Соєва нематода Heterodera glycines

Соєва нематода Heterodera glycines

Однією з найактуальніших проблем фермерів, які займаються вирощуванням сої є фітопаразитичні нематоди, а саме соєва нематода (Heterodera glycines).        Соєва нематода поширена в Єгипті, Китаї, Кореї, Японії, Канаді, США, Чилі, Колумбії, Еквадорі. В Україні цей вид не виявлено, але кліматичні умови країни є досить сприятливими для її акліматизації. На відміну від більшості видів цистоутворюючих нематод, які є олігофагами й мають досить обмежену кількість рослин-господарів, соєва нематода пошкоджує широкий спектр рослин, а саме: вику, люпин, квасолю, нут, чину, горох, люцерну, сою та інші.

Характерними ознаками зараження є сильне відставання в рості, хлоротичність рослин, рання втрата листя, незначна кількість квітів, знижена насіннєва продуктивність та поганий товарний вигляд. На кореневій системі збільшується кількість бічних коренів і зменшується кількість бульбочкових бактерій , що в свою чергу перешкоджає засвоєнню азоту. Як правило, існує різка межа між ураженими і не ураженими ділянками поля. На полях заражені рослини ростуть осередками, які впродовж вегетації розширюються, а в разі беззмінного вирощування сої - охоплюють усе поле.

Для соєвої нематоди характерний статевий диморфізм. Личинки першого і другого віку розвиваються всередині яєць. Вони червоподібні, згорнуті в яйці. Яйця протягом 3-х років можуть зберігатися в цистах, які є відмерлою самкою, зовнішні покриви якої затверділи і стали коричневими. Цисти знаходяться в ґрунті, а навесні з них виходять личинки, які знаходять коріння рослин-господарів у вологому ґрунті та інвазують їх. Цикл розвитку проходить в коренях.

Розвиток соєвої нематоди відбувається за температури 18-32℃, оптимальною є 24-28℃. За температури понад 33°С розвиток припиняється і сильно сповільнюється при 16℃.За один сезон може сформуватися три покоління соєвої нематоди.

Найкращим методом боротьби з соєвою нематодою вважається використання стійких до шкідника сортів культури, а також запровадження сівозміни з виключенням рослин-господарів. Необхідно пам’ятати, що злакові культури є несприятливим середовищем для більшості шкідників сої, тому зернові культури вважаються хорошими попередниками. Також досить ефективним є хімічний захист, а саме застосування нематоцидів. Значну увагу необхідно приділити фітосанітарним заходам, а саме: заборона імпорту насіннєвого матеріалу з країн поширення соєвої нематоди, проведення фітосанітарного огляду та лабораторної експертизи, обстеження посівів сої (особливої  уваги варто надати рослинам з типовими ознаками зараження).