Bemisia tabaci Gen –Тютюнова білокрилка

Bemisia tabaci Gen –Тютюнова білокрилка

Тютюнова білокрилка - Bemisia tabaci (Gennadius, 1889) (Homoptera, Aleirodidae). Цей вид неодноразово описувався, завдяки чому існує понад 20 синонімічних назв. З 1980 року тютюнова білокрилка, як небезпечний шкідник почала створювати проблеми не тільки для сільського господарства, але і для декоративних культур у багатьох країнах світу. Є широким поліфагом, переносить понад 110 вірусних інфекцій, особливо з роду Begomovirus, внаслідок чого можлива втрата урожаю 20−100 %.

ЧОТИРЬОХПЛЯМИСТИЙ ЗЕРНОЇД

ЧОТИРЬОХПЛЯМИСТИЙ ЗЕРНОЇД

ЧОТИРЬОХПЛЯМИСТИЙ ЗЕРНОЇД - CALLOSOBRUCHUS MACULATUS FABR.

Callosobruchus maculatus Farb – жук невеликого розміру з роду Callosobruchus, входить до списку карантинних організмів, відсутніх в Україні. Пошкоджує різні зернобобові у полі і під час зберігання. Центром ареалу вважають тропічну Азію, звідки шкідник завезений до Центральної і Західної Африки, Гавайських островів, Японії, центральної і південної частини Північної Америки, Австралії, у південну Францію, Італію.

Бузинник пазушний

Бузинник пазушний

Карантинні бур’яни — це особливо шкідливі адвентивні види рослин, яких немає на території країни або вони наявні обмежено і поширення яких контролюється спеціальними заходами. Карантинні рослини не тільки засмічують та знижують врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність пасовищ, але і є шкідливими для здоров’я людей. Одним з таких адвентивних (тобто чужорідних) бур’янів є Iva axillaris Pursh бузинник пазушний (іва багаторічна).

Каптурник зубчастий

Каптурник зубчастий

Оптимальною для розвитку більшості ложнокороїдів є температура

27-30 0С, при температурі 15-17 0С спостерігається заціпеніння комах. Протягом року спостерігається 3 покоління шкідника. Виявлення найчастіше бувають в листопаді і лютому в дерев'яній тарі, що надходить з вантажами з Індії.

Неповірус кільцевої плямистості тютюну – Tobacco ringspot nepovirus

Неповірус кільцевої плямистості тютюну – Tobacco ringspot nepovirus

Рослини-живителі, шкодочинність.

Вірус може інфікувати широке коло трав’янистих і деревних рослин. Він спричиняє серйозну хворобу сої, уражує тютюн, чорницю, особливо лохину. Однією із найбільших серйозних хвороб, яку спричиняє вірус TRSV э ураження зародка сої, що призводить до погіршення якості насіння і 25-100% втрат врожаю. Щодо плодових і ягідних культур то вірус має деякий вплив на зниження врожайності винограду на північному сході США. На чорниці TRSV спричиняє некротичні круглі плями, особливо на уразливих сортах. Інфіковані кущі повільно, але стабільно втрачають врожайність.

Ясенева смарагдова вузькотіла златка (ЯСВЗ)

Ясенева смарагдова вузькотіла златка (ЯСВЗ)

За офіційною версією, цей шкідник відсутній в Україні та нашому регіоні. Водночас історія знає чимало прикладів, коли організм включався до переліку вже після того, як він проник на нову територію і завдав відчутної шкоди.

Ясенева смарагдова вузькотіла златка (ЯСВЗ) – вкрай небезпечний шкідник ясена, горіху та деяких інших листяних порід дерев. На відміну від більшості інших стовбурових шкідників ЯСВЗ здатна нападати на абсолютно здорові дерева. Пошкоджені шкідником дерева зазвичай усихають протягом двох-трьох років.

Фітофтороз Phytophthora infestans - (в народі - фітофтора)

Фітофтороз Phytophthora infestans - (в народі - фітофтора)

Фітофтороз Phytophthora infestans-(в народі - фітофтора) - найбільш поширене, небезпечне захворювання садових культур. Воно характеризується стрімкою течією, швидким поширенням, високим відсотком загибелі заражених рослин.

Причина інфекції - грибкові мікроорганізми, спори яких в сприятливих умовах швидко розносяться по ділянці. Небезпека грибка - в його високій життєздатності. Спори осідають повсюди на дачній ділянці: на інвентарі, на ґрунті, на будовах, на садових культурах. Вони можуть знаходитися в сплячому стані протягом декількох років.

Небезпечний карантинний бур'ян - ценхрус довгоголковий!

Небезпечний карантинний бур'ян - ценхрус довгоголковий!

За останні роки значно збільшилося ввезення в Україну сільськогосподарських продуктів рослинного походження, насіння і посадкового матеріалу. Водночас зросла і небезпека завезення небезпечних карантинних шкідників та хвороб рослин, а також насіння бур’янів, що відсутні в Україні або наявні лише на невеликих осередках. До таких бур’янів належить ценхрус довгоголковий (Cenchrus longispinus Fernald.) Вид походить із тропічної Америки, де зростає на піщаних ґрунтах.

Індійська сажка – вид, який уражує виключно пшеницю.

Індійська сажка – вид, який уражує виключно пшеницю.

Близько 70 країн світу, і Україна в тому числі, вводять карантинне обмеження на ввезення пшениці з країн, в яких була знайдена індійська сажка. До зони акліматизації цієї хвороби можна віднести практично всю територію України, за виключенням північних областей.

Пасмо льону

Пасмо льону

Пасмо льону - карантинна хвороба льону, що викликана грибом Mycosphaerella linicola Naumov, яка спричиняє засихання і задерев’яніння стебел, внаслідок чого волокно стає ламким, коробочки можуть не розвиватися. Хвороба знижує урожай насіння, зменшує кількість волокна та погіршує його якість. Волокно стає коротким і легко розривається при обробці. Втрати врожаю становлять 30-50%, інколи – 70%. На уразливих сортах льону пасмо знижує вміст олії на 9%. У коробочках, що розвинулись, утворюється щупле і неповноцінне насіння. Уражене насіння має сизий відтінок та втрачає блиск, а на поверхні його помітні горбики спороношення збудника.

Картопляна міль (Phthorimaea operculella Zell.)

Картопляна міль (Phthorimaea operculella Zell.)

Картопляна міль (КМ)- карантинний шкідник, який пошкоджує картоплю, особливо бульби у сховищах, тютюн, баклажани, томати, дурман, паслін та інші культурні й бур’янисті пасльонові.

Географічне поширення

Батьківщина картопляної молі - Південна Америка, звідки шкідник широко розповсюдився на всі континенти. Зараз КМ виявлено в більш ніж 90 країнах Європи, Азії, Африки, Північної, Центральної, Південної Америки, Океанії. В Україні картопляна міль поширена в основному на півдні: в Донецькій, Запорізькій, Одеській, Херсонській областях.

Турбуватися про майбутній урожай

Турбуватися про майбутній урожай

Згідно “Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння зернових культур” затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 476 від 04.10.2018 року посівні якості насіння мають відповідати

певним критеріям.

Бура гниль картоплі - (Ralstonia solanacearum)

Бура гниль картоплі - (Ralstonia solanacearum)

Картоплю по праву називають другим хлібом. Вона посідає чи не найперше місце серед городніх культур. Одне з найнебезпечніших її захворювань – бура гниль. Її збудник – бактерія Ralstonia solanacearum є карантинним об'єктом на всій території України. Розвиваючись він призводить до різкого зниження польової схожості бульб, їх значного відставання у рості, зменшення кількості стебел у кущі, падіння врожайності, загнивання і загибелі овочів від хвороби в полі чи при зберіганні.

Потівірус шарки сливи — (Plum pox potyvirus)

Потівірус шарки сливи — (Plum pox potyvirus)

Хворобу в Україні виявлено останніми роками. Потівірус шарки сливи (віспа) є однією із найбільш шкодочинних хвороб сливи, абрикоса, персика. Захворювання призводить до погіршенняякості і зменшення кількості плодів, необхідності видалення заражених дерев.

Сорго алепське або гумай (Sorghum halepense (L.) Pers.)

Сорго алепське або гумай (Sorghum halepense (L.) Pers.)

Сорго алепське (гумай) – багаторічний, однодольний бур’ян, що поширений в основному в степовій зоні України. Рослина віддає перевагу вологим, теплим ґрунтам з хорошою освітленістю та родючістю. Найчастіше засмічує поля, зрошувальні канали, сади та городи. Сходи сорго алепського з’являються в середині березня- травні, процес цвітіння в липні-серпні, а плід може формуватись в період з серпня по жовтень.

Кільцева гниль картоплі (Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicum Davis et al.)

Кільцева гниль картоплі (Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicum Davis et al.)

Картоплю справедливо називають другим хлібом. Цінність її зумовлюється універсальним використанням як продовольчої, технічної і кормової культури. Картопля є незамінною сировинною для багатьох галузей промисловості, зокрема для виробництва крохмалю, спирту, глюкози. Картопля має також важливе агротехнічне значення в системі інтенсивного землеробства.

ЯКІСНЕ НАСІННЯ — ЗАПОРУКА ВИСОКОГО ВРОЖАЮ

ЯКІСНЕ НАСІННЯ — ЗАПОРУКА ВИСОКОГО ВРОЖАЮ

Не за горами весна, і кожен господар має вже сьогодні задуматися, чим буде сіяти на своїх земельних ділянках.

До вибору асортименту насіння і садивного матеріалу потрібно відноситися відповідально, щоб уникнути ризику придбання неякісного і несхожого насіння.

Каштанова мінуюча міль

Каштанова мінуюча міль

Цю комаху, що має розмір лише кілька міліметрів, вчені виявили відносно недавно, лише у 1985 році. Невідомий науці вид агресивно розпочав атаку на кінські каштани в Македонії, що росли навколо озера Орхід на кордоні з Албанією. Воно й дало назву шкіднику — камерарія орхіделла (Cameraria ohridella).

НЕБЕЗПЕЧНА ОЛЕНКА  ВОЛОХАТА В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

НЕБЕЗПЕЧНА ОЛЕНКА ВОЛОХАТА В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Оленка волохата - стає актуальним для Рівненської області шкідником, суттєве зростання чисельності якого спостерігається в останні два роки, збереження високого рівня його шкодочинності відмічається нині, хоча в основному це шкідник степової і лісостепової зони України.

Бактеріальний опік плодових — небезпечне карантинне захворювання плодових насаджень.

Бактеріальний опік плодових — небезпечне карантинне захворювання плодових насаджень.

Цією небезпечною і надзвичайно шкодочинною хворобою уражується більше 170 представників родини розоцвітих, як культурних: груша, яблуня, айва, вишня, слива, персик, абрикос, так і декоративних та дикоростучих видів: горобина, глід, троянда та інші.

Масове поширення небезпечного шкідника кукурудзи

Масове поширення небезпечного шкідника кукурудзи

Останніми роками в Рівненській області збільшуються посівні площі кукурудзи. Під урожай поточного року кукурудзу на зерно всіма категоріями господарства області посіяно на площі 61 тис. га в тому числі сільськогосподарськими підприємствами 55,5 тис.га.

Небезпечний мандрівник -  Американський білий метелик

Небезпечний мандрівник - Американський білий метелик

Американський білий метелик (АБМ) - Hyphantria cunea відноситься до шкідників обмежено поширених на території України. Батьківщиною його є Північна Америка. В Європу, а саме в Угорщину, АБМ був завезений з вантажем з Північної Америки у 1940 році. В Україні вогнища АБМ вперше були зафіксовані 1952 р. в Закарпатській області. Але незважаючи на інтенсивні заходи боротьби, розпочалось поступове розширення ареалу. Масове заселення і висока шкідливість АБМ зберігаються у низинній зоні Закарпаття, в районах Степу та Південного Лісостепу. В північних районах (до 50 пн. ш.) його розвиток проявляється періодично в окремі найбільш сприйнятливі за погодними умовами роки.