках соняшнику почали з”являтися сходи.

Погодні умови звітного періоду були сприятливими для розвитку сільськогосподарських культур та проведення польових робіт.

Літ імаго травневих хрущів розпочався в кінці квітня, на протязі першої декади травня інтенсивність льоту була досить нерівномірна, в окремі дні вогнищами вона мала масовий характер по 35-140 екз. на дерево, в холодні дні лише 2-5 екз. на дерево.

В посівах озимої пшениці проходило слабке харчування жуків хлібних блішок, польових клопів та п”явиць, розпочалася їх яйцекладка. Яринну слабко заселяли такі види шкідників.

Посіви озимого ріпаку продовжували слабко пошкоджувати ріпакові квіткоїди, насінневий та стебловий прихованохоботники, розпочався літ капустяного комарика-галиці. Відродження личинок стеблового прихованохоботника малоінтенсивне, шкодочинність їх незначна.

З 6 травня розпочався вихід з грунту імаго колорадського жука, в зв”язку з низьким температурним режимом інтенсивність виходу слабка.

Випадання опадів, підвищення відносної вологості повітря та оптимальні температури окремих днів призвели до появи гельмінтоспоріозу в посівах ярого ячменю, піренофорозу на озимій пшениці, росту ураженості рослин септоріозом та на загущених посівах появи борошнистої роси на нижній частині стебла. За умови підвищення температурного режиму слід очікувати різкого зростання ураженості посівів хворобами.

13/05/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ З 01.04.2017 по 30.04.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 2145 зразків об'єктів регулювання:

 • 259 імпортних;
 • 1886 вітчизняних.

Проведено 4633 аналізи, видано 593 висновки фітосанітарної експертизи - 513 вітчизняних та 80 імпортних.

За даний період на експериизу від фітосанітарних інспекторів направлялись контрольні зразки грунту - інвентаризація нематодовогнищних присадибних ділянок. Так при проведенні фітогельмінтологічної експертизи було підтверджено наявність регульованого шкідливого організму обмежено-поширеного в Україні - золотистої картопляної нематоди на загальній площі 42,14 гектарів з Дубровицького, Володимирецького, Рокитнівського та Березнівського районів Рівненської області.

Також фахівцями відділу фітосанітарного аналізу при проведенні експертизи льону було виявлено регульований шкідливий організм амброзію полинолисту в двох випадках, а саме, 64 та 60 штук насінин амброзії на кожен зразок льону.

При аналізуванні інших вітчизняних об'єктів регулювання, з нерегульованих некарантиннрих організмів було виявлено 13 видів бур'янів та 7 видів хвороб у 406 випадках.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то з інших шкідливих організмів було виявлено 2 види шкідника у двох випадках, а саме, червона помаранцева щитівка (Aonidiella aurantii Mask) в мертвому стані при проведенні експертизи лаймів походженням з різних країн через Польщу та сурінамський мукоїд (Oryzaephilus surinamensis L.) в мертвому стані при проведенні експертизи мускатного горіху походженням з Індії.

04/05/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 25 КВІТНЯ 2017 РОКУ

Середина календарної весни відзначилася низьким температурним режимом. Середньодобові температури повітря у більшості днів другої декади були на 1-2 нижче багаторічних значень та на 5-6° нижче минулорічних температур і відповідали 6-7° тепла.

Максимальні температури повітря становили 13-14°, поверхні грунту -
28-36°. Мінімальні температури у нічні та ранкові години опускались до позначок 2-3° морозу у повітрі та -5 -8° на висоті 2 см.

Темпи наростання ефективних температур у другій половині квітня значно сповільнились і на кінець другої декади сума ефективних температур вище +5º складала 73-100°, що лише на 10-25° вище багаторічних показників та на 100° менше минулорічних.

Опади впродовж другої — початку третьої декад не вирізнялись значною інтенсивністю, а їх сумарна кількість становила 7-9мм. Середня відносна вологість була в межах 59-66%, в останні дні спостерігалося зниження мінімальної відносної вологості до 30%.

Посіви озимої пшениці центральних районів продовжували рости без переходу між фазами за доброго стану рослин висотою 14-17см.

Озимий ріпак південних районів продовжує перебувати у фазі розвитку ”поява суцвіть”, його висота 14-30 см. Стан посівів добрий.

На переважній більшості ранніх площ ярого ячменю відмічаються сходи, стан рослин добрий.

Дуже низький температурний фон звітного періоду був несприятливий для виходу із місць зимівлі основних шкідників, їх розселенню та заселенню посівів, стримувалась яйцеклдка та відродження личинок стеблового прихованохоботника в посівах озимого ріпаку, спостерігалася загибель відроджених личинок бурякової листкової попелиці на гілках калини.

Розвиток хвороб та перезараження рослин с/г культур хворобами в звітний період був дуже слабким і носив локальний характер лише в південних районах області. В послідуючий період в області очікується значний ріст інтенсивності захворюваності озимої пшениці та ріпаку, ранніх ярих культур.

25/04/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 21 КВІТНЯ 2017 РОКУ

Погодні умови зимового періоду та оптимальні температурні показники весни сприяли збереженню інфекції борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозних плямистостей в посівах озимої пшениці, запас інфекції яких з минулого року виявлено на 2-6% рослин.

Підвищення відносної вологості повітря до оптимальних показників на початку другої декади квітня призвело до перезараження відростаючого листя збудниками згаданих хвороб, виявлено перші ознаки борошнистої рооси та септоріозу в посівах озимої пшениці.

За синоптичними попередженнями на кінець квітня очікується зростання температури повітря, що може призвести до стрімкого зростання ураженості посівів.

Шкідливість цих хвороб полягає перш за все у зменшенні асиміляційної поверхні листя та руйнуванні хлорофілу, затримці колосіння і прискоренні дозрівання хлібів.

За умов достатнього зволоження та у разі досягнення критичного початкового рівня ураженості рослин на IV-VI етапах органогенезу їх розвитку слід провести оздоровлення посівів фунгіцидами.

Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі появи суцвіть-бутонізації. Заселення рослин шкідниками проходить дуже слабо, в основному по краях полів. Чисельність імаго ріпакового квіткоїда та прихованохоботників в межах 1-2 екз. на рослину, триває слабка яйцекладка стеблового прихованохоботника.

Різке зниження температурних показників в нічні години до мінусових значень стримує заселення сходів ярого ячменю та гороху шкідниками: блішками, довгоносиками, польовими клопами та значно знижує їх шкодочинність в найбільш вразливі фази розвитку рослин.

Триває дуже слабкий вихід з грунту травневих хрущів, очікується розтягнутий період виходу імаго; їх слабка шкідливість та інтенсивність яйцекладки. Нині кількість травневих хрущів на одному дереві не перевищує
5-ти екземплярів.

21/04/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА I КВАРТАЛ 2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 6202 зразки об'єктів регулювання:

 • 983 імпортні;
 • 5220 вітчизняних.

Проведено 14145 аналізів, видано 1820 висновків фітосанітарної експертизи — 1518 вітчизняних та 302 імпортних.

При проведенні фітосанітарної експертизи сорго білого та сорго червоного виявлено 2 випадки виявлення обмежено-поширеного карантинного організму Амброзії полинолистої (Ambrosia artemisifolia L).

При аналізуванні вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 21 вид бур'янів, 9 видів хвороб та 5 видів шкідників у 713 випадках. З нерегульованих некарантинних бур'янів виявлено: берізка польова (Convolvulus arvensis L.) - 56 випадків виявлення; волошка синя (Centaurea cyanus L.) - 21 випадок виявлення; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 77 випадків виявлення; лобода біла (Chenopodium album L.) - 126 випадків виявлення; мишій сизий (Panicum graucum L.) - 108 випадків виявлення; просо куряче (Echinochlora crusgalli L.) - 39 випадків виявлення; підмаренник чіпкий (Підмаренник чіпкий) — 25 випадків виявлення; спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 31 випадок виявлення; вівсюг звичайний (Avena fatua L.) - 8 випадків виявлення; горошок волохатий (Vicia villosa Roth) — 2 випадки виявлення; горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 2 випадки виявлення; м'яточник бур'яновий (Ballota ruderalis) — 1 випадок виявлення; мишій зелений (Panicum viride L.) - 25 випадків виявлення; нетреба звичайна (Xanthium strumarium L.) - 24 випадки виявлення; осот рожевий польовий (Cirsium arvense L) — 14 випадків виявлення; пирій повзучий (Elytrifia repens (L.) Nevski) — 2 випадки виявлення; соняшник однорічний (Helianthus decapetalus L.) - 18 випадків виявлення; талабан польовий (Thlaspi arvense L.) - 6 випадків виявлення; щириця біла (Amaranthus albus L._ - 1 випадок виявлення; татарник звичайний (Onopordum acanthium L.) - 1 випадок виявлення.

З нерегульованих некарантинних шкідників виявлено: звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae) — 6 випадків виявлення; клоп шкідлива черепашка (Eurygaster integriceps) — 1 випадок виявлення; теплична білокрилка (Trialeurodes vaporaviorus) — 6 випадків виявлення; вусач чорний домовий (Hylotrupes bajulus) — 1 випадок виявлення; попелиця оранжерейна (Mirodes persicae) – 2 випадки виявлення.

З нерегульованих некарантинних хвороб підтверджено: альтернарія (Alternaria tenuis) — 51 випадкок виявлення; сіро-зелена пліснява (Penicillium sp.) - 21 випадок виявлення; лінійна іржа (Puccinia graminis) — 2 випадки виявлення; оливкова плямистість (Cladosporium herbarum) — 9 випадків виявлення; сітчатий гельмінтоспоріоз (Drechslera teres Ito.) - 1 випадок виявлення; тверда сажка (Tilletia tritici Wint ) - 14 випадків виявлення; альтернаріоз (Alternaria alternata Fr) – 7 випадків виявлення; іржа (Puccinia maydis Ber) – 1 випадок виявлення; пухирчата сажка (Ustilago zeae Ung) – 4 випадки виявлення.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то з інших шкідливих організмів було виявлено 5 видів шкідників у шести випадках, а саме: злакова попелиця ( Schiozaphis graminum) в живому стані, виявлена при аналізуванні петрушки - походження - різні країни через Польщу; трипс звичайний (Frankliniella intonsa) - личинка в живому стані, виявлена при проведенні експертизи салатів походженням з різних країн через Польщу; червона помаранцева щитівка (Aonidiella aurantii Mask) - 2 випадки виявлення при проведенні експертизи лимонів походженням з Туреччини та апельсинів з Єгипту; щитівка яблунева комовидна (Lepidosaphes ulmi) – один випадок виявлення при проведенні експертизи мандарин свіжих походженням з Греції; дрозофіла псевдоопскура (Drosophila pseudoobscura) — 1 випадок виявлення при проведенні експертизи салатів походженням з різних країн через Польщу.

З мікологічних хвороб при фітосанітарній експертизі виявлено 3 види нерегульованих некарантинних організма у 3-ох випадках, а саме: сіро-зелена цвіль (Penicillium sp.) - один випадок виявлення при аналізуванні цибулі - сівок сорту Гледстоун походженням з Нідерландів; сіра гниль ( Botrytis sp.) - один випадок виявлення при проведенні експертизи фізалісу походженням з різних країн через Польщу; сіра гниль ( Botrytis cinera Pers) — один випадок виявлення при проведенні експертизи насіння цибулі сівок сорту “Ред Барон” походженням з Нідерландів.

З інших гербологічних шкідливих організмів виявлено 7 видів нерегульованих некарантинних організми у 19 випадках, а саме: горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 5 випадків виявлення при проведенні аналізу пшениці спельта м'якої продовольчої походженням з Німеччини; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 3 випадки виявлення, мишій сизий (Panicum graucum L.) - 3 випадки виявлення та спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 3 випадки виявлення підтверджено при аналізуванні насіння кормового буряку сортів Урсус Полі, Рекорд Полі та Центаур Полі; лобода біла (Chenopodium album L) – 2 випадки виявлення та щавель клубчастий ( Rumex conglomerates Murr) – 2 випадки виявлення при проведенні експертизи кмину цілого; щириця біла ( (Amaranthus albus L.) - один випадок виявлення при аналізуванні кумину від загальної збірної партії вантажу походженням з різних країн, а саме: Індії, Грузії, Єгипту та Китаю.

11/04/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР НА 10.04.2017 РОКУ

Початок квітня в області характеризувався досить теплою, з незначною кількістю опадів погодою. Середньодобові температури повітря перевищували багаторічні значення на 6-8°, а максимальні температури досягали 24°. Максимальна температура на поверхні грунту спостерігалася в межах 40-41°.

Такі погодні умови призвели до масової міграції грунтових шкідників у верхні шари грунту. Основна їх маса знаходиться на глибині 5-12см. Загибель грунтових шкідників за період зимівлі лише 8-19%, тому чисельність їх залишається досить значною. В денні години, в місцях їх концентрації в центральних районах області з чисельністю 2-4, у вогнищах до 10 екз. на кв.метр уже відмічається пошкодження рослин озимої пшениці.

Зниження температурного фону останніх днів та підвищення вологості повітря призвело до появи перших ознак борошнистої роси та септоріозу на молодих рослинах озимої пшениці, в середині квітня слід очікувати масового перезараження рослин від минулорічної інфекції та інтенсивного зростання ураженості рослин.

Рішення щодо оздоровлення рослин фунгіцидами слід приймати після детального обстеження посівів, вибір препаратів диференціювати спектром їх дії та переважаючими видами хвороб, а також доцільно поєднувати з одночасним внесенням гербіцидів.

На багаторічних травах відмічається дружний вихід імаго бульбочкових довгоносиків та значне ”фігурне об’їдання” листкової поверхні рослин; з появою сходів гороху основна маса цих жуків мігрує на ці поля. Така ситуація потребує моніторингу посівів та проведення захисних обробок інсектицидами, в першу чергу краєвих смуг.

Посіви озимого ріпаку швидко заселяються прихованохоботниками, блішками та квіткоїдами. Рослини знаходяться лише у фазі розвиненої розетки — початку стеблування, а вже відмічаються перші яйцекладки стеблового прихованохоботника. За встановлення жаркої сухої погоди та чисельності хрестоцвітних блішок понад 3-5 екз.на кв.м. посіви рекомендовано обприскувати дозволеними до використання інсектицидами.

10/04/17

 

НФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 17.02. 2017 ПО 26.03.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 2638 зразків об'єктів регулювання:

 • 431 імпортний;
 • 2207 вітчизняний.

Проведено 5952 аналізи, 11 з яких контрольні для реєстрації особи, видано 849 висновків фітосанітарної експертизи — 710 вітчизняних та 139 імпортних.

При проведенні експертизи від вітчизняних об'єктів регулювання, було виявлено 19 видів бур'янів, 7 видів хвороб та 3 види шкідників у 372 випадках. З нерегульованих некарантинних бур'янів виявлено: берізка польова (Convolvulus arvensis L.) - 14 випадків виявлення; волошка синя (Centaurea cyanus L.) - 6 випадків виявлення; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 30 випадків виявлення; лобода біла (Chenopodium album L.) - 97 випадків виявлення; мишій сизий (Panicum graucum L.) - 56 випадків виявлення; просо куряче (Echinochlora crusgalli L.) - 18 випадків виявлення; підмаренник чіпкий (Підмаренник чіпкий) — 7 випадків виявлення; спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 15 випадків виявлення; горошок волохатий (Vicia villosa Roth) — 2 випадки виявлення; горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 1 випадок виявлення; м'яточник бур'яновий (Ballota ruderalis) — 1 випадок виявлення; мишій зелений (Panicum viride L.) - 14 випадків виявлення; нетреба звичайна (Xanthium strumarium L.) - 11 випадків виявлення; осот рожевий польовий (Cirsium arvense L) — 28 випадків виявлення; пирій повзучий (Elytrifia repens (L.) Nevski) — 2 випадки виявлення; соняшник однорічний (Helianthus decapetalus L.) - 5 випадків виявлення; талабан польовий (Thlaspi arvense L.)- 4 випадки виявлення; щириця біла (Amaranthus albus L._ - 1 випадок виявлення; татарник звичайний (Onopordum acanthium L.) - 1 випадок виявлення. З нерегульованих некарантинних шкідників виявлено: звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae) — 12 випадків виявлення (6 з яких в мертвому стані та 6 в живому); клоп шкідлива черепашка (Eurygaster integriceps) — 1 випадок виявлення; теплична білокрилка (Trialeurodes vaporaviorus) — 6 випадків виявлення. З нерегульованих некарантинних хвороб підтверджено: альтернарія (Alternaria tenuis) — 18 випадків виявлення; сіро-зелена цвіль (Penicillium sp.) - 3 випадки виявлення; лінійна іржа (Puccinia graminis) — 2 випадки виявлення; оливкова плямистість (Cladosporium herbarum) — 1 випадок виявлення; сітчатий гельмінтоспоріоз (Drechslera teres Ito.) - 1 випадок виявлення; тверда сажка (Tilletia tritici Wint ) - 14 випадків виявлення.

Щодо імпортних об'єктів регулювання, то з інших шкідливих організмів було виявлено 3 види шкідників у чотирьох випадках, а саме: злакова попелиця ( Schiozaphis graminum) в живому стані, виявлена при аналізуванні петрушки - походження - різні країни через Польщу; трипс звичайний (Frankliniella intonsa) - личинка в живому стані, виявлена при проведенні експертизи салатів; червона помаранцева щитівка (Aonidiella aurantii Mask) - 2 випадки виявлення при проведенні експертизи лимонів походженням з Туреччини та апельсинів з Єгипту. Щодо мікологічних хвороб, то при фітосанітарній експертизі виявлено сіро-зелену цвіль (Penicillium sp.) в одному випадку при аналізуванні цибулі - сівок сорту Гледстоун походженням з Нідерландів.

З інших гербологічних шкідливих організмів виявлено: горошок мишачий (Vicia cracca L.) - 5 випадків виявлення при проведенні аналізу пшениці спельта м'якої продовольчої походженням з Німеччини; гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.) - 3 випадки виявлення, мишій сизий (Panicum graucum L.) - 3 випадки виявлення та спориш звичайний (Polygonum aviculre L.) - 3 випадки виявлення підтверджено при аналізуванні насіння кормового буряку сортів Урсус Полі, Рекорд Полі та Центаур Полі.

27/03/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 24 БЕРЕЗНЯ 2017 РОКУ

У березні на території області утримувалась відносно тепла з великою кількістю опадів погода. Середня декадна температура повітря першої декади перевищувала багаторічні значення на 7-8º, другої — на 2-4º.

Максимальні температури повітря по області становили 14-19º тепла, а максимальні температури поверхні грунту — 18-26º тепла. Мінімальна температура повітря і поверхні грунту опускалась до позначок 1-2º морозу та 1-5º морозу відповідно.

Опади спостерігалися у вигляді дощу та мокрого снігу, за три тижні в області випало 58-60мм опадів або 205-210% місячної норми опадів. Найбільша кількість опадів відповідала центральним районам.

На кінець другої декади у озимої пшениці спостерігалася масова фаза ”кущіння”. Середня висота рослин складає 6-7 см. У північних районах у посівів озимого жита спостерігається масова фаза ”3-й листок” та утворення вузлових коренів за висоти 5-6 см. Стан посівів озимих зернових повсюди добрий.

Озимий ріпак південних районів знаходиться у фазі утворення листкової ”розетки”, стан посівів - ”добрий”.

Агрометеорологічні умови березня були сприятливими для росту та розвитку посівів сільськогосподарських культур. Погодні умови зимового-ранньоговесняного періоду негативно вплинули на чисельність та життєздатність мишовидних гризунів. Моніторинг посівів орних та неорних земель показав загибель мишовидних гризунів в межах 24-33%, що дещо вище минулорічного.

Чисельність мишоподібних гризунів регулюється погодними умовами та проведенням захисних заходів.

Прогрівання грунту в денні години сприяє переселенню у верхні шари основної маси грунтових шкідників, а підвищення максимальних показників температури повітря 22 березня до 19-21º спричинило початок виходу із місць зимівлі блішок, бурякової крихітки, бульбочкових довгоносиків.

В посівах озимих зернових та ріпаку виявлено минулорічну інфекцію борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, альтернаріозу та пероноспорозу в межах 2-7% рослин. Значне підвищення відносної вологості повітря останніх днів за оптимальних температур може призвести до різкого масового розповсюдження хвороб. Покращення стану посівів забезпечується через обов”язкове ранньовесняне боронування впоперек рядків та регенативне прикореневе підживлення азотними та іншими мінеральними добривами з додаванням мікроелементів.

27/03/17

 

ВЕСНЯНІ ТУРБОТИ В САДУ

В умовах Рівненської області переважають плодові насадження присадибних ділянок, дуже рідко колективних господарств, що створює сприятливі умови для накопичення значної чисельності шкідників та збудників хвороб.

Різкі перепади температур, опади у вигляді снігу та дощу у зимовий період викликали загибель зимуючих фаз основних шкідників яблуні в межах 21-36%, проте їх чисельність на деревах залишається досить високою. Такі погодні аномалії також викликають загибель плодових утворень і значно знижують врожайність дерев.

У фазу спокою бруньок шкідники та хвороби ще не завдають шкоди плодово-ягідним насадженням, але в цей період можна позбутися значної їх кількості знищуючи рослинні рештки, опале листя, пошкоджену кору, верхній шар грунту утворивши з них компостні ями.

У період набубнявіння — розпускання бруньок відбувається вихід з місць зимівлі плодових довгоносиків гусениць золотогуза, відроджуються попелиці, кліщі і медяниці та починають пошкоджувати листки і бутони, тому цей період потребує проведення регулярних обстежень з метою контролювання чисельності шкідників та оцінки рівня їх шкодочинності і визначення доцільності застосування інсектицидів та фунгіцидів, в боротьбі з ними.

Слід пам”ятати, що турбота про майбутній врожай у садах закладається з ранньої весни.

 22/03/17

 

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР СТАНОМ НА 16 БЕРЕЗНЯ 2017 РОКУ

Агрокліматичні умови зимового періоду (різкі перепади температур, опади у вигляді дощу, ущільнення снігового покриву, утворення ”блюдець” в понижених місцях рельєфу, подекуди льодяної кірки) негативно вплинули на життєздатність мишоподібних гризунів.

За результатами моніторингу озимих культур та багаторічних трав загибель мишовидних гризунів за період зимівлі в області становить 24-33%, що дещо вище попереднього року. Проте при цьому на 17-28% обстежених площ орних земель зберігається в середньому 1,7 жилих колоній на гектар мишоподібних гризунів, максимально в посівах, озимого ріпаку 4 жилі колонії на гектар. На багаторічних травах, неугіддях, в середньому 5,4 жилих колоній, максимально на минулорічній, незораній стерні — 12 жилих колоній на гектар.

Надалі розвиток та поширення гризунів залежатимуть від погоднокліматичних умов, сприятливе поєднання яких зумовлюватиме збільшення чисельності та шкодочинності ссавців.

Посіви зі щільністю понад 3-5 жилих колоній потребують захисту дозволеними родентицидами.

На добре розвинених посівах озимої пшениці, жита і ячменю виявлено минулорічну інфекцію збудників септоріозу, борошнистої роси, кореневих гнилей, гельмінтоспоріозу та бурої листкової іржі на 3-7, максимально 11% рослин.

В центральних районах області в посівах озимого ріпаку виявлено запас інфекції пероноспорозу та альтернаріозу на 2-5% рослин та на 1-3% рослин бактеріозу.

Затяжна тепла осінь 2016 року сприяла дуже розтягнутому періоду яйцекладки самок бурякової листкової попелиці. В зиму пішли повністю дозрілі чорні блискучі та темні тусклі недоровинені яйця шкідника. Такий стан яйцекладок призвів до їх загибелі за період зимівлі в межах 36-45%. В середньому на погонному метрі гілок калини зараз нараховується 32-68 екз. яєць, що за сприятливих погодних умов вегетації призведе до масового її розмноження та шкодочинності.

 17/03/17

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРОВЕДЕНИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ЕКСПЕРТИЗ ВІДДІЛОМ ФІТОСАНІТАРНОГО АНАЛІЗУ ЗА ПЕРІОД З 01.01. ПО 16.02.2017 РОКУ

Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу ДУ “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” було проаналізовано 3020 зразків об'єктів регулювання:

 • 486 імпортних;
 • 2534 вітчизняних.

Проведено 6951 аналіз та видано 811 висновків фітосанітарної експертизи.

При проведенні експертизи від вітчизняних об'єктів регулювання, а саме сорго червоне, було виявлено регульований шкідливий організм обмежено поширений в Україні - амброзію полинолисту (Ambrosia artemisifolia L.) 1 штука на 250 грамм. Походження вантажу Київська область, Бориспільський район, загальна партія складає 22 тонни.

Щодо інших шкідливих організмів у вітчизняних об'єктах регулювання було виявлено 13 видів бір'янів, хвороб та шкідників у 221 випадку. З нерегульованих некарантинних організмів були виявлені широко поширені в Україні бур'яни, а саме: берізка польова (Convolvulus arvensis L.), волошка синя (Centaurea cyanus L.), вівсюг звичайний (Avena fatua L.), гірчак берізковий (Polygonum convolvulus L.), лобода біла (Chenopodium album L.), мишій сизий (Panicum graucum L.), просо куряче (Echinochlora crusgalli L.), підмаренник чіпкий (Підмаренник чіпкий), спориш звичайний (Polygonum aviculre L.). З нерегульованих некарантинних шкідників був виявлений вусач чорний домовий (Hylotrupes bajulus) та попелиця оранжерейна (Mirodes persicae). З нерегульованих некарантинних хвороб виявлена альтернарія (Alternaria tenuis) та сіро-зелена цвіль (Penicillium sp.).

У імпортних об'єктах регулювання з інших шкідливих організмів було виявлено 2 види шкідників у двох випадках, а саме, дрозофіла псевдообскура (Drosophila pseudoobscura) в салатах та щитівка яблунева комовидна (Lepidosaphes ulmi) в мандаринах які надійши з Греції. Щодо мікологічних хвороб, то при фітосанітарній експертизі виявлено сіру гниль (Botrytis cinerea Pers) у двох випадках при аналізуванні фізалісу та насінні цибулі сорту Ред Барон.

 17/02/17