• Інформуємо :

 

Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) продукції методами, згідно сфери акредитації

doc
Ф - 7.1-01 Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) продукції методами, згідно сфери акредитації (галузі атестації).doc

Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) насіння та садивного матеріалу

doc
Ф - 7.1-02 Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) насіння та садивного матеріалу.doc

 

ЛИСТ-ЗАЯВКА НА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

* у примітці вказувати автотранспортний засіб, його номер, назву вантажу та початок та закінчення завантаження.

pdf
Заявка на проведення дослідження.pdf

ЗАЯВКА НА ВИЗНАЧЕННЯ ПОСІВНИХ ЯКОСТЕЙ НАСІННЯ ТА/АБО ТОВАРНИХ ЯКОСТЕЙ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

pdf
Ф - 7.4-02 Заявка на визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу-конвертирован.pdf

 АНКЕТА ОПИТУВАННЯ ЗАМОВНИКА

pdf
Анкета опитування замовників

 ЗАЯВКА НА ВИХІД У ВИХІДНИЙ ДЕНЬ

docx
Заява на вихід.docx

ЗАЯВА НА СКАСУВАННЯ ВИХОДУ

docx
Заява на скасування виходу.docx

 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 26 травня 2023 року

          Третя декада травня була дуже сухою і теплою. Средньодобові температурні показники утримувались в межах 16-19°. Сума ефективних температур вище +10° досягла 69% декадної норми. Низька відносна вологість повітря стримує прояв та поширення хвороб, а високі температурні показники стимулюють активність шкідників.

         Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі виходу в трубку – прапорцевого листа в задовільному стані рослин. В посівах продовжується слабка шкодочинність блішок, клопів та яйцекладка п’явиць, почалося заселення листя злаковою попелицею.

         Озимий ріпак закінчує цвітіння  в хорошому стані рослин,  чисельність квіткоїдів та проихованохоботників, після проведення обробок не висока - 1-2 екз. на рослину якими заселено до 15% рослин, триває літ та яйцекладка капустяної галиці, на 100 помахів сачком викошується по 2-3 екз. імаго. Альтернаріоз, фомоз та пероноспороз проявляється тільки на нижньому ярусі листя в слабкому ступені з ураженням 8% рослин по І балу.

         На горосі активізується шкодочинність бульбочкових довгоносиків, особливо в прикраєвих смугах де пошкоджується до 15 % рослин в слабкому і середньому ступені та за чисельності 0,5-1 екз. жука на м. кв.

         Сходи соняшника пошкоджують бурякові довгоносики, чисельність їх складає 0,1-0,3 екз. на м. кв., при пошкодженні до 5 % рослин.

         Погодно – кліматичні умови весняного періоду надзвичайно сприятливі для розмноження сисних шкідників, відмічено заселення попелицею посівів зернових культур, сходів цукрових буряків. На первинних господарях бурякової листкової попелиці у вогнищах по 55-100 екз. на погонний метр личинок, спостерігається окрилення самок.

         Високі температурні показники сприяли масовому виходу із грунту імаго колорадських жуків та їх розселенню. Сходи картоплі лише появляються тому концентрація жуків відмічається лише на таких рослинах та розсаді томатів у високій кількості 3-5 екз. імаго на рослину, почалася яйцекладка.

         Звітний період був несприятливий для поширення  інфекції хвороб  сільськогосподарських культур, наростання поширення інфекції яких незначне. Озима пшениця має поширення  борошнистої роси та септоріозу на 4-10% рослин  по І балу поодинокі плями на листках. На 2-4 % рослин ячменю на 18 %  обстежених площ виявлено ознаки гельмінтоспоріозу. Ущільнення ґрунту за сухої погоди призвело до прояву коренеїду в посівах буряків, якими охоплено 2-4% рослин на 12% обстежених площ.

         На початку декади розпочався літ метеликів яблуневої плодожерки, відсутність ефективної вологи стримують інтенсивність льоту: 3 екз. за 7 днів на коритця з принадою.

26/05/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 19 травня 2023 року

            В другій декаді травня  переважала практично суха помірно тепла погода. Середня декадна температура повітря перебувала у межах багаторічних значень, а подобові  показники температури утримувались від +1,5° до +24° тепла. Сума ефективних температур  вище +5° досягла 243° або 80% норми, відповідно +10°С  -79° або 74% до декадної норми. Незначні опади проходили  (7% СБЗ) нерівномірно, зовсім непомітно і невідчутно. Середньодобова  вологість  повітря склала 49% або 74%  до декадної норми.

         Посіви озимих зернових зберігають фазу виходу в трубку у доброму стані.

         Ярий ячмінь у фазі третій лист, на ранніх посівах кущіння, в доброму стані. На посівах викошується комплекс шкідників: хлібні клопи, блішки, п’явиці які в допороговій чисельності наносять незначної шкоди зерновим культурам. Погодні умови також стримують інтенсивність розвитку хвороб  септоріозу та борошнистої роси на озимій пшениці, хвороби виявлено на 15 %  обстежених площ, з ураженням рослин  максимально 8%, на ярому ячменю хвороб не виявлено.

         Рослини озимого ріпаку перебувають у фазі масового цвітіння за доброго стану рослин. 

На 46% обстежених оброблених площ  ріпаку зменшилась кількість  квіткоїду,  ним заселено до 6% рослин з чисельністю 1-2 екз. на рослину, 3% рослин пошкоджено прихованохоботниками. На 100 помахів ентомологічного сачка викошуються польові клопи та імаго капустяної галиці з чисельністю 2 екз. На посівах прояв альтернаріозу стримується за низької вологості повітря,  хворобою уражено 4% нижнього листя рослин на 31% обстежених площ, перезараження не відбувається.

         Рослини кукурудзи знаходяться у фазі сходи -третій справжній листок в доброму стані.

         Соняшник на ранніх строках сівби  знаходиться у  фазі І- пара справжніх листків, на полях виявлено сірого бурякового довгоносика яким пошкоджено 3% рослин на 12% обстежених площ.

         На всій обстеженій площі гороху завдають шкоди бульбочкові довгоносики яких виявлено з чисельністю 0,5 екз. на м. кв.

         Багаторічні трави продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані за висоти рослин 40 см. на всіх обстежених площах на 100 помахів ентомологічного сачка викошуються: бульбочковий довгоносик,  насіннеїди, стеблоїд конюшиновий з чисельністю 2-8 екз., бобової попелиці      6 екз.

         На ранній капусті, редисці та інших хрестоцвітних культурах спостерігається шкодочинність хрестоцвітних блішок, продовжується літ капустяного білана. В цьому році відмічено більш інтенсивний вихід імаго травневих хрущів з ґрунту, період 14-15 травня спостерігався їх масовий літ,  чисельність складає 35-60 екз. жуків на дерево.

         З 14 травня розпочався слабкий поодинокий вихід імаго колорадських жуків з ґрунту та розселення його по посівах в пошуках їжі. На глибині 5-7 см ґрунту спостерігається заляльковування гусениць підгризаючих совок. 

На ранніх сходах картоплі виявлено колорадського жука, яким заселено 5 %   рослин з чисельністю 1-2 екземпляр на рослину.

 

19/05/2023

 

День вишиванки

Вишиванка — традиційний український одяг і разом з тим є національним символом України. Вперше День вишиванки відсвяткували у 2006 році. Це свято покликане зберегти національні традиції нашого народу, шанувати свою історію, свою Батьківщину.

        Зі святом! Слава Україні! Слава ЗСУ!

 

18/05/2023

 

Міжнародний день здоров’я рослин

         Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин, щоб підвищити глобальну обізнаність населення про те, як захист здоров’я рослин може допомогти ліквідувати голод на планеті, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та прискорити економічний розвиток.

         Цього року День здоров’я рослин відзначається під гаслом «Здоров’я рослин для збереження довкілля». Метою цього заходу є донесення до  громадськості розуміння важливості дослідження та захисту рослин для розвитку сільського господарства, виробництва якісних продуктів харчування та продукції рослинного походження, а також важливої ролі рослин у збереженні навколишнього природного середовища.

         Державна установа "Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія" провела круглий стіл для студентів кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства  ім. С. Т. Вознюка Національного університету водного господарства та природокористування . У роботі семінару також прийняли участь:

  • Патрашка Валентина Павлівна - начальник Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області;                
  • Лукащук Людмила Яківна – кандидат сільськогосподарських наук, заступник директора ІСГ «Західного Полісся НААНУ»;
  • Солодка Тетяна Миколаївна - доцент кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства ім. С. Т. Вознюка Національного університету водного господарства та природокористування;
  • Опанасюк Тетяна Степанівна – завідувач лабораторії кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства ім. С. Т. Вознюка Національного університету водного господарства та природокористування.

         Основною метою заходу було підвищення обізнаності серед молоді про захист здоров’я рослин і довкілля. Слухачі отримали знання про роботу  Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія».

         На розгляд присутніх було представлено презентації та лекції, а саме:   

     - «Цілі та завдання Держпродспоживслужби в сфері та карантину рослин» - Патрашка Валентина Павлівна, начальник Управління фітосанітарної  безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області;                

     -« Продовольча безпека та збереження біорізноманіття рослин» -. Лукащук Людмила Яківна, заступник директора ІСГ «Західного Полісся НААНУ»;

- Презентація «Здоров’я рослин для збереження довкілля»- Білан Іванна Іванівна  – завідувач відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Рівненська фітолабораторія»;

- Презентація “Карантинні  та некарантинні нематоди” - Бережнюк Ольга Іванівна — головний фахівець - гельмінтолог відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Рівненська фітолабораторія»;

       - Презентація “Карантинні та некарантинні бактеріальні хвороби рослин”-       Скиданюк Людмила Петрівна — головний фахівець - бактеріолог відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Рівненська фітолабораторія»;

         - «Застосування ЕПШ — запорука чистого довкілля» - Оржеховська Людмила Володимирівна  – завідувач відділу фітосанітарних процедур ДУ «Рівненська фітолабораторія».

          Захід проводився з метою підвищення глобальної обізнаності громадян про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.

  

12/05/2023

 

Онлайн-нарада

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області

                12 травня 2023 року фахівці Державної установи "Рівненська обласна фіто санітарна лабораторія"  прийняли  участь у спільній онлайн-нараді управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області з представниками підприємств та організацій, які вирощують та реалізують насіння і садивний матеріал,, приуроченій до Міжнародного дня здоров’я рослин, проголошеного Організацією Об’єднаних Націй.

             На нараді були висвітлені питання:

  • використання сертифікованого насіння і садивного матеріалу,
  • прогнозу фіто санітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах області,
  • інтегрованого захисту рослин,
  • використання модифікованих сортів в Україні.

 

12/05/2023

 

Краса Поліського краю

     Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин. З метою відзначення цього дня Управлінням фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області та ДУ «Рівненська фітолабораторія» спільно були розроблені певні заходи. Одним з таких, стало відвідування ВСП «Березнівського лісотехнічного фахового коледжу НУВГП», де готують фахівців за спеціальностями:
-лісове господарство;
-мисливське господарство;
-садово-паркове господарство;
-облік і оподаткування;
-фінанси, банківська справа та страхування;
-фізична культура і спорт.
     Було обговорено важливість здоров’я рослин для всього людства. Також на території коледжу розташований Березнівський державний дендрологічний парк. Більш детально про рослинний світ дендропарку нам розповіла фахівець коледжу – Вікторія Анатоліївна. Дендропарк має статус заповідника загально-державного значення. В колекційному фонді дендропарку нараховується понад 750 таксонів, що належать до 2 класів, 47 родин, 124 родів.
    Колекційні ділянки створені за ботаніко-географічними зонами: «Ліси рівнин України», «Карпати», «Крим», «Кавказ», «Сибір», «Далекий Схід», «Середня Азія», «Американський регіон», «Японо-Китайський регіон»), а в межах зон – за систематичним принципом «Розарій», «Сірінгарій», «Березовий гай», «Сад жасминів», «Вербові».
    Захід проводився з метою підвищення глобальної обізнаності громадян про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.
Одного разу відвідавши це прекрасне рукотворне диво, хочеться знову і знову повертатися сюди! Отож, бережімо рослини – вони запорука нашого життя!

11/05/2023

 

       Нарада на тему: «Здоров’я рослин для збереження довкілля»

10 травня 2023 року фахівці ДУ "Рівненська фітолабораторія" спільно з фахівцями Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області прийняли участь в нараді на тему «Здоров’я рослин для збереження довкілля» в рамках проекту ООН, FAO та МКЗР. Також до наради приєдналися наукові співробітники Рівненського природного заповідника та суб’єкти господарювання, які здійснюють вирощування, виробництво, переробку, зберігання, обіг та експорт об’єктів регулювання.

10/05/2023

 

Навчання фахівців відділу фітосанітарних процедур.               

  В період з 02.05 – 08.05.2023 року на базі Львівського національного університету природокористування проводилося підвищення кваліфікації фахівців фітосанітарних лабораторій України на тему: «Нормативна-правова база України в сфері насінництва та розсадництва. Методи відбору зразків насіння, сільськогосподарської рослинної продукції та порядок проведення фітосанітарних процедур»

               Фахівці відділу фітосанітарних процедур та відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» теж прийняли участь у навчанні.

 Під час навчання були опрацьовані такі теми навчального курсу:

  • сучасний стан насінництва в Україні та значення сортових і посівних показників для виробництва насіння;
  • закони та інші нормативно-правові документи в сфері насінництва та розсадництва;
  • організація робіт та техніка безпеки при проведенні визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу;
  • робота фітосанітарних лабораторій відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019;
  • відбір зразків для проведення фіто санітарної експертизи згідно ДСТУ 3355-96;
  • відбір зразків для біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки згідно ДСТУ ISO 13690:2003 та ДСТУ 4601:2006;
  • відбір зразків насіння сільськогосподарських культур для визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу;
  • відбір зразків рослинного матеріалу для проведення молекулярно-генетичних досліджень.

 

08/05/2023

 

ІНФОРМАЦІЯ

ПРО ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В ОБЛАСТІ

СТАНОМ НА 1 ТРАВНЯ 2023 РОКУ

 

           Початок декади був дуже теплим і сухим. Середньодобова температура  повітря в перший п’ятиденці складала 10,5-12,5°, а до кінця місяця різко похолодало до 1,5° вночі та до 12° в денні години, пройшли сильні дощі. Середня декадна температура повітря склала 10,8°, що практично відповідає багаторічним значенням. За цей період випало 19,5 мм опадів або 177% норми. Відносна вологість повітря  що на початку декади утримувалась в межах 44-54% знову зросла до 95%. Сума ефективних температур вище +5° досягла 120°, що в межах середніх багаторічних значень. 

           Такі погодні умови позитивно вплинули на розвиток культур, дозволили відновити польові роботи, проходить посів ярих культур. 

           Проведеним моніторингом озимої пшениці виявлено, що рослини знаходяться у фазі кущіння - початок виходу в трубку, виявлена інфекції септоріозу на 21 %, борошнистої роси на 11 % обстежених площ з ураженням рослин 2%, максимально 4-5%. На 4% рослин на полях з пониженим рельєфом проявилися кореневі гнилі які виявлені на 11% обстежених площ. На посівах більш активні стали хлібні блішки, п’явиці та клопи, які викошуються з чисельністю 2-4 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка на 20-53% обстежених площ в прикраєвих смугах.

           Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі бутонізації. Виявлені ознаки інфекції пероноспорозу та альтернаріозу на 25-33% обстежених площ відповідно, з ураженням 2-6% рослин. На всій обстеженій площі ріпаку виявлено заселення ріпаковим квіткоїдом який заселив 20% рослин з середньою чисельністю 5 екз. на рослину. Стебловий прихованохоботник виявлений на 4% рослин з чисельністю 1 екз. на рослину на 17% обстежених площ. 

           Багаторічні трави перебувають у фазі відростання стебла. На 100 помахів ентомологічного сачка викошуються бульбочкові довгоносики, клопи, бобова попелиця з чисельністю 2-5 екземпляри.

           В подальшому підвищена температура повітря та висока відносна вологість повітря спровокують розвиток та поширення хвороб і активізують розселення та розвиток шкідників.

01/05/23

 

ІНФОРМАЦІЯ

СТАЖУВАННЯ

 

           З 27 по 28 квітня 2023 року на базі Державної установи «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» фахівці Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» пройшли стажування за напрямком роботи - аналіз біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.

           За час стажування слухачі ознайомилися із нормативною документацією :

  •  Вимогами до зернових, зернобобових, олійних культур. Вимогами до випробувань та відбору зразків. Пробопідготовкою до випробувань.
  •  Органолептичними показниками зерна пшениці та насіння сої.
  •  Визначенням зараженості шкідниками зерна пшениці.
  •  Визначенням металомагнітної домішки.
  •  Виділенням крупної смітної домішки. Визначенням натури. Визначенням склоподібності за допомогою діафаноскопа та ручним методом.
  •  Визначенням вологості зерна пшениці вологоміром (експрес-метод) та основним арбітражним методом. Визначенням вологості насіння сої.
  •  Визначенням кількості та якість клейковини зерна пшениці.
  •  Визначенням показників якості пшениці: сміттєва та зернова домішки; дрібні зерна; зерна з забарвленим зародком; сажкове зерно; зерно пшениці, пошкоджене клопом-черепашкою.
  •  Визначенням числа падіння зерна пшениці.
  •  Визначенням фузаріозних та рожево-забарвлених зерен жита.
  •  Визначенням типового складу вівса.
  •  Визначенням вмісту ядра зерна гречки.
  •  Визначенням показників якості олійних культур.
  •  Встановленням рівня зараженості та заселеності шкідниками насіння сої.
  •  Визначенням домішки (сміттєва та олійна) насіння сої.
  •  Технічними записами та веденням документації. Статистичним опрацюванням та оформленням результатів випробувань.

           По закінченню даного заходу теоретичний матеріал закріплено практичними навичками аналізування на лабораторному обладнанні.

 

01/05/23

 

ІНФОРМАЦІЯ

ПРО ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В ОБЛАСТІ

СТАНОМ НА 20 КВІТНЯ 2023 РОКУ

 

            Значна кількість опадів у квітні (50 мм) та переважно понижений температурний режим призвели до зростання запасів продуктивної вологи в грунті, які оцінюються як «надмірні» та істотно впливають на проведення польових робіт, проходження фенофаз розвитку рослин та шкідників, інтенсивність прояву хвороб. В окремі теплі дні спостерігається слабкий вихід жуків хлібних та хрестоцвітних блішок, ріпакового квіткоїда, клопів, прихованохоботників.

         Висока вологість повітря сприяла розповсюдженню інфекції основних хвороб та перезараженню рослин озимої пшениці септоріозом, борошнистою росою, плямистостями та озимого ріпаку альтернаріозом і пероноспорозом.

         Проведеним моніторингом посівів виявлено, що озима пшениця знаходиться переважно у фазі кущіння – початку виходу в трубку за доброго стану рослин. На 11-15% таких площ відмічено ураженість 2-5% рослин з ознаками борошнистої роси та септоріозу, на значних площах – підвищену кількість бур’янів. Такий стан посівів потребує їх оздоровлення фунгіцидами та застосування гербіцидів в найбільш вразливих фенофазах рослин озимини і бур’янів.

         В окремі погожі теплі дні спостерігається вихід із місць зимівлі та заселення рослин озимого ріпаку ріпаковими квіткоїдами та стебловими прихованохоботниками. Шкідники заселяють 23-100% обстежених площ з чисельністю 1-3 екз. жуків на 2-8% рослин. Підвищена вологість та низькі температури повітря призводять до малоінтенсивного розповсюдження минулорічної інфекції хвороб, оптимальні показники температури повітря сприятимуть масовому різкому поширенню альтернаріозу в посівах та необхідності проведення захисних обробок рослин ріпаку в стислі фенологічні строки розвитку. Наразі ураженість рослин у фазі стеблування – утворення бутонів альтернаріозом виявлено на 1-2% рослин в слабкому ступені з охопленням 15-40% обстежених площ.

20/04/23

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 13 квітня 2023 року

 

             Перша декада квітня відзначилась черговою хвилею похолодання у середині періоду, а також частими, в окремі дні – значними, опадами. Розподіл опадів по території області був доволі нерівномірним. Найбільша їх кількість випала на півдні області 25 мм – 5,2 декадної норми, тоді як на решті території Рівненщини – 8-13 мм,  2,1-2,9 декадної норми. Спостерігалось утворення снігового покриву середньою висотою 3-5 см, що утримувався впродовж 1-3 днів. Середня декадна температура повітря становила 5-6º тепла, максимальні температури за період досягли +13-15º , мінімальні значення температур становили 4-6º морозу у повітрі та 5-9º морозу на поверхні ґрунту. Середня відносна вологість за декаду становила 88-90 %. На 10 квітня сума ефективних температур ≥5º у наростаючому підсумку становили 23º, що вище за середні багаторічні значення на 58%. Значна кількість опадів та переважно низький температурний режим зумовили збільшення запасів продуктивної вологи на півночі та у центрі області. Агрометеорологічні умови декади залишались незадовільними для росту та розвитку сільськогосподарських культур через контрастність погодних умов та тимчасові прояви зими. Через часті дощі та перезволоження верхнього шару ґрунту затримувалися польові роботи та посів ярих культур.

         Проведеним моніторингом озимої пшениці виявлено, що рослини знаходяться у фазі кущіння, є наявність минулорічної інфекції септоріозу на 19 % обстежених площ з ураженням до 5% рослин. На 4% рослин на полях з пониженим рельєфом проявилися кореневі гнилі, які виявлені на 13% обстежених площ. На посівах мало активні хлібні блішки, п’явиці та клопи які викошуються з чисельністю 1-2 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка  на 6-19% обстежених площ  в прикраєвих смугах.

         Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі відновлення листкової розетки. Ознаки минулорічної інфекції пероноспорозу та альтернаріозу виявлено на 37-50% обстежених площ відповідно, з ураженням 2-6% рослин.

         Весняні грунтові обстеження показали заселеність полів грунтовими шкідниками в межах 43-65% обстежених площ. Глибина їх залягання на кінець першої декади квітня 10-15 см, за зимовий період відмічено їх загибель на рівні 12-18%, що менше попередніх років. Чисельність зимуючих жуків блішок, п’явиць, квіткоїдів знизилась за зиму на 22-28%.

         В подальшому підвищена температура повітря та висока відносна вологість повітря спровокують швидке перезараження рослин наявними інфекціями хвороб та активізують розселення і розвиток шкідників.

 

13/04/2023 

 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку  шкідників та хвороб

 сільськогосподарських культур в області

станом на 30 березня 2023 року

                        Кінець березня відзначився різкими температурними змінами  та великою кількістю опадів.  Середня декадна температура повітря  склала 8,3°, що на 5° вище середніх багаторічних значень, а коливання показників  мінімуму та максимуму  досягло  від 4° морозу  до 19° тепла. Опади випали у вигляді дощу та снігу, сума їх склала 400% СБЗ,  місцями утворився сніговий покрив  висотою 2-3 см. Відносна середня вологість повітря  утримувалась в межах 81-89%.

         Такий температурний стан негативно вплинув на активність, розселення та шкодочинність  зимуючого запасу шкідників.  Загибель шкідників  за період зимівлі в загальному складає 17-33%.

         Моніторинг посівів озимої пшениці показав наявність минулорічної інфекції  борошнистої роси  та септоріозу на 8% обстежених площ з ураженням 3% рослин, кореневі гнилі  виявлені на 12% обстежених площ з ураженням рослин до 4%. На рослинах озимого ріпаку виявлено минулорічну інфекцію альтернаріозу на 14% обстежених площ з ураженням рослин 6, максимально 15%,  на 3% обстежених площ  пероноспороз та бактеріоз кореня  на 2-4% рослин. Прояву перших ознак перезараження не виявлено. 

         У допороговій чисельності продовжують заселяти посіви озимих культур  мишоподібні гризуни, їх виявлено на 10 % обстежених площ озимої пшениці з чисельністю 1-2 жилі колонії на гектар, озимого ріпаку на 16% обстежених площ з чисельністю 2 жилі колонії на гектар.

         Підвищення температурного фону та вологості повітря активізують життєдіяльність шкідників та інтенсивність розповсюдження основних хвороб озимих культур.

30/03/2023

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

 станом на 24 березня 2023 року  

                 Звітний період в області  відзначився строкатим характером  погоди. Середньодобові температури повітря коливались від -1º до +10º. Середня за декаду температура повітря склала +5º, що на 2º вище кліматичної норми. Максимальні температури за період досягли значень +17º у повітрі, +26º - на поверхні ґрунту. Мінімальні значення температур становили: 5-6º морозу у повітрі та 2-7º морозу на поверхні ґрунту.  Опади у вигляді  снігу, мокрого снігу та дощу  склали 16 мм.

Середня відносна вологість  становила 74% .

         Агрокліматичні умови оцінюються як сприятливі  для  росту та розвитку озимих сільськогосподарських  культур та проведення початку  весняно - польових робіт.

         Моніторинг посівів озимої пшениці показав, що рослини знаходяться у фазі кущіння,  озимого ріпаку у фазі відновлення листової розетки у доброму стані.  Озимим продовжують наносити шкодочинність мишоподібні гризуни  на 18% обстежених площ  (1,7 тис. га.)  з чисельністю 1 - 2 жилі колонії  на 1 га.  Відсоток загибелі шкідників на озимині становить 28% та багаторічних травах - 35% .

         Прогнозоване підвищення температурних показників сприятиме початку виходу із місць зимівлі хлібних блішок, польових клопів, цикадок, ріпакового прихованохоботника  та появі їх на поверхні грунту.

24/03/2023

 

Перевірити насіння перед посівом- обов'язок кожного сільгоспвиробника!

   Наступає гаряча пора посіву ранніх ярих культур. Державна Установа “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” чекає сільгоспвиробників, щоб надати інформацію про якість насіннєвого матеріалу. Це стосується як насіння власного урожаю, так і купленого в насіннєвих господарствах в тому числі і за кордоном.

      Важливо зазначити, що тільки лабораторна експертиза може на 100% точно виявити, наскільки насіння якісне і чи варто його сіяти взагалі.

   В першу чергу насіння перевіряють на енергію проростання, схожість і чистоту. Енергія проростання характеризує життєздатність насіння, від якої залежить поява ранніх і дружніх сходів. Схожість вказує на кількість схожого насіння у відсотках від загальної кількості, а чистота- це вміст насіння культури в досліджуваному зразку у відсотках.

   Не менш важливими є й показники безпеки посівного матеріалу: зараженість насіння хворобами і заселеність шкідниками. Завдяки ній аграрій може підібрати протруйник, який максимально ефективно захистить його посіви на ранніх етапах росту і розвитку.

   Якщо насіння уражене бактеріозом, воно не проростає, а якщо й проростає, то швидко гине- адже цей збудник протруйниками майже не контролюється.

   Окремо слід зауважити, що є ризик купити контрафактне або фальсифіковане насіння. Тому перед покупкою слід перевіряти, чи виробник включений до Реєстру, чи захищена упаковка, чи продає насіння офіційний дистриб'ютор, чи правильно оформлені документи.

   Важливо також, що ціна насіння не може бути низькою. Купувати насіння потрібно за безготівковий розрахунок, зберігати всі чеки і квитанції, забирати товар треба зі складу, тоді буде видно, в яких умовах зберігається і чи не виробляється фальсифікат.

   Готуючись до весняної посівної, потрібно перевіряти не тільки асортимент та кількість насіння у сховищі, але і його якість, оскільки результати, вказані в документі, також мають свій термін дії. Зокрема протруєна кукурудза-один рік, соняшник протруєний- 8 місяців, цукровий буряк- шість місяців, озимих і ярих культур- чотири місяці. Після закінчення вказаних термінів насіння підлягає повторній перевірці.

21/03/2023

 

Відповідно до затвердженого  Плану проведення навчань фахівцями ДУ «Рівненська фітолабораторія» почато спільні навчання фахівців лабораторії зі спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області.

        Заступником завідувача відділу фітосанітарного аналізу було прочитано лекцію  на тему: «Стандарт «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних        лабораторій (згідно EN ISO/IEC 17025:2019)»  Проведення  фітосанітарної експертизи (аналізів) та їх  документального оформлення;

Реєстрація  зразків об’єктів регулювання та оформлення документів, кодування, вимоги до зразка згідно з НЯ».

16/03/2023

    

Час підготувати насіння до посіву

 

         Незважаючи на застосування широкого асортименту пестицидів, методів і прийомів захисту рослин, загальні втрати від шкідливих організмів становлять приблизно 15% потенційної урожайності. Майже третину з них спричиняють хвороби рослин.

         Фітопатологічна ситуація на посівах зернових культур в області останніми роками погіршується. Це зумовлено як порушенням технології їх вирощування  (вибір попередника, сівозміна, строки сівби, збалансованість мінеральних добрив, якість знезараження насіння, використання фунгіцидів), так і зміною гідротермічних умов у період вегетації, уражуваністю рекомендованих виробництву сортів. Тому хвороби, що зустрічаються на посівах вирощуваних за інтенсивними технологіями (борошниста роса, септоріоз листя й колоса, піренофоз, бура листкова іржа, фузаріоз колоса), доповнились хворобами екстенсивного типу господарювання (летюча і тверда сажки, фузаріозно-гельмінтоспоріозні та офіобольозні гнилі).

         Минулого року, значна частка посівів ярого ячменю була уражена саме сажковими хворобами. Домінувала летюча сажка. Найбільшого розповсюдження хвороба набула в поліській зоні. Склад патогенного комплексу насіння включає десятки видів грибів і бактерій. Загрозу посівам  як пшениці так і ячменю насамперед становитимуть сажкові хвороби, кореневі гнилі, гельмінтоспоріози, септоріози, збудники яких передаються насінням та через грунт.

         Поряд із сажковими хворобами особливу увагу слід приділити кореневим гнилям. Вони стають одним з найбільш розповсюджених шкідливих   колосових культур. Фітосанітарна ситуація, що склалася на посівах потребує постійного моніторингу шкідливих організмів для прийняття рішень щодо диференційованого застосування заходів захисту на кожному конкретному полі.

         Відсутність достатніх запасів вологи в грунті в осінньо-зимовий період негативно вплине на ріст і розвиток сільськогосподарських культур. Крім того, при ранній весні є загроза пересушення верхнього посівного шару грунту.

         За таких умов слід особливу увагу приділити підготовці посівного матеріалу: уникнення його травмування, зниження до мінімуму мікро- та макротріщин, протруєння фунгіцидними й інсектицидними препаратами або інкрустування з додаваням у бакові суміші біологічно активних речовин з метою поліпшення енергії проростання та схожості, науково обгрунтований вибір протруйників з урахуванням фітосанітарної ситуації та запасу вологи в поверхневому шарі грунту. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб.

         

13/03/2023

                  

  Семінар з охорони праці

    В навчальному центрі АПК 7.03.2023 проведено семінар з охорони праці для працівників агропромислового комплексу. Участь в семінарі прийняли і наші працівники: заступник директора Олександр Мартинюк, завідувач загального відділу Андрій Мачеєв і відповідальний за охорону праці провідний фахівець Олександр Онищенко.

   На семінарі, проведеному інспекторами ЗАХІДНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ проведено аналіз змін в законодавстві щодо охорони праці на період воєнного стану, зокрема про розслідування нещасних випадків на виробництві, виплати постраждалим а також методи запобігання травматизму на робочому місці, необхідності проведення медоглядів працівників і атестації робочих місць.

   Висупаючі загострили увагу учасників семінару також на необхідності дотримання вимог законодавства щодо декларування праці і пожежної безпеки.

 

10/03/2023

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 28 лютого 2023 року

         В третій декаді лютого продовжувала утримуватись сира відносно тепла погода. Середня декадна температура повітря була на 3ᴼ вище за середню багаторічну, а подобові коливання температур були на рівні від мінус 4ᴼ до плюс 8ᴼ. Відносна вологість залишається високою 83% - 85%. Часті опади, у вигляді дощу і мокрого снігу склали 10 мм або 91% СБЗ.

            Такі погодні коливання негативно впливають на інтенсивність розмноження та розселення мишоподібних гризунів, заселеність площ практично не змінюється за весь зимовий період. Спостерігається затоплення та замулення жилих нір в колоніях. Моніторингом орних земель виявлено 13% їх заселення мишоподібними гризунами з середньою чисельністю 1,5 жилих колоній на гектар та по 1 – 3 жилі нори в колоніях. Неорні землі мають 100% заселення площ із середньою чисельністю 3,7 жилих колоній на гектар.

            Аналіз проростків насіннєвого ячменю в партії 30 т. показав наявність інфекції гельмінтоспоріозу 3% – 7% та пліснявіння 2% – 6% зернівок.

            При аналізі відібраних монолітів озимої пшениці виявлено наявність інфекції кореневих гнилей на 2% - 4% рослин.

 28/02/2022

 

 

Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія»

за 2022 рік та перспективи розвитку на 2023 рік

На базі Державної установи  «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» 9 лютого 2023 року проведено нараду «Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2022 рік та перспективи розвитку на 2023 рік». Директором лабораторії Вікторчук Русланою Вікторівною у Презентації детально проаналізовано результати проведеної роботи за минулий рік. Разом з тим, зауважено, що пріоритетними напрямками роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» було  виконання обсягу робіт відповідно затвердженого Плану роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» у 2022 році. 

    З метою  облаштування та встановлення придбаного ПЛР - обладнання для проведення фітосанітарних експертиз виникла необхідність у проведенні реконструкції  адмінбудівлі, а саме, добудови мансардного поверху площею 110 м.кв. Відповідно для проведення реконструкції Адміністративної будівлі за адресою м. Рівне, вул. Малорівненська, 91 Б було виготовлено  Ескізний проект і затверджувалась відповідна документація та проводилась експертиза.

Для забезпечення збереження майна, в тому числі обладнання, та захисту приміщень ДУ «Рівненська фітолабораторія» від проникнення сторонніх осіб було встановлено систему контролю доступу до адміністративної будівлі в м. Рівне , вул.. Малорівненська, 91б, а також монтаж системи охоронної сигналізації в адміністративному приміщенні, що знаходиться за адресою в м. Здолбунів, вул. Словацького.

Незважаючи на всі труднощі минулого року, спричинені широкомасштабним вторгненням росії на територію нашої країни, фахівцями Лабораторії було виконано планові завдання та показники. Заради Перемоги фахівці лабораторії активно залучилися  до спільної справи. Поряд з основною роботою, працівники Лабораторії з перших днів війни активно підтримували наші Збройні сили України, територіальну оборону Рівненщини, а саме: коштами, одягом, продуктами харчування, медикаментами та іншим.

Завідувачами відділів проведено аналіз роботи  фахівців минулого року та зазначено основні плани на поточний 2023 рік.

Зазначено основні напрямки роботи заплановані державною установою на 2023 рік:

  • Підготовка та подача пакету документів в НААУ на проведення нагляду та повторної оцінки випробувальної лабораторії на відповідність ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 розширити  сферу акредитації щодо ідентифікації карантинних організмів та в частині відбору зразків:

         ентомологічна експертиза -3 види регульованих шкідливих організмів:

  • гватемальська картопляна міль- Tecia solanivora Pov;
  • томатна міль-мінер - Keiferia lycopersicella Wals;
  • жовто-бурий мармуровий клоп - Halyomorpha halys Stal;

         фітогельмінтологічна експертиза – 4 види регульованих шкідливих організмів:

  • колумбійська галова нематода - Meloidogyne chitwoodi Golden, O’Bannon, Santo & Finley;
  • колумбійська несправжня нематода - Meloidogyne fallax Karssen;
  • несправжня галова нематода - Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne & Allen;
  • бліда картопляна нематода - (Globodera pallida (Stone) Behrens);

         бактеріологічна експертиза - 1вид регульованих шкідливих організмів:

  • бура гниль картоплі - Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi;

         вірусологічна експертиза – 2 види вірусів (вірусні хвороби злаків):

  • виявлення збудника вірусу штрихуватої мозаїки ячменю -Barley stripe mosaic virus;
  • виявлення збудника вірусу смугастої мозаїки пшениці -Wheat streak mosaic virus.
  • Виготовлення проектної документації (технічних умов, проектно-кошторисної документації) на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання.
  • Часткового проведення поточного ремонту в адмінприміщеннях.
  • Оновлення матеріально-технічної бази: придбання сучасного обладнання для визначення біохімічних та технологічних показників сільськогосподарських культур.

22/02/2023

 

                         Насіння, навіть найкраще, потрібно перевіряти перед посівом.

    Наближаються строки посіву ярих культур. Сільгоспвиробники готуються до роботи: закуповують насіння, мінеральні добрива, засоби захисту рослин. Незважаючи на війну потрібно потурбуватися про майбутній врожай. Найважливішим фактором вдалої посівної є якісне насіння.

  Де б не купувалося насіння, навіть у найперевіреніших  виробників, важливо перевірити його на посівні якості. Особливо це стосується насіння врожаю минулих років.

   Державна установа «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» проводить аналізування посівних якостей сільськогосподарських культур на чистоту, домішку насіння інших культур, схожість, життєздатність, вологість, масу 1000 насінин,зараженість насіння хворобами і заселеність шкідниками. Аналізування проводиться за методами визначання якості згідно ДСТУ 4138-2002. Лабораторія акредитована НААУ за ДСТУ ISO/ IES 17025:2019 за вказаними показниками.

   Запрошуємо за адресою м. Рівне вул. Малорівненська 91б. Детальніша інформація на нашому сайті.

 13/02/2023

 

 Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в області станом на 13 лютого 2023 року 

 

         Перша декада лютого внесла зміни у погоді, на кінець другої половини встановився зимовий її характер. Спостерігалось промерзання грунтового покриву до 8 – 23 см. Середні температури повітря утримувались в межах 2 - 3ᴼ морозу, мінімальні значення становили 11 - 13ᴼ морозу як у повітрі, так і на поверхні грунту.

         Практично кожного дня випадали незначні опади у вигляді дощу та снігу. Сніговий покрив впродовж декади  то утворювався висотою 1 – 2 см, то сходив.

         Значне зниження температур, зокрема у нічний час, зумовило повернення сільськогосподарських культур до глибокого зимового спокою.

         За результатами відрощування зимуючих культур (озимі жито і пшениця, люцерна), що відбиралися гідрометеорологічним центром в кінці січня, пошкоджених та загиблих рослин – не виявлено, що свідчить про сприятливі агрометеорологічні умови для посівів у першій половині зими. Візуальний огляд рослин показав, що вони тургорні, без видимих пошкоджень точки росту та вузлів кущіння.

         Моніторинг продовольчого зерна пшениці, ячменю та сої в партії 160 тонн показав 6% його заселення комірними кліщами з чисельністю 1 – 3 екз. живих особин на 1 кг зразка.

         Фітоекспертизою такого зерна виявлено дещо нижчу ураженість пшениці та ячменю інфекцією гельмінтоспоріозу 4 – 6%; пліснявіння 2 – 3% та фузаріозу – 0,5% проростків проти попередніх років та зростання ураженості проростків сої бактеріозом до 3 – 5%, фузаріозом 1 – 2% та пліснявінням до 2 – 4%.

         Моніторинг посівів озимої показав допорогову заселеність мишоподібними гризунами 20% обстежених площ з середньою чисельністю1,5 жилих колоній на гектар. Багаторічні трави мають 100% заселення площ, з середньою чисельністю 3 – 5 жилих колоній на гектар.

         Надалі загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині ймовірна в разі снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжуватимуть розмноження. За установлення навіть нетривалого поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.

13/02/2023

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в

області станом на 02 лютого 2023 року

           За останній тиждень січня в області спостерігалося  незначне зниження температурних показників. Середньодобові температури повітря  утримувались в мінусових значеннях від 1 до 3° морозу.  Мінімальна температура становила 3 - 4° морозу, а на поверхні ґрунту 2-4° морозу.  Практично кожного дня  спостерігалися  опади незначної інтенсивності  у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу.  На кінець січня  на полях з озиминою  утворився сніговий покрив висотою 1 - 2 см.

         Моніторинг посівів озимих культур  показав слабку їх заселеність  мишоподібними гризунами:

  • Озима пшениця – обстежено 550 га, заселено 93 га, або 16 %  обстеженої площі з середньою чисельністю 1,2 жилих колоній на гектар.
  • Озимий ріпак – обстежено 350 га,  заселено 86  га, або 24 %  обстеженої площі з середньою чисельністю 2,3 жилі колонії на гектар.
  • Багаторічні трави мають 100% заселення площ,  де на травах 1-2 року використання  нараховується 2-3 жилі колонії на гектар, а на 3-4 року використання 3-5 жилих колоній на гектар.

                 Аналіз зразків продовольчого зерна  в партії 410 тонн показав заселеність комірними кліщами в партії 30 тонн що складає  7 %, в партії  насіння гороху 2 т. заселення комірними шкідниками не виявлено.

02/02/2023

 

Інформаційне повідомлення

про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб

сільськогосподарських культурних рослин станом на 20 січня 2023 року

          В другій декаді січня продовжувала  утримуватись  відносно тепла, волога та похмура погода. Середня декадна температура повітря склала 0° при нормі -2,5°,  а коливання температур протягом доби  спостерігалося від -3° до +5°. Часті опади  у вигляді дощу, мокрого снігу, мряки та густих туманів  склали 50% до норми.  Грунт в другій декаді  січня залишається талим.

         Після тимчасового відновлення вегетації на початку місяця, зараз рослини озимих зернових знаходяться у стані зимового спокою,  фазових змін у розвитку рослин не відмічено.  Такі погодні умови були  задовільними для зимуючих культур  та малосприятливими для  життєдіяльності мишоподібних гризунів, триває затоплення  та замулювання нір з послідуючим замерзанням в них води. Моніторингом посівів озимої пшениці  та ріпаку виявлено  мишоподібні гризуни  на площі 50га із 360 обстежених з чисельністю одна жила колонія та 4 жилі нори в ній.

         Тепла погода зимуючого періоду  позначається на стані зберігання зерна в складах, відмічено зростання його заселеності комірними шкідниками.  Обстежено 180 т. фуражного зерна пшениці та ячменю в 11% зразків виявлено – комірні кліщі та в 3% зразків – сурінамський борошноїд.  В продовольчому та насіннєвому матеріалі (250 т. ) пшениці, сої  комірних шкідників не виявлено.

        

20/01/23

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в області станом на 22 грудня 2022 року

Друга декада грудня була дуже сирою і прохолодною. Середня декадна температура повітря  досягала -3-4°, що на 1,5-2° нижче за багаторічні  значення.  Коливання подобових значень  утримувались на рівні від +1° до -18° в повітрі, а на поверхні грунту до -24° морозу. 

         Практично кожного дня  спостерігались опади, сума їх досягла 39мм або 300% декадної норми,  вони формувались у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. На кінець декади висота снігового покриву становила в середньому 5 см, глибина промерзання ґрунту  на рівні 14 см, на полях спостерігається утворення льодяної кірки, місцями в понижених місцях  блюдця талої води.

         Такі погодні умови були згубними  для мишоподібних гризунів, відмічено затоплення нір із подальшим замерзанням води в них, що призвело до загибелі молодняку. На кінець декади заселеність  озимої пшениці та ріпаку мишоподібними гризунами становить 17% обстежених площ з чисельністю 1-2 жилих колоній на гектар, 100% заселеність багаторічних трав  з чисельністю 3-4, максимально 6 жилих колоній на гектар.

         В складах зберігання проведено моніторинг партій продовольчого зерна в партії 200 т пшениці, сої, кукурудзи, заселеності комірними шкідниками не виявлено.

22/12/22

 

                                                             Зберігання насіння.

Необхідність зберігання насіння пов’язана з біологічними особливостями різних видів рослин, строками сівби, особливостями системи насінництва та іншими факторами. Деяке насіння після збирання має низьку схожість, а  у бобових буває «тверде насіння», яке не здатне навіть набухати.

    Насіння озимих висівається вже через 1-1,5 місяця після збирання, ярих- через 7-8 місяців.Перехідні, державні та страхові фонди зберігаються від 1 до 5 і більше років.

    Найважливішим фактором, що зумовлює стійкість насіння під час зберігання, є його вологість. Кращою температурою для зберігання є 5-10 градусів тепла, але таку температуру важко втримати, тому вона використовується тільки в колекційних зразках. У виробничих умовах насіння зберігають при природній температурі і тому при вологості більше 15% підвищення температури на більше, ніж на10 градусів різко скорочує тривалість зберігання.

    Ефективність зберігання значною мірою залежить від способу. При зберіганні насипом в буртах недоліками є ненадійна ізоляція окремих партій, нераціональне використання зерносховищ та складність використання активного вентилювання. Кращим виходом є зберігання в засіках або у спеціальних металевих бункерах.

    При зберіганні насіння в насіннєсховищах контролюють температуру і відносну вологість повітря за допомогою термометрів і гігрометрів, наявність шкідливих комах і гризунів.       Періодичність контролю-перші 1-2 місяці щоденно,пізніше -два рази на тиждень.

    Схожість насіння визначають за стандартною методикою в спеціальних лабораторіях при засипці і через кожні 4 місяці і більше для окремих видів рослин за вимогами стандартів. Одночасно визначають зараженість плісенями, що дуже важливо для безпечного зберігання.

    При тривалому зберіганні проводять провітрювання насіннєсховищ і насіння. Чим сухіше насіння тим менша потреба в провітрюванні. При необхідності насіння досушують  активним вентилюванням підігрітим повітрям.

    Знищення комірних шкідників — важливий захід при зберіганні. Гризунів знищують отруєними принадами, а комірних шкідників-фумігацією насіння. При цьому слід дотримуватись вимог охорони праці і користуватись препаратами, згідно “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

    Перевірити насіння можна і потрібно в ДУ “Рівненська фітолабораторія”за адресою м. Рівне вул. Малорівненська 91 б. Розцінки можна дізнатися на нашому сайті.

 

04/12/22

 

Серйозною проблемою для аграріїв є бур’яни, які забирають значну частину мінеральних та органічних поживних речовин, а також доступну для культурних рослин вологу і в такий спосіб різко знижують урожайність рослин та родючість ґрунту. Культурні рослини слабо конкурують з бур’янамиТакож існують такі види бур’янів, які не забирають поживних речовин з ґрунту, а живляться соком рослин, чим суттєво знижують їх врожайність, а іноді навіть спричиняють їх загибель.

Одним із таких небезпечних бур’янів є повитиця.

Повитиця  рослина-паразит, у якої немає ні коренів, ні листків.Все життя повитиці проходить на тілі господаря – іншої рослини. Діставшись до своєї жертви, цей бур’ян запускає в її тіло присоски - гаусторії і спокійнісінько живе собі, щодня харчуючись соками культурної рослини Втрати урожаю культурних рослин, заселених повитицею, становлять до 50%, а в складних випадках навіть фіксується їх загибель. Повитиця найбільш полюбляє паразитувати на конюшині, люцерні, виці, льоні, буряках, моркві, цибулі, картоплі, тютюні та інших рослинах. Відносно стійкими до цієї агрономічної напасті є лише злакові культури та соняшник.

Одним із найпоширеніших видів є повитиця польова Розмножується вона насінням та частинами стебел.

Основним джерелом поширення повитиці є погано очищене насіння польових культур, переважно люцерни і конюшини. Також поширенню сприяють транспортні засоби, сільськогосподарська техніка та знаряддя, зрошувальні канали, органічні добрива і зернові відходи.

В умовах України насіння повитиці інтенсивно проростає у травні-червні, цвіте - у червні-серпні, плодоносить - у липні-жовтні. За несприятливих для проростання погодних умов насіння зберігатиме схожість від 4 до 30 років. Інтенсивність проростання насіння залежить від тепла, вологи та дозрілості насіння. Напівдозріле та зелене насіння проростає швидше, ніж дозріле.

Повитиця не тільки знижує врожайність, але і погіршує якість продукції. Враховуючи значну шкодочинність повитиці, необхідно своєчасно і в повному обсязі проводити комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію цього бур’яну.

Якщо повитиця  уже вразила рослину, знищити цей бур’ян можна тільки разом з рослиною-господарем.

Позбутись повитиці вкрай складно. Повна ліквідація вогнища цього бур’яну потребує тривалої і дуже копіткої роботи. Тому найкращим способом уникнути неприємностей, пов’язаних із поширенням повитиці, є профілактика, зокрема ретельне дотримання фітосанітарних заходів:

  • заборона завезення у вільні райони з районів розповсюдження бур’яну;
  • обов’язковий карантинний огляд та лабораторна експертиза;
  • обстеження с\г угідь на виявлення бур’яну в період вегетації;
  • при виявленні вогнища - запровадження карантинного режиму та проведення спеціальних фітосанітарних заходів.

Вогнища уражених посівів необхідно викошувати із захопленням півтораметрової гарантійної зони навколо, обов’язково до цвітіння бур’яну, скошену масу висушувати, виносити за межі поля та спалювати. Вогнище потрібно утримувати у стані чорного пару або обробляти гербіцидами відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

У посівах багаторічних трав і на необроблюваних землях повитицю польову слід якомога частіше низько скошувати до її цвітіння. Перед збиранням урожаю культурних рослин вогнища на посівах, заражених повитицею, необхідно скошувати і збирати окремо. Зберігати засмічений урожай необхідно окремо від чистого.

17/11/22

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в області станом на 03 листопада 2022 року

        

         За звітний період значних змін погоди в області не пройшло. Спостерігалися сухі погожі дні. Середньодобові показники температури повітря утримувались в межах 7-13°, що на 3-7° вище за багаторічні. Опадів не було, але відмічалися рясні роси та тумани, відносна вологість повітря залишалась високою 83-91%.  Вологозабезпеченість ґрунтовою вологою характеризується як «достатня - задовільна» та «оптимальна-надмірна» Цьогорічні запаси вологи ґрунту на 27-93% вищі минулорічних.

          Озимі зернові культури продовжують фази сходи – ІІІ лист, стан розвитку  рослин добрий.

         Озимий ріпак продовжує формувати розетку листя.

         Моніторинг мишоподібних гризунів орних земель показав заселеність обстежених площ в межах 8% озимого ріпаку, на зернових культурах заселення не виявлено, з середньою чисельністю 1,1 колоній на гектар. Багаторічні трави на 100% площ заселені гризунами з чисельністю 3-4 жилі колонії на гектар.

         За даними СЕС популяція мишоподібних гризунів відзначається високими показниками життєздатності: співвідношення самиць та самців 44:56, в розмноженні приймає участь 25-30% самиць з середньою чисельністю 3,5 ембріонів на кожну, що свідчить про високу потенційну можливість їх масового розмноження і шкодочинності в осінньо-зимовий період.

         Висока вологість повітря сприяє подальшому зростанню ураженості рослин озимого ріпаку хворобами: пероноспорозом, фомозом, альтернаріозом з охопленням 4-10% рослин та 1-2 листків на рослині на 30% обстежених площ. На 10% обстежених площ ще спостерігається слабка шкодочинність білокрилки з чисельністю 2-5 екз. на рослину та несправжніх гусениць ріпакового пильщика з чисельністю 1 екз. на рослину на 4 % рослин. На 5% обстежених площ озимої пшениці, середково в понижених місцях, виявляється ураження кореневими гнилями 3-6% рослин.

         На незібраних площах кукурудзи триває розвиток інфекції фузаріозу та пліснявіння на 5-6% качанів.        

 

03/11/2022

 

КУРС ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ

З 19 по 30 вересня 2022 року завідувач відділу реєстрації зразків об'єктів регулювання та оформлення документів Гончарук М. В.  пройшов курс підвищення кваліфікації на базі ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України та отримав свідоцтво про підвищення кваліфікації.

                               Під час навчання були опрацьовані такі теми навчального курсу:

  • правові аспекти діяльності державних фітосанітарних лабораторій;
  • фітосанітарна експертиза (аналізи). Техніка безпеки;
  • фітосанітарний контроль об’єктів регулювання. Захист рослин;
  • регульовані шкідливі організми;
  • норми сучасної української літературної мови.

20/10/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 7 жовтня 2022 року

                       Погодні умови початку жовтня практично не змінилися. Температурні показники утримувались в межах багаторічних  9-12°, а сума опадів вже за першу п’ятиденку досягла 164% декадної норми. Середня відносна вологість повітря залишалася високою 88%.

         Такі погодні умови призупинили повністю проведення  польових робіт: збирання  пізніх культур та посів озимих зернових.

         Розмноження мишоподібних гризунів триває в місцях резервації, розселення їх на посіви  озимого ріпаку не відмічено. Чисельність  жилих колоній гризунів на не зораній падалиці зернових в межах 2 жилих колоній на гектар, за кількості по 4-5 жилих нір. На таких площах триває слабкий літ цикадок та польових клопів, розвиток личинок шведської мухи та попелиці, зростає інтенсивність захворюваності рослин  плямистостями, септоріозом.

         Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі ІІІ пари листків - утворення розетки, стан рослин добрий. Заселеність рослин білокрилкою та попелицею відмічено на 21% обстежених площ в допороговій чисельності. Ураженість ранніх посівів альтернаріозом в межах 3 %  рослин з інтенсивністю 0,8 %.

         Кукурудза в повній стиглості хворіє на гельмінтоспоріоз листя і стебла 18 %, і фузаріоз качанів 3-5% рослин. Чисельність сисних шкідників  значно знизилась до 1-2% рослин на 19 % обстежених площ.

         Рослини соняшнику продовжують інтенсивно уражуватись хворобами кошиків: білою (склеротініозом) та сірою гнилями з охопленням 20% рослин на 44 % обстежених площ.

         Посіви сої повністю дозріли, через погодні умови та неможливість збирання зростає їх ураженість  пероноспорозом до 45% та бактеріальним опіком до 23% рослин.

         Цукрові буряки, через затримку із збиранням масово хворіють на церкоспороз 60%, пероноспороз 21% та фомоз 13% рослин. Перезволоженість важких грунтів може призвести до ураженості коренеплодів гнилями.  

 

07/10/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 30 вересня 2022 року

                       Звітний період в області продовжував бути сирим та прохолодним .  Середня декадна температура повітря була на рівні 10°. Сума ефективних температур вище +5°С досягла 1840°. За звітний період випало 33 мм опадів, або 253% середніх багаторічних значень. Середня відносна вологість повітря  була високою – 89%.

         Перезволоження ґрунту стримує проведення збирання пізніх культур та посів озимих зернових, розмноження мишоподібних гризунів та інтенсивність їх розселення.

         На незораній стерні зернових культур 37% обстежених площ  спостерігається заселення мишоподібними гризунами, їх чисельність становить 2 жилі колонії в яких по 3-5 жилих нір. Багаторічні трави заселені повністю з чисельністю 2-4 жилі колонії нори, в яких 5-13 жилих нір. На посівах озимого ріпаку заселення мишоподібними гризунами  відсутнє.

         На падалиці зернових культур повсюди викошуються: польові клопи, імаго шведської мухи та цикадки, чисельність їх незначна. Продовжується розвиток септоріозу, плямистостей та бурої листкової іржі на всіх обстежених площах, що буде джерелом інфекції для посівів озимої пшениці.

         Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі ІІ-ІІІ пари листків, триває їх незначне заселення до 4% рослин білокрилкою, попелицями, несправжні гусениці ріпакового пильщика виявлено на 2% рослин з чисельністю 1 екз./ рос. при 23% обстежених площ. На окремих площах, переважно на тяжких ґрунтах проявилася чорна ніжка та альтернаріоз  з охопленням  1-2 % рослин.

         Велика кількість опадів призвела до масового поширення  гельмінтоспоріозу в посівах кукурудзи - 35% рослин на 63 % обстежених площ.  На качанах, пошкоджених гусеницями кукурудзяного метелика  розвивається фузаріоз  максимально до 5%, також відмічається прояв пухирчастої сажки  0,2%. Триває розвиток та шкодочинність попелиць на 19% обстежених площ з заселенням 5% рослин.

         На посівах соняшника, за наявних погодних умов, підвищилась ураженість білою та сірою гниллю, інфекцію виявлено на 42% обстежених площ  та до 20% кошиків.

         Соя перебуває у фазі дозрівання. На рослинах активно проявляється інфекція пероноспорозу на 75% обстежених площ з ураженням рослин 25-45%  та розвитком хвороби 6,3%, також наявний бактеріальний опік на 10-20% рослин з розвитком хвороби 2,5%.

         Збирання цукрових буряків також стримують погодні умови вересня, на рослинах масово розвивається церкоспороз яким охоплено всі обстежені площі з ураженням 35-60% рослин, пероноспороз та фомоз наявний на 10-25% рослин. Проходить розвиток гусениць листогризучих совок та попелиць які наносять незначної шкоди рослинам.

 

 30/09/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 22 вересня 2022 року

         Звітний період в області продовжував попередній як за температурними показниками  так і за кількістю опадів.  Середня декадна температура повітря  була на 1° нижче за норму і склала 11,5°.  Мінімальна температура повітря  нижче 4° не опускалась а максимальна не перевищувала 20°, лише один день. На кінець декади  сума ефективних температур вище +5°С досягла 1817°, що склало 103% середніх багаторічних значень. За другу декаду випало 54 мм опадів або 224% до багаторічних показників,  вони відрізнялися як територіально так і за кількістю. Середня відносна вологість повітря  була високою – 89%. На даний період кількість опадів в області  перевищувала 114мм або 187% місячної норми. 

         Перезволоження ґрунту  стримує проведення збирання  пізніх культур  та посів  озимих зернових, розмноження мишоподібних гризунів та інтенсивність їх розселення. На кінець декади відмічено їх концентрацію лише на незораній стерні, неугіддях та площах картоплі, овочевих культур та багаторічних трав.

         На падалиці зернових культур  викошуються хлібні блішки, польові клопи, імаго шведської мухи та цикадки  чисельність їх незначна. Продовжується розвиток септоріозу, плямистостей та бурої листкової іржі на всіх обстежених площах.

         Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі ІІ-ІІІ пари  листків, на пізніх посівах – сходи, триває їх незначне заселення блішками, польовими клопами. В погожі дні спостерігається літ біланів та ріпакового пильщика. На ранніх посівах відмічено заселення  посівів білокрилкою та несправжніми гусеницями пильщика. На окремих площах, переважно на тяжких ґрунтах проявилася чорна ніжка  з охопленням  1-2 % рослин.

         Велика кількість опадів призвела до  масового поширення  гельмінтоспоріозу  в посівах кукурудзи - 32% рослин на  67 % обстежених площ та подальшого розповсюдження білої гнилі  на 6% кошиків соняшника,  та фузаріозу на качанах кукурудзи  до 5% .

         На пізніх посадках капусти  триває зростання  ураженості головок  слизовим бактеріозом та фомозом.

         Аналіз бульб картоплі показав,  більш відчутний ніж звичайно, відсоток ураження мокрою гниллю середніх та пізніх сортів картоплі.

 

22/09/2022

 

              В  Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» в період із 04.05-06.05.2022 року складом групи аудиторів з акредитації НААУ відповідно до затвердженої програми «Нагляду за випробувальною лабораторією», акредитованою на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, проведено нагляд у відповідності системи управління та компетентності випробувальної лабораторії в акредитованій сфері акредитації вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

               Розширено сферу акредитації в частині проведення фітосанітарної експертизи (аналізів)  (ідентифікації організмів) та визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу:

 -       ідентифікація тютюнової білокрилки (Bemisia tabaci. Gen);

 -       картопляної молі (Phthorimaea operculella Zell)

-         визначення зараженості насіння хворобами макроскопічним методом.

               По результатах проведеного нагляду Національним агентством з акредитації України  Державна установа  «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» отримала Атестат про акредитацію зареєстрований у Реєстрі 16 серпня 2022 року за № 201181 та  оновлену сферу акредитації з додатком від 16 серпня 2022 року.

Керівник з якості ДУ «Рівненська фітосанітарна лабораторія» Світлана Бордюк.

 

 22/09/2022

 

 Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

 станом на 16 вересня 2022 року

          Минулий тиждень в області характеризувався  прохолодною дуже сирою погодою. Середньодобові температурні показники  утримувалися в межах  9-12°, а подобові коливання  спостерігалися  від 2до 17°.  Сума ефективних температур  вище +10°С досягла 1113° або 120% до багаторічних показників,  а вище +5°С  відповідно 1763° та 104%.  За останні сім днів  в області випало 75мм дощу, що склало 123% місячної та 312% декадної норми.  Середня відносна вологість повітря була 98-100%.

          Такі погодні умови  істотно вплинули  на проведення польових робіт,  розвиток фенофаз шкідників  та інтенсивність прояву хвороб.

          Велика кількість опадів стримує розселення мишоподібних гризунів  по посівах. Концентрація їх в основному спостерігається на пізніх овочевих культурах, картоплі, багаторічних травах та неугіддях, так як площі з під зернових культур повністю здисковані. Чисельність їх в межах 3-4  жилих колонії на гектар.

          На ранніх посівах озимого ріпаку  проходить слабке заселення  рослин хрестоцвітними блішками та польовими клопами , в понижених місцях відмічається розвиток  чорної ніжки  на  1-2% рослин.

          В посівах сої  спостерігається другий етап  достигання, рослини в доброму стані,  маса 1000 зерен 168-170 г.  Чисельність павутинного кліща та  попелиці  незначна, проте відмічається подальше зростання  ураженості  рослин бактеріальним опіком та пероноспорозом до 26-43% рослин на 37-58% обстежених площ.

          Соняшник на переважній більшості площ  достигає, проводиться десикація. На пізніх площах рослини мають 4% ураження кошиків  білою та сірою гнилю з охопленням 6% обстежених площ.

          На посівах цукрових буряків  відмічено різке збільшення  ураженості рослин церкоспорозом до 46 %  та пероноспорозом до 14% і фомозом 12% рослин на 73% обстежених площ.

          Посіви кукурудзи практично скрізь перебувають у фазі воскової та технічної стиглості, завершується розвиток кукурудзяного стеблового метелика, спостерігається концентрація гусениць  в місцях зимівлі. Велика кількість опадів сприяла прояву фузаріозу  на качанах, яким охоплено до 4 % рослин.

 

16/09/2022

 

Інвентаризація нематодовогнищних ділянок

Згідно плану роботи Державної установи ‘‘Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія’’ на 2022 рік, під час інвентаризації нематодовогнищних ділянок до лабораторії надійшло 1063 зразки ґрунту відібраних на присадибних ділянках Рівненської області на площі 239 га.

Під час проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) було виявлено карантинний організм обмежено поширений на території України – Золотисту картопляну нематоду (Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens) цисти у живому стані у 807 зразках (178,49 га), що на 94 зразки та на 33,214 га менше, ніж у минулому році.

 

09/09/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 26 серпня 2022 року

          Звітний період характеризувався сухою теплою погодою. Середньодобові температурні показники склали 21-23°, що на 3-5° вище за кліматичну  норму, а по добові коливання спостерігалися на рівні від 16° вночі до 31° вдень. Суми ефективних температур +5°С та +10°С перевищували багаторічні показники на 60-110°, проте були на 15-30% нижчі минулого року.

         За даний період в області опадів практично не було, середня відносна вологість повітря була на рівні середніх багаторічних значень.

         Високий температурний фон та оптимальна вологість повітря надзвичайно сприятливі для розвитку і розповсюдження хвороб на сільськогосподарських культурах.

         Кукурудза знаходиться у доброму стані , качани формують фазу молочно-воскової стиглості. Триває харчування гусениць кукурудзяного стеблового метелика  переважно у качанах, відмічено зростання заселеності павутинним кліщем.  Розвиток гельмінтоспоріозу набуває масового поширення.

         Соя продовжує формувати боби, чисельність яких в межах 28-36 штук на рослину, на ранніх посівах відмічено перший етап достигання. Рослини слабо заселяються попелицею та павутинним кліщем. За звітний період значно зросла ураженість рослин хворобами.

         Соняшник продовжує  фазу утворення плодів  за діаметру кошиків 16-20 см та 180-205см висоти рослин. Спостерігається подальший незначний ріст ураженості рослин септоріозом, фомопсисом та білою гниллю, заселеність рослин геліхризовою попелицею незначна.

         Моніториг посівів цукрових буряків показав помірне зростання ураженості листя церкоспорозом та фомозом. Заселеність рослин листковою попелицею низька.

           

 26/08/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 18 серпня 2022 року  

           Друга декада серпня характеризувалась помірно теплою сирою погодою. Середня декадна температура повітря перевищувала багаторічні показники на 1°, мінімальна температура вночі сягала 12°, максимальна 28° вдень. Сума ефективних температур вище +10°С досягла 882° або 107% декадної норми. За звітний період випало 93 мм опадів або 465% декадних багаторічних значень, вони носили нерівномірний ливневий характер. Середньодобова вологість повітря зросла на 110%.

         Такі погодні умови сприяли зростанню ураженості рослин хворобами.

         Кукурудза в доброму стані знаходиться у фазі- молочної-молочно-воскової стиглості качана. В посівах триває слабкий розвиток та шкодочинність стеблового кукурудзяного метелика, заселеність площ лишається на рівні 28% та 5% рослин з чисельністю 1 екз. на рослину, 19 % обстежених площ заселені павутинним кліщем, шкідника виявлено на 9% рослин кукурудзи. Зросла інтенсивність прояву гельмінтоспоріозу, хворобу виявлено на 32% обстежених площ з ураженням рослин 6-14%. Виявлення пухирчастої сажки кукурудзи відмічено на 0,1% качанів та 4% обстежених площ.

         В посівах сої відмічається наростання розвитку пероноспорозу хворобу виявлено на 10, максимально 21% рослин та 27% обстежених площ, триває помірний прояв бактеріального опіку та аскохітозу. Заселеність рослин павутинним кліщем та попелицею нижче порогової.

         Заселеність рослин соняшника  шкідниками лишається низькою. Продовжується  розвиток фомопсису та септоріозу, хворобами уражено до 35% обстежених площ з ураженням рослин 10-16% відповідно. Прояви білої гнилі  виявляються окремими вогнищами  лише на 8% обстежених площ з ураженням 1-2% рослин.

         Ураженість рослин цукрового буряка церкоспорозом зросла до 18% обстежених площ з поодинокими плямами на 11% рослин буряків, заселеність 4-6% рослин листковою попелицею спостерігається в прикраєвих смугах.

         Посадки картоплі, на необробених площах за таких погодних умов, масово інфікувалися альтернаріозом та фітофторозом, що призвело до відмирання бадилля. На вегетуючих  рослинах присутні ознаки хвороб,  максимум на 75% рослин, також продовжується розвиток літноього покоління колорадського жука,  зістрічаються всі фази розвитку шкідника.

         На рослинах пізньої капусти продовжує наносити шкоду білокрилка, проте ливневі дощі дещо знизили її чисельність. Спостерігається літ та яйцекладка  біланів, слизовий бактеріоз виявлено на 20% обстежених площ капусти.

         Проходить літ метеликів окличної та озимої совок.

 18/08/2022

 

Як зберегти насіннєвий матеріал

           Завдання зберігання насіння – не втратити якість на певний час від збирання до використання. Насіння, що закладається в сховища, повинно мати високу життєздатність. Насіннєвий матеріал зі зниженою енергією проростання та схожістю, травмоване, проросле, неякісно відсортоване, пошкоджене патогенною мікрофлорою погано зберігається.

           Під час зберігання насінням систематично проводять спостереження за:

- вологістю насіння, оскільки  основною причиною низької схожості насіння є високий вміст у ньому вологи, тому потрібно систематично  вимірювати його  вологість. Підвищення вологості  посилює в ньому процеси дихання, створює сприятливі умови для діяльності мікроорганізмів і підвищення активності збудників хвороб і шкідників.

- температурою , яка  характеризує стан насіннєвої маси. Низька температура в усіх ділянках маси насіння є показником її нормального стану і свідчить про консервацію. Підвищення температури, що не відповідає змінам температури навколишнього середовища, свідчить про активацію фізіологічних процесів і початок самозігрівання.

- заселеністю шкідниками, комахи і кліщі не розвиваються у сухому та холодному насінні. Тому охолодження і підсушування насіння - ефективні заходи попередження появи шкідників, а водночас і пліснявих грибів. У деяких випадках добрі результати дає додаткове механічне очищення насіння. Але найбільш ефективним заходом знищення шкідників є газація (фумігація) насіння. Гризунів знищують отруєними принадами, рідше капканами.

          У процесі зберігання систематично здійснюють органолептичний контроль насіння (запах, колір), а також аналітичний контроль за посівними якостями. Нагляд ведуть за кожною партією, кожною одиницею насіння, особливо ретельно за партіями з підвищеною травмованістю і вологістю.

         Для отримання якісного насіннєвого матеріалу, потрібно провести калібрування та очистку посівного матеріалу. Калібрування та очистку проводять, щоб очистити насіннєвий матеріал від домішок, дрібного та битого зерна. Показник, який вказує на якісний посівний матеріал – це маса 1000 насінин. Якщо зерно ретельно відібране, то показник схожості та енергії проростання  має бути теж високим, близьким до 100%. Адже посівні властивості насіння визначаються показниками: чистота, домішка насіння інших культур, схожість, енергія проростання, маса 1000 насінин, вологість,  зараженість хворобами і заселеність шкідниками. 

             Тривалість збереження життєздатності насіння залежить від вологості насіння, вологості і температури повітря, якості самого насіння, відсутності збудників хвороб та шкідників як на самому насінні, так і в складських приміщеннях.  Критичний поріг вологості для основних сільськогосподарських культур такий: для пшениці, жита, ячменю – 14-15 %; кукурудзи – 13-14 %; проса – 12-13 %; соняшнику – 7-9 %; зернобобові -15-16%; овочеві культури не більше 10%. Кожна партія насіння, що зберігається насіннєсховищах, повинна пройти перевірку посівних якостей. Щоб провести такий аналіз, потрібно завчасно відібрані зразки посівного матеріалу надати до спеціалізованої установи для визначення посівних якостей. В Рівненській області такі послуги можна отримати у Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія», яка знаходиться за адресою:

місто Рівне, вулиця Малорівненська, 91 Б.

місто Здолбунів, вулиця Словацького, 58.

               Підготувала головний фахівець відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу- Наталія Коберник.

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 11 серпня 2022 року 

                       Перша декада серпня залишалася, як і попередні,теплою та переважно сухою. Середня декадна температура повітря  складала 20,2°, що на 1° вище за середні багаторічні значення. Подобові коливання температур відмічалися від 11° вночі до 31° вдень. Сума ефективних температур вище +10°С досягла 801°, що на 68° вище багаторічних значень та на 100° менше минулорічного. За декаду випало 10 мм опадів  або 57% від норми, дещо підвищилася вологість повітря до 72% проте, нижче середніх багаторічних значень. Такі погодні умови були сприятливі для росту сільськогосподарських рослин та для завершення збору зернових культур. На стерні зернових культур та ріпаку спостерігається заселення мишоподібними гризунами. 

          Кукурудза у доброму стані знаходиться у фазі молочної стиглості качана. На 33% обстежених площ кукурудзи продовжується заселення 6% рослин попелицями. Шкодочинність гусениць стеблового метелика продовжується на 28% обстежених площ з чисельністю 1 гусениця на рослину на 5% рослин. Ураженість рослин гельмінтоспоріозом виявлено на середньому ярусі листя, максимум до 9% рослин на 17% обстежених площ.

          На посівах сої  триває формування бобів за доброго стану рослин.  5-6% рослин  до 12 % обстежених площ заселені попелицями та павутинним кліщем в слабкому ступені. Перепади нічних та денних температур сприяли  поширенню на верхньому листі рослин пероноспорозом , інфекцію виявлено на 13% обстежених площ з ураженням 4-8% рослин, нижнє листя продовжує уражуватися бактеріальним опіком та аскохітозом  на 13-22% обстежених площ до 10% рослин.

          Заселеність рослин соняшника геліхризовою попелицею лишається низькою. Проходить збільшення інтенсивності розвитку септоріозу та фомопсису, хворобами уражено 12-15% рослин на 19-21% обстежених площ.

          На посівах цукрових буряків набуває розвитку пероноспороз та церкоспороз  інфекцію виявлено  на 6-10% обстежених площ  на 5-8% рослин. В  прикраєвих смугах  на 6% рослин продовжують заселяти бурякова попелиця та листогризучі совки.

          На ранніх сортах картоплі спостерігається відмирання бадилля, на пізніх необроблених сортах відмічено наростання ураженості рослин фітофторозом та альтернаріозом. Колорадський жук імаго та личинки всіх віків продовжують харчуватися пасльоновими культурами.

          На рослинах капусти триває масова шкодочинність білокрилки. 2% рослин мають ознаки фомозу та слизового бактеріозу капусти.

12/08/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 28 липня 2022 року

        Звітний період в області характеризувався  переважно нестійкою помірно теплою погодою.

Середня температура сформувалась на рівні 20,5°, що в межах кліматичної норми. Максимальні температури досягали 31° у повітрі, мінімальні знижувались до рівня 9°. Сума ефективних температур  вище +10° склала 671°, що становить 105% норми. Середня відносна вологість спостерігалась на рівні 65% , опади проходили локально сума їх склала 21 мм.

Посіви зернових культур  досягли повної стиглості. На рослинах спостерігається слабкий розвиток  фузаріозу, хворобу виявлено на 3 % обстежених площ з ураженням до  1% колосків, септоріоз колоса виявляється на  8% обстежених площ з ураженням  колосся 2%. На незібраних площах  озимої пшениці внаслідок опадів  збільшилось ураження колосся оливковою плісенню  до 16 % обстежених площ.  В промислових посівах прояву сажкових хвороб не виявлено.

         Кукурудза у доброму стані, проходить фазу   викидання волоті. Заселеність рослин попелицями залишається на тому самому рівні що становить 35% обстежених площ.  Задовільні умови склалися для відродження личинок стеблового кукурудзяного метелика, імаго шкідника яйцекладку та личинки виявлено на 30 % обстежених площ  з заселенням 4% рослин, чисельність якого становить 1 екземпляр на рослину. Розвиток прояву гельмінтоспоріозу спостерігається на 13% обстежених площ з ураженням рослин максимально 6% .

         Рослини сої  перебувають у фазі цвітіння – формування бобів в доброму стані. Рослини заселені польовими клопами, попелицями,  листогризучими совками  в допороговій чисельності, заселеність павутинного кліща  зросла до 6% обстежених площ.  Інфекція бактеріального опіку, аскохітозу  виявлена на нижньому ярусі листя 8% рослин  на 20% обстежених площ. Продовжується  незначне поширення  прояву пероноспорозу на 6% рослин  сої.

         Рослини соняшника перебувають у фазі масового цвітіня,  на 33 % обстежених площ  9 % рослин переважно в прикраєвих смугах заселені  геліхризовою попелицею. На нижньому листі  до 10% рослин соняшнику наявна інфекція септоріозу яку виявлено на  13% обстежених площ , до 17 % обстежених площ збільшилось ураження  інфекцією фомопсису  у 6% рослин.

         Посіви цукрових буряків продовжує заселяти листкова попелиця на 21% обстежених площ, де переважно в крайових смугах полів нею заселено 5 % рослин, також наносять пошкодження  личинки гусениці листогризучих та підгризаючих совок. Невелике підвищення вологості повітря сприяло прояву на рослинах цукрових буряків інфекції церкоспорозу та пероноспорозу  яку виявлено на 1-2% рослин.

         На рослинах картоплі які перебувають у фазі росту бульб, проходить вихід  імаго колорадського жука літнього покоління, виявлено яйцекладки.  Погодні умови  сприяли  поширенню прояву альтернаріозу на нижніх та середніх листках картоплі хворобою охоплено 26 % обстежених площ,  в понижених та загущених посадках відбувається розвиток фітофторозу який має локальний характер на 19% обстежених площ .

         На овочевих культурах проходить розвиток попелиці, білокрилки  гусениці капустяної совки. В посівах огірків відмічено розвиток бактеріозу, пероноспорозу  та пошкодження попелицями.

28/07/2022

 

Навчання, щодо візуальних ознак виявлення регульованих шкідливих організмів 

 21 липня 2022 року, на виконання листа Держпродспоживслужби України  від 11.07.2022 р. № 13.1.2-4/8301, фахівці ДУ «Рівненська фітолабораторія» спільно з Управлінням фітосанітарної безпеки  ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області провели навчання, щодо візуальних ознак виявлення регульованих шкідливих організмів під час здійснення фітосанітарного контролю об’єктів регулювання, які належать до груп 07, 08, 09, 10, 11, 12 згідно з УКТЗЕД, у форматі відеоконференції. 

Були розглянуті питання щодо ознак ураження та пошкодження об’єктів регулювання ентомологічними, мікологічними, фітогельмінтологічними, бактеріологічними та вірусологічними шкідливими організмами під час здійснення фітосанітарного контролю вантажів.

21/07/2022

 

Сигналізаційне  повідомлення

       Перші дні другої декади за співвідношенням температури та вологості повітря відповідали вимогам «критичних днів» для перезараження рослин картоплі і помідорів фітофторозом.

           Інкубаційний період розвитку хвороби вісім днів. Для збереження рослин та прояву масового їх ураження хворобою слід провести захисні обробки пізніх сортів цих культур системними  фунгіцидами.

20/07/22

 

УВАГА! Із 08.07.2022 змінено реквізити на оплату послуг в ДУ «Рівненська фітолабораторія»!

 Державна установа “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”

Код ЄДРПОУ 38503282

Розрахунковий рахунок: UA368201720313231003201084009

в ДКСУ, м. Київ МФО 820172

 08/07/2022

 

Аналіз проведеної роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за перше півріччя 2022 року

 У період з 24 лютого 2022 року по 01 липня 2022 року Лабораторія безперебійно виконувала свою роботу. Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 85% зразків об’єктів регулювання, проведено 140 % аналізів до планових показників.

При проведенні гербологічної та фітогельмінтологічної  експертиз фахівцями відділу  виявлено карантинні організми обмежено поширені в Україні:

- Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста 22 випадки виявлення;

- Globodera rostochiensis(Woll) M. et St. - Золотиста картопляна нематода – 533 випадки виявлення на площі 122,12 га.

Проведений детальний аналіз роботи відділу фітосанітарного аналізу свідчить про те, що в перші дні війни кількість надходження зразків дещо скоротилася, але в подальшому їх кількість не тільки не зменшилася в порівнянні з періодом минулого року, але і зросла за рахунок того, що через заміновані порти частина зерна (кукурудза, соняшник) відправляється через наші західні кордони. Робота фахівців проводилась відповідно затвердженого графіку роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія», а за необхідності готові працювати 24/7.

Лабораторія забезпечена тест-системами для проведення фітосанітарної експертизи (аналізу) рослинного матеріалу кукурудзи, ячменю та картоплі методом ІФ/ІФА.

З метою здійснення безпечного експорту ячменю з України до Китаю фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проводились фітосанітарні експертизи (аналізи) зразків рослинного матеріалу ячменю, які надійшли від суб’єктів господарювання.

 

 У травні 2022 року фахівцем-ентомологом  відділу фітосанітарного аналізу пройдено курс підвищення кваліфікації на базі ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України та отримано свідоцтво про підвищення кваліфікації.

 Для забезпечення посіву ярих сільськогосподарських культур високоякісним насінням фахівцями Лабораторії проводилися аналізування насіннєвого матеріалу на посівну придатність. Від суб’єктів господарювання до відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу надходили зразки насіння на визначення: чистоти, маси 1000 насінин, схожості, енергії проростання та визначення життєздатності, визначення заселеності насіння шкідниками, визначення зараженості насіння хворобами, визначення домішок насіння інших культур. Фахівцями відділу проаналізовано 1228 тонн насіння  ярих зернових культур, в т.ч. 265 тонн гречки, 441 тонн сої, 108 тонн проса, а також тонну насіння овочів та 8 тонн інших культур.

Фахівцями відділу фітосанітарних процедур систематично проводяться обстеження земель сільськогосподарського призначення, земель лісового фонду, місць обігу об’єктів регулювання, результати яких систематизуються та оприлюднюються на веб-сайті Лабораторії, друкованих виданнях (газета «Сарненські новини»: статті на тему «Комірні шкідники», «Посівам сільськогосподарських культур і багаторічним насадженням загрожують мишоподібні гризуни»; газета «Скриня»: стаття на тему «Ранньовесняний захист саду»), а також надаються консультації з питань, що належать до повноважень відділу.

 За вказаний період проведено моніторинг сільськогосподарських культур на заселеність шкідниками та ступінь ураження хворобами на площі 115 тисяч гектарів.

Лабораторією проводилася робота щодо проведення нагляду та повторної оцінки випробувальної лабораторії, акредитованої на відповідність вимогам національного стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, гармонізованого з відповідними міжнародними та європейськими стандартами у Національному агентстві з акредитації України.

Робота фахівців була спрямована на підготовку відповідної документації до акредитації та нагляду.

З метою збільшення та підтвердження у Сфері акредитації шкідливих організмів було проведено міжлабораторні порівняння з іншими державними фітолабораторіями.

У період з 04 по 05 травня 2022 року відповідно до затвердженої програми «Нагляд за випробувальною лабораторією» аудиторами з акредитації НААУ проведено нагляд у відповідності системи управління та компетентності випробувальної лабораторії ДУ «Рівненська фітолабораторія», акредитованої на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

Сферу акредитації ДУ «Рівненська фітолабораторія» розширено в частині ентомологічної експертизи (ідентифікація тютюнової білокрилки та картопляної молі). Загальна кількість шкідливих організмів у Сфері акредитації ДУ «Рівненська фітолабораторія» складає 31 вид.

Крім того, розширено Сферу акредитації з визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу в частині визначення зараженості насіння хворобами макроскопічним методом.

Загалом відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу акредитовано на проведення 8 видів аналізувань (визначення зараженості насіння хворобами, визначення заселеності насіння шкідниками, визначення домішок насіння інших рослин, визначення життєздатності, визначення вологості, визначення маси 1000 насінин, визначення схожості та енергії проростання, визначення чистоти та відходу насіння).

 У 2022 році сферу акредитації доповнено двома видами шкідливих організмів (діаграма).

 

Також, з метою вирішення організаційних питань, належного виконання функціональних обов’язків працівниками Лабораторії в умовах воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у ДУ «Рівненська фітолабораторія» було створено Оперативний штаб.

На засіданнях штабу слухалися питання про оперативну обстановку та можливість виконання функціональних обов’язків працівниками                               ДУ «Рівненська фітолабораторія», питання необхідності отримання інформації про випадки неможливості виконання функціональних обов’язків у відділах Лабораторії, а також забезпечення охорони території та майна Лабораторії.

Поряд з основною роботою, працівники Лабораторії з перших днів війни активно підтримували наші Збройні сили України, територіальну оборону Рівненщини, а саме: коштами, одягом, продуктами харчування, медикаментами та іншим.

  05/07/2022

 

Бактеріальне в’янення кукурудзи (Pantoea stewartii subsp. Stewartiі)

 Захворювання спричиняють бактерії Erwinia stewartii. Поширене і досить шкідливе у країнах Північної Америки (США, Мексика), Південної Африки, Європи (Італія) та в Україні.  

Бактеріальне в’янення кукурудзи -  типова судинна хвороба, яка уражає всі органи рослини — листя, стебла, корені, волоті, качани й насіння. Може проявлятися на рослинах в усіх фазах розвитку, але найпомітніша при ураженні проростків. Проростки в’януть, як при посухах; рослини світліють, жовкнуть, пізніше стають бурими, швидко всихають і гинуть. При ураженні дорослих рослин кукурудзи (до цвітіння) на листках з’являються поздовжні плями — від штрихів розміром у кілька міліметрів до  смуг на   всю довжину  листка і завширшки 1 –10 мм . Спочатку плями водянисті, світло–зелені, потім жовті, швидко поширюються уздовж жилок. Кінчики листків усихають, знебарвлюються, скручуються і відмирають. Перші плями виникають на нижніх листках, потім поширюються на стебло і верхні листки. Більшість таких рослин гине в першій половині вегетації. Ті рослини, які не загинули, передчасно зацвітають, волоті швидко всихають, набираючи білого забарвлення. Качани або не утворюються зовсім, або насіння в них уражене.

ДУ «Рівненська фітолабораторія» проводить аналізування зразків рослинного матеріалу кукурудзи відповідно до ПРОТОКОЛУ ФІТОСАНІТАРНИХ ВИМОГ ЩОДО ЕКСПОРТУ КУКУРУДЗИ З УКРАЇНИ ДО КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ.

Згідно Атестата про акредитацію від 13 квітня 2021 р. №201181 відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» у сфері фітосанітарної експертизи продуктів рослинного походження та інших об’єктів регулювання у сфері карантину рослин лабораторія акредитована на проведення всіх видів експертиз рослинного матеріалу, зокрема:

- ентомологічна;

- мікологічна;

- гербологічна;

- вірусологічна (метод ІФА);

- бактеріологічна (метод ІФА).

         З метою проведення повної фітосанітарної експертизи (аналізу) рослинного матеріалу кукурудзи Лабораторія забезпечена відповідними тест-системами для проведення аналізувань методом ІФА.

 Наші контакти:

Державна установа  “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”

 м. Рівне, вул. Малорівненська, 91-Б.

тел.(0362) 63-40-59

е-mail: rivne17fitolab@gmail.com

28/06/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області 

станом на 23 червня  2022 року

                           Погодні умови звітного періоду були доволі типовими за своїми агрометеорологічними показниками.  Спостерігалося похолодання , а періодичні опади (переважно помірні та значні)  сприяли утриманню відносної вологості повітря на помірному рівні.  Середня температура на території Рівненської області  сформувалась на рівні +18ᴼС , що в межах кліматичної норми.  Максимальні температури досягали +31ᴼС у повітрі, мінімальні знижувались до рівня +8ᴼС.

         Сума ефективних температур вище +5°С досягла 620° або 96% СБЗ,  а вище +10° відповідало 323° або 108% СБЗ. За звітний період випало 24 мм дощів, що склало 77% декадної норми. Середня відносна вологість  повітря була – 68%.

         Агрометеорологічні умови були сприятливими для росту та розвитку сільськогосподарських культур.

         Рослини озимої пшениці перебувають у фазі цвітіння. До 5% рослин в прикраєвих смугах заселені шкідниками: личинки п’явиць, хлібні жуки, попелиці, клоп шкідлива – черепашка, трипси їх  чисельність та шкодочиність незначні. Інтенсивність розвитку хвороб  на зернових культурах  стримувалась за рахунок понижених показників вологості повітря. Борошнисту росу та септоріоз  виявлено на 19-35% обстежених площ з ураженням рослин 8-16% відповідно,на 3% обстежених площ виявлено буру іржу та ознаки кореневих гнилей – білоколосість  на 2% рослин. 21% рослин ярого ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 28 % обстежених площ, інфекцію ринхоспоріозу виявлено на 4% площ та рослин.

         Озимий ріпак продовжують пошкоджувати личинки капустяної галиці, їх чисельність складає 2-4 екз. на стручок у 5% рослин на 28% обстежених площ. Інфекція фомозу та альтернаріозу наявна на нижньому листі якими уражено 6-18% рослин на 14—43% обстежених площ відповідно.

         Кукурудза у доброму стані, утворює 7-9 листок, висота рослин 50-60см.  В прикраєвих смугах триває заселення рослин до 7 % попелицями, проходить утворення колоній на 29% обстежених площ. Відмічено літ кукурудзяного стеблового метелика.

         Рослини сої слабо заселені польовими клопами, попелицею в допороговій чисельності. На посівах виявлено ураженість 6% нижнього листя рослин  бактеріальним опікам на 17% обстежених площ, прояв аскохітозу наявний на 2% рослин.

         Посіви гороху  які перебувають у фазі достигання бобів,  заселені гороховою зернівкою проходить масова яйцекладка. На 6% рослин  виявлено інфекцію аскохітозу з розвитком хвороби 1,5%.

         Рослини соняшника  на 34 % обстежених площ та 9% рослин заселені  геліхризовою попелицею, 3% рослин заселені трипсами на 11% обстежених площ. На нижньому листі 4% рослин соняшнику наявна інфекція септоріозу яку виявлено на  9% обстежених площ.

         Посіви цукрових буряків продовжує заселяти листкова попелиця на 12% обстежених площ, де переважно в крайових смугах полів нею заселено 2-4 % рослин за чисельності 4-9екз. на рослину Хвороб на рослинах буряків не виявлено, проводяться профілактичні обробки.

         Рослинам картоплі які перебувають у фазі бутонізації наносили значного пошкодження личинки І-IV віку колорадських жуків, пошкодженість рослин відмічалась від слабкого до сильного в межах 32-54%, тривають масові  обробки  рослин картоплі Початок третьої декади червня  мав співвідношення вологості та температури повітря  які відповідали «критичним дням » для розвитку фітофторозу. Масовий розвиток хвороби  очікується на другу декаду липня.

         Рослини капусти значно заселені білокрилкою, капустяною міллю. На столових буряках відмічено перші ознаки церкоспорозу, та утворення колоній попелиць, на цибулі відмічено початок прояву пероноспорозу.

 23/06/2022  

 

Сигналізаційне повідомлення

           З 18 червня в області триває літ імаго кукурудзяного стеблового метелика. Масовий літ та яйцекладка  шкідника за даних погодних умов очікується на кінець третьої декади. На цей період слід спланувати випуск трихограми в посівах кукурудзи, що знаходиться у фенофазі листоутворення, тому шкодочинність гусениць переважатиме в стеблах.

 

            Співвідношення вологості,  температури повітря та фенофаза розвитку картоплі 21-22 червня відповідають показникам “критичних днів” для перезараження рослин фітофторозом. Прогнозований “інкубаційний період” триватиме  шість днів, тому в період до 28 червня провести профілактичну обробку посадок картоплі фунгіцидами.

 

22/06/2022 

 

Хвилина мовчання

Колектив ДУ “Рівненська фітолабораторія”   з метою вшанування світлої пам’ті полеглих  та на виконання Указу Президента України від 16 березня 2022 року №143/2022 “Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України” щоденно проводить Хвилину мовчання.

 

20/06/2022

                                                                                                       Інформація про фітосанітарний стан

  розвитку шкідників та хвороб  сільськогосподарських культур в області

станом на 16 червня  2022 року

        

         Перша декада літа характеризувалася як помірно тепла. Середньодобові температурні показники утримувались на рівні 18,3° що в межах норми, максимум не перевищував 27,3° в повітрі, а мінімальна температура вночі знижувалася до 7,5°.  Сума ефективних температур вище +5° досягла 530°, або 82% СБЗ,  а вище +10° відповідало 268° та 90% СБЗ. За звітний період випало 28 мм зливових дощів, що склало 90% декадної норми, вони були територіально нерівномірними, місцями випав град яким було пошкоджено рослини соняшника та сої..  Середня відносна вологість  повітря була – 67%.

         Рослини озимої пшениці перебувають у фазі цвітіння. Посіви продовжують слабо пошкоджувати личинки п’явиць, трипсів, поодинокі рослини в прикраєвих смугах заселені злаковими попелицями, шкідниками заселено 3-5% рослин. Повсюди на посівах виявлено хлібні клопи їх чисельність складає 0,1 екз. на м. кв., на 4% обстежених площ з чисельністю 0,01екз. на м.кв. виявлено клопа шкідливу черепашку. У клопів продовжується яйцекладка.  В районах з більшою кількістю опадів  зросло ураження рослин до 8%  бурою іржею хворобу виявлено на 11% обстежених площ, борошниста роса та септоріоз  уразили 10-22% рослин на 21-37% обстежених площ відповідно. До 20% рослин ярого ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 34 % обстежених площ.

         Озимий ріпак продовжують пошкоджувати личинки капустяної галиці, їх чисельність складає 2-4 екз. на стручок у 5% рослин. Інфекція альтернаріозу та фомозу наявна на нижньому листі якими уражено 10-18% рослин.

         Кукурудза у доброму стані.  В прикраєвих смугах збільшилось заселення рослин до 7 % попелицями, проходить утворення колоній на 24% обстежених площ.

         Рослини сої слабо заселені польовими клопами, попелицею в допороговій чисельності на 8% обстежених  площ. На посівах виявлено ураженість 3% рослин  бактеріальним опікам на 14% обстежених площ.

         Посіви гороху  які перебувають у фазі утворення стручків заселені гороховою зернівкою проходить масова яйцекладка. На 6% рослин  виявлено інфекцію аскохітозу з розвитком хвороби 1,5%.

         Рослини соняшника  на 26 % обстежених площ, 11% рослин заселені  геліхризовою попелицею, 3% рослин заселені трипсами на 9% обстежених площ. На нижньому листі 4% рослин соняшнику наявна інфекція септоріозу яку виявлено на16% обстежених площ.

         На посівах цукрових буряків проходить  змикання рядків. Рослини заселені листковою попелицею, шкідника виявлено на 16% обстежених площ, відмічено утворення колоній. Хвороб на рослинах буряків не виявлено, проводяться профілактичні обробки.

         Температурний режим викликав масове дружнє відродження личинок колорадського жука  та їх шкодочинність.  Пошкодженість рослин  личинками І-ІІ віку в межах 20% з чисельністю 9-18 екз. на рослину, тривають масові  обробки  рослин картоплі.

         Рослини капусти почали заселятися білокрилою, капустяною міллю. На столових буряках відмічено перші ознаки церкоспорозу, та утворення колоній попелиць, на цибулі відмічено початок прояву пероноспорозу.

         Інтенсивність льоту імаго підгризаючих совок  в межах 1-2 ек. за тиждень на феромонну пастку.

 16/06/2022

 

                                                                                Інформація про фітосанітарний стан

                              розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 9 червня  2022 року   

           

            Перша декада літа характеризувалася як дощова та прохолодна. Середньодобові температурні показники утримувались на рівні 16-18°, максимум не перевищував 25°в повітрі, а мінімальна температура вночі знижувалася до 8°.

         Сума ефективних температур вище +5° досягла 409°, або 78% СБЗ,  а вище +10°відповідало 188° та 83% СБЗ.

         За звітний період випало 46 мм зливових дощів, що склало 183% декадної норми, вони були досить нерівномірними як по інтенсивності так і територіально.  Середньодекадна відносна вологість  повітря була практично на рівні багаторічних показників – 70% проте 5 днів мінімальна вологість складала лише 32-36%.

         Озима пшениця перебуває у фазі колосіння у доброму стані. Скрізь у посівах продовжують наносити слабку шкоду  хлібні клопи, ковалики, злакові попелиці, пшеничний трипс, личинки п’явиць з чисельністю 0,1-1 екз на м. кв.  На 2% обстежених площ виявлено імаго клопа шкідливу черепашку з чисельністю 0,01 екз на м. кв.  Проведені захисні обробки стримують розвиток хвороб на листках.  Найпоширенішою хворобою озимої пшениці є септоріз яким уражено 32% обстежених площ з ураженням рослин 16%, борошнисту росу виявлено на 17% обстежених площ з ураженням рослин 3-8%. До 20% рослин ярого ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 26% обстежених площ.

         У посівах озимого ріпаку  триває шкодочинність личинок  капустяної галиці на 24% обстежених площ,  пошкодженість стручків незначна 0,5-1% на 5% рослин. Альтернаріоз виявлено на нижніх листках на 10-14% рослин в слабкому ступені.

         Кукурудза у фазі 5-6 справжніх листків  у доброму стані.  На 4 % рослин відмічено заселення попелиці, утворення невеликих колоній.

         На 8% обстежених площ сої виявлено імаго бульбочкового довгоносика з чисельністю 0,2 екз на м. кв., 2% рослин пошкоджені личинками паросткової мухи, відмічено інфекцію фузаріозу сім’ядольних листків яка уразила 3% рослин на 9% обстежених площ.

         Посіви гороху  які перебувають у фазі цвітіння - утворення стручків почали заселятися гороховою зернівкою.

         Рослини соняшника  у фазі 5 пара справжніх листків на 18% обстежених площ, 7% рослин заселені  геліхризовою попелицею, 3% рослин заселені трипсами на 6% обстежених площ.

         На посівах цукрових буряків проходить  наростання розетки, на окремих площах змикання рядків. Рослини слабо почали заселятися листковою попелицею, шкідника виявлено на 16% обстежених площ, відмічалося змиття личинок під час злив. Личинки мінуючої мухи виявлено на 3% рослин на 6% обстежених площ. Хвороб на рослинах буряків не виявлено.

         Посадки картоплі масово заселені імаго колорадського жука триває їх яйцекладка а з 7 червня  почалося відродження личинок із яєць.

         З 6 червня розпочався літ імаго підгризаючих та листогризучих  совок.

         На рослинах капусти, столових буряків, моркви виявлено початок заселення  попелицями які почали утворювати колонії. На цибулі відмічено початок прояву пероноспорозу.

         Дощі та підвищений температурний режим, який прогнозується в найблищі дні  сприятимуть прояву збудників хвороб  сільськогосподарських культур.

 

9/06/2022

 

                                                                     

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області  

станом на 2 червня  2022 року 

        Третя декада травня характеризувалася  помірно теплою, переважно сухою погодою, середня температура повітря була 14,6°С, що в межах середніх багаторічних значень. Випало 21,6 мм опадів, що становить 74% норми; відносна вологість була досить низька -  65%. В перший день червня максимальна температура сягнула 24°С, мінімальна 10,2 °С. Місцями пройшов сильний зливовий дощ, сума якого склала 29 мм або 116% декадної норми. Накопичення  ефективного тепла дуже помірне та становить при +5°С - 320°С, що є 78% норми, за  +10°С -134°С або 83 % норми.

         Озимі зернові  зберігають фазу флаговий лист – початок колосіння у доброму стані.  Посіви озимої пшениці та ячменю продовжують заселяти п’явиці, триває їх яйцекладка та відмічено відродження личинок з чисельністю 0,2, 1, 0,1 екз/на м. кв. відповідно,  на 38% обстежених площ. 12% обстежених площ в прикраєвих смугах полів заселено попелицями 5% рослин з чисельністю 2-5 екз./рос. На 7% обстежених площ зустрічаються поодинокі екземпляри трипса. Повсюди в посівах зустрічаються хлібні клопи  їх чисельність становить 0,04 екз/м.кв.

         Інтенсивність розвитку хвороб набагато нижча ніж в минулі роки, що викликано низькою вологістю повітря та незначними опадами. Борошнистою росою та септоріозом  уражено 14 та 26% обстежених площ  з ураженням рослин 2-5%  та 6-12% відповідно. До14 % рослини ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 18% обстежених площ.

         Рослини озимого ріпаку перебувають у фазі  утворення стручків за доброго стану рослин. На 32% обстежених площ  відмічено шкодочинність насіннєвого прихованохоботника на 7% рослин. Проходить яйцекладка капустяної галиці на 25% обстежених площ. Ураженість листя хворобами невисока, альтернаріозом уражено 12%  нижнього листя рослин  на 21% обстежених площ.

         Цукрові буряки  знаходяться у фазі утворення розетки. На рослинах зустрічається в допороговій чисельності бурякова листкова  попелиця, триває  яйцекладка та відродження личинок другого покоління мінуючої мухи на 2% рослин.

         Рослини картоплі  масово заселені  імаго колорадського жука  з чисельністю 3-8 екз. на рослину   на 76% обстежених площ , яйцекладки виявлені на 27% рослин  по 1-2 на рослину.

         Посіви кукурудзи знаходяться у фазі третій справжній листок в доброму стані. На 4% обстежених площ виявлено блішки, якими заселено 2% рослин з чисельністю 1 екз /рос.

         Соя перебуває у фазі сходи – перша пара справжніх листків. Виявлено заселення рослин бульбочковим довгоносиком  з чисельністю 02 екз/м. кв  на 10% обстежених площ.

         Соняшник  знаходиться у  фазі друга – третя пара справжніх листків. На полях виявлено сірого бурякового довгоносика яким пошкоджено 5 % рослин на 21 % обстежених площ з чисельністю 0,1 екз/м.кв.  Відмічено початок заселення рослин соняшника геліхризовою попелицею.

         Сходи гороху  утворюють бокові пагони, триває заселення рослин попелицею.

         Багаторічні трави  продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані. На всіх обстежених площах виявлено: бульбочковий  довгоносик,  насіннеїди,  стеблоїд конюшиновий , бобова попелиця.

         В останні дні травня розпочався літ імаго яблуневої плодожерки.

         На ранній капусті, та інших хрестоцвітних культурах спостерігається шкодочинність хрестоцвітних блішок, заселення рослин білокрилками, столові буряки починають заселятися попелицями.

 

  

02/06/2022

                 

Курс підвищення кваліфікації

У травні 2022 року фахівцем відділу фітосанітарного аналізу (ентомологом) пройдено курс підвищення кваліфікації на базі ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України та отримано Свідоцтво про підвищення кваліфікації.

          За час навчання були  опрацьовані такі теми навчальних курсів:

1) Правові аспекти діяльності державних фітосанітарних лабораторій.

2) Фітосанітарна експертиза (аналізи). Техніка безпеки.

3) Фітосанітарний контроль об’єктів регулювання. Захист рослин.

4) Регульовані шкідливі організми.

5) Норми сучасної української літературної мови.

                                                 

25/05/2022

 

  Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 19 травня  2022 року

                 Звітний період характеризувався нестійкою, помірно теплою погодою.  Середньодобова температура повітря утримувалась у межах 13,8°, при нормі 14°. Коливання температур в межах доби спостерігалось на рівні від 1° до 30° тепла.   Наростання ефективного тепла проходить слабо, сума їх вище +5° складає 191°, що становить 63% багаторічних значень, сума +10°  складає 73°, що становить 68% багаторічних значень. Через малу кількість атмосферних опадів сума яких складає 4,6 мм, спостерігались знижені показники відносної вологості повітря, середнє  їх значення становить 55%.

         Посіви  озимих зернових  зберігають фазу виходу в трубку у доброму стані.

         Ярий ячмінь досягнув масового кущіння,  рослини висотою  20 -25 см в доброму стані.

         На посівах на 100 помахів сачка викошується комплекс шкідників: хлібні клопи, блішки, п’явиці   які в допороговій чисельності наносять незначної шкоди зерновим культурам. Низькі нічні температури стримують їх активність та шкодочинність. На 9% обстежених площ ярого ячменю виявлено личинки шведської мухи на 2% рослин. Погодні умови  також стримують інтенсивність розвитку хвороб  септоріозу та борошнистої роси на озимій пшениці, хвороби виявлено на 23- 10 %  обстежених площ відповідно, з ураженням рослин  максимально 6%,  на  5% рослин  ярого ячменю наявна інфекція  гельмінтоспоріозу з розвитком хвороби 0,5% та кореневих гнилей на 2% рослин.

         Рослини озимого ріпаку перебувають у фазі цвітіння за доброго стану рослин. На 15% обстежених оброблених площ ріпаку зменшилась кількість  квіткоїду, ним заселено до 6% рослин з чисельністю 1-2 екз. на рослину, 3% рослин пошкоджено прихованохоботниками. На 100 помахів ентомологічного сачка викошуються польові клопи та імаго капустяної галиці з чисельністю 3 екз. На посівах прояв альтернаріозу  стримується за низької вологості повітря ,  хворобою уражено 3-5%  нижнього листя рослин, перезараження не відбувається.

         Цукрові буряки  на переважній більшості площ знаходяться у фазі перша друга  пара справжніх  листків. Посіви мляво заселяються  блішками,  сірого бурякового довгоносика виявлено на 18% обстежених площ з чисельністю 0,2 екз на м. кв. , на що впливає прохолодна нічна температура та якісно оброблений насіннєвий матеріал. Проходить окрилення бурякової попелиці на калині, заселення на цукрових буряках не відмічено.

         На сходах картоплі виявлено  колорадського жука, яким заселено 11%  сходів рослин з чисельністю 1-3 екземпляр на рослину, подекуди з’являються яйцекладки.

         Рослини кукурудзи знаходяться у фазі сходи -третій справжній листок в доброму стані.             

         Соняшник на ранніх строках сівби  знаходиться у  фазі І-ІІ пара справжніх листків, на полях виявлено сірого бурякового довгоносика яким пошкоджено 3% рослин на16% обстежених площ.

         На всіх посівах гороху завдають шкоди бульбочкові довгоносики  яких виявлено з чисельністю 1 екз. на м. кв.

         Багаторічні трави  продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані  за висоти рослин 35 см. на всіх обстежених площах  на 100 помахів ентомологічного сачка викошуються: бульбочковий  довгоносик,  насіннеїди,  стеблоїд конюшиновий з чисельністю 2-6 екз., бобової попелиці до 15 екз.

         На ранній капусті, редисці та інших хрестоцвітних культурах спостерігається шкодочинність хрестоцвітних блішок, продовжується літ капустяного білана, розпочався літ капустяної білокрилки.

 19/05/2022

 

Інформація про акредитацію Державної установи "Рівенська обласна фітосанітарна лабораторія"

              Кожна випробувальна лабораторія повинна бути конкуренто спроможною, підтверджувати якість проведених нею випробувань і відповідати певним вимогам, тобто бути незалежною, неупередженою  і технічно компетентною. Таким чином, для більш успішного функціонування випробувальної лабораторії необхідно пройти процедуру акредитації.

              В  Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» в період із 04-06.05.2022 року складом групи аудиторів з акредитації НААУ відповідно до затвердженої програми «Нагляду за випробувальною лабораторією», акредитованою на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, проведено нагляд у відповідності системи управління та компетентності випробувальної лабораторії в акредитованій сфері акредитації вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

               Розширено сферу акредитації в частині фітосанітарної експертизи (ідентифікації організмів):

-ентомологічна експертиза -ідентифікація тютюнової білокрилки (Bemisia tabaci. Gen) та картопляної молі (Phthorimaea operculella Zell)

- визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу проведено розширення : визначення зараженості насіння хворобами макроскопічним методом.

Керівник з якості ДУ «Рівненська фітосанітарна лабораторія» Світлана Бордюк.

 05/05/2022

 

          Інформаційне повідомлення про фітосанітарний стан

розвитку та розповсюдження основних шкідників та хвороб сільськогосподарських рослин в області

станом на 03.05.2022

          Остання декада квітня характеризувалась доволі плавним, без різких коливань температурним режимом з достатньою кількістю опадів. Середня декадна температура повітря утримувалась в межах 9-10ᴼ, що на 2ᴼ нижче за кліматичну норму. Відносна вологість повітря на початок декади складала 78-96%, а до кінця місяця – 45-57%.

         Дощі різної інтенсивності пройшли в перші п’ять днів, їх сума досягла 17-30мм або 142-261% норми. Такий стан погоди був сприятливим для росту та розвитку сільськогосподарських рослин і проведення польових робіт.

         Озима пшениця розвивається в фазі кущіння – нижнього вузла соломини за середньої висоти рослин 16-20 см. Моніторинг таких посівів показав початок перезараження 1-3% рослин септоріозом та 0,5-1%рослин борошнистою росою від наявної минулорічної інфекції. Повсюди, за потепління посівам наносять шкоду на 7-15% рослин хлібні блішки, п’явиці у допороговій чисельності, личинки шведської мухи.

         Ранні посіви ячменю знаходяться у фазі 111-го листка висотою 8-10 cм у доброму стані, проходить їх заселення клопами, блішками та п’явицями, відмічено початок прояву гельмінтоспоріозу.

         Відразу з появою сходів соняшнику, спостерігається пошкодженість до 8% рослин імаго сірого бурякового довгоносика.

         Рослини озимого ріпаку, на переважній більшості площ перебувають у фазі росту стебла – бутонізації. На 15-30% рослин чисельність шкідників складає 5-12 екз. на рослину ріпакового квіткоїду та по 2-4 екз. стеблового прихованохоботника.

         Виявлено перші ознаки альтернаріозу на 3-5% листя та на 3%-ох рослин.

         В звітний період активізувалась інтенсивність відродження личинок бурякової листкової попелиці на калині, де нараховується по 35-80 екз. на погонний метр гілок.

         В теплі погожі дні спостерігається літ імаго ріпакового та капустяного біланів, вихід з місць зимівлі коваликів та оленки волохатої.

 

03/05/2022

 

Інформаційне повідомлення про фітосанітарний стан розвитку та розповсюдження основних шкідників та хвороб сільськогосподарських рослин в області станом на 19.04.2022

          В області продовжує утримуватись прохолодна погода. Середньодобові показники температури утримуються в межах 4-7ᴼ, що на 2-4ᴼ нижче за багаторічні, а подобові коливання температур складають від мінус 3ᴼ до плюс 20ᴼ.

         Незначна кількість опадів у другій декаді призвела до низької вологості повітря – 59%, а посилений вітер – до висихання верхнього шару грунту. Запаси продуктивної вологи в грунті відповідають «оптимальним».

         Озима пшениця продовжує фазу «кущіння» за доброго стану рослин та середньої висоти – 10 см. У ярого ячменю спостерігаються сходи.

         Такі погодні умови стримували активність шкідників, інтенсивність їх виходу із місць зимівлі та розселення по полях.

         Моніторинг посівів озимої пшениці показав 58%-не заселення їх польовими клопами та блішками, пошкодженість рослин не перевищує 5% в слабкому ступені. В посівах озимого ріпаку спостерігається заселення рослин стебловими прихованохоботниками та ріпаковими квіткоїдами, в основному по краях полів.

         Низька середня вологість повітря та нічні мінусові значення температур стримують перезараження рослин озимої пшениці та ріпаку хворобами. Минулорічну інфекцію кореневих гнилей і борошнистої роси виявлено на 2-4% рослин пшениці, фомозу і альтернаріозу - на 3-7% рослин ріпаку.

         В дні з підвищенням температури спостерігається слабкий літ метеликів лимонниці та кропив’янки. На кущах калини триває малоактивне відродження личинок бурякової листкової попелиці із яєць та відмічено до 20% їх загибелі від нічних заморозків.

         З підвищенням температури повітря слід очікувати різкого зростання шкодочинності блішок і п’явиць в посівах ярини та прояву ознак хвороб в посівах озимих культур.

 

19/04/2022

 

Фітосанітарний стан  сільськогосподарських культур в області станом на 24.03.2022

          Весняне тепло в середині лютого зумовило відтавання грунту, агрометеорологічні умови третьої декади були сприятливі для раннього відновлення вегетації зимуючих культур – 21 лютого.

         З поверненням холодів на початку березня відбулося чергове припинення вегетації, до кінця другої декади березня озимі сільськогосподарські культури залишалися у стані зимового спокою.

         Погода осінньо-зимового періоду була сприятлива для перезимівлі рослин озимини: 94-96% озимих зернових та 90-97% озимого ріпаку.

         Такі посіви мають значний запас інфекції хвороб: кореневих гнилей, септоріозу і бурої гнилі на зернових культурах та альтернаріозу і фомозу на озимому ріпаку. Підвищення вологості повітря призведе до різкого зростання ураженості рослин хворобами.

          Внесення високих доз азотних добрив в ранньо-весняний період призведе до інтенсивного росту бур`янів на полях, що вже мають середню і сильну їх забур`яненість.

         Моніторинг зимуючих сільськогосподарських культур  показав заселеність 27-32% обстежених площ мишоподібними гризунами з чисельністю 2-3 жилі колонії на 1 га та загибель гризунів в межах 20-25%.

         Зважаючи на таку ситуацію, необхідно визначитись зі станом рослин по кожному полю та спрогнозувати по черговість внесення фунгіцидів та гербіцидів.

24/03/2022

 

Сьогодні всі жителі нашої країни стали на захист неньки України. 24 лютого 2022 року, коли на нашу територію напав російсько-фашистський загарбник, кожен українець намагається стати на захист нашим Захисникам України для пришвидшення перемоги над окупантами. Серед захисників – працівники Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія». Ми з перших днів війни активно підтримуємо наші Збройні сили України, органи територіальної оборони: коштами, одягом, продуктами харчування, медикаментами та іншим. Активно беремо участь у зборі всього необхідного на території наших громад, де щоденно готується їжа для захисників України, біженців, збирається одяг, плетуться маскувальні сітки, чергують на блокпостах, тощо.

Жінками ДУ «Рівненська фітолабораторія» дружно готуються та відправляються на лінію захисту ЗСУ пиріжки, зрази, продукти. Заради спільної перемоги необхідно кожному залучатися до спільної справи.

 

22/03/2022

 

Особливості весняно - польових робіт в умовах 2022 року.

 Погода в зимовий період була відносно теплою.

Протягом зимового періоду найнижче середньодобова температура повітря опускалась до мінус 14,6°С (12 січня), температура ґрунту на глибині залягання вузла  кущення понижувалась до мінус 6,5°С (25 грудня). В періоди пониження температури відмічався сніговий покрив на рівні 10-28 см. Повне розмерзання ґрунту зафіксовано 20 лютого.

Умов для загибелі рослин озимини в зимовий період не спостерігалося.

           Перша половина березня була дещо прохолоднішою за норму, середньодобові температури не піднімались вище 0°С, середньо декадний показник становив  мінус 1,8°С, що нижче норми на 2,1°С. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння коливалась від 0°С до мінус 1,5°С. Спостерігалися різки коливання денних і нічних температур, що спричинило значні розтріскування ґрунту, тріщини від 2 до 10 мм, це призводить до значних втрат вологи з ґрунту.

За зимовий період випало 154,6 мм опадів, що вище кліматичної норми у 1,5 рази. На дату спостереження запаси продуктивної вологи в ґрунті на чорноземних та темно-сірих опідзолених ґрунтах достатні, на дерново-підзолистих – задовільні ( табл.1)

    Таблиця 1. Запаси продуктивної вологи в ґрунті на 15 березня 2022 року.

Культура Горизонт, см Ґрунт
Дерново-підзолистий Темно-сірий опідзолений Чорноземний
Озима пшениця 0-20 22,8 38,1 36,3
0-100 130,6 165,2 183,2
Озимий ріпак 0-20 - - 36,7
0-100 - - 173,1

 

Не дивлячись на те, що на 15 березня не спостерігалось стабільного переходу середньодобової температури повітря через 5°С, відмічається відновлення вегетації рослин озимини про що свідчить відростання кореневої системи.

 Перебіг погодних умов березня свідчить, що відновлення активної весняної вегетації озимих культур та початок весняно-польових робіт відбудеться на рівні середньо багаторічних дат. За прогнозами синоптиків в третій декаді очікується стрімке зростання денних температур за відсутності опадів. Це обумовлює необхідність корегування заходів з догляду за озиминою та сівбою ярих культур.

Зважаючи на те, що значну частину в структурі посівних площ займають озимі зернові та озимий ріпак, особливу увагу необхідно звернути на стан посівів цих культур.

Погода в осінньо-зимовий період в цілому була сприятливою для перезимівлі рослин озимини. Станом на 15 березня посіви озимих зернових культур та озимого ріпаку знаходяться  в доброму та задовільному стані. Більшість посівів озимих зернових культур знаходяться у фазі кущення з добре розвиненою кореневою системою. Рослини озимого ріпаку за висівання його в оптимальні строки (з 15 по 20 серпня) сформували розетку від 10 до 12 листків, діаметр кореневої шийки 9,8-11,8 мм, за сівби 20-25 серпня – перебувають в фазі розетки, яка складається з 8-10 листків, діаметр кореневої шийки 8,4-10 мм, що відповідає середньо багаторічним показникам.

Перезимівля рослин озимих зернових культур становить 94-96%, озимого ріпаку -  90-97%.

Особливу увагу необхідно звернути на слабко розвинені посіви.  Для озимих зернових культур, це посіви пізніх строків сівби, де рослини не сформували вузла кущення. Для рослин озимого ріпаку, це посіви де рослини сформували кореневу шийку менше 5 мм. Різки перепади денних та нічних температур спричинили розтріскування ґрунту, що може спричинити розрив кореневої системи та загибель рослин, особливо, якщо посіви знаходяться на пагорбах та на площах, де порушена технологія підготовки ґрунту восени.

Отже, першочерговим завданням агрослужб є оцінка стану посівів озимини, яка передбачає: визначення життєздатності та густоти рослин в полі, оцінку стану перезимівлі посівів, облік площ із локальною загибеллю рослин ( блюдця, значне зрідження і загибель рослин на пагорбах та місцях колоній мишовидних гризунів).

     Виходячи з умов відновлення весняної вегетації рекомендуємо пересівати площі озимих зернових культур, де залишилося менше 150 шт./м2 розкущених рослин, або менше 250 шт./м2 нерозкущених рослин. Підсівати необхідно площі з густотою 150–200 шт./м2 розкущених та 250–320 шт./м2 нерозкущених рослин.

За вирощування озимого ріпаку необхідно пересівати нерівномірно зріджені площі за густоти рослин на посівах гібридів менше як 20 шт./м2 та на посівах сортів менше як 30 шт./м2.

Першим прийомом догляду в ранньовесняний період за озиминою, яка добре збереглась після зими, є підживлення азотними добривами. За посушливих умов весни, з метою підвищення ефективності використання азотних добрив, в перше підживлення озимих зернових культур необхідно внести максимально можливу дозу азоту, яка передбачалась для підживлення. Друге та третє підживлення проводять лише за необхідності у фазу виходу в трубку та колосіння, доцільність таких підживлень та дозу азоту встановлюють на основі рослинної діагностики та виходячи з матеріальних можливостей підприємства.

На посівах озимого ріпаку ефективним буде  одноразове внесення всієї дози азоту, яка планувалась для весняного підживлення, його доцільно провести за першої можливості виходу в поле.

Для ранньовесняного підживлення найефективніше використовувати азотні добрива, які містять нітратну форму азоту ( аміачна селітра, КАС), які утворюють в ґрунті розчинні солі, що легко засвоюються рослинами озимини. За дефіциту в ґрунті сірки на посівах озимини ефективним  для ранньовесняного підживлення є застосування сульфату амонію 1,5-2,0 ц/га, який доцільно поєднувати із внесенням аміачної або аміачно-вапнякової селітри.

З метою запобігання непродуктивних втрат азоту, підживлення доцільно проводити за умови належного зволоження верхнього шару ґрунту.

З метою зниження негативного впливу несприятливих погодних умов на формування продуктивності посівів озимих зернових культур та ріпаку, особливо за слабкого розвитку рослин, високоефективним є внесення разом із засобами захисту рослин регулятора росту Вимпел  та мікродобрив на халатній основі Нутрівант, Вуксал, Еколист, Оракул та інших.

  Зважаючи на те, що внесення в ранньовесняний період відносно високих доз азотних добрив може спровокувати інтенсивний ріст бур'янів, які будуть основними конкурентами рослин озимини за вологу та поживні речовини, особливо на зріджених та ослаблених посівах, тому необхідно передбачити можливість застосування гербіцидів в як найраніші терміни. При виборі гербіцидів необхідно обов’язково враховувати видовий склад та розвиток бур’янів.

В зв’язку з відносно теплою погодою протягом зими і значним поширенням хвороб та шкідників в минулому році слід очікувати зростання чисельності та поширення шкодочинних організмів на посівах сільськогосподарських культур, що потребує обов’язкового застосування ефективних засобів захисту рослин.

Також, слід зважати на те, що в останні роки весною за стрімкого підвищення температури повітря характерним явищем є суховійні вітри, які спричиняють непродуктивні втрати вологи та пересушування верхнього шару ґрунту.

Отже, підготовка ґрунту та сівба ранніх ярих культур має проводитися в стислі строки в єдиному технологічному циклі.

Зважаючи на цьогорічну ситуацію з проведенням весняно-польових робіт може одночасно виникнути необхідність сівби ранніх ярих зернових культур, гороху та цукрових буряків. При визначенні черговості сівби культур необхідно керуватись їх економічною важливістю.

Ранньовесняне закриття вологи доцільно проводити лише на площах, де будуть висіватися пізні ярі культури.

На площах, де не проведено зяблевий обробіток, з метою збереження вологи доцільно проводити мілкий обробіток ґрунту на глибину 12-14см дисковими знаряддями з послідуючою передпосівною підготовкою.

Високу ефективність в збереженні вологи та дотриманні оптимальних строків сівби забезпечить застосування широкозахватних знарядь та комбінованих агрегатів, які поєднують операції з розпушення, вирівнювання й ущільнення ґрунту.

21/03/2022

 

Онлайн нарада з насінництва і розсадництва.

22 лютого 2022 року Управлінням фітосанітарної безпеки ГУ Держспоживслужби в Рівненській області спільно з департаментом агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації, Інститутом сільського господарства Західного Полісся НААНУ, ДУ «Рівненська  фітолабораторія» та суб’єктами господарювання, які планують бути внесеними до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2022 рік, проведено онлайн-нараду, щодо дотримання вимог охорони прав на сорти рослин та обігу насіння та садивного матеріалу в Україні.

22/02/2022

 

 Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області 

станом на 17 лютого 2022 року

          В області продовжується утримуватися аномально тепла сира погода, характерна для другої половини березня.  Середньодобові показники температури  складають 0-3° тепла, що вище кліматичних норм на 3-5°.

          За звітний період випало 5-6 мм опадів або 49-52% декадної норми. На 15 лютого спостерігається промерзання ґрунту  до 23см та його відтавання в прошарку 7-10 см. Мінімальна температура ґрунту  на глибині залягання вузла кущення  в найхолодніші ночі знижувалася  до 1° морозу. Загалом зимовий період був сприятливий  для перезимівлі озимих культур  та засвоєння ґрунтом вологи, запаси якої в орному шарі на 19-26 % вищі ніж в попередньому році.

          Моніторинг озимих культур, проведений в останні дні, показав зниження заселеності посівів  мишоподібними гризунами:

  • Озима пшениця заселена на 27% обстежених ( 1250) га площ з чисельністю 2 жилі колонії на гектар.
  • Озимий ріпак заселено на 30% обстежених ( 780) га площ з чисельністю 2-3 жилих колоній на гектар.
  • Неорні землі заселено на 100% обстежених (230 ) га площ з чисельністю 3-5 жилих колоній на гектар.

         Попередньо за зимовий період 2021-2022 рр. загибель жилих нір в колонії в межах 24 % на орних землях та до 16% на неорних землях.

          Лабораторний аналіз проростків насіннєвого матеріалу  ячменю в партії 52 т.  показав наявність  інфекції хвороб: на 14% гельмінтоспоріозу та на 1% фузаріозу.

 

 17/02/2022

 

Відповідно до указу Президента України №53/2022 "Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства" оголошено 16 лютого 2022 року Днем єднання.

16/02/2022

 

Підсумки роботи ДУ "Рівненська фітолабораторія" за 2021 рік 

 

 

14/02/2022

 

Якісне насіння-запорука високого врожаю!


         Якість насіння є одним із основних факторів одержання високих урожаїв та означає наявність сортових та посівних якісних показників.
Посівні якості насіння – сукупність показників якості насіння, що характеризують придатність його до посіву (схожість, енергія проростання, чистота, маса 1000 шт., життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками).
         Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин. Існують поняття лабораторної та польової схожості насіння. Лабораторна схожість насіння визначається шляхом його пророщування за оптимальних умов протягом конкретного для кожної культури терміну (для більшості культур – 7-8 діб). Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість грунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.
Не менш важливим показником є енергія проростання насіння, що характеризує його здатність швидко і дружно проростати. Цю властивість має здорове насіння.
         Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.
Має значення і перевірка на заселеність насіння шкідниками, які пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння.
         Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії. При цьому основна вимога для якісного протруєння насіння – відсутність домішок насіння культурних рослин та бур’янів, битого насіння тощо, тому при визначенні посівних якостей насіння обов’язково визначати дані показники.
         Володіючи повною інформацією про якість насіння, аграрій розуміє, який протруйник треба купити, чи потрібна передпосівна обробка стартовими мікродобривами та чи варто сіяти це насіння взагалі.
         Вартість повного дослідження проби насіння на посівні якості невисока, але отримані результати дозволяють заощадити десятки тисяч гривень у подальшому.

         Послуги з визначення посівних якостей насіння в Рівненській області надає ДУ «Рівненська фітолабораторія» за адресами:

 м. Рівне вул. Малорівненська 91Б

м. Здолбунів вул. Словацького 58.

02/02/2022

 

 Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 21 січня 2022 року 

         

         Друга декада січня була відносно холодною. Середня декадна температура  повітря склала  4,1°морозу , що на 2° нижче норми.  Мінімальна температура  повітря сягнула 19,8° морозу. Середня відносна вологість  повітря становила 89-92%. Опади проходили у вигляді дощу та мокрого снігу. На полях висота снігового покриву подекуди становить 4 см, промерзання ґрунту  біля 30 см.

          Озимі культури  знаходяться у стані зимового спокою, їхня перезимівля проходить в  задовільних умовах.

          У посівах озимої пшениці та ріпаку заселеність  мишовидними гризунами становить 18% обстежених площ, за середньої чисельності 1-2 жилі колонії на гектарі. Заселеність  багаторічних трав відмічається на 91% обстежених площ, за чисельності 2-3 жилі колонії, на площах  3-4 року  чисельність дещо більша, нараховує 4-6 жилих колоній. Загрозу  підвищеної чисельності  стримують перепади температур, опади та низький рівень снігового покриву.

          Проведеним моніторингом  складів зберігання зернової продукції (303 т. ) виявлено комірні шкідники такі як:

  • зернова міль 2 екз/кг  у 15 т. фуражного овса,
  • горохова зернівка 4екз/кг у 2 т. насіння гороху,
  • борошняний кліщ 5 екз/кг у 7 т. вико суміші та 35 т. продовольчої  пшениці.

21/01/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 2 грудня  2021 року.  

                 В останню декаду листопаду  за даними гідрометцентру продовжувала утримуватись сира помірно тепла погода. Середня декадна температура повітря склала 3-4°,  що на 3° вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура піднімалася до +9-10° у повітрі та +10° на поверхні ґрунту. Мінімальні температури знижувались  до 3° морозу у повітрі  та 2-4° морозу на поверхні ґрунту. За декаду випало 108-130% опадів і сприяло  формуванню 87-88% відносної вологості повітря.

         23 листопада відмічено  припинення вегетації озимих сільськогосподарських культур,  що на 2 тижні пізніше за багаторічні показники.

         Агрометеорологічні умови  були сприятливі для адаптації сільськогосподарських культур до зимового режиму погоди.

         Моніторинг посівів озимих культур  показав практично стабільну їх заселеність мишоподібними гризунами  32% обстежених площ орних земель та 100% заселення неорних земель.  Чисельність  жилих колоній на одному гектарі  склала 1,5 на озимій пшениці,  на озимому ріпаку 3 колонії та по  4-6 жилих колоній на неорних землях.

         Висока вологість повітря призвела до прояву хвороб на озимих культурах, запас інфекції перед припиненням  вегетації складає

  • Озима пшениця: кореневі гнилі 1,5-3 % рослин та 24 % ураження обстежених площ, септоріоз відповідно 2-4% рослин та 21% площ і бура листкова іржа

 2-4 % рослин та 3 % площ.

  • Озимий ріпак:  альтернаріоз виявлено на 4-6 % рослин на 23% площ та фомоз на 17% площ з охопленням 4-6% рослин.

         Триває розмноження комірних шкідників в складах. Моніторинг фуражного зерна  в партії 250 тонн показав наявність гусениць зернової молі в кількості 1-2 екз. на кілограм та слабку ступінь розселення (3-6 екз. на кг.) комірними кліщами в партії 25 т. або 10% до обстеженого.

02/12/2021

 

19/11/2021

 

Інформація
про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських
культур в області станом на 12 листопада 2021 року.

Перша декада листопада характеризувалася відносно теплою, переважно сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 6,5°, що на 2,5° вище за багаторічні показники. Максимальна температура повітря досягала 15°, а мінімум відмічався на рівні 6° морозу.
Опади склали 6 мм, або 50% декадної норми, підвищення відносної вологості повітря до 82 % відбувалося за рахунок великих туманів, випадання рясних рос на початку місяця, та невеликих дощів до кінця декади.
Озима пшениця входить в зиму у фазах сходи – ІІІ лист, на ранніх посівах – кущіння, за доброго стану рослин.
Озимий ріпак знаходиться у фазі добре розвиненої розетки, утворивши 3 -5 пар листків.
Такі погодні умови були сприятливі для подальшого розселення мишоподібних гризунів. Концентрація їх проходить на незібраних площах кукурудзи, в місцях резервації та спостерігається міграція гризунів по полях ріпаку, озима пшениця заселена, в основному, по краях полів.
Станом на кінець першої декади заселено 20,3% обстежених площ орних земель з чисельністю 2-3 жилі колонії на гектар та по 3-4 жилі нори в колонії.
Неорні землі та багаторічні трави мають 100% заселення обстежених площ з чисельністю 5-7 жилих колоній на гектар.
Підвищення середньої вологості повітря до 82% призвело до появи септоріозу та бурої листкової іржі на ранніх посівах озимої пшениці з ураженням 1-3% рослин; та 4-7% рослин озимого ріпаку альтернаріозом та фомозом на 29% обстежених

 

12/11/2021 

 

Інформація про фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин

         Тепла погода осені сприяла розмноженню мишоподібних гризунів у місцях резервації: стерні зернових культур, кукурудзи неугіддях та багаторічних травах ІІ – Ш року використання. Чисельність їх на таких полях зросла до 5–8 жилих колоній на гектар.

         Відсутність опадів та оптимальні температури призвели до висихання рослин на таких територіях, що знизило кормову базу для гризунів та сприяє розселенню їх на сільськогосподарські угіддя, почалося заселення посівів озимого ріпаку та озимих зернових культур.

         Моніторинг таких посівів в 0кінці другої декади жовтня показав заселеність їх мишоподібними гризунами: озимий ріпак 11–24%, озима пшениця 8-17%. Заселеність посівів триває, в основному, по краях полів. На 1 га посівів озимих культур нараховується 1-2 жилі колонії на гектар. Багаторічні трави мають 100% -е заселення обстежених площ за чисельності 4–9 жилих колоній на гектар та залишаються основним місцем резервації для подальшого розселення гризунів.

         Фізіологічний стан популяції мишоподібних гризунів відзначається високими показниками життєздатності, що свідчить про значні потенційні можливості їх масового розмноження та шкодочинності.

         З метою запобігання збільшення чисельності та шкідливості гризунів слід проводити постійний моніторинг їх розвитку. За наявності 3-5 жилих колоній на гектарі проводити захисні обробки посівів родентицидами.

 

 20/10/2021

 

Увага, виявлено АБМ !       

        17 вересня 2021 року при проведенні фітосанітарної експертизи фахівцями ДУ ’’Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія’’ було виявлено регульований шкідливий  обмежено поширений в Україні організм — американський білий метелик (АБМ). АБМ (Hyphantria cunea Drury.)  — шкідник з ряду лускокрилих (Lepidoptera), родини медведиці (Arctiidae), який згідно з діючим на території України ’’Переліком шкідників,хвороб рослин та бур’янів, що мають карантинне значення ’’ відносять до Списку А-2 ’’Карантинні організми, обмежено поширені в Україні’’. Шкідник був виявлений у контрольних зразках разом з рослинним матеріалом, відібраним фітосанітарним інспектором від площ 2 га,  1 га, 0,25 га та 0,25 га Дубенського району Рівненської області,де введений карантинний режим. Американський білий метелик — багатоїдний шкідник, що пошкоджує більше 250 видів плодових, декоративних, лісових дерев, який особливо полюбляє шовковицю, клен, волоський горіх, плодові дерева. Шкоду зеленим насадженням завдає гусінь АБМ, яка харчується епідермісом листя, скелетуючи його, не залишаючи навіть жилок. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого вони обплітають дерева павутиновими гніздами. Так вони захищають себе від впливу зовнішніх факторів та забезпечують можливість розмножуватися.

 

17/09/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 23 вересня  2021 року

          Друга декада вересня за даними Рівненського центру гідрометеорології  була дещо теплішою від багаторічних. Середня декадна температура повітря досягла 14,4°, що на 2° вище норми. А температурні показання  максимуму та мінімуму утримувались в межах +5°- + 26°. Сума ефективних температур вище +10° склала 1126°, що на 162° вище багаторічних значень та на 60° більше минулорічної.  Звітна декада була дуже сирою і мокрою. Сума опадів за цей період склала 40-49 мм, або дві декадні норми. Середня вологість повітря була на 8-10% вище за багаторічну – 89%. Запаси продуктивної вологості  на полях оцінюються  як достатні – оптимальні  і більшими за минулорічні на 57-340%.

           Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі  другої – третьої пари листя в доброму стані  та слабо пошкоджуються  блішками і гусеницями ріпакового пильщика, почалося заселення білокрилою  прикраєвих смуг. На ранніх посівах виявлено перші ознаки альтернаріозу.

          На  падалиці озимої пшениці  спостерігається розвиток польових клопів, цикад, шведської мухи, попелиць  та їх невисока шкодочинність. За декаду відмічено зростання ураженості падалиці борошнистою росою, плямистостями, септоріозом , бурою листковою  іржею, дані хвороби  будуть джерелом  інфекції для посівів озимої пшениці.

          На 41-100% незібраних просапних культур, багаторічних трав, неугіддях спостерігається незначне збільшення  заселеності  мишоподібними гризунами. Міграція  гризунів на сходи ріпаку не відмічена.

          В посівах кукурудзи, що досягла повної стиглості, на 21% обстежених площ спостерігається перехід гусениць кукурудзяного стеблового метелика вниз стебел з чисельністю 1 екз. на рослину.  Триває розвиток та шкодочинність попелиць на 9% обстежених площ, якою заселено до 10% рослин з чисельністю 1-2 колонії на рослину. На 2 % обстежених площ виявлено прояв бурої іржі на 1-2% рослин та ураження листя  20% рослин гельмінтоспоріозом на 35% обстежених площ.

          На посівах соняшника масово проводиться десикація та збір урожаю.

          На ранніх сортах сої проводиться  десикація рослин. На пізніх сортах   3-4% рослин мають слабку заселеність павутинним кліщем, попелицями. Прояв пероноспорозу виявлено на 29% обстежених площ з ураженням рослин до 40 %, бактеріальним опіком, аскохітозом бобів  уражено  до 10% рослин на 7-4% відповідно.

           На цукрових буряках в середині розеток листя  спостерігається  розвиток  бурякової листкової    попелиці із заселенням 5% рослин. Перепади температур  призвели до зростання ураженості цукрових буряків церкоспорозом  на 42% обстежених площ  з ураженням рослин  23%, інфекцію фомозу  мають 10% рослин.

          На посадках капусти триває розвиток капустяної попелиці, хрестоцвітних блішок, листогризучих совок. Сприятливі умови даного періоду склались для розвитку слизового бактеріозу капусти.

 23/09/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на  02 вересня  2021 року.  

          Остання декада серпня  була дуже сирою і прохолодною. Середня декадна температура  повітря склала 15°, що на 2° нижче багаторічних показників. Сума ефективних температур  вище +10° на кінець місяця досягла 1044°, що вище на 100° минулорічних показників та на 150° багаторічних. Практично кожного дня йшли дощі, сума їх за третю декаду серпня склала  77-80 мм або чотири декадні норми. ГТК третьої декади серпня  досягнув -  5,14 , а серпня взагалі – 2,13.

         Такі погодні умови стримували  проведення польових робіт,  покращили запаси продуктивної вологи  ґрунту та спровокували подальший розвиток хвороб сільськогосподарських культур.

         Стерня озимих культур на більшості площ здискована.  На інших полях  18% обстежених площ, заселеність мишовидними гризунами проходить здебільшого по краях полів, чисельність  яких  становить 2 жилі колонії в яких  по 2-3 жилі нори.

         На ранніх посівах озимого ріпаку  відмічено перші сходи  їх  почали заселяти хрестоцвітні блішки якими охоплено  2 % рослин.

         Кукурудза досягає фази воскової стиглості  за доброго стану рослин. На посівах продовжується харчування гусениць стеблового метелика в качанах, шкідником заселено до 10% рослин на 32% обстежених площ з чисельністю 1 екз. на рослину.  Зростання чисельності злакової попелиці та павутинного кліща  не проходило, лишається на рівні 9 – 3% заселених рослин відповідно.   На 26% обстежених посівів  проходить розвиток гельмінтоспоріозу,  яким уражено 14%, максимально 20% рослин.  Збільшилось ураження рослин кукурудзи пухирчастою сажкою до 6% обстежених площ з ураженням рослин 0,5-1% .

         В посівах сої  виявляються: бобова попелиця, листогризучі совки, павутинний кліщ, чисельність шкідників залишається низькою. Значного прояву на рослинах набув пероноспороз:  на 35% обстежених площ з ураженням рослин до 40%, аскохітоз та бактеріальний опік виявлено на 12 % обстежених площ з ураженням рослин  2-10% відповідно.

         Погодні умови на рослинах соняшника спровокували збільшення розвитку хвороб. Фомоз , фомопсис  та септоріз виявлено на 63% обстежених площ з ураженням рослин 25-56%. Розвиток білої гнилі на кошиках виявлено на 2-4%.

         На цукрових буряках проходить розвиток  церкоспорозу, хворобою охоплено 35% обстежених площ  з ураженням 6-10%, максимально22% рослин. Фомоз проявився на 12 % обстежених площ з ураженням 6% рослин. Незначного пошкодження рослинам буряків завдають  бурякова попелиця та листогризучі совки якими заселено 6-8% рослин.

         На пізніх сортах картоплі та томатах проходить масовий розвиток фітофторозу. На рослинах пасльонових  відмічено колорадських жуків І та ІІ поколінь, а  також личинки ІІІ та IV віку. Повсюди в усіх районах області проходить збір урожаю  бульб картоплі.

         Рослинам пізньої капусти продовжують наносити шкоду капустяна попелиця , капустяна міль, хрестоцвітні блішки, гусениці білана капустяного. На 2% рослин  проявився слизовий бактеріоз капусти.

         На падалиці озимого ріпаку ( 75% обстежених площ) викошуються:  капустяна міль, ріпаковий пильщик, капустяна білокрилка. На падалиці озимої пшениці (100% обстежених площ ) викошуються: цикади, злакові попелиці, шведська муха, клопи – сліпняки, виявлено інфекцію бурої іржі.

 

02/09/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на  19 серпня  2021 року  

                 В звітний період  утримувалась помірно тепла сира погода.  Середньодобові температурні показники  утримувались в межах  багаторічних значень -20-22°.  Сума ефективного тепла (+10°) склала 970°,  що на 130-145° більше за норму та минулорічні показники. Опади, переважно, локальні і зливові  склали 7-11 мм або 35-60% декадної норми, значно покращили  вологозабезпеченість ґрунту.

          Площі, звільнені від зернових культур та ріпаків, почали заселяти мишоподібні гризуни. Інтенсивність заселення площ набагато нижча  попередніх років: 1-2 жилі колонії та по 2-3 нори в колонії на гектарі, що пов’язане з масовим лущенням стерньових попередників.

          Посадки картоплі  переважно в фазі в’янення  бадилля, лише на окремих пізніх захищених посадках триває вегетація і  збережено листову поверхню. На 35-55% рослин присутній розвиток фітофторозу та альтернаріозу.  Триває вихід жуків літньої генерації  з ґрунту, їх яйцекладка та шкодочинність личинок ІI-IV віків, почалося залялькування. Наявність кормової бази  та накопичення ефективної температури (+11,5°) -793° обумовлюють  в поточному році  розвиток двох повних поколінь  колорадського жука.

          Стебла, качани та волоть кукурудзи 8-12% рослин, до 40% обстежених площ продовжують пошкоджувати гусениці стеблового метелика з чисельністю 1 екз. на рослину, інтенсивність шкідливості  нижче попередніх років. 15 % рослин продовжують заселяти попелиці.  Триває слабке  поширення гельмінтоспоріозу 13% рослин та поодинокі випадки прояву пухирчастої сажки.

          Погодні умови звітного періоду викликали зростання ураженості верхнього ярусу рослин сої пероноспрозом до  25 %, максимально 40%, бактеріальним опіком та аскохітозом мають незначне поширення. Збільшення чисельності  павутинного кліща, попелиць, листогризучих совок  на рослинах сої  не проходить, заселеність  рослин в межах 4-8%.

          Підвищення вологості повітря та ґрунту  призводить до зростання  ураженості 45% рослин соняшників фомопсисом та фомозом на 52% обстежених площ, септоріозом до 20% рослин і  прояву білої гнилі кошиків на 2% рослин. Заселеність рослин соняшника шкідниками лишається дуже низькою.

          На площах з цукровими буряками набуває розвитку церкоспороз та фомоз,  інфекцію виявлено на 14- 6% рослин відповідно. Заселеність цукрових буряків листковою попелицею та листогризучими совками  займає до 5% рослин.

          На багаторічних травах продовжується відростання, після другого укосу  висота рослин досягає 40 см. На рослинах розвивається інфекція бурої плямистості, борошнистої роси та антракнозу на що впливає підвищена вологість повітря.

 19/08/2021

 

До уваги суб’єктів господарювання!

Відповідно до ПРОТОКОЛУ ФІТОСАНІТАРНИХ ВИМОГ ЩОДО ЕКСПОРТУ КУКУРУДЗИ З УКРАЇНИ ДО КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ до ДУ «Рівненська фітолабораторія» почали надходити зразки рослинного матеріалу кукурудзи.
Згідно атестата про акредитацію від 13 квітня 2021 р. №201181 відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» у сфері фітосанітарної експертизи продуктів рослинного походження та інших об’єктів регулювання у сфері карантину рослин лабораторія акредитована на проведення всіх видів експертиз, зокрема:
- ентомологічна;
- мікологічна;
- гербологічна;
- вірусологічна (метод ІФА);
- бактеріологічна (метод ІФА).
Для отримання інформації звертатись м. Рівне, вул. Малорівненська, 91-Б.

 

 17/08/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на  12 серпня  2021 року

                 Перша декада серпня  в області характеризувалася  теплою сирою погодою.  Середня декадна температура повітря  утримувалась в межах  багаторічних значень – 19,5°, а коливання на протязі доби спостерігалися  від 12 до 30°. За декаду випало 30-45 мм опадів або 168-250% декадної норми, що значно підвищило середню вологість повітря. Сума ефективних температур  вище +10° досягла 900°, що на 170° вище за багаторічні показники  та на 145° вище минулого року.  Такі погодні умови сприяли зростанню ураженості рослин хворобами на всіх культурах.

          Кукурудза в доброму стані знаходиться у фазі – молочної стиглості качана. На 27% обстежених площ кукурудзи  продовжується заселення 15% рослин попелицями. Шкодочинність гусениць стеблового кукурудзяного метелика продовжується на 35% обстежених площ з  чисельністю 1 личинка на рослину  на 7-11% рослин, максимально до 20%. Павутинним кліщем заселено 2% рослин на 4% обстежених площ. Ураженість рослин гельмінтоспоріозом виявлено на середньому ярусі листя до 10% рослин на 15% обстежених площ. Виявлення пухирчастої сажки  кукурудзи відмічено на 0,1% качанів та 3% площ.

          В посівах сої триває формування бобів  за доброго стану рослин. В слабкому ступені проходить заселення 4% рослин павутинним кліщем, попелиць та листогризучих совок виявлено на 5-7% рослин  на 15% обстежених площ.  Перепади нічних та денних температур сприяли поширенню пероноспорозу, інфекцію  виявлено на 9-14%, максимально до 40% рослин на верхньому ярусі листя в слабкому ступені, нижні листки продовжують уражуватися бактеріальним опіком та аскохітозом на 5-12% рослин, поширення інфекції цих хвороб не  відмічається.

          Заселеність рослин соняшника шкідниками лишається низькою. Відмічено збільшення  інтенсивності розвитку  септоріозу, фомозу та фомопсису, хворобами уражено 14-20-35%, максимум до 45%  рослин відповідно, на кошиках відмічено прояв  білої та сірої гнилей з ураженням 1-3% рослин. Кошики 0,1-0,3% рослин  на 2% обстежених площ мають інфекцію  філодії.

          Посіви цукрових буряків в прикраєвих смугах на 5% рослин заселені листковою попелицею. На 12% обстежених площ виявлено ураженість рослин церкоспорозом у слабкому ступені на 6-10% рослин, 2-4% рослин  мають прояв фомозу.

          На посадках ранніх сортів картоплі проходить відмирання бадилля. Колорадський жук імаго та личинки всіх віків продовжують харчуватися пасльоновими культурами. Погодні умови були сприятливі для зростання ураженості  рослин фітофторозом та альтернаріозом, хвороби виявлені на 24- 38% обстежених площ.

               На овочевих культурах триває масова шкодочинність білокрилки та капустяної молі. Відмічено відродження гусениць білана капустяного, який за чисельності 12 екз. на рослину пошкоджує 9% рослин капусти.  На присадибних ділянках посадки помідорів масово уражуються фітофторозом, прояв інфекції виявлено на плодах.

 

12/08/2021

 

До уваги сільгостоваровиробників!!!

      Посів якісним насінням -запорука  майбутнього врожаю.

           Проведення посівної кампанії озимих зернових культур та озимого ріпаку вже не далеко, тому про якісний посівний матеріал варто подбати вже  сьогодні. Від якості посівного матеріалу залежить врожайність сільськогосподарських культур. Адже, якщо посіяне насіння не зійде, або зійде, але дасть неоднорідні сходи, то жодні внесені добрива чи заходи захисту рослин не забезпечать того врожаю, який очікував аграрій, тому перш, ніж проводити сівбу, насіння необхідно перевірити в лабораторних умовах.

            Перевірити насіннєвий матеріал  на якісні показники рекомендуємо в Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія», яка акредитована Національним агенством з акредитації України відповідно до вимог  ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» у сфері визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу:

                 Відповідно до сфери акредитації, фахівці лабораторії проведуть оцінку посівних якостей насіння за наступними показниками:

 

 Визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу Вартість експертизи, грн
   визначення зараженості насіння хворобами 93,50
   визначення заселеності насіння шкідниками 42,72
   визначення домішок насіння інших рослин 102,49
   визначення життєздатності насіння 212,40
   визначення  чистоти та відходу                                 насіння 92,25
   визначення схожості та енергії проростання           насіння 94,57
   визначення маси 1000 насінин 60,20
   визначення вологості насіння 119,86

 

 

Для надання вищезазначених послуг суб’єкту господарювання необхідно подати до ДУ «Рівненська  фітолабораторія» :

-    заявку встановленого зразка;

-    зразок (пробу) насіння, маса проби складатиме для крупнонасіннєвих (пшениця. жито, соя; кукурудза, люпин, горох і т п ) – 1000 г, для дрібнонасіннєвих (ріпак, гірчиця, просо, сорго і т. п) –  до 250 г.

-    документ, що підтверджує оплату наданих послуг

                 За результатами проведених лабораторних досліджень, замовнику видається Протокол  випробувань проби насіння.

Суб’єкт господарювання за необхідності може визначитися у проведенні будь-якого виду експертизи.

Для отримання інформації звертатисьм. Рівне вул. Малорівненська. 91 Б та м. Здолбунів , вул.. Словацького, 58.

Провідний фахівець відділу визначення посівних якостей Насіння і товарних якостей садивного матеріалу                                                                                    

11/08/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 05 серпня 2021 року

           

            Звітний період в області характеризувався  контрастним температурним режимом.  Середньодобові температури спостерігалися  на рівні 17-23°, що в межах СБЗ. Максимальна температура вдень  досягла 32°, а мінімальні значення  складали 9-10° у повітрі  та на поверхні ґрунту.  Сума ефективних температур вище +10° на початок серпня  досягла 804°, що на 165° вище багаторічних показників та минулого року. Сума опадів, що мали нерівномірний  та локальний характер склала 31 --  64% до норми,  вологість повітря не перевищувала  70%.

          Кукурудза на переважній більшості площ  знаходиться у фазі молочної стиглості качана у доброму стані. Оптимальні погодні умови сприяли більш інтенсивному  відродженню та шкодочинності  гусениць кукурудзяного стеблового метелика,  зросла заселеність обстежених площ до 32% та 5-9, максимально до 18% рослин. Гусениці пошкоджують стебла та качани  з чисельністю 1-2 екз. на рослину. Відмічено зниження заселеності рослин  попелицею до 11% та її кількості на листках 2-6 екз. на лист, продовжується заселення  павутинним кліщем. Ураженість нижнього листя рослин кукурудзи гельмінтоспоріозом наявне у 2-7% рослин на 10% обстежених площ, на 0,1% качанів  виявлено пухирчасту сажку кукурудзи.

          На посівах сої  триває формування бобів за доброго стану рослин.  Заселеність рослин попелицею  та павутинним кліщем  незначна 4-6 % рослин в слабкому ступені.  Відмічається незначний ріст  ураженості нижнього ярусу  листя хворобами: бактеріальним опіком та аскохітозом, проте на верхньому ярусі  виявлено ураженість 7% рослин пероноспорозом.

          Заселеність соняшника  попелицею  зменшилася до 4% рослин на 12% обстежених площ.  Триває розвиток фомопсису на нижніх листках з охопленням 10% рослин та 10-15% листя.

          За звітний період спостерігався масовий вихід імаго колорадського жука, яйцекладка, відродження  і шкодочинність личинок І - ІІІ віків. Основна маса картоплі має зелене листя,  у ранніх сортів спостерігається  в’янення бадилля. Ураженість рослин фітофторозом  незначне 12 %, значно вища ураженість альтернаріозом до 24 % рослин.

          В посівах цукрових буряків частково виявляється заселеність листковою попелицею на 4% рослин в прикраєвих смугах, гусеницями листогризучих совок які ідуть на заляльковування.  Ураженість рослин церкоспорозом в межах 2-5 % рослин та до 3 % рослин мають слабку інфекцію фомозу. Різки перепади температур на протязі доби  призведуть до зростання  ураженості рослин церкоспорозом.

         Триває масова шкодочинність білокрилки на овочевих культурах та гусениць капустяної молі. Посіви огірків практично на 100% уражені пероноспорозом,  спостерігається відмирання рослин.

 

05/08/2021

 

У Рівному – нашестя гусені вогнівки самшитової. Як з нею боротись

У Рівному майже 70% самшиту вразила гусінь метелика вогнівки самшитової, — повідомили 28 липня Суспільному у Тресті зеленого господарства. Працівники Тресту обробляють кущі біологічними препаратами, але не всі вони ефективні проти цього виду гусені.

 Яка ситуація в обласному центрі

Майже 70% самшиту у місті вразила гусінь метелика вогнівки самшитової, — повідомила Суспільному фахівчиня Тресту зеленого господарства Анна Пєхотіна. За її словами, таке нашестя шкідника в Рівному й області спостерігають вперше.

 

{"id":"134","template":"Default"}

 "Цього року на Рівненщині, і в Рівному зокрема, він з'явився вперше. Можна сказати це вже його друга регенерація, і за цією регенерацією наші насадження сильно потерпають, особливо самшит", — зазначає Анна Пєхотіна.

 

{"id":"135","template":"Default"}

Як шкодить гусінь

В Україну шкідник вогнівка самшитова потрапив кілька років тому, ймовірно з Китаю, – розповіла заввідділу фітосанітарної лабораторії Іванна Білан. Залежно від погодних умов за сезон може народитися три покоління личинок. Оселяється на кущах самшиту та харчується його листям. Проте, якщо гусені його буде замало, вона може перейти на ясен або модрину.

 

"Гусінь першого покоління їсть листок з нижньої сторони, а вже гусінь старших віків грубо об'їдає листок, залишаючи лише жилки. Особливо небезпечний цей шкідник тому, що він, за недостачі харчів, якщо кущ невеликий – його об'їдає повністю і може пошкодити навіть молоді пагони, не даючи самшиту на наступний рік повноцінно відновитися", – зазначила Іванна Білан.

Як боротись з гусінню

Гусінь вогнівки з'їдає листя самшиту і накопичує алкалоїди, які є в ньому. І птахи цих шкідників не їдять, бо вони для них – отруйні. Відтак, біологічного регулювання кількості вогнівки немає, – пояснила Анна Пєхотіна. Коли гусінь сильно розплодилася, вивести її можна тільки хімічним способом.

 

"Обробляємо всякими біологічними препаратами, підшуковуємо, пробуємо, які препарати підходять, які кращі, які – гірші. Деякі препарати ще не досить досліджені, щоб ми могли сказати: препарат діє і ми ним обробляємо", – зазначила Анна Пєхотіна.

Завідувачка відділу додала: непошкодженого самшиту у Рівному майже не залишилося, тому потрібно терміново боротись з нашестям, аби не залишитися без декоративних кущів.

 

 Працівники Тресту для обробки мають право використовувати лише біологічні препарати, – уточнила Анна Пєхотіна. А от на власному подвір'ї вона радить застосовувати сильніші засоби проти комах, та у більшій концентрації.

 28/07/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 22 липня  2021 року  

                 Початок звітного періоду продовжився сухою жаркою погодою. Температура повітря в денні години  досягала +32-35°, а поверхня ґрунту до +65°.  В останні дні відбулася різка зміна погоди. Середньодобова температура повітря не перевищувала +20°, а в нічні знижувалась до +14°. Повсюди пройшли дощі, різні за кількістю та інтенсивністю, з поривчастим вітром, місцями з градом. Сума їх складала 54-90 %  декадної норми. ГТК другої декади липня склав 0,7-1,2. Сума ефективної температури вище +10° склала на кінець другої декади 677°, що на 137° вище багаторічних показників та минулого року.

         Посіви зернових культур досягли воскової та повної стиглості. Перед збиранням їх заселеність шкідниками залишається низькою. Місцями, внаслідок злив, зросла ураженість  полеглого колосся почорнінням та оливковою плісенню до 6-10%.

         В посівах кукурудзи відмічено зростання заселеності попелицею до 20% рослин та виявлено початок заселення павутинним кліщем. Суха жарка погода стримувала літ і яйцекладку імаго стеблового метелика, відмічалося засихання відкладених яєць. Зростання вологості повітря останніх днів призведе до  більшої інтенсивності відродження гусениць та росту їх шкодочинності. Погодні умови останніх днів  призвели до прояву  гельмінтоспоріозу листя кукурудзи, ознаки хвороби виявлено на листках нижнього та середнього ярусу на 5 % рослин.

         Рослини сої  знаходяться в доброму стані, їх заселеність попелицею в межах 2-5%, павутинний кліщ розвивається дуже слабо. Листя нижнього ярусу  має ураженість 2-4% рослин аскохітозом та до 10% рослин бактеріальним опіком.

         За доброго стану рослин, соняшник повсюдно в прикраєвих смугах заселяється геліхризовою попелицею. Нижнє листя має інфекцію фомопсису та септоріозу на 3-7% рослин.

         З середини другої декади  почався слабкий вихід  імаго літнього покоління  колорадських жуків,  відмічені поодинокі яйцекладки. В посадках картоплі  триває заляльковування личинок IV віку, та закінчується харчування  личинок ІІІ – IV віків.  Суха жарка погода викликала розвиток альтернаріозу на 8-15 % рослин та стримувала розвиток фітофторозу.  Значне зростання вологості повітря (78-85%)  останніх трьох днів викликало всі умови для «критичних днів»  перезараження  рослин фітофторозом, що може призвести до масового прояву хвороби в кінці місяця.

         Посіви цукрових буряків продовжують слабо заселяти  листкова попелиця та гусениці листогризучих совок,  на 3%  обстежених площ виявлено  перші ознаки церкоспорозу та фомозу.

         На овочевих культурах  продовжується шкодочинність  білокрилки, гусениць другого покоління біланів та капустяної молі.  В посівах огірків зросла ураженість до 6-10% рослин бактеріозом та відмічено прояв пероноспорозу.

 

22/07/2021

 

Самшитова вогнівка

Самшит — одна з найдавніших декоративних рослин, яку цінують за густу красиву крону, блискуче листя та здатність добре переносити стрижку, що дає можливість створювати  живоплоти та бордюри, а також фігури, що довго зберігають форму.

Одним з найнебезпечніших шкідників самшиту є Самшитова вогнівка (Cydalima perspectalis), яка вражає здорові кущі, унаслідок чого вони засихають і відродити їх дуже складно, або ж неможливо. В Україні даний шкідник вперше було виявлено у 2014 році на Закарпатті . 
Розвиток самшитової вогнівки проходить дуже швидко – за літо з’являються мінімум два покоління шкідника. Якщо сприятливі погодні умови – тепла весна, затяжна осінь, може з’являтися три покоління. Зимують переважно гусениці ІІ-ІІІ віку в щільних білих павутинних коконах між листям. Навесні вони додатково споживають їжу і заляльковуються. Через 10–15 днів з лялечок вилітають метелики. Після спарювання самки відкладають на молоді листочки самшиту невеликими купками яйця, з яких невдовзі відроджуються гусениці. Їх розвиток триває приблизно 3-4 тижні.
Гусениці, які відродилися, спочатку виїдають нижню частину листка самшиту, залишаючи непошкоджений верхній епідерміс. Пізніше гусениці обгризають листки повністю, залишаючи центральну жилку та зовнішні краї листка. Пошкоджені гілки обплітають павутиною, на якій можна помітити екскременти, шкурки личинок та пусті чорні капсули від голів, які залишаються після линяння.
Гусінь вогнівки розвивається переважно на самшиті, але за відсутності необхідної кормової бази, крім самшиту може пошкоджувати також модрину колхидську, лавровишню, клен, ясен, мушмулу японську.
При виявленні перших пошкоджень можна застосувати механічний метод боротьби: обрізати пошкоджені гілки, зібрати, знищити яйцекладки та гусениці. У випадку, якщо гусениця оселилася на великій кількості кущів, необхідно виконати обробку інсектицидами, які внесені в «Державний реєстр пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

 

16/07/2021

 

День поля – 2021

         24 червня 2021 року на базі Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України було проведено День поля – 2021 на тему: «Інноваційні технології – запорука високих прибутків».

         У заході прийняли участь директор ДУ «Рівненська фітолабораторія», спеціалісти сільськогосподарського виробництва Рівненщини, керівники і спеціалісти департаменту АПР Рівненської ОДА, управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області та викладачі Національного університету водного господарства та природокористування.

         Родючість грунту була основною темою демонстраційного показу під час Дня поля. Демонструвалися ефективні заходи із покращення родючості низькопродуктивних грунтів Західного Полісся, обговорені сучасні підходи до обробітку грунту і використання побічної продукції в сівозміні. Також була представлена колекція сортів та гібридів озимої пшениці, озимого ріпаку, сої, кукурудзи, соняшнику та біоенергетичних культур.

         Інститут сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України детально ознайомив учасників заходу  зі своїми інноваційними розробками.

  

02/07/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 1 липня 2021 року.  

          Звітний період червня характеризувався як жаркий з локальними дуже сильними ливневими опадами.

         Середньодекадна температура повітря  склала 23°, що на 6° вище СБЗ, а добові показники  максимальної та мінімальної  коливалися від 16° до 34°. Сума ефективних температур вище +10°С на кінець червня набагато зросла і досягла 409° або 112% норми,  в минулому році вона складала 360°.  Нерівномірне випадання дощу з грозами,  градом та поривчастим вітром  призвело до покращення вологості  повітря, місцями вилягання сільськогосподарських культур із затопленням рослин  в низинах.  Сума опадів за третю декаду склала 14-46 мм або 54-177% до багаторічних показників

         Озима пшениця вступила в фазу  початку молочної стиглості зерна. Погодні умови стримували  інтенсивність заселення рослин  хлібними жуками, клопом черепашкою та утворення колоній злакової попелиці на колосі.  Підвищення вологості ґрунту та повітря сприяло появі білоколосості рослин озимої пшениці та розвитку септоріозу на колосі.

          Посилення інтенсивності  заселення посівів соняшнику і кукурудзи  попелицями не спостерігалося.

         Триває дуже слабкий літ та яйцекладка  імаго стеблового метелика,  інтенсивність льоту 1-2 екз. на феромонну пастку за тиждень.

         В посівах сої продовжується  незначна шкодочинність  клопів, попелиці та гусениць листогризучих совок.

         Посадкам картоплі наносили, часом значного, пошкодження личинки I-IV віку колорадських жуків.  Пошкодженість рослин відмічалась в різних ступенях від слабкого до сильного з їх охопленням в межах 28-42%.  З 29 червня розпочалось заляльковування  личинок IV віку.   На протязі червня три періоди співвідношення  вологості та температури  повітря  відповідали «критичним дням» для розвитку фітофторозу. Масовий розвиток хвороби  очікується  в першій половині липня. На 5-10% площ картоплі спостерігається  ураження 3-6% рослин картоплі альтернаріозом в нижньому ярусі листя.

         В посівах цукрових буряків триває слабка шкодочинність  листкової попелиці, гусениць листогризучих совок. На столових буряках виявлено  перші ознаки церкоспорозу.

         Значної шкоди овочевим культурам  завдає білокрилка, якою охоплено 55-100%  рослин капусти в слабкому і середньому ступенях , в окремих вогнищах – гусениць капустяної молі.

         На посадках цибулі прогресує пероноспороз з охопленням 15-20 % рослин, та розвитком хвороби 5%

 

 01/07/2021  

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 24 червня  2021 року  

                   Перша п’ятиденка другої декади червня  характеризувалася помірно теплою сирою погодою. Середні температурні показники перебували в межах  15-18°, а вологість 74-82 %  і практично відповідали  наступному «критичному періоду»  розвитку фітофторозу. В звітний період  було дуже сухо та спекотно.  Середньодобові температури повітря  зросли до 23-25°, а вологість знизилась до 55-65%. Сума ефективних температур вище +10° на кінець другої декади склала 272°, або  93% до норми та на 25° більше минулорічної. Такі погодні зміни внесли свої корективи  в розвиток шкідників та хвороб.

            Озима пшениця  перебуває у фазі кінця цвітіння, рослини дуже слабко заселені злаковою попелицею до 20% обстежених площ, спостерігаються невеликі колонії на листках середнього ярусу, місцями відмічено переселення шкідника на колос.  На 3% обстежених площ озимини виявлені клопи – черепашки з чисельністю 0,02 екз. на м. кв., на 8 % обстежених площ імаго хлібних жуків з чисельністю 0,01 екз. на м. кв. Інтенсивність ураження рослин хворобами практично не змінилася,  борошниста роса виявлена  на 48% обстежених площ з ураженням рослин  до 30%, в окремих загущених посівах до 40% рослин, септоріозом охоплено до 30% обстежених площ з ураження рослин 12-20%, піренофороз  продовжує уражувати 18%  рослин на 21% обстежених площ,  прояв хвороб відмічено лише на листковій поверхні, інфекції на колосі не виявлено.  На ярому ячмені відмічається ураження летючою сажкою у приватному секторі.

            Нижній ярус озимого ріпаку, за великої маси рослин, має ураженість листя  та стебла альтернаріозом та фомозом на 25-21 % обстежених площ відповідно, з їх охопленням до 10% рослин.  На 5-7% рослин продовжують наносити шкоду личинки капустяної галиці, яких нараховується 3-5 екз. на стучок.

            В кінці декади розпочався літ метеликів:  кукурудзяного стеблового метелика, капустяної молі.

            Посіви соняшнику перебувають у фазі утворення суцвіть у доброму стані. В прикрайових смугах продовжує заселяти  до 5% рослини соняшнику геліхризова попелиця, трипси  в незначній кількості.

            Рослини сої слабко заселяються  польовими клопами , попелицею, практично в прикраєвих полосах в допороговій чисельності  на 8 % обстежених площ. На посівах виявлено   ураженість  3-5% рослин бактеріальним опіком на 12% обстежених площ.

            Посіви цукрових буряків продовжує заселяти бурякова листкова попелиця, де переважно в крайових смугах полів нею заселено 2-4% рослин за чисельності 5-7 екз. на рослину.

            Високий температурний режим кінця другої початку третьої декади  червня викликав масове дружнє  відродження  личинок колорадського жука  та їх шкодочинність. Пошкодженість рослин личинками  І-ІІ віку  в межах 13-18 % з чисельністю 8-16 екз. на рослину, тривають масові  обробки посівів.  Суха жарка  погода стримувала  прояв фітофторозу в посадках картоплі. В понижених місцях з незначним провітрюванням за високої  густоти  рослин  відмічено перші ознаки хвороби.

            Підвищена вологість  та оптимальні температурні показники  початку другої декади  призвели до появи  пероноспорозу  в посадках цибулі, в послідуючий період розвиток хвороби не набрав інтенсивності.

            Інтенсивність льоту імаго підгризаючих совок, яблуневої плодожерки за звітний період в межах 1-3екз. за тиждень на феромонні  пастки.

 

24/06/21

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 17 червня  2021 року  

           

            Звітний період в області характеризувався  теплою сирою погодою. Середньодобові температурні показники  утримувались на рівні  15-19°, що в межах норми . Сума ефективних температур  вище +10° досягла 229° або 78 % до багаторічних показників. За другу декаду червня вже випало 12-20 мм опадів або 40-65 % норми, вони проходили локально у вигляді злив, з поривами вітру і місцями з градом.  Середньодобова відносна вологість зросла до 76-82%.

            Озима пшениця повсюдно знаходиться у фазі цвітіння у доброму стані,  ячмінь – колоситься, посіви озимого ріпаку продовжують формувати насіння. На переважній більшості площ цукрових буряків рослини знаходяться у фазі ІІІ-ІV пари листків,  картопля – у фазі утворення столонів.

            Посіви зернових культур продовжують слабо пошкоджувати личинки п’явиць, трипси. У північних районах області почалося слабке заселення хлібними жуками  і клопами. Поодинокі рослини в прикраєвих смугах заселені злаковими попелицями, на колосі шкідника не виявлено. Значно підвищена вологість повітря в останній декаді (9-17.06) призвела до інтенсивного зростання ураженості рослин хворобами. На 45% площ озимої пшениці борошнистою росою охоплено 15-25% рослин, на окремих загущених площах до 35%. Хворобою охоплено 1-2 листки  максимально до 5% рослин мають ураженість прапорцевого листка та до 3 см. стебла. Відмічено зростання до 18% рослин озимої пшениці піренофорозом, в посівах ярого ячменю спостерігається ріст захворюваності до 12% плямистостями, на присадибних ділянках відмічено прояв летючої сажки. В посівах озимої пшениці хвороб на колосі не відмічено.

            В посадках картоплі  спостерігається мало інтенсивне відродження личинок колорадського жука  та їх поки що слабка шкодочинність,  масова шкодочинність  личинок зросте до кінці другої декади. Співвідношення показників вологості  та температури повітря 9-10, 13-15 червня відповідали «критичним дням» розвитку фітофторозу картоплі. Перший інкубаційний період  дорівнював 7 дням,  на даний час проявів  ознак хвороби не відмічено, проводяться  профілактичні обробки  фунгіцидами.

            Рослини соняшнику і кукурудзи  лише в прикраєвих  смугах слабко заселені крилатими особинами  попелиць.

            Посіви сої  знаходяться  у фазі ІІІ –ІV трійчастого листка, заселеність посівів  польовими клопами, попелицею слабка. Виявлено прояв  перших ознак  бактеріального опіку на 3-5 % рослин та 8% обстежених площ.

            В посадках цибулі виявлено перші  прояви  пероноспорозу.

            З 16 червня розпочалося відродження гусениць першого покоління  яблуневої плодожерки  із яєць. Інтенсивність льоту імаго 2-4 екз. самців за тиждень на феромонні пастки.

 17/16/2021

  

Сигналізаційне повідомлення

         Співвідношення вологості, температур повітря та фенофаза розвитку картоплі 09 – 10 червня відповідають показникам «критичних днів» для пере зараження рослин фітофторозом. В ці дні середня відносна вологість утримувалася в межах 75 – 77 %, а мінімальна температура повітря не знижувалась до 11ᴼ.

         Прогнозований «інкубаційний період» за умови, що показники температури повітря після цього періоду не зазнають різких змін, триватиме 6 – 7 днів. Це означає, що першу профілактичну обробку картоплі проти фітофторозу необхідно провести до 16 червня, до закінчення «інкубаційного періоду».

         З 8 червня розпочалося відродження личинок колорадського жука із яєць. Розтягнутий фенологічний розвиток колорадський жуків та відповідні погодні умови для перезараження рослин надзвичайно сприятливі для одночасного проведення обробок рослин картоплі інсектицидами та фунгіцидами.

         З 4 червня триває літ метеликів яблуневої плодожерки. Яйцекладка самок відмічена з 7 червня. В зв’язку з погодніми умовами інтенсивність льоту імаго в першій декаді червня була невисокою – 1 – 3 екз. на феромонні пастки за тиждень.

         Відродження гусениць із яєць очікується в середині другої декади червня. В період відродження гусениць проводять першу обробку плодових дерев проти першого покоління яблуневої плодожерки інсектицидами.

 

 11/06/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб  сільськогосподарських культур в області  станом на 10 червня  2021 року 

                 Перша декада червня характеризувалася  помірно теплою, переважно сухою погодою першої п’ятиденки та з грозовими зливами  локально в другій п’ятиденці. Середньодекадні температурні показники  знаходились в межах багаторічних значень  16°. Сума ефективних температур  вище +5° та +10° складають 74-78% норми. За першу декаду червня випало 6 мм опадів, що складає 25% від СБЗ, місцями 40%. Середня вологість повітря  утримувалась в межах 60%, в денні години  знижувалась до 30%.

          Посіви озимої пшениці перебувають у фазі прапорцевого листа- початку колосіння в доброму стані. Триває незначна шкодочинність личинок п’явиць, трипсів та черемхово -  злакової попелиці.

          На озимому ріпаку проходить утворення стручків, спостерігається слабкий літ  та яйцекладка капустяної галиці. Розвиток альтернаріозу та  фомозу  відмічається на нижніх  листках в невеликій кількості.

          Рослини соняшнику, сої  та кукурудзи  слабо заселяються крилатими особинами попелиці.

          На посівах цукрових буряків  відмічено появу крилатих особин листкової попелиці в прикраєвих смугах, на кормових буряках поодинокі  яйцекладки мінуючої мухи ІІ покоління, почалося відродження личинок.

          На посадках картоплі спостерігається вихід імаго колорадського жука  масове їх спарювання та яйцекладка, із заселенням  від 30 до 65 % рослин імаго, 9 червня розпочалося  відродження личинок при накопиченні 108° ефективного (11,8°) тепла.

          В середині декади  почався літ імаго  підгризаючих совок, відмічено перші яйцекладки.

          Низька вологість повітря стримує  інтенсивність перезараження  та розповсюдження основних хвороб  сільськогосподарських культур, практично скрізь шкодочинність від хвороб на даний період незначна.

          З 4 червня спостерігається літ метеликів яблуневої плодожерки , на кінець декади інтенсивність льоту  1-2 екз. на пастку за тиждень.

 

10/06/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 27 травня  2021 року  

        

         В звітний період на території області  продовжувалась утримуватись сира помірно тепла погода. Температурні показники були на рівні багаторічних значень, середньодобова температура  складала 14-16°. Сума ефективних температур  вище +10° досягла 100° або 63% норми. Практично кожного дня спостерігалися дощі різної інтенсивності та нерівномірно територіально.

         За таких погодних умов стримувалось масове заселення  рослин шкідниками. На посівах озимих зернових виявлено яйцекладку та імаго  злакових п’явиць  якими заселено 5% рослин  на 27% обстежених площ, личинками пшеничного трипса заселено 16% рослин пшениці на 8% обстежених площ за чисельності 4 екз. на рослину. Повсюди на посівах озимої пшениці та ярого ячменю  розвиваються хлібні блішки , клопи якими заселено  30-55% обстежених площ у допороговій чисельності. На посівах виявлено інфекцію септоріозу та піренофорозу на 18-20% обстежених площ  з ураженням рослин 3-10%, борошниста роса уразила 4% рослин, на ярому ячмені  відмічено гельмінтоспоріоз на 2% рослин.

         Рослини озимого ріпаку  перебувають у фазі  масового цвітіння, на 100% площ виявлено квіткоїд з чисельністю 1-3 екз. на рослину на 16% рослин, до 60% обстежених площ заселяють насіннєві прихованохоботники які наносять шкоду 7% рослин з чисельністю 1 екз на рослину, відмічено літ капустяної галиці. 3-4% рослин озимого ріпаку хворіють альтернаріозом та фомозом на 22% обстежених площ з розвитком хвороби 0,75-0,5% відповідно.

         Цукрові буряки знаходяться  у фазі І-ІІ пара справжніх листків. Посіви частково пошкоджуються  сірим буряковим довгоносиком та буряковими блішками  до 5% рослин на 40% обстежених площ. Зливові дощі призвели до ущільнення ґрунту, за таких умов на 12% обстежених площ відмічено прояв коренеїду на 3% рослин.

         Посадки картоплі та розсаду томатів на присадибних ділянках заселили імаго колорадського жука на 25% рослин якими пошкоджено  10 -12 % рослин у слабкому стані.

         Висаджену розсаду капусти  пошкоджують хрестоцвітні блішки  на 18% рослин за чисельності 4-6 екз на м. кв.

         На 43% посівів соняшнику  який перебуває у фазі  І-ІІ пара справжніх листків  виявлено сірого бурякового довгоносика,  яким заселено 4% рослин з чисельністю 0,1 екз на м. кв.

         100% площ багаторічних   трав  заселені бульбочковими довгоносиками,  конюшиновим насіннєїдом та бобовою попелицею, інфекцію бурої плямистості виявлено на 50%  рослин  з ураженням 8-12 % рослин люцерни.

         Підвищений температурний режим та вологість повітря сприятимуть подальшому  наростанню розвитку хвороб та поширенню, розмноженню шкідників та їх шкодочинності .

 27/05/2021       

 

ДЕНЬ ВИШИВАНКИ

        Українська вишиванка зберігає історію і традиції нашого народу. Вишиті сорочки здавна допомагали українцям зберегти свою ідентичність, тому для популяризації носіння українського етнічного одягу започатковане міжнародне свято.

       Колектив ДУ "Рівненська фітолабораторія" щиро вітає усіх з Днем вишиванки!

20/05/2021

 

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 20 травня  2021 року 

          В другій декаді травня  спостерігалася помірно тепла  волога погода.  Середньодобові температурні показники  утримувалися на рівні  14-15°, що в межах багаторічних значень , але коливання температур на протязі  доби  відмічалося від 4° вночі до 24° в денні години.  Сума ефективних температур вище +5° склала 174°, що на 130° менше середніх багаторічних значень та на 70° менше минулорічних значень. В області спостерігались локальні зливові дощі з градом, сума їх склала  від 13 до 35 мм, або 75-170% норми. Гідротермічний коефіцієнт погоди за другу декаду травня досягнув значення -2,0.

         Посіви  озимої  пшениці перебувають  у фазі виходу в трубку за доброго стану рослин з густотою  1029 стебел  на 1м².

         Дуже гарний озимий ріпак масово цвіте,  висота рослин  80-110 см.

         У ячменю триває фаза кущіння, на пізніх посівах ще спостерігається третій лист, густота рослин  215-330 на м².

         На переважній більшості площ соняшнику та кукурудзи спостерігається  фаза сходів і відмінний стан рослин.

         В посівах озимих зернових продовжується  слабка шкодочинність  хлібних блішок чисельність яких 3 екз/100 п.с.  і п’явиць 6 екз/100 п. с., проходить  масове спарювання  та яйцекладка,  відмічено появу крилатих самок  черемхово - злакової попелиці.  Прояв септоріозу, борошнистої роси та бурої листкової іржі незначний ураження рослин становить 2-7 % на 20% обстежених площ, більш відчутне ураження піренофорозом  до 10% рослин.

         Триває слабке заселення блішками та п’явицями  посівів ярини, їх чисельність  та шкідливість  мало відчутна.

         Озимі ріпаки практично на всіх площах  заселяються квіткоїдами та прихованохоботниками ,  масово проводяться захисні обробки.  Прояв незначних ознак альтернаріозу  нижніх листків ріпаку спостерігається на 28% обстежених площ.

          Перші сходи цукрових буряків  почали заселяти бурякові блішки  та сірі довгоносики.  Токсиковане інсектицидами насіння стримує інтенсивність пошкодження рослин.

         На кущах калини відмічено початок окрилення самок листкової попелиці, що може призвести до раннього заселення  бурякових плантацій шкідниками.

         Зливові дощі призведуть до ущільнення ґрунту  та сприятимуть прояву  і розвитку коренеїду.

         На тиждень пізніше минулорічного(15,05)  почався вихід колорадського жука з ґрунту,  низький температурний режим  стримує активність виходу імаго,  та заселення ранніх сходів картоплі.  Масової шкодочиності колорадських жуків слід очікувати  в кінці травня - імаго, першій декаді червня – личинок.

Сходи гороху  заселені  бульбочковими довгоносиками з чисельністю 0,5-1 екз / м², з потеплінням шкодочинність жуків зростатиме.

20/05/2021

 

            Відповідно до затвердженого  Плану проведення навчань фахівцями ДУ «Рівненська фітолабораторія» почато спільні навчання фахівців лабораторії зі спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області. Лекції прочитали:

        заступник завідувача відділу фітосанітарного аналізу на теми:

                «Стандарт «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних        лабораторій (згідно EN ISO/IEC 17025:2019)»;

                 «Проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) та їх документального оформлення»;

         головний фахівець-ентомолог відділу фітосанітарного аналізу  на теми:

                 «Характеристика, способи поширення, симптоми ураження, методи та строки обстеження на виявлення карантинних та некарантинних шкідників та хвороб культур закритого грунту»;

                   «Карантинні та некарантинні шкідники плодових, цитрусових культур та винограду. Фітосанітарні заходи»;

           головний фахівець-гельмінтолог відділу фітосанітарного аналізу на теми:

                     «Карантинні та некарантинні фітогельмінти. Характеристика, способи поширення, виявлення, локалізація та ліквідація»;

                     «Методика відбору грунтових зразків».

19/05/2021

 

 

                18.05.2021 Державна установа «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» взяла участь у спільній нараді з управлінням фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області  та суб’єктами насінництва та розсадництва області у форматі відеоконференції на тему: «Спільна нарада відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки з представниками підприємств та організацій, які реалізують насіння та садивний матеріал, щодо обігу насіння та садивного матеріалу за наявності сертифікатів про сортові та посівні/товарні якості. Запобігання обігу контрафактного насіння».

          Відповідно до затвердженої програми на нараді було висвітлено наступні питання:

  • Порядок обігу насіння та садивного матеріалу за наявності сертифікатів про сортові та посівні/товарні якості. Запобігання контрафактного насіння;
  • Компетентні органи країн експортерів, які здійснюють видачу сертифікатів щодо якості насіння та садивного матеріалу при експортних операціях;
  • Порядок використання генетично модифікованих сортів рослин;
  • Стан виробництва насіння та садивного матеріалу в області. Дотування вирощування гречки та картоплі;
  • Визначення посівних якостей насіння ДУ «Рівненська фітолабораторія».

         Директором лабораторії було зазначено, що в області в галузі насінництва є проблематика, а саме: лише чотирма суб`єктами господарювання на сьогодні подано документи для набуття статусу виробництва насіння та садивного матеріалу. В області не має можливості проводити якісне та своєчасне польове оцінювання насіннєвих посівів.

         Також невирішеною лишається проблема щодо видачі сертифікатів на насіння, оскільки ДП «Центр сертифікації» не працює, а ДУ «Рівненська фітолабораторія» проводить дослідження насіннєвого матеріалу без можливості видавати сертифікати якості насіння, а лише Протоколи випробувань проби насіння.

         Фахівці відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу ДУ «Рівненська фітолабораторія» мають Свідоцтва аудитора із сертифікації (агроном-інспектор) за видами робіт: польове оцінювання посівів та відбір проб насіння, але не мають повноважень на проведення даних видів робіт.

   19/05/2021                                  

 

Сигналізаційне повідомлення !

                              Проведеними обстеженнями  полів озимої пшениці в господарствах області 12-13 травня  2021 року виявлено початок ураження рослин борошнистою росою, септоріозом та піренофорозом.  Триває заселення та пошкодження листя  хлібними блішками та п'явицями.

 Погодні умови першої декади травня сприяли масовому виходу з місць зимівлі та заселенню посівів озимого ріпаку квіткоїдом, стебловим та насіннєвим прихованохоботниками.  В краєвих полосах полів налічується до 7 екз. жуків на одній рослині.  Відмічено початок прояву на листі альтернаріозу.

 Сходи гороху  пошкоджуються бульбочковими довгоносиками, соняшнику — буряковими довгоносиками.

 Потепління та дощі, які прогнозуються на другу половину місяця,  сприятимуть шкодочинній діяльності фітофагів та прояву і поширенню інфекції хвороб  в посівах сільськогосподарських культур. Зважаючи на ці фактори звертаємо увагу спеціалістів сільгосппідприємств усіх форм власності  на необхідність проведення  систематичних обстежень посівів та своєчасно здійснювати рекомендовані заходи щодо захисту рослин.

 

14/05/2021

 

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур станом на 07 травня  2021 року       

         Звітний період характеризувався  прохолодною та посушливою погодою. Спостерігалися часті заморозки  до -4°. Середня декадна температура  повітря склала 6°, що на 5° нижче  за норму. Мінімальна температура  на поверхні ґрунту  склала 2-5° морозу, а на висоті 2 см  -6-7° морозу. Декадна відносна вологість повітря була низькою 64-69%. Рівень теплозабезпеченості  залишається  гіршим відносно середніх багаторічних рівнів.  Сума ефективних температур вище +5° склала 76-83°, що на 37-41% нижче середніх багаторічних значень.

         Агрометеорологічні умови  перших чисел  травня  були сприятливі для вегетації озимих та ярих культур та проведення польових робіт.

         Посіви озимої пшениці висотою 18-22 см знаходяться у фазі нижній вузол соломини у доброму стані. На посівах відмічено прояв перезараження  інфекцією септоріозу на 0,5-2% рослин на 7% обстежених площ. На 100 помахів ентомологічного сачка на посівах пшениці викошуються імаго злакової п’явиці, блішок та злакових мух у допороговій чисельності на 30% обстежених площ.

         Озимий ріпак продовжує розвиватися у фазі росту стебла  - бутонізації  у доброму стані рослин. На рослинах ріпаку відмічається масове спарювання квіткоїда, чисельність шкідника складає 4-5 екз/рослину  якими заселено 10-15% рослин на 83% обстежених площ. Перезараження хворобами не відмічалося.

         Ячмінь на переважній більшості площ знаходиться у фазі масові сходи – третій лист, почалося заселення жуками хлібних блішок та польовими клопами.

         З 1 травня за таких погодних умов відмічено вихід імаго травневого хруща, оленки волохатої  та коваликів, за сприятливих умов спостерігатиметься масове розселення та шкодочинність даних шкідників.

 07/05/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур станом на 26 квітня  2021 року

            Перша п’ятиденка третьої декади квітня була сирою і холодною. Середньодобові температури повітря  утримувалися в межах 4-6°С, максимальна не перевищувала 10°С, а мінімальна температура  склала 0°. Середня відносна вологість повітря склала 69%, а мінімальна знижувалась до 33%.

            Понижений температурний фон, при оптимальних показниках вологості повітря негативно впливає на перезараження  озимих культур хворобами, виявлено лише минулорічну інфекцію на посівах озимої пшениці борошнистої роси  на 7% обстежених площ, септоріозу  на 31% обстежених площ. Минулорічна інфекція альтернаріозу  на озимому ріпаку виявлена на 31 % обстежених площ , фомозу на 8% обстежених площ. Перезараження на озимих культурах  не відмічено.

            В посівах озимих зернових колосових культур продовжується неактивне харчування хлібних блішок, клопів, п’явиць. Шкідниками заселено до 30% обстежених площ, середня чисельність 2-3 екз. на 100 помахів сачком. На озимому ріпаку  на 100 помахів сачком викошується  стебловий прихованохоботник  та хрестоцвітні блішки з чисельністю  2 екземпляри.

26/04/2021

 

ЯК ВИВЕСТИ ХРІН З ГОРОДУ

     Напевно, всім відомо, що хрін – дуже корисна рослина. Але варто лише рік чи два дозволити йому безконтрольно розмножуватися , як боротьба з хроном стане вічною проблемою на присадибі. Що робити, якщо хрону в городі розвелося надто багато, - адже його розлоге листя затінює інші рослини, обплітає корінням весь вільний простір усередині грядок, буквально виживаючи інші культури. Хрін вивести з ділянки дуже важко. Коріння цієї рослини може сягати до 7 м, і викопати просто так хрін не вдасться.

    При веденні боротьби з цією рослиною потрібно знати три головних і дуже важливих правила, які не можна порушувати:

  по-перше – в жодному разі не дробіть корінь хрону лопатою чи ножем, адже в такому разі ви змушуєте рослину пускати ще більше коріння;

 по-друге – не залишайте навіть найдрібніших частин коріння хрону на землі, бо через тиждень вони пустять відростки і вкореняться в землю;

 по-третє - приготуйтеся до того, що з першого разу ви не позбудетесь цієї рослини. Вам доведеться хоча б раз на тиждень протягом тривалого часу обходити всю ділянку і перевіряти наявність нових відростків та знищувати їх.

  Можна вивести хрін, використовуючи виключно дві операції:

    максимальне визбирування коріння хрону після оранки;

  постійне знищення листової поверхні рослини протягом вегетації.

   Процес тривалий і трудомісткий, але ефективний. Можна також використати чорну плівку, але за умови, якщо у вас є можливість вилучити з обороту на деякий час, хоча б на сезон, земельну ділянку Можна і просто засипати свіжі зрізи великою порцією кухонної солі. Після кількох таких обробок кількість рослин помітно зменшується. Але як це позначиться на родючості ґрунту, і чи буде що-небудь потім рости на цьому місці? Непогані результати дає полив раз на два тижні окропом і обприскування листя розчином сечовини (80-100 г на літр води). Можна вдатися і до такого радикального способу як застосування гербіцидів. Якщо просто обприскати листя і стебла хрону, наприклад, гербіцидом Раундапом Макс,РК або іншими подібними гербіцидами, то результат звичайно з’явиться, але ненадовго. Надземні частини рослини пожовкнуть і зів’януть, як їм і належить. Але корені хрону настільки потужні, що для повного знищення не вистачить навіть двох-трьох обробок, проведених за один сезон. Ледь встигне засохнути старе листя, як із землі з’явиться нова поросль. Іноді доводиться повторювати обприскування до шести разів за одне літо. А це вже небезпечно, і з точки зору екології в тому числі.

     Винахідливі городники придумали багато способів посилити ефективність дії гербіцидів. Один з них – це змазування надземних частин рослини розчином, Але потрібно мати на увазі, що доводиться обробляти вручну, кожен примірник окремо, і повторювати цю операцію кілька разів. Інший передбачає застосувати медичний шприц (10-20 мл) та тонкий дріт. Потрібно набрати в шприц розчин обраного вами гербіциду . Зріжте листя, щоб було видне коріння рослини. В ньому зробіть дротом дірки, чим глибше проколюючи корінь. А потім у ці дірки випустіть зі шприца розчин гербіциду. А зверху корінь посипте сіллю. Через певний час огляньте місця, де раніше ріс хрін. При появі нових відростків процедуру повторити. При застосуванні гербіцидів слід строго дотримуватись заходів безпеки, правил особистої гігієни, вказаних на тарній етикетці.

                  Чого не слід робити

  1. Перекопувати лопатою. Хрін добре розмножується обрізками коренів. Найменший шматок , пропущений при збиранні , дасть життя новій рослині.

   2.Обробляти культиватором чи іншими знаряддями Навіть перемелене фрезою коріння хрону  дасть ще більше приросту.

  1. Після весняного перекопування городу, садити на очищеній ділянці кабачки або інші гарбузові, які заглушують звичайні бур’яни. Хрін швидко їх обганяє в зростанні і починає пригнічувати.

 

16/04/2021

 

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур станом на 16.04.2021

         Початок другої декади квітня в області характеризувався підвищеним температурним режимом. Середньодобові показники температури повітря утримувалися в межах 8ᴼ – 12 ᴼ. Максимальна температура повітря досягла 20 ᴼ, а поверхня грунту прогрівалася до 43ᴼ. Температура грунту на глибині 10 см спостерігалася від 9ᴼ до 12ᴼ.

         Аномальні температурні показники різко змінилися в останні дні. Нині в області середньодобова температура опустилася до 5ᴼ, повсюдно спостерігається дощ.

         На території Рівненської області активно проводиться комплекс весняно – польових робіт, до посіву ярих зернових культур приступили господарства всіх районів, також розпочали посів технічних культур.

         Весняний моніторинг грунту показав більш високу, проти попередніх років, загибель шкідників за період зимівлі. Так, для дротяників, личинок травневих хрущів, хлібних жуків, колорадських жуків та совок вона складає від 15% до 28%. Чисельність зимуючого запасу капустяної, яблуневої та бурякової попелиці зменшилася до 32%. Проте, фізіологічний стан переважної більшості шкідників залишається задовільним, що за сприятливих агрокліматичних умов дасть можливість швидко відновити чисельність популяцій.

         Обстеженнями посівів озимих зернових культур та ріпаку виявлено минулорічний запас інфекції борошнистої роси на 10% обстежених площ, септоріозу на 29% обстежених площ з охопленням 15% - 20% рослин та альтернаріозу на 25% обстежених площ з ураженням 2% – 5% рослин.

         Значне підвищення вологості повітря останніх днів призведе до масового перезараження рослин згаданими хворобами, зростанню їх шкодочинності і необхідності обробки площ сільськогосподарських культур фунгіцидами.

16/04/2021

 

 

Обережно — буйволоподібна цикадка (цикадка – буйвол)

 

                 До недавнього часу українські городники і квітникарі поняття не мали, що таке цикадки. Але вже сьогодні  вони  поширилися в таких кількостях, що стали  загрозою для культурних рослин. Також поширенню цикадок посприяв активний імпорт зарубіжних рослин. Навесні  пожвавилась  реалізація   саджанців  на ринках роздрібними  продавцями та  спеціалізованими магазинами. Спеціалісти Рівненської фітосанітарної лабораторії застерігають, що разом з посадковим матеріалом  плодових і ягідних культур  на свою ділянку можна  занести небезпечного шкідника -  буйволоподібну цикадку, зимуючі яйцекладки якої виявляються зараз.

                 Зовні ця зелена комаха, завдовжки до 7-10 міліметрів із стрибаючими задніми кінцівками, складеними кровлеподібно перетинковими крильцями, витріщеними очима і твердим щитком, що одночасно є шиєю і спиною. З обох боків цієї горбоподібної переднєспинки є специфічні загострені вирости, що за формою дуже нагадують бичачі роги.

                     Кладку яєць самиці буйволоподібної цикадки роблять під кору  однорічних пагонів в парні надрізи, схожі на округлі дужки. При цьому волокна незміцнілих рослин сильно ушкоджуються, з ран починається камедетеча. В нанесені рани  потрапляють збудники різноманітних хвороб, порушується транспорт  поживних речовин, що в наступні роки призводить до послаблення росту, зниження зимостійкості та продуктивності насаджень, а за сильного ураження — і загибелі окремих гілок або всієї рослини.

                     Позбавитися від небажаного на ділянці гостя не так-то і просто. Має значення комплексне рішення проблеми. А щоб докладені зусилля дали бажаний результат, треба діяти по чіткому алгоритму:

  • негайно при перших ознаках життєдіяльності комахи видалити усі пошкоджені ним пагони і спалити їх;
  • припинити кореневі і позакореневі підживлення рослин;
  • провести обробку заражених культур інсектицидами (Актара, БІ-58 Новий, Фуфанон, Актеллик, Перметрин, Бона Форте, Кінмікс);
  • обприскування розпочинають з нижніх гілок, поступово рухаючись до верхівки.

                    В період дозрівання плодів не можна використати отрутохімікати. Якщо шкідник дав про себе знати саме тоді, не чекаючи збору урожаю  продезинфікуйте рослини часниковою настоянкою (на відро води склянка мелених зубків часнику).

                    Періодично організовуйте часниково-мильні зрошування. Деякі садівники діляться досвідом профілактичних обприскувань препаратами Дитокс, Данадим, Тагор. Процедуру необхідно зробити до розпускання бруньок і повторити десь в другій декаді травня, коли з’являться личинки цикадок – «бродяжки». 

                   Цикадки дуже важко виводяться, тому не розраховуйте на хороший результат після першого ж обприскування. Для остаточного знищення шкідника  знадобиться тривала наполеглива робота упродовж декількох років. Щоб не довелося знайомитися з ненажерливою комахою, головне - завжди тримати в чистоті свою ділянку і проводити своєчасні профілактичні  заходи.

06/04/2021

 

Відеоконференція

            З метою забезпечення виконання наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 22.02.2021 року № 343 “Про затвердження Методів інспектування, огляду, у тому числі відбору зразків, та проведення фітосанітарної експертизи (аналізів)” та в доповнення до листа Держпродспоживслужби  від 23.03.2021 року № 13.1.2-8/6691 Державна установа ’’Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія’’ та  Управління фітосанітарної безпеки в Рівненській області 31.03.2021 року провели спільні навчання у форматі відеоконференції.

            У навчанні прийняли участь 54 спеціалісти. З вступним словом виступив Перший заступник начальника головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.

Від лабораторії виступили:     

  1. Директор ДУ ’’Рівненська фітолабораторія’’;
  2. Завідувач відділу реєстрації зразків об’єктів регулювання та оформлення документів;     
  1. Завідувач відділу фітосанітарного аналізу;
  2. Головний фахівець-ентомолог відділу фітосанітарного аналізу;
  1. Головний-фахівець-фітопатолог відділу фітосанітарного аналізу;
  1. Головний фахівець-бактеріолог відділу фітосанітарного аналізу;
  1. Головний фахівець-гельмінтолог відділу фітосанітарного аналізу;
  1. Головний фахівець-герболог відділу фітосанітарного аналізу.

Про методи інспектування, відбору зразків надали інформацію начальник управління фітосанітарної безпеки та державні інспектори.

 02/04/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 1 квітня  2021 року.

 

         Кінець березня відмічався  переважно похмурою сирою погодою.  Середня декадна температура повітря  була на 0,7-1° нижче за багаторічні показники.  Перепади мінімальних і максимальних температур  на протязі доби  спостерігалися від -6° до +13°. За березень в області  випало 42 мм опадів або 145 % норми, вони спостерігалися переважно  у вигляді снігу та мокрого снігу. Середня відносна вологість повітря  була високою 84-87%.

         Аналіз результатів усіх зимових відрощуваних зразків озимих зернових культур свідчить  про те, що зрідження на полях області зазнають переважно посіви, що не встигли розвинутись  достатнім чином перед входом у зиму через пізній посів.

         Початок вегетації озимих  сільськогосподарських культур  відмічено лише в останній день березня, на місяць пізніше минулорічних значень.  Загалом агрометеорологічні умови  сприятливі для  плавного виходу таких культур із зимового спокою.

         Температурні показники 27-30 березня  сприяли появі  на поверхні ґрунту  бурякової крихітки, початку виходу із місць зимівлі  хлібних блішок, польових клопів та цикадок.

         Моніторинг посівів озимої пшениці  показав наявність  минулорічної інфекції  плямистостей, борошнистої роси та кореневих гнилей на 30 %  обстежених площ з ураженням  2-7% рослин, септоріолзу 9-16% рослин. Місцями в пониженій місцевості  виявлено поодинокі рослини уражені сніговою плісенню.         

         Рослини  озимого ріпаку містять інфекцію  альтернаріозу на  2-6%, а також мають ознаки  бактеріозу коренів .

         Підвищена вологість повітря  за оптимальних температур  буде сприяти масовому перезараженню озимої пшениці та ріпаку згаданими хворобами.

         На 48% обстежених площ озимої пшениці продовжують наносити  шкодочинність  мишоподібні гризуни з середньою  чисельністю 2,6 жилих колоній на  гектар та  по 3 жилі нори в колонії, відмічається пошкодження зелених рослин та коріння. Площі озимого ріпаку заселені гризунами на 78%, з чисельністю 2,1 жила колонія на гектар та по 4 жилі нори. Багаторічні трави заселені 100% з чисельністю 5 жилих колоній  на  гектар в яких по  10 жилих нір.

 01/04/2021

 

         Для отримання гарантованого якісного врожаю найважливіше завдання для аграрія – отримати дружні, здорові та захищені сходи  культури . Помилки, допущені саме у фазі сходів рослин, практично неможливо виправити ніякими наступними агротехнічними заходами.

          Науково доведено, що через насіння можуть розповсюджуватися збудники 60% усіх небезпечних хвороб,  які призводять як до зниження посівних якостей самого насіння, так і до зменшення в подальшому продуктивності рослин.

          ДУ «Рівненська фітолабораторія», акредитована НААУ, здійснює аналізування садивного матеріалу на визначення посівних якостей насіння, зокрема його чистоти, схожості та енергії проростання, маси 1000 зерен та вологості, зараженості хворобами, заселеності шкідниками.

          При вибірковому проведенні аналізу насіннєвого матеріалу ярих культур в господарствах області виявлено збудники: гельмінтоспоріозу, фузаріозу, бактеріозу, що потребує обов’язкового його оздоровлення шляхом протруювання за 2-3 тижні до сівби або безпосередньо перед сівбою.

          Протягом вегетації  у посівах ярих культур очікується прояв сажкових хвороб, кореневих гнилей, аскохітозу, оливкової плісняви, іржі -  збудники яких передаються насінням або через грунт.

24/03/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 11 березня 2021 року

          Протягом останнього тижня  в області утримувалася типова для даного періоду погода.  Середньодобові показники  відповідали багаторічним  і складали  -0,6°С. Максимальні температури не перевищували  +4°, а мінімальні знижувались до -10°. 8-10 березня в області випав сніг, знову утворився сніговий покрив висотою  1-2 см. Відносна вологість повітря залишається високою 86-90%, а грунт мерзлим.

         Такі погодні умови стримують моніторинг сільськогосподарських озимих культур, проводиться лише аналіз зерна на заселеність комірними шкідниками, що показав заселення насіння гороху зернівкою з чисельністю 3 екз. на кілограм у 100% обстеженого насіння гороху, у продовольчому та фуражному зерні  ячменю виявлено 3 екз. комірного кліща, 1 екз. борошняного хрущака на кілограм зерна в 20% зразків.      

         Визначенням ступеню ураженості насіння ярого ячменю  виявлено інфекцію гельмінтоспоріозу  на 6%  проростків  у 100% зразків , фузаріозу на 2% проростків в 12% зразків, на насінні сої виявлено інфекцію бактеріозу  1,5% та фузаріозу 3% проростків у всіх відібраних зразках.

 

11/03/2021 

 

Прогноз фітосанітарного стану агроценозів на 2021 рік

         Агрометеорологічні умови впродовж посівного періоду характеризувалися як сприятливі для сівби та проростання насіння, росту та розвитку посіяних озимих культур, оскільки ефективні атмосферні опади значно покращили рівень вологозабезпечення грунту.

         Значні температурні коливання та формування загрозливих для перезимівлі озимини умов в зимовий період не дозволяють оцінити агрометеорологічні умови як «сприятливі», тому оцінюються як «задовільні». 25 січня агрометеорологи метеостанцій області взяли зразки озимого жита, озимої пшениці, озимого ріпаку та багаторічних трав (люцерни) – на відрощування. Наслідки впливу несприятливих умов, що спостерігались за результатами отриманих способом відрощування монолітів, показали, що на час відновлення вегетації у незадовільному стані очікується близько 6% посівів.

         При проведенні грунтових обстежень (грунтові розкопки), що проводилися восени 2020 року, виявлено заселеність  площ : дротяниками 65% з чисельністю 1екз/м. кв., травневими хрущами 45% площ з чисельністю 0,8 екз/м.кв, озимі та інші підгризаючі совки заселили 27 % площ з чисельністю 0,7 екз /м. кв. У 2021 році багатоїдні шкідники можуть становити загрозу, лише в місцях концентрації підвищеної чисельності. Найбільша чисельність виявлена на посівах кукурудзи, картоплі (присадибні ділянки) та багаторічних  травах. Порушення технологій вирощування культур, проведення неякісної боротьби з шкідливими організмами, або її відсутність взагалі, може призвести до різкого зростання чисельності ґрунтових шкідників.

         Масовому розповсюдженню мишоподібних гризунів сприяють не лише агрокліматичні умови, але й низький рівень агротехніки, втрати при збиранні врожаю. Восени минулого року на посівах озимих зернових та ріпаку  чисельність гризунів становила 1-2 колонії на гектар, в прикрайових смугах дещо більша, підвищена чисельність відмічалася на багаторічних травах, де становила 3-6, максимально 9 колоній на гектар, що перевищувала ЕПШ (економічний поріг шкодочинності), який становить 3-5 жилих колоній на га. В зв’язку з великою кількістю опадів та талих вод існує ймовірність підвищеної загибелі гризунів весною від затоплення нір у низинах агроценозів. Мишоподібні гризуни, які збережуть свою чисельність навесні загрожуватимуть посівам зернових культур, ріпаку, багаторічним травам в період вегетації.

         Зерновим культурам в весняний період завдаватимуть шкоди хлібні блішки, злакові п’явиці, злакові мухи (шведська). Найбільшу шкодочинність внутрішньостеблових шкідників наносить весняне покоління, з фази сходи до фази кущіння на ярих зернових культурах,  також потерпають посіви озимих зернових культур які зрідженні  та слабо розкущені з осені. Із сисних шкідників за теплої погоди  масово розвиватимуться злакова попелиця, пшеничний трипс. Слід взяти до уваги, що сисні шкідники є основними переносниками  вірусних інфекцій. За умови встановлення температури повітря +18°С проходитиме яйцекладка, а в невдовзі відродження личинок хлібних клопів які будуть пошкоджувати зернівки в колосі.

         Ураженість хворобами озимих зернових культур у значній мірі залежить від осінньо-зимових запасів вологи в ґрунті на час відновлення вегетації. Порівняно з минулим сезоном запаси вологи в метровому шарі суттєво кращі. Враховуючи найважливіші чинники які впливають на поширення ранньою весною хвороб зернових культур, можна зараз стверджувати , що навесні 2021 року є всі передумови для інтенсивного поширення тих хвороб, інфекція яких збереглася з минулого року, а це: борошниста роса, септоріоз, кореневі гнилі, гельмінтоспоріоз. На площах, де порушувалася технологія протруєння насіння, ураження рослин збудниками згаданих хвороб було значно вищим. Тому, протруєння насіння ярих зернових культур є одним із найбільш важливих та обов’язкових заходів у технології вирощування сільськогосподарських  культур, що дає можливість захистити молоді паростки  від різних видів інфекції. В період формування та дозрівання зерна проявлятимуться хвороби колоса: фузаріоз, септоріоз, оливкова плісень, тверда та летюча сажки. За вологої погоди в період достигання зерна ураження збудниками хвороб може бути значно вищим. Для покращення фітосанітарного стану зернових слід проводити фунгіцидні обробки у період вегетації.

         Рано навесні, за умов теплої посушливої погоди, розпочнеться вихід з місць зимівлі і живлення на рослинах озимого ріпаку стеблового прихованохоботника, хрестоцвітних блішок, капустяної галиці, насіннєвого прихованохоботника, попелиці та капустяної білокрилки. Найбільш небезпечним для посівів ріпаку залишається ріпаковий квіткоїд, який пошкоджуватиме квітки та стручки рослин. Враховуючи великі посівні площі та підвищений зимуючий запас жуків, що становить 1-5 екз на м. кв, очікується висока ймовірність масового їх розвитку та шкодочинності, і вимагатиме своєчасного та ефективного захисту рослин. З осені листя озимого ріпаку уражене збудниками пероноспорозу, альтернаріозу та фомозу поступово відмиратиме, але зважаючи на значний запас інфекції збудників в грунті, за умови прохолодної дощової весни – першої половини літа слід очікувати ймовірний їх розвиток хвороб від помірного до інтенсивного. У весняний період на ріпаку проти згаданих хвороб застосовують фунгіциди, визначені Переліком дозволених до використання.

         Великі площі в області займають посіви кукурудзи, рослинам яких завдаватимуть шкоди  попелиці, чисельність яких регулюватиметься переважно агрокліматичними умовами, діяльністю ентомофагів та хімічними обробками посівів, спрямованих на знищення стеблового метелика. За встановлення помірно теплої та вологої погоди (температура +20-25°С, вологість повітря понад 70%) проходитиме розвиток шкідника, личинки якого пошкоджують стебла, листки та качани кукурудзи. З хвороб на кукурудзі можна буде очікувати ураження посівів гельмінтоспоріозом, альтернаріозом, бурою іржею, пухирчастою сажкою. В минулому році на посівах було виявлено симптоми цефалоспоріозу (судинного почорніння пучків) особлива шкідливість полягає в тому, що рослини  вирощені з ураженого насіння не формують качанів. Для запобігання розвитку хвороб рекомендується  протруювати насіння, видаляти  післяжнивні рештки з полів і обов’язкова зяблева оранка.

         В період сходів сої при теплій сухій погоді ймовірне заселення площ  та пошкодження рослин жуками бульбочкових довгоносиків та личинками паросткової мухи. За вегетації рослин в умовах області  очікується шкодочинність  люцернових клопів, павутинного кліща, білокрилки, бобової попелиці та гусениць листогризучих совок. За умови випадання великої кількості опадів, в період сходів, повсюди можливий прояв  фузаріозу у формі гнилей та в’янення рослин. Масового поширення бактеріального опіку та пероноспорозу слід очікувати за умов теплої погоди  та тривалої вологості повітря і грунту в період усієї вегетації.

         В ранньо - весняний період сходам цукрових буряків будуть наносити шкоду сірі бурякові довгоносики, бурякові блішки, за умови дружньої теплої весни  їх шкодочинність  буде відчутна. В період вегетації рослин  слід очікувати повсюдного поширення  бурякової листкової попелиці, інтенсивність шкодочинності якої буде залежати від гідротермічного режиму. У 2021 році ймовірне поширення церкоспорозу, фомозу та альтернаріозу, запас інфекції яких повсюдно високий.

         На посівах соняшника підвищена чисельність геліхризової попелиці можлива за вологих умов вегетації та помірної температури.  За високої вологості повітря та рясних опадів, підвищеної температури (+20-26° С) розвиватимуться збудники білої та сірої гнилі, фомозу,  несправжньої борошнистої роси , фомопсису якими уражуватимуться листя та стебла рослин.

         Для картоплі основним шкідником залишається колорадський жук , який завдаватиме шкоди і іншим пасльоновим культурам. Жарка погода червня  прискорить розвиток всіх фаз шкідника, шкодочинність зростатиме. Захисні обробки картоплі слід проводити при масовій появі личинок 1-2 віків при заселенні 10% кущів, з чисельністю 12-24 екз/кущ  одним із рекомендованих  препаратів відповідно “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні”. В кінці червня – першій половині липня набудуть поширення грибкові захворювання картоплі – фітофтороз , альтернаріоз. За сприятливих погодніх умов для розвитку вищезгаданих збудників хвороб (після опадів) хвороби набудуть епіфітотійогого характеру, так як це було у 2020 році. Щоб недопустити масового ураження картоплі грибковими хворобами, доцільно проводити профілактичні обробки фунгіцидами до фази цвітіння , що значно знижуватиме відсоток ураження хворобою рослин.

         За умов сухої, жаркої погоди в період вегетації капусти та  інших хрестоцвітних культур шкоди завдаватимуть  хрестоцвітні блішки, капустяна міль, муха, капустяна попелиця, а також гусениці листогризучих совок , біланів. Останні роки капусті значної шкоди завдає білокрилка. Шкодочинність та чисельність шкідливих організмів  в основному залежить від якості та ефективності захисних міроприємств. Наявний запас інфекції бактеріозів  та фомозів при спрятливих умовах для розвитку хвороб викликатиме їх поширення на капусті та потребуватиме захисних заходів.

         Хімічні засоби захисту потрібно використовувати відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих  державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

02/03/2021

        

Горохова зернівка

         В Україні горох є найпоширенішою урожайною зернобобовою культурою - джерелом рослинного білка. Порівняно короткий вегетаційний період і здатність накопичувати азот у грунті, завдяки засвоєнню його з повітря бульбочковими бактеріями, роблять горох одним із кращих попередників озимих культур.

         Основна складність вирощування гороху полягає в ризику втратити урожай через шкідників, бур`яни та хвороби. Головний найнебезпечніший шкідник, який пошкоджує зерно є гороховий зерноїд /Bruchus pisorum/, олігофаг, живиться тільки горохом. Він не лише зменшує масу врожаю, а й погіршує його якість і товарність. Регулювання його чисельності ускладнюється прихованим способом життя шкідливої стадії шкідника - личинки, яка весь час перебуває всередині горошини й добре захищена від дії інсектицидів. Менше захищений від цього жук, який виходить із зернини для парування й відкладання яєць.

         Яйця завдовжки 0,6-1 мм янтарно-жовтого кольору, видовжені, з одного кінця дещо звужені.

         Щороку розвивається одне покоління зерноїда. Зимують жуки здебільшого в зернині гороху, переважно в зерносховищах, частково в горошинах, що осипалися в полі під час збирання врожаю. Частина жуків зимує в соломі, потрапляючи туди з розколотих під час обмолочування зерен.

         Сформований у середині горошини жук восени здебільшого не виходить назовні, а залишається в ній до весни. Весняний вихід зерноїда з горошини інколи дуже розтягнутий і залежить від температури та вологості повітря. Низька вологість і різкі коливання температур усередині горошини часто призводять до загибелі значної кількості жуків.

         Шкодочинність горохового зерноїда полягає, передусім, у псуванні зерна, оскільки личинка під час розвитку виїдає у зернині великі порожнини, знищує близько половини ендосперму. Пошкоджене насіння втрачає схожість. До того ж, в екскрементах личинок міститься шкідливий для здоров'я людей і тварин алкалоїд , тому пошкоджене зерно не можна використовувати в їжу й на корм худобі.

         Основні технологічні рекомендації  захисту посівів від горохової зернівки:

  • дотримання сівозмін;
  • посів культури у ранні строки;
  • своєчасні збирання й обмолочування гороху, рання оранка поля.

         Для знешкодження горохового зерноїда та інших шкідливих комах (горохових попелиць, трипса, комарика, плодожерки, акацієвої вогнівки), що заселяють горох, посіви під час вегетації обробляють інсектицидами.   Найкращим періодом для проведення обприскування посівів гороху проти зерноїда є фаза бутонізації - цвітіння, бо забезпечує знищення жуків, які живляться в квітках культури й ще не встигли відкласти яйця. Обприскування насіннєвих і фуражних посівів гороху . інсектицидами у фазу бутонізації — початку цвітіння проти горохової зернівки при наявності 10 жуків на 100 помахів сачком або 10 жуків на 100 рослинах. обробити інсектицидами (за потреби повторити через сім-вісім днів). Особливо ретельно слід обробляти крайові смуги посіву завширшки 50-60 м, бо заселення зерноїдом розпочинається від країв поля. Використовувати необхідно  рекомендовані "Переліком хімічних засобів захисту рослин, дозволених для використання в Україні" інсектициди .

         Крім захисту на полі необхідно захистити горох і при зберіганні в складах. Це очищення зерна відразу після збирання, підтримання оптимальної вологості, температури. Фумігація насінневого гороху проводиться препаратами при зараженості зернівкою 10 насінин на 1 кг при вологості зерна не більше як 15.5%. Для цього використовують зареєстровані в Україні фуміганти , а саме фостоксин -2-5 таблеток на тонну, магтоксин-2-6 таблеток на тонну, джин-6-9 г на тонну та інші дозволені препарати. Фумігацію здійснюють за температури 5 - 10°С за експозиції десять діб, при збільшенні температури  час експозиції зменшується. Допуск людей і завантаження складських приміщень дозволено після повного провітрювання протягом двох - семи діб. Реалізація - через 20 діб після фумігації .

   

26/02/21

 

      22.02.2021 у Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» відбулась нарада на тему: «Підведення підсумків роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2020 рік та перспективи розвитку на 2021 рік». У нараді брала участь Начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, яка озвучила основні напрямки роботи відділів управління фітосанітарної безпеки та спільне виконання роботи з фахівцями лабораторії у 2020 році. Звернута увага була на виявлення карантинних організмів у 2020 році, запровадження карантинного режиму в області.

          Згідно Плану наради завідувачами відділів був проведений аналіз роботи всіх відділів за 2020 рік. Також були висвітлені проблемні питання після проведення акредитації НААУ та обговорені шляхи їх усунення в роботі структурних підрозділів. Говорили також про подальшу співпрацю ДУ «Рівненська фітолабораторія» з управлінням фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.

         Директором лабораторії проаналізовано виконання роботи фахівцями ДУ «Рівненська фітолабораторія» за минулий рік та озвучено перспективні напрямки роботи на 2021 рік.

 

22/02/22      

 

Спільна онлайн нарада відділу нагляду в насінництві та розсадництві

17 лютого 2021 року на базі управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області проведено спільну онлайн нараду відділу нагляду в насінництві та розсадництві з науковими установами і суб´єктами насінництва та розсадництва в Рівненській області за участі начальника управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, директора ДУ “Рівненська фітолабораторія”, заступника директора Інституту сільського господарства Західного Полісся, представників суб’єктів господарювання внесених до державного реєстру насінництва та розсадництва, сільськогосподарських товаровиробників. На нараді обговорювались актуальні питання дотримання прав на сорти рослин як об´єктів інтелектуальної власності, ліцензійних договорів та патентного права.

  Виступили:

1. Вступне слово.

2. Дотримання законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин щодо яких здійснюється виробництво, використання, зберігання, реалізація та розмноження сортів рослин;

3. Заключення та виконання умов ліцензійних договорів на використання сорту рослин;

4. Вимоги законодавства під час ввезення в Україну насіння та садивного матеріалу незареєстрованих в Україні сортів;

5. Порядок та розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур з дотриманням просторової ізоляції;

6. Перевірка насіннєвого матеріалу ДУ “Рівненська фітолабораторія”.

17/02/21

 

16.02.2021 фахівцем ДУ “Рівненська фітолабораторія” було прослухано тригодинний веб-інтенсив на тему: “Повірка, калібрування, метрологічне підтвердження ЗВТ: ЩО, КОЛИ, НАВІЩО?”.

Під час заходу було розглянуто такі питання:

- як визначати придатність вимірювального обладнання до застосування на виробництві;

- як організувати та провести повірку засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації;

- як встановити необхідний міжповірочний інтервал вимірювальних засобів;

- які проблеми щодо повірки ЗВТ виникають сьогодні та як їх вирішувати на практиці;

- які ЗВТ підлягають калібруванню, як обрати і переглянути міжкалібрувальний інтервал;

- як оцінити відповідність ЗВТ вимогам нормативних документів за результатами калібрування;

- що таке метрологічне підтвердження ЗВТ та за яким алгоритмом його слід проводити.

По завершенню навчання фахівець отримав сертифікат, що підтверджує участь у даному заході.

16/01/21

 

Захистимо свої кімнатні рослини

До фахівців ДУ “Рівненська фітолабораторія” часто звертаються любителі кімнатних рослин з питаннями як захистити їх від шкідників та хвороб. Адже кімнатні рослини це шматочок саду, яким можна милуватись цілий рік. В`янення, непоказні бутони, слабке стебло і ураження кореневої системи є результатами діяльності шкідливих організмів або несприятливих факторів зовнішнього середовища. Тому боротьба з шкідниками і хворобами кімнатних рослин повинна бути своєчасною, в іншому випадку негативних наслідків не уникнути. Нижче подаєм назви та опис хвороб та шкідників, поява яких становить загрозу для зелених вихованців.

До найбільш поширених хвороб відносяться:

1. Борошниста роса - грибкова хвороба, що характеризується білим нальотом на листі.

2. Сіра гниль - хвороба, яка поширюється повітряним або контактним шляхом, викликає загибель квітів.

3. Іржа - вірна ознака хвороби — оранжево-коричневі плями на листі.

4. Кореневі гнилі викликають раптову загибель рослини при здоровій вегетативній частині.

5. Плямистості листя - ряд захворювань, при яких на листках з'являються плями різної форми та забарвлення.

Для лікування кімнатних культур від хвороб застосуютьпрепарати-фунгіциди: Фітоспорін, Фалькон, Фундазім, Магнікур, Ридоміл Голд, Ремонталь.

Заражену рослину ізолюють від здорових, обробляють згідно з інструкцією до вибраного препарату. Квіти, що знаходилися поруч, слід обробити профілактично, щоб не допустити поширення хвороби.

Шкідники кімнатних рослин і способи боротьби з ними

В домашніх умовах досить часті зараження кімнатних квітів шкідниками. Комахи можуть поширюватися не тільки через відкриті вікна, часто квітникарі заносять їх в будинок разом з садовою землею, інвентарем, що використовується для пересадки. Деякі з них мають крихітні розміри й складні у визначенні, інші — видні неозброєним оком. Найчастіше на домашніх квітах зустрічаються:

1. Павутинні кліщі. Шкідник є одним з найбільш поширених і небезпечних шкідників кімнатних рослин, боротися з яким доводилося багатьом квітникарям. Дрібну, ледь помітну, комаху важко розгледіти без збільшувального скла. Мешкає на нижньому боці листкових пластин. Швидко розмножується при наявності сприятливих умов, а саме, коли в приміщенні присутнє сухе і тепле повітря. Ознаками того, що рослина уражена кліщем є світлі плями, утворені після уколів листових пластин і висмоктування з них соків; наявність найтоншої павутинки, що покриває поверхню листя, з-за чого вони набувають сріблясто -сірого окрасу і згодом опадають. Особливо від павутинних кліщів страждають китайські троянди, герані і пальми.

2. Трипсами називають невеликих, не більше 1,5 мм в довжину комах, що мають чорне або темно-коричневе забарвлення. Нижня частина тіла червонясто-жовтого відтінку. Живуть шкідники на нижній стороні листя. Відкладають яйця в мікроскопічних отворах листків і бутонів. Сигналізує про присутність трипсів на кімнатних рослинах сріблястий малюнок, який комахи залишають на листках.

3. Попелиці мають тіло яйцевидної форми. Незважаючи на довгі ноги, переміщуються попелиці зовсім не швидко. Забарвлення комахи варіює в залежності від виду - від жовто-зеленого до бордово-чорного тону. У природі існують як безкрилі, так і крилаті особини. Проникнути в будинок вони можуть через вікно, разом з придбаними рослинами і навіть у принесеному букеті квітів. Це колоніальні комахи, що харчуються соками молодих пагонів і листя. Довжина їхнього тіла — близько 2 мм, колір — сірий, коричневий, зелений. Може повністю пригнічувати ріст рослини, швидко поширюючись на домашніх квітах.

4. Щитівка. На зелених рослинах можуть паразитувати кілька видів щитівок. Так, від пальмової щитівки страждають черешки і листя пальм. Також існують кактусова, рожева, плющева, лаврова і навіть олеандрова щитівки. Щитівка практично нерухома, проте має надійний захист — панцир з восковим нальотом, що знижує ефективність обробок.

5. Білокрилка. З крихітними білими метеликами, довжина тіла яких не більше 2 мм знайомі багато любителі квітів. Відмінною особливістю шкідника є жовтувате тіло і дві пари крил. Виявити паразитів можна на нижній стороні листової пластини. Ознакою присутності комах є солодкуваті сліди Завдяки сисному ротовому апарату шкідники висмоктують сік з рослини, в результаті чого вона поступово в’яне і може навіть загинути. Білокрилки віддають перевагу гібіскусу, пеларгонії або бегонії.

6. Кореневі червеці. Загрозу кореневій системі рослин становлять кореневі червеці. Живуть шкідники в землі або на нижній частині стебел, з-за чого на них з’являється білуватий наліт. Не дуже рухливі самки значно більші за самців (сягають до 2,5 мм). Вони мають тіло циліндричної форми, вкрите восковим нальотом. Кладки яєць жіночі особини відкладають в спеціальні камери, створені з власних виділень і нагадують цвіль. Присутність комах гальмує зростання квіток, листя починають тьмяніти і морщитися. Пошкоджені рослини зазнають також і грибкових захворювань.

7. Подури білі. Досить часто в квіткових горщиках заводяться дрібні стрибаючі комахи – подури білі. Ці рослинні шкідники мають видовжене тіло, вкрите рідкими волосками. Харчуються грунтові шкідники рослинними залишками, не відмовляться і від живої кореневої системи. Це уповільнює ріст рослини і може привести до їх загибелі.

Питання, як боротися із шкідниками кімнатних рослин, ставлять багатоквітникарів-любителів. Вирішити цю проблему можна різними способами:

  • з допомогою механічних методів;

  • застосування біологічних препаратів;

  • народними рецептами.

Механічний метод

Самий простий і доступний спосіб боротьби з шкідниками кімнатних рослин в домашніх умовах. Пошкоджені листя слід зрізати продезинфікованим інструментом, а місця зрізів обов’язково обробити активованим вугіллям. Помітних оку шкідників, таких як щитівки або червеці, можна вибрати вручну. Позбавити рослину від комах, що мешкають на стеблах і листках, допоможе контрастний душ, обприскування водою або протирання заселеної шкідниками поверхні ватним диском.

Біологічний метод

Даний метод боротьби передбачає використання біологічних засобів, основу яких складають рослинні компоненти, а також незначна кількість отрути. Тому при використанні даних препаратів необхідно дотримуватись заходів безпеки.

Рослини обробляють розчином, приготовленим у відповідності з інструкцією, після чого вони повинні обсохнути. Кімната, в якій проводилася обробка, піддається ретельному провітрюванню.В домашніх умовах кращим чином себе зарекомендували: Агровертин, Фітоверм, Іскра-Біо.

Хімічний метод

Досягти швидкого результату у боротьбі з шкідниками кімнатних рослин допоможе застосування хімічних препаратів, основу яких складають інсектицидні компоненти. Однак слід враховувати, що вони дуже токсичні і становлять небезпеку для здоров’я людини. Тому використовувати такі засоби бажано лише в крайньому випадку, причому обробку в такому разі слід проводити при наявності засобів індивідуального захисту. Добре зарекомендували себе в боротьбі з шкідниками кімнатних рослин такі препарати, як:

  • Провадо - зручний для використання інсектицид в паличках;

  • Актара - високоефективний засіб від небезпечних шкідників;

  • Актеллік - препарат проти більшості відомих комах;

  • Санмайт - акарицид, ефективний проти павутинного кліща.

Препарати розводять відповідно до інструкції, не перевищуючи зазначених норм. Кратність обробок залежить від ступеня заселенності рослини та небезпеки шкідника.

Важливо! Проводити обприскування рослин хімічними препаратами, як інсектицидами, так і фунгіцидами, необхідно поза межами житлових приміщень - в саду, на відкритій терасі, городі. Зберігати оброблені вазони потрібно протягом 7 днів також поза межами житла та в недоступних для дітей та домашніх тварин місцях.

Застосування народних рецептів

Багато квітникарів застосовують перевірені часом народні методи. Відвари з ромашки, кропиви, деревію, кульбаби або нагідок абсолютно не шкідливі для здоров’я людини, так і для самої рослини. Подібним ефектом володіє часник і цибуля. Досить полити відваром і обприскати рослину, щоб шкідники покинули її. Не менш дієві і скоринки цитрусів, які слід розпарити і прикопати в грунт. Аромат, який виділяється, буде не довподоби рослинним паразитам. Досить ефективними у боротьбі з шкідниками кімнатних рослин є деревна зола, фурацилін, сода або марганцівка. Приготований з них розчин використовують для обробки заражених рослин. Розчин не буде швидко стікати в грунт, якщо до нього додати господарське мило.

Деякі рослинні рецепти для обробки кімнатних рослин проти сисних шкідників

1. 0,5л банку наповнити сухими квітами чорнобривців та залити водою. Через 2 доби розчин процідити та використати.

2. До 1л теплої води додати 50г свіжих корінців або листя кульбаби. Настоюють і застосовують.

3. До 1л води додати 100г аптечної ромашки, добре перемішать та залишить на 12год. Процідити, розчинити в настої 5г подрібненого зеленого мила.

4. Літр води змішати з 0,5 стакана подрібненого листя тютюну і залишити на 24 години. Потім додати ще 1л води, все ретельно перемішати .

5. В 1 стакан води додати 50г сухого листя помідорів. Через 3 години процідити, довести об'єм до 1 літра чистою водою.

6. 100г сухого або 50г свіжого листя чистотілу настояти в 1л води 24 години.

11/02/21

26-27 січня 2021 року групою аудиторів з Національного агентства з акредитації України в ДУ « Рівненська фітолабораторія» було проведено аудит на відповідність вимогам ДСТУ /ISO 17025:2017 та розширено сферу акредитації, в частині проведення вірусологічної експертизи та ідентифікації карантинних організмів.

У сферу акредитації додатково внесено індентифікацію 8 РШО, а саме:

ценхрус довгоголковий;

бузинник пазушний;

зерноїд чотирьохплямистий;

каптурник зубчастий;

міль південно-американська томатна;

златка ясенева смарагдова;

індійська сажка пшениці;

виявлення збудника:

 кільцевої гнилі картоплі.

         Крім того відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу акредитовано на визначення:

зараженості насіння хворобами;

заселеності насіння шкідниками;

домішок насіння інших рослин;

життєздатності.

 

 27/01/21

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 21 січня 2021 року.

Друга декада січня характеризувалася суто зимовою погодою. Середня декадна температура повітря досягла -9,1°С, що нижче СБЗ на 7°С, утворився досить рівномірний сніговий покрив висотою 9-11 см. Мінімальна температура повітря знижувалася до -24°С, а на поверхні снігу до -29°С.

Випадання снігу спостерігалося протягом п’яти днів, середня відносна вологість повітря утримувалась в межах 82-85%. За декаду випало 9-10 мм снігу або дві декадні норми.

Такі погодні умови унеможливлювали проведення моніторингу розвитку мишоподібних гризунів в посівах озимини та стримували інтенсивність їх розмноження.

Продовжується обстеження зерносховищ і складських приміщень, перевірка зерна на наявність комірних шкідників. У переважній більшості зразків продовольчого зерна шкідників не виявлено, лише у 27% фуражного зерна виявлено слабке заселення комірними кліщами.

Фітоекспертиза насіння ярого ячменю в партії 80 т., показала наявність інфекції хвороб: гельмінтоспоріозу 9% в 23; зразків та фузаріозу 0,3-0,8% у 10% зразків.

21/01/21

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 10 грудня  2020 року.  

          На протязі першої декади грудня утримувалась помірна сира погода . Середня декадна температура повітря практично відповідала СБЗ і склала -1,5°. Подобові температурні перепади складали від +6,5° до -7°. Слабкі опади у вигляді дощу та мокрого снігу досягли лиш 18% норми.

         За даними інституту с/г Західного Полісся озимі зернові припинили вегетацію  висотою 15-18 см  у фазі сходів – кущіння в доброму та задовільному стані рослин.

          Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі добре розвиненої розетки висотою 15-31 см та 6-8 листків висотою 14-16 см у доброму і задовільному стані.

         Моніторинг таких посівів показав, що за місяць заселеність орних земель мишоподібними гризунами  зросла з 12% обстежених площ (на І декаду листопада) до 24% обстежених площ на кінець першої декади грудня, а чисельність жилих колоній на одному гектарі  відповідно з 1,2 до 2,5.

         На ранніх та загущених посівах озимої пшениці збереглася інфекція борошнистої роси та  септоріозу на 1-3 % рослин.

         Рослини озимого ріпаку мають запас інфекції альтернаріозу  на 12 % рослин та фомозу на 6 % рослин.

 

10/12/20

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 19 листопада  2020 року.  

Звітний період в області характеризувався сирою помірно теплою погодою. Середньодобові показники температури  утримувались в межах 5-7,5°С,  що перевищує багаторічні показники на 3-4°. За другу декаду випало біля 43-50% норми опадів,  відмічалися тумани та густі роси. Вологозабезпеченість ґрунту під озимими культурами оцінюється як достатня.  Відносна вологість повітря була високою 85-95%. Такі погодні умови сприятливі для подальшого розмноження та розселення мишоподібних гризунів, триває заселення посівів  озимих зернових культур.

На даний час в області заселено 14 % обстежених посівів озимої пшениці з чисельністю  одна жила колонія, максимально в прикраєвих полосах до 3 жилих колоній на гектар та по 2-3 жилі нори в колонії.

Заселеність посівів озимого ріпаку в межах 53%  обстежених площ та по 2-3 жилі колонії на гектар в яких 3-5 жилих нір.

На багаторічних травах  практично 100%  заселення площ. На травах першого року користування  нараховується  по 3  жилі колонії на гектар, на травах другого, третього  року  - 4-6 жилих колоній,  що вже перевищує економічний поріг шкодочинності.

Висока вологість повітря сприяє  перезараженню рослин озимого ріпаку хворобами,  ураженість їх в межах 5-8%  альтернаріозом та до 6% фомозом на 20 % обстежених площ.

         На пізніх посівах озимої пшениці виявлено прояв кореневих гнилей на 3% обстежених  площ з охопленням 1,5-3% рослин  та до 2% рослин з ознаками септоріозу.

19/11/20

 

12/11/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в Рівненській області станом на 22 жовтня 2020 року.

Звітний період в області характеризувався, як дуже сирий та прохолодний. Середньодобові температури повітря утримувались в межах 5-7°, що на 1-3° нижче СБЗ. Коливання максимальних і мінімальних температур спостерігались від 1,8-11°, на поверхні ґрунту 20 жовтня відмічались заморозки. За цей період випало 35,6 мм дощу, місцями дуже сильного з поривами вітру, що становить 275% декадної норми. ГТК другої декади жовтня склав – 4,44.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі оцінюються як оптимальні та надмірні.

Озима пшениця знаходиться у фазі сходи – третій лист, озиме жито кущиться. Стан посівів добрий. Випадання великої кількості опадів  призвело до застою води в низинах полів та сприяло розвитку кореневих гнилей на 2-4% рослин та на 21 % обстежених площ. Моніторинг посівів озимих зернових показав відсутність мишоподібних гризунів на всій (3,8 тис. га.) обстеженій площі.

На ранніх посівах озимого жита по 4-6 екземпляри личинок шведської мухи на 1 квадратний метр посівів. На 100 помахів ентомологічного сачка на ранніх посівах озимих зернових культур  викошується: злакова попелиця 3 екз., цикадки 2 екз., хлібні блішки 2 екз. Прояву хвороб на листкових пластинках не відмічено.

Озимий ріпак в доброму стані рослин сформував розетку з 4-5 пар листя, на них продовжують наносити шкоду попелиці, білокрилки, гусениці капустяної молі та листогризучих совок. В прикраєвих смугах на 12% обстежених площ пошкодженість рослин гусеницями совок і молі в межах 8 %, а заселеність капустяною попелицею до 16 % рослин та 10 % листя з чисельністю по 4-6 екз. особин на листок. Зниження температурного режиму до 1°в повітрі та заморозків на висоті 2 см призвело до утворення муміфікованих особин попелиці в межах до 30%.

Спостерігається заселеність озимого ріпаку мишоподібними гризунами по краях полів до 10 м, чисельність їх в межах 1-2 жилих колоній на гектар на 10 % обстежених площ.

 

22/10/20

 

Стажування Львів 2020

 28.09-09.10.2020 р. при Навчально-науковому інституті заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету проходили підвищення кваліфікації спеціалісти ДУ “Рівненська фітолабораторія”

На базі факультету Агротехнологій та екології за час навчання опрацювали такі теми:

  • міжнародне співробітництво;
  • ділове мовлення;
  • регульовані шкідливі організми;
  • фітосанітарний моніторинг агроценозів. Заходи захисту.

Курси читали кандидат біологічних наук, доцент кафедри генетики, селекції та захисту рослин Косилович Галина Олексіївна та доктор сільськогосподарських наук, професор Шувар Іван Антонович.

15/10/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 08 жовтня  2020 року  

           В звітний  період  жовтня утримувалась досить тепла  сира погода, середньодобова температура  склала 13-17°,  що на 5-6° вище за норму. Практично кожного дня проходили дощі, сума їх досягла 20 мм або 143%  багаторічних значень.

           Така погода створює сприятливі умови  для проростання зерна  і появи сходів озимих зернових та росту ріпаків.

           Продовжується  розмноження  мишоподібних гризунів в місцях резервації   де нараховується по 4 жилі колонії на гектар, на багаторічних травах на одному гектарі  нараховується 4-6 жилих колоній.  На площах озимих зернових та ріпаку мишоподібних гризунів  на кінець  першої декади жовтня  не виявлені.

           В посівах озимого ріпаку відмічається значна чисельність  і шкодочинність  білокрилки та попелиці до 15% заселених рослин, в при крайових полосах до 35% на 42% обстежених площ.

           Оптимальні показники температури  та вологості повітря  сприяють прояву  та розвитку альтернаріозу в посівах озимого ріпаку, з  ураженням до 5% рослин на 18% обстежених площ.

          Триває накопичення  інфекції борошнистої роси , іржі, септоріозу та плямистостей на падалиці зернових культур, що при сприятливих погодних умовах вподальшому призведе до перезараження озимини.

08/10/2020

 

Щодо Міжнародного року здоров'я рослин - 2020

З метою виконання Україною зобов'язань щодо впровадження на національному рівні заходів в рамках Міжнародного року здоров'я рослин - 2020 Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розроблено буклет «Вузькозлатка ясенева смарагдова», що містить логотип та гасло МРЗР - 2020 «Захистимо рослини, збережемо життя!»

Детальну інформацію можна отримати за посиланням http://www.fao.org/plant-health-2020.

Для залучення якомога більшої кількості людей до проблеми збереження здоров’я рослин, а також провадження просвітницької діяльності Державною установою «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» розроблено та розповсюджено наочні матеріали для підтримки програми Міжнародного року здоров'я рослин – 2020.

 

28/08/2020 

 

На Рівненщині з'явився шкідник, який харчується сотнями видів рослин і здатен знищити дерево (Відео)

19/08/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області  

станом на 13 серпня  2020 року.  

       Звітний період в області характеризувався  сухою теплою погодою. Середньодобові температури  повітря утримувались в межах 20-23°. Добові коливання температур спостерігалися від 29° вдень та до 12° вночі,  окремі грозові дощі з сумою 1-3 мм пройшли лише в окремих місцях.  На кінець першої декади серпня сума ефективних температур  вище +10° досягла 756°,  що на 24° вище за норму  та на 150° менше минулорічного.

       В області  практично закінчено збирання зернових культур. На звільнених площах відбувається заселення  мишоподібними гризунами та їх розмноження.

       Триває переселення гризунів в посіви картоплі та овочевих культур та їх пошкодження.

       В посівах кукурудзи  відмічається слабке заселення  попелицею та не висока чисельність і шкодочинність  гусениць стеблового метелика – до 5%  стебел  та волоті. Суха погода  стримує поширення  гельмінтоспоріозу.  Хвороба відмічається  лише на 1-2 листках в слабкому ступені.

       Добре розвинуті посіви сої слабко пошкоджуються павутинним кліщем і білокрилкою,  відмічається  незначне зростання   ураженості  листової поверхні  бактеріальним опіком та в окремих вогнищах  аскохітозом та пероносторозом.

        Ппосіви соняшнику слабко заселені геліхризовою попелицею. Продовжується розвиток фомопсису та фомозу на нижніх листках рослин. Прояви білої гнилі  виявляються окремими вогнищами лише на 5%  обстежених площ  з ураженням 2-5% рослин.

       Різкі подобові коливання температур призвели до масового поширення пероноспорозу огірків та до відмирання рослин.

       В посадках пізньої капусти  виявлені перші випадки слизового  та судинного бактеріозу.  Масовий розвиток фітофторозу призвів до знищення рослин томатів, практично, на 90% площ.  Рослинам пізньої капусти  продовжують наносити  пошкодження білокрилка, попелиця та гусениці біланів.

13/08/20

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області 

станом на 06 серпня  2020 року.

            За даними  Рівненського ЦГМ в звітний період в області утримувалась переважно суха і тепла погода.  Середньодобові температурні показники складали    19-23°, що на 1-3° вище за багаторічні.

         Сума ефективних температур вище +10° досягла 690° і відповідає СБЗ.

         Невеликі опади пройшли в перших числах місяця лише в окремих місцях, сума їх не перевищувала 1-3мм.

         На ще нескошених посівах зернових культур відмічається розвиток фузаріозу, септоріозу масове почорніння колосу, сапрофітних грибів.

         В посівах кукурудзи  виявлено слабку заселеність  геліхризовою попелицею та гусеницями стеблового метелика. Листкова поверхня має незначну інфекцію гельмінтоспоріозу, та виявлено поодинокі рослини  з почорнінням судинних пучків.

         Рослини соняшнику в доброму стані, масово мають  інфекцію фомопсису та фомозу  листя, до 0,1 % рослин уражені білою гниллю.

         Посіви сої знаходяться у фазі утворення бобів за доброго стану рослин.  На листках продовжується  розвиток бактеріального опіку  та пероноспорозу. Низька чисельність  попелиці, павутинного кліща і білокрилки спостерігається на 18% обстежених площ.

         На картоплі практично завершується розвиток рослин,  триває засихання бадилля  викликане фенофазами розвитку та масовим ураженням  фітофторозом. Триває масовий вихід з грунту  імаго колорадського жука  літнього покоління та їх поодинокі яйцекладки.  Спостерігається міграція жуків в пошуках їжі.

         Розвиток пероноспорозу огірків набув масового поширення, спостерігається масове засихання листя  і стебел рослин.  Рослинам капусти продовжують  шкодити білокрилка, попелиця.

06/08/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненської області станом на 30.07.2020 року

Останні звітні дні липня характеризувалися переважно сухою помірно-теплою погодою. Середньодобові показники температури повітря відповідали багаторічним і склали 18-19º. Сума ефективний температур вище +10º досягла 615º, що в межах СВЗ.

Дощі ливневого характеру проходили лише в окремих місцях. Середня відносна вологість кінця липня була дещо нижчою від багаторічних значень — 73%. Такі погодні умови стримували темпи збирання зернових культур та були надзвичайно сприятливі для появи і поширення хвороб с/г культур.

В посівах кукурудзи триває слабкий літ і яйцекладка імаго кукурудзяного стеблового метелика, відродження гусениць та їх шкодочинність. В прикраєвих смугах відмічається заселення листя попелицею та утворення невеликих колоній шкідника.

Рослинам сої продовжують наносити шкоду польові клопи, попелиці та гусениці листогризучих совок. Відмічається зростання уражейності рослин пероноспорозом, аскохітозом та бактеріальним опіком.

На соняшнику нижнє листя рослин охоплено антракнозом, септоріозом, фомопсисом та виявлено білу гниль. Кошики 0,3-0,5% рослин на 12% площ мають інфекцію філокладію.

В посадках картоплі спостерігається слабкий вихід та поодинокі яйцекладки імаго колорадського жука літньої генерації і масове заляльковування личинок перезимувавшого покоління. Висока відносна вологість та оптимальні показники температури повітря призвели до 100%-ого ураження площ картоплі фітофторозом з охопленням 23-100% рослин в слабкому і середньому ступені листковою формою прояву та до 20% рослин — стебловою формою прояву. В посадках томатів переважає стеблова форма фітофторозу з відмиранням квітконосів і ураженням плодів.

Посіви огірків 100%-но охоплені бактеріозом та пероноспорозом. Рослинам капусти масово шкодить білокрилка та попелиця.

30/07/2020

 

Фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненської області станом на 23.07.2020 року

В звітний період в області утримувалась переважно нестійка помірнотепла погода. Середня декадна температура повітря, за даними ЦГМ, була в межах багаторічних значень і склала 18ºС, а нічні зниження спостерігались до 8º. Максимум не перевищував 31º, а нічні зниження спостерігались до 8º

Сума ефективних температур вище +10º досягла 540º, що відповідає СБЗ, але на 160º менше минулого року.

За другу декаду в області випало 34-83 мм опадів, що призвело до значного перезволоження грунту. ГТК другої декади липня досягнув 1,91-4,6.

Посіви кукурудзи знаходяться у фазі викидання волоті в доброму стані. Продовжується слабкий літ і яйцекладка кукурудзяного стеблового метелика, зливи частково позмивали відложені яйцекладки. На листках спостерігається слабка ураженість листя на 3-7% рослин гельмінтоспоріозом.

Горох завершує свій розвиток, пошкодженість бобів личинками горохової зернівки в межах 5%, з чисельністю 1-2 екз на біб. Листкова поверхня має ураженість аскохітозом на 18-25% рослин в слабкому ступені.

Рослини соняшнику повсюди квітують за доброго їх стану. Проходить подальше їх заселення геліхризовою попелицею, шкідники заселяють 5-7% рослин з чисельністю 3-5 екз. на рослину. Висока вологість та оптимальні температурні показники сприяють прояву на 4-7% рослин фомопсису і септоріозу та на 12-15% рослин антракнозу з інтенсивністю 1 бал.

Посіви сої продовжують заселяти попелиця та польові клопи, чисельність і шкодочинність їх значно нижча за ЕПШ. За звітний період відмічено зростання ураженості рослин бактеріальним опіком до 25% та пероноспорозом до 9% рослин. Хвороби виявлені на нижньому ярусі листя.

На посівах цукрових буряків відмічається дуже слабка шкодочинність в прикраєвих полосах листкової попелиці та поодинокі рослини пошкоджені гусеницями листогризучих совок. Проявів церкоспорозу не виявлено. На посівах столових буряків хворобою охоплено до 35% рослин по 1 балу.

Посадки картоплі масово уражуються фітофторозом, хвороба виявляється на 65-71% оброблених фунгіцидами площ та 100% необроблених площ, де відмічається 100%-е ураження рослин в середньому та сильному ступені і передчасне відмирання бадилля. Триває масове заляльковування личинок 1V віку та слабкий вихід імаго колорадського жука літнього покоління.

На капусті спостерігається слабка шкодочинність гусениць капустяної совки та молі, триває розмноження капустяної попелиці та білокрилки.

В посадках цибулі відмічається масове проявлення пероноспорозу, а на огірках — бактеріозу та пероноспорозу.

 23/07/2020

 

До уваги суб`єктів господарювання!

 

Погодні умови звітного періоду сприяли подальшому розвитку хвороб на колосі. У незібраних посівах озимих і ярих зернових культур гельмінтоспоріозом, фузаріозом, оливковою плісенню, септоріозом охоплено 0,5-8% колосків. На присадибних ділянках до 1% колосків ярого ячменю мають інфекцію летучої сажки.

В центральних і південних районах області має місце білоколосість. На ярому ячмені розвивається гельмінтоспоріоз, сітчаста плямистість.

Для збереження якості зерна проводиться першочергове збирання уражених хворобами хлібів прямим комбайнуванням та проведення очищення просушування зерна в буртах, на токах і зерносховищах до вологості не вище 14%.

Надалі слід провести фітоекспертизу насіння та за переважаючих збудників хвороб прийняти рішення щодо вибору найефективнішого протруйника і своєчасно оздоровити посівний матеріал.

З метою одержання високих урожаїв сільгосптоваровиробникам необхідно, в першу чергу, проводити посіви високоякісним сортовим матеріалом.

Перед сівбою потрібно провести лабораторні аналізи на визначення посівних якостей насіння.

ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» акредитована НААУ відповідно вимогам ДСТУ ISO/ IES 17025:2017.

Аналізи на визначення якості посівного матеріалу проводять за наступними показниками:

  • визначення сортової чистоти зразка насіння;
  • визначення маси 1000 насінин;
  • визначення схожості, енергії проростання насіння;
  • визначення вологості зразка.

17/07/2020

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 16 липня  2020 року.  

         Впродовж звітного періоду  в області спостерігався  нестійкий характер погоди з контрастними змінами  температурного фону та вологості повітря. Коливання температурних показників повітря відмічалося від +8° до +31°С.

         За останні чотири дні  випало 33-60 мм дощу, опади були територіально різними, носили зливовий характер та супроводжувались  посиленим вітром. Це сприяло збільшенню вологи в ґрунті та призвело до її надмірних запасів.

         Такі погодні умови були несприятливими для достигання зернових культур,  проведення польових робіт та формування коренеплодів і бульб картоплі. На понижених місцях зернових культур відмічається їх вилягання.

         Озима пшениця дозріває,  ураженість колоса фузаріозом в межах 1-5% з охопленням 1-4 колосків в колосі.  Чисельність рослин  з проявом  оливкової плямистості  зросла до 3-5%.

         В посівах ярого ячменю продовжується  розвиток гельмінтоспоріозу з ураженням 37% рослин.

         Рослини сої  слабо заселяються  польовими клопами,  попелицею, гусеницями листогризучих совок. Нижні листки мають ураженість  бактеріальним опіком на 17-25% рослин.

         Посіви соняшника  продовжує заселяти геліхризова попелиця, на нижніх листках відмічено ознаки септоріозу і антракнозу.

         В посівах кукурудзи продовжується  мало інтенсивних літ та яйцекладка стеблового метелика. Інтенсивність льоту 7-10екземпляр за тиждень на феромонні пастки.

         На посадках картоплі триває шкодочинність  личинок ІІІ-ІV віків колорадського жука, масове залялькування, а з 11 липня розпочався вихід жуків літнього покоління.

Висока вологість повітря за оптимальних температур призвели до масового поширення  фітофторозу на листках та стеблах рослин, хвороба охопила до 75% площ картоплі з ураженням 28-100 % рослин в слабкому  та середньому ступені.  На 23% площ картоплі виявлено альтернаріоз з ураженням до 10% рослин в слабкому ступені.

         В посадках капусти  продовжується шкодочинність  гусениць капустяної совки, білокрилки та почалося інтенсивніше заселення попелицею.  На рослинах огірків спостерігається прояв бактеріозу, а на цибулі  - масове поширення пероноспорозу.

 16/07/2020

 

Нашестя слимаків

       Останнім часом багато селян та дачників звертаються з проханням пояснити пошкодженість рослин овочевих, ягідних культур, винограду та квітів шкідниками.

      Спочатку на листках утворюються окремі продовгуваті дірки, але за масового розмноження слизняків спостерігається повне знищення рослин.

      На території області відмічено інтенсивне розмноження і шкодочинність слизняка рудого та слизняка сітчастого. За останні роки ці слизняки поширилися на території України через потепління клімату.

      Слизняки вологолюбиві і розмножуються у великій кількості при надмірній волозі. Харчування їх проходить пізно увечері або вночі, вдень вони знаходяться під грудочками землі і в різних укриттях. В похмуру погоду слизняків можна зустріти на рослинах і в день.

     На листках вони залишають виділення сріблястого кольору, за якими легко відрізнити типові пошкодження слимаків від пошкодження гусеницями.

     На невеликих городах слимаків можна збирати вручну. Для їх знищення потім використовують соляний 10-процентний розчин — 100 грамів солі на літр води. Також можна застосовувати негашене вапно або звичайну кухонну сіль. Щоби зробити своєрідний кордон навколо рослин. Доріжки між рослинами можна посипати залізним купоросом (10 г/кв.м.. суперфосфатом (5-8 г/кв.м.. Якщо чисельність слизняків велика, то грунт можна обпилювати суперфосфатом( 30-40 г/кв.м.), гашеним вапном (30г). Це треба робити пізно увечері, коли слизняки вилізуть із укриття.

     Слизняки люблять затінені вологі місця. Тому виполюйте бур”яни не лише на ділянці, а й на узбіччі. Не лишайте рослинних решток на городі — у них слизняки відкладають яйця.

     У період дощів із слизняками слід боротися найзавзятіше. У суху погоду личинка розвивається 20 днів, а у вологу — за 6-8 і чисельність слизняків різко зростає!

 

06/07/2020

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області

станом на 02 липня 2020 року.

Кінець червня-початок липня в області був сирим і теплим. За даними Рівненського ЦГМ середня декадна температура повітря досягла 21,3º, що на 3º вище багаторічних значень. Сума ефективних температур вище+10ºС зросла до 361º, що майже складає норму.

За третю декаду червня випало 91 мм дощу, що склало 350% до багаторічних значень, вони носили зливовий характер, досить нерівномірний по територіях.

Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі молочної стиглості. На рослинах спостерігається слабкий розвиток і шкодочинність польових клопів, трипсів та злакової попелиці, чисельність яких значно нижча ЕПШ. Підвищена вологість повітря за оптимальних температур сприяла розповсюдженню хвороб на колосі. Фузаріоз та септоріоз відмічено на 1-2% рослин з охопленням 1-5 колосків у колосі. Білоколосі рослин (наслідки кореневих гнилей) почали чорніти, спостерігається прояв оливкової плямистості.

В посівах кукурудзи триває шкодочинність злакових попелиць, але чисельність шкідників після злив значно знизилась. З 23 червня розпочався літ імаго кукурудзяного стеблового метелика. До кінця червня інтенсивність льоту імаго складала 1 екз на добу на феромонну пастку.

На посівах соняшника продовжується слабке поширення геліхризової попелиці, виявлено перші ознаки прояву септоріозу на нижніх листках рослин.

На сої викошуються поодинокі екземпляри попелиці та клопів, шкодочинність яких мінімальна.

В посадках картоплі продовжується масова шкодочинність колорадського жука. Триває харчування личинок 1-1V віків, почалося заляльковування.

Погодні умови 16-ти днів червня відповідали вимогам ”критичних”, що призвело до масового поширення фітофторозу на ранніх посадках картоплі, де не проводилися захисні обробки. Місцями спостерігається 100% ураження рослин стебловою та листковою формою хвороби.

В посадках овочевих культур проходить масове розмноження та шкідливість білокрилки, розпочався літ імаго другого покоління біланів, в окремих вогнищах спостерігається шкодочинність гусениць капустяної молі та капустяної совки.

На ранніх посівах столових буряків відмічено початок прояву церкоспорозу, на рослинах цибулі — пероноспорозу.

                                                                                                                

02/07/2020

 

Сигналізаційне повідомлення

            З 23 червня (на 10 днів пізніше минулого року) розпочався літ кукурудзяного стеблового метелика.

            Метеликам необхідне додаткове харчування на протязі 4-5 днів, після чого розпочнеться їх яйцекладка. Масовий літ та яйцекладка самок стеблового кукурудзяного метелика (період випуску трихограми) очікується на кінець першої декади липня.

            Відроджені гусениці дуже гігрофільні, а високі температурні показники та значна кількість опадів (91 мм) останніх днів – фактори, що будуть сприяти підвищенню їх чисельності, високій життєздатності та шкодочинності.

            Випуск трихограми (50-100 тисяч самиць на гектар) проводять при заселенні  15-18% рослин кукурудзи яйцекладками шкідника, а захисні обробки інсектицидами - за умови заселення 6-8% рослин гусеницями.

01/07/2020

 

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ!

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та наказу Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» від 30 червня 2020 року № 90 «Про встановлення робочого часу на період карантину», Державна установа «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» з 01 липня 2020 року на період дії карантину (до 31 липня 2020 року) працює за наступним графіком:

                           Понеділок – четвер з 08:00 до 17:00;

                           П’ятниця з 08:00 до 15:45;

                           Обідня перерва з 12:00 до 12:45.

Напередодні святкових днів тривалість робочого часу скорочується на 1 годину.

30/06/2020

Фітосанітарний стан  розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області на 18 червня 2020 року.

 В другій декаді червня утримувалась тепла сира погода. За даними Рівненського ЦГМ, середня декадна температура повітря складала 17-22º, що на 3-5º вище за багаторічні значення. Сума ефективних температур вище +10ºС досягла 210º, що  менше за норму на 85º та на 220º менше минулого року.

              Опади проходили дуже  нерівномірно і носили ливневий характер. Середня декадна вологість повітря  утримувались в межах 77-87%.

              На переважній більшості площ  озима пшениця  знаходиться у фазі цвітіння у доброму стані висотою 77-82 см. Ячмінь знаходиться у фазі колосіння за доброго стану рослин висотою 52-65 см.  Озимий ріпак продовжує формувати  насіння, рослини в доброму стані висотою 110-115 см.

               Цукрові буряки формують 111-V пару листків. Картопля, в основному проходить фазу утворення столонів — початку бутонізації.

В посівах зернових культур спостерігається слабка заселеність злаковими попелицями,  в поліських районах — трипсами посівів озимого жита. Висока відносна вологість повітря за оптимальних температур сприяють поширенню борошнистої роси на озимині та ячменю, хвороба виявлена лише на листках. На 4% обстежених  площ озимої пшениці виявлено перші ознаки септоріозу на  колосі.

              Співвідношення температури та вологості повітря 4-5 та 14-16 червня відповідали ”критичним дням” розвитку фітофторозу на картоплі, прояв захворювання відмічено з 14 червня. На звітний період хвороба виявлена на 6% обстежених площ з поодинокими рослинами і окремими плямами на листках. Погодні умови надзвичайно сприятливі для масового поширення фітофторозу.

              З 12 червня, на декаду пізніше 2019 року, відмічено початок відродження личинок колорадського жука із яєць. Заселеність рослин жуками в межах 25-40%, яйцекладками — 25-50%, личинками до 8% рослин. Масова шкодочинність від шкідника очікується на початку третьої декади.

              Часті ливневі дощі стримують розмноження і розселення листкової попелиці в посіваї цукрових буряків, де заселяється 1-2% рослин в слабкому ступені в прикраєвих смугах. Більш відчутна шкодочинність попелиці на посівах кормових і столових буряків.

              Рослини сої продовжують слабко пошкоджувати польові клопи на бульбочкові довгоносики.

              В посівах озимого ріпаку відмічається незначне пошкодження 2-3% стручків з чисельністю 1-3 личинки капустяної галиці на 5% рослин та ураженість нижнього листя альтернаріозом.

              Триває слабкий літ імаго озимої, окличної та капустяної совок, інтенсивність льоту 2-4 екз. за   добу. Високий температурний фон  сприятливий для масового розмноження білокрилки на посадках капусти, де заселяється 38-52% рослин з чисельністю 3-7 екз. особин на рослину. Триває літ та яйцекладка імаго капустяної молі. В посадках цибулі  виявлено перші ознаки пероноспорозу.

19/06/2020

 

Сигналізаційне повідомлення

         Показники температури та вологості повітря останніх днів травня відповідали вимогам «критичних днів» прояву фітофторозу картоплі та томатів.

         Інкубаційний період складає 9 днів. Прогнозоване підвищення температури повітря при наявній високій вологості буде сприяти спалаху захворювання в посадках картоплі, особливо ранніх сортів.

         За умови сприятливої для розвитку фітофтори погоди (помірно теплої, дощової або з великими росами) в посадках картоплі необхідно проводити обприскування фунгіцидами до закінчення першого інкубаційного періоду до 8-10 червня.

         Утворення спор патогена проходить лише за умови в травостої картоплі високої відносної вологості повітря (95% і вище). За низьких температур повітря конідії гриба не утворюються і перезараження не відбувається до настання послідуючих критичних днів.

         Фенологічні показники розвитку колорадського жука будуть сприятливі для поєднання обробок проти личинок I-II віку та профілактики прояву фітофторозу.

04/06/20

 

Фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 28 травня 2020 року.  

            Впродовж третьої декади травня в області продовжувала  утримуватись  прохолодна сира погода. Середня декадна температура повітря була  на 4-5º нижче багаторічних значень.  Температурні коливання спостерігалися  в межах 1,7º-19º. 

            Сума ефективних температур  вище +5º на кінець травня досягла 276º,  що на 134º менше за середньо багаторічні значення, а вище +10º-64º або 40% до норми.

            Сума опадів за декаду  склала 21,6 мм або 103% до багаторічних значень.

            Відносна вологість утримувалась  в межах 59-91%. Вологозабезпеченість ґрунту  впродовж декади  знаходиться  на рівні достатньої.

            Озима пшениця  знаходиться у фазі “прапорцевого листка- початку колосіння” за  висоти  рослин 51-65 см та доброго стану рослин.

            Посіви ярого ячменю  в доброму стані  за висоти рослин 28-35 см знаходяться у фазі “нижній вузол соломини”.  Кукурудза формує 1-3 листок  при висоті рослин 10-15 м.

            У картоплі, на більшості площ з'явилися сходи.  Соя  почала сходити, стан рослин добрий.  У цукрових буряків триває період листоутворення.

            В посівах озимої пшениці тривало слабке заселення рослин п'явицею,  яйцекладка жуків  та почалося  відродження личинок. З середини місяця відмічається  слабке заселення  озимини та ярини  крилатими самками  черемхово — злакової попелиці  та почалося утворення колоній на листках.

            Озимий ріпак слабко заселяється  імаго ріпакового квіткоїду  та насіннєвого прихованохоботника,  триває слабкий літ та яйцекладка  капустяної галиці.

            Рослинам цукрових буряків  продовжують наносити шкоду  сірі бурякові довгоносики,  почалося заселення рослин  крилатими самками  бурякової листкової попелиці та утворення невеликих колоній.

            В посадках картоплі  триває заселення рослин  колорадськими жуками та їх яйцекладка. Кладки  відмічаються  на бур'янах, ґрунті.

            Відсутність опадів в попередньому періоді  та низькі температурні  показники звітного періоду, стримали  інтенсивність прояву  основних хвороб в посівах зернових культур та озимого ріпаку, сприяли появі  фузаріозу на сходах сої.  За умови підвищення температури повітря та наявної високої відносної вологості можливе різке збільшення ураженості рослин хворобами.

 

 29/05/20

 

Сигналізаційне повідомлення

Високий температурний фон та накопичення ефективного тепла за відсутності опадів сприяють завершенню розвитку лялечок американського білого метелика, які добре перезимували під відмерлою корою дерев, рослинними рештками, у поверхневому шарі ґрунту, тріщинах і тарі.

На початку травня очікується початок льоту та яйцекладки метеликів, який спостерігається під час цвітіння яблуні. Метелики літають після заходу сонця напротязі 8-14 днів, а через 10-15 днів з’являються гусениці, які пошкоджують до 140 видів дерев, кущів та трав’янистої рослинності.

Молоді гусениці скелетують листя, гусениці старших віків повністю з’їдають листкову пластину, утворюючи павутинні гнізда.

Розвиток і розмноження американського білого метелика в умовах області спостерігається останні два роки в двох повних поколіннях.

За сприятливих погодних умов шкодочинність другого покоління гусениць в серпні – вересні дуже висока.

 

30/04/20

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області  станом на 23 квітня 2020 року.           

         Впродовж другої декади квітня, за даними Рівненського центру з гідрометеорології в області продовжував утримуватись нестійкий характер погоди: похолодання змінювались потепліннями і навпаки. Переважала низька відносна вологість повітря, відзначалися заморозки та дефіцит атмосферних опадів.

         Запаси продуктивної вологості протягом декади на більшій частині території області зменшилися на 5-49%, в орному шарі грунту вони змінювались в межах ”недостатні”-”достатні”.

         Озима пшениця досягла фази ”нижній вузол соломини”, стан рослин оцінювався як ”добрий” - ”задовільний”.

         На посівах озимого ріпаку спостерігається фаза ” утворення суцвіть” - ”бутонізація“. Середня висота рослин 28-40 см, стан посівів задовільний.

          Посіви ярого ячменю  знаходяться у фазі сходи-111 лист, за доброго стану рослин.

          Агрометеорологічні умови продовжували бути малосприятливими для росту та розвитку сільськогосподарських культур, виходу із місць  зимівлі основних шкідників та їх розселенню.

           Низька середня  відносна вологість повітря — 43-55%, та зниження мінімальної вологості повітря в денні години до 13-15% стримують інтенсивність поширення хвороб на посівах.

           В посівах озимої пшениці повсюди проходить слабке харчування жуків хлібних блішок, п’явиць, польових клопів. На 8-14% обстежених площ спостерігається не висока інтенсивність льоту шведської мухи та незначна чисельність злакової попелиці. Сходи ярини заселяються цими ж шкідниками дуже слабко.

          На зернових культурах відмічено прояв септоріозу у 3-5% рослин озимої пшениці та на 2-4% ячменю спостерігається розвиток  гельмінтоспоріозу.

           Посіви озимого ріпаку продовжували слабко пошкоджувати ріпакові квіткоїди,  стебловий та насінневий прихованохоботники. Квіткоїдами заселяється 14-18% рослин з чисельністю 5-7 екз. жуків на рослину. Відродження  личинок стеблового прихованохоботника малоінтенсивне, ними пошкоджується 2-3% рослин з чисельністю 1-2 личинки на рослину на 35-48% обстежених площ.

          На калині, в окремих вогнищах продовжується відродження личинок бурякової листкової попелиці де нараховується  до 10-15екз. на погонний метр.

          Триває літ метеликів капустяного і ріпакового біланів, розпочався вихід із місць зимівлі оленки волохатої.

 

23/04/20

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 14 квітня 2020 року

Перша декада квітня відзначилася поступовим, а в останні дні і стрімким наростанням тепла, заморозками, низькою відносною вологістю повітря та відсутністю ефективних атмосферних опадів. Середньодобові температури повітря були в межах багаторічних значень - 6 – 8, а максимальні температури досягли 23. Максимальна температура на поверхні грунту спостерігалася в межах 37 – 43.

         Такі погодні умови призвели до масової міграції грунтових шкідників у верхні шари грунту. Основна їх маса знаходиться на глибині 5-12 см. Загибель шкідників за період зимівлі лише 11-20%, тому чисельність їх залишається досить значною. В денні години, в місцях їх концентрації в центральних районах області з чисельністю 2, у вогнищах до 7 екз. на кв. метр відмічається пошкодження рослин озимої пшениці та сходів ячменю.

         Зниження температурного фону останніх днів та підвищення вологості повітря призвело до появи перших ознак борошнистої роси та септоріозу на молодих рослинах озимої пшениці, до кінця квітня слід очікувати масового перезараження рослин від минулорічної інфекції та інтенсивного зростання ураженості рослин.

         Рішення щодо оздоровлення рослин фунгіцидами слід приймати після детального обстеження посівів, вибір препаратів диференціювати спектром їх дії та переважаючими видами хвороб, а також доцільно поєднувати з одночасним внесенням гербіцидів.

         На багаторічних травах відмічається дружний вихід імаго бульбочкових довгоносиків та значне «фігурне об`їдання» листкової поверхні рослин; з появою сходів гороху основна маса цих жуків мігрує на ці поля. Така ситуація потребує моніторингу посівів та проведення захисних обробок інсектицидами, в першу чергу краєвих смуг.

         Посіви озимого ріпаку швидко заселяються прихованохоботниками, блішками, білокрилкою та квіткоїдами. Рослини знаходяться лише у фазі розвиненої розетки – початку стеблування, а вже відмічаються перші яйцекладки стеблового прихованохоботника. За встановлення жаркої сухої погоди та чисельності хрестоцвітних блішок понад 3-5 екз. на кв. метр, посіви рекомендовано обприскувати дозволеними до використання інсектицидами.

 

14/03/2020

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 13 березня 2020 року.  

   

        За даними Рівненського центру гідрометеорології посіви озимих  зернових та озимого ріпаку почали вегетацію в доброму та задовільному стані. Рослини озимої пшениці сформували 2-3 пагони, знаходяться у  фазі  кущіння та висоти рослин 11-12 см. Озимий ріпак на переважній більшості площ знаходиться у фазі розвиненої розетки.

       Тепла погода та наявність зеленого корму  напротязі всієї зими  були сприятливими для розвитку  і розселення мишовидних гризунів. Їх чисельність була практично стабільною, не було  критичних моментів для масової їх загибелі. За попередніми обстеженнями  сільськогосподарських культур в  області  загибель мишоподібних гризунів  не перевищує 10-15 %.   Обстеження сільськогосподарських культур показало  заселення  посівів озимої пшениці та ріпаку на 38-80% обстежених площ за чисельності  2,5 - 3 жилі колонії на гектар. Неорні землі  заселені на всій обстеженій площі  за чисельності 5-8 жилих колоній мишовидних гризунів на одному гектарі, в залежності  від зони  розташування та типу грунтів.

         Аналіз  результатів  відрощування монолітів показав відсутність  пошкодження  озимих рослин  в період зимівлі. Але потрібно  відмітити  що за цей період висока відносна вологість та оптимальні температури сприяли   добрій перезимівлі  інфекції  основних хвороб  зимуючих культур  та зростанню  ураженості рослин на початку вегетації.

         Моніторинг посівів озимої пшениці  показав наявність  минулорічної інфекції: борошнистої роси  на 40% обстежених площ з ураженням 6-9% рослин; септоріозу  на 83% обстежених площ з ураженням 20-35% рослин; кореневих гнилей на 50% обстежених площ з ураженням 2-4% рослин;  бурої іржі на 13% обстежених площ з ураженням 1-2% рослин.

        Ознаки інфекції альтернаріозу  в посівах озимого ріпаку  виявлено на 38% обстежених площ з ураженням 2-4 % рослин.

  Погодні умови останніх днів  надзвичайно сприятливі  для масового розповсюдження  наявної інфекції  та прояву згаданих хвороб.

        Фітосанітарна оцінка посівів, свідчить про середню і сильну їх забур”яненість: грициками звичайними, зірочником середнім, ромашкою непахучою, фіалкою триколірною.

           Насінневий матеріал ярих зернових та зернобобових культур заражений збудниками альтернаріозу, гельмінтоспоріозу, фузаріозу, бактеріозу, плісняви в межах 2-9%. Знаючи видовий склад патогенів, які знаходяться на насінні, сільгоспвиробники повинні правильно підібрати протруйники в залежності від  спектру їх  фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб. Це можна робити як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб.

13/03/2020

 

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ ДУ “РІВНЕНСЬКА ФІТОЛАБОРАТОРІЯЗА 2019 РІК ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОБОТИ НА 2020 РІК

24 лютого 2020 року на базі ДУ “Рівненська фітолабораторія” проведено нараду “Підведення підсумків роботи ДУ “Рівненська фітолабораторія” за 2019 рік та перспективи роботи на 2020 рік”.

Участь у нараді взяли участь Начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, директор ДУ “Рівненська фітолабораторія” та фахівці лабораторії.

Директором лабораторії було проаналізовано роботу лабораторії за минулий рік. У презентації висвітлено виконання плану роботи фахівців відділів, затвердженого у 2019 році. Було звернуто увагу на те, що:

- за результатами проведеного аудиту розширено сферу акредитації в частині проведення вірусологічної експертизи та визначення посівних якостей насіннневого матеріалу;

- вперше проведено фітосанітарну експертизу на ІФА та ІФ;

- завершено оформлення документів на земельні ділянки.

Завідувачі відділів та керівник з якості доповіли про роботу фахівців, яка пророблена протягом минулого року та плани на 2020 р.

Начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області зосередила увагу на виявлення та запровадження карантинного режиму у 2019 році та наголосила на подальшу співпрацю державних службовців управління фітосанітарної безпеки з фахівцями лабораторії, зокрема проведення спільного навчання відповідно затвердженого плану, спільних обстежень на виявлення регульованих шкідливих організмів.

По завершенню наради директор лабораторії озвучила до виконання у 2020 році протокольні доручення.

 25/02/2020

 

Зустріч з студентами

      20 лютого 2020 року студентам ІІ курсу спеціальності Екологія” Національного університету водного господарства та природокористування було організовано екскурсію до Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”. В ході екскурсії фахівці лабораторії ознайомили студентів зі специфікою роботи лабораторії, розповіли про експертизи та ознайомили з колекційним матеріалом.

     Директор лабораторії розповіла студентам, що в лабораторії групою аудиторів з акредитації НААУ проведено оцінку випробувальної лабораторії на відповідність ISO 17025:2017.

     Студенти брали активну участь в обговоренні проведення експертиз, задавали питання, що стосувалися організації роботи лабораторії.

 

20/02/2020

 

Навчання державних фітосанітарних інспекторів

        12-13 лютого відповідно до доручення Т.В.О. голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 03.02.2020 № 601-10.1/7 «Щодо вжиття першочергових заходів з реалізації положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 № 1177 «Деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин», на базі ДУ «Рівненська фітолабораторія» проведено навчання державних фітосанітарних інспекторів.

       Відповідно до сфери акредитації фахівцями лабораторії проведено фітосанітарні експертизи всіма акредитованими методами, продемонстровано ідентифікацію карантинних організмів, а саме: американський білий метелик, західний кукурудзяний жук, індійська сажка, рак картоплі та ін.

      Спеціалістами лабораторії звернута увага на документальне оформлення, зокрема ведення журналу простежуваності, оформлення протоколів.

      Керівником з якості ознайомлено зі стандартом «Загальні вимоги до компетентності випробувальної та калібрувальних лабораторій ( згідно ISO/IEC 17025: 2017)» та роботою лабораторії. Інспектори мали змогу побачити проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) та їх документальне оформлення.

 

14/02/2020

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 13 лютого 2020 року.   

         Перша декада лютого характеризувалася  контрастною погодою. Перша половина була досить теплою для даного періоду, друга -  навпаки прохолодною.  Максимальна  температура повітря  досягала +10º, а мінімальна знижувалась  до -14º та до -16º на поверхні ґрунту.  Практично кожен день  спостерігалися опади у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. Сума їх складала  15-18 мм або 173-180%  декадної норми. На кінець декади утворився нерівномірний сніговий покрив  висотою 1-2 см, промерзання ґрунту досягло 10-11 см в центрі та до 20 см  на півночі області.          Агрометеорологічні умови звітного періоду  оцінювалися як задовільні  для перезимівлі озимих сільськогосподарських культур. Відрощування монолітів  озимих культур на метеостанціях області показало  відсутність пошкоджених рослин озимої пшениці, озимого ріпаку та люцерни під час зимового спокою.          Моніторинг сільськогосподарських культур показав деяке погіршення  умов існування мишоподібних гризунів, в зв'язку з недостатньою терморегуляцією їх тіл, коли зниження температури до — 9-10º морозу  в сиру погоду без снігового покриву викликає їх загибель.          Відмічається  харчування  гризунів в умовах утворених  раніше колоній, розширення ареалу їх  поширення не спостерігається.  Заселеність посівів озимої пшениці  залишається в межах 58-63%, озимого ріпаку 80-100%  обстежених площ.Багаторічні трави заселені повністю — 100% обстежених площ в кількості від 2-10 жилих колоній на гектар, залежно від строку користування.  Лабораторний аналіз насіннєвого ячменю  в кількості 553 тонни показав про наявність І ступеню заселення комірними кліщами 4% обстежених зразків. 13/02/2020

На Рівненщині масово всихають ліси

29 січня 2020 року в ДУ “Рівненська фітолаболаторія” завідувачем відділу фітосанітарного аналізу та головним фахівцем-фітопатологом та за участі телеканалу НТН було відзнято сюжет про масове знищення лісів короїдом та іншими шкідниками.

 

04/02/2020

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 30 січня 2020 року.  

         Упродовж останнього тижня, за даними  обласного центру з гідрометеорології,  в області утримувався високий температурний режим. В більшості днів  середні добові  температури  повітря були вищими за середні багаторічні значення на 2-6º.  Максимальні значення  температури досягли  7-8º тепла в повітрі та 10-12º тепла на поверхні ґрунту. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущення  в найхолодніші ночі знижувалась до 0-1º морозу, що набагато вище розрахункових  критичних значень температур вимерзання -14-14,4ºС.  Рослини озимини  перебувають  в стані неглибокого зимового спокою,  окремі рослини повільно вегетують.         За останні дні в області випало 5,5 мм опадів, що складає 50% декадної норми.         Такі погодні умови  були сприятливі для подальшого розмноження  і розселення  мишовидних гризунів  на посівах  та стримували  початок розвитку  і поширення  хвороб,  інфекційний запас  яких наявний  з осені  на посівах озимих зернових і ріпаку.                 Моніторинг посівів озимої пшениці і ріпаку останніх днів січня показав зростання їх заселеності мишоподібними гризунами до 67-100% обстежених площ з чисельністю 3-4 жилі  колонії на гектар (максимально 9 жилих колоній) та по 4-8 жилих нір в колоніях.                Така заселеність і чисельність шкідників на посівах озимої пшениці та ріпаку викликає стурбованість та вимагає постійного контролю. Економічна доцільність проведення захисних обробок  проти мишоподібних гризунів складає 3-5 жилих колоній на  одному гектарі.              Високі  температурні показники зимового періоду сприятливі також до  розмноження комірних кліщів та довгоносиків при зберіганні насіннєвого та фуражного зерна. Лабораторний аналіз показав про заселеність комірними шкідниками до 33% зразків зерна  що зберігається у складах по 1 ступеню.

30/01/2020

 

 


Фітосанітарний стан 
сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 15 січня 2020 року.

Напротязі грудня — початку січня в області спостерігається аномально тепла погода.

Наявність зеленої кормової бази, відсутність снігового покриву сприяють активізації розмноження та розселення мишоподібних гризунів на посівах, високій їх плодючості.

На території області найбільш поширеними є миші: польова, домова, жовтогорла, лісова і звичайна та руда полівки.

За сприятливих умов гризуни дають 7-12 поколінь за рік, не впадають у сплячку, їх виводки нараховують по 5-9 мишенят на самку.

За добу гризуни з’їдають корму в 2-3 рази більше своєї ваги.

Моніторинг сільськогосподарських культур останніх днів показав високу чисельність жилих колоній гризунів на посівах: по 3-4 колоній на гектар і орних земель із заселенням 42-60% обстежених площ та 100% заселення неорних земель з чисельністю 4-9 максимально 11 колоній на гектар.

Вже видно плішини з пошкоджених рослин мишоподібними гризунами на заселених площах озимини та багаторічних трав.

Відсутність відлиг, льодової корки, стабільна температура та висока інтенсивність розмноження створюють значну загрозу пошкодження гризунами посівів на площах де їх чисельність перевищує ЕПШ — 3-5 жилих колоній на гектар та потребує захисних обробок родентицидами.

15/01/2020

  

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 21 листопада 2019 року.

В звітний період, в Рівненській області за даними обласного центру з гідрометеорології, продовжувала утримуватись тепла суха погода. Середньодобові температури повітря були в межах +6-10º, що на 4-8º вище за середні багаторічні показники. Дощів не спостерігалося, лише дуже густі тумани та мряка. Такі погодні умови були сприятливі для доброго розвитку і вегетації с/г культур: озимі зернові культури перебувають у фазі третій лист — кущіння, а озимий ріпак продовжує формувати розетку листя, стан рослин добрий.

Моніторинг посівів озимої пшениці показав подальше їх заселення мишоподібними гризунами, заселеність посівів склала 15% обстежених площ, чисельність жилих колоній не перевищує однієї з чисельністю 2-3 жилі нори в колонії.

На 38% обстежених площ озимого ріпаку триває розмноження мишовидних гризунів, за середньої їх чисельності 2-5 колоній на гектар, та чисельності жилих нір в колоніях — 3-7 екз.

Оптимальна вологість повітря стримує інтенсивність розвитку хвороб на озимині.

Кореневі гнилі проявилися на 27% обстеженої площі з ураженням 2-5% рослин.

Озимий ріпак на 20% площ має інфекцію - фомозу з ураженням 4-9% рослин, альтернаріозу - на 13% площ та пероноспорозу - на 19% площ, де охоплено 7-10% рослин в слабкому ступені.

{"id":"60","template":"Default"}

21/11/2019

 

Боротьба з Американським білим метеликом

Як ми цього не хотіли, як ту гусінь не травили,

Карантин не накладали, ядами не поливали

В Сарнах й караул кричали, в відра з стін їх обмітали

А вона вся волохата лізла без запрошень в хату.

 

На деревах листя з'їла, гілки павутинням звила

І там гнізда поробила. Коли вволю підживилась,

В лялечку перетворилась, і лишилась зимувати

Щоб весною розпочати в травні місяці літати.

 

Самка вся біленька, славна, яйця класти дуже вправна,

З нижнього боку листка до двох тисяч, і плодюча отака.

Гусінь та що відродилась, ще й росою не умилась

Починає все трощити, і все нищить за собою

Як орда татар в час бою.

 

Як мала, то ще й чорненька, дуже жвава, моторненька

Потім стала волохата, ненажерлива й пихата.

Щоб дерева захистити, й це свавілля припинити

В служби вихід є один - запровадить карантин

 

Методи розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб с/г рослин у 2019 році та прогноз з'явлення їх у 2020 році в Рівненській області.

 

На розкопки всі ходили, так копали,що аж впріли

бо хотіли точно знати, що ж там буде зимувати

 Сівозміну розкопали, жуків й гусінь позбирали

в банку з розчином поклали і у фітолаб послали.

 Там їх фахівець приймала, вид і стать їх визначала

й що за гусінь та плодюча підгризаюча чи листогризуча.

 В жуків членики шукала, й звідки в них ростуть ті ноги

бо ж вони членистоногі. У личинок оглядала

і животики і спинки щоб знайти тії щітинки.

 Колорадо рахувала, жирну масу визначала

щоби знати навесні чи подохнуть,а чи ні.

 Бурякові попелиці на калині в молодиці

яйця клали зимувати, а нам треба їх шукати,

рахувати й визначати їх зимуючий запас

в кінці жовтня кожен раз.

 Хрестоцвітні тії блішки, п'явиці і щитоніски

й ще багато фітофагів ми беремо до уваги

що зимує, де шукати, достеменно аби знати

їх чисельність, вид і стать аби вчасно написать

 Ми амброзію шукали, всі провулки оглядали

І вулиці й переїзди, і до новобудов під'їзди,

Всі узбіччя край дороги, заросились, збили ноги

Й ріп'яхами обчіплялись, від собак злих ледь відбились,

Але живі всі лишились.

Зразки рослин відібрали де опушені листочки,

Де корона на насінні, вони справжні чи відмінні?

І висновок склали один - це звичайнісінький полин.

 

Проведення твінінгу

 

Гості ще у нас були, твінінг з ними провели

Лекцій кілька прочитали і на поле виїжджали.

В дощ і вітер, і туман ледь знайшли той ріпаковий лан.

Розкопали пів квадрата, більш не встигли, утікати

Дощ рясний заставив нас. Совок тих, що харчувались

Й під корінням поховались ми знайшли. Порахували

Й припис на них написали - як їх знищить, в який час

Щоб не турбували нас.

Вірші склала Головний спеціаліст ДУ "Рівненської фітолабораторії"

 

Вітання з нагоди Дня працівника сільського господарства

 

В мене є таке вітання, нашій службі - процвітання,

Щастя у труді й любові, й щоби всі були здорові.

Рясного дощу і сонця, щоб садок цвів за віконцем,

В хаті мир був і достаток, і скажу вам наостаток-

Добра, щастя в кожну хату.

14/11/2019

 

На прохання ДКСУ Нацбанк подовжив перехідний період на IBAN до 12 січня 2020

У зв’язку зі  зверненням Державної казначейської служби України для забезпечення виконання бюджетних програм в повному обсязі, Національний банк ухвалив рішення про продовження до 12 січня 2020 року можливості заповнення пари реквізитів у документах на переказ коштів.

Тобто включно до 12 січня 2020 року банки прийматимуть до виконання документи на переказ коштів, у яких заповнено або пара реквізитів “Код банку” та “Рахунок”, або рахунок  за стандартом IBAN, а з 13 січня 2020 року – виключно рахунок за стандартом IBAN.

07/11/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 24 жовтня 2019 року.

Друга половина жовтня, за даними Рівненського центру з гідрометеорології, відзначається спекотною та сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 13-14º, що на 5-6º вище середніх багаторічних значень. Максимальні температури досягли 24-25º тепла у повітрі та 31-35º тепла на поверхні ґрунту.

Середня відносна вологість повітря за декаду становила 69-72%.

Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі сходи-третій лист в задовільному стані.

Озимий ріпак формує розетку листя, стан рослин добрий.

Спостерігається повільне розселення мишоподібних гризунів по незораній стерні зернових культур, посівах озимого ріпаку. На сходах озимих зернових культур гризуни не виявлені, рослини слабко пошкоджуються в денні години польовими клопами, польовими блішками та заселяються злаковою попелицею. Розвитку хвороб зернових культур на обстежених посівах не спостерігається. Продовжується ураження падалиці борошнистою росою, септоріозом, бурою іржою, плямистостями.

Рослини озимого ріпаку пошкоджуються гусеницями листогризучих совок та капустяної молі, по краю полів триває заселення попелицею та білокрилкою, спостерігається слабкий розвиток альтернаріозу та пероноспорозу на нижніх листках загущених посівів.

 24/10/2019

 

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 10 жовтня 2019 року.

За температурними показниками перша декада жовтня була на 2-3º нижчою від багаторічних. На початку декади середньодобові дані температури становили 13-17º, а на кінець — знизились до 2-3º.

Невеликі опади (42-57% декадної норми) випадали дуже нерівномірно, середня вологість повітря утримувалась в межах 71-78%. Підвищення вологості повітря та вологозабезпечення грунту сприяло посіву зернових культур та проростанню зерна, появі сходів.

Озимий ріпак перебуває у фазі розвиненої розетки у доброму стані.

Продовжується розмноження мишоподібних гризунів в місцях резервації і на багаторічних травах.

На посівах озимого ріпаку на кінець декади заселялося 12-19% обстежених площ з чисельністю 1-1,5 жилих колоній на гектар, на сходах зернових культур мишовидні гризуни не виявлені.

Посіви озимого ріпаку на початку декади в денні години ще пошкоджувались білокрилкою, несправжніми гусеницями пильщика та гусеницями підгризаючих совок на кінець декади зниження нічної температури до -2º практично припинило їх життєдіяльність.

Оптимальні температури та вологість повітря призвели до появи альтернаріозу та фомозу в посівах озимого ріпаку, якими охоплено 2-4% рослин.

На падалиці зернових культур запас інфекції борошнистої роси — 10-15% рослин, 6-10% бурої іржі, 3-5% септоріозу, що передує їх прояву на посівах озимини.

10/10/2019

Підвищення кваліфікації

З 16.09.2019 р. по 26.09.2019 р. при Навчально-науковому інституті заочної та післядипломної освіти Львівського національного аграрного університету проходили підвищення кваліфікації фахівці відділів визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу фітосанітарних лабораторій України 

Від ДУ “Рівненська лабораторія” прийняв участь в курсах і отримав свідоцтво про підвищення кваліфікації провідний фахівець відділу.

 

26/09/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 25 вересня 2019 року.

Звітний період в області, за даними Рівненського центру з гідрометеорології, відзначився контрасними змінами температурного фону, коли різниця середніх добових температур склала 12-13º. Показник середньодобової температури повітря за другу декаду відповідав багаторічним значенням.

Слабкі (3-5 мм) опади пройшли досить нерівномірно. Запаси продуктивної вологи в грунті на площах під посів озимини в південних районах є достатніми, в північних районах вони оцінюються як незадовільні, в центрі області критичні, що унеможливлює проростання насіння та стримує посів озимих зернових.

Низькі температурні показники останніх днів знизили активність заселення шкідниками падалиці зернових культур та посівів озимого ріпаку.

Озимий ріпак формує 11-1У пару листків на більшості площ, на ранніх посівах відмічається добре розвинута розетка. Чисельність білокрилки, попелиці та блішок значно зменшилась.

На падалиці озимих зернових триває слабкий розвиток борошнистої роси, плямистостей та бурої іржі. Кількість злакових мух, цикадок, блішок та польових клопів різко впала.

Триває активна життєдіяльність мишовидних гризунів на стерні та багаторічних травах. На посівах конюшини 3-4 року використання та неорних землях нараховується по 5-7 жилих колоній на гектар, зросла риюча здатність. Переселення гризунів на посіви зернових не спостерігається.

25/09/2019

     З 17 по 19 вересня 2019 року у м. Львові в рамках Проекту Twinning «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров'я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб» взяли участь фахівці ДУ “Рівненська фітолабораторя”. 

       Метою тренінгу було надання практичних знань та навиків фахівцям фітосанітарних лабораторій, щодо діагностики на виявлення карантинних організмів картоплі відповідно до Директив ЄС щодо контролю за картоплею, та оцінки можливостей впровадження в українських лабораторіях схем тестування для виявлення та ідентифікації:

- бактеріологічних збудників хвороб : Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus і Ralstonia solanacearum;

- гельмінтологічних організмів : Globodera rostochiensis, Globodera pallida, Ditylenchus dipsaci, Ditylenchus destructor

 

23/09/2019

З 17.09.2019 по 19.09.2019 року проведено обмін досвідом між спеціалістами відділів прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків за участю представників управлінь фітосанітарної безпеки головних управлінь Держпродспоживслужби Волинської, Івано-Франківської, Тернопільської областей.

Фахівцями відділу фітосанітарних процедур Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» було прочитано лекцію на тему: «Визначення зимуючого запасу грунтових шкідників, видового та вікового складу, фізіологічного стану» на базі ПСП «Хлібороб» Здолбунівського району та проведено практичні заняття».

 

23/09/2019

Рівненщину атакує гусінь, а все через нашестя американського білого метелика

В ДУ "Рівненській фітолабораторії" за участі телеканалу Рівне 1 було відзнято сюжет, щодо поширення та шкодочинності карантинного шкідника - Американського білого метелика.

https://www.youtube.com/watch?v=x17xWEzFS1w

11/09/2019

Фітосанітарний стан сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 10 вересня 2019 року.

 

В першій декаді вересня продовжувала утримуватись суха тепла погода. За даними Рівненського обласного центру з гідрометеорології середньодобові показники температури були на 4-5º вищими від багаторічних. Невеликі опади (1,3-2 мм) випали лише в окремих місцях. Вологість повітря утримувалась в межах 54-67%, вологозабезпечення грунту відповідало градаціям ”недостатнє-незадовільне”.

На кінець декади сума ефективних температур вище +10ºС досягла 1190º, що на 260º вище норми та на 145º менше минулорічних показників.

На посівах озимого ріпаку рослини знаходяться у фазах: сходи-утворення розетки. Розпочалася сівба озимого ячменю.

На стерні після