Інформуємо :

 

Договора на надання послуг згідно форм акредитації та інші бланки, доступні для скачування:

doc
Ф - 7.1-01 Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) продукції методами, згідно сфери акредитації (галузі атестації)..doc
doc
Ф - 7.1-02 Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) насіння та садивного матеріалу..doc
doc
Ф - 7.1-03 Договір на надання послуг випробовування проб (зразків) сільськогосподарських культур.doc
doc
Ф - 7.1-04 Договір на надання послуг по відбору зразків1.doc
doc
Ф - 7.1-17 Заявка на проведення відбору зразків.doc
doc
Ф - 7.1-07 Лист-повідомлення на проведення дослідження РЕДАГОВАНИЙ.doc

   

ЗАЯВКА НА ВИЗНАЧЕННЯ ПОСІВНИХ ЯКОСТЕЙ НАСІННЯ ТА/АБО ТОВАРНИХ ЯКОСТЕЙ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ, Заявка на визначення біохімічних і технологі-чних показників сільськогосподарських культур

docx
Ф - 7.1-08 Заявка на визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу .docx
docx
Ф - 7.1-09 Заявка на визначення біохімічних і технологі-чних показників сільськогосподарських культур .docx

 АНКЕТА ОПИТУВАННЯ ЗАМОВНИКА

doc
Анкета опитування замовників

 ЗАЯВКА НА ВИХІД У ВИХІДНИЙ ДЕНЬ

docx
Заява на вихід.docx

ЗАЯВА НА СКАСУВАННЯ ВИХОДУ

docx
Заява на скасування виходу.docx

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 23 травня 2024 року

            Друга декада травня характеризується сухою помірно теплою погодою. Середня декадна температура повітря склала 13,1°, що на 1,5° нижче за багаторічні показники.  Подобові температурні показники змінювались в межах 1° до 26°С. Спостерігається подальше накопичення ефективного тепла: сума ефективних температур вище +5° досягла 424°, що на 120°С вище за норму а вище +10°С - 180° та на 80° вище норми. В останній день декади локально пройшли грозові дощі інтенсивністю 1-2 мм, що відповідає 5-8% багаторічних значень. Протягом всієї декади  утримувалась  низька для області середня відносна вологість повітря 51%, в денні години мінімальна знижувалась до 24%. Запаси продуктивної вологи під зерновими культурами  оцінюються як «оптимальні» в шарі грунту -0-20 см. 21 травня в області пройшли дощі  дуже різної інтенсивності від 8 до 20 мм які покращили стан рослин.

         Озимі зернові досягли масової фази «колосіння» за висоти 57-89 см та густини стебел 393-879 на м. кв. Посіви продовжують слабо заселяти польові клопи, п’явиці, почалося відродження личинок з яєць та утворення колоній по 2-4 екз. личинок  злакової попелиці в прикраєвих смугах посівів. Розвиток хвороб проходить досить слабо, наростання ураженості рослин мало інтенсивне.

         Ярий ячмінь сформував нижній вузол соломини  висотою 12-20 см.

         Посіви озимого ріпаку формують насіння. Пошкодженість рослин насіннєвим прихованохоботником в межах 2-3 % з чисельністю 1 екз. на 19% обстежених площ, личинками капустяної галиці заселено 10-15% рослин та до 2 % стручків на 30% обстежених площ. За звітний період наростання ураженості хворобами незначне, альтернаріозом 7%, фомозом 4% рослин  на 21-26 % обстежених площ по І балу.

         Рослини кукурудзи утворили 3-5 листків за висоти 15-20 см, пошкодженість блішками в межах 3-8% рослин в слабкому ступені, личинками коваликів 0,5-2% рослин.

         Посіви сої знаходяться у фазі сходи – перший трійчастий листок за доброго стану рослин. В прикраєвих смугах 3-5% рослин  пошкоджено бульбочковими довгоносиками з чисельністю 0,1-0,2 екз. на м. кв. та заселенні 21% обстежених площ. Виявлено перші ознаки сім’ядольного фузаріозу.

         Соняшник формує ІІІ– ІV пару листків, виявлено пошкодженість 2% рослин  сірим буряковим довгоносиком на 14% обстежених площ, крилаті самки геліхризової попелиці почали заселяти прикраєві смуги.

         Рослини цукрових буряків у фазі 2-3 пари листків слабо пошкоджуються блішками та сірим довгоносиком від 3 до 7%, почалося заселення крилатих самок  бурякової листкової попелиці 1-2% рослин, утворення колоній не виявлено.

         На переважній більшості площ картоплі відмічається утворення столонів,  продовжується масове заселення імаго колорадського жука , їх яйцекладка а з 19 травня – відродження личинок та слабка їх шкодочинність. Заселеність жуками 38% кущів з чисельністю 2екз., яйцекладками до 35% з  чисельністю 2-3 кладки на рослину.

         Посіви гороху продовжують слабко пошкоджувати бульбочкові довгоносики та почалося заселення  горохової попелиці.

         Посадки капусти пошкоджують хрестоцвітні блішки, виявляється літ імаго капустяної молі та капустяного білана.

         Продовжується літ совок, а саме: оклична – 4 екз., гамма – 2 екз. капустяна - 1 екз. імаго за 7 днів на феромонну пастку.

23/05/2024

 

До Міжнародного дня здоров’я рослин, який щорічно відзначають 12 травня, фахівці Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» провели для учнів Рівненської гімназії № 14 просвітницький захід під гаслом “Захистимо рослини - збережемо життя”. Мета зустрічі - підвищення глобальної обізнаності про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.

Учням гімназії висвітлено відеосюжети про важливість здорових рослин в житті кожної людини, ознайомлено із колекційним матеріалом шкідників лабораторії, який дітки розглядали з особливим захватом. Фахівці лабораторії розповіли про їх вплив та шкодочинність у природі, провели із учнями інтерактивні ігри, презентували листівки, розмальовки та наліпки.

12/05/2024

 

Міжнародний день здоров’я рослин 

12 травня – Міжнародний день здоров’я рослин. Запровадили його у 2018 році, аби підвищити глобальну обізнаність про те, як захист здоров’я росли допомагає ліквідувати голод, зменшити бідність та стимулювати економічний розвиток. Більше фахівці Держпродспоживслужби розповіли нашим журналістам.

12/05/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур  

в області станом на 10 травня  2024 року

 

         Початок травня відзначився досить  теплою сухою погодою. Середньодобові температурні показники  утримувалися на рівні  15,1°, що на 2° вище багаторічних значень.  Максимальна температура повітря піднімалася до 26°, а мінімальна опускалася до + 1°,  місцями на поверхні грунту  тривали заморозки до -2°. За звітний період  випало 9,8 мм опадів, проте утримувалась низька відносна вологість повітря – 50%.  Сума ефективних  температур вище +5° складає 328° що на 120° вище за норму, +10° на 85° вище норми.

           Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі виходу в трубку в задовільному стані рослин. В посівах продовжується слабка шкодочинність клопів, п’явиць та розпочалася їх яйцекладка. В прикраєвих смугах розпочалося заселення озимої пшениці злаковою попелицею. За низької вологості повітря,  несприятливі умови   для поширення  інфекції хвороб  сільськогосподарських культур, наростання інфекції  незначне. Озима пшениця має поширення  борошнистої роси, піренофорозу та септоріозу на 2-6% рослин  по І балу, поодинокі плями на листках. На 2-6 % рослин ячменю на 50 %  обстежених площ виявлено  ознаки  гельмінтоспоріозу.

                   Озимий ріпак продовжує цвітіння, чисельність квіткоїдів та прихованохоботників після проведення обробок не висока 1-3 екз на рослину  якими заселено  до 10% рослин, триває літ та яйцекладка капустяної галиці на 100 помахів сачком викошується по 4 екз. імаго. Альтернаріоз, фомоз проявляється тільки на нижньому ярусі листя в слабкому ступені з ураженням 4-12% рослин по І балу.

          На горосі активізується шкодочинність бульбочкових довгоносиків, особливо в прикраєвих смугах де пошкоджується  до 12 % рослин в слабкому і середньому ступені та за чисельності 0,5-1 екз. жука на м. кв.

          Сходи соняшника пошкоджує  сірий буряковий довгоносик, чисельність складає 0,1екз. на м. кв., при пошкодженні 2 % рослин, на цукрових буряках шкідника виявлено з чисельністю 0,1 -0,2 екз на м. кв.  проводяться захисні обробки.

         Високі температурні показники  сприяли масовому виходу із грунту імаго колорадських жуків та їх розселенню.  Сходи картоплі лише появляються тому концентрація жуків відмічається  лише на таких рослинах та розсаді томатів у високій кількості 4 екз.  імаго на рослину,  почалася яйцекладка.

         Розсаду ранньої та пізньої капусти пошкоджують хрестоцвітні блішки.

10/05/2024

Міжнародний день здоров’я рослин

                                                                                                “Захистимо рослини - збережемо життя”????????????
Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних націй (ООН) оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин. Цього року спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин відзначає цей день під гаслом “Захистимо рослини - збережемо життя”. Щорічний захід проводиться з метою підвищення глобальної обізнаності громадян про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.
Зміна клімату, діяльність людини та торгівля змінюють екосистеми та завдають значної шкоди біорізноманіттю, створюючи нові ніші для процвітання шкідників та хвороб, сприяючи їхньому подальшому поширенню.
Тому основною метою діяльності ДУ «Рівненська фітолабораторія» є проведення фітосанітарної експертизи об’єктів регулювання та визначення видового складу регульованих та інших шкідливих організмів для недопущення їх потрапляння на територію України. 
 

09/05/2024

 

 Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 09 травня 2024 року  

         Надзвичайно високий температурний режим ранньовесняного періоду сприяє масовому розмноженню та поширенню сисних шкідників на сільськогосподарських культурах, плодових деревах та придорожних насадженнях.

         Зокрема на гілках калини, де зимує та розмножується з весни бурякова листкова попелиця, зараз налічується по 85-220 екз. личинок на погонний метр. Така велика кількість попелиці може призвести до масової її шкодочинності при переселені на основні рослини цукрових і кормових буряків, лободові бур’яни.

         На плодових деревах спостерігається інтенсивне розмноження та підвищена шкодочинність листкової  грушевої та яблуневої галиці, личинки яких висмоктують сік із листя. Внаслідок чого краї листкових пластинок згортаються вгору і утворюють щільні тугі трубочки, всередині яких находяться личинки. Пошкоджені частинки листка набувають жовтуватого або червонуватого відтінку. При сильному пошкодженні листки недорозвиваються, скручуються вздовж центральної жилки. В першу чергу пошкоджуються листя на кінцях пагонів молодих дерев. Шкодять переважно в плодових розплідниках і молодих садах.

         В останні роки в області з’являється велика кількість посадок горіха,  Україна  є одним із найбільших їх виробників та експортерів. Вважається, що горіхи  можна вирощувати як органічну культуру, тобто без застосування засобів захисту та добрив. Але реалії життя диктують свої умови. Цим деревам можуть наносити шкоду понад 100 видів щкідників. Одним із найпоширеніших із них є горіховий галовий або бородавчастий кліщ.

         Горіховий галовий кліщ пошкоджує лише насадження горіха. Живлячись на листі, кліщі викликають глибокі патологічні зміни. Найбільше потерпають молоді та середньовікові дерева і передчасно опадає листя, знижується продуктивність. Фахівці вважають, що горіховий галовий кліщ є носієм бактеріальних хвороб, зокрема бактеріальної плямистості горіха. Боротися з цим шкідником важко, адже в місцях пошкодження він утворює гали — великі округлі здуття,  листя знизу вкривається густою повстю. В цьому покритті кліщі добре захищені — навіть більшість акарицидних препаратів не мають вираженої системної дії. Оптимальні строки боротьби проти горіхового галового кліща — травень — початок червня. Це період міграції та розмноження кліщів у галах.

09/05/2024

 

АГРАРІЯМ НА ЗАМІТКУ

 

06/05/2024

 

      Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 18 квітня 2024 року  

                    Друга декада квітня відзначилася помірно теплою, переважно сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 11,1° з коливанням мінімуму до 1° та максимуму 23° та на 4,5° вище багаторічних значень. Сума ефективних температур вище +5° досягла 182  , що на 114° вище норми. Середня температура грунту на глибині 10 см. утримується на рівні 11-14° тепла, що в межах багаторічних значень. За звітний період випало 4 – 6 мм слабкого дощу, що відповідає 41-46% норми, середня відносна вологість утримувалась на рівні багаторічних значень 69-70%.

         Посіви озимих зернових зберігають фазу початок виходу в трубку  в доброму стані, ярий ячмінь у фазі сходи – ІІІ лист, рослини висотою 4 – 7 см. На посівах викошуються хлібні клопи, блішки, п’явиці які в допороговій чисельності наносять слабку шкодочинність зерновим. Оптимальна температура та вологість повітря сприяють перезараженню та поширенню септоріозу який виявлено на 26% обстежених площ з ураженням до 5 % рослин, борошнистої роси та плямистостей на 19% обстежених площ з ураженням 2-3% рослин озимини. В посівах ярого ячменю виявлено ознаки кореневих гнилей на 1 – 3% рослин.

         Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі масової бутонізації – початок цвітіння висотою 70 – 90 см. та доброго стану. Відмічається  масове заселення та підвищена чисельність на рослинах ріпакового квіткоїда 3 – 7 екз на рослину при 28% заселенні. Стеблові прихованохоботники пошкоджують 3 – 5 % рослин з чисельністю 1 – 2 екз личинок на 36% обстежених площ. На посівах відмічається імаго оленки волохатої та насіннєвого прихованохоботника. Виявлено зростання ураженості рослин до 6% альтернаріозом з охопленням 24% обстежених площ.

         Сходи гороху інтенсивно пошкоджують бульбочкові довгоносики 7% рослин та 2 – 3 екз на кв. м. при 40 % заселеності площ.

         Багаторічні трави продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані висотою 35 – 50 см. В посівах викошуються на 100 помахів ентомологічного сачка: бульбочкові довгоносики,  насіннєїди, стеблоїди, люцернові довгоносики в кількості 5 – 8 екз., бобові попелиці до 20  екз.

         На гілках калини триває розмноження бурякової листкової попелиці, де на метр погонний нараховується 12 – 15 екз. личинок.

 

 18/04/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

 станом на  12 квітня  2024 року  

                 Перша декада квітня відзначалася аномально теплою, практично літньою, погодою. Середня декадна температура повітря досягла 14,1°, що на 7,3° вище за багаторічну. Добові температурні показники  спостерігалися від 1° до 27° тепла. Сума ефективних температур вище +5° склала 102°, що на 70° вище норми. В першій п’ятиденці випало 12 мм дощу, що відповідає 86% декадної норми.  Середня декадна вологість повітря дорівнює 64%, на 10% нижче звичайного. В денні години останніх днів мінімальна вологість знижувалась до 27%. Температура  грунту на глибині 10 см утримувалась в межах 10-16°, на поверхні грунту 43°.

         Озима пшениця на переважній більшості  площі знаходиться у фазі кущіння – початок виходу в трубку висотою 20-25 см та доброго стану рослин. В денні години  спостерігається  заселення площ озимини  клопами, п’явицями, блішками. Дещо підвищена  вологість повітря в першій п’ятиденці за оптимальних температурних показників сприяла перезараженню рослин борошнистою росою, септоріозом. На сходах ярого ячменю відмічаються кореневі гнилі.

         На озимому ріпаку спостерігається  бутонізація за доброго стану рослин. Посіви заселяються стебловими прихованохоботниками, ріпаковими квіткоїдами, хрестоцвітними блішками та польовими клопами. Почалося поширення альтернаріозу та фомозу  на молоді листки.

         На багаторічних травах, в яких відмічається стеблування, викошуються стеблоїди, польові клопи та бобова попелиця.

 

12/04/2024

 

 

На базі ДУ “Рівненська фітолабораторія” відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області від 31.01.2024         №25-К «Про навчання працівників управління фітосанітарної безпеки» проведено навчання інспекторів згідно плану навчань на 2024 рік.

Фахівцями лабораторії прочитано ряд лекцій на теми:

 • Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій згідно ISO/IEC 17025:2019. Проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) та їх документального оформлення. Реєстрація зразків об’єктів регулювання та оформлення документів, кодування, вимоги до зразка згідно з Настанови з якості;
 • Характеристика, способи поширення, симптоми ураження, методи та строки обстеження на виявлення карантинних та некарантинних шкідників та хвороб культур закритого грунту. Карантинні та некарантинні шкідники плодових, цитрусових культур та винограду. Фітосанітарні заходи;
 • Карантинні та некарантинні фітогельмінти. Характеристика, способи поширення, виявлення, локалізація та ліквідація. Методика відбору грунтових зразків;
 • Карантинні та некарантинні вірусологічні та бактеріальні хвороби рослин. Способи їх поширення, методи та строки обстеження. Фітосанітарні заходи;
 • Карантинні та некарантинні грибкові хвороби рослин. Способи поширення, методи та строки обстеження, симптоми ураження. Фітосанітарні заходи;
 • Карантинні та некарантинні шкідники зернових, зернобобових, технічних культур та продуктів запасу. Характеристика, способи поширення, виявлення, локалізація та ліквідація. Фітосанітарні заходи;
 • Карантинні та некарантинні шкідники пасльонових культур. Характеристика, способи поширення, виявлення, локалізація та ліквідація. Фітосанітарні заходи;
 • Карантинні та некарантинні бур’яни. Способи поширення, методи та строки обстеження. локалізація та ліквідація вогнищ карантинних бур’янів. Фітосанітарні заходи;
 • Карантинні та некарантинні шкідники лісових насаджень, деревини та виробів з неї, їх коротка характеристика. Тонкощі методів, періоди обстеження лісових насаджень на виявлення регульованих шкідливих організмів.

Навчання відбулося у онлайн форматі з презентаційними матеріалами.

 

10/04/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 4 квітня 2024 року  

                 Звітний період в області характеризувався аномальною погодою  з стрімким наростанням тепла  в кінці березня – на початку квітня та з різким зниженням температурних показників з третього квітня. Середньодобова температура утримувалась  на рівні 14-20° тепла, а в ночі  3 квітня  знизилася до 2°.  Максимальні температурні показники наближались до 27°, що характерно до липневих. Опади носили нерівномірний розподіл  по території області,  сума їх не перевищувала 110-125 %  багаторічних показників, а запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту  оцінюються як «надмірні».  Протягом всього періоду  спостерігався вітер  силою 10-15 м/с., а в останні два дні  пориви до 20 м/с.

         Озимина знаходиться у фазі кущіння, відмічено початок виходу в трубку  висотою 14-20 см Та доброго стану рослин.  В теплі дні в посівах  спостерігалась заселеність  та шкодочинність  хлібних блішок  та польових клопів,  виявлено появу  перших жуків  п’явиць.  На 100 помахів сачка  викошується по 3-4 екз. жуків блішок і клопів  та 1-2 екз. п’явиць.   Продовжується інфекція борошнистої роси, септоріозу  та плямистостей, виявлено початок перезараження  ними листя  нижнього ярусу.

         Озимий ріпак знаходиться у фазі  розетки – початку гілкування  за доброго стану рослин.  В денні теплі години  на рослинах викошуються  по 1-3 екз. ріпакових стеблових прихованохоботників, відмічено вихід із місць зимівлі ріпакового квіткоїда.

         Господарства вибірково проводять захисні обробки, а також підготовку полів та посів  ярих культур.

         На калині спостерігається зростання інтенсивності розмноження листкової  бурякової попелиці до 14-17 екз. на п. м  гілок, з 2 квітня відмічено початок льоту імаго біланів та кропив’янки.

 04/04/2024

 

 

27 березня 2024 року в Державній установі  «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» відбулась зустріч із заступником голови ОДА Олександром КОХАНОМ,  начальником головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Володимиром ЛАЗАРЧУКОМ, директором департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА Надією ПЕРЕХОДЬКО. 

Заступник голови ОДА поспілкувався із фахівцями лабораторії про основні напрямки роботи які проводяться в установі,  було звернуто  увагу  на лабораторне обладнання, колекційний матеріал, а також карантинні організми які виявлялись в області впродовж останніх років.                                 Директором лабораторії озвучено перспективи розвитку ДУ «Рівненська фітолабораторія» на 2024 рік, а саме:

 • Завершення проведення ремонту та обладнання кабінетів з дотриманням вимог правил безпеки при роботі з біологічними матеріалами (проведення досліджень методом ПЛР в реальному часі).
 • Підготовка документації до акредитаціії лабораторії відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 із подальшими розширенням сфери акредитації в частині:
 • проведення досліджень методом полімерно-ланцюгової реакції (ПЛР) у реальному часі;
 • проведення аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки;
 • Сертифікація насіння відповідно до ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019.

28/03/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 28 березня 2024 року

                 В третій декаді березня утримувалась відносно тепла, переважно суха погода. Середньодекадна температура повітря  досягла 5,3°, що на 2° вище за  багаторічну та дещо (1,5°) нижче минулорічних показників. Протягом доби спостерігались коливання максимальної температури від +13° до -2° в нічні години. Опади випадали у вигляді незначних дощів сумою 2-3 мм, або 20-30% декадної норми. Відносна вологість повітря залишається високою 81-83%.  Температура ґрунту на глибині 10 см утримується в межах 5-7°, що стимулює процес активізації ґрунтових шкідників та їх переміщення у верхні шари.  Поверхня ґрунту в денні години  нагрівалася до 26° тепла.

         Такий погодний стан сприяв виходу із місць зимівлі шкідників, за період зимівлі відмічено загибель від 14 до 30% чисельності їх зимуючого запасу. Моніторингом посівів виявлено наявний запас інфекції борошнистої роси та септоріозу на 13-50% обстежених площ (1,6 тис. га) озимої пшениці з ураженням рослин 3-5% відповідно, у 4% рослин присутні кореневі гнилі на 6% обстежених площ пшениці, фомозу та альтернаріозу на 5-18 % площ озимого ріпаку (2,2 тис. га)  з ураженням  4-6% рослин. В посівах озимого ячменю(0,2 тис. га) на молодому листі присутня інфекція бурої іржі на 31% обстежених площ з ураженням 2-3% рослин.

         В теплу сонячну погоду на озимій пшениці викошуються цикади, клопи, хлібні блішки, злакові мухи з чисельністю 1-3 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка. На озимому ріпаку викошуються стеблові прихованохоботники з чисельністю 3 екз. на 100 п. с., на жовті пастки при температурі +10° виловлювалося 1-3 екз. за добу. В окремих господарствах почали проводити інсектицидні обробки.

         Протягом всього зимового періоду на площах озимини нараховувалося по  1-2 жилі колонії мишоподібних гризунів на гектар та 19-50% заселення таких площ. Внаслідок затоплення та замерзання талих вод, різкого подобового перепаду температурних показників відмічено дещо нижчий показних загибелі гризунів проти минулого року в межах 17-25%. Зразу заселеність мишоподібними гризунами на озимих культурах в межах 16-30% обстежених (1,7 тис. га) площ з чисельністю 1-2 жилі колонії в яких по 2-4 жилі нори на гектар, продовжується 100% заселення багаторічних трав з чисельністю 4 жилі колонії на гектар.

 

 28/03/2024

 

 

         З метою надання методичної допомоги та забезпечення належного виконання завдань і функцій у сфері управління державним майном, Управлінням економічної діяльності Держпродспоживслужби 27 березня 2024 року була проведена онлайн-нарада на платформі Microsoft Teams щодо роботи в Автоматизованій системі “Юридичні особи” начальником відділу управління об’єктами державної власності Управління економічної діяльності Оленою ПІЛАЄВОЮ та з питань функціонування систем енергетичного менеджменту провідним інспектором відділу управління об’єктами державної власності Ігорем ПОЛОЦЬКИМ.

          В роботі наради прийняли участь заступник директора ДУ “Рівненська фітолабораторія” Олександр Мартинюк та головний бухгалтер Ольга ГРАНЮК.

         Ведучі професійно в доступній формі на конкретних прикладах розповіли про останні нововведення в законодавстві та зміни в подачі звітів.

28/03/2024

 

ВНУТРІШНЄ НАВЧАННЯ ФАХІВЦІВ ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

             Згідно річного плану навчань 26.03 та 27.03.2024 року проведено внутрішнє навчання для фахівців відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу та аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки в частині проведення аналізувань сільськогосподарських культур та та визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу.

             Під час проведення навчання, основна увага  була приділена нормативній документації та основним вимогам до сільськогосподарських культур та насіння.

             По завершенню навчання фахівці відділів показали практичні вміння і навики проведення аналізу щодо визначення посівних якостей насіння, біохімічних та технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.

 

27/03/2024

 

 Разом до спільної Перемоги!

         Реалії сьогодення змушують нас думати про краще майбутнє. Аби це краще майбутнє настало треба абсолютно всім, так чи інакше, долучатись до допомоги та підтримки Збройних Сил України.

         Персонал ДУ «Рівненська фітолабораторія» по можливості старається підтримувати наших відважних Героїв. Так, нещодавно фахівці долучилися до плетіння сіток для воїнів ЗСУ.

Час складний в нашій країні

Йде війна. В кожній родині

Є захисники Герої, славні воїни відважні,

Що боронять нас від лиха,

Щоб було в домівках тихо.

Всі ми знаємо одне,

Що війна у нас іде.

Більш двох років ми страждаєм

Україну захищаєм,

Надоїли нам тривоги

Хочемо всі Перемоги,

А тому повинні знати

ЗСУ допомагати.

Ми безмежно Вам бажаєм

Хай Господь Вас захищає

Від ворожих куль й снарядів

Підлих снайперів й шахедів.

Всі чекаєм Перемоги.

Люд стомився від тривоги

За життя своє й родини,

За майбутнє Батьківщини.

Вірим в нашу Перемогу! Слава Збройним Силам України!

 

 

 25/03/2024

 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 21 березня 2024 року

         В області продовжує утримуватись  відносно тепла і сира погода.  Середньодобова температура другої декади березня утримувалась в межах 3° тепла, що на 1,5-2°  вище за багаторічні значення. Подобові температурні коливання  були значними від 2° морозу  до 13° тепла. За декаду випало 21 мм опадів  що складає 163% до норми, переважно у вигляді дощу, часом снігу.  Відносна вологість повітря залишається високою 84-97 %. Запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту оцінюються як надмірні та достатні. Такий стан погоди стримував проведення ранньовесняних польових робіт та розвиток шкідників, проте аграрії області вибірково проводять  посів  ярих культур пшениці та ячменю. З 16 березня в окремих вогнищах спостерігався  слабкий вихід із місць зимівлі  польових клопів та блішок, на гілках калини з’явилися перші личинки бурякової листкової попелиці.         Агрометеорологічні умови декади оцінюються як задовільні для росту та розвитку сільськогосподарських культур, оскільки дещо сповільнили темпи розвитку рослин, проте не завдали їм пошкоджень.

         Проведеним моніторингом посівів озимих культур (1,3 тис. га) виявлено заселеність озимих зернових на рівні 19 % з середньою чисельністю 1 жила колонія на гектар, озимиго ріпаку на рівні 40% з середньою чисельністю 2 жилі колоній на гектар та 100% заселення неорних земель (0,2 тис. га ) в кількості 4 жилі колонії на гектар. Попередньо відмічено загибель мишоподібних гризунів на таких площах 23%.

         В посівах озимої пшениці відмічається зимуючий запас інфекцій хвороб таких як септоріоз, борошниста роса, бура іржа до 5% рослин, на озимому ріпаку виявляється альтернаріоз, та бактеріоз коренів на 3% рослин.

 21/03/2024

 

 

 

ДУ ‘‘Рівненська фітолабораторія’’ співпрацює з вищими навчальними закладами області, зокрема  була укладена генеральна угода про співпрацю від 12.10.2022 року №02/12.10/22-27 з Національним університетом водного господарства та природокористування.

20.03.2024 року до нас завітали студенти 1-2 курсів кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства ім. С.Т. Вознюка, які були ознайомлені з основними напрямками роботи лабораторії.

Фахівці лабораторії звернули увагу на необхідність проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) та важливість контролю за поширенням регульованих шкідливих організмів. Студенти оглянули колекційний матеріал лабораторії та спробували себе в ролі юних фахівців. Також вони мали можливість ознайомитись з перспективою розвитку ПЛР-лабораторії, оснащеної сучасним обладнанням.

Студенти отримали наочні матеріали, розроблені фахівцями лабораторії у вигляді брошур, блокнотів та календарів.

Ми раді поділитися досвідом та надіємося на подальшу продуктивну співпрацю.

20/03/2024

 

         ДУ  «Рівненська  фітолабораторія» акредитована на відповідність вимогам національного стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій», гармонізованого з відповідними міжнародними та європейськими стандартами.

         Відповідно до сфери акредитації від 06 листопада 2023 року Лабораторія уповноважена на відбір зразків об’єктів регулювання для проведення фітосанітарної експертизи та зразків сільськогосподарських культур і продуктів їх переробки для визначення біохімічних і технологічних показників відповідно до ДСТУ 3355-96 «Продукція сільськогосподарська рослинна. Методи відбору проб у процесі карантинного огляду та експертизи» та на відбір проб насіння для визначення посівних якостей насіння відповідно до ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості».

         Для чіткого виконання функцій та завдань Лабораторія повинна мати кваліфікований персонал. Відповідно до річного плану навчання фахівців, з метою забезпечення якісного проведення випробувань працівники проходять підвищення кваліфікації, стажування, твінінги, тренінги, внутрішні навчання.

         У зв’язку з чим головний фахівець відділу фітосанітарних процедур Ляшкевич П.М. з 04 по 13 березня 2024 року пройшов онлайн - навчання на базі Львівського національного університету природокористування на тему: “Відбір проб сільськогосподарської рослинницької продукції в процесі карантинного огляду та експертизи”. Під час навчального процесу було звернуто  увагу на порядок, методику відбору зразків, особливості оформлення документів.

         По завершенню навчання фахівець отримав Свідоцтво про підвищення кваліфікації за темою «Відбір проб сільськогосподарської рослинницької продукції в процесі карантинного огляду та експертизи».

        

14/03/2024

 

НАВЧАННЯ

         13 березня 2024 року в онлайн-форматі відбувся вебінар  на тему: «Організація роботи з декларування».  Навчання пройшов антикорупційний уповноважений ДУ «Рівненська фітолабораторія»  Олександр МАРТИНЮК.

Ведуча Ірина ТИМЧЕНКО та інші доповідачі в доступній формі, професійно розповіли про особливості подання декларацій за 2023 рік. На конкретних прикладах пояснили про останні нововведення та зміни при подачі декларацій. Наголосили підвищенні  відповідальності роботи  антикорупційних уповноважених.

 

 13/03/2024

 

Озимина за теплої погоди зими

         Погодні умови, що склалися протягом осені та більшої частини зими, не спостерігалися протягом останніх 100 – 130 років. В період підготовки грунту та сівби озимини були посушливими та спекотними, що спричинило значну втрату вологи з грунту і формування ущільненого сухого орного шару, особливо на глинистих грунтах, що унеможливило якісну підготовку грунту до сівби.

         Середньодобова температура повітря у вересні становила 17,8ᴼС, що перевищило кліматичну норму на 30%, у жовтні відповідно на 35,6%. Дефіцит опадів у вересні становив 44,7мм, у першій декаді жовтня – 11,3мм. Початок опадів спостерігався з 12 жовтня, за другу та третю декади місяця випало 76,6мм опадів, що вище кліматичної норми на 48,7мм.

         Листопад характеризувався відносно теплою погодою з достатньою кількістю опадів. Середньодобова температура за місяць становила 3,1ᴼС, що вище кліматичної норми на 0,4ᴼС. Опадів випало 50,0мм, що вище кліматичної норми на 39%.

         За багаторічними даними озимі восени припиняють вегетацію при переході середньодобових температур через 3 – 4ᴼС, а відновлюють її навесні при температурах 3 – 5ᴼС.

         Середньодобові температури грудня – січня в більшості регіонів вирощування озимих культур не опускалися нижче +5ᴼС.

         Припинення активної вегетації рослин відмічалося з 17 листопада, що на рівні багаторічних показників. В третій декаді листопада спостерігалося пониження середньодобової температури повітря до -5ᴼС, що супроводжувалось снігопадами. В цей період сформувався сніговий покрив    10 – 15см, що сприяло незначному промерзанню грунту (3 – 7см).

         Лютий був теплим та з достатньою кількістю опадів, що переважала кліматичну норму в 1 – 3 рази.

         Стабільний перехід середньодобової температури через  +5ᴼС відмічався з 11 лютого, що свідчить про надраннє відновлення активної вегетації рослин порівняно із середніми багаторічними датами.

         За зимовий період найнижча середньодобова температура повітря             (- 15,4ᴼС) спостерігалась 9 січня, на глибині залягання вузла кущення озимини температура грунту понижувалась до -3,5ᴼС (10 січня). Тобто, критичних умов щодо перезимівлі рослин озимини в зимовий період не відмічалося.

Озимі зернові культури

         Моніторинг посівів озимих зернових культур показав, що вони знаходяться в доброму та задовільному стані. Рослини озимих зернових культур за оптимальних строків сівби (25 вересня – 5 жовтня) знаходяться у фазі кущення. За сівби в умовах нестабільного зволоження спостерігалася нерівномірність сходів, тому на даний час відмічається наявність різновікових рослин.

         Оскільки, у зв’язку з посушливою погодою в період оптимальних термінів сівби, більше половини площ озимини в Рівненській області були посіяні в першій та другій декадах жовтня, рослини на таких посівах знаходяться у фазі сходів та на початку кущення, досягнули висоти 7 – 9см та подекуди утворили по одному бічному пагону. На більш пізніх посівах відмічається початок сходів. Розвиток рослин, залежно від строків сівби, відповідає середнім багаторічним показникам.

         Умов для загибелі рослин впродовж зимового періоду не спостерігалося. Відрощування монолітів відібраних 25 січня показало добру перезимівлю рослин озимої пшениці на рівні 94 – 98%. Візуальний огляд засвідчив, що рослини перебувають в тургорі, без пошкоджень точки росту та вузлів кущіння.

         Восени минулого року на посівах озимих зернових та ріпаку 13% обстежених площ, було заселено мишоподібними гризунами, чисельність гризунів становила 1,1 колонії на гектар, а в прикрайових смугах дещо більша. Підвищена чисельність відмічалася на багаторічних травах 76% обстежених площ, де становила 3,7, максимально 8 колоній на гектар, що місцями перевищувала економічний поріг шкодочинності, який становить 3 – 5 жилих колоній на гектар.

         Погодні умови зимового періоду: різке коливання температур, опади у вигляді снігу та дощу, періодичне замерзання вологи в норах впродовж всього періоду зумовило зниження чисельності гризунів, зменшило їх активність по відтворенню потомства, привело до того, що протягом зимового періоду відмічалася майже стабільна чисельність гризунів з незначним збільшенням заселеності нових площ. Мишоподібні гризуни які збережуть свою чисельність навесні загрожуватимуть посівам зернових культур, ріпаку, багаторічним травам.

         Висока відносна вологість повітря та оптимальні температури сприяли накопиченню інфекції борошнистої роси, септоріозу та кореневих гнилей з осені, що може призвести до ослаблення рослин, зниження їх стійкості щодо фітопатогенів.

Озимий ріпак

         Обстеження стану посівів ріпаку озимого свідчить, що вони знаходяться у доброму та задовільному стані. На посівах ранніх строків сівби (1 – 15 серпня) та оптимальних строків (15 – 25 серпня) сформовано добре розвинені рослини, які мають розетку з 7 до 12 листків, діаметр кореневої шийки 0,7 – 1,2см; за сівби 25 – 30 серпня 6 – 8 листків, діаметр кореневої шийки 0,7 – 0,9см. За пізніх строків сівби (1 – 10 вересня) рослини ріпаку менше розвинені – сформували розетку з 4 – 6 листків, діаметр кореневої шийки 0,5 – 0,6см.

         Відбір монолітів та візуальний огляд рослин ріпаку озимого за даними в Інститут сільського господарства Західного Полісся НААН показав, що вони перебувають у задовільному стані та є життєздатними, коріння при розрізі має білий колір та добре тримається в грунті. Спостерігається відмирання листків нижніх ярусів, тоді як верхні листки і точка росту живі та мають зелений колір. За результатами відрощування проб загибелі рослин немає, всі рослини мають добру життєздатність, приріст меристеми коріння становить 1,9 – 2,5см.

         Несприятливих факторів у зимовий період, які могли б викликати загибель рослин, не спостерігалось, як для оптимальних так і пізніх строків сівби.

         На посівах присутнє засмічення зимуючими бур’янами: грицики звичайні, зірочник середній, ромашка не пахуча, фіалка триколірна, що викликає необхідність ранньовесняного внесення гербіцидів. Моніторингом полів озимого ріпаку виявлено також значний минулорічний запас інфекції альтернаріозу, пероноспорозу та фомозу, що за сприятливих погодніх умов призведе до масового їх прояву.

         Зважаючи на таку ситуацію, сільськогосподарським підприємствам слід своєчасно визначитись зі станом рослин окремо по кожному полю та спрогнозувати почерговість обробки фунгіцидами та гербіцидами.

12/03/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

 станом на  29 лютого  2024 року  

                 В останню декаду зими продовжувала утримуватись досить тепла погода. Середня декадна температура повітря досягла 7,2°, що на 8-9° вище за багаторічні показники. Температурні показники всієї декади були на рівні плюсових значень, від +1° до +13°. Протягом декади випало 3-5 мм дощу або 28-45% норми.  Середня відносна вологість повітря залишається високою 75-81%. Значна амплітуда коливання температур, вихід рослин із зимового спокою , чергове їх загартовування та агрометеорологічні умови лютого оцінюються як задовільні  для перезимівлі озимих культур.

         Погодні умови зимового періоду: різке коливання температур протягом доби, опади у вигляді снігу та дощу, періодичне замерзання вологи в норах зумовило зниження чисельності мишоподібних гризунів, зменшило їх активність по відтворенню потомства та привело на початок весни до стабільної їх низької чисельності. На посівах озимої пшениці 1,3 тис. га обстежених площ виявлено заселеність 31%, з чисельністю 1-2 жилі колонії на га. Озимий ріпак при обстеженні 0,8 тис. га має заселеність  50% площ з чисельністю 2 жилі колонії на га. На всій обстеженій площі 0,4 тис. га багаторічних трав чисельність мишоподібних гризунів складає 3-4 жилі колонії.

         При здійсненні моніторингу на рослинах озимих культур відмічено наявний  зимуючий запас інфекції хвороб, а саме: на озимій пшениці борошнистої роси , септоріозу 30-50%  площ відповідно, з ураженням 2-4 % рослин. На озимому ріпаку наявний бактеріоз коренів, альтернаріоз 22-45% площ з ураженням 1-4% рослин відповідно. З підвищенням температурних показників та достатнього запасу продуктивної вологи в грунті, проходитиме перезараження хвороб на новий ярус листя.

         Господарствами проводиться підживлення культур та перші агротехнічні заходи. При обстеженні 40 т. зерна продовольчої озимої пшениці комірних шкідників не виявлено.

 

 

 

Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія»

за 2023 рік та перспективи розвитку на 2024 рік

   

      На базі Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» 20 лютого 2024 року проведено нараду «Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» за 2023 рік та перспективи розвитку на 2024 рік». Директором лабораторії Вікторчук Русланою Вікторівною детально проаналізовано результати проведеної роботи за минулий рік. Разом з тим, зауважено, що пріоритетними напрямками роботи лабораторії, в першу чергу, було виконання обсягу робіт відповідно затвердженого Плану роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» у 2023 році.

      Важливим етапом в діяльності установи у 2023 році стало проведення повторної оцінки (акредитації) випробувальної лабораторії на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019. Сферу акредитації ДУ «Рівненська фітолабораторія» розширено в частині проведення відбору зразків для проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) згідно ДСТУ 3355-96 (Продукція сільськогосподарська рослинна. Методи відбору проб у процесі карантинного огляду та експертизи) та ДСТУ 4138:2002 (Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості); проведення аналізу біохімічних і технологічних показників якості сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки. Лабораторія отримала Атестат про акредитацію від 6 листопада 2023 року № 201181.

      На нараді ДУ «Рівненська фітолабораторія» були визначені основні перспективи розвитку на 2024 рік, серед яких вагоме місце займає підготовка відповідної документації до проведення акредитації та розширення сфери діяльності в частині проведення досліджень методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) у реальному часі; в частині сертифікації насіння відповідно до ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019.

      Директором ДУ «Рівненська фітолабораторія» Вікторчук Р.В. було озвучене та обговорене рішення виїзної колегії Держпродспоживслужби від 26 січня 2024 року та взято під особистий контроль виконання наказу Держпродспоживслужби від 20.02.2024 №91 «Уведення в дію рішення колегії Держпродспоживслужби від 26 січня 2024 року».

 

22/02/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

 станом на  15 лютого  2024 року  

        

         В звітний період зберігався високий температурний режим та велика кількість опадів.  Середня температура повітря  була на 6-8° вище норми і складала 7° тепла. Температурні коливання  спостерігалися в межах 2° морозу та 14,4° тепла.

         За звітний час в області  випало 4,1 декадні норми  опадів, переважно у вигляді дощу. 9 лютого повсюди випав сніг  висотою 5-10 см який зійшов на протязі доби, грунт повсюди талий. Відносна вологість повітря висока, складає 88% - 92%.

         Аналізом рослин озимої пшениці з відібраних монолітів виявлено наявність  збудників септоріозу, кореневих гнилей,  борошнистої роси, що служитиме інфекцією на протязі вегетаційного періоду.  За період зимівлі відмічено  загибель  2-4% рослин озимого жита в наслідок вимерзання  та відсутності загибелі рослин озимої пшениці. Стан посівів озимини  в області оцінюється  як добрий, небезпечних умов та явищ не спостерігалося.

         При пророщуванні насіння ячменю в партії 25 т. виявлено ураженість  1% проростків фузаріозом та 8% гельмінтоспоріозом,  наявності комірних шкідників не виявлено.  Продовольче зерно має 9% заселення комірними кліщами по І ступеню з партії 120 т.

         Моніторингом озимих культур на площі 242га , виявлено заселення мишоподібними гризунами 19% обстежених площ з чисельністю 2 жилі колонії  в яких по 2-4 жилі нори,  та 100% заселення багаторічних трав 160 га  з чисельністю 4 колонії в яких по 4-8 жилих нір.  Велика кількість опадів за звітний період стримували розвиток  та розселення  мишоподібних гризунів по стаціях.

 

15/02/2024

 

Амброзія полинолиста  дуже поширений бур’ян  у всіх  регіонах України. Засмічує  як посіви сільськогосподарських культур, також  і сади, городи, пасовища.

    Бур’ян має потужне і пряме стебло,  яке досягає  2,5 метри  у висоту. Корінь стрижневий, розгалужений та проникає  майже  на 4 метри  в глибину. Верхні листки амброзії голі і темно-зеленого кольору, нижні- сіро-зелені, опушені. Квітки – дрібні, жовтого кольору, зібрані в колосовидні суцвіття. За зовнішнім виглядом рослина дуже схожа на полин, тому  має таку назву. Сходи амброзії полинолистої  з’являються  в кінці березня і можуть проростати до травня включно. Цвіте з другої половини липня до жовтня.

    Плодоношення рослини починається в період з вересня по листопад. Амброзія  невибаглива до погодних умов, і для вдалого проростання бур’яну досить, щоб ґрунт прогрівся до 6 градусів тепла. Одна рослина амброзії здатна давати близько 45 тис. насінин за один сезон! Саме насіння відрізняється своєю життєздатністю, воно може зберігати схожість в грунті до 40 років.

    Амброзія здатна розвивати дуже хорошу вегетативну масу та затіняє  культурні рослини, тому в більшості випадків є серйозним конкурентом  для них. Також завдяки добре розвиненій кореневій системі, амброзія  висушує і виснажує грунт, позбавляє  поживних речовин і вологи сільськогосподарські культури а також  є небезпечною  для людини і довкілля, а крім того,  її поява у посівах сільгоспкультур здатна суттєво знизити урожайність.  Бур'ян  на даний час є карантинним,  але він настільки поширений на території України, що простіше назвати місця, де він не росте, а ніж ті, де амброзія впевнено розповсюджується. В  Рівненській області запроваджено карантинний стан  на площі 159,603га.

    Амброзія становить значну конкуренцію культурним рослинам за вологу та елементи живлення: На формування 1 кг сухої речовини цей бур’ян витрачає майже тонну води, а також близько 16 кг азоту та 1,5 кг фосфору. Окрім виснаження ґрунту амброзія також значно пригнічує культурні рослини, оскільки має велику вегетативну масу та розвинену кореневу систему.

   Якщо господарство  отримало  хороший урожай зерна,  з його продажем через амброзію виникнуть складнощі. Коли  продукція йде на експорт багато країн вимагають повної відсутності насіння амброзії в продукті. Досягти цього буває складно, адже у багатьох господарствах кількість насіння амброзії доходить до 50шт. на кілограм зерна, при цьому очистку провести складно: одноразове просіювання неефективне, а багаторазове просіювання пошкоджує вже саме зерно.

    При проведенні  гербологічного аналізу зразків зерна спеціалістами ДУ «Рівненська фітолабораторія» в 2023 році було виявлено  242 випадки  наявності  насіння амброзії в продукції . Це на  194  випадки виявлення  більше в порівнянні з минулим роком. Найбільш  засміченими були зерно кукурудзи, сої органічної, льону, менш засміченими  проса, сорго, ріпаку.

 

15/02/2024

 

Онлайн-нарада

           8 лютого 2024 року відбулась спільна онлайн-нарада відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпроспоживслужби в Рівненській області, відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу ДУ «Рівненська фітолабораторія» з суб’єктами насінництва та розсадництва в Рівненській області щодо дотримання вимог законодавства у сферах охорони прав на сорти рослин  та насіння і садивного матеріалу в Україні.

         На нараді були обговорені такі питання:

 • постанова Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 №53 «Про затвердження Порядку проведення перевірки документів та інформації, зазначеної у документах, що супроводжують вантаж із насінням і садивним матеріалом, дослідними та офіційними зразками насіння і садивного матеріалу, державним фітосанітарним інспектором під час здійснення фітосанітарного контролю та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України;
 • дотримання законодавства у сфері  насінництва та розсадництва та охорони прав на сорти рослин.  Подача документів для внесення в  Державний Реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва в 2024 році;
 • порядок та строки узгодження розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур з дотриманням просторової ізоляції. Вимоги законодавства щодо обігу насіння та садивного матеріалу в Україні;
 • законодавче регулювання використання ГМО у відкритих системах;
 • основні напрямки діяльності ДУ «Рівненська фітолабораторія» та порядок перевірки насіння та садивного матеріалу у відділі визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу.

Суб’єкти насінництва та розсадництва в Рівненській області отримали актуальну інформацію щодо останніх змін у законодавстві у сфері  насінництва,  розсадництва та охорони прав на сорти рослин.

08/02/2024

 

Проведення аналізувань якісних показників зерна

та продуктів їх переробки

         З метою проведення аналізувань якісних показників зерна та продуктів їх переробки у 2023 році змінено структуру ДУ «Рівненська фітолабораторія», створено новий відділ – відділ аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.

         Для функціонування даного відділу придбано сучасне обладнання та Національним агентством з акредитації України проведено акредитацію на визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки відповідно до Атестата про акредитацію від 06.11.2023 за №201181.

         Відділ аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки уповноважений на проведення аналізувань зернових/зернобобових та олійних культур за наступними показниками:

 • вологість – вартість 159,91грн;
 • натура – 74,16 грн;
 • число падіння – 223,95 грн;
 • склоподібність – 90,72 грн;
 • кількість та якість клейковини – 185,50 грн;
 • зернова, сміттєва домішки у зернових культурах – 123,91 грн;
 • олійна, сміттєва домішки в олійних культурах – 123,91 грн.

     Для визначення якісних показників сільськогосподарських культур потрібно надати до лабораторії зразок зерна (не менше 2 кг для зернових і зернобобових та не менше 1 кг для дрібнонасіннєвих олійних культур).

     Розмір плати за надання послуг здійснюється відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.02.2013 №96 «Про затвердження розмірів плати за послуги з питань ветеринарної медицини, захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, які надаються органами та установами, що входять до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби» (із змінами).

     По проведенню аналізувань ДУ «Рівненська фітолабораторія» замовнику видається Протокол визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.

         Звертатись за адресою: м. Рівне, вул. Малорівненська, 91Б або                  м. Здолбунів, вул. Словацького, 58, тел.0975481968.

06/02/2024

Ранньовесняний захист саду.

        

         Перші сонячні промені почали прогрівати землю, розтанув сніг і всі почали думати, що можна робити в саду.

         Після танення снігу починають прибирання минулорічного листя, поламаних гілок та сухої трави. Такі роботи дозволяють не тільки видалити всі старі рослинні залишки, а ще й знищують зимуючі фази шкідників і хвороб.

         В лютому, коли ще не почався сокорух, проводять обрізку дерев та кущів. Проводиться не тільки санітарна обрізкадля видалення сухих, пошкоджених гілок, а ще й формування крони. Перед обрізанням дерев готують садовий вар, а яким потрібно буде замазати місце зрізів, наточують інструмент, проводять його дезинфекцію.

         Невід’ємною частиною догляду за садом є весняне обприскування дерев та кущів. Усі рослини протягом вегетації проходять фази, під час яких активізуються певні шкідники та хвороби. Щоб добитися високої якості обприскування необхідно провести підготовку дерев: треба уважно оглянути всі насадження і видалити відмерлі та хворі гілки. Якщо на дереві помітили зимуючі яйця кільчастого шовкопряда, такі гілки необхідно зрізати та спалити. З днрев знімають чорні муміфіковані плоди, які є джерелом інфекції плодової гнилі та моніліального опіку. Після обрізки видаляють стару кору за допомогою металевої щітки. На молодих деревах кору не слід чіпати. Зачищені рештки кори, сухі плоди спалюють або закопують на глибину 40 см. Очищені штамби та розгалуження скелетних гілок можна побілити вапняним  розчином: 10л води + 2 кг вапна + 2кг глини. Для якіснішої побілки можна додати 300 гр мідного купоросу.

         Після  підготовчого періоду необхідно визначитися, коли проводити обробіток і яким препаратом. Головне робити це вчасно, до того як шкідливі організми почнуть свою діяльність. Висока вологість, опади, різкі перепади температур значно знижують ефективність захисних обробок. Першу проводять до розпускання бруньок, коли середньодобова температура сягне +50С. Головна мета цього заходу полягає в тому, щоб комахи, які вийдуть із зимуючої фази, а також збудники хвороб не змогли заразити сад.. Обробіток проводять в денний час, краще до 10 годин ранку або після 18 годин. В цей час активність сонця мінімальна: відсутній ризик отримати опіки. Бажано вибрати безвітряний день, протягом якого не очікується опадів: захисний розчин подіє максимально. Перед застосуванням препарату необхідно уважно прочитати інструкцію по використанню. Обробку дерев починають з крони, потім гілки, а на завершення стовбур.

         Високу ефективність дає використання розчину залізного купоросу, який не тільки передбачає захист рослин, а й збагачує рослини залізом. Він ефективний для знищення мохів і лишайників. Ягідні кущі та кісточкові обприскують 3% розчином (300гр на 10л води), зерняткові — 5% (500 гр на 10л води). Для знищення зимуючих популяцій кліщів, медяниць, попелиць проводять обприскування препаратом 30 В, який ефективний проти шкідників, які зимують у стадії яйця та личинки. Препарат викликає асфікцію, яка настає внаслідок покриття особин тонкою маслянистою плівкою та порушення дихання через припинення доступу повітря.

          Для захисту від моніліозу, парші та кучерявості персика використовують 3% розчин бордоської рідини. При її приготуванні іноді виникають складнощі. Як успішну заміну використовують таку суміш мідного купоросу (500гр) та карбаміду (300гр) на 10-12л води. Цей захід, крім боротьби з шкідливими організмами, дає змогу підтримати азотом ослаблені рослини, а також затримати період цвітіння ранніх сортів плодових на період до 2 тижнів, що дає змогу захистити від весняних заморозків.

         Для якісного обробітку рослин, щоб вони були помірно зволожені, щоб не відбулося стікання з гілок, потрібно правильно розрахувати норму витрати робочого розчину. На обробку одного молодого дерева йде приблизно 1,5 розчину, на доросле до 5 л, на кущі 0,5-1,0л.

          Для отримання гарних результатів необхідно пам’ятати: першу обробку проводити до початку вегетації, залізний купорос використовують в різних концентраціях, залежно віку дерев, щоб не отримати опіки. Залізний купорос, як і препарат 30В не змішується з вапном та бордоською рідиною. Препарати необхідно купувати в спеціалізованих магазинах, уважно вивчати  рекомендації по використанню.

         Вчасно та якісно проведені підготовчі та захисні заходи значно зменшать шкодочинність шкідливих організмів ідадуть можливість отримати гпрний врожай саду. 

06/02/2024

 

                                                                                 КОЛЕГІЯ 2024  

З метою обговорення найважливіших питань напрямів діяльності Держпродспоживслужби 26 січня 2024 року проведено розширене виїзне засідання колегії в м. Рівне. На порядку денному засідання колегії підведено підсумки роботи державних фітосанітарних та контрольно-токсикологічних лабораторій Держпродспоживслужби за 2023 рік та розглянуто перспективи розвитку нових напрямів діяльності у 2024 році.
Колегія відбулась за участі т.в.о. Голови Ткачука С.П., голови Рівненської ОВА Коваля О.С., начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Лазарчука В.С., інших членів колегії, в тому числі директорів державних фітосанітарних та контрольно-токсикологічних лабораторій.
Доповідачами було висвітлено ряд важливих питань:
1. Актуальність прийняття рішень щодо розробки єдиної методики кількісного визначення сажкових хвороб та приведення у відповідність вартості платних послуг, що надаються фітосанітарними лабораторіями, досвід досягнень та перспектив розвитку державної установи «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія».
2. Забезпечення лабораторій референтними матеріалами, проведення міжлабораторних порівнянь на міжнародному рівні, створення референс-лабораторій», досвід роботи державної установи «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія» в період воєнного стану.
3. Підвищення компетентності персоналу лабораторії відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, основні напрямки роботи державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» та перспективи розвитку на 2024 рік.
4. Діяльність державної установи «Чернігівська обласна фітосанітарна лабораторія» в умовах воєнного стану, напрямки діяльності та перспективи розвитку у 2024 році.
5. Про затвердження державних фітосанітарних норм і правил «Організація роботи фітосанітарних лабораторій при досліджені сировини рослинного походження, що містять біологічні фітопатогени, молекулярно-генетичними методами».
6. Перспективи розвитку напрямку аналізувань засобів захисту рослин, залишкових кількостей пестицидів в ґрунті, воді, продуктах харчування та інших показників, які можуть проводитись державними фітосанітарними лабораторіями.
7. Аналіз результатів проведення фітосанітарної експертизи та інших показників роботи державних фітосанітарних та контрольно-токсикологічних лабораторій за 2023 рік.
8. Запровадження електронної фітосанітарної сертифікації в Україні. Досвід Марокко в запровадженні електронної фітосанітарної сертифікації.
9. Стан дотримання лабораторіями вимог ДСТУ ISO/IEC 17025 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» (повторна акредитація, розширення сфер акредитації), а також участь лабораторій в міжнародних проєктах технічної допомоги, в т. ч. у навчаннях.
10. Підбиття підсумків колегії.
Також учасники колегії відвідали ДУ «Рівненська фітолабораторія».

26/01/2024

 

Рік новий, турботи ті ж самі.

В новому 2024 році відділом визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу продовжується робота по визначенню якісних показників насіннєвого матеріалу. Станом на 17.01.2024 року надійшло на перевірку 25 зразків на 366 тонн насіння ярих культур.

   Перевірено 205 тонн, з них насіння ярого ячменю 65 тонн, з них перевірено і кондиційне 40 тонн, вівса 35 тонн, перевірено і кондиційне 10 т, гречки 40 тонн, перевірено і кондиційне 15 тонн, сої 185 тонн, перевірено і кондиційне 120 тонн.

   Решта насіння перебуває в процесі пророщування для визначення схожості.

   Для перевірки насіння на посівні якості рекомендуємо суб'єктам господарювання не зволікати з визначенням посівних якостей свого посівного матеріалу. Для цього звертайтеся в ДУ «Рівненська фітолабораторія». Кваліфіковані спеціалісти допоможуть підготувати Ваше насіння до посіву.

17/01/2024

 

          З метою надання методичної допомоги та забезпечення належного виконання завдань і функцій у сфері управління державним майном та енергозбереження, управлінням економічної діяльності Держпродспоживслужби 11-12 січня 2024 року проведено онлайн-нараду.

         11 січня 2024 року- щодо роботи в Автоматизованій системі «Юридичні особи» провела начальник відділу управління об’єктами державної власності Управління економічної діяльності Олена Пілаєва. В заході прийняла участь провідний бухгалтер Лілія Кальковець.

         12 січня 2024 року –щодо стану функціонування системи енергетичного менеджменту. Яку провів провідний інспектор відділу управління об’єктами державної власності Управління економічної діяльності Ігор Полоцький. В заході прийняв участь заступник директора Олександр Мартинюк.

        

12/01/2024

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників

та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 07 грудня 2023 року       

           

         В звітний період в області утримувався повністю зимовий тип погоди.  Середньодобові температурні показники були лише з мінусовими значеннями і склали -3,5°, при багаторічних -2,2°. Подобові коливання  спостерігалися в межах 0° до -13°. Відносна вологість повітря залишається високою 93-98%. Практично скрізь  проходили опади, переважно сніг. Сума опадів на тепер досягла 28,3 мм, що складає 314% декадної норми. Утворився рівномірний сніговий покрив висотою 11 см.  Промерзання ґрунту спостерігається  по всій території області і складає 5-10 см.

         Агрометеорологічні умови були задовільними для безпечної зимівлі озимини.

         Моніторинг складських приміщень та партій насіннєвого матеріалу ячменю 60 т. та кукурудзи 120 т.  показав відсутність комірних шкідників. У продовольчому зерні 75 т. виявлено заселеність комірними кліщами по І ступеню в партії 10 т.

         Заселеність сільськогосподарських культур мишоподібними гризунами до утворення снігового покриву складала 12% орних земель з чисельністю 2 жилих колоній на гектар та 100% неорних земель з чисельністю 4-5 жилих колоній на гектар. Утворення в останні два дні крижаної кірки на поверхні снігу може негативно вплинути на чисельність гризунів.

07/12/2023

 

Комірні шкідники

Засіяти, обробити й зібрати зернові, виявляється недостатньо. Найважче завдання – зберегти в складі зібрану продукцію. Адже в цей час можна втратити до 100% урожаю. Найпоширенішими та найнебезпечнішими шкідниками зерна та зернової продукції в Україні є комірний і рисовий довгоносики, великий і малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, зерновий точильник, рудий борошноїд, зернова міль, борошняний кліщ, хатня миша, сірий і чорний пацюки.

Шкідливі комірні комахи – це справжнє лихо для зерна під час зберігання. Маючи високу потенційну здатність до розмноження, вони за тривалого зберігання зернопродуктів і сприятливих умов можуть накопичуватись у значній кількості. Науковці дослідили, що в лабораторних умовах дві пари жуків комірного та рисового довгоносиків у зерні пшениці за дев'ять місяців розвитку дають потомство близько 6200 і 8000 особин відповідно.

Довгоносик комірний – жук з родини трубконосиків. Цей шкідник розповсюджений всюди та потрапляє в різні місця із зерном. Розвиток шкідника від яйця до дорослої особини відбувається всередині зернини. Оптимальними умовами для життєдіяльності комірного довгоносика є температура 21–25°C i вологість зерна з показником 15–16%. За температури нижчої за 13°С і вищої за 35°С жуки не відкладають яєць. У зерні вологістю 10–11% вони не розвиваються. Гине комірний довгоносик під дією прямих сонячних променів, не терпить запаху скипидару, нафталіну, часнику, конопель, а також повітряних протягів. Під водою вони залишаються живими протягом 10–12 діб, без їжі можуть існувати досить довго та впадають у сплячку на 2–3 роки.

Основна маса шкідників накопичується в місцях постійного зберігання хлібних запасів. Погризене та пошкоджене зерно набагато швидше заселяють плісняві гриби, що, проростаючи, псують його, виділяючи при цьому шкідливі речовини. Ці гриби, представники роду Fusarium, насамперед спричиняють отруєння – мікотоксикози людей і тварин. Тому не можна використовувати зіпсоване зерно для виготовлення хлібопродуктів або на корм худобі. З нього не буде якісного борошна та доброго хліба.

Борошняний кліщ пошкоджує зерно, борошно, крупи, насіння бобових та олійних культур, макуху, сушені фрукти, овочі та інші продукти. Зерно, уражене кліщем, часто під час зберігання починає зігріватись, і в цьому разі його потрібно штучно охолоджувати, перепускаючи через зерноочисні машини. Шкода від кліщів полягає в тому, що вони частину зерна і зернопродуктів знищують і забруднюють своїми покидьками. В насінні вони в першу чергу виїдають зародок. При сильному зараженні зерно набуває специ- фічного неприємного запаху і стає непридатним для споживання. Хліб, випечений із борошна, ураженого кліщами матиме гіркуватий смак.

Борошняний кліщ зустрічається не тільки в зерносховищах, складських приміщеннях з продуктовими запасами, але й на прискладській території, на старих токах, у скиртах та стогах. Найбільше розмножуються кліщі у вологі роки.

Під час зберігання особливу увагу необхідно звернути на вологість зерна. Вона в жодному випадку не має перевищувати норм, установлених окремо для насіння та продовольчо-кормового зерна. У разі тривалого зберігання вологість краще зменшувати на 2–4% порівняно з нормами – це значно посилює його стійкість до ушкодження шкідниками, обмежує їхню життєдіяльність.

Одним із ефективних запобіжних заходів боротьби з комірними шкідниками зернових культур є охолодження зерна. Його можна застосовувати як профілактично, так і з метою пригнічення життєдіяльності більшості шкідників. Для цього достатньо температуру зернової маси довести до 8–10°С. При 5–6°С термін надійності зберігання збільшується втричі. Охолодження виконують у холодну суху погоду за допомогою провітрювання.

Насіння з високою вологістю (17-20%) не можна охолоджувати нижче -5ᴼС, інакше воно може знизити схожість; продовольче і фуражне зерно можна охолоджувати при будь-якій низькій температурі.

01/01/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників

та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 24 листопада 2023 року

         За даними Рівненського центру гідрометеорології у звітний період в області спостерігалася досить прохолодна сира погода. Середньодобові температурні показники утримувались в межах -2,3°-4,5°, а коливання в межах доби від 0° до -7°.  Майже щодня проходили опади у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу, сума їх за цей період склала 18-20 мм. З 18 листопада на переважній території почав формуватися сніговий покрив, на тепер його висота на полях складає 3-5 см.

         16 листопада (на тиждень раніше минулорічного ) відбувся стійкий перехід середньодобових температур  повітря через +5°, що зумовило припинення вегетації зимуючих культур.

         Моніторинг посівів озимої пшениці та ріпаку показав, що заселеність їх  мишоподібними гризунами практично не змінилася, 10% обстежених площ з чисельністю 1-2 жилі колонії на гектарі. Відмічено дещо вищу риючу здатність гризунів та зростання жилих нір в колоніях до 3-4 шт.

         Неорні землі та багаторічні трави мають 100% заселення  обстежених площ  з чисельністю 4-5 жилих колоній на гектар.

         Дуже тепла погода в осінній період сприяла розвитку та розмноженню комірних шкідників у сховищах. Обстеження 25 т. ячменю та 20 т. озимої пшениці показало заселення по І балу комірними кліщами та борошноїдами.

 

 24/11/2023

 

 

Внутрішнє навчання фахівців Державної установи

 «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія»

 

           Відповідно до річного плану навчання персоналу 20 - 21  листопада 2023 року проведено внутрішнє навчання для фахівців відділів: приймання зразків об’єктів регулювання та оформлення документів; відділу фітосанітарного аналізу.

            Керівник з якості  висвітлила ключові питання акредитації та особливості функціонування Системи управління якістю у лабораторії.  Особливу увагу на навчанні було приділено ризик-орієнтовному підходу  у забезпеченні  неупередженості та конфіденційності діяльності відділів.

            Під час проведення навчання поновлено знання в частині  співпраці із замовниками, проведенні моніторингу достовірності результатів, валідації та верифікації методів.

             По завершенню навчання фахівці відділу фітосанітарного аналізу пройшли перевірку практичних навиків проведення фітосанітарних експертиз (аналізів) і ідентифікації регульованих шкідливих організмів у відповідності до Діагностичних протоколів ЕРРО PM, які включені до сфери акредитації.

 

21/11/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 16 листопада 2023 року

                        В звітний період продовжувала утримуватись доволі тепла погода.  Середньодобові температури повітря були в межах 5-6°С, що на 3-4° вище за кліматичну норму. Температурні умови цього періоду були сприятливі для росту і розвитку посівів озимини, особливо пізніх посівів. Опади різної інтенсивності, від слабких до помірних спостерігалися практично кожного дня рівномірно по територіях, сума їх складала 4,2-5,5 мм. Середня за звітний період відносна вологість повітря була високою 84-95%.

         Озима пшениця на переважній більшості площ утворює вузлові корені за кількості рослин 392-521 шт. на 1 м. кв. і висоти рослин 8-10 см. та доброго їх стану. Погодні умови сприятливі для розвитку хвороб та подальшого їх поширення, борошнистою росою уражено 2-3% рослин на 12% обстежених площ в слабкому ступені 1-2 пустули на лист, септоріоз виявлено на 4 % рослин з охопленням 15 % обстежених площ. Чисельність жилих колоній на озимих зернових не перевищує однієї на гектар та по 2-3 нори в колонії, заселеність складає 12% обстежених площ в прикраєвих смугах. В теплі дні ще відмічалася слабка шкодочинність на посівах хлібних блішок, цикадок та польових клопів.

         Рослини озимого ріпаку в доброму стані у фазі розетки. На 23% обстежених площ заселяються мишоподібними гризунами з чисельністю 1-2 жилі колонії на гектар, в денні години ще тривав слабкий літ білокрилки – 2-4 екз. та з 1-2 екз. капустяної попелиці на 100 помахів ентомологічного сачка. Розвиток хвороб носить характер помірного поступового зростання: альтернаріоз охоплює 8-10% рослин на 16% обстежених площ,  пероноспороз 2-3% рослин на 7% обстежених площ.

          

 16/11/2023

 

Мишовидні гризуни-загроза посівам та дому

Осіння пора – час завершення всіх сільськогосподарських робіт врожай зібрано, засіяно озимину, настає час підготовки до наступного сезону.   І ось в цей період наполегливо нагадують про себе одні із найдавніших наших сусідів – мишоподібні  гризуни. Вони здатні завдати величезних збитків  як в польових умовах, так і в коморі, будинка

На території України найбільш шкідливими представниками ряду мишоподібних гризунів є представники сімейства хом’якових: полівка звичайна і полівка суспільна, а також сімейства мишині: миша польова і миша хатня. Характерною біологічною особливістю цих шкідників є живлення їх рослинним кормом та висока плодючість

Познайомимося з основними представниками цих родин:

Полівка звичайна  - невеликих розмірів; довжина тіла 9-14 см. Вага не перевищує 45 г.  хвіст коротший за половину довжини тіла.  Забарвлення хутра на спині може варіювати від світло-бурого до темнувато-сіро-бурого. Черевце звичайне світліше: брудно-сіре, іноді з жовтувато-охристим нальотом.

У теплий час полівка звичайна активна в основному у сутінках і вночі, взимку активність цілодобова. Живе сімейними поселеннями що, складаються з 1-5 споріднених самок і їх потомства 3-4 поколінь. У своїх поселеннях полівки риють складну систему нір і протоптують мережу стежок, які взимку перетворюються на підсніжні ходи. Глибина нір невелика, всього 20-30 см..

 Розмножуються полівки протягом усього теплого періоду, сіра полівка в скиртах розмножується і взимку. Одна самка може давати до 88 особин на рік.

 Полівка - травоїдний  гризун,до раціону якого входить широкий набір кормів. У теплу пору року  віддає перевагу зеленим частинам,взимку  обгризає кору дерев,поїдає насіння,підземні частини рослин. . Робить харчові запаси.

Миша польова-поширена повсюдно.

Загальна довжина тіла  в межах від 9,0 до 12,0 см. Хвіст становить до 70% від загальної довжини тіла. Верхня частина тулуба має сірувато-коричневий колір з іржавим відтінком. Посередині спини тягнеться темна смуга. Нижня частина тулуба має світло-сірий колір.

Польові миші здатні розмножуватися цілий рік. Гнізда влаштовують в норах, а також у траві і чагарниках. Самка дає за річний період 3-5 виводків. . Обмежуючими народжуваність факторами є сильні дощі, мерзлий  грунт і хижаки.

Влітку польова миша веде нічний спосіб життя, а в зимовий час переходить на добовий. У холоди ховається в стогах сіна, на складах, в житлових приміщеннях. Польова миша завжди робить запаси їжі на зиму.

. Даний вид вважається одним з основних шкідників сільськогосподарської продукції.

Миша хатня. – найбільш розповсюджений  вид роду мишей . Цей невеликий гризун є ймовірно другий за численністю видом ссавців на Землі . Вид поширений у всьому світі людьми і живе як супутник людини.

Дрібний довгохвостий гризун. довжина тіла від 6,5 до 9,5 см. Хвіст становить не менше 90% довжини тіла. Вага будинкової миші від 12 до 30 грам. У забарвленні переважають темні, буро-сірі тони; черевце від попелясто-сірого до чисто-білого.

Хатня миша живе в найрізноманітніших ландшафтах . В цілому, вона тісно пов’язана з людьми і часто населяє житлові будинки та господарські споруди.

В кінці літа і восени представники виду масово переселяються в  склади та житлові будинки.

 З приходом весни миші залишають «зимові квартири» і повертаються в природні умови.

У природі хатні миші-сутінкові і нічні тварини.

Хатні миші виживають при температурі від 5 до 40 °С. Тривалість життя миші до 4-ох років. У сприятливих умовах доросла самиця протягом року може вивести до 45 мишенят.

.Оце такі маленькі миші,але можуть накоїти великого лиха знищити запаси їжі,,пошкодити рослини в полі,чим значно зменшити врожай.

Для того щоб гризуни жили їм потрібна вода та їжа. З похолоданням і зменшенням кормової бази гризуни з»являються  в будинках, де шукають собі їжу та місце для утворення гнізд,в природі шукають місця з соковитою зеленою травою. Основним методом боротьби  з гризунами є використання отруєних принад або родентицидів ,які впливають на згортання крові,підвищують проникність капіляр,що приводить до крововиливу.  Ці засоби боротьби  використовується на посівах озимих культур при чисельності 3-5 колоній та більше на гектар. Такі обробки проводять до економічних порогів шкодо чинності,суворо дотримуючись техніки безпеки.

Для боротьби з гризунами в домівках необхідно використовувати методи які будуть більш безпечні для оточуючих. Найбільш популярними є клейові пастки,які розміщують в місцях ,де є миші. Можна  використовувати  препарати ,але при цьому  розміщувати їх в   місцях,де їх не можуть дістати діти або домашні тварини. Основними препаратами, які використовуються, є воскові брикети -«Талон», «Капкан»,»Шторм»,зернові «Багіра»  та тістоподібні.  Крім хімічних препаратів, можна  спробувати й деякі інші методи миші не люблять запаху деяких рослин-полину ,бузини, м»яти, нашатирного спирту. Приготувавши розчин з  настоянки м»яти та спирту ,змочити ним ганчірки і розложити в місцях,  де є гризуни або за допомогою шприца  обробити отвори. Для безпечності  можна приготувати суміш борошна,гіпсу цукру та свіжої оливи,розложити в посуд і поставити в місцях ,де виявлено  гризунів.  При  використанні препаратів необхідно закрити всі доступи до води,бо основна маса препаратів викликає   зневоднення організму.

В поточному році тепла та суха осінь сприяла  інтенсивному збільшенню чисельності мишоподібних гризунів,розселенню їх по посівам озимої пшениці та озимого ріпаку . На окремих площах виявлено заселеність та пошкодження рослин. Також відмічено переселення гризунів в домівки,що становить   багато незручностей для людей. Якщо вчасно виявити мишоподібних гризунів та провести з ними боротьбу ефективними препаратами,  наші оселі будуть захищені   від таких «сусідів».

16/11/2023

 

 Внутрішнє навчання фахівців Державної установи  «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія»

            16  листопада 2023 року проведено внутрішнє навчання для фахівців відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу та відділу аналізу біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки в частині проведення аналізувань сільськогосподарських культур та насіннєвого матеріалу.

            Під час проведення навчання, основна увага приділялася нормативній документації та основним вимогам до сільськогосподарських культур та насіння.

             По завершенню навчання фахівці відділів показали практичні вміння і навички проведення аналізу по визначенню  посівних якостей насіння та біохімічних та технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.

 

16/11/2023

 

                                                                                          ❗ОНЛАЙН НАВЧАННЯ СПЕЦІАЛІСТІВ❗
 
Фахівці Державної установи “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” 7-8 листопада 2023 року прийняли участь в онлайн навчанні в рамках міжнародного проєкту “Наближення національного законодавства України у сфері державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва до європейських норм та стандартів” на тему “Нове законодавство ЄС щодо карантинних організмів картоплі, що стосується насіннєвого матеріалу” за участі експертів Проекту Гуніти Бокуми та Саніти Малдуте.

13/11/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 10 листопада 2023 року

         Перша декада листопада в області відзначалася теплою та сирою погодою.  Середньодобові показники температури повітря перевищують багаторічні на 5-6° і складають 10-11°. Подобові коливання температури в межах 4-17° тепла. Випало 10-14 мм дощу, що відповідає 83-117% норми, відносна вологість повітря висока 86-94%.

         Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі добре розвиненої розетки, утворивши 6 пар листя. За теплої погоди в денні години спостерігається слабке заселення рослин попелицею і білокрилкою, які виявляються на 21% обстежених площ на 3-4% рослин з чисельністю 2-3 екз. на рослину. Підвищені показники температури повітря та вологості провокують розвиток хвороб, які охопили 5-17% площ при ураженні  пероноспорозом 1-2%, альтернаріозом 3-9% рослин, відповідно. Мишоподібні гризуни продовжують заселяти обстежені площі з охопленням їх 10-21%, та за чисельності 1-2 жилі колонії на гектар і по 3-4 жилі нори в колоніях.

         Озимі зернові культури знаходяться у фазі ІІІ лист – кущіння в доброму стані.  Погодні умови та підвищений запас інфекції хвороб призвели до більш раннього ніж звичайно їх прояву. Борошнисту росу виявлено на 1-2% рослин і 7 % обстежених площ, а септоріоз відповідно на 2-4 % рослин та 11% площ. Висока вологість повітря за оптимальних температур, що спостерігається зараз можуть викликати підвищену шкодочинність хвороб в ранньовесняний період. Моніторинг озимих зернових показав початок їх заселення мишоподібними гризунами. Гризуни виявлено на 5-9% обстежених площ в кількості одна жила колонія в яких по 2-3 жилі нори на гектар в основному в прикраєвих смугах, що межують із багаторічними травами та неорними  землями.

 

10/11/2023

 

 

ТРЕНІНГОВИЙ КУРС «БІОБЕЗПЕКА ТА БІОЗАХИСТ»

Відділом підтримки Форуму безпекового співробітництва Центру попередження конфліктів Секретаріату OSCE створено проєкт «На підтримку зміцнення біологічної безпеки та захисту в Україні відповідно до виконання Резолюції Ради Безпеки ООН щодо нерозповсюдження зброї масового знищення та засобів її доставки» який виконується за фінансової підтримки Європейського союзу, передбачено заходи з підвищення обізнаності та навчання фахівців з біобезпеки та біозахисту.
Заступник директора Мартинюк О.М, завідувач ВФА – Білан І.І. та головний фахівець відділу прийому та реєстрації зразків ДУ «Рівненська фітолабораторія» Дивульська О.Д. взяли участь у тренінговому курсі «Біобезпека та біозахист». По завершенню тренінгового курсу за універсальними та спеціалізованими модулями отримано Сертифікати про проходження навчання «Біобезпека та біозахист».

09/11/2023

 

Повторна оцінка (акредитація)

ДУ «Рівненська фітолабораторія»

 Державною установою «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» вживалися заходи щодо проведення повторної оцінки ( акредитації) лабораторії Національним агентством з акредитації України нагляду на відповідність вимогам національного стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, гармонізованого з відповідними міжнародними та європейськими стандартами.

В період з 08 серпня 2023 року по 10 серпня 2023 року складом групи аудиторів з акредитації НААУ в ДУ «Рівненська фітолабораторія» проведено повторну оцінку (акредитацію) випробувальної лабораторії на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

ДУ «Рівненська фітолабораторія» отримала Атестат про акредитацію від 6 листопада 2023 року № 201181 чинний до 05  листопада   2028 року.

Розширено сферу акредитації, а саме:

 - в частині проведення визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки: вологості, натури, кількості та якості клейковини, числа падіння, сміттєва, зернова та олійна домішки, склоподібність; 

- в частині відбору зразків для проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) згідно ДСТУ 3355-96 «Продукція сільськогосподарська рослинна. Методи відбору проб у процесі карантинного огляду та експертизи» та ДСТУ 4138:2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», п.4.

Відповідно до сфери акредитації кількість карантинних організмів складає 40 видів, з них у цьому році доповнено 10 карантинними організмами.

 Виявлення та ідентифікацію карантинних організмів відповідно до сфери про акредитацію проводимо 27 методами.

Визначення посівних якостей насіння проводиться 9 методами.

Визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки проводяться 7 методами.

 

08/11/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

 станом на 27 жовтня 2023 року

              В звітний період в області утримувалась досить тепла погода. Середньодобові температурні показники становлять 12-16° при нормі 5,3°. За цей період вже випало  33,5мм опадів, за останню добу дві декадні норми. Середня  вологість повітря висока 88-95%. Гідротермічний коефіцієнт другої декади досягнув 2,93, а п’яти днів третьої декади вже перевищує 2,5. Такий погодний стан вплинув як на розвиток  сільськогосподарських рослин так і на розвиток їх хвороб і шкідників.

         На більшості площ озимих зернових спостерігаються сходи – ІІІ лист , на ранніх посівах спостерігається кущіння, стан рослин добрий.

         У озимого ріпаку триває формування розетки за задовільного стану рослин.

         Моніторинг останнього періоду показав наступну, дещо нижчу минулорічного, заселеність мишоподібними гризунами: 14% обстежених орних земель з чисельністю одна жила колонія на гектар та 76% неорних земель з чисельністю 2-4 жилі колонії на гектар.

         На рослинах озимої пшениці ранніх посівів виявлено прояв септоріозу з ураженням 1-2% рослин на 6% обстежених площ, місцями на понижених ділянках зросла ураженість кореневими гнилями до 2%. В посівах озимої пшениці  мишоподібних гризунів не виявлено, продовжується слабка шкідливість цикадок, польових клопів, заселення попелицею.

         В посівах озимого ріпаку відмічається зростання ураженості листя  альтернаріозом до 4% рослин з охопленням 14% обстежених площ. Триває літ та шкодочинність білокрилки, польових клопів.

 

 27/10/2023

 

СПІВПРАЦЯ ДУ «РІВНЕНСЬКА ФІТОЛАБОРАТОРІЯ» ІЗ МИРОГОЩАНСЬКИМ АГРАРНИМ ФАХОВИМ КОЛЕДЖОМ

18 жовтня 2023 р. директором ДУ «Рівненська фітолабораторія» Вікторчук Р.В та директором Мирогощанського аграрного фахового коледжу Духнич І.В було укладено Генеральну угоду про співпрацю.
Завідувач відділу фітосанітарного аналізу Білан І.І. та завідувач відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Коберник Н.В. ознайомили студентів з основними видами діяльності лабораторії, а саме:
☑️відділом реєстрації зразків об’єктів регулювання та оформлення документів;
☑️відділом фітосанітарного аналізу;
☑️відділом визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу;
☑️відділом аналізування біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.
Також було розповсюджено наочні матеріали (брошури, блокноти, папки та ін.) виготовлені лабораторією.

18/10/2023

 

Внутрішнє навчання для фахівців відділу фітосанітарних процедур

У Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» 17 жовтня 2023 року проведено внутрішнє навчання для фахівців відділу фітосанітарних процедур в частині відбору зразків об’єктів регулювання відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO/ІЕС 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій».

Керівник з якості висвітлила ключові питання по проведенню відбору зразків. Особливу увагу на навчанні було приділено оформленню відповідного пакету документів.

По завершенню навчання фахівці відділу пройшли  перевірку по правильності оформлення документів при проведенні відбору зразків.

17/10/2023

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 12 жовтня 2023 року           

             Останній тиждень в області утримувалась досить прохолодна погода. Середньодобові температурні показники  повітря утримувались  на рівні 4-9°,  а подобові коливання відповідали від - 3° до +18°, на висоті 2 см від поверхні ґрунту відмічено -5,8°. Опади спостерігались на протязі двох днів сумою 11-14 мм або 64-88% декадної норми. Середня відносна вологість повітря  підвищилася до 72-79%,  що нижче СБЗ. Запаси продуктивної вологи зросли, в залежності від зони вони оцінюються як «недостатні - задовільні» на півночі та центрі та «достатні» на півдні області.

Озимі зернові продовжують сіяти, на ранніх посівах рослини знаходяться у фазі сходи. Низька вологозабезпеченість ґрунту сповільнює проростання зерна та викликає нерівномірність появи сходів. В теплі дні на таких площах спостерігався слабкий розвиток польових клопів, цикадок.

         Озимий ріпак в доброму стані  сформував розетку листя, на посівах спостерігається незначна кількість білокрилки , попелиці та листогризучі гусениці. На 2-3% рослин та 7% обстежених площ відмічено ознаки альтернаріозу в слабкому ступені.

         Повільне слабке розмноження  та розселення мишоподібних гризунів проходить в основному в місцях резервації, багаторічних травах та незораній стерні. В кінці декади почалось заселення гризунами прикраєвих смуг озимого ріпаку.

 

 12/10/2023

 

Цікаві знайомства в Рівненській гімназії № 14

Новий навчальний рік в Рівненській гімназії № 14 розпочинається з нових цікавих знайомств: до закладу завітали працівники державної установи «Рівненська фітолабораторія». Фахівці Редька К.А., Шишка О.І., Скиданюк Л.П. провели для вихованців дошкілля та учнів початкової школи просвітницький захід «День здоров’я рослин». На занятті працівники лабораторії розповідали про важливість збереження рослинного світу, показали колекційний матеріал з шкідниками та корисними комахами.

Діти були уважними й активними, почерпнули багато корисної інформації, тому наш заклад зацікавлений у продовженні співпраці з Рівненською обласною фітосанітарною лабораторією. Дякуємо фахівцям за проведену роботу.

Ірина Сорока, ЗДНВР

 

05/09/23 

 

 Здоров’я рослин для захисту довкілля

        Цьогорічне гасло спільноти Міжнародної конвенції із захисту рослин звучить  як: «Здоров’я рослин для захисту довкілля!». Щороку проводяться заходи, з метою підвищення глобальної обізнаності громадян про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.

        Щоб відзначити Міжнародний день здоров’я рослин у 2023 році, ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» організувала круглий стіл для студентів третього курсу кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства Національного університету водного господарства та природокористування, щоб ознайомити молодих спеціалістів з проблемами збереження здоров’я рослин та надихнути їх на конкретні дії. Студенти приєдналися до фахівців відділу фітосанітарного аналізу та керівництва лабораторії для обміну знаннями та інноваціями щодо здоров’я рослин, захисту навколишнього середовища та біорізноманіття. Після вступного слова директора лабораторії Вірторчук Руслани Вікторівни, студенти прослухали програму з трьох тематичних, лекцій. Першою була лекція від головного фахівця фітопатолога Ющука Є. Т. на тему «Здоров’я рослин для збереження довкілля». У наступних лекціях «Карантинні та некарантинні нематоди» та «Карантинні та некарантинні бактеріальні хвороби» головні фахівці гельмінтолог Шишка О. І. та бактеріолог Скиданюк Л. П. поділилися зі студентами інформацією щодо карантинних та некарантинних видів шкідників, поширених в Україні. Зокрема, мова йшла про бактеріологічні хвороби та хвороби, спричинені нематодами рослин.

        Як і у випадку здоров'я людини, проведення профілактичних заходів від шкідників та хвороб економічно є набагато ефективнішим, ніж боротьба з повномасштабними епідеміями. Більше того, вже після появи шкідників, позбутися їх часто практично неможливо, а боротьба з ними пов'язана з серйозними тимчасовими витратами. Запобіжні заходи допомагають уникнути завданих шкідниками руйнівних наслідків для сільського господарства та продовольчої безпеки, тому перед студентами були підняті питання про заходи запобігання виникненню хвороб та появи шкідників.

       Сьогодні, у час постійних екзистенційних та економічних викликів, особливо важливо приділяти належну увагу природі та виробничій сільськогосподарській сфері, оскільки все це, включаючи молодих спеціалістів аграріїв, є невід’ємною ланкою наближення до перемоги та укріплення економічного фундаменту нашої держави.

 05/09/23

 

Зустріч з дітьми Рівненської гімназії №14 

З метою популяризації знань у сферах карантину і захисту рослин серед учнів та діток дошкільного віку , фахівці ДУ ‘‘Рівненська фітолабораторія’’відвідали Рівненську гімназію №14 Рівненської міської ради, де провели відкриті уроки для учнів початкових класів та дітей дошкільного віку. Під час зустрічі з дітками, звернули увагу на ризики переміщення рослин та пов’язаних з ними шкідливих організмів при міжнародних подорожах, заохотили дітей до відповідального поводження з імпортними рослинами та рослинними продуктами. Ознайомили слухачів із посібником ФАО для дітей молодшого віку ‘‘Здорові рослини, здорова планета’’ та презентували колекційний матеріал лабораторії, який дітки розглядали з особливим захватом. Захід проводився з метою підвищення обізнаності про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому

04/09/23

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 24 серпня 2023 року       

           

             В області продовжує утримуватись суха спекотна погода. Середня декадна температура повітря склала 19°, що на 3° вище кліматичної норми. Максимальні температури досягли 32° у повітрі та 53-55° на поверхні ґрунту. Сума ефективних температур вище +10° досягла 931°, що на 104° вище середніх багаторічних значень  та на 15° вище минулого року. Опадів в області не було, відносна вологість повітря становила 67-69%, при нормі 73%.

         Агрометеорологічні умови звітного періоду були сприятливі для росту та розвитку пізніх культур та пригнічували розвиток бульбо та коренеплодів.

         По мірі звільнення площ з під ріпаку та зернових культур спостерігається  початок їх заселення мишоподібними гризунами з країв полів, чисельність жилих колоній одиночні по 1-2 жилі нори.

         Рослини сої в гарному стані закінчують цвітіння та перебувають на першому етапі достигання. Триває слабка шкодочинність попелиць та павутинного кліща. В середньому та верхньому ярусі листя відмічається пероноспороз, на нижньому  бактеріальний опік та аскохітоз по І балу.

         Чисельність та шкодочинність геліхризової попелиці повсюдно незначна. На початку дозрівання кошиків рослини слабко уражені фомопсисом та септоріозом, проявів білої гнилі на кошиках та рослинах слабкий.

         На посівах кукурудзи спостерігається слабка шкодочинність качанів молочної стиглості гусеницями стеблового метелика. Відмічено зростання ураженості листя гельмінтоспоріозом.

         На полях картоплі масово проходить фаза відмирання бадилля, триває його скошення. На залишках рослин проходить розвиток літнього покоління колорадського жука та масова міграція імаго в пошуках корму. Розвиток фітофторозу та альтернаріозу має епіфітотійний характер.

         В посівах цукрових буряків спостерігається розвиток церкоспорозу та в окремих вогнищах фомозу. Чисельність та заселеність листкової попелиці набагато нижча ЕПШ.

         На овочевих культурах відмічається зростання чисельності та шкідливості  білокрилки, на окремих площах слизового бактеріозу капусти. Триває літ та яйцекладка  метеликів біланів, інтенсивність льоту 4-6 екз. в полі зору.

 

24/08/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 18 серпня 2023 року       

 

         Звітний період в області характеризувався  як сухий та жаркий. Середньодобові температурні показники утримуються на рівні 20-25° при середньому багаторічному значенні 18°. Сума ефективних температур вище +10° складає 862°, що на рівні минулого року та 104% середніх багаторічних значень. На початку декади місцями  пройшли невеликі опади, сума їх не перевищувала 5-7% норми.

         Загалом погодні умови були сприятливі для проведення збирання зернових культур та подальшої вегетації других. По мірі звільнення площ зернових та ріпаку почалося їх заселення мишоподібними гризунами в допороговій чисельності, заселеність не вище 6% (0,1 тис. га) обстежених площ, де є затримки з дискуванням.

         Посіви сої продовжує заселяти павутинний кліщ з охопленням 27% (0,4 тис. га) обстежених площ та 11% рослин за чисельності 1-3 екз. на лист. Прояв інфекції пероноспорозу виявлено на 12% рослин на верхньому ярусі листя в слабкому ступені. Нижні листки продовжують уражуватися бактеріальним опіком та аскохітозом на 26-35 % (0,4-0,5 тис. га) обстежених площ відповідно.

         У посівах соняшнику утримується розвиток фомопсису та септоріозу, високий температурний режим дещо стримує поширення білої гнилі в прикореневій частині рослин. Чисельність та шкодочинність попелиці повсюдно незначна.

         Рослини кукурудзи слабко пошкоджуються попелицею, гусеницями стеблового метелика, низька відносна вологість повітря стримує шкодочинність гігрофіла. Спостерігається  зростання ураженості листя гельмінтоспоріозом  до 9% рослин на 17% (0,3 тис. га) обстежених площ.

         Посіви цукрових буряків  в прикраєвих смугах на 4% рослин заселені листковою попелицею. На 33% (0,3 тис. га)обстежених площ  проходить розвиток церкоспорозу  у слабкому ступені на 2-6% рослин, 2 % рослин мають прояв фомозу.

         Посадкам картоплі  продовжують наносити слабку шкоду  імаго літнього покоління колорадського жука. Відсутність зелених рослин картоплі призведе до  розвитку в звітному році одного повного та частково факультативного покоління шкідника. Личинками пошкоджується 4-10% рослин з поодинокими екземплярами . В серпні вже шість днів із фітофторозними погодними умовами, що призводить до епіфітотії в її розвитку та ранньому відмиранню бадилля. Ураженість рослин в межах 50-65%, на деяких площах 100% в слабкому та середньому ступені.

         Посіви огірків масово уражені бактеріозом та пероноспорозом, виявлено ознаки борошнистої роси на гарбузових культурах. В посадках капусти  прогресує чисельність і шкодочинність білокрилки до 45% рослин в слабкому і середньому ступенях.

 

 18/08/2023

 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 11 серпня 2023 року

 

         В області продовжує утримуватись дуже контрастна погода з різкими перепадами температур. Середня декадна температура повітря дещо перевищує багаторічну, а подобові коливання спостерігались від 9° до 33°. Сума ефективних температур вище +10° досягла 800°, що склало 110% до норми та на рівні минулого року. Локальні сильні опади з поривистим вітром спостерігалися чотири дні, сума їх склала 32-40 мм що відповідає 183-220% до норми.

         Такі погодні умови стримують проведення збирання зернових культур та стимулюють розвиток і поширення хвороб сільськогосподарських культур. Затягування їх збиранням призводить до зростання ураженості колосся фузаріозом до 12% та оливковою плісенню до 18% на 60 % обстежених площ.

         На посівах кукурудзи у фазі молочної стиглості, рослинам продовжують  наносити шкоду гусениці стеблового метелика у волоті та качанах, місцями попелиці. На 12% обстежених площ виявлено ураженість 10% рослин гельмінтоспоріозом, відмічається прояв пухирчастої сажки на качанах.

         Підвищена вологість повітря сприяє поширенню фомопсису, септоріозу на листках соняшнику, а на стеблах і кошиках прогресує біла гниль. Чисельність та шкодочинність попелиці нижче ЕПШ.

         Підвищена температура повітря початку декади сприяла заселенню рослин сої павутинним кліщем, чисельність попелиці незначна. Листя нижнього ярусу  уражується бактеріальним опіком та аскохітозом, розвиток пероноспорозу  відмічається по висоті рослини.

         Поширення церкоспорозу в посівах цукрових буряків зросло до 6 % рослин по І балу та до 27% уражених площ.

         На посадках картоплі триває розвиток літнього покоління колорадського жука.  Масовий вихід імаго, незначна яйцекладка та відродження личинок. Зменшення кормової бази призводить до інтенсивної міграції імаго в пошуках корму. Розвиток фітофторозу та макроспоріозу носить епіфітотійний характер, ураженість рослин  листовою та стебловою формою фітофторозу утримується на рівні до 60% рослин на 75% обстежених площ, а макроспоріозу відповідно 47% рослин.

         Масовий розвиток пероноспорозу та бактеріозу відмічається на 45% рослин та 40% площ огірків, епіфітотія фітофторозу призводить майже до 100% ураження  томатів. Капусту інтенсивно заселяє білокрилка та слабко попелиця. В кінці декади розпочався літ імаго озимої та окличної совок, інтенсивність льоту 1-2 екз. за добу на феромонні пастки.

11/08/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників

та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 3 серпня 2023 року

          Звітний період в області відзначився строкатою погодою, як в температурному режимі так і за кількістю опадів. Середня декадна температура була на 1-2° нижчою за багаторічні значення, а подобові коливання  спостерігалися в межах від +9° до +29°. За декаду випало 33-66 мм опадів, вони носили ливневий локальний характер.  Вологозабезпеченість ґрунту утримувалась на рівні «оптимальна-надмірна». ГТК місяця сягнув 1,9-2,1. Сума ефективних температур  вище +10° досягла 708°, що на 70° вище СБЗ та на рівні минулого року.

         Зернові культури масово досягли фази  повної стиглості, підвищена вологість зерна сприяє розвитку оливкової плісені, фузаріозу та почорнінню колосся. Проходить збір врожаю.

         В посівах кукурудзи спостерігаються різні фази розвитку  від цвітіння до молочної стиглості качана. Продовжується слабкий літ та яйцекладка  імаго стеблового метелика, відродження та шкодочинність гусениць  як у волоті так і в качанах з чисельністю 1 екз. на рослину при заселенні 16% (3,2 тис. га. обстежених площ). Зливові дощі призвели зо зменшення заселеності рослин попелицями, чисельність яких складає 3-5 екз. на рослину на 23% обстежених площ.

         Соя продовжує формувати боби за доброго стану рослин, в посівах відмічається слабка шкодочинність попелиць та польових клопів, зростає ураженість рослин  до 25% бактеріальним опіком, аскохітозом та пероноспорозом  на 30 % (3,4 тис. га. обстежених площ), в основному листя нижнього ярусу. В кінці липня виявлено зростання  заселеності  рослин  павутинним кліщем  до 7% рослин  на 11% обстежених площ. Прогнозоване зростання температури повітря в серпні може призвести до масового розмноження  павутинного кліща та значної його шкодочинності в посівах.

         В посадках картоплі проходить шкодочинність колорадського жука імаго та  личинками І-ІІІ віку На кінець липня в області було заселено 68 % (1,4 тис.га. обстежених площ) з чисельністю 1-2екз імаго та по 6-8 екз. личинок. Відродження личинок літнього покоління  шкідника почалося з 30 липня.

         На посівах соняшнику продовжується слабка шкодочинність  геліхризової попелиці, відмічено зростання ураженості нижнього ярусу листя фомопсисом , септоріозом до 16% рослин  на 22% (2,8 тис. га обстежених площ). Прикоренева  частина 5% рослин має ураженість білою гниллю, та відмічено початок прояву гнилі на кошиках рослин.

          В посівах цукрових буряків  відмічено початок прояву церкоспорозу  на 2-5% рослин 21% (0,9 тис. га. обстежених площ) на 1-2 листках з поодинокими плямами.  Листкова бурякова попелиця виявляється на 4% рослин  на 12 % обстежених площ.

         16 днів липня, за показниками вологості та температури повітря, відповідали «критичним» для розвитку фітофторозу. Сира помірно тепла погода липня призвела до масового ураження фітофторозом. Ураженість рослин картоплі досягає 42% оброблених площ пізніх сортів з інтенсивністю 16%, на ранніх сортах  та необроблених площах вона складає 100% в середньому ступені. Відмічається листова та стеблова форми  прояву хвороби, засихання рослин.

         В посадках капусти продовжують наносити шкодочинність білокрилки, в окремих поодиноких вогнищах гусениці капустяної совки. На початку серпня  відмічається зростання ураженості посівів огірків бактеріозом та пероноспорозом охоплено 26%  рослин та до 5% плодів.

 

03/08/2023

 

Захист прав споживачів

     З метою забезпечення принципів прозорості і відкритості діяльності
Держпродспоживслужби та підвищення рівня поінформованості суспільства у
сфері захисту прав споживачів, повідомляємо, що Держпродспоживслужбою створено та забезпечено
функціонування телеграм-каналу «Захист прав споживачів»
посилання: https://t.me/zahust_prav. На каналі оприлюднюються актуальні
новини, інфографіка, відео- і фотоматеріали у сферах захисту прав споживачів,
торгівлі, товарознавства.

28/07/23

 

Чому виникає алергія, як протікає та чи лікується.

Почервоніння очей, закладений ніс,часте чхання. Інколи людиням важко зрозуміти: застуда це чи алергія. Але саме так деякі реагують на цвіт амброзії.

 

26/07/2023

 

 ДО УВАГИ АГРАРІЇВ!
НЕЗАБАРОМ РОЗПОЧНЕТЬСЯ ПОСІВНА ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР!
 

Народна мудрість вчить: «Готуй сани з літа, а насіння – з осені»


 • Для проведення аналізування якісних показників насіннєвого матеріалу просимо звертатись в Державну установу «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія», яка акредитована Національним агентством з акредитації України за всіма видами показників.
 • місто Рівне, вулиця Малорівненська, 91 Б;
 • місто Здолбунів, вулиця Словацького, 58;
 • контактна особа:
 • Наталія КОБЕРНИК – (068) 038 08 95;
 • Електронна пошта - rivne17fitolab@meta.ua

24/07/2023

 

Інформація

про фітосанітарний станрозвитку шкідників

та хворобсільськогосподарських культур в області

станом на  20 липня 2023 року

          Звітний період в області характеризувався теплою погодою з періодичними ливневими опадами. Середньодобові температурні показники утримувались в межах 20-25°, а подобові коливання спостерігались від 11° вночі до 33,4° вдень. Сума ефективних температур вище +10° досягла 591° що на 55° вище за СБЗ та на рівні минулого року. Дуже нерівномірні опади проходили практично кожного дня, сума їх склала від 10 до 46 мм або 30-135% від декадної норми. Відносна вологість повітря  утримувалась на рівні 71-75% ГТК першої декади липня 2,43, а другої 2,36. Нерівномірне випадання дощів призвело до пересихання ґрунту в одних місцях та перезволоження його в інших.

         На дату проведення обстеження сільськогосподарські культури перебувають у такому стані:

 • озима пшениця на початку воскової стиглості, чисельність шкідників  залишається низькою. Триває розвиток фузаріозу 0,1-6%, септоріозу та оливкової плісені на колосі з ураженням 2-10% на 15-28% обстежених площ;
 • кукурудза викидає волоть за доброго стану рослин. Триває слабкий літ та яйцекладка стеблового кукурудзяного метелика, відродження гусениць не відмічено, яйцекладками заселено 3% рослин. Зливи призвели до  послаблення заселеності  рослин попелицею;
 • посіви сої в доброму стані формують стручки. Незначні пошкодження рослинам  наносять люцернові клопи, попелиця, гусениці листогризучих совок, відмічено прояв  бактеріального опіку, пероноспорозу та аскохітозу на 8-20% рослин, 15-26% обстежених площ;
 • рослини соняшнику знаходяться у фазі початку цвітіння. Посіви слабко заселяються геліхризовою попелицею - до 12% рослин на 23% обстежених площ. Виявлено ознаки фомопсису, септоріозу на 4-10% рослин та 7-24 % обстежених площ. Перезволоження ґрунту призвело до ранньої появи білої гнилі з ураженням 4 % рослин;
 • посіви цукрових буряків продовжує заселяти листкова попелиця на 11% обстежених площ, де переважно в крайових смугах нею заселено 4% рослин. Хвороб не виявлено, поширення інфекції стримують профілактичні обробки;
 • в посадках картоплі продовжується розвиток колорадського жука зустрічаються личинки ІІІ-IV віку покоління що перезимувало, проходить масовий вихід імаго літнього покоління. В липні 6 днів відповідали «критичним» для розвитку фітофторозу. Ураженість рослин картоплі носить характер окремих вогнищ з охопленням 16%  рослин, на томатах спостерігається масовий її прояв;
 • на овочевих культурах триває шкодочинність білокрилки, літ метеликів ІІ покоління біланів, масовий вихід жуків хрестоцвітих блішок. Рослини цибулі масово уражені пероноспорозом. В посівах огірків зростає до 8% рослин ураженість пероноспорозом та бактеріозом.

 

20/072023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників

та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на  29 червня 2023 року

            Третя декада червня характеризувалась як тепла та  переважно суха. Середня декадна температура повітря  перебувала в межах 20° що на 4° вище багаторічних значень. Сума ефективних температур  вище +10°С склала 382°, що відповідає 104% декадної норми  та на рівні минулого року.  Опади пройшли досить нерівномірно  територіально, сума їх досягла 19 мм або 74% багаторічних значень. ГТК третьої декади склав 1,2 .Середня відносна вологість повітря  в межах  СБЗ - 74%.

         Агрометеорологічні показники  були сприятливі для розвитку  сільськогосподарських культур  та проведення польових робіт. 

         Озима пшениця  перебуває у фазі молочної стиглості, розвиток шкідників: клопів, трипсів, попелиць, хлібних жуків проходить слабо.  Сприятливі погодні умови декади склалися для розвитку появи септоріозу та фузаріозу на колосі, на білоколосих рослинах відмічено ураження оливковою плісенню. Хвороби виявлені на 0,1-1% колосся на 18% обстежених площ, борошнисту росу  та септоріоз листя  виявлено на 24-52% обстежених площ з ураженням рослин 12-18%. Зріс  розвиток хвороб на ярому ячмені: ринхоспоріоз, сітчаста плямистість, гельмінтоспоріоз виявлено на 18-22-50% обстежених площ, відповідно з ураженням рослин до 20%. В промислових посівах зернових культур прояву сажкових хвороб не виявлено.

         На посівах озимого ріпаку продовжується  шкодочинність личинок галиці.  У фазу дозрівання насіння відмічено інфекцію альтернаріозу на 2-4 стручках 5 % рослин на 19% обстежених площ.

         Кукурудза формує 9-11 листок за висоти рослин 40-60 см за доброго стану рослин. Проходить заселення 14-18% рослин попелицями  на 36 % обстежених площ, утворення колоній поступово збільшується. Початок розвитку хвороб на кукурудзі не відмічено. Почався  літ  кукурудзяного стеблового метелика з чисельністю 2 екз. на феромонну пастку за тиждень.

         На посівах сої спостерігається утворення бокових пагонів при висоті рослин 20 см. В незначній  чисельності продовжують заселення польові клопи  та попелиця. На окремих площах  проходить ураження  листків аскохітозом  та септоріозом, інфекцію виявлено на 3-8% рослин на 17% обстежених площ.

         На посівах соняшника продовжується заселення геліхризовою попелицею, виявлено перші ознаки  пероноспорозу  та септоріозу на нижніх листках рослин. 

         Цукрові  буряки  проходять фазу змикання рядків, на 20% обстежених посівів продовжується шкодочинність буряковою листковою попелицею   з заселеністю 3-5% рослин.

         Третя декада червня була сприятлива для масового розвитку  та шкодочинності личинок колорадського жука, на ранніх посадках відмічено початок залялькування личинок ІV віку. На ранніх сортах картоплі  присадибних ділянок  виявлено фітофтороз на 2-4% рослин. Протягом червня вже спостерігається 13 днів з погодними умовами, що відповідають «критичним» для  розвитку фітофторозу.

             В посадках овочевих культур проходить масове розмноження та шкідливість білокрилки, розпочався літ імаго другого покоління біланів, в окремих вогнищах спостерігається  шкодочинність гусениць капустяної молі та капустяної совки.

 

 29/06/2023

 

День поля – 2023

          27 червня 2023 року на базі Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України було проведено День поля -2023. В ньому прийняв участь заступнтк директора Мартинюк О.М.

          Було представлено сучасні підходи до обробітку грунту і використання побічної продукції в сівозміні. Також була представлена колекція сортів та гібридів озимої пшениці, озимого ріпаку, сої, кукурудзи, соняшнику та біоенергетичних культур.

          Особливо було звернуто увагу на оптимізацію внесення доз мінеральних добрив при різних рівнях інтенсифікації вирощування сільськогосподарських культур за різних типів обробітку грунту.

         Було детально ознайомлено учасників заходу зі  інноваційними розробками інституту.

27/06/2023 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників

та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на  22 червня 2023 року

              Другу декаду червня можна охарактеризувати  як помірну по вологості  так і по теплозабезпеченості.  Середня декадна температура повітря  склала 16,8°, що на 0,7° нижче за багаторічні показники, подобові температурні коливання  відмічалися в межах  від 9° до 26°.  Сума ефективних температур  вище +10° досягла 305° або 103% багаторічних та в межах минулорічної 311°. Продовжував утримуватись нерівномірний розподіл опадів, як територіально так і  по інтенсивності. Сума опадів другої декади  склала 32-38 мм. Забезпеченість ґрунту вологою  оцінюється як «достатня» та «оптимальна». Середня декадна вологість повітря  склала 80% при нормі 74%.

          Озима пшениця  має молочну стиглість зерна за продуктивності 16 колосків у колосі та 9-10 см довжини колоса. Такі рослини продовжують заселяти і слабо пошкоджувати личинки п’явиць, трипси. На кінець декади зросла заселеність  колосся попелицею  та чисельність  імаго хлібних жуків та клопів черепашки.

          Посіви ярого ячменю  колосяться за доброго стану рослин  та за густоти 634 шт. на м кв. Відмічається незначна шкодочинність  личинок п’явиць та попелиць, місцями у загущених вогнищах зросла ураженість  гельмінтоспоріозом.

          Соя формує бокові пагони  за густоти 55-87 рослин на м. кв.  Триває заселеність рослин польовими клопами та попелицею.

          В посівах соняшнику  тривало утворення суцвіть, рослини за доброго стану мають  середню висоту до 50 см.  та продовжують заселятися імаго та личинками геліхризової попелиці, місцями виявлено прояв плямистостей.

          Кукурудза утворила 5-7 листок, рослини почали інтенсивно заселятися  злаковою попелицею  та утворювати невеликі  колонії. Очікується початок льоту імаго стеблового  кукурудзяного метелика.

          Друга декада червня – декада масового розвитку та шкодочинності личинок І-ІІІ віків  колорадського жука та проведення захисних обробок рослин.  Співвідношення температури  та вологості повітря протягом восьми днів цієї декади відповідали «критичним дням» розвитку фітофторозу. Перший інкубаційний період  відповідав 7-8 дням,  22 червня  моніторингом виявлено  перші ознаки прояву хвороби  на посадках картоплі.  Погодні умови останніх днів сприятливі для  перезараження рослин  та прояву захворювання.

          В посадках овочевих культур  зросла інтенсивність  льоту та яйцекладки  капустяної молі, білокрилки  та імаго совок. В посадках цибулі виявлено перші ознаки  пероноспорозу.

22/06/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників

та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 15 червня 2023 року

          Звітний період в області характеризувався помірно теплою погодою. Середньодобові температурні показники  утримувались  в межах 10-19°С тепла, що на 2-7°С нижче за багаторічні значення та попередню декаду.  Сума ефективних температур вище +10° досягла 250° при декадній  нормі 295°. Опади проходили  нерівномірно як по кількості так і територіально. Сума їх склала 10,5 мм або 34% кліматичної норми. Середня відносна вологість даного періоду склала 75% що в межах СБЗ. Запаси продуктивної вологи  в орному шарі оцінюються  як «задовільні – достатні».

         Озимі культури розвивалися у фазі цвітіння, ячмінь на переважній більшості площ у фазі початок колосіння. Стан посівів добрий, до 20% обстежених площ  на 5% рослин у таких посівах продовжується розвиток  та низька шкодочинність клопів щитників, личинок п’явиць, попелиць та трипсів, відмічено поодинокі екземпляри клопа черепашки. Розвиток хвороб утримується на нижньому листі у 4-12% рослин до 25% обстежених площ, ярус верхнього та прапорцевого листя не уражені.

         Озимий ріпак формує насіння за доброго стану рослин.  В посівах тривало відродження личинок капустяної галиці та невисока їх шкодочинність заселено 8% рослин та 3% стручків з чисельністю 2-4 екз. личинок на стручок, почалося заляльковування.

         Картопля в основному проходить фазу утворення столонів - початку  бутонізації. В посадках триває масове відродження личинок колорадського жука та їх шкодочинність. Заселеність посадок картоплі личинками колорадського жука 74% з чисельністю 5-11 екз.  на рослину при 36% заселених рослин. Співвідношення температури та відносної вологості повітря 12-13 червня відповідали «критичним дням » розвитку фітофторозу картоплі, інкубаційний період триватиме 7-8 днів.

         Посіви кукурудзи у доброму стані перебувають у фазі 5-6 справжніх листки у доброму стані. На 4% рослин відмічено заселення попелиці, утворення невеликих колоній.

         Рослини соняшника знаходяться у фазі формування  5-7 пари листків, до 5% рослин заселено поодинокими крилатими особинами геліхризової попелиці,  утворення колоній не відмічено. На нижніх листках 3-4% рослин виявлено перші ознаки плямистостей.

         Рослини сої у фазі 5 справжній листок знаходяться у доброму стані, заселеність посівів польовими клопами, попелицею слабка, виявлено ознаки септоріозу на 2-6% рослин.

         Цукрові буряки продовжують заселяти бурякова листкова попелиця, де переважно в крайових смугах полів  нею заселено 2-4%  рослин  за чисельності 5-9 екз на рослину.

         Посіви гороху які перебувають у фазі цвітіння продовжують заселятися гороховою зернівкою та бобовою попелицею.

         Рослини капусти заселяються білокрилками, попелицями, капустяною міллю.

         Дощі та підвищений температурний режим, який прогнозується в найближчі дні сприятимуть прояву збудників хвороб сільськогосподарських культур.

 

15/06/2023

 

Сигналізаційне повідомлення

 Співвідношення температури та відносної вологості повітря на протязі 48 годин 12-13 червня відповідали «критичним дням» розвитку фітофторозу картоплі та томатів. За таких умов можливе зараження листової поверхні рослин від хворих бульб.

 Інкубаційний період триватиме 7-8 днів, відповідно перші ознаки хвороби можливі вже 18-20 червня. До цих дат слід провести першу профілактичну обробку посадок картоплі фунгіцидами, бажано поєднавши з обробкою інсектицидами, періодом масового відродження та шкодочинності личинок І-ІІІ віків колорадського жука.

 Послідуючі обробки картоплі та томатів проводять при збереженні сприятливої для розвитку хвороби погоди: відносна вологість повітря не нижче 75%, мінімальна температура не менше 10° С.

14/06/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 8 червня 2023 року

 

            Перша декада червня була теплою і дуже сухою. Середня декадна температура була в межах багаторічних значень, а температурна різниця дня і ночі коливалися від 4° до 29° тепла. Сума ефективних температур як для порогу +5° та +10°досягла норми та перевищує минулорічні показники. Середня відносна вологість повітря залишається низькою 45% при нормі 72%. Запаси продуктивної вологи для сільськогосподарських культур оцінюються як недостатні. Майже відсутність опадів (2,6 мм, 9 % норми) та низький показник рівня відносної вологості повітря стримували поширення інфекції хвороб. Посіви озимої пшениці перебувають у фазі  колосіння в доброму стані. Триває незначна шкодочинність личинок п’явиць, трипсів та злакової попелиці, відмічається заселеність пшениці клопом шкідливою черепашкою в допороговій чисельності на незначних площах.

         На озимому ріпаку продовжується утворення стручків в яких виявлено личинки капустяної галиці та насіннєвого прихованохоботника.

         Рослини соняшнику та кукурудза почали заселятися попелицями, на соняшнику виявлено личинки трипсів. На посівах цукрових буряків в прикраєвих смугах відмічено яйцекладку мінуючої мухи ІІ-го покоління, проходить заселення  буряковою листковою попелицею та триває незначне заселення та пошкодження  сірого бурякового довгоносика. Проти комплексу шкідників проводять обробки інсектицидами.

         В посівах гороху розпочався літ  та яйцекладка горохової зернівки  та спостерігається заселення попелицями.

         На сходах сої виявлено польові клопи та бульбочкові довгоносики в допороговій чисельності.

         Посадки картоплі масово заселені імаго колорадського жука, почалося відродження личинок з яйцекладок, масовий розвиток личинок прогнозується на другу декаду червня.

         Триває масовий літ підгризаючих совок  інтенсивність льоту становить 6-8 екз. на феромонну пастку за 7 днів.

         Тривалий сухий період сприяв масовому розвитку сисних шкідників на посівах сільськогосподарських культур  та плодових  та декоративних рослинах, та стримував розвиток та поширення хвороб практично на всіх культурах.

        

 08/06/23 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 26 травня 2023 року

          Третя декада травня була дуже сухою і теплою. Средньодобові температурні показники утримувались в межах 16-19°. Сума ефективних температур вище +10° досягла 69% декадної норми. Низька відносна вологість повітря стримує прояв та поширення хвороб, а високі температурні показники стимулюють активність шкідників.

         Посіви озимої пшениці знаходяться у фазі виходу в трубку – прапорцевого листа в задовільному стані рослин. В посівах продовжується слабка шкодочинність блішок, клопів та яйцекладка п’явиць, почалося заселення листя злаковою попелицею.

         Озимий ріпак закінчує цвітіння  в хорошому стані рослин,  чисельність квіткоїдів та проихованохоботників, після проведення обробок не висока - 1-2 екз. на рослину якими заселено до 15% рослин, триває літ та яйцекладка капустяної галиці, на 100 помахів сачком викошується по 2-3 екз. імаго. Альтернаріоз, фомоз та пероноспороз проявляється тільки на нижньому ярусі листя в слабкому ступені з ураженням 8% рослин по І балу.

         На горосі активізується шкодочинність бульбочкових довгоносиків, особливо в прикраєвих смугах де пошкоджується до 15 % рослин в слабкому і середньому ступені та за чисельності 0,5-1 екз. жука на м. кв.

         Сходи соняшника пошкоджують бурякові довгоносики, чисельність їх складає 0,1-0,3 екз. на м. кв., при пошкодженні до 5 % рослин.

         Погодно – кліматичні умови весняного періоду надзвичайно сприятливі для розмноження сисних шкідників, відмічено заселення попелицею посівів зернових культур, сходів цукрових буряків. На первинних господарях бурякової листкової попелиці у вогнищах по 55-100 екз. на погонний метр личинок, спостерігається окрилення самок.

         Високі температурні показники сприяли масовому виходу із грунту імаго колорадських жуків та їх розселенню. Сходи картоплі лише появляються тому концентрація жуків відмічається лише на таких рослинах та розсаді томатів у високій кількості 3-5 екз. імаго на рослину, почалася яйцекладка.

         Звітний період був несприятливий для поширення  інфекції хвороб  сільськогосподарських культур, наростання поширення інфекції яких незначне. Озима пшениця має поширення  борошнистої роси та септоріозу на 4-10% рослин  по І балу поодинокі плями на листках. На 2-4 % рослин ячменю на 18 %  обстежених площ виявлено ознаки гельмінтоспоріозу. Ущільнення ґрунту за сухої погоди призвело до прояву коренеїду в посівах буряків, якими охоплено 2-4% рослин на 12% обстежених площ.

         На початку декади розпочався літ метеликів яблуневої плодожерки, відсутність ефективної вологи стримують інтенсивність льоту: 3 екз. за 7 днів на коритця з принадою.

26/05/2023

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 19 травня 2023 року

            В другій декаді травня  переважала практично суха помірно тепла погода. Середня декадна температура повітря перебувала у межах багаторічних значень, а подобові  показники температури утримувались від +1,5° до +24° тепла. Сума ефективних температур  вище +5° досягла 243° або 80% норми, відповідно +10°С  -79° або 74% до декадної норми. Незначні опади проходили  (7% СБЗ) нерівномірно, зовсім непомітно і невідчутно. Середньодобова  вологість  повітря склала 49% або 74%  до декадної норми.

         Посіви озимих зернових зберігають фазу виходу в трубку у доброму стані.

         Ярий ячмінь у фазі третій лист, на ранніх посівах кущіння, в доброму стані. На посівах викошується комплекс шкідників: хлібні клопи, блішки, п’явиці які в допороговій чисельності наносять незначної шкоди зерновим культурам. Погодні умови також стримують інтенсивність розвитку хвороб  септоріозу та борошнистої роси на озимій пшениці, хвороби виявлено на 15 %  обстежених площ, з ураженням рослин  максимально 8%, на ярому ячменю хвороб не виявлено.

         Рослини озимого ріпаку перебувають у фазі масового цвітіння за доброго стану рослин. 

На 46% обстежених оброблених площ  ріпаку зменшилась кількість  квіткоїду,  ним заселено до 6% рослин з чисельністю 1-2 екз. на рослину, 3% рослин пошкоджено прихованохоботниками. На 100 помахів ентомологічного сачка викошуються польові клопи та імаго капустяної галиці з чисельністю 2 екз. На посівах прояв альтернаріозу стримується за низької вологості повітря,  хворобою уражено 4% нижнього листя рослин на 31% обстежених площ, перезараження не відбувається.

         Рослини кукурудзи знаходяться у фазі сходи -третій справжній листок в доброму стані.

         Соняшник на ранніх строках сівби  знаходиться у  фазі І- пара справжніх листків, на полях виявлено сірого бурякового довгоносика яким пошкоджено 3% рослин на 12% обстежених площ.

         На всій обстеженій площі гороху завдають шкоди бульбочкові довгоносики яких виявлено з чисельністю 0,5 екз. на м. кв.

         Багаторічні трави продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані за висоти рослин 40 см. на всіх обстежених площах на 100 помахів ентомологічного сачка викошуються: бульбочковий довгоносик,  насіннеїди, стеблоїд конюшиновий з чисельністю 2-8 екз., бобової попелиці      6 екз.

         На ранній капусті, редисці та інших хрестоцвітних культурах спостерігається шкодочинність хрестоцвітних блішок, продовжується літ капустяного білана. В цьому році відмічено більш інтенсивний вихід імаго травневих хрущів з ґрунту, період 14-15 травня спостерігався їх масовий літ,  чисельність складає 35-60 екз. жуків на дерево.

         З 14 травня розпочався слабкий поодинокий вихід імаго колорадських жуків з ґрунту та розселення його по посівах в пошуках їжі. На глибині 5-7 см ґрунту спостерігається заляльковування гусениць підгризаючих совок. 

На ранніх сходах картоплі виявлено колорадського жука, яким заселено 5 %   рослин з чисельністю 1-2 екземпляр на рослину.

 

19/05/2023

 

День вишиванки

Вишиванка — традиційний український одяг і разом з тим є національним символом України. Вперше День вишиванки відсвяткували у 2006 році. Це свято покликане зберегти національні традиції нашого народу, шанувати свою історію, свою Батьківщину.

        Зі святом! Слава Україні! Слава ЗСУ!

 

18/05/2023

 

Міжнародний день здоров’я рослин

         Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин, щоб підвищити глобальну обізнаність населення про те, як захист здоров’я рослин може допомогти ліквідувати голод на планеті, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та прискорити економічний розвиток.

         Цього року День здоров’я рослин відзначається під гаслом «Здоров’я рослин для збереження довкілля». Метою цього заходу є донесення до  громадськості розуміння важливості дослідження та захисту рослин для розвитку сільського господарства, виробництва якісних продуктів харчування та продукції рослинного походження, а також важливої ролі рослин у збереженні навколишнього природного середовища.

         Державна установа "Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія" провела круглий стіл для студентів кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства  ім. С. Т. Вознюка Національного університету водного господарства та природокористування . У роботі семінару також прийняли участь:

 • Патрашка Валентина Павлівна - начальник Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області;                
 • Лукащук Людмила Яківна – кандидат сільськогосподарських наук, заступник директора ІСГ «Західного Полісся НААНУ»;
 • Солодка Тетяна Миколаївна - доцент кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства ім. С. Т. Вознюка Національного університету водного господарства та природокористування;
 • Опанасюк Тетяна Степанівна – завідувач лабораторії кафедри Агрохімії, ґрунтознавства та землеробства ім. С. Т. Вознюка Національного університету водного господарства та природокористування.

         Основною метою заходу було підвищення обізнаності серед молоді про захист здоров’я рослин і довкілля. Слухачі отримали знання про роботу  Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія».

         На розгляд присутніх було представлено презентації та лекції, а саме:   

     - «Цілі та завдання Держпродспоживслужби в сфері та карантину рослин» - Патрашка Валентина Павлівна, начальник Управління фітосанітарної  безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області;                

     -« Продовольча безпека та збереження біорізноманіття рослин» -. Лукащук Людмила Яківна, заступник директора ІСГ «Західного Полісся НААНУ»;

- Презентація «Здоров’я рослин для збереження довкілля»- Білан Іванна Іванівна  – завідувач відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Рівненська фітолабораторія»;

- Презентація “Карантинні  та некарантинні нематоди” - Бережнюк Ольга Іванівна — головний фахівець - гельмінтолог відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Рівненська фітолабораторія»;

       - Презентація “Карантинні та некарантинні бактеріальні хвороби рослин”-       Скиданюк Людмила Петрівна — головний фахівець - бактеріолог відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Рівненська фітолабораторія»;

         - «Застосування ЕПШ — запорука чистого довкілля» - Оржеховська Людмила Володимирівна  – завідувач відділу фітосанітарних процедур ДУ «Рівненська фітолабораторія».

          Захід проводився з метою підвищення глобальної обізнаності громадян про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.

  

12/05/2023

 

Онлайн-нарада

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області

                12 травня 2023 року фахівці Державної установи "Рівненська обласна фіто санітарна лабораторія"  прийняли  участь у спільній онлайн-нараді управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області з представниками підприємств та організацій, які вирощують та реалізують насіння і садивний матеріал,, приуроченій до Міжнародного дня здоров’я рослин, проголошеного Організацією Об’єднаних Націй.

             На нараді були висвітлені питання:

 • використання сертифікованого насіння і садивного матеріалу,
 • прогнозу фіто санітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах області,
 • інтегрованого захисту рослин,
 • використання модифікованих сортів в Україні.

 

12/05/2023

 

Краса Поліського краю

     Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин. З метою відзначення цього дня Управлінням фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області та ДУ «Рівненська фітолабораторія» спільно були розроблені певні заходи. Одним з таких, стало відвідування ВСП «Березнівського лісотехнічного фахового коледжу НУВГП», де готують фахівців за спеціальностями:
-лісове господарство;
-мисливське господарство;
-садово-паркове господарство;
-облік і оподаткування;
-фінанси, банківська справа та страхування;
-фізична культура і спорт.
     Було обговорено важливість здоров’я рослин для всього людства. Також на території коледжу розташований Березнівський державний дендрологічний парк. Більш детально про рослинний світ дендропарку нам розповіла фахівець коледжу – Вікторія Анатоліївна. Дендропарк має статус заповідника загально-державного значення. В колекційному фонді дендропарку нараховується понад 750 таксонів, що належать до 2 класів, 47 родин, 124 родів.
    Колекційні ділянки створені за ботаніко-географічними зонами: «Ліси рівнин України», «Карпати», «Крим», «Кавказ», «Сибір», «Далекий Схід», «Середня Азія», «Американський регіон», «Японо-Китайський регіон»), а в межах зон – за систематичним принципом «Розарій», «Сірінгарій», «Березовий гай», «Сад жасминів», «Вербові».
    Захід проводився з метою підвищення глобальної обізнаності громадян про те, як саме захист здоров’я рослин може допомогти покласти край голоду, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та навколишнє середовище, а також сприяти економічному розвитку громад та держави в цілому.
Одного разу відвідавши це прекрасне рукотворне диво, хочеться знову і знову повертатися сюди! Отож, бережімо рослини – вони запорука нашого життя!

11/05/2023

 

       Нарада на тему: «Здоров’я рослин для збереження довкілля»

10 травня 2023 року фахівці ДУ "Рівненська фітолабораторія" спільно з фахівцями Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області прийняли участь в нараді на тему «Здоров’я рослин для збереження довкілля» в рамках проекту ООН, FAO та МКЗР. Також до наради приєдналися наукові співробітники Рівненського природного заповідника та суб’єкти господарювання, які здійснюють вирощування, виробництво, переробку, зберігання, обіг та експорт об’єктів регулювання.

10/05/2023

 

Навчання фахівців відділу фітосанітарних процедур.               

  В період з 02.05 – 08.05.2023 року на базі Львівського національного університету природокористування проводилося підвищення кваліфікації фахівців фітосанітарних лабораторій України на тему: «Нормативна-правова база України в сфері насінництва та розсадництва. Методи відбору зразків насіння, сільськогосподарської рослинної продукції та порядок проведення фітосанітарних процедур»

               Фахівці відділу фітосанітарних процедур та відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» теж прийняли участь у навчанні.

 Під час навчання були опрацьовані такі теми навчального курсу:

 • сучасний стан насінництва в Україні та значення сортових і посівних показників для виробництва насіння;
 • закони та інші нормативно-правові документи в сфері насінництва та розсадництва;
 • організація робіт та техніка безпеки при проведенні визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу;
 • робота фітосанітарних лабораторій відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019;
 • відбір зразків для проведення фіто санітарної експертизи згідно ДСТУ 3355-96;
 • відбір зразків для біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки згідно ДСТУ ISO 13690:2003 та ДСТУ 4601:2006;
 • відбір зразків насіння сільськогосподарських культур для визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу;
 • відбір зразків рослинного матеріалу для проведення молекулярно-генетичних досліджень.

 

08/05/2023

 

ІНФОРМАЦІЯ

ПРО ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В ОБЛАСТІ

СТАНОМ НА 1 ТРАВНЯ 2023 РОКУ

 

           Початок декади був дуже теплим і сухим. Середньодобова температура  повітря в перший п’ятиденці складала 10,5-12,5°, а до кінця місяця різко похолодало до 1,5° вночі та до 12° в денні години, пройшли сильні дощі. Середня декадна температура повітря склала 10,8°, що практично відповідає багаторічним значенням. За цей період випало 19,5 мм опадів або 177% норми. Відносна вологість повітря  що на початку декади утримувалась в межах 44-54% знову зросла до 95%. Сума ефективних температур вище +5° досягла 120°, що в межах середніх багаторічних значень. 

           Такі погодні умови позитивно вплинули на розвиток культур, дозволили відновити польові роботи, проходить посів ярих культур. 

           Проведеним моніторингом озимої пшениці виявлено, що рослини знаходяться у фазі кущіння - початок виходу в трубку, виявлена інфекції септоріозу на 21 %, борошнистої роси на 11 % обстежених площ з ураженням рослин 2%, максимально 4-5%. На 4% рослин на полях з пониженим рельєфом проявилися кореневі гнилі які виявлені на 11% обстежених площ. На посівах більш активні стали хлібні блішки, п’явиці та клопи, які викошуються з чисельністю 2-4 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка на 20-53% обстежених площ в прикраєвих смугах.

           Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі бутонізації. Виявлені ознаки інфекції пероноспорозу та альтернаріозу на 25-33% обстежених площ відповідно, з ураженням 2-6% рослин. На всій обстеженій площі ріпаку виявлено заселення ріпаковим квіткоїдом який заселив 20% рослин з середньою чисельністю 5 екз. на рослину. Стебловий прихованохоботник виявлений на 4% рослин з чисельністю 1 екз. на рослину на 17% обстежених площ. 

           Багаторічні трави перебувають у фазі відростання стебла. На 100 помахів ентомологічного сачка викошуються бульбочкові довгоносики, клопи, бобова попелиця з чисельністю 2-5 екземпляри.

           В подальшому підвищена температура повітря та висока відносна вологість повітря спровокують розвиток та поширення хвороб і активізують розселення та розвиток шкідників.

01/05/23

 

ІНФОРМАЦІЯ

СТАЖУВАННЯ

 

           З 27 по 28 квітня 2023 року на базі Державної установи «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» фахівці Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» пройшли стажування за напрямком роботи - аналіз біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки.

           За час стажування слухачі ознайомилися із нормативною документацією :

 •  Вимогами до зернових, зернобобових, олійних культур. Вимогами до випробувань та відбору зразків. Пробопідготовкою до випробувань.
 •  Органолептичними показниками зерна пшениці та насіння сої.
 •  Визначенням зараженості шкідниками зерна пшениці.
 •  Визначенням металомагнітної домішки.
 •  Виділенням крупної смітної домішки. Визначенням натури. Визначенням склоподібності за допомогою діафаноскопа та ручним методом.
 •  Визначенням вологості зерна пшениці вологоміром (експрес-метод) та основним арбітражним методом. Визначенням вологості насіння сої.
 •  Визначенням кількості та якість клейковини зерна пшениці.
 •  Визначенням показників якості пшениці: сміттєва та зернова домішки; дрібні зерна; зерна з забарвленим зародком; сажкове зерно; зерно пшениці, пошкоджене клопом-черепашкою.
 •  Визначенням числа падіння зерна пшениці.
 •  Визначенням фузаріозних та рожево-забарвлених зерен жита.
 •  Визначенням типового складу вівса.
 •  Визначенням вмісту ядра зерна гречки.
 •  Визначенням показників якості олійних культур.
 •  Встановленням рівня зараженості та заселеності шкідниками насіння сої.
 •  Визначенням домішки (сміттєва та олійна) насіння сої.
 •  Технічними записами та веденням документації. Статистичним опрацюванням та оформленням результатів випробувань.

           По закінченню даного заходу теоретичний матеріал закріплено практичними навичками аналізування на лабораторному обладнанні.

 

01/05/23

 

ІНФОРМАЦІЯ

ПРО ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР В ОБЛАСТІ

СТАНОМ НА 20 КВІТНЯ 2023 РОКУ

 

            Значна кількість опадів у квітні (50 мм) та переважно понижений температурний режим призвели до зростання запасів продуктивної вологи в грунті, які оцінюються як «надмірні» та істотно впливають на проведення польових робіт, проходження фенофаз розвитку рослин та шкідників, інтенсивність прояву хвороб. В окремі теплі дні спостерігається слабкий вихід жуків хлібних та хрестоцвітних блішок, ріпакового квіткоїда, клопів, прихованохоботників.

         Висока вологість повітря сприяла розповсюдженню інфекції основних хвороб та перезараженню рослин озимої пшениці септоріозом, борошнистою росою, плямистостями та озимого ріпаку альтернаріозом і пероноспорозом.

         Проведеним моніторингом посівів виявлено, що озима пшениця знаходиться переважно у фазі кущіння – початку виходу в трубку за доброго стану рослин. На 11-15% таких площ відмічено ураженість 2-5% рослин з ознаками борошнистої роси та септоріозу, на значних площах – підвищену кількість бур’янів. Такий стан посівів потребує їх оздоровлення фунгіцидами та застосування гербіцидів в найбільш вразливих фенофазах рослин озимини і бур’янів.

         В окремі погожі теплі дні спостерігається вихід із місць зимівлі та заселення рослин озимого ріпаку ріпаковими квіткоїдами та стебловими прихованохоботниками. Шкідники заселяють 23-100% обстежених площ з чисельністю 1-3 екз. жуків на 2-8% рослин. Підвищена вологість та низькі температури повітря призводять до малоінтенсивного розповсюдження минулорічної інфекції хвороб, оптимальні показники температури повітря сприятимуть масовому різкому поширенню альтернаріозу в посівах та необхідності проведення захисних обробок рослин ріпаку в стислі фенологічні строки розвитку. Наразі ураженість рослин у фазі стеблування – утворення бутонів альтернаріозом виявлено на 1-2% рослин в слабкому ступені з охопленням 15-40% обстежених площ.

20/04/23

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

станом на 13 квітня 2023 року

 

             Перша декада квітня відзначилась черговою хвилею похолодання у середині періоду, а також частими, в окремі дні – значними, опадами. Розподіл опадів по території області був доволі нерівномірним. Найбільша їх кількість випала на півдні області 25 мм – 5,2 декадної норми, тоді як на решті території Рівненщини – 8-13 мм,  2,1-2,9 декадної норми. Спостерігалось утворення снігового покриву середньою висотою 3-5 см, що утримувався впродовж 1-3 днів. Середня декадна температура повітря становила 5-6º тепла, максимальні температури за період досягли +13-15º , мінімальні значення температур становили 4-6º морозу у повітрі та 5-9º морозу на поверхні ґрунту. Середня відносна вологість за декаду становила 88-90 %. На 10 квітня сума ефективних температур ≥5º у наростаючому підсумку становили 23º, що вище за середні багаторічні значення на 58%. Значна кількість опадів та переважно низький температурний режим зумовили збільшення запасів продуктивної вологи на півночі та у центрі області. Агрометеорологічні умови декади залишались незадовільними для росту та розвитку сільськогосподарських культур через контрастність погодних умов та тимчасові прояви зими. Через часті дощі та перезволоження верхнього шару ґрунту затримувалися польові роботи та посів ярих культур.

         Проведеним моніторингом озимої пшениці виявлено, що рослини знаходяться у фазі кущіння, є наявність минулорічної інфекції септоріозу на 19 % обстежених площ з ураженням до 5% рослин. На 4% рослин на полях з пониженим рельєфом проявилися кореневі гнилі, які виявлені на 13% обстежених площ. На посівах мало активні хлібні блішки, п’явиці та клопи які викошуються з чисельністю 1-2 екз. на 100 помахів ентомологічного сачка  на 6-19% обстежених площ  в прикраєвих смугах.

         Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі відновлення листкової розетки. Ознаки минулорічної інфекції пероноспорозу та альтернаріозу виявлено на 37-50% обстежених площ відповідно, з ураженням 2-6% рослин.

         Весняні грунтові обстеження показали заселеність полів грунтовими шкідниками в межах 43-65% обстежених площ. Глибина їх залягання на кінець першої декади квітня 10-15 см, за зимовий період відмічено їх загибель на рівні 12-18%, що менше попередніх років. Чисельність зимуючих жуків блішок, п’явиць, квіткоїдів знизилась за зиму на 22-28%.

         В подальшому підвищена температура повітря та висока відносна вологість повітря спровокують швидке перезараження рослин наявними інфекціями хвороб та активізують розселення і розвиток шкідників.

 

13/04/2023 

 

 

Інформація

про фітосанітарний стан розвитку  шкідників та хвороб

 сільськогосподарських культур в області

станом на 30 березня 2023 року

                        Кінець березня відзначився різкими температурними змінами  та великою кількістю опадів.  Середня декадна температура повітря  склала 8,3°, що на 5° вище середніх багаторічних значень, а коливання показників  мінімуму та максимуму  досягло  від 4° морозу  до 19° тепла. Опади випали у вигляді дощу та снігу, сума їх склала 400% СБЗ,  місцями утворився сніговий покрив  висотою 2-3 см. Відносна середня вологість повітря  утримувалась в межах 81-89%.

         Такий температурний стан негативно вплинув на активність, розселення та шкодочинність  зимуючого запасу шкідників.  Загибель шкідників  за період зимівлі в загальному складає 17-33%.

         Моніторинг посівів озимої пшениці показав наявність минулорічної інфекції  борошнистої роси  та септоріозу на 8% обстежених площ з ураженням 3% рослин, кореневі гнилі  виявлені на 12% обстежених площ з ураженням рослин до 4%. На рослинах озимого ріпаку виявлено минулорічну інфекцію альтернаріозу на 14% обстежених площ з ураженням рослин 6, максимально 15%,  на 3% обстежених площ  пероноспороз та бактеріоз кореня  на 2-4% рослин. Прояву перших ознак перезараження не виявлено. 

         У допороговій чисельності продовжують заселяти посіви озимих культур  мишоподібні гризуни, їх виявлено на 10 % обстежених площ озимої пшениці з чисельністю 1-2 жилі колонії на гектар, озимого ріпаку на 16% обстежених площ з чисельністю 2 жилі колонії на гектар.

         Підвищення температурного фону та вологості повітря активізують життєдіяльність шкідників та інтенсивність розповсюдження основних хвороб озимих культур.

30/03/2023

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

 станом на 24 березня 2023 року  

                 Звітний період в області  відзначився строкатим характером  погоди. Середньодобові температури повітря коливались від -1º до +10º. Середня за декаду температура повітря склала +5º, що на 2º вище кліматичної норми. Максимальні температури за період досягли значень +17º у повітрі, +26º - на поверхні ґрунту. Мінімальні значення температур становили: 5-6º морозу у повітрі та 2-7º морозу на поверхні ґрунту.  Опади у вигляді  снігу, мокрого снігу та дощу  склали 16 мм.

Середня відносна вологість  становила 74% .

         Агрокліматичні умови оцінюються як сприятливі  для  росту та розвитку озимих сільськогосподарських  культур та проведення початку  весняно - польових робіт.

         Моніторинг посівів озимої пшениці показав, що рослини знаходяться у фазі кущіння,  озимого ріпаку у фазі відновлення листової розетки у доброму стані.  Озимим продовжують наносити шкодочинність мишоподібні гризуни  на 18% обстежених площ  (1,7 тис. га.)  з чисельністю 1 - 2 жилі колонії  на 1 га.  Відсоток загибелі шкідників на озимині становить 28% та багаторічних травах - 35% .

         Прогнозоване підвищення температурних показників сприятиме початку виходу із місць зимівлі хлібних блішок, польових клопів, цикадок, ріпакового прихованохоботника  та появі їх на поверхні грунту.

24/03/2023

 

Перевірити насіння перед посівом- обов'язок кожного сільгоспвиробника!

   Наступає гаряча пора посіву ранніх ярих культур. Державна Установа “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія” чекає сільгоспвиробників, щоб надати інформацію про якість насіннєвого матеріалу. Це стосується як насіння власного урожаю, так і купленого в насіннєвих господарствах в тому числі і за кордоном.

      Важливо зазначити, що тільки лабораторна експертиза може на 100% точно виявити, наскільки насіння якісне і чи варто його сіяти взагалі.

   В першу чергу насіння перевіряють на енергію проростання, схожість і чистоту. Енергія проростання характеризує життєздатність насіння, від якої залежить поява ранніх і дружніх сходів. Схожість вказує на кількість схожого насіння у відсотках від загальної кількості, а чистота- це вміст насіння культури в досліджуваному зразку у відсотках.

   Не менш важливими є й показники безпеки посівного матеріалу: зараженість насіння хворобами і заселеність шкідниками. Завдяки ній аграрій може підібрати протруйник, який максимально ефективно захистить його посіви на ранніх етапах росту і розвитку.

   Якщо насіння уражене бактеріозом, воно не проростає, а якщо й проростає, то швидко гине- адже цей збудник протруйниками майже не контролюється.

   Окремо слід зауважити, що є ризик купити контрафактне або фальсифіковане насіння. Тому перед покупкою слід перевіряти, чи виробник включений до Реєстру, чи захищена упаковка, чи продає насіння офіційний дистриб'ютор, чи правильно оформлені документи.

   Важливо також, що ціна насіння не може бути низькою. Купувати насіння потрібно за безготівковий розрахунок, зберігати всі чеки і квитанції, забирати товар треба зі складу, тоді буде видно, в яких умовах зберігається і чи не виробляється фальсифікат.

   Готуючись до весняної посівної, потрібно перевіряти не тільки асортимент та кількість насіння у сховищі, але і його якість, оскільки результати, вказані в документі, також мають свій термін дії. Зокрема протруєна кукурудза-один рік, соняшник протруєний- 8 місяців, цукровий буряк- шість місяців, озимих і ярих культур- чотири місяці. Після закінчення вказаних термінів насіння підлягає повторній перевірці.

21/03/2023

 

Відповідно до затвердженого  Плану проведення навчань фахівцями ДУ «Рівненська фітолабораторія» почато спільні навчання фахівців лабораторії зі спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області.

        Заступником завідувача відділу фітосанітарного аналізу було прочитано лекцію  на тему: «Стандарт «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних        лабораторій (згідно EN ISO/IEC 17025:2019)»  Проведення  фітосанітарної експертизи (аналізів) та їх  документального оформлення;

Реєстрація  зразків об’єктів регулювання та оформлення документів, кодування, вимоги до зразка згідно з НЯ».

16/03/2023

    

Час підготувати насіння до посіву

 

         Незважаючи на застосування широкого асортименту пестицидів, методів і прийомів захисту рослин, загальні втрати від шкідливих організмів становлять приблизно 15% потенційної урожайності. Майже третину з них спричиняють хвороби рослин.

         Фітопатологічна ситуація на посівах зернових культур в області останніми роками погіршується. Це зумовлено як порушенням технології їх вирощування  (вибір попередника, сівозміна, строки сівби, збалансованість мінеральних добрив, якість знезараження насіння, використання фунгіцидів), так і зміною гідротермічних умов у період вегетації, уражуваністю рекомендованих виробництву сортів. Тому хвороби, що зустрічаються на посівах вирощуваних за інтенсивними технологіями (борошниста роса, септоріоз листя й колоса, піренофоз, бура листкова іржа, фузаріоз колоса), доповнились хворобами екстенсивного типу господарювання (летюча і тверда сажки, фузаріозно-гельмінтоспоріозні та офіобольозні гнилі).

         Минулого року, значна частка посівів ярого ячменю була уражена саме сажковими хворобами. Домінувала летюча сажка. Найбільшого розповсюдження хвороба набула в поліській зоні. Склад патогенного комплексу насіння включає десятки видів грибів і бактерій. Загрозу посівам  як пшениці так і ячменю насамперед становитимуть сажкові хвороби, кореневі гнилі, гельмінтоспоріози, септоріози, збудники яких передаються насінням та через грунт.

         Поряд із сажковими хворобами особливу увагу слід приділити кореневим гнилям. Вони стають одним з найбільш розповсюджених шкідливих   колосових культур. Фітосанітарна ситуація, що склалася на посівах потребує постійного моніторингу шкідливих організмів для прийняття рішень щодо диференційованого застосування заходів захисту на кожному конкретному полі.

         Відсутність достатніх запасів вологи в грунті в осінньо-зимовий період негативно вплине на ріст і розвиток сільськогосподарських культур. Крім того, при ранній весні є загроза пересушення верхнього посівного шару грунту.

         За таких умов слід особливу увагу приділити підготовці посівного матеріалу: уникнення його травмування, зниження до мінімуму мікро- та макротріщин, протруєння фунгіцидними й інсектицидними препаратами або інкрустування з додаваням у бакові суміші біологічно активних речовин з метою поліпшення енергії проростання та схожості, науково обгрунтований вибір протруйників з урахуванням фітосанітарної ситуації та запасу вологи в поверхневому шарі грунту. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб.

         

13/03/2023

                  

  Семінар з охорони праці

    В навчальному центрі АПК 7.03.2023 проведено семінар з охорони праці для працівників агропромислового комплексу. Участь в семінарі прийняли і наші працівники: заступник директора Олександр Мартинюк, завідувач загального відділу Андрій Мачеєв і відповідальний за охорону праці провідний фахівець Олександр Онищенко.

   На семінарі, проведеному інспекторами ЗАХІДНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ проведено аналіз змін в законодавстві щодо охорони праці на період воєнного стану, зокрема про розслідування нещасних випадків на виробництві, виплати постраждалим а також методи запобігання травматизму на робочому місці, необхідності проведення медоглядів працівників і атестації робочих місць.

   Висупаючі загострили увагу учасників семінару також на необхідності дотримання вимог законодавства щодо декларування праці і пожежної безпеки.

 

10/03/2023

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 28 лютого 2023 року

         В третій декаді лютого продовжувала утримуватись сира відносно тепла погода. Середня декадна температура повітря була на 3ᴼ вище за середню багаторічну, а подобові коливання температур були на рівні від мінус 4ᴼ до плюс 8ᴼ. Відносна вологість залишається високою 83% - 85%. Часті опади, у вигляді дощу і мокрого снігу склали 10 мм або 91% СБЗ.

            Такі погодні коливання негативно впливають на інтенсивність розмноження та розселення мишоподібних гризунів, заселеність площ практично не змінюється за весь зимовий період. Спостерігається затоплення та замулення жилих нір в колоніях. Моніторингом орних земель виявлено 13% їх заселення мишоподібними гризунами з середньою чисельністю 1,5 жилих колоній на гектар та по 1 – 3 жилі нори в колоніях. Неорні землі мають 100% заселення площ із середньою чисельністю 3,7 жилих колоній на гектар.

            Аналіз проростків насіннєвого ячменю в партії 30 т. показав наявність інфекції гельмінтоспоріозу 3% – 7% та пліснявіння 2% – 6% зернівок.

            При аналізі відібраних монолітів озимої пшениці виявлено наявність інфекції кореневих гнилей на 2% - 4% рослин.

 28/02/2022

 

 

Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія»

за 2022 рік та перспективи розвитку на 2023 рік

На базі Державної установи  «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» 9 лютого 2023 року проведено нараду «Підведення підсумків роботи ДУ «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за 2022 рік та перспективи розвитку на 2023 рік». Директором лабораторії Вікторчук Русланою Вікторівною у Презентації детально проаналізовано результати проведеної роботи за минулий рік. Разом з тим, зауважено, що пріоритетними напрямками роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» було  виконання обсягу робіт відповідно затвердженого Плану роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія» у 2022 році. 

    З метою  облаштування та встановлення придбаного ПЛР - обладнання для проведення фітосанітарних експертиз виникла необхідність у проведенні реконструкції  адмінбудівлі, а саме, добудови мансардного поверху площею 110 м.кв. Відповідно для проведення реконструкції Адміністративної будівлі за адресою м. Рівне, вул. Малорівненська, 91 Б було виготовлено  Ескізний проект і затверджувалась відповідна документація та проводилась експертиза.

Для забезпечення збереження майна, в тому числі обладнання, та захисту приміщень ДУ «Рівненська фітолабораторія» від проникнення сторонніх осіб було встановлено систему контролю доступу до адміністративної будівлі в м. Рівне , вул.. Малорівненська, 91б, а також монтаж системи охоронної сигналізації в адміністративному приміщенні, що знаходиться за адресою в м. Здолбунів, вул. Словацького.

Незважаючи на всі труднощі минулого року, спричинені широкомасштабним вторгненням росії на територію нашої країни, фахівцями Лабораторії було виконано планові завдання та показники. Заради Перемоги фахівці лабораторії активно залучилися  до спільної справи. Поряд з основною роботою, працівники Лабораторії з перших днів війни активно підтримували наші Збройні сили України, територіальну оборону Рівненщини, а саме: коштами, одягом, продуктами харчування, медикаментами та іншим.

Завідувачами відділів проведено аналіз роботи  фахівців минулого року та зазначено основні плани на поточний 2023 рік.

Зазначено основні напрямки роботи заплановані державною установою на 2023 рік:

 • Підготовка та подача пакету документів в НААУ на проведення нагляду та повторної оцінки випробувальної лабораторії на відповідність ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 розширити  сферу акредитації щодо ідентифікації карантинних організмів та в частині відбору зразків:

         ентомологічна експертиза -3 види регульованих шкідливих організмів:

 • гватемальська картопляна міль- Tecia solanivora Pov;
 • томатна міль-мінер - Keiferia lycopersicella Wals;
 • жовто-бурий мармуровий клоп - Halyomorpha halys Stal;

         фітогельмінтологічна експертиза – 4 види регульованих шкідливих організмів:

 • колумбійська галова нематода - Meloidogyne chitwoodi Golden, O’Bannon, Santo & Finley;
 • колумбійська несправжня нематода - Meloidogyne fallax Karssen;
 • несправжня галова нематода - Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne & Allen;
 • бліда картопляна нематода - (Globodera pallida (Stone) Behrens);

         бактеріологічна експертиза - 1вид регульованих шкідливих організмів:

 • бура гниль картоплі - Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi;

         вірусологічна експертиза – 2 види вірусів (вірусні хвороби злаків):

 • виявлення збудника вірусу штрихуватої мозаїки ячменю -Barley stripe mosaic virus;
 • виявлення збудника вірусу смугастої мозаїки пшениці -Wheat streak mosaic virus.
 • Виготовлення проектної документації (технічних умов, проектно-кошторисної документації) на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання.
 • Часткового проведення поточного ремонту в адмінприміщеннях.
 • Оновлення матеріально-технічної бази: придбання сучасного обладнання для визначення біохімічних та технологічних показників сільськогосподарських культур.

22/02/2023

 

                         Насіння, навіть найкраще, потрібно перевіряти перед посівом.

    Наближаються строки посіву ярих культур. Сільгоспвиробники готуються до роботи: закуповують насіння, мінеральні добрива, засоби захисту рослин. Незважаючи на війну потрібно потурбуватися про майбутній врожай. Найважливішим фактором вдалої посівної є якісне насіння.

  Де б не купувалося насіння, навіть у найперевіреніших  виробників, важливо перевірити його на посівні якості. Особливо це стосується насіння врожаю минулих років.

   Державна установа «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» проводить аналізування посівних якостей сільськогосподарських культур на чистоту, домішку насіння інших культур, схожість, життєздатність, вологість, масу 1000 насінин,зараженість насіння хворобами і заселеність шкідниками. Аналізування проводиться за методами визначання якості згідно ДСТУ 4138-2002. Лабораторія акредитована НААУ за ДСТУ ISO/ IES 17025:2019 за вказаними показниками.

   Запрошуємо за адресою м. Рівне вул. Малорівненська 91б. Детальніша інформація на нашому сайті.

 13/02/2023

 

 Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в області станом на 13 лютого 2023 року 

 

         Перша декада лютого внесла зміни у погоді, на кінець другої половини встановився зимовий її характер. Спостерігалось промерзання грунтового покриву до 8 – 23 см. Середні температури повітря утримувались в межах 2 - 3ᴼ морозу, мінімальні значення становили 11 - 13ᴼ морозу як у повітрі, так і на поверхні грунту.

         Практично кожного дня випадали незначні опади у вигляді дощу та снігу. Сніговий покрив впродовж декади  то утворювався висотою 1 – 2 см, то сходив.

         Значне зниження температур, зокрема у нічний час, зумовило повернення сільськогосподарських культур до глибокого зимового спокою.

         За результатами відрощування зимуючих культур (озимі жито і пшениця, люцерна), що відбиралися гідрометеорологічним центром в кінці січня, пошкоджених та загиблих рослин – не виявлено, що свідчить про сприятливі агрометеорологічні умови для посівів у першій половині зими. Візуальний огляд рослин показав, що вони тургорні, без видимих пошкоджень точки росту та вузлів кущіння.

         Моніторинг продовольчого зерна пшениці, ячменю та сої в партії 160 тонн показав 6% його заселення комірними кліщами з чисельністю 1 – 3 екз. живих особин на 1 кг зразка.

         Фітоекспертизою такого зерна виявлено дещо нижчу ураженість пшениці та ячменю інфекцією гельмінтоспоріозу 4 – 6%; пліснявіння 2 – 3% та фузаріозу – 0,5% проростків проти попередніх років та зростання ураженості проростків сої бактеріозом до 3 – 5%, фузаріозом 1 – 2% та пліснявінням до 2 – 4%.

         Моніторинг посівів озимої показав допорогову заселеність мишоподібними гризунами 20% обстежених площ з середньою чисельністю1,5 жилих колоній на гектар. Багаторічні трави мають 100% заселення площ, з середньою чисельністю 3 – 5 жилих колоній на гектар.

         Надалі загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині ймовірна в разі снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжуватимуть розмноження. За установлення навіть нетривалого поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.

13/02/2023

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в

області станом на 02 лютого 2023 року

           За останній тиждень січня в області спостерігалося  незначне зниження температурних показників. Середньодобові температури повітря  утримувались в мінусових значеннях від 1 до 3° морозу.  Мінімальна температура становила 3 - 4° морозу, а на поверхні ґрунту 2-4° морозу.  Практично кожного дня  спостерігалися  опади незначної інтенсивності  у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу.  На кінець січня  на полях з озиминою  утворився сніговий покрив висотою 1 - 2 см.

         Моніторинг посівів озимих культур  показав слабку їх заселеність  мишоподібними гризунами:

 • Озима пшениця – обстежено 550 га, заселено 93 га, або 16 %  обстеженої площі з середньою чисельністю 1,2 жилих колоній на гектар.
 • Озимий ріпак – обстежено 350 га,  заселено 86  га, або 24 %  обстеженої площі з середньою чисельністю 2,3 жилі колонії на гектар.
 • Багаторічні трави мають 100% заселення площ,  де на травах 1-2 року використання  нараховується 2-3 жилі колонії на гектар, а на 3-4 року використання 3-5 жилих колоній на гектар.

                 Аналіз зразків продовольчого зерна  в партії 410 тонн показав заселеність комірними кліщами в партії 30 тонн що складає  7 %, в партії  насіння гороху 2 т. заселення комірними шкідниками не виявлено.

02/02/2023

 

Інформаційне повідомлення

про стан розвитку та розповсюдження основних шкідників і хвороб

сільськогосподарських культурних рослин станом на 20 січня 2023 року

          В другій декаді січня продовжувала  утримуватись  відносно тепла, волога та похмура погода. Середня декадна температура повітря склала 0° при нормі -2,5°,  а коливання температур протягом доби  спостерігалося від -3° до +5°. Часті опади  у вигляді дощу, мокрого снігу, мряки та густих туманів  склали 50% до норми.  Грунт в другій декаді  січня залишається талим.

         Після тимчасового відновлення вегетації на початку місяця, зараз рослини озимих зернових знаходяться у стані зимового спокою,  фазових змін у розвитку рослин не відмічено.  Такі погодні умови були  задовільними для зимуючих культур  та малосприятливими для  життєдіяльності мишоподібних гризунів, триває затоплення  та замулювання нір з послідуючим замерзанням в них води. Моніторингом посівів озимої пшениці  та ріпаку виявлено  мишоподібні гризуни  на площі 50га із 360 обстежених з чисельністю одна жила колонія та 4 жилі нори в ній.

         Тепла погода зимуючого періоду  позначається на стані зберігання зерна в складах, відмічено зростання його заселеності комірними шкідниками.  Обстежено 180 т. фуражного зерна пшениці та ячменю в 11% зразків виявлено – комірні кліщі та в 3% зразків – сурінамський борошноїд.  В продовольчому та насіннєвому матеріалі (250 т. ) пшениці, сої  комірних шкідників не виявлено.

        

20/01/23

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в області станом на 22 грудня 2022 року

Друга декада грудня була дуже сирою і прохолодною. Середня декадна температура повітря  досягала -3-4°, що на 1,5-2° нижче за багаторічні  значення.  Коливання подобових значень  утримувались на рівні від +1° до -18° в повітрі, а на поверхні грунту до -24° морозу. 

         Практично кожного дня  спостерігались опади, сума їх досягла 39мм або 300% декадної норми,  вони формувались у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. На кінець декади висота снігового покриву становила в середньому 5 см, глибина промерзання ґрунту  на рівні 14 см, на полях спостерігається утворення льодяної кірки, місцями в понижених місцях  блюдця талої води.

         Такі погодні умови були згубними  для мишоподібних гризунів, відмічено затоплення нір із подальшим замерзанням води в них, що призвело до загибелі молодняку. На кінець декади заселеність  озимої пшениці та ріпаку мишоподібними гризунами становить 17% обстежених площ з чисельністю 1-2 жилих колоній на гектар, 100% заселеність багаторічних трав  з чисельністю 3-4, максимально 6 жилих колоній на гектар.

         В складах зберігання проведено моніторинг партій продовольчого зерна в партії 200 т пшениці, сої, кукурудзи, заселеності комірними шкідниками не виявлено.

22/12/22

 

                                                             Зберігання насіння.

Необхідність зберігання насіння пов’язана з біологічними особливостями різних видів рослин, строками сівби, особливостями системи насінництва та іншими факторами. Деяке насіння після збирання має низьку схожість, а  у бобових буває «тверде насіння», яке не здатне навіть набухати.

    Насіння озимих висівається вже через 1-1,5 місяця після збирання, ярих- через 7-8 місяців.Перехідні, державні та страхові фонди зберігаються від 1 до 5 і більше років.

    Найважливішим фактором, що зумовлює стійкість насіння під час зберігання, є його вологість. Кращою температурою для зберігання є 5-10 градусів тепла, але таку температуру важко втримати, тому вона використовується тільки в колекційних зразках. У виробничих умовах насіння зберігають при природній температурі і тому при вологості більше 15% підвищення температури на більше, ніж на10 градусів різко скорочує тривалість зберігання.

    Ефективність зберігання значною мірою залежить від способу. При зберіганні насипом в буртах недоліками є ненадійна ізоляція окремих партій, нераціональне використання зерносховищ та складність використання активного вентилювання. Кращим виходом є зберігання в засіках або у спеціальних металевих бункерах.

    При зберіганні насіння в насіннєсховищах контролюють температуру і відносну вологість повітря за допомогою термометрів і гігрометрів, наявність шкідливих комах і гризунів.       Періодичність контролю-перші 1-2 місяці щоденно,пізніше -два рази на тиждень.

    Схожість насіння визначають за стандартною методикою в спеціальних лабораторіях при засипці і через кожні 4 місяці і більше для окремих видів рослин за вимогами стандартів. Одночасно визначають зараженість плісенями, що дуже важливо для безпечного зберігання.

    При тривалому зберіганні проводять провітрювання насіннєсховищ і насіння. Чим сухіше насіння тим менша потреба в провітрюванні. При необхідності насіння досушують  активним вентилюванням підігрітим повітрям.

    Знищення комірних шкідників — важливий захід при зберіганні. Гризунів знищують отруєними принадами, а комірних шкідників-фумігацією насіння. При цьому слід дотримуватись вимог охорони праці і користуватись препаратами, згідно “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

    Перевірити насіння можна і потрібно в ДУ “Рівненська фітолабораторія”за адресою м. Рівне вул. Малорівненська 91 б. Розцінки можна дізнатися на нашому сайті.

 

04/12/22

 

Серйозною проблемою для аграріїв є бур’яни, які забирають значну частину мінеральних та органічних поживних речовин, а також доступну для культурних рослин вологу і в такий спосіб різко знижують урожайність рослин та родючість ґрунту. Культурні рослини слабо конкурують з бур’янамиТакож існують такі види бур’янів, які не забирають поживних речовин з ґрунту, а живляться соком рослин, чим суттєво знижують їх врожайність, а іноді навіть спричиняють їх загибель.

Одним із таких небезпечних бур’янів є повитиця.

Повитиця  рослина-паразит, у якої немає ні коренів, ні листків.Все життя повитиці проходить на тілі господаря – іншої рослини. Діставшись до своєї жертви, цей бур’ян запускає в її тіло присоски - гаусторії і спокійнісінько живе собі, щодня харчуючись соками культурної рослини Втрати урожаю культурних рослин, заселених повитицею, становлять до 50%, а в складних випадках навіть фіксується їх загибель. Повитиця найбільш полюбляє паразитувати на конюшині, люцерні, виці, льоні, буряках, моркві, цибулі, картоплі, тютюні та інших рослинах. Відносно стійкими до цієї агрономічної напасті є лише злакові культури та соняшник.

Одним із найпоширеніших видів є повитиця польова Розмножується вона насінням та частинами стебел.

Основним джерелом поширення повитиці є погано очищене насіння польових культур, переважно люцерни і конюшини. Також поширенню сприяють транспортні засоби, сільськогосподарська техніка та знаряддя, зрошувальні канали, органічні добрива і зернові відходи.

В умовах України насіння повитиці інтенсивно проростає у травні-червні, цвіте - у червні-серпні, плодоносить - у липні-жовтні. За несприятливих для проростання погодних умов насіння зберігатиме схожість від 4 до 30 років. Інтенсивність проростання насіння залежить від тепла, вологи та дозрілості насіння. Напівдозріле та зелене насіння проростає швидше, ніж дозріле.

Повитиця не тільки знижує врожайність, але і погіршує якість продукції. Враховуючи значну шкодочинність повитиці, необхідно своєчасно і в повному обсязі проводити комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію цього бур’яну.

Якщо повитиця  уже вразила рослину, знищити цей бур’ян можна тільки разом з рослиною-господарем.

Позбутись повитиці вкрай складно. Повна ліквідація вогнища цього бур’яну потребує тривалої і дуже копіткої роботи. Тому найкращим способом уникнути неприємностей, пов’язаних із поширенням повитиці, є профілактика, зокрема ретельне дотримання фітосанітарних заходів:

 • заборона завезення у вільні райони з районів розповсюдження бур’яну;
 • обов’язковий карантинний огляд та лабораторна експертиза;
 • обстеження с\г угідь на виявлення бур’яну в період вегетації;
 • при виявленні вогнища - запровадження карантинного режиму та проведення спеціальних фітосанітарних заходів.

Вогнища уражених посівів необхідно викошувати із захопленням півтораметрової гарантійної зони навколо, обов’язково до цвітіння бур’яну, скошену масу висушувати, виносити за межі поля та спалювати. Вогнище потрібно утримувати у стані чорного пару або обробляти гербіцидами відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

У посівах багаторічних трав і на необроблюваних землях повитицю польову слід якомога частіше низько скошувати до її цвітіння. Перед збиранням урожаю культурних рослин вогнища на посівах, заражених повитицею, необхідно скошувати і збирати окремо. Зберігати засмічений урожай необхідно окремо від чистого.

17/11/22

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур

в області станом на 03 листопада 2022 року

        

         За звітний період значних змін погоди в області не пройшло. Спостерігалися сухі погожі дні. Середньодобові показники температури повітря утримувались в межах 7-13°, що на 3-7° вище за багаторічні. Опадів не було, але відмічалися рясні роси та тумани, відносна вологість повітря залишалась високою 83-91%.  Вологозабезпеченість ґрунтовою вологою характеризується як «достатня - задовільна» та «оптимальна-надмірна» Цьогорічні запаси вологи ґрунту на 27-93% вищі минулорічних.

          Озимі зернові культури продовжують фази сходи – ІІІ лист, стан розвитку  рослин добрий.

         Озимий ріпак продовжує формувати розетку листя.

         Моніторинг мишоподібних гризунів орних земель показав заселеність обстежених площ в межах 8% озимого ріпаку, на зернових культурах заселення не виявлено, з середньою чисельністю 1,1 колоній на гектар. Багаторічні трави на 100% площ заселені гризунами з чисельністю 3-4 жилі колонії на гектар.

         За даними СЕС популяція мишоподібних гризунів відзначається високими показниками життєздатності: співвідношення самиць та самців 44:56, в розмноженні приймає участь 25-30% самиць з середньою чисельністю 3,5 ембріонів на кожну, що свідчить про високу потенційну можливість їх масового розмноження і шкодочинності в осінньо-зимовий період.

         Висока вологість повітря сприяє подальшому зростанню ураженості рослин озимого ріпаку хворобами: пероноспорозом, фомозом, альтернаріозом з охопленням 4-10% рослин та 1-2 листків на рослині на 30% обстежених площ. На 10% обстежених площ ще спостерігається слабка шкодочинність білокрилки з чисельністю 2-5 екз. на рослину та несправжніх гусениць ріпакового пильщика з чисельністю 1 екз. на рослину на 4 % рослин. На 5% обстежених площ озимої пшениці, середково в понижених місцях, виявляється ураження кореневими гнилями 3-6% рослин.

         На незібраних площах кукурудзи триває розвиток інфекції фузаріозу та пліснявіння на 5-6% качанів.        

 

03/11/2022

 

КУРС ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ

З 19 по 30 вересня 2022 року завідувач відділу реєстрації зразків об'єктів регулювання та оформлення документів Гончарук М. В.  пройшов курс підвищення кваліфікації на базі ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України та отримав свідоцтво про підвищення кваліфікації.

                               Під час навчання були опрацьовані такі теми навчального курсу:

 • правові аспекти діяльності державних фітосанітарних лабораторій;
 • фітосанітарна експертиза (аналізи). Техніка безпеки;
 • фітосанітарний контроль об’єктів регулювання. Захист рослин;
 • регульовані шкідливі організми;
 • норми сучасної української літературної мови.

20/10/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 7 жовтня 2022 року

                       Погодні умови початку жовтня практично не змінилися. Температурні показники утримувались в межах багаторічних  9-12°, а сума опадів вже за першу п’ятиденку досягла 164% декадної норми. Середня відносна вологість повітря залишалася високою 88%.

         Такі погодні умови призупинили повністю проведення  польових робіт: збирання  пізніх культур та посів озимих зернових.

         Розмноження мишоподібних гризунів триває в місцях резервації, розселення їх на посіви  озимого ріпаку не відмічено. Чисельність  жилих колоній гризунів на не зораній падалиці зернових в межах 2 жилих колоній на гектар, за кількості по 4-5 жилих нір. На таких площах триває слабкий літ цикадок та польових клопів, розвиток личинок шведської мухи та попелиці, зростає інтенсивність захворюваності рослин  плямистостями, септоріозом.

         Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі ІІІ пари листків - утворення розетки, стан рослин добрий. Заселеність рослин білокрилкою та попелицею відмічено на 21% обстежених площ в допороговій чисельності. Ураженість ранніх посівів альтернаріозом в межах 3 %  рослин з інтенсивністю 0,8 %.

         Кукурудза в повній стиглості хворіє на гельмінтоспоріоз листя і стебла 18 %, і фузаріоз качанів 3-5% рослин. Чисельність сисних шкідників  значно знизилась до 1-2% рослин на 19 % обстежених площ.

         Рослини соняшнику продовжують інтенсивно уражуватись хворобами кошиків: білою (склеротініозом) та сірою гнилями з охопленням 20% рослин на 44 % обстежених площ.

         Посіви сої повністю дозріли, через погодні умови та неможливість збирання зростає їх ураженість  пероноспорозом до 45% та бактеріальним опіком до 23% рослин.

         Цукрові буряки, через затримку із збиранням масово хворіють на церкоспороз 60%, пероноспороз 21% та фомоз 13% рослин. Перезволоженість важких грунтів може призвести до ураженості коренеплодів гнилями.  

 

07/10/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 30 вересня 2022 року

                       Звітний період в області продовжував бути сирим та прохолодним .  Середня декадна температура повітря була на рівні 10°. Сума ефективних температур вище +5°С досягла 1840°. За звітний період випало 33 мм опадів, або 253% середніх багаторічних значень. Середня відносна вологість повітря  була високою – 89%.

         Перезволоження ґрунту стримує проведення збирання пізніх культур та посів озимих зернових, розмноження мишоподібних гризунів та інтенсивність їх розселення.

         На незораній стерні зернових культур 37% обстежених площ  спостерігається заселення мишоподібними гризунами, їх чисельність становить 2 жилі колонії в яких по 3-5 жилих нір. Багаторічні трави заселені повністю з чисельністю 2-4 жилі колонії нори, в яких 5-13 жилих нір. На посівах озимого ріпаку заселення мишоподібними гризунами  відсутнє.

         На падалиці зернових культур повсюди викошуються: польові клопи, імаго шведської мухи та цикадки, чисельність їх незначна. Продовжується розвиток септоріозу, плямистостей та бурої листкової іржі на всіх обстежених площах, що буде джерелом інфекції для посівів озимої пшениці.

         Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі ІІ-ІІІ пари листків, триває їх незначне заселення до 4% рослин білокрилкою, попелицями, несправжні гусениці ріпакового пильщика виявлено на 2% рослин з чисельністю 1 екз./ рос. при 23% обстежених площ. На окремих площах, переважно на тяжких ґрунтах проявилася чорна ніжка та альтернаріоз  з охопленням  1-2 % рослин.

         Велика кількість опадів призвела до масового поширення  гельмінтоспоріозу в посівах кукурудзи - 35% рослин на 63 % обстежених площ.  На качанах, пошкоджених гусеницями кукурудзяного метелика  розвивається фузаріоз  максимально до 5%, також відмічається прояв пухирчастої сажки  0,2%. Триває розвиток та шкодочинність попелиць на 19% обстежених площ з заселенням 5% рослин.

         На посівах соняшника, за наявних погодних умов, підвищилась ураженість білою та сірою гниллю, інфекцію виявлено на 42% обстежених площ  та до 20% кошиків.

         Соя перебуває у фазі дозрівання. На рослинах активно проявляється інфекція пероноспорозу на 75% обстежених площ з ураженням рослин 25-45%  та розвитком хвороби 6,3%, також наявний бактеріальний опік на 10-20% рослин з розвитком хвороби 2,5%.

         Збирання цукрових буряків також стримують погодні умови вересня, на рослинах масово розвивається церкоспороз яким охоплено всі обстежені площі з ураженням 35-60% рослин, пероноспороз та фомоз наявний на 10-25% рослин. Проходить розвиток гусениць листогризучих совок та попелиць які наносять незначної шкоди рослинам.

 

 30/09/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 22 вересня 2022 року

         Звітний період в області продовжував попередній як за температурними показниками  так і за кількістю опадів.  Середня декадна температура повітря  була на 1° нижче за норму і склала 11,5°.  Мінімальна температура повітря  нижче 4° не опускалась а максимальна не перевищувала 20°, лише один день. На кінець декади  сума ефективних температур вище +5°С досягла 1817°, що склало 103% середніх багаторічних значень. За другу декаду випало 54 мм опадів або 224% до багаторічних показників,  вони відрізнялися як територіально так і за кількістю. Середня відносна вологість повітря  була високою – 89%. На даний період кількість опадів в області  перевищувала 114мм або 187% місячної норми. 

         Перезволоження ґрунту  стримує проведення збирання  пізніх культур  та посів  озимих зернових, розмноження мишоподібних гризунів та інтенсивність їх розселення. На кінець декади відмічено їх концентрацію лише на незораній стерні, неугіддях та площах картоплі, овочевих культур та багаторічних трав.

         На падалиці зернових культур  викошуються хлібні блішки, польові клопи, імаго шведської мухи та цикадки  чисельність їх незначна. Продовжується розвиток септоріозу, плямистостей та бурої листкової іржі на всіх обстежених площах.

         Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі ІІ-ІІІ пари  листків, на пізніх посівах – сходи, триває їх незначне заселення блішками, польовими клопами. В погожі дні спостерігається літ біланів та ріпакового пильщика. На ранніх посівах відмічено заселення  посівів білокрилкою та несправжніми гусеницями пильщика. На окремих площах, переважно на тяжких ґрунтах проявилася чорна ніжка  з охопленням  1-2 % рослин.

         Велика кількість опадів призвела до  масового поширення  гельмінтоспоріозу  в посівах кукурудзи - 32% рослин на  67 % обстежених площ та подальшого розповсюдження білої гнилі  на 6% кошиків соняшника,  та фузаріозу на качанах кукурудзи  до 5% .

         На пізніх посадках капусти  триває зростання  ураженості головок  слизовим бактеріозом та фомозом.

         Аналіз бульб картоплі показав,  більш відчутний ніж звичайно, відсоток ураження мокрою гниллю середніх та пізніх сортів картоплі.

 

22/09/2022

 

              В  Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» в період із 04.05-06.05.2022 року складом групи аудиторів з акредитації НААУ відповідно до затвердженої програми «Нагляду за випробувальною лабораторією», акредитованою на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, проведено нагляд у відповідності системи управління та компетентності випробувальної лабораторії в акредитованій сфері акредитації вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

               Розширено сферу акредитації в частині проведення фітосанітарної експертизи (аналізів)  (ідентифікації організмів) та визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу:

 -       ідентифікація тютюнової білокрилки (Bemisia tabaci. Gen);

 -       картопляної молі (Phthorimaea operculella Zell)

-         визначення зараженості насіння хворобами макроскопічним методом.

               По результатах проведеного нагляду Національним агентством з акредитації України  Державна установа  «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» отримала Атестат про акредитацію зареєстрований у Реєстрі 16 серпня 2022 року за № 201181 та  оновлену сферу акредитації з додатком від 16 серпня 2022 року.

Керівник з якості ДУ «Рівненська фітосанітарна лабораторія» Світлана Бордюк.

 

 22/09/2022

 

 Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб

сільськогосподарських культур в області

 станом на 16 вересня 2022 року

          Минулий тиждень в області характеризувався  прохолодною дуже сирою погодою. Середньодобові температурні показники  утримувалися в межах  9-12°, а подобові коливання  спостерігалися  від 2до 17°.  Сума ефективних температур  вище +10°С досягла 1113° або 120% до багаторічних показників,  а вище +5°С  відповідно 1763° та 104%.  За останні сім днів  в області випало 75мм дощу, що склало 123% місячної та 312% декадної норми.  Середня відносна вологість повітря була 98-100%.

          Такі погодні умови  істотно вплинули  на проведення польових робіт,  розвиток фенофаз шкідників  та інтенсивність прояву хвороб.

          Велика кількість опадів стримує розселення мишоподібних гризунів  по посівах. Концентрація їх в основному спостерігається на пізніх овочевих культурах, картоплі, багаторічних травах та неугіддях, так як площі з під зернових культур повністю здисковані. Чисельність їх в межах 3-4  жилих колонії на гектар.

          На ранніх посівах озимого ріпаку  проходить слабке заселення  рослин хрестоцвітними блішками та польовими клопами , в понижених місцях відмічається розвиток  чорної ніжки  на  1-2% рослин.

          В посівах сої  спостерігається другий етап  достигання, рослини в доброму стані,  маса 1000 зерен 168-170 г.  Чисельність павутинного кліща та  попелиці  незначна, проте відмічається подальше зростання  ураженості  рослин бактеріальним опіком та пероноспорозом до 26-43% рослин на 37-58% обстежених площ.

          Соняшник на переважній більшості площ  достигає, проводиться десикація. На пізніх площах рослини мають 4% ураження кошиків  білою та сірою гнилю з охопленням 6% обстежених площ.

          На посівах цукрових буряків  відмічено різке збільшення  ураженості рослин церкоспорозом до 46 %  та пероноспорозом до 14% і фомозом 12% рослин на 73% обстежених площ.

          Посіви кукурудзи практично скрізь перебувають у фазі воскової та технічної стиглості, завершується розвиток кукурудзяного стеблового метелика, спостерігається концентрація гусениць  в місцях зимівлі. Велика кількість опадів сприяла прояву фузаріозу  на качанах, яким охоплено до 4 % рослин.

 

16/09/2022

 

Інвентаризація нематодовогнищних ділянок

Згідно плану роботи Державної установи ‘‘Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія’’ на 2022 рік, під час інвентаризації нематодовогнищних ділянок до лабораторії надійшло 1063 зразки ґрунту відібраних на присадибних ділянках Рівненської області на площі 239 га.

Під час проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) було виявлено карантинний організм обмежено поширений на території України – Золотисту картопляну нематоду (Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens) цисти у живому стані у 807 зразках (178,49 га), що на 94 зразки та на 33,214 га менше, ніж у минулому році.

 

09/09/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 26 серпня 2022 року

          Звітний період характеризувався сухою теплою погодою. Середньодобові температурні показники склали 21-23°, що на 3-5° вище за кліматичну  норму, а по добові коливання спостерігалися на рівні від 16° вночі до 31° вдень. Суми ефективних температур +5°С та +10°С перевищували багаторічні показники на 60-110°, проте були на 15-30% нижчі минулого року.

         За даний період в області опадів практично не було, середня відносна вологість повітря була на рівні середніх багаторічних значень.

         Високий температурний фон та оптимальна вологість повітря надзвичайно сприятливі для розвитку і розповсюдження хвороб на сільськогосподарських культурах.

         Кукурудза знаходиться у доброму стані , качани формують фазу молочно-воскової стиглості. Триває харчування гусениць кукурудзяного стеблового метелика  переважно у качанах, відмічено зростання заселеності павутинним кліщем.  Розвиток гельмінтоспоріозу набуває масового поширення.

         Соя продовжує формувати боби, чисельність яких в межах 28-36 штук на рослину, на ранніх посівах відмічено перший етап достигання. Рослини слабо заселяються попелицею та павутинним кліщем. За звітний період значно зросла ураженість рослин хворобами.

         Соняшник продовжує  фазу утворення плодів  за діаметру кошиків 16-20 см та 180-205см висоти рослин. Спостерігається подальший незначний ріст ураженості рослин септоріозом, фомопсисом та білою гниллю, заселеність рослин геліхризовою попелицею незначна.

         Моніториг посівів цукрових буряків показав помірне зростання ураженості листя церкоспорозом та фомозом. Заселеність рослин листковою попелицею низька.

           

 26/08/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 18 серпня 2022 року  

           Друга декада серпня характеризувалась помірно теплою сирою погодою. Середня декадна температура повітря перевищувала багаторічні показники на 1°, мінімальна температура вночі сягала 12°, максимальна 28° вдень. Сума ефективних температур вище +10°С досягла 882° або 107% декадної норми. За звітний період випало 93 мм опадів або 465% декадних багаторічних значень, вони носили нерівномірний ливневий характер. Середньодобова вологість повітря зросла на 110%.

         Такі погодні умови сприяли зростанню ураженості рослин хворобами.

         Кукурудза в доброму стані знаходиться у фазі- молочної-молочно-воскової стиглості качана. В посівах триває слабкий розвиток та шкодочинність стеблового кукурудзяного метелика, заселеність площ лишається на рівні 28% та 5% рослин з чисельністю 1 екз. на рослину, 19 % обстежених площ заселені павутинним кліщем, шкідника виявлено на 9% рослин кукурудзи. Зросла інтенсивність прояву гельмінтоспоріозу, хворобу виявлено на 32% обстежених площ з ураженням рослин 6-14%. Виявлення пухирчастої сажки кукурудзи відмічено на 0,1% качанів та 4% обстежених площ.

         В посівах сої відмічається наростання розвитку пероноспорозу хворобу виявлено на 10, максимально 21% рослин та 27% обстежених площ, триває помірний прояв бактеріального опіку та аскохітозу. Заселеність рослин павутинним кліщем та попелицею нижче порогової.

         Заселеність рослин соняшника  шкідниками лишається низькою. Продовжується  розвиток фомопсису та септоріозу, хворобами уражено до 35% обстежених площ з ураженням рослин 10-16% відповідно. Прояви білої гнилі  виявляються окремими вогнищами  лише на 8% обстежених площ з ураженням 1-2% рослин.

         Ураженість рослин цукрового буряка церкоспорозом зросла до 18% обстежених площ з поодинокими плямами на 11% рослин буряків, заселеність 4-6% рослин листковою попелицею спостерігається в прикраєвих смугах.

         Посадки картоплі, на необробених площах за таких погодних умов, масово інфікувалися альтернаріозом та фітофторозом, що призвело до відмирання бадилля. На вегетуючих  рослинах присутні ознаки хвороб,  максимум на 75% рослин, також продовжується розвиток літноього покоління колорадського жука,  зістрічаються всі фази розвитку шкідника.

         На рослинах пізньої капусти продовжує наносити шкоду білокрилка, проте ливневі дощі дещо знизили її чисельність. Спостерігається літ та яйцекладка  біланів, слизовий бактеріоз виявлено на 20% обстежених площ капусти.

         Проходить літ метеликів окличної та озимої совок.

 18/08/2022

 

Як зберегти насіннєвий матеріал

           Завдання зберігання насіння – не втратити якість на певний час від збирання до використання. Насіння, що закладається в сховища, повинно мати високу життєздатність. Насіннєвий матеріал зі зниженою енергією проростання та схожістю, травмоване, проросле, неякісно відсортоване, пошкоджене патогенною мікрофлорою погано зберігається.

           Під час зберігання насінням систематично проводять спостереження за:

- вологістю насіння, оскільки  основною причиною низької схожості насіння є високий вміст у ньому вологи, тому потрібно систематично  вимірювати його  вологість. Підвищення вологості  посилює в ньому процеси дихання, створює сприятливі умови для діяльності мікроорганізмів і підвищення активності збудників хвороб і шкідників.

- температурою , яка  характеризує стан насіннєвої маси. Низька температура в усіх ділянках маси насіння є показником її нормального стану і свідчить про консервацію. Підвищення температури, що не відповідає змінам температури навколишнього середовища, свідчить про активацію фізіологічних процесів і початок самозігрівання.

- заселеністю шкідниками, комахи і кліщі не розвиваються у сухому та холодному насінні. Тому охолодження і підсушування насіння - ефективні заходи попередження появи шкідників, а водночас і пліснявих грибів. У деяких випадках добрі результати дає додаткове механічне очищення насіння. Але найбільш ефективним заходом знищення шкідників є газація (фумігація) насіння. Гризунів знищують отруєними принадами, рідше капканами.

          У процесі зберігання систематично здійснюють органолептичний контроль насіння (запах, колір), а також аналітичний контроль за посівними якостями. Нагляд ведуть за кожною партією, кожною одиницею насіння, особливо ретельно за партіями з підвищеною травмованістю і вологістю.

         Для отримання якісного насіннєвого матеріалу, потрібно провести калібрування та очистку посівного матеріалу. Калібрування та очистку проводять, щоб очистити насіннєвий матеріал від домішок, дрібного та битого зерна. Показник, який вказує на якісний посівний матеріал – це маса 1000 насінин. Якщо зерно ретельно відібране, то показник схожості та енергії проростання  має бути теж високим, близьким до 100%. Адже посівні властивості насіння визначаються показниками: чистота, домішка насіння інших культур, схожість, енергія проростання, маса 1000 насінин, вологість,  зараженість хворобами і заселеність шкідниками. 

             Тривалість збереження життєздатності насіння залежить від вологості насіння, вологості і температури повітря, якості самого насіння, відсутності збудників хвороб та шкідників як на самому насінні, так і в складських приміщеннях.  Критичний поріг вологості для основних сільськогосподарських культур такий: для пшениці, жита, ячменю – 14-15 %; кукурудзи – 13-14 %; проса – 12-13 %; соняшнику – 7-9 %; зернобобові -15-16%; овочеві культури не більше 10%. Кожна партія насіння, що зберігається насіннєсховищах, повинна пройти перевірку посівних якостей. Щоб провести такий аналіз, потрібно завчасно відібрані зразки посівного матеріалу надати до спеціалізованої установи для визначення посівних якостей. В Рівненській області такі послуги можна отримати у Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія», яка знаходиться за адресою:

місто Рівне, вулиця Малорівненська, 91 Б.

місто Здолбунів, вулиця Словацького, 58.

               Підготувала головний фахівець відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу- Наталія Коберник.

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 11 серпня 2022 року 

                       Перша декада серпня залишалася, як і попередні,теплою та переважно сухою. Середня декадна температура повітря  складала 20,2°, що на 1° вище за середні багаторічні значення. Подобові коливання температур відмічалися від 11° вночі до 31° вдень. Сума ефективних температур вище +10°С досягла 801°, що на 68° вище багаторічних значень та на 100° менше минулорічного. За декаду випало 10 мм опадів  або 57% від норми, дещо підвищилася вологість повітря до 72% проте, нижче середніх багаторічних значень. Такі погодні умови були сприятливі для росту сільськогосподарських рослин та для завершення збору зернових культур. На стерні зернових культур та ріпаку спостерігається заселення мишоподібними гризунами. 

          Кукурудза у доброму стані знаходиться у фазі молочної стиглості качана. На 33% обстежених площ кукурудзи продовжується заселення 6% рослин попелицями. Шкодочинність гусениць стеблового метелика продовжується на 28% обстежених площ з чисельністю 1 гусениця на рослину на 5% рослин. Ураженість рослин гельмінтоспоріозом виявлено на середньому ярусі листя, максимум до 9% рослин на 17% обстежених площ.

          На посівах сої  триває формування бобів за доброго стану рослин.  5-6% рослин  до 12 % обстежених площ заселені попелицями та павутинним кліщем в слабкому ступені. Перепади нічних та денних температур сприяли  поширенню на верхньому листі рослин пероноспорозом , інфекцію виявлено на 13% обстежених площ з ураженням 4-8% рослин, нижнє листя продовжує уражуватися бактеріальним опіком та аскохітозом  на 13-22% обстежених площ до 10% рослин.

          Заселеність рослин соняшника геліхризовою попелицею лишається низькою. Проходить збільшення інтенсивності розвитку септоріозу та фомопсису, хворобами уражено 12-15% рослин на 19-21% обстежених площ.

          На посівах цукрових буряків набуває розвитку пероноспороз та церкоспороз  інфекцію виявлено  на 6-10% обстежених площ  на 5-8% рослин. В  прикраєвих смугах  на 6% рослин продовжують заселяти бурякова попелиця та листогризучі совки.

          На ранніх сортах картоплі спостерігається відмирання бадилля, на пізніх необроблених сортах відмічено наростання ураженості рослин фітофторозом та альтернаріозом. Колорадський жук імаго та личинки всіх віків продовжують харчуватися пасльоновими культурами.

          На рослинах капусти триває масова шкодочинність білокрилки. 2% рослин мають ознаки фомозу та слизового бактеріозу капусти.

12/08/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 28 липня 2022 року

        Звітний період в області характеризувався  переважно нестійкою помірно теплою погодою.

Середня температура сформувалась на рівні 20,5°, що в межах кліматичної норми. Максимальні температури досягали 31° у повітрі, мінімальні знижувались до рівня 9°. Сума ефективних температур  вище +10° склала 671°, що становить 105% норми. Середня відносна вологість спостерігалась на рівні 65% , опади проходили локально сума їх склала 21 мм.

Посіви зернових культур  досягли повної стиглості. На рослинах спостерігається слабкий розвиток  фузаріозу, хворобу виявлено на 3 % обстежених площ з ураженням до  1% колосків, септоріоз колоса виявляється на  8% обстежених площ з ураженням  колосся 2%. На незібраних площах  озимої пшениці внаслідок опадів  збільшилось ураження колосся оливковою плісенню  до 16 % обстежених площ.  В промислових посівах прояву сажкових хвороб не виявлено.

         Кукурудза у доброму стані, проходить фазу   викидання волоті. Заселеність рослин попелицями залишається на тому самому рівні що становить 35% обстежених площ.  Задовільні умови склалися для відродження личинок стеблового кукурудзяного метелика, імаго шкідника яйцекладку та личинки виявлено на 30 % обстежених площ  з заселенням 4% рослин, чисельність якого становить 1 екземпляр на рослину. Розвиток прояву гельмінтоспоріозу спостерігається на 13% обстежених площ з ураженням рослин максимально 6% .

         Рослини сої  перебувають у фазі цвітіння – формування бобів в доброму стані. Рослини заселені польовими клопами, попелицями,  листогризучими совками  в допороговій чисельності, заселеність павутинного кліща  зросла до 6% обстежених площ.  Інфекція бактеріального опіку, аскохітозу  виявлена на нижньому ярусі листя 8% рослин  на 20% обстежених площ. Продовжується  незначне поширення  прояву пероноспорозу на 6% рослин  сої.

         Рослини соняшника перебувають у фазі масового цвітіня,  на 33 % обстежених площ  9 % рослин переважно в прикраєвих смугах заселені  геліхризовою попелицею. На нижньому листі  до 10% рослин соняшнику наявна інфекція септоріозу яку виявлено на  13% обстежених площ , до 17 % обстежених площ збільшилось ураження  інфекцією фомопсису  у 6% рослин.

         Посіви цукрових буряків продовжує заселяти листкова попелиця на 21% обстежених площ, де переважно в крайових смугах полів нею заселено 5 % рослин, також наносять пошкодження  личинки гусениці листогризучих та підгризаючих совок. Невелике підвищення вологості повітря сприяло прояву на рослинах цукрових буряків інфекції церкоспорозу та пероноспорозу  яку виявлено на 1-2% рослин.

         На рослинах картоплі які перебувають у фазі росту бульб, проходить вихід  імаго колорадського жука літнього покоління, виявлено яйцекладки.  Погодні умови  сприяли  поширенню прояву альтернаріозу на нижніх та середніх листках картоплі хворобою охоплено 26 % обстежених площ,  в понижених та загущених посадках відбувається розвиток фітофторозу який має локальний характер на 19% обстежених площ .

         На овочевих культурах проходить розвиток попелиці, білокрилки  гусениці капустяної совки. В посівах огірків відмічено розвиток бактеріозу, пероноспорозу  та пошкодження попелицями.

28/07/2022

 

Навчання, щодо візуальних ознак виявлення регульованих шкідливих організмів 

 21 липня 2022 року, на виконання листа Держпродспоживслужби України  від 11.07.2022 р. № 13.1.2-4/8301, фахівці ДУ «Рівненська фітолабораторія» спільно з Управлінням фітосанітарної безпеки  ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області провели навчання, щодо візуальних ознак виявлення регульованих шкідливих організмів під час здійснення фітосанітарного контролю об’єктів регулювання, які належать до груп 07, 08, 09, 10, 11, 12 згідно з УКТЗЕД, у форматі відеоконференції. 

Були розглянуті питання щодо ознак ураження та пошкодження об’єктів регулювання ентомологічними, мікологічними, фітогельмінтологічними, бактеріологічними та вірусологічними шкідливими організмами під час здійснення фітосанітарного контролю вантажів.

21/07/2022

 

Сигналізаційне  повідомлення

       Перші дні другої декади за співвідношенням температури та вологості повітря відповідали вимогам «критичних днів» для перезараження рослин картоплі і помідорів фітофторозом.

           Інкубаційний період розвитку хвороби вісім днів. Для збереження рослин та прояву масового їх ураження хворобою слід провести захисні обробки пізніх сортів цих культур системними  фунгіцидами.

20/07/22

 

УВАГА! Із 08.07.2022 змінено реквізити на оплату послуг в ДУ «Рівненська фітолабораторія»!

 Державна установа “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”

Код ЄДРПОУ 38503282

Розрахунковий рахунок: UA368201720313231003201084009

в ДКСУ, м. Київ МФО 820172

 08/07/2022

 

Аналіз проведеної роботи Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» за перше півріччя 2022 року

 У період з 24 лютого 2022 року по 01 липня 2022 року Лабораторія безперебійно виконувала свою роботу. Фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проаналізовано 85% зразків об’єктів регулювання, проведено 140 % аналізів до планових показників.

При проведенні гербологічної та фітогельмінтологічної  експертиз фахівцями відділу  виявлено карантинні організми обмежено поширені в Україні:

- Ambrosia artemisiifolia L. - Амбро́зія полиноли́ста 22 випадки виявлення;

- Globodera rostochiensis(Woll) M. et St. - Золотиста картопляна нематода – 533 випадки виявлення на площі 122,12 га.

Проведений детальний аналіз роботи відділу фітосанітарного аналізу свідчить про те, що в перші дні війни кількість надходження зразків дещо скоротилася, але в подальшому їх кількість не тільки не зменшилася в порівнянні з періодом минулого року, але і зросла за рахунок того, що через заміновані порти частина зерна (кукурудза, соняшник) відправляється через наші західні кордони. Робота фахівців проводилась відповідно затвердженого графіку роботи ДУ «Рівненська фітолабораторія», а за необхідності готові працювати 24/7.

Лабораторія забезпечена тест-системами для проведення фітосанітарної експертизи (аналізу) рослинного матеріалу кукурудзи, ячменю та картоплі методом ІФ/ІФА.

З метою здійснення безпечного експорту ячменю з України до Китаю фахівцями відділу фітосанітарного аналізу проводились фітосанітарні експертизи (аналізи) зразків рослинного матеріалу ячменю, які надійшли від суб’єктів господарювання.

 

 У травні 2022 року фахівцем-ентомологом  відділу фітосанітарного аналізу пройдено курс підвищення кваліфікації на базі ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України та отримано свідоцтво про підвищення кваліфікації.

 Для забезпечення посіву ярих сільськогосподарських культур високоякісним насінням фахівцями Лабораторії проводилися аналізування насіннєвого матеріалу на посівну придатність. Від суб’єктів господарювання до відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу надходили зразки насіння на визначення: чистоти, маси 1000 насінин, схожості, енергії проростання та визначення життєздатності, визначення заселеності насіння шкідниками, визначення зараженості насіння хворобами, визначення домішок насіння інших культур. Фахівцями відділу проаналізовано 1228 тонн насіння  ярих зернових культур, в т.ч. 265 тонн гречки, 441 тонн сої, 108 тонн проса, а також тонну насіння овочів та 8 тонн інших культур.

Фахівцями відділу фітосанітарних процедур систематично проводяться обстеження земель сільськогосподарського призначення, земель лісового фонду, місць обігу об’єктів регулювання, результати яких систематизуються та оприлюднюються на веб-сайті Лабораторії, друкованих виданнях (газета «Сарненські новини»: статті на тему «Комірні шкідники», «Посівам сільськогосподарських культур і багаторічним насадженням загрожують мишоподібні гризуни»; газета «Скриня»: стаття на тему «Ранньовесняний захист саду»), а також надаються консультації з питань, що належать до повноважень відділу.

 За вказаний період проведено моніторинг сільськогосподарських культур на заселеність шкідниками та ступінь ураження хворобами на площі 115 тисяч гектарів.

Лабораторією проводилася робота щодо проведення нагляду та повторної оцінки випробувальної лабораторії, акредитованої на відповідність вимогам національного стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, гармонізованого з відповідними міжнародними та європейськими стандартами у Національному агентстві з акредитації України.

Робота фахівців була спрямована на підготовку відповідної документації до акредитації та нагляду.

З метою збільшення та підтвердження у Сфері акредитації шкідливих організмів було проведено міжлабораторні порівняння з іншими державними фітолабораторіями.

У період з 04 по 05 травня 2022 року відповідно до затвердженої програми «Нагляд за випробувальною лабораторією» аудиторами з акредитації НААУ проведено нагляд у відповідності системи управління та компетентності випробувальної лабораторії ДУ «Рівненська фітолабораторія», акредитованої на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

Сферу акредитації ДУ «Рівненська фітолабораторія» розширено в частині ентомологічної експертизи (ідентифікація тютюнової білокрилки та картопляної молі). Загальна кількість шкідливих організмів у Сфері акредитації ДУ «Рівненська фітолабораторія» складає 31 вид.

Крім того, розширено Сферу акредитації з визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу в частині визначення зараженості насіння хворобами макроскопічним методом.

Загалом відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу акредитовано на проведення 8 видів аналізувань (визначення зараженості насіння хворобами, визначення заселеності насіння шкідниками, визначення домішок насіння інших рослин, визначення життєздатності, визначення вологості, визначення маси 1000 насінин, визначення схожості та енергії проростання, визначення чистоти та відходу насіння).

 У 2022 році сферу акредитації доповнено двома видами шкідливих організмів (діаграма).

 

Також, з метою вирішення організаційних питань, належного виконання функціональних обов’язків працівниками Лабораторії в умовах воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у ДУ «Рівненська фітолабораторія» було створено Оперативний штаб.

На засіданнях штабу слухалися питання про оперативну обстановку та можливість виконання функціональних обов’язків працівниками                               ДУ «Рівненська фітолабораторія», питання необхідності отримання інформації про випадки неможливості виконання функціональних обов’язків у відділах Лабораторії, а також забезпечення охорони території та майна Лабораторії.

Поряд з основною роботою, працівники Лабораторії з перших днів війни активно підтримували наші Збройні сили України, територіальну оборону Рівненщини, а саме: коштами, одягом, продуктами харчування, медикаментами та іншим.

  05/07/2022

 

Бактеріальне в’янення кукурудзи (Pantoea stewartii subsp. Stewartiі)

 Захворювання спричиняють бактерії Erwinia stewartii. Поширене і досить шкідливе у країнах Північної Америки (США, Мексика), Південної Африки, Європи (Італія) та в Україні.  

Бактеріальне в’янення кукурудзи -  типова судинна хвороба, яка уражає всі органи рослини — листя, стебла, корені, волоті, качани й насіння. Може проявлятися на рослинах в усіх фазах розвитку, але найпомітніша при ураженні проростків. Проростки в’януть, як при посухах; рослини світліють, жовкнуть, пізніше стають бурими, швидко всихають і гинуть. При ураженні дорослих рослин кукурудзи (до цвітіння) на листках з’являються поздовжні плями — від штрихів розміром у кілька міліметрів до  смуг на   всю довжину  листка і завширшки 1 –10 мм . Спочатку плями водянисті, світло–зелені, потім жовті, швидко поширюються уздовж жилок. Кінчики листків усихають, знебарвлюються, скручуються і відмирають. Перші плями виникають на нижніх листках, потім поширюються на стебло і верхні листки. Більшість таких рослин гине в першій половині вегетації. Ті рослини, які не загинули, передчасно зацвітають, волоті швидко всихають, набираючи білого забарвлення. Качани або не утворюються зовсім, або насіння в них уражене.

ДУ «Рівненська фітолабораторія» проводить аналізування зразків рослинного матеріалу кукурудзи відповідно до ПРОТОКОЛУ ФІТОСАНІТАРНИХ ВИМОГ ЩОДО ЕКСПОРТУ КУКУРУДЗИ З УКРАЇНИ ДО КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ.

Згідно Атестата про акредитацію від 13 квітня 2021 р. №201181 відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» у сфері фітосанітарної експертизи продуктів рослинного походження та інших об’єктів регулювання у сфері карантину рослин лабораторія акредитована на проведення всіх видів експертиз рослинного матеріалу, зокрема:

- ентомологічна;

- мікологічна;

- гербологічна;

- вірусологічна (метод ІФА);

- бактеріологічна (метод ІФА).

         З метою проведення повної фітосанітарної експертизи (аналізу) рослинного матеріалу кукурудзи Лабораторія забезпечена відповідними тест-системами для проведення аналізувань методом ІФА.

 Наші контакти:

Державна установа  “Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”

 м. Рівне, вул. Малорівненська, 91-Б.

тел.(0362) 63-40-59

е-mail: rivne17fitolab@gmail.com

28/06/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області 

станом на 23 червня  2022 року

                           Погодні умови звітного періоду були доволі типовими за своїми агрометеорологічними показниками.  Спостерігалося похолодання , а періодичні опади (переважно помірні та значні)  сприяли утриманню відносної вологості повітря на помірному рівні.  Середня температура на території Рівненської області  сформувалась на рівні +18ᴼС , що в межах кліматичної норми.  Максимальні температури досягали +31ᴼС у повітрі, мінімальні знижувались до рівня +8ᴼС.

         Сума ефективних температур вище +5°С досягла 620° або 96% СБЗ,  а вище +10° відповідало 323° або 108% СБЗ. За звітний період випало 24 мм дощів, що склало 77% декадної норми. Середня відносна вологість  повітря була – 68%.

         Агрометеорологічні умови були сприятливими для росту та розвитку сільськогосподарських культур.

         Рослини озимої пшениці перебувають у фазі цвітіння. До 5% рослин в прикраєвих смугах заселені шкідниками: личинки п’явиць, хлібні жуки, попелиці, клоп шкідлива – черепашка, трипси їх  чисельність та шкодочиність незначні. Інтенсивність розвитку хвороб  на зернових культурах  стримувалась за рахунок понижених показників вологості повітря. Борошнисту росу та септоріоз  виявлено на 19-35% обстежених площ з ураженням рослин 8-16% відповідно,на 3% обстежених площ виявлено буру іржу та ознаки кореневих гнилей – білоколосість  на 2% рослин. 21% рослин ярого ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 28 % обстежених площ, інфекцію ринхоспоріозу виявлено на 4% площ та рослин.

         Озимий ріпак продовжують пошкоджувати личинки капустяної галиці, їх чисельність складає 2-4 екз. на стручок у 5% рослин на 28% обстежених площ. Інфекція фомозу та альтернаріозу наявна на нижньому листі якими уражено 6-18% рослин на 14—43% обстежених площ відповідно.

         Кукурудза у доброму стані, утворює 7-9 листок, висота рослин 50-60см.  В прикраєвих смугах триває заселення рослин до 7 % попелицями, проходить утворення колоній на 29% обстежених площ. Відмічено літ кукурудзяного стеблового метелика.

         Рослини сої слабо заселені польовими клопами, попелицею в допороговій чисельності. На посівах виявлено ураженість 6% нижнього листя рослин  бактеріальним опікам на 17% обстежених площ, прояв аскохітозу наявний на 2% рослин.

         Посіви гороху  які перебувають у фазі достигання бобів,  заселені гороховою зернівкою проходить масова яйцекладка. На 6% рослин  виявлено інфекцію аскохітозу з розвитком хвороби 1,5%.

         Рослини соняшника  на 34 % обстежених площ та 9% рослин заселені  геліхризовою попелицею, 3% рослин заселені трипсами на 11% обстежених площ. На нижньому листі 4% рослин соняшнику наявна інфекція септоріозу яку виявлено на  9% обстежених площ.

         Посіви цукрових буряків продовжує заселяти листкова попелиця на 12% обстежених площ, де переважно в крайових смугах полів нею заселено 2-4 % рослин за чисельності 4-9екз. на рослину Хвороб на рослинах буряків не виявлено, проводяться профілактичні обробки.

         Рослинам картоплі які перебувають у фазі бутонізації наносили значного пошкодження личинки І-IV віку колорадських жуків, пошкодженість рослин відмічалась від слабкого до сильного в межах 32-54%, тривають масові  обробки  рослин картоплі Початок третьої декади червня  мав співвідношення вологості та температури повітря  які відповідали «критичним дням » для розвитку фітофторозу. Масовий розвиток хвороби  очікується на другу декаду липня.

         Рослини капусти значно заселені білокрилкою, капустяною міллю. На столових буряках відмічено перші ознаки церкоспорозу, та утворення колоній попелиць, на цибулі відмічено початок прояву пероноспорозу.

 23/06/2022  

 

Сигналізаційне повідомлення

           З 18 червня в області триває літ імаго кукурудзяного стеблового метелика. Масовий літ та яйцекладка  шкідника за даних погодних умов очікується на кінець третьої декади. На цей період слід спланувати випуск трихограми в посівах кукурудзи, що знаходиться у фенофазі листоутворення, тому шкодочинність гусениць переважатиме в стеблах.

 

            Співвідношення вологості,  температури повітря та фенофаза розвитку картоплі 21-22 червня відповідають показникам “критичних днів” для перезараження рослин фітофторозом. Прогнозований “інкубаційний період” триватиме  шість днів, тому в період до 28 червня провести профілактичну обробку посадок картоплі фунгіцидами.

 

22/06/2022 

 

Хвилина мовчання

Колектив ДУ “Рівненська фітолабораторія”   з метою вшанування світлої пам’ті полеглих  та на виконання Указу Президента України від 16 березня 2022 року №143/2022 “Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України” щоденно проводить Хвилину мовчання.

 

20/06/2022

                                                                                                       Інформація про фітосанітарний стан

  розвитку шкідників та хвороб  сільськогосподарських культур в області

станом на 16 червня  2022 року

        

         Перша декада літа характеризувалася як помірно тепла. Середньодобові температурні показники утримувались на рівні 18,3° що в межах норми, максимум не перевищував 27,3° в повітрі, а мінімальна температура вночі знижувалася до 7,5°.  Сума ефективних температур вище +5° досягла 530°, або 82% СБЗ,  а вище +10° відповідало 268° та 90% СБЗ. За звітний період випало 28 мм зливових дощів, що склало 90% декадної норми, вони були територіально нерівномірними, місцями випав град яким було пошкоджено рослини соняшника та сої..  Середня відносна вологість  повітря була – 67%.

         Рослини озимої пшениці перебувають у фазі цвітіння. Посіви продовжують слабо пошкоджувати личинки п’явиць, трипсів, поодинокі рослини в прикраєвих смугах заселені злаковими попелицями, шкідниками заселено 3-5% рослин. Повсюди на посівах виявлено хлібні клопи їх чисельність складає 0,1 екз. на м. кв., на 4% обстежених площ з чисельністю 0,01екз. на м.кв. виявлено клопа шкідливу черепашку. У клопів продовжується яйцекладка.  В районах з більшою кількістю опадів  зросло ураження рослин до 8%  бурою іржею хворобу виявлено на 11% обстежених площ, борошниста роса та септоріоз  уразили 10-22% рослин на 21-37% обстежених площ відповідно. До 20% рослин ярого ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 34 % обстежених площ.

         Озимий ріпак продовжують пошкоджувати личинки капустяної галиці, їх чисельність складає 2-4 екз. на стручок у 5% рослин. Інфекція альтернаріозу та фомозу наявна на нижньому листі якими уражено 10-18% рослин.

         Кукурудза у доброму стані.  В прикраєвих смугах збільшилось заселення рослин до 7 % попелицями, проходить утворення колоній на 24% обстежених площ.

         Рослини сої слабо заселені польовими клопами, попелицею в допороговій чисельності на 8% обстежених  площ. На посівах виявлено ураженість 3% рослин  бактеріальним опікам на 14% обстежених площ.

         Посіви гороху  які перебувають у фазі утворення стручків заселені гороховою зернівкою проходить масова яйцекладка. На 6% рослин  виявлено інфекцію аскохітозу з розвитком хвороби 1,5%.

         Рослини соняшника  на 26 % обстежених площ, 11% рослин заселені  геліхризовою попелицею, 3% рослин заселені трипсами на 9% обстежених площ. На нижньому листі 4% рослин соняшнику наявна інфекція септоріозу яку виявлено на16% обстежених площ.

         На посівах цукрових буряків проходить  змикання рядків. Рослини заселені листковою попелицею, шкідника виявлено на 16% обстежених площ, відмічено утворення колоній. Хвороб на рослинах буряків не виявлено, проводяться профілактичні обробки.

         Температурний режим викликав масове дружнє відродження личинок колорадського жука  та їх шкодочинність.  Пошкодженість рослин  личинками І-ІІ віку в межах 20% з чисельністю 9-18 екз. на рослину, тривають масові  обробки  рослин картоплі.

         Рослини капусти почали заселятися білокрилою, капустяною міллю. На столових буряках відмічено перші ознаки церкоспорозу, та утворення колоній попелиць, на цибулі відмічено початок прояву пероноспорозу.

         Інтенсивність льоту імаго підгризаючих совок  в межах 1-2 ек. за тиждень на феромонну пастку.

 16/06/2022

 

                                                                                Інформація про фітосанітарний стан

                              розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 9 червня  2022 року   

           

            Перша декада літа характеризувалася як дощова та прохолодна. Середньодобові температурні показники утримувались на рівні 16-18°, максимум не перевищував 25°в повітрі, а мінімальна температура вночі знижувалася до 8°.

         Сума ефективних температур вище +5° досягла 409°, або 78% СБЗ,  а вище +10°відповідало 188° та 83% СБЗ.

         За звітний період випало 46 мм зливових дощів, що склало 183% декадної норми, вони були досить нерівномірними як по інтенсивності так і територіально.  Середньодекадна відносна вологість  повітря була практично на рівні багаторічних показників – 70% проте 5 днів мінімальна вологість складала лише 32-36%.

         Озима пшениця перебуває у фазі колосіння у доброму стані. Скрізь у посівах продовжують наносити слабку шкоду  хлібні клопи, ковалики, злакові попелиці, пшеничний трипс, личинки п’явиць з чисельністю 0,1-1 екз на м. кв.  На 2% обстежених площ виявлено імаго клопа шкідливу черепашку з чисельністю 0,01 екз на м. кв.  Проведені захисні обробки стримують розвиток хвороб на листках.  Найпоширенішою хворобою озимої пшениці є септоріз яким уражено 32% обстежених площ з ураженням рослин 16%, борошнисту росу виявлено на 17% обстежених площ з ураженням рослин 3-8%. До 20% рослин ярого ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 26% обстежених площ.

         У посівах озимого ріпаку  триває шкодочинність личинок  капустяної галиці на 24% обстежених площ,  пошкодженість стручків незначна 0,5-1% на 5% рослин. Альтернаріоз виявлено на нижніх листках на 10-14% рослин в слабкому ступені.

         Кукурудза у фазі 5-6 справжніх листків  у доброму стані.  На 4 % рослин відмічено заселення попелиці, утворення невеликих колоній.

         На 8% обстежених площ сої виявлено імаго бульбочкового довгоносика з чисельністю 0,2 екз на м. кв., 2% рослин пошкоджені личинками паросткової мухи, відмічено інфекцію фузаріозу сім’ядольних листків яка уразила 3% рослин на 9% обстежених площ.

         Посіви гороху  які перебувають у фазі цвітіння - утворення стручків почали заселятися гороховою зернівкою.

         Рослини соняшника  у фазі 5 пара справжніх листків на 18% обстежених площ, 7% рослин заселені  геліхризовою попелицею, 3% рослин заселені трипсами на 6% обстежених площ.

         На посівах цукрових буряків проходить  наростання розетки, на окремих площах змикання рядків. Рослини слабо почали заселятися листковою попелицею, шкідника виявлено на 16% обстежених площ, відмічалося змиття личинок під час злив. Личинки мінуючої мухи виявлено на 3% рослин на 6% обстежених площ. Хвороб на рослинах буряків не виявлено.

         Посадки картоплі масово заселені імаго колорадського жука триває їх яйцекладка а з 7 червня  почалося відродження личинок із яєць.

         З 6 червня розпочався літ імаго підгризаючих та листогризучих  совок.

         На рослинах капусти, столових буряків, моркви виявлено початок заселення  попелицями які почали утворювати колонії. На цибулі відмічено початок прояву пероноспорозу.

         Дощі та підвищений температурний режим, який прогнозується в найблищі дні  сприятимуть прояву збудників хвороб  сільськогосподарських культур.

 

9/06/2022

 

                                                                     

Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області  

станом на 2 червня  2022 року 

        Третя декада травня характеризувалася  помірно теплою, переважно сухою погодою, середня температура повітря була 14,6°С, що в межах середніх багаторічних значень. Випало 21,6 мм опадів, що становить 74% норми; відносна вологість була досить низька -  65%. В перший день червня максимальна температура сягнула 24°С, мінімальна 10,2 °С. Місцями пройшов сильний зливовий дощ, сума якого склала 29 мм або 116% декадної норми. Накопичення  ефективного тепла дуже помірне та становить при +5°С - 320°С, що є 78% норми, за  +10°С -134°С або 83 % норми.

         Озимі зернові  зберігають фазу флаговий лист – початок колосіння у доброму стані.  Посіви озимої пшениці та ячменю продовжують заселяти п’явиці, триває їх яйцекладка та відмічено відродження личинок з чисельністю 0,2, 1, 0,1 екз/на м. кв. відповідно,  на 38% обстежених площ. 12% обстежених площ в прикраєвих смугах полів заселено попелицями 5% рослин з чисельністю 2-5 екз./рос. На 7% обстежених площ зустрічаються поодинокі екземпляри трипса. Повсюди в посівах зустрічаються хлібні клопи  їх чисельність становить 0,04 екз/м.кв.

         Інтенсивність розвитку хвороб набагато нижча ніж в минулі роки, що викликано низькою вологістю повітря та незначними опадами. Борошнистою росою та септоріозом  уражено 14 та 26% обстежених площ  з ураженням рослин 2-5%  та 6-12% відповідно. До14 % рослини ячменю уражені гельмінтоспоріозом на 18% обстежених площ.

         Рослини озимого ріпаку перебувають у фазі  утворення стручків за доброго стану рослин. На 32% обстежених площ  відмічено шкодочинність насіннєвого прихованохоботника на 7% рослин. Проходить яйцекладка капустяної галиці на 25% обстежених площ. Ураженість листя хворобами невисока, альтернаріозом уражено 12%  нижнього листя рослин  на 21% обстежених площ.

         Цукрові буряки  знаходяться у фазі утворення розетки. На рослинах зустрічається в допороговій чисельності бурякова листкова  попелиця, триває  яйцекладка та відродження личинок другого покоління мінуючої мухи на 2% рослин.

         Рослини картоплі  масово заселені  імаго колорадського жука  з чисельністю 3-8 екз. на рослину   на 76% обстежених площ , яйцекладки виявлені на 27% рослин  по 1-2 на рослину.

         Посіви кукурудзи знаходяться у фазі третій справжній листок в доброму стані. На 4% обстежених площ виявлено блішки, якими заселено 2% рослин з чисельністю 1 екз /рос.

         Соя перебуває у фазі сходи – перша пара справжніх листків. Виявлено заселення рослин бульбочковим довгоносиком  з чисельністю 02 екз/м. кв  на 10% обстежених площ.

         Соняшник  знаходиться у  фазі друга – третя пара справжніх листків. На полях виявлено сірого бурякового довгоносика яким пошкоджено 5 % рослин на 21 % обстежених площ з чисельністю 0,1 екз/м.кв.  Відмічено початок заселення рослин соняшника геліхризовою попелицею.

         Сходи гороху  утворюють бокові пагони, триває заселення рослин попелицею.

         Багаторічні трави  продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані. На всіх обстежених площах виявлено: бульбочковий  довгоносик,  насіннеїди,  стеблоїд конюшиновий , бобова попелиця.

         В останні дні травня розпочався літ імаго яблуневої плодожерки.

         На ранній капусті, та інших хрестоцвітних культурах спостерігається шкодочинність хрестоцвітних блішок, заселення рослин білокрилками, столові буряки починають заселятися попелицями.

 

  

02/06/2022

                 

Курс підвищення кваліфікації

У травні 2022 року фахівцем відділу фітосанітарного аналізу (ентомологом) пройдено курс підвищення кваліфікації на базі ННІ неперервної освіти і туризму НУБіП України та отримано Свідоцтво про підвищення кваліфікації.

          За час навчання були  опрацьовані такі теми навчальних курсів:

1) Правові аспекти діяльності державних фітосанітарних лабораторій.

2) Фітосанітарна експертиза (аналізи). Техніка безпеки.

3) Фітосанітарний контроль об’єктів регулювання. Захист рослин.

4) Регульовані шкідливі організми.

5) Норми сучасної української літературної мови.

                                                 

25/05/2022

 

  Інформація про фітосанітарний стан

розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області

станом на 19 травня  2022 року

                 Звітний період характеризувався нестійкою, помірно теплою погодою.  Середньодобова температура повітря утримувалась у межах 13,8°, при нормі 14°. Коливання температур в межах доби спостерігалось на рівні від 1° до 30° тепла.   Наростання ефективного тепла проходить слабо, сума їх вище +5° складає 191°, що становить 63% багаторічних значень, сума +10°  складає 73°, що становить 68% багаторічних значень. Через малу кількість атмосферних опадів сума яких складає 4,6 мм, спостерігались знижені показники відносної вологості повітря, середнє  їх значення становить 55%.

         Посіви  озимих зернових  зберігають фазу виходу в трубку у доброму стані.

         Ярий ячмінь досягнув масового кущіння,  рослини висотою  20 -25 см в доброму стані.

         На посівах на 100 помахів сачка викошується комплекс шкідників: хлібні клопи, блішки, п’явиці   які в допороговій чисельності наносять незначної шкоди зерновим культурам. Низькі нічні температури стримують їх активність та шкодочинність. На 9% обстежених площ ярого ячменю виявлено личинки шведської мухи на 2% рослин. Погодні умови  також стримують інтенсивність розвитку хвороб  септоріозу та борошнистої роси на озимій пшениці, хвороби виявлено на 23- 10 %  обстежених площ відповідно, з ураженням рослин  максимально 6%,  на  5% рослин  ярого ячменю наявна інфекція  гельмінтоспоріозу з розвитком хвороби 0,5% та кореневих гнилей на 2% рослин.

         Рослини озимого ріпаку перебувають у фазі цвітіння за доброго стану рослин. На 15% обстежених оброблених площ ріпаку зменшилась кількість  квіткоїду, ним заселено до 6% рослин з чисельністю 1-2 екз. на рослину, 3% рослин пошкоджено прихованохоботниками. На 100 помахів ентомологічного сачка викошуються польові клопи та імаго капустяної галиці з чисельністю 3 екз. На посівах прояв альтернаріозу  стримується за низької вологості повітря ,  хворобою уражено 3-5%  нижнього листя рослин, перезараження не відбувається.

         Цукрові буряки  на переважній більшості площ знаходяться у фазі перша друга  пара справжніх  листків. Посіви мляво заселяються  блішками,  сірого бурякового довгоносика виявлено на 18% обстежених площ з чисельністю 0,2 екз на м. кв. , на що впливає прохолодна нічна температура та якісно оброблений насіннєвий матеріал. Проходить окрилення бурякової попелиці на калині, заселення на цукрових буряках не відмічено.

         На сходах картоплі виявлено  колорадського жука, яким заселено 11%  сходів рослин з чисельністю 1-3 екземпляр на рослину, подекуди з’являються яйцекладки.

         Рослини кукурудзи знаходяться у фазі сходи -третій справжній листок в доброму стані.             

         Соняшник на ранніх строках сівби  знаходиться у  фазі І-ІІ пара справжніх листків, на полях виявлено сірого бурякового довгоносика яким пошкоджено 3% рослин на16% обстежених площ.

         На всіх посівах гороху завдають шкоди бульбочкові довгоносики  яких виявлено з чисельністю 1 екз. на м. кв.

         Багаторічні трави  продовжують ріст стебла, рослини знаходяться у доброму стані  за висоти рослин 35 см. на всіх обстежених площах  на 100 помахів ентомологічного сачка викошуються: бульбочковий  довгоносик,  насіннеїди,  стеблоїд конюшиновий з чисельністю 2-6 екз., бобової попелиці до 15 екз.

         На ранній капусті, редисці та інших хрестоцвітних культурах спостерігається шкодочинність хрестоцвітних блішок, продовжується літ капустяного білана, розпочався літ капустяної білокрилки.

 19/05/2022

 

Інформація про акредитацію Державної установи "Рівенська обласна фітосанітарна лабораторія"

              Кожна випробувальна лабораторія повинна бути конкуренто спроможною, підтверджувати якість проведених нею випробувань і відповідати певним вимогам, тобто бути незалежною, неупередженою  і технічно компетентною. Таким чином, для більш успішного функціонування випробувальної лабораторії необхідно пройти процедуру акредитації.

              В  Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія» в період із 04-06.05.2022 року складом групи аудиторів з акредитації НААУ відповідно до затвердженої програми «Нагляду за випробувальною лабораторією», акредитованою на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019, проведено нагляд у відповідності системи управління та компетентності випробувальної лабораторії в акредитованій сфері акредитації вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.

               Розширено сферу акредитації в частині фітосанітарної експертизи (ідентифікації організмів):

-ентомологічна експертиза -ідентифікація тютюнової білокрилки (Bemisia tabaci. Gen) та картопляної молі (Phthorimaea operculella Zell)

- визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу проведено розширення : визначення зараженості насіння хворобами макроскопічним методом.

Керівник з якості ДУ «Рівненська фітосанітарна лабораторія» Світлана Бордюк.

 05/05/2022

 

          Інформаційне повідомлення про фітосанітарний стан

розвитку та розповсюдження основних шкідників та хвороб сільськогосподарських рослин в області

станом на 03.05.2022

          Остання декада квітня характеризувалась доволі плавним, без різких коливань температурним режимом з достатньою кількістю опадів. Середня декадна температура повітря утримувалась в межах 9-10ᴼ, що на 2ᴼ нижче за кліматичну норму. Відносна вологість повітря на початок декади складала 78-96%, а до кінця місяця – 45-57%.

         Дощі різної інтенсивності пройшли в перші п’ять днів, їх сума досягла 17-30мм або 142-261% норми. Такий стан погоди був сприятливим для росту та розвитку сільськогосподарських рослин і проведення польових робіт.

         Озима пшениця розвивається в фазі кущіння – нижнього вузла соломини за середньої висоти рослин 16-20 см. Моніторинг таких посівів показав початок перезараження 1-3% рослин септоріозом та 0,5-1%рослин борошнистою росою від наявної минулорічної інфекції. Повсюди, за потепління посівам наносять шкоду на 7-15% рослин хлібні блішки, п’явиці у допороговій чисельності, личинки шведської мухи.

         Ранні посіви ячменю знаходяться у фазі 111-го листка висотою 8-10 cм у доброму стані, проходить їх заселення клопами, блішками та п’явицями, відмічено початок прояву гельмінтоспоріозу.

         Відразу з появою сходів соняшнику, спостерігається пошкодженість до 8% рослин імаго сірого бурякового довгоносика.

         Рослини озимого ріпаку, на переважній більшості площ перебувають у фазі росту стебла – бутонізації. На 15-30% рослин чисельність шкідників складає 5-12 екз. на рослину ріпакового квіткоїду та по 2-4 екз. стеблового прихованохоботника.

         Виявлено перші ознаки альтернаріозу на 3-5% листя та на 3%-ох рослин.

         В звітний період активізувалась інтенсивність відродження личинок бурякової листкової попелиці на калині, де нараховується по 35-80 екз. на погонний метр гілок.

         В теплі погожі дні спостерігається літ імаго ріпакового та капустяного біланів, вихід з місць зимівлі коваликів та оленки волохатої.

 

03/05/2022

 

Інформаційне повідомлення про фітосанітарний стан розвитку та розповсюдження основних шкідників та хвороб сільськогосподарських рослин в області станом на 19.04.2022

          В області продовжує утримуватись прохолодна погода. Середньодобові показники температури утримуються в межах 4-7ᴼ, що на 2-4ᴼ нижче за багаторічні, а подобові коливання температур складають від мінус 3ᴼ до плюс 20ᴼ.

         Незначна кількість опадів у другій декаді призвела до низької вологості повітря – 59%, а посилений вітер – до висихання верхнього шару грунту. Запаси продуктивної вологи в грунті відповідають «оптимальним».

         Озима пшениця продовжує фазу «кущіння» за доброго стану рослин та середньої висоти – 10 см. У ярого ячменю спостерігаються сходи.

         Такі погодні умови стримували активність шкідників, інтенсивність їх виходу із місць зимівлі та розселення по полях.

         Моніторинг посівів озимої пшениці показав 58%-не заселення їх польовими клопами та блішками, пошкодженість рослин не перевищує 5% в слабкому ступені. В посівах озимого ріпаку спостерігається заселення рослин стебловими прихованохоботниками та ріпаковими квіткоїдами, в основному по краях полів.

         Низька середня вологість повітря та нічні мінусові значення температур стримують перезараження рослин озимої пшениці та ріпаку хворобами. Минулорічну інфекцію кореневих гнилей і борошнистої роси виявлено на 2-4% рослин пшениці, фомозу і альтернаріозу - на 3-7% рослин ріпаку.

         В дні з підвищенням температури спостерігається слабкий літ метеликів лимонниці та кропив’янки. На кущах калини триває малоактивне відродження личинок бурякової листкової попелиці із яєць та відмічено до 20% їх загибелі від нічних заморозків.

         З підвищенням температури повітря слід очікувати різкого зростання шкодочинності блішок і п’явиць в посівах ярини та прояву ознак хвороб в посівах озимих культур.

 

19/04/2022

 

Фітосанітарний стан  сільськогосподарських культур в області станом на 24.03.2022

          Весняне тепло в середині лютого зумовило відтавання грунту, агрометеорологічні умови третьої декади були сприятливі для раннього відновлення вегетації зимуючих культур – 21 лютого.

         З поверненням холодів на початку березня відбулося чергове припинення вегетації, до кінця другої декади березня озимі сільськогосподарські культури залишалися у стані зимового спокою.

         Погода осінньо-зимового періоду була сприятлива для перезимівлі рослин озимини: 94-96% озимих зернових та 90-97% озимого ріпаку.

         Такі посіви мають значний запас інфекції хвороб: кореневих гнилей, септоріозу і бурої гнилі на зернових культурах та альтернаріозу і фомозу на озимому ріпаку. Підвищення вологості повітря призведе до різкого зростання ураженості рослин хворобами.

          Внесення високих доз азотних добрив в ранньо-весняний період призведе до інтенсивного росту бур`янів на полях, що вже мають середню і сильну їх забур`яненість.

         Моніторинг зимуючих сільськогосподарських культур  показав заселеність 27-32% обстежених площ мишоподібними гризунами з чисельністю 2-3 жилі колонії на 1 га та загибель гризунів в межах 20-25%.

         Зважаючи на таку ситуацію, необхідно визначитись зі станом рослин по кожному полю та спрогнозувати по черговість внесення фунгіцидів та гербіцидів.

24/03/2022

 

Сьогодні всі жителі нашої країни стали на захист неньки України. 24 лютого 2022 року, коли на нашу територію напав російсько-фашистський загарбник, кожен українець намагається стати на захист нашим Захисникам України для пришвидшення перемоги над окупантами. Серед захисників – працівники Державної установи «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія». Ми з перших днів війни активно підтримуємо наші Збройні сили України, органи територіальної оборони: коштами, одягом, продуктами харчування, медикаментами та іншим. Активно беремо участь у зборі всього необхідного на території наших громад, де щоденно готується їжа для захисників України, біженців, збирається одяг, плетуться маскувальні сітки, чергують на блокпостах, тощо.

Жінками ДУ «Рівненська фітолабораторія» дружно готуються та відправляються на лінію захисту ЗСУ пиріжки, зрази, продукти. Заради спільної перемоги необхідно кожному залучатися до спільної справи.

 

22/03/2022

 

Особливості весняно - польових робіт в умовах 2022 року.

 Погода в зимовий період була відносно теплою.

Протягом зимового періоду найнижче середньодобова температура повітря опускалась до мінус 14,6°С (12 січня), температура ґрунту на глибині залягання вузла  кущення понижувалась до мінус 6,5°С (25 грудня). В періоди пониження температури відмічався сніговий покрив на рівні 10-28 см. Повне розмерзання ґрунту зафіксовано 20 лютого.

Умов для загибелі рослин озимини в зимовий період не спостерігалося.

           Перша половина березня була дещо прохолоднішою за норму, середньодобові температури не піднімались вище 0°С, середньо декадний показник становив  мінус 1,8°С, що нижче норми на 2,1°С. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння коливалась від 0°С до мінус 1,5°С. Спостерігалися різки коливання денних і нічних температур, що спричинило значні розтріскування ґрунту, тріщини від 2 до 10 мм, це призводить до значних втрат вологи з ґрунту.

За зимовий період випало 154,6 мм опадів, що вище кліматичної норми у 1,5 рази. На дату спостереження запаси продуктивної вологи в ґрунті на чорноземних та темно-сірих опідзолених ґрунтах достатні, на дерново-підзолистих – задовільні ( табл.1)

    Таблиця 1. Запаси продуктивної вологи в ґрунті на 15 березня 2022 року.

Культура Горизонт, см Ґрунт
Дерново-підзолистий Темно-сірий опідзолений Чорноземний
Озима пшениця 0-20 22,8 38,1 36,3
0-100 130,6 165,2 183,2
Озимий ріпак 0-20 - - 36,7
0-100 - - 173,1

 

Не дивлячись на те, що на 15 березня не спостерігалось стабільного переходу середньодобової температури повітря через 5°С, відмічається відновлення вегетації рослин озимини про що свідчить відростання кореневої системи.

 Перебіг погодних умов березня свідчить, що відновлення активної весняної вегетації озимих культур та початок весняно-польових робіт відбудеться на рівні середньо багаторічних дат. За прогнозами синоптиків в третій декаді очікується стрімке зростання денних температур за відсутності опадів. Це обумовлює необхідність корегування заходів з догляду за озиминою та сівбою ярих культур.

Зважаючи на те, що значну частину в структурі посівних площ займають озимі зернові та озимий ріпак, особливу увагу необхідно звернути на стан посівів цих культур.

Погода в осінньо-зимовий період в цілому була сприятливою для перезимівлі рослин озимини. Станом на 15 березня посіви озимих зернових культур та озимого ріпаку знаходяться  в доброму та задовільному стані. Більшість посівів озимих зернових культур знаходяться у фазі кущення з добре розвиненою кореневою системою. Рослини озимого ріпаку за висівання його в оптимальні строки (з 15 по 20 серпня) сформували розетку від 10 до 12 листків, діаметр кореневої шийки 9,8-11,8 мм, за сівби 20-25 серпня – перебувають в фазі розетки, яка складається з 8-10 листків, діаметр кореневої шийки 8,4-10 мм, що відповідає середньо багаторічним показникам.

Перезимівля рослин озимих зернових культур становить 94-96%, озимого ріпаку -  90-97%.

Особливу увагу необхідно звернути на слабко розвинені посіви.  Для озимих зернових культур, це посіви пізніх строків сівби, де рослини не сформували вузла кущення. Для рослин озимого ріпаку, це посіви де рослини сформували кореневу шийку менше 5 мм. Різки перепади денних та нічних температур спричинили розтріскування ґрунту, що може спричинити розрив кореневої системи та загибель рослин, особливо, якщо посіви знаходяться на пагорбах та на площах, де порушена технологія підготовки ґрунту восени.

Отже, першочерговим завданням агрослужб є оцінка стану посівів озимини, яка передбачає: визначення життєздатності та густоти рослин в полі, оцінку стану перезимівлі посівів, облік площ із локальною загибеллю рослин ( блюдця, значне зрідження і загибель рослин на пагорбах та місцях колоній мишовидних гризунів).

     Виходячи з умов відновлення весняної вегетації рекомендуємо пересівати площі озимих зернових культур, де залишилося менше 150 шт./м2 розкущених рослин, або менше 250 шт./м2 нерозкущених рослин. Підсівати необхідно площі з густотою 150–200 шт./м2 розкущених та 250–320 шт./м2 нерозкущених рослин.

За вирощування озимого ріпаку необхідно пересівати нерівномірно зріджені площі за густоти рослин на посівах гібридів менше як 20 шт./м2 та на посівах сортів менше як 30 шт./м2.

Першим прийомом догляду в ранньовесняний період за озиминою, яка добре збереглась після зими, є підживлення азотними добривами. За посушливих умов весни, з метою підвищення ефективності використання азотних добрив, в перше підживлення озимих зернових культур необхідно внести максимально можливу дозу азоту, яка передбачалась для підживлення. Друге та третє підживлення проводять лише за необхідності у фазу виходу в трубку та колосіння, доцільність таких підживлень та дозу азоту встановлюють на основі рослинної діагностики та виходячи з матеріальних можливостей підприємства.

На посівах озимого ріпаку ефективним буде  одноразове внесення всієї дози азоту, яка планувалась для весняного підживлення, його доцільно провести за першої можливості виходу в поле.

Для ранньовесняного підживлення найефективніше використовувати азотні добрива, які містять нітратну форму азоту ( аміачна селітра, КАС), які утворюють в ґрунті розчинні солі, що легко засвоюються рослинами озимини. За дефіциту в ґрунті сірки на посівах озимини ефективним  для ранньовесняного підживлення є застосування сульфату амонію 1,5-2,0 ц/га, який доцільно поєднувати із внесенням аміачної або аміачно-вапнякової селітри.

З метою запобігання непродуктивних втрат азоту, підживлення доцільно проводити за умови належного зволоження верхнього шару ґрунту.

З метою зниження негативного впливу несприятливих погодних умов на формування продуктивності посівів озимих зернових культур та ріпаку, особливо за слабкого розвитку рослин, високоефективним є внесення разом із засобами захисту рослин регулятора росту Вимпел  та мікродобрив на халатній основі Нутрівант, Вуксал, Еколист, Оракул та інших.

  Зважаючи на те, що внесення в ранньовесняний період відносно високих доз азотних добрив може спровокувати інтенсивний ріст бур'янів, які будуть основними конкурентами рослин озимини за вологу та поживні речовини, особливо на зріджених та ослаблених посівах, тому необхідно передбачити можливість застосування гербіцидів в як найраніші терміни. При виборі гербіцидів необхідно обов’язково враховувати видовий склад та розвиток бур’янів.

В зв’язку з відносно теплою погодою протягом зими і значним поширенням хвороб та шкідників в минулому році слід очікувати зростання чисельності та поширення шкодочинних організмів на посівах сільськогосподарських культур, що потребує обов’язкового застосування ефективних засобів захисту рослин.

Також, слід зважати на те, що в останні роки весною за стрімкого підвищення температури повітря характерним явищем є суховійні вітри, які спричиняють непродуктивні втрати вологи та пересушування верхнього шару ґрунту.

Отже, підготовка ґрунту та сівба ранніх ярих культур має проводитися в стислі строки в єдиному технологічному циклі.

Зважаючи на цьогорічну ситуацію з проведенням весняно-польових робіт може одночасно виникнути необхідність сівби ранніх ярих зернових культур, гороху та цукрових буряків. При визначенні черговості сівби культур необхідно керуватись їх економічною важливістю.

Ранньовесняне закриття вологи доцільно проводити лише на площах, де будуть висіватися пізні ярі культури.

На площах, де не проведено зяблевий обробіток, з метою збереження вологи доцільно проводити мілкий обробіток ґрунту на глибину 12-14см дисковими знаряддями з послідуючою передпосівною підготовкою.

Високу ефективність в збереженні вологи та дотриманні оптимальних строків сівби забезпечить застосування широкозахватних знарядь та комбінованих агрегатів, які поєднують операції з розпушення, вирівнювання й ущільнення ґрунту.

21/03/2022

 

Онлайн нарада з насінництва і розсадництва.

22 лютого 2022 року Управлінням фітосанітарної безпеки ГУ Держспоживслужби в Рівненській області спільно з департаментом агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації, Інститутом сільського господарства Західного Полісся НААНУ, ДУ «Рівненська  фітолабораторія» та суб’єктами господарювання, які планують бути внесеними до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2022 рік, проведено онлайн-нараду, щодо дотримання вимог охорони прав на сорти рослин та обігу насіння та садивного матеріалу в Україні.

22/02/2022

 

 Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області 

станом на 17 лютого 2022 року

          В області продовжується утримуватися аномально тепла сира погода, характерна для другої половини березня.  Середньодобові показники температури  складають 0-3° тепла, що вище кліматичних норм на 3-5°.

          За звітний період випало 5-6 мм опадів або 49-52% декадної норми. На 15 лютого спостерігається промерзання ґрунту  до 23см та його відтавання в прошарку 7-10 см. Мінімальна температура ґрунту  на глибині залягання вузла кущення  в найхолодніші ночі знижувалася  до 1° морозу. Загалом зимовий період був сприятливий  для перезимівлі озимих культур  та засвоєння ґрунтом вологи, запаси якої в орному шарі на 19-26 % вищі ніж в попередньому році.

          Моніторинг озимих культур, проведений в останні дні, показав зниження заселеності посівів  мишоподібними гризунами:

 • Озима пшениця заселена на 27% обстежених ( 1250) га площ з чисельністю 2 жилі колонії на гектар.
 • Озимий ріпак заселено на 30% обстежених ( 780) га площ з чисельністю 2-3 жилих колоній на гектар.
 • Неорні землі заселено на 100% обстежених (230 ) га площ з чисельністю 3-5 жилих колоній на гектар.

         Попередньо за зимовий період 2021-2022 рр. загибель жилих нір в колонії в межах 24 % на орних землях та до 16% на неорних землях.

          Лабораторний аналіз проростків насіннєвого матеріалу  ячменю в партії 52 т.  показав наявність  інфекції хвороб: на 14% гельмінтоспоріозу та на 1% фузаріозу.

 

 17/02/2022

 

Відповідно до указу Президента України №53/2022 "Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства" оголошено 16 лютого 2022 року Днем єднання.

16/02/2022

 

Підсумки роботи ДУ "Рівненська фітолабораторія" за 2021 рік 

 

 

14/02/2022

 

Якісне насіння-запорука високого врожаю!


         Якість насіння є одним із основних факторів одержання високих урожаїв та означає наявність сортових та посівних якісних показників.
Посівні якості насіння – сукупність показників якості насіння, що характеризують придатність його до посіву (схожість, енергія проростання, чистота, маса 1000 шт., життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками).
         Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин. Існують поняття лабораторної та польової схожості насіння. Лабораторна схожість насіння визначається шляхом його пророщування за оптимальних умов протягом конкретного для кожної культури терміну (для більшості культур – 7-8 діб). Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість грунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.
Не менш важливим показником є енергія проростання насіння, що характеризує його здатність швидко і дружно проростати. Цю властивість має здорове насіння.
         Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.
Має значення і перевірка на заселеність насіння шкідниками, які пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння.
         Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії. При цьому основна вимога для якісного протруєння насіння – відсутність домішок насіння культурних рослин та бур’янів, битого насіння тощо, тому при визначенні посівних якостей насіння обов’язково визначати дані показники.
         Володіючи повною інформацією про якість насіння, аграрій розуміє, який протруйник треба купити, чи потрібна передпосівна обробка стартовими мікродобривами та чи варто сіяти це насіння взагалі.
         Вартість повного дослідження проби насіння на посівні якості невисока, але отримані результати дозволяють заощадити десятки тисяч гривень у подальшому.

         Послуги з визначення посівних якостей насіння в Рівненській області надає ДУ «Рівненська фітолабораторія» за адресами:

 м. Рівне вул. Малорівненська 91Б

м. Здолбунів вул. Словацького 58.

02/02/2022

 

 Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 21 січня 2022 року 

         

         Друга декада січня була відносно холодною. Середня декадна температура  повітря склала  4,1°морозу , що на 2° нижче норми.  Мінімальна температура  повітря сягнула 19,8° морозу. Середня відносна вологість  повітря становила 89-92%. Опади проходили у вигляді дощу та мокрого снігу. На полях висота снігового покриву подекуди становить 4 см, промерзання ґрунту  біля 30 см.

          Озимі культури  знаходяться у стані зимового спокою, їхня перезимівля проходить в  задовільних умовах.

          У посівах озимої пшениці та ріпаку заселеність  мишовидними гризунами становить 18% обстежених площ, за середньої чисельності 1-2 жилі колонії на гектарі. Заселеність  багаторічних трав відмічається на 91% обстежених площ, за чисельності 2-3 жилі колонії, на площах  3-4 року  чисельність дещо більша, нараховує 4-6 жилих колоній. Загрозу  підвищеної чисельності  стримують перепади температур, опади та низький рівень снігового покриву.

          Проведеним моніторингом  складів зберігання зернової продукції (303 т. ) виявлено комірні шкідники такі як:

 • зернова міль 2 екз/кг  у 15 т. фуражного овса,
 • горохова зернівка 4екз/кг у 2 т. насіння гороху,
 • борошняний кліщ 5 екз/кг у 7 т. вико суміші та 35 т. продовольчої  пшениці.

21/01/2022

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на 2 грудня  2021 року.  

                 В останню декаду листопаду  за даними гідрометцентру продовжувала утримуватись сира помірно тепла погода. Середня декадна температура повітря склала 3-4°,  що на 3° вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура піднімалася до +9-10° у повітрі та +10° на поверхні ґрунту. Мінімальні температури знижувались  до 3° морозу у повітрі  та 2-4° морозу на поверхні ґрунту. За декаду випало 108-130% опадів і сприяло  формуванню 87-88% відносної вологості повітря.

         23 листопада відмічено  припинення вегетації озимих сільськогосподарських культур,  що на 2 тижні пізніше за багаторічні показники.

         Агрометеорологічні умови  були сприятливі для адаптації сільськогосподарських культур до зимового режиму погоди.

         Моніторинг посівів озимих культур  показав практично стабільну їх заселеність мишоподібними гризунами  32% обстежених площ орних земель та 100% заселення неорних земель.  Чисельність  жилих колоній на одному гектарі  склала 1,5 на озимій пшениці,  на озимому ріпаку 3 колонії та по  4-6 жилих колоній на неорних землях.

         Висока вологість повітря призвела до прояву хвороб на озимих культурах, запас інфекції перед припиненням  вегетації складає

 • Озима пшениця: кореневі гнилі 1,5-3 % рослин та 24 % ураження обстежених площ, септоріоз відповідно 2-4% рослин та 21% площ і бура листкова іржа

 2-4 % рослин та 3 % площ.

 • Озимий ріпак:  альтернаріоз виявлено на 4-6 % рослин на 23% площ та фомоз на 17% площ з охопленням 4-6% рослин.

         Триває розмноження комірних шкідників в складах. Моніторинг фуражного зерна  в партії 250 тонн показав наявність гусениць зернової молі в кількості 1-2 екз. на кілограм та слабку ступінь розселення (3-6 екз. на кг.) комірними кліщами в партії 25 т. або 10% до обстеженого.

02/12/2021

 

19/11/2021

 

Інформація
про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських
культур в області станом на 12 листопада 2021 року.

Перша декада листопада характеризувалася відносно теплою, переважно сухою погодою. Середня декадна температура повітря склала 6,5°, що на 2,5° вище за багаторічні показники. Максимальна температура повітря досягала 15°, а мінімум відмічався на рівні 6° морозу.
Опади склали 6 мм, або 50% декадної норми, підвищення відносної вологості повітря до 82 % відбувалося за рахунок великих туманів, випадання рясних рос на початку місяця, та невеликих дощів до кінця декади.
Озима пшениця входить в зиму у фазах сходи – ІІІ лист, на ранніх посівах – кущіння, за доброго стану рослин.
Озимий ріпак знаходиться у фазі добре розвиненої розетки, утворивши 3 -5 пар листків.
Такі погодні умови були сприятливі для подальшого розселення мишоподібних гризунів. Концентрація їх проходить на незібраних площах кукурудзи, в місцях резервації та спостерігається міграція гризунів по полях ріпаку, озима пшениця заселена, в основному, по краях полів.
Станом на кінець першої декади заселено 20,3% обстежених площ орних земель з чисельністю 2-3 жилі колонії на гектар та по 3-4 жилі нори в колонії.
Неорні землі та багаторічні трави мають 100% заселення обстежених площ з чисельністю 5-7 жилих колоній на гектар.
Підвищення середньої вологості повітря до 82% призвело до появи септоріозу та бурої листкової іржі на ранніх посівах озимої пшениці з ураженням 1-3% рослин; та 4-7% рослин озимого ріпаку альтернаріозом та фомозом на 29% обстежених

 

12/11/2021 

 

Інформація про фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин

         Тепла погода осені сприяла розмноженню мишоподібних гризунів у місцях резервації: стерні зернових культур, кукурудзи неугіддях та багаторічних травах ІІ – Ш року використання. Чисельність їх на таких полях зросла до 5–8 жилих колоній на гектар.

         Відсутність опадів та оптимальні температури призвели до висихання рослин на таких територіях, що знизило кормову базу для гризунів та сприяє розселенню їх на сільськогосподарські угіддя, почалося заселення посівів озимого ріпаку та озимих зернових культур.

         Моніторинг таких посівів в 0кінці другої декади жовтня показав заселеність їх мишоподібними гризунами: озимий ріпак 11–24%, озима пшениця 8-17%. Заселеність посівів триває, в основному, по краях полів. На 1 га посівів озимих культур нараховується 1-2 жилі колонії на гектар. Багаторічні трави мають 100% -е заселення обстежених площ за чисельності 4–9 жилих колоній на гектар та залишаються основним місцем резервації для подальшого розселення гризунів.

         Фізіологічний стан популяції мишоподібних гризунів відзначається високими показниками життєздатності, що свідчить про значні потенційні можливості їх масового розмноження та шкодочинності.

         З метою запобігання збільшення чисельності та шкідливості гризунів слід проводити постійний моніторинг їх розвитку. За наявності 3-5 жилих колоній на гектарі проводити захисні обробки посівів родентицидами.

 

 20/10/2021

 

Увага, виявлено АБМ !       

        17 вересня 2021 року при проведенні фітосанітарної експертизи фахівцями ДУ ’’Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія’’ було виявлено регульований шкідливий  обмежено поширений в Україні організм — американський білий метелик (АБМ). АБМ (Hyphantria cunea Drury.)  — шкідник з ряду лускокрилих (Lepidoptera), родини медведиці (Arctiidae), який згідно з діючим на території України ’’Переліком шкідників,хвороб рослин та бур’янів, що мають карантинне значення ’’ відносять до Списку А-2 ’’Карантинні організми, обмежено поширені в Україні’’. Шкідник був виявлений у контрольних зразках разом з рослинним матеріалом, відібраним фітосанітарним інспектором від площ 2 га,  1 га, 0,25 га та 0,25 га Дубенського району Рівненської області,де введений карантинний режим. Американський білий метелик — багатоїдний шкідник, що пошкоджує більше 250 видів плодових, декоративних, лісових дерев, який особливо полюбляє шовковицю, клен, волоський горіх, плодові дерева. Шкоду зеленим насадженням завдає гусінь АБМ, яка харчується епідермісом листя, скелетуючи його, не залишаючи навіть жилок. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого вони обплітають дерева павутиновими гніздами. Так вони захищають себе від впливу зовнішніх факторів та забезпечують можливість розмножуватися.

 

17/09/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 23 вересня  2021 року

          Друга декада вересня за даними Рівненського центру гідрометеорології  була дещо теплішою від багаторічних. Середня декадна температура повітря досягла 14,4°, що на 2° вище норми. А температурні показання  максимуму та мінімуму утримувались в межах +5°- + 26°. Сума ефективних температур вище +10° склала 1126°, що на 162° вище багаторічних значень та на 60° більше минулорічної.  Звітна декада була дуже сирою і мокрою. Сума опадів за цей період склала 40-49 мм, або дві декадні норми. Середня вологість повітря була на 8-10% вище за багаторічну – 89%. Запаси продуктивної вологості  на полях оцінюються  як достатні – оптимальні  і більшими за минулорічні на 57-340%.

           Рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі  другої – третьої пари листя в доброму стані  та слабо пошкоджуються  блішками і гусеницями ріпакового пильщика, почалося заселення білокрилою  прикраєвих смуг. На ранніх посівах виявлено перші ознаки альтернаріозу.

          На  падалиці озимої пшениці  спостерігається розвиток польових клопів, цикад, шведської мухи, попелиць  та їх невисока шкодочинність. За декаду відмічено зростання ураженості падалиці борошнистою росою, плямистостями, септоріозом , бурою листковою  іржею, дані хвороби  будуть джерелом  інфекції для посівів озимої пшениці.

          На 41-100% незібраних просапних культур, багаторічних трав, неугіддях спостерігається незначне збільшення  заселеності  мишоподібними гризунами. Міграція  гризунів на сходи ріпаку не відмічена.

          В посівах кукурудзи, що досягла повної стиглості, на 21% обстежених площ спостерігається перехід гусениць кукурудзяного стеблового метелика вниз стебел з чисельністю 1 екз. на рослину.  Триває розвиток та шкодочинність попелиць на 9% обстежених площ, якою заселено до 10% рослин з чисельністю 1-2 колонії на рослину. На 2 % обстежених площ виявлено прояв бурої іржі на 1-2% рослин та ураження листя  20% рослин гельмінтоспоріозом на 35% обстежених площ.

          На посівах соняшника масово проводиться десикація та збір урожаю.

          На ранніх сортах сої проводиться  десикація рослин. На пізніх сортах   3-4% рослин мають слабку заселеність павутинним кліщем, попелицями. Прояв пероноспорозу виявлено на 29% обстежених площ з ураженням рослин до 40 %, бактеріальним опіком, аскохітозом бобів  уражено  до 10% рослин на 7-4% відповідно.

           На цукрових буряках в середині розеток листя  спостерігається  розвиток  бурякової листкової    попелиці із заселенням 5% рослин. Перепади температур  призвели до зростання ураженості цукрових буряків церкоспорозом  на 42% обстежених площ  з ураженням рослин  23%, інфекцію фомозу  мають 10% рослин.

          На посадках капусти триває розвиток капустяної попелиці, хрестоцвітних блішок, листогризучих совок. Сприятливі умови даного періоду склались для розвитку слизового бактеріозу капусти.

 23/09/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на  02 вересня  2021 року.  

          Остання декада серпня  була дуже сирою і прохолодною. Середня декадна температура  повітря склала 15°, що на 2° нижче багаторічних показників. Сума ефективних температур  вище +10° на кінець місяця досягла 1044°, що вище на 100° минулорічних показників та на 150° багаторічних. Практично кожного дня йшли дощі, сума їх за третю декаду серпня склала  77-80 мм або чотири декадні норми. ГТК третьої декади серпня  досягнув -  5,14 , а серпня взагалі – 2,13.

         Такі погодні умови стримували  проведення польових робіт,  покращили запаси продуктивної вологи  ґрунту та спровокували подальший розвиток хвороб сільськогосподарських культур.

         Стерня озимих культур на більшості площ здискована.  На інших полях  18% обстежених площ, заселеність мишовидними гризунами проходить здебільшого по краях полів, чисельність  яких  становить 2 жилі колонії в яких  по 2-3 жилі нори.

         На ранніх посівах озимого ріпаку  відмічено перші сходи  їх  почали заселяти хрестоцвітні блішки якими охоплено  2 % рослин.

         Кукурудза досягає фази воскової стиглості  за доброго стану рослин. На посівах продовжується харчування гусениць стеблового метелика в качанах, шкідником заселено до 10% рослин на 32% обстежених площ з чисельністю 1 екз. на рослину.  Зростання чисельності злакової попелиці та павутинного кліща  не проходило, лишається на рівні 9 – 3% заселених рослин відповідно.   На 26% обстежених посівів  проходить розвиток гельмінтоспоріозу,  яким уражено 14%, максимально 20% рослин.  Збільшилось ураження рослин кукурудзи пухирчастою сажкою до 6% обстежених площ з ураженням рослин 0,5-1% .

         В посівах сої  виявляються: бобова попелиця, листогризучі совки, павутинний кліщ, чисельність шкідників залишається низькою. Значного прояву на рослинах набув пероноспороз:  на 35% обстежених площ з ураженням рослин до 40%, аскохітоз та бактеріальний опік виявлено на 12 % обстежених площ з ураженням рослин  2-10% відповідно.

         Погодні умови на рослинах соняшника спровокували збільшення розвитку хвороб. Фомоз , фомопсис  та септоріз виявлено на 63% обстежених площ з ураженням рослин 25-56%. Розвиток білої гнилі на кошиках виявлено на 2-4%.

         На цукрових буряках проходить розвиток  церкоспорозу, хворобою охоплено 35% обстежених площ  з ураженням 6-10%, максимально22% рослин. Фомоз проявився на 12 % обстежених площ з ураженням 6% рослин. Незначного пошкодження рослинам буряків завдають  бурякова попелиця та листогризучі совки якими заселено 6-8% рослин.

         На пізніх сортах картоплі та томатах проходить масовий розвиток фітофторозу. На рослинах пасльонових  відмічено колорадських жуків І та ІІ поколінь, а  також личинки ІІІ та IV віку. Повсюди в усіх районах області проходить збір урожаю  бульб картоплі.

         Рослинам пізньої капусти продовжують наносити шкоду капустяна попелиця , капустяна міль, хрестоцвітні блішки, гусениці білана капустяного. На 2% рослин  проявився слизовий бактеріоз капусти.

         На падалиці озимого ріпаку ( 75% обстежених площ) викошуються:  капустяна міль, ріпаковий пильщик, капустяна білокрилка. На падалиці озимої пшениці (100% обстежених площ ) викошуються: цикади, злакові попелиці, шведська муха, клопи – сліпняки, виявлено інфекцію бурої іржі.

 

02/09/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на  19 серпня  2021 року  

                 В звітний період  утримувалась помірно тепла сира погода.  Середньодобові температурні показники  утримувались в межах  багаторічних значень -20-22°.  Сума ефективного тепла (+10°) склала 970°,  що на 130-145° більше за норму та минулорічні показники. Опади, переважно, локальні і зливові  склали 7-11 мм або 35-60% декадної норми, значно покращили  вологозабезпеченість ґрунту.

          Площі, звільнені від зернових культур та ріпаків, почали заселяти мишоподібні гризуни. Інтенсивність заселення площ набагато нижча  попередніх років: 1-2 жилі колонії та по 2-3 нори в колонії на гектарі, що пов’язане з масовим лущенням стерньових попередників.

          Посадки картоплі  переважно в фазі в’янення  бадилля, лише на окремих пізніх захищених посадках триває вегетація і  збережено листову поверхню. На 35-55% рослин присутній розвиток фітофторозу та альтернаріозу.  Триває вихід жуків літньої генерації  з ґрунту, їх яйцекладка та шкодочинність личинок ІI-IV віків, почалося залялькування. Наявність кормової бази  та накопичення ефективної температури (+11,5°) -793° обумовлюють  в поточному році  розвиток двох повних поколінь  колорадського жука.

          Стебла, качани та волоть кукурудзи 8-12% рослин, до 40% обстежених площ продовжують пошкоджувати гусениці стеблового метелика з чисельністю 1 екз. на рослину, інтенсивність шкідливості  нижче попередніх років. 15 % рослин продовжують заселяти попелиці.  Триває слабке  поширення гельмінтоспоріозу 13% рослин та поодинокі випадки прояву пухирчастої сажки.

          Погодні умови звітного періоду викликали зростання ураженості верхнього ярусу рослин сої пероноспрозом до  25 %, максимально 40%, бактеріальним опіком та аскохітозом мають незначне поширення. Збільшення чисельності  павутинного кліща, попелиць, листогризучих совок  на рослинах сої  не проходить, заселеність  рослин в межах 4-8%.

          Підвищення вологості повітря та ґрунту  призводить до зростання  ураженості 45% рослин соняшників фомопсисом та фомозом на 52% обстежених площ, септоріозом до 20% рослин і  прояву білої гнилі кошиків на 2% рослин. Заселеність рослин соняшника шкідниками лишається дуже низькою.

          На площах з цукровими буряками набуває розвитку церкоспороз та фомоз,  інфекцію виявлено на 14- 6% рослин відповідно. Заселеність цукрових буряків листковою попелицею та листогризучими совками  займає до 5% рослин.

          На багаторічних травах продовжується відростання, після другого укосу  висота рослин досягає 40 см. На рослинах розвивається інфекція бурої плямистості, борошнистої роси та антракнозу на що впливає підвищена вологість повітря.

 19/08/2021

 

До уваги суб’єктів господарювання!

Відповідно до ПРОТОКОЛУ ФІТОСАНІТАРНИХ ВИМОГ ЩОДО ЕКСПОРТУ КУКУРУДЗИ З УКРАЇНИ ДО КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ до ДУ «Рівненська фітолабораторія» почали надходити зразки рослинного матеріалу кукурудзи.
Згідно атестата про акредитацію від 13 квітня 2021 р. №201181 відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» у сфері фітосанітарної експертизи продуктів рослинного походження та інших об’єктів регулювання у сфері карантину рослин лабораторія акредитована на проведення всіх видів експертиз, зокрема:
- ентомологічна;
- мікологічна;
- гербологічна;
- вірусологічна (метод ІФА);
- бактеріологічна (метод ІФА).
Для отримання інформації звертатись м. Рівне, вул. Малорівненська, 91-Б.

 

 17/08/2021

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в області станом на  12 серпня  2021 року

                 Перша декада серпня  в області характеризувалася  теплою сирою погодою.  Середня декадна температура повітря  утримувалась в межах  багаторічних значень – 19,5°, а коливання на протязі доби спостерігалися  від 12 до 30°. За декаду випало 30-45 мм опадів або 168-250% декадної норми, що значно підвищило середню вологість повітря. Сума ефективних температур  вище +10° досягла 900°, що на 170° вище за багаторічні показники  та на 145° вище минулого року.  Такі погодні умови сприяли зростанню ураженості рослин хворобами на всіх культурах.

          Кукурудза в доброму стані знаходиться у фазі – молочної стиглості качана. На 27% обстежених площ кукурудзи  продовжується заселення 15% рослин попелицями. Шкодочинність гусениць стеблового кукурудзяного метелика продовжується на 35% обстежених площ з  чисельністю 1 личинка на рослину  на 7-11% рослин, максимально до 20%. Павутинним кліщем заселено 2% рослин на 4% обстежених площ. Ураженість рослин гельмінтоспоріозом виявлено на середньому ярусі листя до 10% рослин на 15% обстежених площ. Виявлення пухирчастої сажки  кукурудзи відмічено на 0,1% качанів та 3% площ.

          В посівах сої триває формування бобів  за доброго стану рослин. В слабкому ступені проходить заселення 4% рослин павутинним кліщем, попелиць та листогризучих совок виявлено на 5-7% рослин  на 15% обстежених площ.  Перепади нічних та денних температур сприяли поширенню пероноспорозу, інфекцію  виявлено на 9-14%, максимально до 40% рослин на верхньому ярусі листя в слабкому ступені, нижні листки продовжують уражуватися бактеріальним опіком та аскохітозом на 5-12% рослин, поширення інфекції цих хвороб не  відмічається.

          Заселеність рослин соняшника шкідниками лишається низькою. Відмічено збільшення  інтенсивності розвитку  септоріозу, фомозу та фомопсису, хворобами уражено 14-20-35%, максимум до 45%  рослин відповідно, на кошиках відмічено прояв  білої та сірої гнилей з ураженням 1-3% рослин. Кошики 0,1-0,3% рослин  на 2% обстежених площ мають інфекцію  філодії.

          Посіви цукрових буряків в прикраєвих смугах на 5% рослин заселені листковою попелицею. На 12% обстежених площ виявлено ураженість рослин церкоспорозом у слабкому ступені на 6-10% рослин, 2-4% рослин  мають прояв фомозу.

          На посадках ранніх сортів картоплі проходить відмирання бадилля. Колорадський жук імаго та личинки всіх віків продовжують харчуватися пасльоновими культурами. Погодні умови були сприятливі для зростання ураженості  рослин фітофторозом та альтернаріозом, хвороби виявлені на 24- 38% обстежених площ.

               На овочевих культурах триває масова шкодочинність білокрилки та капустяної молі. Відмічено відродження гусениць білана капустяного, який за чисельності 12 екз. на рослину пошкоджує 9% рослин капусти.  На присадибних ділянках посадки помідорів масово уражуються фітофторозом, прояв інфекції виявлено на плодах.

 

12/08/2021

 

До уваги сільгостоваровиробників!!!

      Посів якісним насінням -запорука  майбутнього врожаю.

           Проведення посівної кампанії озимих зернових культур та озимого ріпаку вже не далеко, тому про якісний посівний матеріал варто подбати вже  сьогодні. Від якості посівного матеріалу залежить врожайність сільськогосподарських культур. Адже, якщо посіяне насіння не зійде, або зійде, але дасть неоднорідні сходи, то жодні внесені добрива чи заходи захисту рослин не забезпечать того врожаю, який очікував аграрій, тому перш, ніж проводити сівбу, насіння необхідно перевірити в лабораторних умовах.

            Перевірити насіннєвий матеріал  на якісні показники рекомендуємо в Державній установі «Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія», яка акредитована Національним агенством з акредитації України відповідно до вимог  ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» у сфері визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу:

                 Відповідно до сфери акредитації, фахівці лабораторії проведуть оцінку посівних якостей насіння за наступними показниками:

 

 Визначення посівних якостей насіннєвого матеріалу Вартість експертизи, грн
   визначення зараженості насіння хворобами